Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PSD militează pentru testarea gratuită a românilor

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu îl acuză pe premierul Cîțu de «abuz de putere»

PSD militează pentru testarea gratuită a românilor

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu atrage atenția că im­punerea prezentării certificatului verde de vaccinat trebuie să fie aprobată de Parlament, și nu de către Guvern: «Tentativa Guvernului de a impune aplicarea certificatului verde prin Hotărâre de Guvern sau printr-o Ordonanță de Urgență reprezintă un abuz care va provoca haos și va aduce și mai multă neîncredere publică în vaccinare!».

Măsuri de prevenție, nu coerciție Președintele executiv al PSD Ialomița își nuanțează afirmațiile invocând principiul nediscriminării. «Creșterea accelerată a numărului de îmbolnăviri impune măsuri serioase... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2021, 12:50 (6097 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

Abandonată de familie

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

În fiecare an, în Ialomița, 20 de bătrâni din Ialomița sunt instituționa­lizați, la cerere sau prin intervenția serviciilor sociale, într-unul din centrele dedicate vârstnicilor. Cazurile sunt mereu aceleași... Este vorba despre bătrâni neputincioși pe care cei apropiați nu-i pot îngriji. Uitată de familie, bătrâna Smaranda Mandache, din satul Stejaru, cere autorităților internarea voluntară într-un azil. Lăsată în mizerie, femeia trăiește doar din mila vecinilor. Cazul său a intrat deja în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care analizează posibilitatea integrării bătrânei într-unul dintre centrele pe care le are în administrare.

Bătrânețe în suferință... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2021, 16:40 (6071 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

De anul viitor

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea reînființa cea de-a doua linie de gardă a Secției Chirurgie. Demersul este pe cale să se concretizeze la începutul anului viitor. Așteptată de către medicii specialiști ai Secției, această inițiativă va ajuta la îmbunătățirea actului medical. A doua linie de gardă a Secției Chirurgie a fost desființată în 2018, printr-o dispoziție semnată de fostul manager Mariana Iancu.

Siguranța pacienților, pusă în pericol Invocând motive de ordin financiar, fostul mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Mariana Iancu, a... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2021, 10:55 (13409 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță public faptul că toate cele 93 de școli din județ au nevoie de directori și directori adjuncți, funcțiile de conducere fiind ocupate pe bază de «detașare în interesul învățământului». Până pe 26 septembrie a.c., conform deciziei Ministerului Educației, cei interesați se pot înscrie la concurs, folosind platforma informatică a Ministerului Educației. Potrivit calendarului, numirile noilor directori se vor semna pe data de 22 decembrie 2021.

Directorii de școli, așteptați la concurs
În urmă cu o săptămână, Inspectoraul Școlar Județean... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 16:20 (5908 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Plătim dobânzi pentru bani pe care nu-i folosim

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

bonus: Plătim rate și dobânzi de 5 milioane de lei anual

Administrația Soare rei­terează intenția de a finaliza parcarea subterană din Piața Revoluției, în pofida nelegalităților constatate la această investiție. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că finalizarea acestei investiții este singura soluție posibilă. La acest moment, administrația locală a comandat un nou studiu de fezabilitate, iar o firmă specializată realizează un nou proiect tehnic pentru această investiție. «Nu e normal ce se întâmplă, dar nu mai putem da înapoi... Trebuie să găsim soluții pentru finalizarea acestei investiții!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Plătim dobânzi la bani neutilizați... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 11:20 (9776 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Un elev de 17 ani, din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, nu a mai ajuns astăzi la școală. Tânărul și-a pus capăt zilelor la primele ore ale dimineții... Trupul neînsuflețit a fost descoperit de mama sa, în curte. Poliția din Călărași a deschis o anchetă, întrucât tânărul locuia cu familia în localitatea Drajna.

Cercetări în curs Vestea i-a șocat atât pe profesori, cât și pe colegii de clasă ai tânărului. Acesta era elev în clasa a XI-a la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia și avea rezultate deosebite la învățătură, mai ales la Informatică. În dimineața... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 15:40 (21355 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială «Radu Vodă» așteaptă de 10 ani încălzirea centralizată

La Fetești

Școala Gimnazială «Radu Vodă» așteaptă de 10 ani încălzirea centralizată

De 10 ani, autoritățile locale din Fetești încearcă să reabiliteze sistemul de încălzire al Școlii Gimnaziale «Radu Vodă». Proiectul ar fi trebuit să se încheie în 2016, însă în locul recepționării lucrărilor, constructorul a dat în judecată Primăria Fetești. Procesul s-a mutat acum la Înalta Curte de Casație și Justiție, după ce sentința dată anul trecut de Curtea de Apel București a fost atacată cu recurs.

