Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Slobozia permite vizitarea pacienților bolnavi de COVID-19, cu forme severe, de către un membru al familiei

Spitalul Slobozia permite vizitarea pacienților bolnavi de COVID-19, cu forme severe, de către un membru al familiei

Într-o comunicare oficială, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia anunță faptul că permit vizitarea pacienților infectați cu SARS-CoV-2, forme severe, de către un membru al familiei. Vizita se va realiza după un program bine stabilit și în anumite condiții.

Vizită cu declarație pe propria răspundere Potrivit comunicării oficiale, vizitarea pacienților cu forme severe de COVID-19 se va face doar în baza unui acord al bolnavului. Este permis accesul doar al unui singur membru al familiei. Vizita se va realiza doar după efectuarea triajului epidemiologic și după semnarea... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2021, 13:05 (8048 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Nora Filipoiu, superstar la «SUPERSTAR»

Nora Filipoiu, superstar la «SUPERSTAR»

Eleonora Filipoiu are 18 ani și este noua revelație a ediției «SUPERSTAR» din 15 octombrie 2021. Este din Slobozia, a participat în 2019 la «Trofeul Tinereții» de la Amara și demonstrează că Liceul de Arte din Slobozia este o pepi­nieră de vedete. «Concursul ăsta a fost o revelație și pentru mine...» mărturisește ea cu modestie.

Nora Filipoiu vs Michael Jackson «Este prima oară când aud o femeie cântând o piesă de la Michael Jackson cu atâta poftă...» a spus Smiley după ce Nora Filipoiu a reinterpretat piesa «Billie Jean». Dar a avut dreptate doar pe jumătate. Eleonora Filipoiu nu numai... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2021, 12:10 (4775 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raport public: COVID-19 face ravagii în Ialomița

Raport public: COVID-19 face ravagii în Ialomița

Instituția Prefectului Ialomița a organizat vineri, 22 octombrie a.c., o conferința de presă în cadrul căreia a fost prezentat bilanțul situației generate de pandemie. Conform declarațiilor subprefectului Tonița Manea, la acest moment 90% din paturile alocate pentru bolnavii de COVID-19 în Ialomița sunt ocupate. Administrația județeană face eforturi pentru achiziția a 30 concentratoare de oxigen noi care să permită extinderea numărului de paturi tip ATI. «Situația este într-o continuă dinamică... Vă asigur că toate autoritățile responsabile fac eforturi pentru a susține eforturile medicilor. Numărul celor care au decis să se vaccineze în ultimele zile a crescut semnificativ...» a precizat... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2021, 17:10 (7011 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Înființarea perdelelor forestiere, misiune imposibilă pentru autorități

Ialomița: Înființarea perdelelor forestiere, misiune imposibilă pentru autorități

În contextul schimbărilor climatice, rolul perde­lelor forestiere de protecție este primordial. Cu toate acestea, demersurile privind înființarea acestora bat pasul pe loc. În decembrie 2020, Ministerul Mediului anunța lansarea unui proiect privind înființarea unor perdele de protecție forestieră în zona Fetești-Stelnica. Cu o valoare de 3,7 milioane de lei, implementarea proiectului este în prezent blocată din cauza procedurilor de expropriere a terenurilor pe care arborii trebuie plantați. În cel mai fericit caz, lucrările de înființare ale acestor perdele forestiere vor debuta în primăvara anului 2023. În tot acest timp, nevoia de arbori de-a lungul zonelor cu risc sau pentru protecția culturilor... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2021, 10:50 (7736 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

bonus: Administrația Pavel susține anularea Hotărârii de Guvern nr. 1088/6.10.2021

Scandalul național al modului în care Guvernul României a distribuit banii din Fondul de Rezervă Bugetară a cuprins și județul Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, primăriile din Ialomița au pri­mit cu 43,7 milioane de lei mai puțin decât au solicitat. Potrivit Prefecturii, cele 66 de primării ialomițene au cerut Guvernului României 54,5 mi­lioane de lei. În schimb, în conturile instituțiilor au intrat doar 10,2 mi­lioane de lei. Mai mult decât atât, reprezentanții aparatului central au lăsat fără bani 17 primării din județul Ialomița. Fondurile au fost alocate în baza Hotărârii Guvernului nr. 1088/6.10.2021.

