Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Înființarea perdelelor forestiere, misiune imposibilă pentru autorități

Ialomița: Înființarea perdelelor forestiere, misiune imposibilă pentru autorități

În contextul schimbărilor climatice, rolul perde­lelor forestiere de protecție este primordial. Cu toate acestea, demersurile privind înființarea acestora bat pasul pe loc. În decembrie 2020, Ministerul Mediului anunța lansarea unui proiect privind înființarea unor perdele de protecție forestieră în zona Fetești-Stelnica. Cu o valoare de 3,7 milioane de lei, implementarea proiectului este în prezent blocată din cauza procedurilor de expropriere a terenurilor pe care arborii trebuie plantați. În cel mai fericit caz, lucrările de înființare ale acestor perdele forestiere vor debuta în primăvara anului 2023. În tot acest timp, nevoia de arbori de-a lungul zonelor cu risc sau pentru protecția culturilor... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2021, 10:50 (7736 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

bonus: Administrația Pavel susține anularea Hotărârii de Guvern nr. 1088/6.10.2021

Scandalul național al modului în care Guvernul României a distribuit banii din Fondul de Rezervă Bugetară a cuprins și județul Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, primăriile din Ialomița au pri­mit cu 43,7 milioane de lei mai puțin decât au solicitat. Potrivit Prefecturii, cele 66 de primării ialomițene au cerut Guvernului României 54,5 mi­lioane de lei. În schimb, în conturile instituțiilor au intrat doar 10,2 mi­lioane de lei. Mai mult decât atât, reprezentanții aparatului central au lăsat fără bani 17 primării din județul Ialomița. Fondurile au fost alocate în baza Hotărârii Guvernului nr. 1088/6.10.2021.

Mai puțini bani în conturile primăriilor... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2021, 15:20 (5894 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are nevoie de 14,8 milioane de lei pentru modernizarea iluminatului stradal

Slobozia are nevoie de 14,8 milioane de lei pentru modernizarea iluminatului stradal

Administrația din Slobozia a evaluat valoarea investiției în reabilitarea sistemului de iluminat public la nivelul orașului. Potrivit acestei estimări, municipiul reședință de județ are nevoie de 14,8 mi­lioane de lei pentru a moderniza și eficientiza acest sistem. Administrația Soare susține că singura soluție pentru realizarea acestei investiții o reprezintă «concesionarea sistemului de iluminat public» către o firmă dispusă să investească în acest domeniu. Această decizie ar fi trebuit luată în urmă cu 5 ani, însă fosta administrație a refuzat să demareze procedurile legale.

Adio «iluminat inteligent» pe bani europeni... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2021, 11:05 (9909 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

15 morți în 2 zile: Slobozia își îngroapă morții cu ajutorul excavatorului!

15 morți în 2 zile: Slobozia își îngroapă morții cu ajutorul excavatorului!

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a fost solicitată să ajute la săparea gropilor din Cimitirul Bora. Din cauza pandemiei de COVID-19, marți și miercuri, 19/20 octombrie 2021, la Slobozia au fost înmormântați 15 oameni, «groparii» cimitirului fiind depășiți de situație...

Va fi mai rău Miercuri, 20 octombrie 2021, Primăria Slobozia a solicitat DADP sprijin logistic pentru săparea gropilor în Cimitirul de la Bora. Potrivit informațiilor oficiale, în numai 2 zile au fost înmormântați 15 oameni. «Groparii» sunt depășiți de situația, iar intervenția DADP s-a dovedit absolut... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2021, 21:05 (14053 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Echipa de Sabie Tineret, Campioană Națională