Proces în desfășurare În anul 2011, Primăria Fetești a obținut finanțarea din partea Administrației Fondului de Mediu pentru reabilitarea integrală a sistemului de încălzire al... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 14:10 (7614 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca

Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca

Timp de o săptămână, o delegație de 10 oficiali din cadrul Consiliului Județean Ialomița s-a aflat în Danemarca. Vizita a avut loc ca parte a unui proiect finanțat cu fonduri europene, derulat a nivelul instituției. «Ei au făcut cu bicicletele mai mult decât vom fin noi în stare să facem cu mașinile!» a conchis președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, la revenirea în țară.

O experiența care se repetă Un grup de 10 oficiali județeni și funcționari publici din cadrul instituției s-a deplasat, în perioada 10-17 septembrie 2021, în Danemarca, la Copenhaga. Vizita... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 18:20 (6726 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 salvează Ialomița de coșmarul deșeurilor

Autoritățile județene promit o minune administrativă

ADI ECOO 2009 salvează Ialomița de coșmarul deșeurilor

Administrația județeană a reușit că coaguleze o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară prin intermediul căreia să gestioneze problema deșeurilor menajere și industriale în Ialomița. Din Asociație fac parte 40 de localități, iar numărul lor continuă să crească. «Aceasta este singura soluție pentru a accesa fonduri necesare dezvoltării acestui sector de activitate!» susține Alexandru Potor, admi­nistratorul public al județului Ialomița. De la asociere la un sistem funcțional de colectare a deșeurilor drumul e lung, iar eșecul pândește în spatele fiecărei decizii administrative.

Nivelul oficial de colectare selectivă este de 7%... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 15:40 (4076 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Start poticnit

Handbal, CSM Unirea Slobozia-CSM Roman 30-22 (12-13)

Start poticnit

CSM Unirea Slobozia a gustat din nou plăcuta rețetă a handbalului cu spectatori. I-a priit în final, dar, cel puțin în prima repriză, emoțiile și-au spus cuvântul. Cele 6 jucătoare de câmp noi, înscrise pe foaia de joc, și-au găsit greu cadența, iar în prima repriză situația putea fi mai critică fără inspirația portarului Sara Abed Kader.

Mai greu decât ne așteptam Am luat avans repede, cu un gol de la Oana Bucă și două de la Sava. Părea o simplă formalitate, dar Neamțu, Ungureanu, Popa și celelalte fete pregătite de vulcanicul Viorel Lazăr au ținut să ne contrazică. După 15 minute... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 14:20 (6543 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Eșecuri pentru echipele ialomițene

Fotbal, Liga a III-a

Eșecuri pentru echipele ialomițene

Cele două echipe ialomițene, aflate în competiția celui de-al treilea eșalon, nu se descurcă tocmai bine în acest început de sezon. În 4 etape, Feteștiul a trecut doar de ocupanta ultimului loc, CSM Oltenița. În rest, 3 înfrângeri fără gol marcat... Recolta Gheorghe Doja are tot o singură victorie, chiar în fața Feteștiului. Dojenii au făcut câteva achiziții interesante în vară, dar încă nu pot depăși statutul de echipă mică. E drept că au avut și mult ghinion, mai cu seamă în meciurile de acasă, dar anul acesta, la Recolta, așteptările sunt mai mari.

Înfrângere usturătoare pentru Fetești... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 13:40 (2410 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Au rămas 15 echipe

Fotbal, Liga a IV-a

Au rămas 15 echipe

S-au scurs doar 3 etape din campionatul Ligii a IV-a ialomi­țene și, ceea ce anti­cipam încă din prima rundă, s-a întâmplat. După două meciuri pe care nu le-a onorat, Progresul Sfântu Gheorghe s-a retras din campionat, motivând că nu poate respecta condițiile im­puse de protocolul medical. Și atunci oare de ce s-au mai înscris? Așadar, au rămas 15 echipe și 7 me­ciuri pe etapă. După runda a 3-a, jucată sâmbătă, 18 septembrie a.c., FC Rovine păstrează poziția de lider, deși a luat doar un punct la Gheorghe Lazăr. FC Rovine are 7 puncte și e urmată de 3 echipe cu 6 puncte: Înfrățirea Jilavele, Victoria Munteni Buzău și Victoria Țăndărei. Cel mai specta­culos meci s-a jucat la Ciulnița, între Bărăganul... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 12:55 (5241 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa «Expur», la a doua ediție

