Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Alocații pentru copii în valoare de 14,9 milioane de lei lunar

Ialomița: Alocații pentru copii în valoare de 14,9 milioane de lei lunar

O statistică oficială a Agenției Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată faptul că la nivelul ju­dețului nostru există peste 52 mii de copii care beneficiază de alocații acordate de stat. Valoarea lunară a indemniza­țiilor asigurată de Ministerul Muncii pentru această categorie de persoane este de 14,9 milioane de lei.

Sprijin financiar pentru copii Potrivit legii, în România, beneficiază de alocație de stat toți copii cu vârstă de până la 18 ani. Tinerii care au peste 18 ani dar care urmează cursurile unei forme de învățământ liceal sau profesional beneficiază, de... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2022, 14:55 (10228 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 va prelua colectarea deșeurilor menajere la Slobozia

La jumătatea lunii octombrie 2022

ADI ECOO 2009 va prelua colectarea deșeurilor menajere la Slobozia

După 12 ani alături de Polaris M Holding, admi­nistrația locală din Slobozia schimbă operatorul de salubritate al orașului. ADI ECOO 2009, firmă aparținând Consiliului Județean Ialomița, urmează să preia serviciul de colectare a deșeurilor menajere și industriale. Una dintre rațiunile pentru care această decizie a fost adoptată este limitarea costurilor generate de colectarea neselectivă a deșeurilor. Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009, susține că, în decurs de un an, procentul de colectare selectivă ar putea crește de la 3% la 10%.

La vremuri noi, obiective noi Administrația locală... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2022, 11:10 (9625 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parc industrial pe ruinele «Complexului Bora»

Consiliul Județean Ialomița reia demersurile

Parc industrial pe ruinele «Complexului Bora»

Administrația județeană a reluat demersurile de preluare a «Complexului Bora». Administrația Pavel dorește să realizeze acolo un parc industrial. «Am făcut noi demersuri către Guvern pentru preluarea acestor ruine. Este un teren ofertant care ar putea fi utilizat pentru realizarea unui parc indus­trial!» susține președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

O nouă destinație La începutul anului 2022, Consiliul Județean Ialomița a solicitat Guvernului României preluarea ruinelor fostului Complex de porci Bora pentru realizarea stației de tratare mecanico-biologică a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2022, 17:10 (4800 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Investiții ale Ministerului Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investiții ale Ministerului Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Medicul Violeta Șapira revine la Slobozia

În ultimul an și jumătate, Secția Neona­tologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a beneficiat de fonduri din partea Ministerului Sănătății pentru dotarea cu echipamente medicale. Valoarea investițiilor se ridică la peste 200 mii de lei. Problema nerezolvată a secției rămâne însă resursa umană, mai ales în ceea ce privește medicii specialiști. Oficialii unității medicale susțin însă că urmează să dezvolte un program de telemedicină, prin intermediul căruia micii pacienți să poată fi consultați de medici.

Aparate medicale achiziționate pe banii Ministerului Sănătății Ministerul... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2022, 12:10 (10908 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Hubul tehnologic de 1 milion de lei

Hubul tehnologic de 1 milion de lei

De la începutul acestui an școlar, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a devenit primul hub tehnologic din județul Ialomița, prin anexarea Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu». Contestat de unii, dar aprobat de Ministerul Educației, demersul are drept scop revitalizarea învățământului profesional la nivelul județului Ialomița și plasarea pe piața muncii a meseriașilor de care angajatorii au nevoie. Noua structură de învă­țământ se laudă cu o bază didactică bine pusă la punct, realizată cu ajutorul fondurilor de care a beneficiat din partea administrației locale. Primăria Slobozia a finanțat fostul Liceu Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» cu 1 milion de lei.

... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2022, 12:55 (9354 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Sepsi, Petrolul și Craiova lui Mititelu, în Grupa Unirii Slobozia

Fotbal, Cupa României

Sepsi, Petrolul și Craiova lui Mititelu, în Grupa Unirii Slobozia

Unirea Slobozia a trecut greu de play-off-ul Cupei Romàniei. Elevii lui Costel Enache s-au impus la Bistrița, în fața legendarei Gloria, ajunsă acum în Liga a III-a, doar după executarea loviturilor de departajare. Antrenorul Unirii s-a bazat, în mare parte, pe jucătorii mai puțin utilizați în campionat. Au intrat din primul minut Păduraru-Ciobanu, Perju, Lazăr, Dorobanțu-Coadă, Cruceru-Bolohan, Afalna, Ben Levy-Golda. A fost un meci dificil în care bistrițenii, antrenați de Adrian Falub (cel care a retrogradat la Slobozia când conducea CSM Reșița), și-au depășit condiția. Ba chiar au avut câteva ocazii mari de a deschide scorul, printre care și o minge în transversală. S-au jucat 120 de minute... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2022, 11:10 (11274 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Violența în școli», problema nerezolvată a profesorilor ialomițeni

«Violența în școli», problema nerezolvată a profesorilor ialomițeni

În urmă cu o săptămână, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița a găzduit o consfătuire a profesorilor ialomițeni ce a avut ca temă principală de discuție «violența în școli». În cadrul întâlnirii s-a vorbit deschis despre dezinteresul pe care profesorii îl au în legătură cu acest fenomen tot mai prezent în unitățile de învățământ. Se pare că dascălii responsabili pentru remedierea comportamentului violent al elevilor preferă să ascundă incidentele, în loc să le raporteze către instituțiile abilitate.

Dascălii evită raportarea cazurilor Discuțiile cu privire la «violența în școli... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2022, 15:10 (8438 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

bonus: A fost sesizat Ministerul Mediului și Secretariatul General al Guvernului

La 48 de ore de la suspendarea oficială a activității Clean Tech Ciulnița, fabrica își reia activitatea. Garda de Mediu, Agenția pentru Protecția Mediului și Direcția de Sănătate Publică permit funcționarea firmei în afara cadrului legal. Protestul cetățenilor în mediul on-line continuă.

48 de ore pe hârtie Intrată în vigoare pe data de 19 septembrie 2022, decizia de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița a rezistat pe hârtie doar 48 de ore. Miercuri, 21 septembrie 2022, firma și-a reluat oficial activitatea. Decizia privind încetarea suspendării activității a fost luată... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2022, 10:55 (13646 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Minunea de la Găița!

Minunea de la Găița!

Găița e o parohie a comunei Făcăeni, în Ialomița. Iar duminică, la sfințirea bisericii, unul dintre directorii din cadrul Secretariatului General al Guver­nului a participat la sfințirea bi­sericii ca să se poată mironosi pe rețeaua de so­cia­lizare a lui Zuckerberg că «Bunul Dumnezeu mi-a dat posibilitatea sa sprijin la re­facerea picturii acestei biserici». Închidem ochii la acest puseu de modestie calpă a domnului Moraru. Nu e prima dată și ne-am plictisit să îl mai contabilizăm. Și nici nu ne întrebăm dacă, măcar de data asta, a plătit lucrarea din sudoarea frunții sau din banii contribuabililor, ca în toți cei 20 de ani de administrație... După umila noastră opinie de tonomate nărăvite... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2022, 15:05 (13800 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are de achitat facturi la apă de peste 7,5 milioane de lei

Slobozia are de achitat facturi la apă de peste 7,5 milioane de lei

De un an și jumătate, operatorul regional de apă Urban SA face demersuri pentru recuperarea unei datorii de peste 7,5 milioane de lei, reprezentând debitele înregistrate de locuitorii Sloboziei care au refuzat să-și achite facturile la apă. Peste 3 milioane de lei din această sumă sunt debite acumulate de Asociațiile de Proprietari. Oficialii Urban SA susțin faptul că procedura recuperării banilor restanți este dificilă, mai ales în cazul Asociațiilor de Proprietari, pentru că multe dintre aceste entități sunt fie fără președinte, fie nu mai au personalitate juridică. Demersul ar trebui susținut și de autoritățile locale, însă Primăria Slobozia, indiferent de culoarea politică a celor care au... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2022, 10:55 (12994 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene cheltuie bani publici pentru servicii de pază ineficiente