Mai puțini bani în conturile primăriilor... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2021, 15:20 (5894 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are nevoie de 14,8 milioane de lei pentru modernizarea iluminatului stradal

Slobozia are nevoie de 14,8 milioane de lei pentru modernizarea iluminatului stradal

Administrația din Slobozia a evaluat valoarea investiției în reabilitarea sistemului de iluminat public la nivelul orașului. Potrivit acestei estimări, municipiul reședință de județ are nevoie de 14,8 mi­lioane de lei pentru a moderniza și eficientiza acest sistem. Administrația Soare susține că singura soluție pentru realizarea acestei investiții o reprezintă «concesionarea sistemului de iluminat public» către o firmă dispusă să investească în acest domeniu. Această decizie ar fi trebuit luată în urmă cu 5 ani, însă fosta administrație a refuzat să demareze procedurile legale.

Adio «iluminat inteligent» pe bani europeni... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2021, 11:05 (9910 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 morți în 2 zile: Slobozia își îngroapă morții cu ajutorul excavatorului!

15 morți în 2 zile: Slobozia își îngroapă morții cu ajutorul excavatorului!

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a fost solicitată să ajute la săparea gropilor din Cimitirul Bora. Din cauza pandemiei de COVID-19, marți și miercuri, 19/20 octombrie 2021, la Slobozia au fost înmormântați 15 oameni, «groparii» cimitirului fiind depășiți de situație...

Va fi mai rău Miercuri, 20 octombrie 2021, Primăria Slobozia a solicitat DADP sprijin logistic pentru săparea gropilor în Cimitirul de la Bora. Potrivit informațiilor oficiale, în numai 2 zile au fost înmormântați 15 oameni. «Groparii» sunt depășiți de situația, iar intervenția DADP s-a dovedit absolut... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2021, 21:05 (14057 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Echipa de Sabie Tineret, Campioană Națională

Scrimă, CSM Unirea Slobozia

Echipa de Sabie Tineret, Campioană Națională

Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Campionatul Național de Scrimă pe echipe adresat categoriei Tineret (sportivi sub 23 de ani). În formula George Dragomir, Răzvan Stănescu, Eduard Dragomir, Liviu Lepădătescu, echipa de sabie a CSM Unirea Slobozia a avut un parcurs excelent. Calificată direct în Sferturi, echipa ialomițeană a avut ca prim adversar pe CSM Iași. A trecut relativ ușor, cu 45-36, iar în Semifinală a dat peste altă echipă din Copou, CSS Iași. 45-38 a fost scorul care i-a dus pe sabrerii noștri în Finală, unde s-au duelat cu Dinamo București. A fost un meci încins unde, pe lângă consacrații George Dragomir și... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2021, 18:40 (3081 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 40% dintre candidații înscriși au promovat concursul de directori ai școlilor ialomițene

Doar 40% dintre candidații înscriși au promovat concursul de directori ai școlilor ialomițene

Candidații înscriși la concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori și directori adjuncți vacante din școlile din Ialomița s-au făcut de râs la proba scrisă. Doar 40% din cei 112 profesori înscriși la testare au reușit să o promoveze. Mai mult decât atât, jumătate dintre candidații care au picat dețin deja aceste funcții. La începutul anului școlar au primit ordine de detașare în interesul învățământului din partea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Proba scrisă le-a dat bătăi de cap
Anunțat încă de la jumătatea lunii septembrie, concursul pentru ocuparea funcțiilor... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2021, 13:20 (10801 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarii contestă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița

Poveștile nu țin de cald

Primarii contestă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița

Administrația județeană a organizat, la sfârșitul primei decade a lunii octombrie 2021, o serie de întâlniri consultative în care a fost prezentată Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița. La întâlniri au fost invitați primarii celor 66 de localități din județul Ialomița. Aceștia s-au decla­rat sceptici cu privire la șansele de implementare a Strategiei. Aceștia au susținut că locuitorii comuni­tăților pe care le reprezintă au așteptări punctuale, imediate, care nu pot aștepta implementarea unor proiecte inves­tiționale de anvergură. Reamintim că Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița este un document obligatoriu, realizat în vederea accesării de fonduri europene în actualul ciclu financiar... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 20:05 (7190 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Avem, din nou, echipă!

Handbal, Divizia A, Activ Ploiești-CSM Unirea Slobozia 21-25 (9-10)

Avem, din nou, echipă!

