Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Amara a promovat în Liga a III-a

Fotbal, Baraj Liga a III-a, CS Amara-CS Glina 3-1

Amara a promovat în Liga a III-a

S-a cerut să se umple stadionul și așa a fost. Sute de oameni au venit la meciul dintre CS Amara și CS Glina, care putea consfinți promovarea echipei ialomițene, în premieră, în Liga a III-a. Ilfovenii, însoțiți de circa 50 de suporteri, aveau o mică șansă în plus, deoarece învinseseră în meciul tur cu 3-2. Avantajul Amarei putea fi chiar entuziasmul creat în jurul acestui meci. Printre spectatori, am găsit chiar și un nevăzător, atras la teren de zgomotul tribunei. Este de peste 30 de ani în Amara, se simte de-al locului și, ca toți ceilalți, așteaptă de mult să savureze bucuria unei promovări.

A fost nevoie de prelungiri... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 17:20 (14306 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrație rurală la Sărățeni

După 22 de ani

Administrație rurală la Sărățeni

Se spune că două mandate pentru un primar sunt de ajuns. La Sărățeni însă, n-au fost de ajuns cinci și comuna l-a mai votat pe Eugen To­cileanu încă o dată. «De data asta, poate-o fi cu noroc, că m-am săturat să le tot promit oamenilor investiții pentru care nu-mi ajung niciodată banii!» spune râzând Eugen Tocileanu. În cei 22 de ani de mandat, Eugen Tocileanu a transformat o comună săracă, din care oamenii obișnuiau să plece, într-una locuibilă, în care oamenii se întorc acasă.

Blestemul comunelor mici Comuna Sărățeni are mai puțin de 1200 de locuitori. Și asta în zilele de iarnă,... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 16:05 (7416 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Fetești se desparte de Mircea Ștefan

Fotbal

CSM Fetești se desparte de Mircea Ștefan

Nu știm care va fi divizia în care va evolua CSM Fetești, în sezonul viitor dar, cu siguranță, va trebui să-și găsească alt antrenor. Înțelegerea cu actualul tehnician, Mircea Ștefan, expiră la 30 iunie 2022 și nu va fi prelungită. «Le mulțumesc jucătorilor pentru munca depusă. Îmi pare rău că lucrurile nu au mers în direcția dorită, că rezultatele nu au ținut cu noi, în special pentru jucătorii localnici care s-au dăruit, cu adevărat, pentru orașul lor. Îi mulțumesc, sincer, domnului primar pentru sprijin... Îmi pare rău că nu am comunicat mai mult. Poate, dacă am fi făcut-o, lucrurile ar fi stat altfel. Știu că domnia sa își dorește ca echipa să continue în Liga a III-a și sper ca acest lucru... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 14:40 (12791 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

3 titluri pentru ialomițeni

Lupte, Campionatul Național de Lupte pe plajă

3 titluri pentru ialomițeni

În perioada 22-26 iunie 2022, la Costinești s-a des­fășurat Campionatul Național de Lupte pe plajă, competiție la care județul Ialomița a fost reprezentat de două cluburi: CSM Unirea Slobozia și CS Amara. Așa cum ne-au obișnuit, luptătorii ialomițeni s-au acoperit de medalii. Nicoleta Băjan (50 kg) de la CSM Unirea Slobozia a devenit campioană națională la seniori. Ialomița a mai cucerit două titluri naționale prin Alexandru Minea (CSM Unirea Slobozia, 50 kg) la categoria de vârstă U15 și prin Oana Dumitru (CS Amara, 50 kg) la categoria U13. Alexandru Minea a obținut și medalia de argint la categoria U17, acolo unde tot pe locul 2, dar la 60 kg, s-a clasat un alt slobozean, Ștefan Stancu. Nicoleta... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 11:55 (12727 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blocuri ANL de 4 milioane de euro, la Urziceni

Blocuri ANL de 4 milioane de euro, la Urziceni

Agenția Națională pentru Locuințe investește 4 mi­lioane de euro în două blocuri de locuințe ce vor fi construite în următorii 3 ani la Urziceni. Reamintim faptul că ANL are în lucru alte 3 imobile pe raza orașului Amara și așteaptă finalizarea demersurilor legale pentru a putea recepționa blocul pentru medici, construit la Slobozia.