Tenis de câmp

Cupa «Expur», la a doua ediție

Arena Tenis Con a găzduit, de curând, o nouă ediție a Cupei «Expur», competiție pe echipe, adresată copiilor între 10 și 14 ani. Au participat sportivi din Slobozia, București, Brăila, Galați, Pitești și Craiova. Slobozia a ieșit în evidență la categoria 10 ani feminin, unde Andreea Dedu și Irina Constantin, legitimate la CSS, au câștigat turneul. «Clubul nostru are ca scop promovarea sportului de masă, deoarece considerăm că rezultatele de performanță trebuie să pornească din această etapă. Mulțumim pentru sprijin sponsorului Expur, precum și Consiliului Județean și Direcției Județene pentru Sport!» a declarat Alexandru Ștefan, președintele Tenis Con.... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 12:05 (3335 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

După 9 ani de așteptare

Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

Cetățenii din Scânteia au un nou sediu de Primărie. Construcția este așteptată de 9 ani și a fost finalizată în 3. Valoarea edificiului este de 2,4 milioane lei și are o suprafață utilă de 300 mp. «Mă bucur că am reușit să finalizez această investiție, în pofida vocilor care au criticat construcția... Este o clădire care rămâne comunei, oamenilor. Nu o iau cu mine!» susține Georgeta Ilie, primar la Scânteia din 2012.

Uneori e de ajuns o mână de femeie Scânteia e o comună mititică, la o aruncătură de băț de Slobozia, pe drumul spre Brăila, 5 kilometri de la șoseaua mare... Și până în... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2021, 14:40 (8005 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«La vie en rose» cu deputata Barcari

«La vie en rose» cu deputata Barcari

Pentru aceia dintre dumneavoastră care nu o recunosc, precizăm că doamna din imagine este deputatul PNL de Ialomița, Luminița Barcari. Instantaneul ne-a parvenit prin bunăvoința unui coleg de Cameră al domniei sale, surprins ca și noi ulterior de explozia de roz pe care aceasta o afișează. Pentru că încă nu știm dacă a învățat să calculeze «5 la puterea 0» și ne-am luat adio de la cabinetele medicale din școli pe care le-a promis în campanie, am vrut să aflăm măcar ce reprezintă această declarație politică de culoare a doamnei deputat. Ei, bine, specialistul în pro­bleme de modă al redacției, instruit la școala de purtat chiloți a reputatului Cătălin Botezatu, susține că a descifrat mesajul pe... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2021, 10:55 (4907 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Bodeanu, acuzată de exploatarea abuzivă a terenurilor agricole

Un nou scandal pe pământurile de la Sudiți

Familia Bodeanu, acuzată de exploatarea abuzivă a terenurilor agricole

Scandal public pe terenurile agricole din Sudiți. Fermierul Ionel Bodeanu este reclamat de folosirea abuzivă a tere­nurilor pe care le exploatează agricultorul Cristinel Florea. Arătat cu degetul și reclamat la Poliție, Ionel Bodeanu susține însă că acuzațiile nu sunt adevărate. Reamintim că, în primăvara acestui an, Marian Bodeanu, fratele fermierului Ionel Bodeanu, a fost implicat într-un scandal similar, fără însă ca autoritățile competente să ia măsuri.

Ceartă în mijlocul câmpului Scandalul dintre cei doi fermieri din Sudiți a izbucnit în urmă cu o săptămână, când Cristinel Florea... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2021, 11:50 (6335 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Cărți de peste 20 de ani în bibliotecile școlilor din Ialomița

Cărți de peste 20 de ani în bibliotecile școlilor din Ialomița

În școlile din Ialomița funcționează 85 de biblioteci școlare. Fondul de carte al celor mai multe dintre acestea are peste 20 de ani... Marea problemă o reprezintă slaba finanțare pe care școlile o primesc pentru achiziția de carte. În lipsa unor alocări bugetare adaptate pieței cărților, singurele vo­lume pe care bibliotecile reușesc să le introducă în patrimoniu sunt cele donate de foștii elevi sau profesori. Dar, de cele mai multe ori, și acestea sunt vechi.

Bibliotecile școlare, tratate cu indiferență Cele 85 de biblioteci școlare din Ialomița se află în coordonarea Casei Corpului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2021, 12:40 (3115 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, afectate de pandemie: 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza COVID-19!

