Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Plătim dobânzi pentru bani pe care nu-i folosim

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

bonus: Plătim rate și dobânzi de 5 milioane de lei anual

Administrația Soare rei­terează intenția de a finaliza parcarea subterană din Piața Revoluției, în pofida nelegalităților constatate la această investiție. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că finalizarea acestei investiții este singura soluție posibilă. La acest moment, administrația locală a comandat un nou studiu de fezabilitate, iar o firmă specializată realizează un nou proiect tehnic pentru această investiție. «Nu e normal ce se întâmplă, dar nu mai putem da înapoi... Trebuie să găsim soluții pentru finalizarea acestei investiții!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Plătim dobânzi la bani neutilizați... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 11:20 (9772 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Un elev de 17 ani, din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, nu a mai ajuns astăzi la școală. Tânărul și-a pus capăt zilelor la primele ore ale dimineții... Trupul neînsuflețit a fost descoperit de mama sa, în curte. Poliția din Călărași a deschis o anchetă, întrucât tânărul locuia cu familia în localitatea Drajna.

Cercetări în curs Vestea i-a șocat atât pe profesori, cât și pe colegii de clasă ai tânărului. Acesta era elev în clasa a XI-a la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia și avea rezultate deosebite la învățătură, mai ales la Informatică. În dimineața... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 15:40 (21353 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială «Radu Vodă» așteaptă de 10 ani încălzirea centralizată

La Fetești

Școala Gimnazială «Radu Vodă» așteaptă de 10 ani încălzirea centralizată

De 10 ani, autoritățile locale din Fetești încearcă să reabiliteze sistemul de încălzire al Școlii Gimnaziale «Radu Vodă». Proiectul ar fi trebuit să se încheie în 2016, însă în locul recepționării lucrărilor, constructorul a dat în judecată Primăria Fetești. Procesul s-a mutat acum la Înalta Curte de Casație și Justiție, după ce sentința dată anul trecut de Curtea de Apel București a fost atacată cu recurs.

Proces în desfășurare În anul 2011, Primăria Fetești a obținut finanțarea din partea Administrației Fondului de Mediu pentru reabilitarea integrală a sistemului de încălzire al... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 14:10 (7613 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca

Oficialii Consiliului Județean Ialomița, «schimb de experiență administrativă» în Danemarca

Timp de o săptămână, o delegație de 10 oficiali din cadrul Consiliului Județean Ialomița s-a aflat în Danemarca. Vizita a avut loc ca parte a unui proiect finanțat cu fonduri europene, derulat a nivelul instituției. «Ei au făcut cu bicicletele mai mult decât vom fin noi în stare să facem cu mașinile!» a conchis președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, la revenirea în țară.

O experiența care se repetă Un grup de 10 oficiali județeni și funcționari publici din cadrul instituției s-a deplasat, în perioada 10-17 septembrie 2021, în Danemarca, la Copenhaga. Vizita... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 18:20 (6725 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 salvează Ialomița de coșmarul deșeurilor

Autoritățile județene promit o minune administrativă

ADI ECOO 2009 salvează Ialomița de coșmarul deșeurilor

Administrația județeană a reușit că coaguleze o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară prin intermediul căreia să gestioneze problema deșeurilor menajere și industriale în Ialomița. Din Asociație fac parte 40 de localități, iar numărul lor continuă să crească. «Aceasta este singura soluție pentru a accesa fonduri necesare dezvoltării acestui sector de activitate!» susține Alexandru Potor, admi­nistratorul public al județului Ialomița. De la asociere la un sistem funcțional de colectare a deșeurilor drumul e lung, iar eșecul pândește în spatele fiecărei decizii administrative.

Nivelul oficial de colectare selectivă este de 7%... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 15:40 (4076 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Start poticnit

Handbal, CSM Unirea Slobozia-CSM Roman 30-22 (12-13)

Start poticnit

CSM Unirea Slobozia a gustat din nou plăcuta rețetă a handbalului cu spectatori. I-a priit în final, dar, cel puțin în prima repriză, emoțiile și-au spus cuvântul. Cele 6 jucătoare de câmp noi, înscrise pe foaia de joc, și-au găsit greu cadența, iar în prima repriză situația putea fi mai critică fără inspirația portarului Sara Abed Kader.