Noi nu ne-am propus, ca obiectiv clar, promovarea. Ei, da! Mânați de farmecul unei eventuale promovări în Ligă, antrenorul Ghiță Irimescu și coordonatorul Roxana Tabarcea au părăsit Slobozia, cu destinația Ploiești. Tocmai de aceea ne-a fost un pic teamă de meciul cu Activ Ploiești, mai ales că aveam o echipă care încă nu găsise secretul omoge­nității. Spunem «aveam» pentru că, ce s-a întâmplat duminică, în Sala Olimpia, din Ploiești, ne-a arătat că în sfârșit avem, din nou, echipă la Slobozia! «Voi nu aveți obiectiv promovarea! Atunci, de ce ne-ați încurcat pe noi, care vrem să promovăm?» întreba cineva din anturajul Ploieștiului, la finele meciului. Răspunsul s-ar găsi în jocul echipei Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 17:25 (1838 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bănățenii, învinși cu Greu

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Politehnica Timișoara 1-0

Bănățenii, învinși cu Greu

Unirea Slobozia venea după 6 meciuri fără victorie, iar un succes cu Timișoara era vital pentru moralul echipei. A fost un meci dificil, o bătălie crâncenă pe un teren imposibil, dar totul s-a terminat cu bine. Unirea s-a impus cu Greu. Mai exact, cu golul marcat de Răzvan Greu...

Turnir printre bălți A plouat neîncetat câteva zile, iar precipitațiile nu s-au oprit nici în timpul meciului. Așa cum se întâmplă în astfel de situații, terenul s-a umplut de bălți, iar mingea a refuzat de multe ori să le evite. Jucătorii au făcut o risipă uriașă de efort, iar ai noștri au părut că-și doresc... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 15:55 (3308 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta produce surpriza etapei

Fotbal, Liga a III-a

Recolta produce surpriza etapei

bonus: Feteștiul pierde pe nedrept

Echipa antrenată de Adrian Cristea avu­sese, până în etapa a 8-a, disputată sâmbătă, 16 octombrie a.c., un parcurs normal, fără surprize și dezamăgiri. Sâmbătă au jucat la Modelu, echipă care s-a întărit semnificativ în această vară și emite pretenții la locurile fruntașe. Adrian Cristea a jucat în următoarea formulă: Enache-Petre, Ene, Bucurică, Andrei-Cositoru (Manole ’90), Alexe-Comșa, Negoiu (Rusianu ’90), Vasile (Anton ’65)-Năstase (Popescu ’83). Scorul s-a deschis la mijlocul primei reprize, când Năstase a sprintat pe stânga, i-a centrat lui Ionuț Cositoru care, din 6 metri, po­ziție excelentă, nu a iertat. Același Năstase a scăpat pe stânga, din nou, 10 minute mai târziu și, cu o execuție... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 15:20 (3583 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

5 medalii pentru cadeții CSM Unirea Slobozia

Lupte libere

5 medalii pentru cadeții CSM Unirea Slobozia

În perioada 14-16 octombrie 2021, la Constanța s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte adresat cadeților. Delegația CSM Unirea Slobozia, coordonată de antrenorul Marian Moraru, și-a onorat blazonul, întorcându-se cu 5 medalii, între care numărăm 3 titluri de campion național. Astfel, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului au urcat: Nicoleta Băjan (49 kg), Steluța Subțirică (61 kg) și Marian Subțirică (71 kg). Denisa Negoiță (57 kg) a obținut medalia de argint, iar Constantin Morar (65 kg), medalia de bronz. «Vă felicit, dragii mei! Sunt mândru și onorat că sunt antrenorul vostru...» le-a spus Moraru luptătorilor săi.... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 14:05 (3950 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Polițist agresat de un fost coleg de serviciu

Se întâmplă la Slobozia

Polițist agresat de un fost coleg de serviciu

Un fost angajat al Centrului de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Ialomița a ajuns din nou la serviciu, dar de această dată în spatele gratiilor. Acuzat de fapte de «ultraj», acesta a fost reținut pentru 24 de ore după ce ar fi lovit un polițist. Procurorii care investighează faptele nu au solicitat însă arestarea preventivă a bărbatului. Acesta s-a pensionat cu câteva luni înainte de reținere din cauza unei anchete deschisă la Slobozia de procurorii DIICOT din Prahova. Anchetatorii investighează un grup de proxeneți locali, într-un amplu dosar de «trafic de persoane». Aflați în Arestul Poliției ialomițene, aceștia ar fi coordonat o rețea de prostituție după gratii. Cel care i-ar fi sprijinit... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2021, 13:20 (13632 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 milioane de lei, credit aprobat pentru Consiliul Județean Ialomița

100 milioane de lei, credit aprobat pentru Consiliul Județean Ialomița

Administrația județeană a încheiat procedura de contractare a creditului de 100 milioane de lei necesar derulării investițiilor în infrastructură și sistemul sanitar. Banca finanțatoare este BCR, iar termenul de rambursare a creditului este de 15 ani. «În urma negocierilor am reușit să obținem o reducere a costurilor creditului de aproape 20 milioane de lei... Este meritul tuturor colegilor mei și o dovadă de responsabilitate instituțio­nală!» a declarat președintele Marian Pavel.