Școlile din Ialomița, afectate de pandemie: 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza COVID-19!

La o săptămână de la debutul anului școlar, pandemia dă peste cap activitatea din unitățile de învățământ ialomițene. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza cazurilor de COVID-19 apărute în rândul elevilor și cadrelor didactice. În ultimele 24 de ore, în Ialomița, au fost confirmate 75 de noi cazuri de COVID-19.

Situație îngrijorătoare După prima săptămână de la debutul noului an școlar, în Ialomița, 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza cazurilor de COVID-19. 13 elevi și 5 profesori au fost confirmați pozitiv cu boala... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 17:10 (7225 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Egalii liderului

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 1-1

Egalii liderului

Fotbaliștii Unirii Slobozia au plecat la Chiajna conștienți că vor înfrunta una dintre favoritele certe la promovare. Fără Toma și Afalna, accidentați, ialomițenii au avut de furcă din primele minute cu ofensiva agresivă a gazdelor.

Nimic nu trece de Gurău În minutul 9, ex-dinamovistul Valentin Lazăr scapă singur spre poartă, dar este blocat de uriașul din poarta Unirii. Younes Hamza rămâne nemarcat în careu, un minut mai târziu, dar lovitura lui de cap nu nimerește cadrul porții. Gurău se opune și la șutul lui Dușmanu, iar Hamza mai dă o dată peste poartă din poziție ideală. Până la... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 15:20 (5651 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Toamna aduce subvenții pentru fermieri

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Reprezentanții Ministerului Agriculturii au transformat Programul «Tomata», prin care se oferea un sprijin financiar doar producătorilor de roșii, într-un program de minimis ce cuprinde mai multe legume ce pot fi cultivate în sere și solarii, denumit Programul «Legume în spații protejate». Valoarea subvențiilor pe care le pot primi fermierii declarați eligibili poate ajunge până la 2000 de euro. În Ialomița, au fost validate cererile a 70 de producători agricoli.

Sprijin pentru producătorii agricoli Programul «Tomata» a fost conceput pentru a-i sprijini pe producătorii agricoli care... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 15:10 (4109 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Constanței din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile astăzi, 14 martie 2019, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 12:35
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260000 de lei, 44 permise reținute

În perioada 8-10 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 121 evenimente, dintre care 108 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 61 infracțiuni. Pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 12:10
(4778 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale în trafic pentru centurile de siguranță

Săptămâna 11-17 martie 2019 este dedicată controalelor TISPOL Seatbelt (acțiunile Polițiilor Rutiere din Europa, vizând purtarea centurilor de siguranță de către ocupanții autovehiculelor). Acțiunea, coordonată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 11:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești, Ion Roată și Bărcănești

Vineri, 8 martie a.c., pe raza localității Bărbulești, un bărbat de 55 ani, din Urziceni, nu s-ar fi asigurat corespunzător la efectuarea manevrei de schimbare a direcției de deplasare și a intrat în coliziune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:55
(4660 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, arestat pentru conducere fără permis

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 31 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:50
(5677 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4000 de elevi din Ialomița intră în febra simulărilor

Potrivit Ministerului Educației Naționale, între 11 și 13 martie 2019, se organizează simulările pentru Evaluarea Națională, examen susținut de elevii de clasa a VIII-a. În premieră, anul acesta vor susține ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 12:02
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacol aniversar «Din inimă pentru Mama»

Vineri, 8 martie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean s-a desfășurat cea de a VIII-a ediție a spectacolului aniversar «Din inimă pentru Mama», eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia. Doamnele ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 11:05
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, angajații Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, cât și persoanele care participă la testarea psiho-somatică au fost în grevă ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:15
(7002 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 11-15 martie 2019, între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:05
(6499 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOCAMION-2 posturi
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B, C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate
și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
Beneficii
-pachet salarial atractiv
(salariu fix+diurne) 
-card analize medicale
-telefon
 CV-urile se pot depune atât
la sediul din Cosâmbești,
cât și la adresa
de e-mail: [email protected] 
Relații se pot obține
la telefon 0749/082.231

8 Martie 2019, 17:50


Protopopiatul Urziceni: «Prețuire Femeii!»