Mai greu decât ne așteptam Am luat avans repede, cu un gol de la Oana Bucă și două de la Sava. Părea o simplă formalitate, dar Neamțu, Ungureanu, Popa și celelalte fete pregătite de vulcanicul Viorel Lazăr au ținut să ne contrazică. După 15 minute... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 14:20 (6521 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Eșecuri pentru echipele ialomițene

Fotbal, Liga a III-a

Eșecuri pentru echipele ialomițene

Cele două echipe ialomițene, aflate în competiția celui de-al treilea eșalon, nu se descurcă tocmai bine în acest început de sezon. În 4 etape, Feteștiul a trecut doar de ocupanta ultimului loc, CSM Oltenița. În rest, 3 înfrângeri fără gol marcat... Recolta Gheorghe Doja are tot o singură victorie, chiar în fața Feteștiului. Dojenii au făcut câteva achiziții interesante în vară, dar încă nu pot depăși statutul de echipă mică. E drept că au avut și mult ghinion, mai cu seamă în meciurile de acasă, dar anul acesta, la Recolta, așteptările sunt mai mari.

Înfrângere usturătoare pentru Fetești... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 13:40 (2396 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Au rămas 15 echipe

Fotbal, Liga a IV-a

Au rămas 15 echipe

S-au scurs doar 3 etape din campionatul Ligii a IV-a ialomi­țene și, ceea ce anti­cipam încă din prima rundă, s-a întâmplat. După două meciuri pe care nu le-a onorat, Progresul Sfântu Gheorghe s-a retras din campionat, motivând că nu poate respecta condițiile im­puse de protocolul medical. Și atunci oare de ce s-au mai înscris? Așadar, au rămas 15 echipe și 7 me­ciuri pe etapă. După runda a 3-a, jucată sâmbătă, 18 septembrie a.c., FC Rovine păstrează poziția de lider, deși a luat doar un punct la Gheorghe Lazăr. FC Rovine are 7 puncte și e urmată de 3 echipe cu 6 puncte: Înfrățirea Jilavele, Victoria Munteni Buzău și Victoria Țăndărei. Cel mai specta­culos meci s-a jucat la Ciulnița, între Bărăganul... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 12:55 (5239 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa «Expur», la a doua ediție

Tenis de câmp

Cupa «Expur», la a doua ediție

Arena Tenis Con a găzduit, de curând, o nouă ediție a Cupei «Expur», competiție pe echipe, adresată copiilor între 10 și 14 ani. Au participat sportivi din Slobozia, București, Brăila, Galați, Pitești și Craiova. Slobozia a ieșit în evidență la categoria 10 ani feminin, unde Andreea Dedu și Irina Constantin, legitimate la CSS, au câștigat turneul. «Clubul nostru are ca scop promovarea sportului de masă, deoarece considerăm că rezultatele de performanță trebuie să pornească din această etapă. Mulțumim pentru sprijin sponsorului Expur, precum și Consiliului Județean și Direcției Județene pentru Sport!» a declarat Alexandru Ștefan, președintele Tenis Con.... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2021, 12:05 (3335 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

După 9 ani de așteptare

Scânteia va avea un sediu nou pentru Primărie. Primăriță nouă, nu!

Cetățenii din Scânteia au un nou sediu de Primărie. Construcția este așteptată de 9 ani și a fost finalizată în 3. Valoarea edificiului este de 2,4 milioane lei și are o suprafață utilă de 300 mp. «Mă bucur că am reușit să finalizez această investiție, în pofida vocilor care au criticat construcția... Este o clădire care rămâne comunei, oamenilor. Nu o iau cu mine!» susține Georgeta Ilie, primar la Scânteia din 2012.

