Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, afectate de pandemie: 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza COVID-19!

Școlile din Ialomița, afectate de pandemie: 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza COVID-19!

La o săptămână de la debutul anului școlar, pandemia dă peste cap activitatea din unitățile de învățământ ialomițene. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza cazurilor de COVID-19 apărute în rândul elevilor și cadrelor didactice. În ultimele 24 de ore, în Ialomița, au fost confirmate 75 de noi cazuri de COVID-19.

Situație îngrijorătoare După prima săptămână de la debutul noului an școlar, în Ialomița, 15 clase și-au suspendat activitatea din cauza cazurilor de COVID-19. 13 elevi și 5 profesori au fost confirmați pozitiv cu boala... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 17:10 (7229 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Egalii liderului

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 1-1

Egalii liderului

Fotbaliștii Unirii Slobozia au plecat la Chiajna conștienți că vor înfrunta una dintre favoritele certe la promovare. Fără Toma și Afalna, accidentați, ialomițenii au avut de furcă din primele minute cu ofensiva agresivă a gazdelor.

Nimic nu trece de Gurău În minutul 9, ex-dinamovistul Valentin Lazăr scapă singur spre poartă, dar este blocat de uriașul din poarta Unirii. Younes Hamza rămâne nemarcat în careu, un minut mai târziu, dar lovitura lui de cap nu nimerește cadrul porții. Gurău se opune și la șutul lui Dușmanu, iar Hamza mai dă o dată peste poartă din poziție ideală. Până la... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 15:20 (5651 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Toamna aduce subvenții pentru fermieri

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Reprezentanții Ministerului Agriculturii au transformat Programul «Tomata», prin care se oferea un sprijin financiar doar producătorilor de roșii, într-un program de minimis ce cuprinde mai multe legume ce pot fi cultivate în sere și solarii, denumit Programul «Legume în spații protejate». Valoarea subvențiilor pe care le pot primi fermierii declarați eligibili poate ajunge până la 2000 de euro. În Ialomița, au fost validate cererile a 70 de producători agricoli.

Sprijin pentru producătorii agricoli Programul «Tomata» a fost conceput pentru a-i sprijini pe producătorii agricoli care... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 15:10 (4129 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Adeverințe de vaccinare eliberate ilegal

Anchetă «in rem» la Centrul de Vaccinare Nr. 1 Slobozia

Adeverințe de vaccinare eliberate ilegal

Scandalul național al adeve­rințelor de vaccinare false a ajuns și în Ialomița, mai exact la Centrul de Vaccinare Nr. 1 din Slobozia. Un angajat al Centrului este în vizorul unei anchete penale după ce ar fi eliberat 6 adeverințe de vaccinare fără ca beneficiarii do­cumentelor să se fi imunizat. Verificările în această anchetă sunt coordonate de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. La rândul său, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a făcut verificări în acest caz.

Cercetări în curs Surse judiciare au explicat faptul că ancheta a debutat în baza unei sesizări din... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 11:10 (12309 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

Branșarea condiționată la rețeaua de apă este ilegală

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

La sfârșitul lunii august 2021, Urban SA a informat printr-o adresă oficială proprietarii de apartamente din Slobozia că nu va mai tolera existența a două sisteme simultane de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. Miza acestei decizii, reglementată prin Legea 224 din 2015, o reprezintă recuperarea unor debite restante în valoare de 7,9 milioane de lei de la populație. Decizia a generat proteste publice din partea reprezentanților Asociațiilor de Proprietari. Luni, 13 septembrie 2021, primarul Dragoș Soare a mediat această dispută în cadrul unei întâlniri desfășurate la Casa de Cultură Municipală din Slobozia.

Decizia care a inflamat spiritele... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2021, 13:25 (20288 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Iohannis, nu Câțu!»

Octavian Săvoiu, președintele USR-PLUS Ialomița

«Iohannis, nu Cîțu!»