3 ofertanți, BCR câștigă Administrația județeană a finalizat procedurile de contrac­tare a creditului de... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2021, 15:20 (3795 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Fosta directoare a Școlii Profesionale Reviga, acuzată de «delapidare»

«Banii de liceu» au ajuns în buzunarele Elenei Răducanu

Fosta directoare a Școlii Profesionale Reviga, acuzată de «delapidare»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița se confruntă cu un nou scandal public legat de delapidarea fondurilor instituți­onale. Conform unei anchete preliminare, ex-directorul Școlii Profesionale Reviga, Elena Răducanu, este acuzată că și-ar fi însușit bursele școlare ale elevilor timp de mai mulți ani. Estimarea inițială a prejudiciului ar fi de 20000 de lei, însă sumele ar fi mult mai mari în condițiile în care practica incriminată se întinde pe o durată de minim 5 ani.

«Banii de liceu», banii directoarei În 2004, Ministerul Învățământului a decis alocarea de burse școlare în cadrul... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2021, 10:55 (22264 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Pistă de alergare pentru locuitorii din Fetești

Pistă de alergare pentru locuitorii din Fetești

Administrația locală din Fetești încurajează mișcarea. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public efectuează în aceste zile lucrări în incinta stadionului din oraș pentru amenajarea unei piste de alergare. «Dorim să oferim locuitorilor din Fetești șansa de a face mișcare în aer liber...» a precizat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Mișcarea înseamnă sănătate Reprezentanții Primăriei Fetești încurajează mișcarea. Un amplu proiect edilitar prin care se în­deamnă cetățenii să facă sport se desfășoară în această perioadă în zona stadionului din oraș... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2021, 16:20 (4806 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Sinești: Angajați obligați să lucreze în condiții insalubre

Sinești: Angajați obligați să lucreze în condiții insalubre

Patronul chinez al unei firme de mase plastice din comuna Sinești a fost amendat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița din cauza condițiilor insalubre în care angajații erau obligați să mun­cească. Cazul a intrat în atenția autorităților după ce rudele unora dintre cei 72 de salariați au sesizat DSP Ialomița.

Drepturile angajaților, încălcate În urmă cu o săptămână, inspectorii DSP Ialomița au făcut un control la sediul societății. În urma verificării s-a constatat că situația reclamată se confirmă în totalitate. «Într-adevăr, este vorba despre condiții insalubre de muncă... Oamenii... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2021, 11:40 (7583 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Facem totul pentru comunitate!»

portret administrativ/Emil Jugănaru, primarul comunei Albești

«Facem totul pentru comunitate!»

O  comunitate mică precum este cea din Albești face eforturi pentru a se dezvolta. În ciuda piedicilor puse de birocrația excesivă, administrația locală a reușit să reali­zeze o serie de proiecte de utilitate publică precum reabilitarea rețelei de apă sau amenajarea drumurilor destinate exploatațiilor agricole. «Facem toul pentru comunitate!» susține Emil Jugănaru, primarul comunei Albești.

1 milion de euro pentru comuna Albești În 2020, la Alegerile Locale, Emil Jugănaru a obținut al treilea mandat de primar al comunei Albești. Experiența în administrația locală și-a format-o... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2021, 17:20 (8730 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concert de Paști organizat la Catedrala Episcopală

Concertul de Paști, organizat la Catedrala Episcopală din Slobozia, va fi un eveniment dedicat celebrării uneia dintre cele mai importante sărbători creștine,  ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2026, 09:20
(2039 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Tânăr reținut pentru «violare de domiciliu» și «lovire»

Vineri, 24 aprilie a.c., polițiștii au fost sesizați de un bărbat, de 68 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că mai multe persoane ar fi pătruns fără drept în curtea ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2026, 13:00
(2604 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Reținuți de polițiști pentru incendierea unor mașini

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești, au reținut cinci bărbați, cercetați pentru săvâ ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2026, 16:10
(6511 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr căzut de la etajul 3 al unui bloc, transportat la spital

Joi, 23 aprilie 2026, polițiștii din Slobozia au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că o persoană ar fi căzut de la etajul 3 al unui bloc situat pe raza municipiului. Echipajele de poliție ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2026, 17:00
(1340 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: Cercetat pentru «trafic de droguri de mare risc», arestat preventiv