Spitalele ialomițene cheltuie bani publici pentru servicii de pază ineficiente

Cadrele medicale care își desfășoară activitatea în spitalele din Ialomița pot fi în pericol în orice moment atunci când se află la serviciu. Totul pentru că securitatea la locul de muncă asigurată de angajatori este ineficientă. Unitățile medicale plătesc din bani publici servicii de pază și protecție, însă firmele cu care au încheiate contracte trimit la posturi persoane prea puțin calificate pentru acest tip de activitate. Managerii spitalelor închid ochii, patronii societăților încasează banii, iar medicii și asistentele sunt expuși riscului agresiunilor. Cel mai recent caz de acest fel s-a petrecut în urmă cu o lună, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny». Un medic a fost agresat de un pacient... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2022, 13:20 (10662 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Plagiat rural cu oameni de bine

Plagiat rural cu oameni de bine

E toamnă, fraților. Și, de la un capăt la altul al județului, primarii serbează zilele comunelor... Noi ne-am nimerit la Gheorghe Doja, unde reporterița Lenuța a făcut un colaj frumos cu oamenii de bine ai PSD, ca să mănânce și gura ei o o pâine albă. A ei și a noastră, că nimeni nu e fără de păcat... Și cum vă spuneam... Tot privind noi cu jind la imaginile bunăstării colective de la Doja, dăm cu ochii de oamenii de bine ai județului, prezenți acolo. Adică de Costică și Fănică, prefect și deputat. Care, să vedeți năzbâtie, se acuză reciproc de plagierea unor discursuri. Dacă nu ne credeți, căutați pe canalul de YouTube al reporteriței, că poate trece și ea de alea 100 de vizualizări... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 20:05 (10135 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Lideri

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Recolta Gheorghe Doja 1-2

Lideri

Pe 30 august 2022, Afumațiul trecea în Cupa României, cu 4-0, de Recolta Gheorghe Doja, chiar pe terenul ialomițenilor. «Rezultat normal, frate! N-ai ce le face, sunt buni!» se vocifera în tribuna din Gheorghe Doja la finalul acelui meci. De atunci, a trecut mai puțin de o lună. Recolta s-a adunat, iar jocul a început să capete consistență și echipa omo­genitate. Nu știm ce vrăji a făcut an­trenorul Adrian Cristea, dar a reușit să-și mobilizeze exemplar jucătorii înaintea meciului din etapa a 5-a, jucat la Afumați, sâmbătă, 24 septembrie 2022. «La toate antrenamentele premergătoare meciului de la Afumați, le-am cerut băieților să aibă încredere în potențialul lor. Le-am spus că, dacă sunt concentrați... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 17:25 (3330 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: «Pistele lui Soare»

Slobozia: «Pistele lui Soare»

După «apa lui Ionașcu», «groapa lui Stoica» și «stația de tratare a lui Mocioniu», toate investiții ratate, a venit rândul «pistelor de biciclete ale lui Soare». Investiția, în valoare de peste 4 milioane de lei, a fost majorată recentă cu 640 mii de lei prin hotărârea Consiliului Local Slobozia. Administrația locală dă asigurări că noua investiție nu va avea soarta celor precedente. «În maxim un an pistele de biciclete din Slobozia vor fi funcționale!» declară public primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Deja vu administrativ Consiliul Local Slobozia a aprobat la sfârșitul primei decade... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 16:50 (12294 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie fără emoții

Handbal, Divizia A, ACS Spartac București-CSM Unirea Slobozia 24-44 (7-24)

Victorie fără emoții

Știm cu toții, de ani buni, că meciurile contra celor de la Spartac București sunt ocazii excelente de rotunjire a golave­rajului. Așa s-a întâmplat și sâmbătă, 24 septembrie 2022, când CSM Unirea Slobozia a bifat în obscura sală «Iris» un meci dinainte câștigat. Echipa noastră s-a impus cu 44-24, doar rela­xarea, inerentă unui meci ușor, făcând ca Slobozia să primească atât de multe goluri de la un adversar mai mult decât modest. Pentru echipa antrenată de Constantin Frîncu au marcat Gheorghe-10 goluri, Soreanu-9, Neagu-9, Leuștean-4, Vlădescu-4, Roșu-3, Bidașcu-3, Polismac-1, Florea-1.