Am promis în campania electorala că vom fi altfel, că puterea și accesul la banul pu­blic nu ne va lua mințile.
Am promis că vom încerca să oprim furtul banului public prin transparență în alocarea resurselor, vom repara legile Justiției și vom promova reformele de care România are nevoie.
Nimeni nu ne-a crezut!
Prin munca miniștrilor noștri din ultimele opt luni, dar mai ales atitudinea noastră din ultima săptămână, am demonstrat că nu au fost vorbe goale. Iar demisia în bloc a miniștrilor USR-PLUS din Cabinetul Cîțu a reconfirmat că nu facem compromisuri. Nu am făcut doar promisiuni de campanie. Puteam alege să închidem ochii și să stăm la căldurica asigurată de guvernare și... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2021, 10:55 (5611 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații din «linia întâi» nu consideră prioritară vaccinarea anti-COVID-19

În Ialomița

Angajații din «linia întâi» nu consideră prioritară vaccinarea anti-COVID-19

Considerată o armă în lupta cu pandemia de COVID-19, alternativa vaccinării continuă să fie respinsă. Chiar și personalul din cadrul instituțiilor din «linia întâi» ignoră importanța vaccinului creat de companiile farmaceutice împotriva bolii infecțioase COVID-19. De la debutul campaniei de vaccinare și până în prezent, jumătate din medicii, polițiștii, jandarmii, pompierii și profesorii ialomițeni s-au vaccinat cu schema completă, care cuprinde două doze. Restul au refuzat imunizarea invocând diferite motive. În tot acest timp, numărul îmbolnăvirilor crește considerabil și pe raza județului nostru.

Cifrele vaccinării... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2021, 14:05 (25092 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Biroul «Avocatul Poporului» se deschide oficial

Slobozia: Biroul «Avocatul Poporului» se deschide oficial

Miercuri, 15 septembrie a.c., la Slobozia, se deschide oficial Biroul «Avocatul Poporului». Ialomița devine astfel un centru regional al instituției, coordonând activitatea și în județele Călărași, Giurgiu, Teleorman și Ilfov. Instituția «Avocatul Poporului» are rolul de a media relația cetățenilor cu instituțiile statului.

«Avocatul Poporului», alături de cetățeni Scopul instituției «Avocatul Poporului» este acela de a media relația dintre persoanele fizice și instituțiile publice. În baza unei petiții înaintate către «Avocatul Poporului», instituția face demersuri pentru a rezvola... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 18:50 (7029 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Și-au confirmat superioritatea

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 0-2

Și-au confirmat superioritatea

Petrolul caută de vreo 4 ani promovarea în Liga I, iar anul acesta pare mai pregătită ca oricând pentru marele pas. În meciul contra ploieștenilor, Unirea și-a testat limitele, iar realitatea din teren ne-a arătat că putem visa cel mult la o participare în play-off. Ceea ce, oricum, ar constitui un mare progres. Adrian Mihalcea pare să-și fi cristalizat un prim 11, în meciul cu Petrolul bazându-se pe următorii jucători: Gurău-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Cruceru (Suciu ’46), Coadă-Bolohan (Savu ’46), Greu (Turcu ’64), Mustacă (Radu ’84)-Stoica (Ivan ’73). Acești jucători care au uimit în acest start de sezon prin prestațiile lor au încercat să țină piept și Petrolului, dar mai experimentații «lupi... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 17:20 (2994 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Subțirică, Campion European

Lupte libere pe plajă

Marian Subțirică, Campion European

Orașul grec Katerini a găzduit, la finele săptămânii precedente, Campionatul European de lupte pe plajă adresat cadeților. Județul nostru a fost reprezentat la această competiție de antre­norul Marian Moraru, coordonator al lotului României, și de luptătorii Marian Subțirică (CSM Unirea Slobozia) și Ștefan Stancu (CS Amara). Rezultatele au de­pășit orice așteptări. La categoria 70 kg, Marian Subțirică a culcat în nisip tot ce i-a ieșit în cale, devenind Campion European. «Sunt extrem de fericit pentru acest rezultat care oglindește perfect anii de muncă ai acestui luptător extraordinar care este Marian Subțirică... A făcut un turneu foarte bun, iar în Finală s-a desprins inteligent de adversarul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 16:25 (2527 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Porumbului» 2021, Orezu, a XII-a ediție