Marți, 21 aprilie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus reținerea unui inculpat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 18:20
(4942 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Rovine: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii au documentat activitatea infracțională a doi tineri, în vârstă de 18 și 19 ani, cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «furt calificat». Cercetările ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 17:30
(2538 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 22 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2026, 10:25
(3842 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 10,45 milioane de lei în martie 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna martie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 10,45 ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:50
(6140 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Respectarea perioadei de prohibiție la pescuit

În contextul instituirii perioadei de prohibiție la pescuit, jandarmii ialomițeni desfășoară, în această perioadă, misiuni specifice pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:40
(3451 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) informează că joi, 23 aprilie 2026, în intervalul 09,00-18,00, circulația în zona nodului rutier Drajna este restricționată ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:30
(4309 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Unitate de cazare, închisă din cauza problemelor de igienă

Luni, 20 aprilie 2026, reprezentanții Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au participat la o acțiune comună cu polițiștii din municipiul reședință de județ. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:20
(3147 vizualizări - 0 comentarii)


Razie pe străzile din Slobozia, amenzi aplicate de 59 mii de lei

Luni, 20 aprilie 2026, polițiștii au efectuat o razie pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost instituite 16 filtre rutiere, fiind legitimate 300 de persoane și verificate aproximativ 200 de autoturisme ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 16:10
(7968 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie a polițiștilor în 5 localități din județ

În noaptea de 18/19 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au efectuat razii de amploare pe raza localităților Urziceni, Căzănești, Coșereni, Bărcănești și Sinești. În urma activităților au ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 15:55
(621 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Sudiți!

Miercuri, 22 aprilie 2026, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile în vederea executării operațiunilor periodice de spălare și igienizare la nivelul rezervorului ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2026, 08:40
(2574 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA intervin luni, 20 aprilie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă, de pe Șoseaua București din orașul Țăndărei. Prin urmare, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2026, 11:10
(2149 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF/Antifraudă

Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea unor inspectori ai Direcției Generale Antifraudă Fiscală ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 13:20
(3334 vizualizări - 1 comentariu)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziție de sculptură

Luni, 20 aprilie 2026, începând cu orele 16,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va fi vernisată expoziția de sculptură ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2026, 12:40
(2585 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 139,28 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în martie 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 139,28 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2026, 12:50
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, reținut de polițiști 

Marți, 14 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe strada Câmpului, în municipiul Fetești, la volanul căruia a fost identificat un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2026, 15:00
(2487 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești. O persoană a fost reținută!

Sâmbătă, 11 aprilie 2026, polițiștii ialomițeni au depistat și reținut pentru 24 de ore una dintre persoanele implicate într-un dosar de «tentativă de omor», care se sustrăgea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2026, 07:20
(7072 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent

vă dorește

Sărbători Fericite

alături de cei dragi!

12 Aprilie 2026, 00:05


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Miercuri, 8 aprilie 2026, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 16:20
(3083 vizualizări - 0 comentarii)


364 persoane angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în pimele două luni ale anului 2026

În primele două luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 364 persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 13:50
(3107 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii din Slobozia

În perioada 15-21 aprilie 2026, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul Tămăduirii» al străvechiului așezămâ ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:20
(4586 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că în intervalul 10-13 aprilie 2026, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2026, 12:05
(3693 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești!

Ca urmare a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Mircea cel Mare din orașul Fetești, echipele Constanța sistează furnizarea apei potabile marți ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2026, 14:10
(4267 vizualizări - 0 comentarii)


Urban SA Slobozia: Circulație închisă pe strada Mihai Viteazu, din cauza unei avarii

Echipele de intervenție acționează pentru remedierea avariei apărute la rețeaua de canalizare care preia apele uzate din Cartierul 500 și le transportă către stația de pompare Cuza Vodă. Urban SA Slobozia ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2026, 11:40
(2770 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie și percheziții la Urziceni și Bărbulești

IPJ Ialomița: Razie și percheziții la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au desfășurat vineri, 3 aprilie 2026, razii și percheziții la Urziceni și Barbulești. Astfel, au fost peste 250 de persoane legitimate, fiind verificate și 225 de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2026, 17:50
(1483 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 176 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române

Joi, 2 aprilie 2026, la sediul Jandarmeriei Ialomița, în contextul «Zilei Jandarmeriei Române», a fost organizată o întâlnire cu foștii comandanți ai instituției. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 17:35
(409 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!

Ialomița: Cu o alcoolemie de 3,11 mg/l alcoolpur în sânge, la volan!

Polițiștii ialomițeni au surprins în trafic un bărbat aflat la volanul unui autoturism. După testarea cu alcooltestul, polițiștii au fost surprinși să descopere că șoferul avea 3,11 mg/l alcoolpur ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2026, 16:50
(552 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...