Uneori e de ajuns o mână de femeie Scânteia e o comună mititică, la o aruncătură de băț de Slobozia, pe drumul spre Brăila, 5 kilometri de la șoseaua mare... Și până în... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2021, 14:40 (8005 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«La vie en rose» cu deputata Barcari

«La vie en rose» cu deputata Barcari

Pentru aceia dintre dumneavoastră care nu o recunosc, precizăm că doamna din imagine este deputatul PNL de Ialomița, Luminița Barcari. Instantaneul ne-a parvenit prin bunăvoința unui coleg de Cameră al domniei sale, surprins ca și noi ulterior de explozia de roz pe care aceasta o afișează. Pentru că încă nu știm dacă a învățat să calculeze «5 la puterea 0» și ne-am luat adio de la cabinetele medicale din școli pe care le-a promis în campanie, am vrut să aflăm măcar ce reprezintă această declarație politică de culoare a doamnei deputat. Ei, bine, specialistul în pro­bleme de modă al redacției, instruit la școala de purtat chiloți a reputatului Cătălin Botezatu, susține că a descifrat mesajul pe... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2021, 10:55 (4907 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Familia Bodeanu, acuzată de exploatarea abuzivă a terenurilor agricole

Un nou scandal pe pământurile de la Sudiți

Familia Bodeanu, acuzată de exploatarea abuzivă a terenurilor agricole

Scandal public pe terenurile agricole din Sudiți. Fermierul Ionel Bodeanu este reclamat de folosirea abuzivă a tere­nurilor pe care le exploatează agricultorul Cristinel Florea. Arătat cu degetul și reclamat la Poliție, Ionel Bodeanu susține însă că acuzațiile nu sunt adevărate. Reamintim că, în primăvara acestui an, Marian Bodeanu, fratele fermierului Ionel Bodeanu, a fost implicat într-un scandal similar, fără însă ca autoritățile competente să ia măsuri.

Ceartă în mijlocul câmpului Scandalul dintre cei doi fermieri din Sudiți a izbucnit în urmă cu o săptămână, când Cristinel Florea... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2021, 11:50 (6335 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cărți de peste 20 de ani în bibliotecile școlilor din Ialomița

Cărți de peste 20 de ani în bibliotecile școlilor din Ialomița

În școlile din Ialomița funcționează 85 de biblioteci școlare. Fondul de carte al celor mai multe dintre acestea are peste 20 de ani... Marea problemă o reprezintă slaba finanțare pe care școlile o primesc pentru achiziția de carte. În lipsa unor alocări bugetare adaptate pieței cărților, singurele vo­lume pe care bibliotecile reușesc să le introducă în patrimoniu sunt cele donate de foștii elevi sau profesori. Dar, de cele mai multe ori, și acestea sunt vechi.

Bibliotecile școlare, tratate cu indiferență Cele 85 de biblioteci școlare din Ialomița se află în coordonarea Casei Corpului... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2021, 12:40 (3112 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, afectate de pandemie: 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza COVID-19!

Școlile din Ialomița, afectate de pandemie: 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza COVID-19!

La o săptămână de la debutul anului școlar, pandemia dă peste cap activitatea din unitățile de învățământ ialomițene. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza cazurilor de COVID-19 apărute în rândul elevilor și cadrelor didactice. În ultimele 24 de ore, în Ialomița, au fost confirmate 75 de noi cazuri de COVID-19.

Situație îngrijorătoare După prima săptămână de la debutul noului an școlar, în Ialomița, 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza cazurilor de COVID-19. 13 elevi și 5 profesori au fost confirmați pozitiv cu boala... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 17:10 (7224 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Egalii liderului

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 1-1

Egalii liderului

Fotbaliștii Unirii Slobozia au plecat la Chiajna conștienți că vor înfrunta una dintre favoritele certe la promovare. Fără Toma și Afalna, accidentați, ialomițenii au avut de furcă din primele minute cu ofensiva agresivă a gazdelor.

Nimic nu trece de Gurău În minutul 9, ex-dinamovistul Valentin Lazăr scapă singur spre poartă, dar este blocat de uriașul din poarta Unirii. Younes Hamza rămâne nemarcat în careu, un minut mai târziu, dar lovitura lui de cap nu nimerește cadrul porții. Gurău se opune și la șutul lui Dușmanu, iar Hamza mai dă o dată peste poartă din poziție ideală. Până la... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 15:20 (5651 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Toamna aduce subvenții pentru fermieri

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Reprezentanții Ministerului Agriculturii au transformat Programul «Tomata», prin care se oferea un sprijin financiar doar producătorilor de roșii, într-un program de minimis ce cuprinde mai multe legume ce pot fi cultivate în sere și solarii, denumit Programul «Legume în spații protejate». Valoarea subvențiilor pe care le pot primi fermierii declarați eligibili poate ajunge până la 2000 de euro. În Ialomița, au fost validate cererile a 70 de producători agricoli.