50 de apartamente ANL Potrivit informațiilor pu­blice, Agenția Națională pentru Locuințe a semnat un partene­riat cu Primăria Urziceni în vederea construirii a două blocuri pe raza municipiului. Proiectul celor două imobile are o valoare de 4 milioane de... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 11:20 (3763 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Complexul de locuințe sociale de la Bora va costa 18,6 milioane de lei

Complexul de locuințe sociale de la Bora va costa 18,6 milioane de lei

Primăria Slobozia a inițiat o investiție de 18,6 milioane de lei pentru realizarea unui Complex de locuințe sociale la Bora. Complexul va fi realizat din locuințe modulare și va putea găzdui 152 de familii. Banii necesari acestei investiții vor fi accesați prin intermediul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 9. Conform datelor oficiale, Complexul ar putea fi ridicat în 6 luni de la începerea lucrărilor.

De 2 ori mai mult, de 3 ori mai mulți Consiliul Local Slobozia a aprobat cererea de finanțare pentru realizarea unei investiții de 18,6 milioane de lei într-un... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2022, 15:40 (10019 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Biserica răspopiților Pandelică atrage în continuare pelerini din toată țara

La Reviga

Biserica răspopiților Pandelică atrage în continuare pelerini din toată țara

În urmă cu aproape 10 ani, Episcopia Sloboziei și Călărașilor provoca un imens scandal public prin decizia de caterisire a preoților Gheorghe și Casian Pandelică, tată și fiu, din Reviga. Considerați duhovnici cu har de sutele de credincioși care veneau din toată țara să se roage în biserica în care slujeau, preoții au atras revolta oficialilor locali ai Bisericii Ortodoxe Române care au considerat drept «farmece» așa-zisele «minuni» dumnezeiești. Duhovnicii nu au renunțat la hainele sfinte și au continuat să-și practice meseria, alăturându-se Bisericii Ortodoxe Autonome din Ucraina, facțiune desprinsă din marea familie a ortodoxiei. Și-au ridicat în curtea propriei gospodării o biserică, ce poartă... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2022, 10:55 (36253 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Voluntarii orașului Urziceni

Voluntarii orașului Urziceni

E un om obișnuit. Asemeni nouă, tuturor... Cu griji, cu slujbă la care trebuie să ajungă în fiecare zi, cu așteptări care nu se mai împlinesc niciodată. Și totuși, de 2 ani încoace, e dife­rită. Daniela Stîngă din Urziceni a reușit, grație exemplului personal, să capaciteze sute de oameni în acțiuni de voluntariat unice. Ultima dintre ele, refa­cerea Gării Urziceni, depășește granițele obișnuitului și trasformă voluntarii din Urziceni în exemple de care administrația locală și județeană ar putea să țină cont.

2 ani cât o viață «Bună seara! Vin cu o mare rugăminte la voi! Avem o mămică ce a primit această geantă de la Oriflame! O doamnă drăguță i-a dus niște cadouri pentru ea și copii, printre care și această geantă! Ea nu are ce sa facă cu geanta, nu iese din casă, stă acasă cu copiii! Ne roagă să-i luăm noi geanta, nu dorește bani, are nevoie de câteva pachete cu mâncare, pentru ea și copii! Geanta este nouă! Îi facem câteva pachete cu alimente?»... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2022, 12:40 (12090 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cooperativa Agricolă «Bostănăria», soluția de supraviețuire a pepenarilor ialomițeni

O nouă inițiativă în comuna Gheorghe Doja

Cooperativa Agricolă «Bostănăria», soluția de supraviețuire a pepenarilor ialomițeni

Începând cu acest an, comuna Gheor­ghe Doja va avea o a treia coo­perativă agricolă de producție. Producătorii locali de pepeni au înțeles că asocierea reprezintă singura metodă prin care pot rezista pe o piață concurențială extrem de puternică. Cooperativa Agricolă «Bostănăria» investește 70000 de euro într-un depozit propriu, iar vicepreședintele Viorel Radu speră ca soluția să îi permită să secu­rizeze o afacere pe care o face de peste 20 de ani.