Scrimă, CSM Unirea Slobozia

Echipa de Sabie Tineret, Campioană Națională

Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Scrimă pe echipe adresat categoriei Tineret (sportivi sub 23 de ani). În formula George Dragomir, Răzvan Stănescu, Eduard Dragomir, Liviu Lepădătescu, echipa de sabie a CSM Unirea Slobozia a avut un parcurs excelent. Calificată direct în Sferturi, echipa ialomițeană a avut ca prim adversar pe CSM Iași. A trecut relativ ușor, cu 45-36, iar în Semifinală a dat peste altă echipă din Copou, CSS Iași. 45-38 a fost scorul care i-a dus pe sabrerii noștri în Finală, unde s-au duelat cu Dinamo București. A fost un meci încins unde, pe lângă consacrații George Dragomir și... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2021, 18:40 (3081 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 40% dintre candidații înscriși au promovat concursul de directori ai școlilor ialomițene

Doar 40% dintre candidații înscriși au promovat concursul de directori ai școlilor ialomițene

Candidații înscriși la concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori și directori adjuncți vacante din școlile din Ialomița s-au făcut de râs la proba scrisă. Doar 40% din cei 112 profesori înscriși la testare au reușit să o promoveze. Mai mult decât atât, jumătate dintre candidații care au picat dețin deja aceste funcții. La începutul anului școlar au primit ordine de detașare în interesul învățământului din partea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Proba scrisă le-a dat bătăi de cap
Anunțat încă de la jumătatea lunii septembrie, concursul pentru ocuparea funcțiilor... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2021, 13:20 (10798 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarii contestă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița

Poveștile nu țin de cald

Primarii contestă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița

Administrația județeană a organizat, la sfârșitul primei decade a lunii octombrie 2021, o serie de întâlniri consultative în care a fost prezentată Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița. La întâlniri au fost invitați primarii celor 66 de localități din județul Ialomița. Aceștia s-au decla­rat sceptici cu privire la șansele de implementare a Strategiei. Aceștia au susținut că locuitorii comuni­tăților pe care le reprezintă au așteptări punctuale, imediate, care nu pot aștepta implementarea unor proiecte inves­tiționale de anvergură. Reamintim că Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița este un document obligatoriu, realizat în vederea accesării de fonduri europene în actualul ciclu financiar... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 20:05 (7190 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Avem, din nou, echipă!

Handbal, Divizia A, Activ Ploiești-CSM Unirea Slobozia 21-25 (9-10)

Avem, din nou, echipă!

Noi nu ne-am propus, ca obiectiv clar, promovarea. Ei, da! Mânați de farmecul unei eventuale promovări în Ligă, antrenorul Ghiță Irimescu și coordonatorul Roxana Tabarcea au părăsit Slobozia, cu destinația Ploiești. Tocmai de aceea ne-a fost un pic teamă de meciul cu Activ Ploiești, mai ales că aveam o echipă care încă nu găsise secretul omoge­nității. Spunem «aveam» pentru că, ce s-a întâmplat duminică, în Sala Olimpia, din Ploiești, ne-a arătat că în sfârșit avem, din nou, echipă la Slobozia! «Voi nu aveți obiectiv promovarea! Atunci, de ce ne-ați încurcat pe noi, care vrem să promovăm?» întreba cineva din anturajul Ploieștiului, la finele meciului. Răspunsul s-ar găsi în jocul echipei Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 17:25 (1838 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bănățenii, învinși cu Greu

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Politehnica Timișoara 1-0

Bănățenii, învinși cu Greu

Unirea Slobozia venea după 6 meciuri fără victorie, iar un succes cu Timișoara era vital pentru moralul echipei. A fost un meci dificil, o bătălie crâncenă pe un teren imposibil, dar totul s-a terminat cu bine. Unirea s-a impus cu Greu. Mai exact, cu golul marcat de Răzvan Greu...