Joi, 7 martie 2019, la sala de activități a Protopopiatului Urziceni, s-a desfășurat a XV-a ediție a evenimentului «Prețuire Femeii!». În deschiderea evenimentului dedicat doamnelor, Preacucernicul Părinte ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 17:10
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


Schimbare de conducere la Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița

Miercuri, 6 martie 2019, Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a organizat Adunarea Generală anuală, destinată alegerii conducerii Asociației în urma expirării mandatului statutar ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2019, 19:10
(7412 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Șezătoarea populară «Tradiții și obiceiuri de Mucenici»

Miercuri, 6 martie a.c., la Căminul Cultural din Slobozia Nouă s-a desfășurat a V-a ediție a proiectului cu tema «Tradiții și obiceiuri de Mucenici». Evenimentul a fost realizat de Protopopiatul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2019, 18:50
(5730 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tineri de 19 ani, surprinși în flagrant în timp ce au spart o mașină

Doi tineri de 19 ani, din Slobozia, au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă bunuri dintr-un autovehicul aflat parcat pe raza localității de domiciliu. Astfel, marți, 5 martie ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:50
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Incendiu provocat de o sobă

Marți, 5 martie a.c., un incendiu a izbucnit aproape de miezul nopții la o locuință din comuna Bucu. Proprietarul casei, în vârstă de 46 de ani, a suferit arsuri de gradul I și II la nivelul feței, precum ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:45
(5752 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu incendiu


Tânăr din Alexeni, reținut pentru furt din locuință

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au luat măsura reținerii față de un tânăr, de 22 de ani, din Alexeni. Acesta ar fi sustras mai multe bunuri și bijuterii dintr-o locuință de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:40
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil de artilerie descoperit la Mărculești

Proiectil de artilerie descoperit la Mărculești

Marți, 5 martie a.c., un cetățean din comuna Mărculești a descoperit în ograda sa, în jurul orelor 11,00, un element de muniție provenit din timpul războaielor. Bărbatul a anunțat postul local de Poliție ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:35
(4460 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La furat de morcovi

Doi tineri, de 24 și 28 de ani, din Bordușani, au fost surprinși în flagrant de către polițiști după ce ar fi sustras 400 de kg de morcovi de pe un teren agricol aparținând unei firme din aceeași comună ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:30
(4808 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Marți, 5 martie a.c., în jurul orei 9,30, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:25
(4451 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Pompieri solicitați pentru un jgheab desprins

Marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 16,00, un jgheab pentru scurgerea apelor pluviale desprins de pe acoperișul unui bloc din Slobozia a fost observat de cetățeni, care au cerut sprijinul pompierilor ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:20
(4248 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Produse contrafăcute, confiscate de către polițiști

Marți, 5 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Platonești au efectuat controale la agenți economici de pe raza de competență, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților din ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:15
(4957 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii în Ialomița

Marți, 5 martie a.c., în jurul orelor 11,45, o rezervă de furaje a unui cetățean din satul Iazu s-a aprins din cauza focului deschis executat în aer liber. Scânteile au fost purtate de vânt spre depozitul ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2019, 17:05
(4714 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:20
(5217 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Miercuri, 13 martie 2019, la sediul din Slobozia al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița va avea loc o întâlnire cu contribuabilii din județ. În cadrul întâlnirii oficiale se va dezbate ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:15
(5078 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 4 martie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 40 ani, din Mihail Kogălniceanu, în timp ce conducea, pe raza comunei Vlădeni, un tractor agricol ce tracta o remorcă neînmatriculată ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 18:10
(3858 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Platonești, arestat pentru «lovire și alte violențe»

Luni, 4 martie a.c., polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:55
(4270 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Numele debitorilor persoane fizice nu vor mai fi publicate

Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță faptul că începând din această lună, numele debitorilor persoane fizice nu vor mai fi publicate pe site-ul ANAF. Potrivit noilor modificări aduse Codului ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:50
(6200 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii, microrecital la Centrul Cultural

Miercuri, 6 martie 2019, începând cu orele 14,00, Muzeul Național al Agriculturii vă invită la inaugurarea expoziției «Femeia în chip și fel». De asemenea, Grupul vocal «Sunetul muzicii», îndrumați de educatori ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 17:45
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Campania de emitere a titlurilor de stat continuă și luna martie

Ministerul Finanțelor Publice informează că emiterea titlurilor de stat continuă și în luna martie 2019. Astfel, cei interesați trebuie să aibă peste 18 ani și pot subscrie pentru 4 noi emisiuni de titluri ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 11:20
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri de 25 ani, beți și fără permis la volan

În perioada 1-3 martie a.c., un tânăr de 25 ani, din Vlădeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Făcăeni, deși anterior consumase  băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:25
(4641 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...