Loteria pepenilor Ultimii 2 ani de pandemie au obligat pro­ducătorii de pepeni din comuna Gheorghe Doja să-și regândească aface­rile. ... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2022, 13:20 (9546 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 3 «Școli Europene»

Ialomița are 3 «Școli Europene»

Ministerul Educației a încheiat recent competiția națională «Școala Europeană», adresată tuturor unităților de învățământ din județul nostru care au participat la proiecte educa­ționale «Erasmus+». Ialomița are 3 unități câștigătoare. Este vorba despre Școala Gimnazială «George Vâlsan» Amara, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Liceul Teoretic «Carol I» Fetești.

«Școli Europene» ialomițene «Școala Europeană» este un program lansat de Ministerul Educației încă din anul 2004, când România făcea primii pași către aderarea la Uniunea Europeană. Scopul acestei inițiative este de a... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2022, 15:40 (3128 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cazul unui polițist amenințat cu moartea, ignorat de procurorii Parchetului Slobozia

Cazul unui polițist amenințat cu moartea, ignorat de procurorii Parchetului Slobozia

Un caz de «ultraj» asupra unui polițist angajat al Poliției Municipiului Slobozia este tratat cu indiferență de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Deși dosarul penal întocmit în această speță a fost înaintat la Parchet de către colegii polițistului ultragiat, cercetarea bate pasul pe loc. Fără să mai surprindă pe nimeni, în momentul în care instituția a fost sesizată, procurorul desemnat să asigure permanența era la București și a refuzat să vină la Slobozia pentru a face audieri în cauză. Acesta este nimeni altul decât Mihai Vasilescu, procurorul suspendat din funcție după ce i-a amendat pe polițiștii care l-au sancționat pentru abateri la Codul Rutier. În anul 20... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2022, 11:05 (43239 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri guvernamentale pentru străzile din comuna Albești

Fonduri guvernamentale pentru străzile din comuna Albești

Guvernul României finanțează cu aproximativ 4 mi­lioane de lei lucrările de reabilitare a străzilor din localitatea Albești. Sursa de finanțare o reprezintă Programul «Anghel Saligny» inițiat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. «Infrastructura este o parte importantă pentru dezvoltarea fiecărei comunități!» susține Emil Jugănaru, primarul localității Albești.

Bani guvernamentali pentru străzi mai sigure În ultimii ani, administrația locală din Albești a făcut demersuri pentru dezvol­tarea infrastructurii la nivel local. Astfel, prin intermediul Programelor... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2022, 15:05 (11361 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autorizarea taxiurilor din Țăndărei, obiectul unui dosar penal trimis în judecată

Autorizarea taxiurilor din Țăndărei, obiectul unui dosar penal trimis în judecată

La finalul lunii mai 2022, în semn de protest, taxi­metriștii din Țăndărei au blocat parcarea din fața sediului Primăriei, solicitând prelungirea autorizațiilor acordate de administrația locală. În spatele protestului se ascunde însă o anchetă penală, începută în anul 2017 și finalizată recent, cu trimiterea în judecată a dosarului. Procurorii din Fetești, cei care au instrumentat cauza, susțin faptul că res­pectivele autorizații au fost eli­berate ilegal, cu sprijinul unui funcționar al Primăriei Țăndărei. Bărbatul a falsificat certificatele de înmatriculare ale mai multor automobile, pentru a putea eli­bera respectivele autori­zații. În prezent, acesta a fost suspendat din funcție, așa cum prevede... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2022, 10:55 (14728 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: Autorizație de construire eliberată ilegal, cu 20 de ani în urmă, motiv de dispută între instituțiile publice

Urziceni: Autorizație de construire eliberată ilegal, cu 20 de ani în urmă, motiv de dispută între instituțiile publice

Inspectoratul de Stat în Construcții Ialomița și Instituția Prefectului Județului Ialomița încearcă să desființeze în instanță o autorizație de construire eli­berată de Primăria Urziceni, în urmă cu... 20 de ani! Respectiva autorizație a fost emisă ilegal pentru construcția unui balcon, situat la parterul unui bloc al municipiului. Dacă instanța va aproba solicitarea, există posibilitatea ca respectivul balcon să fie demolat.