Turnir printre bălți A plouat neîncetat câteva zile, iar precipitațiile nu s-au oprit nici în timpul meciului. Așa cum se întâmplă în astfel de situații, terenul s-a umplut de bălți, iar mingea a refuzat de multe ori să le evite. Jucătorii au făcut o risipă uriașă de efort, iar ai noștri au părut că-și doresc... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 15:55 (3308 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta produce surpriza etapei

Fotbal, Liga a III-a

Recolta produce surpriza etapei

bonus: Feteștiul pierde pe nedrept

Echipa antrenată de Adrian Cristea avu­sese, până în etapa a 8-a, disputată sâmbătă, 16 octombrie a.c., un parcurs normal, fără surprize și dezamăgiri. Sâmbătă au jucat la Modelu, echipă care s-a întărit semnificativ în această vară și emite pretenții la locurile fruntașe. Adrian Cristea a jucat în următoarea formulă: Enache-Petre, Ene, Bucurică, Andrei-Cositoru (Manole ’90), Alexe-Comșa, Negoiu (Rusianu ’90), Vasile (Anton ’65)-Năstase (Popescu ’83). Scorul s-a deschis la mijlocul primei reprize, când Năstase a sprintat pe stânga, i-a centrat lui Ionuț Cositoru care, din 6 metri, po­ziție excelentă, nu a iertat. Același Năstase a scăpat pe stânga, din nou, 10 minute mai târziu și, cu o execuție... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 15:20 (3583 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

5 medalii pentru cadeții CSM Unirea Slobozia

Lupte libere

5 medalii pentru cadeții CSM Unirea Slobozia

În perioada 14-16 octombrie 2021, la Constanța s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte adresat cadeților. Delegația CSM Unirea Slobozia, coordonată de antrenorul Marian Moraru, și-a onorat blazonul, întorcându-se cu 5 medalii, între care numărăm 3 titluri de campion național. Astfel, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului au urcat: Nicoleta Băjan (49 kg), Steluța Subțirică (61 kg) și Marian Subțirică (71 kg). Denisa Negoiță (57 kg) a obținut medalia de argint, iar Constantin Morar (65 kg), medalia de bronz. «Vă felicit, dragii mei! Sunt mândru și onorat că sunt antrenorul vostru...» le-a spus Moraru luptătorilor săi.... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 14:05 (3950 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Polițist agresat de un fost coleg de serviciu

Se întâmplă la Slobozia

Polițist agresat de un fost coleg de serviciu

Un fost angajat al Centrului de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Ialomița a ajuns din nou la serviciu, dar de această dată în spatele gratiilor. Acuzat de fapte de «ultraj», acesta a fost reținut pentru 24 de ore după ce ar fi lovit un polițist. Procurorii care investighează faptele nu au solicitat însă arestarea preventivă a bărbatului. Acesta s-a pensionat cu câteva luni înainte de reținere din cauza unei anchete deschisă la Slobozia de procurorii DIICOT din Prahova. Anchetatorii investighează un grup de proxeneți locali, într-un amplu dosar de «trafic de persoane». Aflați în Arestul Poliției ialomițene, aceștia ar fi coordonat o rețea de prostituție după gratii. Cel care i-ar fi sprijinit... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 13:20 (13629 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 milioane de lei, credit aprobat pentru Consiliul Județean Ialomița

100 milioane de lei, credit aprobat pentru Consiliul Județean Ialomița

Administrația județeană a încheiat procedura de contractare a creditului de 100 milioane de lei necesar derulării investițiilor în infrastructură și sistemul sanitar. Banca finanțatoare este BCR, iar termenul de rambursare a creditului este de 15 ani. «În urma negocierilor am reușit să obținem o reducere a costurilor creditului de aproape 20 milioane de lei... Este meritul tuturor colegilor mei și o dovadă de responsabilitate instituțio­nală!» a declarat președintele Marian Pavel.

3 ofertanți, BCR câștigă Administrația județeană a finalizat procedurile de contrac­tare a creditului de... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2021, 15:20 (3794 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fosta directoare a Școlii Profesionale Reviga, acuzată de «delapidare»

«Banii de liceu» au ajuns în buzunarele Elenei Răducanu

Fosta directoare a Școlii Profesionale Reviga, acuzată de «delapidare»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița se confruntă cu un nou scandal public legat de delapidarea fondurilor instituți­onale. Conform unei anchete preliminare, ex-directorul Școlii Profesionale Reviga, Elena Răducanu, este acuzată că și-ar fi însușit bursele școlare ale elevilor timp de mai mulți ani. Estimarea inițială a prejudiciului ar fi de 20000 de lei, însă sumele ar fi mult mai mari în condițiile în care practica incriminată se întinde pe o durată de minim 5 ani.