Sprijin pentru producătorii agricoli Programul «Tomata» a fost conceput pentru a-i sprijini pe producătorii agricoli care... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 15:10 (4100 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Adeverințe de vaccinare eliberate ilegal

Anchetă «in rem» la Centrul de Vaccinare Nr. 1 Slobozia

Adeverințe de vaccinare eliberate ilegal

Scandalul național al adeve­rințelor de vaccinare false a ajuns și în Ialomița, mai exact la Centrul de Vaccinare Nr. 1 din Slobozia. Un angajat al Centrului este în vizorul unei anchete penale după ce ar fi eliberat 6 adeverințe de vaccinare fără ca beneficiarii do­cumentelor să se fi imunizat. Verificările în această anchetă sunt coordonate de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. La rândul său, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a făcut verificări în acest caz.

Cercetări în curs Surse judiciare au explicat faptul că ancheta a debutat în baza unei sesizări din... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 11:10 (12307 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

Branșarea condiționată la rețeaua de apă este ilegală

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

La sfârșitul lunii august 2021, Urban SA a informat printr-o adresă oficială proprietarii de apartamente din Slobozia că nu va mai tolera existența a două sisteme simultane de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. Miza acestei decizii, reglementată prin Legea 224 din 2015, o reprezintă recuperarea unor debite restante în valoare de 7,9 milioane de lei de la populație. Decizia a generat proteste publice din partea reprezentanților Asociațiilor de Proprietari. Luni, 13 septembrie 2021, primarul Dragoș Soare a mediat această dispută în cadrul unei întâlniri desfășurate la Casa de Cultură Municipală din Slobozia.

Decizia care a inflamat spiritele... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2021, 13:25 (20268 vizualizări - 35 comentarii)

POLITICĂ

«Iohannis, nu Câțu!»

Octavian Săvoiu, președintele USR-PLUS Ialomița

«Iohannis, nu Cîțu!»

Am promis în campania electorala că vom fi altfel, că puterea și accesul la banul pu­blic nu ne va lua mințile.
Am promis că vom încerca să oprim furtul banului public prin transparență în alocarea resurselor, vom repara legile Justiției și vom promova reformele de care România are nevoie.
Nimeni nu ne-a crezut!
Prin munca miniștrilor noștri din ultimele opt luni, dar mai ales atitudinea noastră din ultima săptămână, am demonstrat că nu au fost vorbe goale. Iar demisia în bloc a miniștrilor USR-PLUS din Cabinetul Cîțu a reconfirmat că nu facem compromisuri. Nu am făcut doar promisiuni de campanie. Puteam alege să închidem ochii și să stăm la căldurica asigurată de guvernare și... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2021, 10:55 (5611 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Angajații din «linia întâi» nu consideră prioritară vaccinarea anti-COVID-19

În Ialomița

Angajații din «linia întâi» nu consideră prioritară vaccinarea anti-COVID-19

Considerată o armă în lupta cu pandemia de COVID-19, alternativa vaccinării continuă să fie respinsă. Chiar și personalul din cadrul instituțiilor din «linia întâi» ignoră importanța vaccinului creat de companiile farmaceutice împotriva bolii infecțioase COVID-19. De la debutul campaniei de vaccinare și până în prezent, jumătate din medicii, polițiștii, jandarmii, pompierii și profesorii ialomițeni s-au vaccinat cu schema completă, care cuprinde două doze. Restul au refuzat imunizarea invocând diferite motive. În tot acest timp, numărul îmbolnăvirilor crește considerabil și pe raza județului nostru.

Cifrele vaccinării... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2021, 14:05 (25070 vizualizări - 19 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16711 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17045 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15991 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18590 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19825 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17775 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19968 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19508 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18952 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18251 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17380 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18404 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17593 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17640 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46109 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17351 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18719 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18451 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19621 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20038 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19552 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20316 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19939 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20354 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19364 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19403 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...