O situație incertă Situat la parterul unui bloc din apropierea Gării Urziceni, balconul respectiv este utilizat de actualul proprietar al apartamentului, o firmă... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2022, 14:05 (16114 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni reclamă public deficitul de personal

Polițiștii ialomițeni reclamă public deficitul de personal

Luni, 20 iunie a.c., polițiștii ialomițeni, membrii ai celor două formațiuni sindicale din cadrul Poliției Române, au organizat un protest în fața Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Aceasta este prima manifestație a oamenilor legii din cadrul IPJ Ialomița care se desfășoară independent de calendarul protestelor susținute de cele două formațiuni sindicale.

Revendicările oamenilor legii Una dintre revendicările polițiștilor ialomițeni se referă la aplicare unitară a Legii 153/2017 privind salarizarea în sistemul bugetar. Polițiștii protestatari susțin că măririle salariale... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2022, 21:10 (4431 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

«Sunt fericit să văd oamenii bucurându-se în jurul meu!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia/Costel Enache, antrenor

«Sunt fericit să văd oamenii bucurându-se în jurul meu!»

Să stai de vorbă cu noul antrenor al Unirii Slobozia este o adevărată plăcere. Trecem într-o manieră agreabilă prin principii, obiective și aspirații perso­nale ajungând, în final, la jazz și teatru. Costel Enache este genul acela de om căruia n-ai cum să nu-i dorești să aibă succes. Am încercat sentimentul acesta din vremea când antrena în prima divizie. Începem dialogul nostru prin câteva considerații despre vestimentația antrenorilor și firește că nu ne putem abține să-l întrebăm dacă și-a pus în bagaj paltonul (cunoașteți, desigur, vechea glumă gazetărească). Răspunsul vine prompt: «Nu mă reprezintă, eu sunt genul mai lejer. Dar, mi-am pus o geacă de iarnă în bagaj. Și mi-am luat și vopsea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2022, 17:50 (8033 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Promovarea se joacă în retur

Fotbal, baraj Liga a III-a, CS Glina-CS Amara 3-2

Promovarea se joacă în retur

Amara este campioana indubitabilă a județului Ialomița. A demonstrat și în deplasarea de la Glina acest lucru. Când vii dintr-un campionat oarecum sărac valoric, să obții un rezultat echilibrat acasă la campioana Ilfovului este o realizare. Pentru meciul de la Glina, Marius Pletea și Bruno Stroe au avut la dispo­ziție, din cauza multiplelor accidentări, doar 14 jucători. Primul 11 a fost: Bănescu-Croitoru, Voicu, Andrei, Tudor-M. Ilie, Gheorghe, Câlțea, Schindea-Constantin, Zaharia. A mai jucat  A. Ilie. Amara începe nesigur, iar ilfovenii deschid rapid scorul. După pauză, ialomițenii ies la joc și ratează o ocazie mare venită după o centrare a lui Schindea. La faza imediat următoare, Glina... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2022, 15:20 (12570 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Organele judiciare din Ialomița au renunțat la urmărirea penală în peste 400 dosare de braconaj piscicol

Organele judiciare din Ialomița au renunțat la urmărirea penală în peste 400 dosare de braconaj piscicol

La sfârșitul lunii mai, World Wide Fund for Nature a dat publicității un raport privind situația anchetelor deschise la nivel național în ceea ce privește infracțiunile comise în legătură cu protecția biodiversității din păduri și ape. Specialiștii acestei organizații neguvernamentale a cărei misiune este conservarea naturii au analizat situația dosarelor penale intrate în «stocurile» Parchetelor, în perioada 2015-2020. Ialomița a fost la rândul său cuprinsă în această cercetare, iar conclu­ziile sunt revoltătoare. În toate cele 704 anchete înregistrate în această perioadă de timp, mai bine de jumătate dintre acestea pentru «braconaj piscicol», s-au dispus măsuri de renunțare la urmărirea penală... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2022, 13:20 (4668 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

De 3 ori bronz pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național pentru Copii

De 3 ori bronz pentru Slobozia

Săptămâna trecută, la București s-a desfășurat Campionatul Național de Scrimă adresat copiilor. A fost un bun prilej pentru micii sabreri de la CSS Slobozia să-și arate măiestria. Delegația ialomițeană, coordonată de profesorul Marin Cruțu, a obținut 3 medalii, toate de bronz. Îmbu­curător este faptul că au început să se impună și fetele, capitol la care Slobozia nu a mai excelat de multă vreme. Prima medalie a fost obținută de Marta Neagu, la categoria «U13». La o zi distanță, micuța Maya Yana Zikovski a luat bronzul la ca­tegoria de vârstă 8-9 ani. Replica băieților a venit în a treia zi de concurs: Damian Neagu a luat bronzul categoriei 10-11 ani.... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2022, 11:25 (12564 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Doamna Rodicaaaaaa! Chiar dacă Slobozia nu vă vrea, noi vă vrem!