«Banii de liceu», banii directoarei În 2004, Ministerul Învățământului a decis alocarea de burse școlare în cadrul... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2021, 10:55 (22262 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pistă de alergare pentru locuitorii din Fetești

Pistă de alergare pentru locuitorii din Fetești

Administrația locală din Fetești încurajează mișcarea. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public efectuează în aceste zile lucrări în incinta stadionului din oraș pentru amenajarea unei piste de alergare. «Dorim să oferim locuitorilor din Fetești șansa de a face mișcare în aer liber...» a precizat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Mișcarea înseamnă sănătate Reprezentanții Primăriei Fetești încurajează mișcarea. Un amplu proiect edilitar prin care se în­deamnă cetățenii să facă sport se desfășoară în această perioadă în zona stadionului din oraș... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2021, 16:20 (4804 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sinești: Angajați obligați să lucreze în condiții insalubre

Sinești: Angajați obligați să lucreze în condiții insalubre

Patronul chinez al unei firme de mase plastice din comuna Sinești a fost amendat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița din cauza condițiilor insalubre în care angajații erau obligați să mun­cească. Cazul a intrat în atenția autorităților după ce rudele unora dintre cei 72 de salariați au sesizat DSP Ialomița.

Drepturile angajaților, încălcate În urmă cu o săptămână, inspectorii DSP Ialomița au făcut un control la sediul societății. În urma verificării s-a constatat că situația reclamată se confirmă în totalitate. «Într-adevăr, este vorba despre condiții insalubre de muncă... Oamenii... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2021, 11:40 (7582 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Facem totul pentru comunitate!»

portret administrativ/Emil Jugănaru, primarul comunei Albești

«Facem totul pentru comunitate!»

O  comunitate mică precum este cea din Albești face eforturi pentru a se dezvolta. În ciuda piedicilor puse de birocrația excesivă, administrația locală a reușit să reali­zeze o serie de proiecte de utilitate publică precum reabilitarea rețelei de apă sau amenajarea drumurilor destinate exploatațiilor agricole. «Facem toul pentru comunitate!» susține Emil Jugănaru, primarul comunei Albești.

1 milion de euro pentru comuna Albești În 2020, la Alegerile Locale, Emil Jugănaru a obținut al treilea mandat de primar al comunei Albești. Experiența în administrația locală și-a format-o... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2021, 17:20 (8728 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a modificat restricțiile aplicate la Slobozia

Printr-o nouă Hotărâre

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a modificat restricțiile aplicate la Slobozia

La o zi de la intrarea în vigoare a măsurilor de restricție adoptate de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița în municipiul Slobozia, prin Hotărârea nr. 217/14.10.2021, autoritățile au revenit asupra deciziilor adoptate. Astfel, vineri, 15 octombrie 2021, la orele 20,00, a fost adoptată Hotărârea nr. 222. Noul act modifică restricțiile cuprinse în documentul precedent.

Prioritate pentru cei vaccinați
Dacă în Hotărârea nr. 217/14.10.2021 se prevedea că circulația persoanelor nevaccinate este interzisă, fără un... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2021, 13:15 (16762 vizualizări - 15 comentarii)

POLITICĂ

«Mediul rural are nevoie de mai multă susținere!»

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu

«Mediul rural are nevoie de mai multă susținere!»

Recent încheiatul târg dedicat producătorilor locali, susținut de Grupurile de Acțiune Locală și LEADER, reliefează faptul că dezvoltarea mediului rural din țara noastră bate pasul pe loc. Deputatul PSD Raluca Dumitrescu scoate în evidență faptul că trebuie aplicate o serie de măsuri prin care să fie susținută activitatea întreprinzătorilor locali din mediul rural. «România are nevoie de un Plan de acțiune rurală!» susține Raluca Dumitrescu.