Sezon nou, serie mai ușoară... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 12:55 (2705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandra Iordache, în clasamentul WTA

Tenis de câmp

Alexandra Iordache, în clasamentul WTA

Undeva prin 2010, la doar 7 ani, Ale­xandra Iordache pășea pentru prima dată pe terenul de tenis. Tatăl ei fusese ghidat de un prieten către profesorul Ion Savu, cel care avea deja la activ mulți copii pe care-i formase și-i du­sese în vârful ierarhiei națio­nale. Poate că, pentru un necunoscător, primele teste ale Alexandrei nu ar fi spus mare lucru, dar ochiul format al profeso­rului a detectat imediat potențialul solid al micuței sportive. Au urmat antrenamente tot mai dese și mai intense, iar apoi primele turnee câștigate. La 10 ani, Alexandra a participat la un turneu în Croația, unde a ocupat locul 5. Pe tabloul masculin al acelei competiții s-a aflat actualul lider mondial, spaniolul Carlos... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 11:20 (13193 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Singura realizare administrativă notabilă a acestei veri rămâne reamenajarea și siste­matizarea zonei MB din Slo­bo­zia. După 20 de ani în care admi­nistrația locală a ignorat zonele insalubre din spatele blocurilor, administrația Soare a reușit să le transforme în spații urbane. Investițiile au fost realizate cu ajutorul angajaților DADP și
s-au încheiat într-un timp record pentru... Slobozia.

Orice minune ține 3 luni Administrația Soare a reușit să amenajeze zonele insalubre din spatele blocurilor MB din Slobozia. Procesul a durat aproximativ 3 luni și modifică notabil zonele... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2022, 15:10 (9106 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița a emis pe 14 septembrie 2022 o decizie de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița, începând cu data de 19 septembrie 2022. Decizia se bazează pe o solicitare a Garzii de Mediu Ialomița primită în aceeași zi, conform căreia firma nu respectă obligațiile legale privind protecția mediului. La 2 zile distanță, pe 16 septembrie 2022, Clean Tech Ciulnița remite celor două instituții o adresă în care anunță «măsurile realizate în regim de urgență» pentru ridicarea măsurii de suspendare a activității. În toată această perioadă, firma nu își încetează activitatea nicio secundă, continuând să funcționeze fără stație de epurare a... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2022, 11:05 (16017 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

A rămas fără mașină după ce a aruncat gunoaiele pe câmp

S-a întâmplat la Fetești

A rămas fără mașină după ce a aruncat gunoaiele pe câmp

Un bărbat din Fetești a rămas fără autou­tilitara pe care o conducea după ce a fost surprins transportând deșeuri menajere pe care le-a aruncat pe un teren viran, aflat la marginea munici­piului. Cei care l-au identificat pe res­pectivul cetățean au fost polițiștii locali, care au cerut ajutorul agenților din cadrul Poliției Municipiului Fetești. Aceștia au dispus măsura confiscării respectivei autoutilitare, dar și aplicarea unei amenzi contravenționale în va­loare de 10 mii de lei. Este pentru prima dată când autoritățile din Fetești sancționează aruncarea gunoaielor la voia întâmplării printr-o astfel de măsură. Reprezentanții Poliției Locale din Fetești susțin faptul că, în trecut, și alți... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2022, 13:20 (14303 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are nevoie de «Dezvoltare Urbană Durabilă»

Concluziile Băncii Mondiale

Slobozia are nevoie de «Dezvoltare Urbană Durabilă»

Într-un Raport oficial al Băncii Mondiale, experții consultați de instituție arată faptul că Slobozia ar avea nevoie de peste 50 mi­lioane de euro pentru a pune în practică «Dezvoltarea Urbană Durabilă» (DUD). Acest concept a fost inițiat de Comisia Europeană și reprezintă principalul pilon prin care Uniunea Europeană va acorda fonduri substanțiale în ciclul programatic 2021-2027.

Dezvoltarea Durabilă, prioritate a Uniunii Europene Încă din timpul ciclului programatic 2014-2020, Comisia Europeană a făcut demersuri pentru ca cele mai multe fonduri europene să fie dirijate către dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2022, 16:40 (4743 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4494 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3376 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4019 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3440 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:15
(3536 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:10
(3342 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 19:10
(3649 vizualizări - 1 comentariu)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 14:40
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:35
(3243 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:30
(3173 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:25
(3884 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:20
(2404 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:50
(4691 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:35
(3554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:30
(3060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:25
(5374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:20
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:15
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:10
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:05
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 11:05
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:30
(3547 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:25
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:20
(5491 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:15
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:10
(4167 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:05
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...