Doamna Rodicaaaaaa! Chiar dacă Slobozia nu vă vrea, noi vă vrem!

Aflată în evidentă pierdere de formă (electorală, doamna senator, electorală!), juna Rodica a deschis o nouă linie a frontului pe bulevardul Unirii. După cum vedeți în imagine, ea a identificat niște «Dorei» care pun cimentul la rădăcina arboretului stradal. Salutăm proletar lupta cu administrația locală și ne alăturăm după umilele noastre puteri acestui efort parlamentar neobosit și de neostoit. De trei ori ura pentru Rodica!

Dacă Rodica n-ar fi existat...
...ar fi trebuit inventată. Slavă Domnului însă că domnia sa există. Și că, pentru a pedepsi pentru păcatele de­zinteresului... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2022, 15:10 (4832 vizualizări - 8 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Campanie împotriva furturilor din autoturisme

Polițiștii ialomițeni desfășoară până la finalul lunii decembrie 2017 o campanie de informare cu privire la prevenirea furturilor din autoturisme. Acțiunea se numește «Auto în siguranță!», iar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:25
(6314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe gazul

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că luni, 20 noiembrie 2017, furnizarea cu gaz metan va fi întreruptă în localitățile Fetești și Țăndărei, pe străzile Căminului și București, din cauza lucrărilor de întreținere ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:10
(3480 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

103 pietoni au fost sancționați de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița ca urmare a faptului că aceștia au traversat strada necorespunzător. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 19:20
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vindeau ilegal lemne de foc

Polițiștii au amendat doi bărbați din Vrancea, în vârstă de 28 și 41 de ani, după ce au constatat faptul că aceștia încercau să vândă ilegal lemne de foc. Potrivit informațiilor, cei doi comercianți transportau ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:55
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

350 de elevi din cadrul unor unități de învățământ de pe raza localităților Traian și Fetești au participat la o acțiune preventivă a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii i-au învățat pe aceștia ce trebuie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:25
(5404 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru furt de arbori

Doi constănțeni, de 32 și 44 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși comercializând arbori tăiați ilegali și sustrași dintr-o pădure de pe raza localității Bordușani. Cercetările continuă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:10
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat,  în luna octombrie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control la un număr de 125 angajatori. În urma acțiunilor de control au ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 20:20
(4650 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța rutieră

Marți, 14 noiembrie 2017, polițiștii de la Rutieră au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație. Obiectivul principal al polițiștilor este salvarea de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 18:50
(3392 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale, campanie la final

În perioada 1-10 noiembrie 2017, în județul Ialomița s-a desfășurat în 6 centre teritoriale programate, campania de informare privind inființarea și funcționarea Punctelor Gastronomice Locale pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:45
(4047 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A luat foc mașina!

Un autoturism s-a aprins în timp ce se afla luni, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,30, pe o stradă din Urziceni. În aproximativ 30 de minute, pompierii sosiți la fața locului au lichidat consecințele ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:35
(4402 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Miloșești

Flăcările au izbucnit luni, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 16,30, la o anexă gospodărească formată din mai multe încăperi. Pentru stingerea focului au intervenit pompierii de la Garda Slobozia, cu două ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:30
(4606 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Luni seara, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 19,30, s-a produs un accident rutier pe DJ201, la ieșire din comuna Mărculești. Un subofițer, care activează la Garda Slobozia ca pompier, dar și ca paramedic ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:25
(6150 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 10-12 noiembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:05
(3246 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au plătit peste 902 milioane de euro fermierilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că suma totală autorizată la plată, reprezentând avans aferent Campaniei 2017, este de 902,17 milioane de euro pentru un număr ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 10:20
(5131 vizualizări - 1 comentariu)