București, Capitala producătorilor locali În primele zile ale lunii octombrie 2021, Bucureștiul a devenit Capitala producătorilor locali. În cel... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2021, 13:10 (4604 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

30 de cutii cu anticorpi monoclonali vor ajunge în spitalele ialomițene

30 de cutii cu anticorpi monoclonali vor ajunge în spitalele ialomițene

Ministerul Sănătății a finalizat lista cu unitățile medicale care vor primi anticorpi monoclonali. Printre cele 134 de spitale din țară se numără și 3 din județul Ialomița. Este vorba despre Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești și Spitalul Municipal Urziceni. Fiecare unitate medicală va primi câte 10 cutii cu anticorpi monoclonali.

Spitalele așteaptă medicamentele În distribuirea fiolelor cu anticorpi monoclonali pe care România le-a primit din Italia, Ministerul Sănătății a ținut cont de rata de infectare la mia de locuitori, numărul de... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2021, 16:35 (10054 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții de studii superioare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita vine în întîmpinarea absolvenților de studii superioare, informîndu-i pe cei care nu reușesc să se angajeze că au dreptul să ceară indemnizația ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 18:20
(6803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au intensificat furturile de cereale

Polițiștii ialomițeni au reținut 10 ialomițeni sub acuzația de furt și furt calificat. Patru dintre aceștia, două femei și doi bărbați, cu vîrste cuprinse între 17 și 69 de ani, toți din Fetești, au fost ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 17:45
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 16:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: După accident, i-a luat foc mașina

Un tînăr, de 19 ani, a fost rănit după ce autoturismul pe care îl conducea a fost implicat într-un accident rutier, pe raza localității Fierbinți. În urma evenimentului, autoturismul a fost cuprins de flăcări ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 15:05
(5290 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

În luna septembrie 2015, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița urmează să demareze cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator introducere, validare și prelucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 13:20
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: 1400 de proiecte pentru PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Ruale (AFIR) a primit pînă în prezent pentru toate cele 10 Submăsuri de finanțare a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR) deschise în acest an ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 12:35
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Femeie lovită de un șofer băut

O femeie, de 66 de ani, din Fetești, a văzut moartea cu ochii după ce a fost lovită de o mașină în care se afla un șofer băut. Bărbatul, în vîrstă de 49 de ani, avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 21:25
(7668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Conducea fără să aibă permis

Un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni este cercetat de Poliție, fiind depistat conducînd pe drumurile publice fără permis de conducere. Fapte similare au fost reținute și în cazul altor trei șoferi de ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 19:15
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pe urmele șoferilor beți la volan

Trei șoferi, aflați în stare de ebrietate, au fost depistați conducînd pe șosele județului. Primii doi au fost identificați de polițiști la Slobozia, iar celălalt în zona Vlădeni. Aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 17:40
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Element de muniție, descoperit în curte

Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Valea Ciorii, în timp ce săpa în curtea casei. Evenimentul a fost anunțat la 112 miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 14:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 13:45
(4618 vizualizări - 2 comentarii)


AFIR dă undă verde pentru ultimele finanțări pentru infrastructură din PNDR 2007-2013

Pentru a asigura gestionarea eficientă a fondurilor europene nerambursabile alocate țării noastre prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:35
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Registru de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor beneficiari ai schemelor de plăți directe că, începînd cu anul 2015, este implementată cerința legală ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:10
(8663 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Doi copii, răniți într-un accident rutier

Doi copii, de 10 și 12 ani, pasageri ai unei mașini condusă de un bărbat de 36 de ani, din localitatea ialomițeană Gîrbovi, au fost victime ale unui accident rutier. Într-o curbă la stînga, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 20:05
(4482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Țăndărei: Reținut pentru că a lovit un pieton

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a lovit cu mașina o tînără de 30 de ani, pe trecerea de pietoni. Fără să-i pese de victimă, șoferul a fugit de la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 18:35
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 259 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 25 august 2015, sînt disponibile 259 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 17:05
(5857 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Salvat de pompieri, dintr-o fîntînă dezafectată

Un cetățean din comuna Manasia a văzut moartea cu ochii. Bărbatul se afla pe cîmp, moment în care a căzut într-o fîntînă secată, căreia îi lipsea tubul de deasupra pămîntului, adîncă de 3 metri. Speriat ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 15:25
(4928 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii, în contact cu noile schimbări legislative în materie fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița anunță contribuabilii din județ, persoane fizice și juridice, cu privire la organizarea unor sesiuni privind aducerea la cunoștință a acestora a noilor ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 14:05
(4629 vizualizări - 0 comentarii)


4 zile de doliu la Țăndărei. Marian «Miliardaru», liderul țiganilor din oraș, a murit

Jale în lumea țigănească din Țăndărei. Marian «Miliardaru», cel mai influent lider al comunității rome din oraș, a murit în acest sfîrșit de săptămînă într-un accident de circulație, petrecut pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2015, 14:05
(24790 vizualizări - 21 comentarii)


APIA Ialomița: Este interzisă incendierea miriștilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate (GAEC 6.2), conform cărora este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 20:25
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

Poliția a fost sesizată joi, 20 august a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor rănit de un șofer fără permis

Un băiat, de 7 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza localității. Acesta a fost lovit de mașina condusă de un bărbat, de 34 de ani, care nu deținea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:50
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Și-a omorît tatăl într-un accident rutier

Tragedie pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. Un tînăr, de 24 de ani, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet de pe marginea drumului. În urma impactului, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:05
(6804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Slobozia: Depistat la volan în stare de ebrietate

Un șofer, de 36 de ani, a fost prins conducînd pe șoselele Sloboziei în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Pentru fapta sa el s-a ales cu un dosar ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 15:30
(4036 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La volan, fără permis

Polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bordușani, un tînăr, de 27 de ani. Acesta se afla la volanul unui vehicul, fără să dețină permis auto. În această cauză a fost întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 14:10
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


Rezultatele Acțiunii «Blocada» în Ialomița

La nivel național, în perioada 13-19 august 2015, Poliția Română a desfășurat Acțiunea «Blocada». Este vorba despre o serie de activități polițienești specifice, cu rol în prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 13:20
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

privind organizarea
concursului de încadrare
a postului vacant de execuție
Contabil gr. II,
din cadrul Biroului Contabilitate

U.M. 01416 Slobozia organizează
concurs pentru ocuparea postului
de Contabil gradul II
din cadrul Biroului Contabilitate,
în data de 14.09.2015
(data primei probe de concurs)
Principalele cerințe ale postului sînt:
-studii medii în domeniul
financiar-contabil
-vechime în domeniul financiar-contabil
Data limită pînă la care se pot depune
dosarele de concurs
este 04.09.2015, orele 16,00.
Detalii privind condițiile generale
și specifice pentru ocuparea postului,
tipul probelor de concurs,
locul și ora desfășurării acestora,
bibliografia de concurs se pot obține
la tel. 0243/230.190, 0767/295.357
sau la sediul U.M. 01416,
Șoseaua Amara, nr. 2,
localitatea Slobozia

17 August 2015, 17:25


anunț angajare

Compania SSG Security Solutions
angajează agenți de securitate
pentru spații comerciale
Telefon 0736/908.511

17 August 2015, 13:05


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de furturi

Polițiștii din Ialomița au efectuat 4 percheziții domiciliare, pe raza comunelor Borănești și Roșiori, la persoane bănuite că ar fi comis mai multe furturi. O persoană a fost reținută. Astfel, joi, 13 august ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 11:10
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6931 șomeri, din care 1203 șomeri indemnizați, respectiv 5728 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 10:20
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...