Intervenție SMURD la Coșereni

Paramedicii SMURD din Urziceni au intervenit pentru acordarea primului ajutor unei femei din localitatea Coșereni, lovită de o mașină. Victima se afla în stare gravă și a fost transportată de urgență la ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2017, 21:36
(4620 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie preventivă

Polițiștii din Ialomița derulează în perioada noiembrie-decembrie 2017 o campanie locală de conștientizare a administratorilor de societăți comerciale cu privire la prevenirea furturilor din incinta firmelor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 20:30
(3939 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că angajatorii din Spania, prin rețeaua Eures, pun la dispoziție 800 de locuri de muncă, în agricultură, la cules de căpșuni ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 20:10
(4861 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că sâmbătă, 11 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-15.00, se va opri furnizarea cu gaz în Slobozia, strada Lujerului și bulevardul Matei Basarab, și Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 19:25
(4043 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

Elevii unităților de învățământ din Amara și Fetești au participat la o acțiune a polițiștilor ialomițeni, care a avut ca scop combaterea și prevenirea faptelor de delincvență juvenilă și reducerea riscului ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 19:05
(3202 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști condamnați pentru «luare de mită» și «trafic de influență»

La data de 03.11.2017, Curtea de Apel București a mențiunut sentința penală pronunțată de Tribunalul Ialomița, dispunând condamnarea definitivă a inculpaților:
-CATRINESCU NICOLAE ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 14:20
(7303 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 3 tone de legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii ialomițeni duminică, 5 noiembrie a.c., în timp ce încerca să comercializeze peste 3 tone de legume. Astfel, pe timpul desfășurării activităților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 12:35
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție, discuții cu autoritățile locale

Companiile E-Distribuție din România participă la întâlniri cu autoritățile locale din zonele de responsabilitate, pentru a discuta activitățile de pregătire pentru situațiile de condiții meteo severe și ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 11:30
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A căzut în gol și a murit

Slobozia: A căzut în gol și a murit

Un bărbat de 57 de ani din Slobozia a murit luni, 6 noiembrie 2017, după ce a căzut în gol de la balconul apartamentului în care locuia. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD care au încercat ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2017, 16:27
(5749 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Coșereni

Accident mortal la Coșereni

Accident rutier la Coșereni în dimineața zilei de duminică, 5 noiembrie 2017. Un tânăr de 31 de ani a murit după ce a intrat cu mașina într-unul dintre capetele podului peste râul Ialomița, din zona localității ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2017, 12:20
(7777 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospecială pentru stingerea incendiilor, donată comunității din Munteni Buzău

Comunitatea din localitatea elvețiană Basse-Nendaz donează comunei Munteni Buzău, din județul Ialomița, o autospecială pentru stingerea incendiilor. Mașina de intervenție este dotată și cu o motopompă, ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2017, 18:48
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Enel: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice, desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 6-10 noiembrie, în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2017, 18:47
(5224 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs de table la Slobozia

Duminică, 19 noiembrie 2017, Primăria Slobozia organizează un concurs de table, dedicat tuturor pasionaților din oraș. Evenimentul se desfășoară la Casa de Cultură Municipală din Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2017, 19:15
(4417 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Maicii Domnului Prodromița, la Catedrala Urziceni

Moment de încărcătură spirituală la Urziceni. Miercuri și joi, 8/9 noiembrie 2017, Icoana Maicii Domnului Prodromița va fi adusă spre închinare la Catedrala  Urziceni. Evenimentul religios prilejuiește ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2017, 19:10
(4959 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rănit într-un accident rutier, preluat de elicopterul SMURD

Ialomița: Rănit într-un accident rutier, preluat de elicopterul SMURD

Accident rutier în zona Urziceni-Coșereni. Un bărbat de 65 de ani a ajuns la Spitalul Floreasca, dupa ce mașina în care se afla s-a ciocnit de un alt automobil. Victima a fost preluată de un elicopter ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2017, 18:26
(5806 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident în zona Lidl-Paradis

Miercuri, 1 noiembrie 2017, în jurul orelor 15,30, pe șoseaua București-Constanța, în zona Lidl-Paradis din Slobozia, s-a produs un accident de circulație. În eveniment au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 19:05
(4630 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...