«Ziua Porumbului» 2021, Orezu, a XII-a ediție

Joi, 16 septembrie 2021, satul Orezu din comuna Ciochina va fi gazda celei de a XII-a ediții a «Zilei Porumbului». Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb din România și firma Elsit, a devenit, de-a lungul anilor, unul dintre cele mai prestigioase evenimente de gen din Ialomița. Partenerul oficial al evenimentului este concernul Bayer.

Fermierii sunt așteptați la Platformă Evenimentul anual «Ziua Porumbului» a ajuns la a XII-a ediție. O dată cu trecerea anilor, evenimentul a fost extins, iar numărul participanților a crescut. Anul acesta evenimentul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 15:10 (4069 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Adi Cristea, victorios la debut

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești-Recolta Gheorghe Doja 0-2

Adi Cristea, victorios la debut

De săptămâna trecută, Slobozia mai are un antrenor în Liga a II-a. Marius Milea a fost numit antrenor principal la Dunărea Călărași, echipă măcinată de grave probleme financiare. Obiectivul lui Milea este evitarea retrogradării, iar la debutul pe banca Dunării a obținut un egal contra Unirii Constanța. În locul lui Milea, la conducerea tehnică a Recoltei a fost numit Adrian Cristea, cel care preia în premieră o echipă de seniori, dar debutează cu victorie. Sâmbătă, 11 septembrie 2021, la Fetești s-a jucat derby-ul local dintre CSM și Recolta. A fost un meci frumos, câștigat de echipa mai experimentată.

Dubla lui «Tase»... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 13:10 (3950 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia

La vremuri noi, reguli noi

Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia

bonus: Premieră administrativă

În ultimele 3 luni, administrația Soare a modificat și pus în dezbatere o serie de Regulamente care reglementează activitățile economice și sociale din Municipiul Slobozia. Unele dintre aceste Regu­lamente au fost aprobate, altele se află încă în dezbatere publică. Primarul Dragoș Soare susține că noile reglementări propuse de administrație «sunt în folosul cetățenilor și al agenților economici». Ultimul dintre acestea, Regulamentul de autorizare și desfășurare a activităților de întreținere și reparare a autovehiculelor pe raza Municipiului Slobozia, a generat o reacție de respingere din partea firmelor implicate în acest tip de activități.

La vremuri noi, promisiuni noi... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 12:50 (4677 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

110000 de lei pentru «El Camino» de Ialomița

110000 de lei pentru «El Camino» de Ialomița

Pentru acei dintre dumnea­voastră care sunt la fel de ignoranți ca și noi, precizăm că «El Camino de Santiago» sau Calea Sfântului Iacob este numele unuia dintre cele mai cunoscute trasee de pelerinaj (769 de kilometri) din Spania, toate având ca punct de sosire orașul Santiago de Compostela, unde se află rămășițele Sfântului Iacob. România are și ea un astfel de traseu, la stadiu de proiect, «Via Transilvanica», din care au fost jalonați până acum aproximativ 400 de kilometri din cei 1000 identificați... Ca să nu rămână mai prejos, Consiliul Județean Ialomița a apelat în august 2021 la serviciile unei firme speciali­zate (SC Sfinx Film SRL) pentru «realizarea unui film profesional și a unei arhive... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2021, 15:20 (5413 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

440 de ani de concediu medical în Ialomița

Record absolut în Sănătate

440 de ani de concediu medical în Ialomița

Concedii medicale de sute de ani pentru angajații din Ialomița. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, în cursul anului trecut, persoanele aflate în câmpul muncii au beneficiat de 440 de ani de concediu medical! Cele mai multe adeverințe au fost eliberate de medicii de familie, urmați de specialiștii care acordă consultații în regim ambulatoriu. Oficialii CJAS Ialomița aprecizată faptul că cifrele ridicate sunt generate de pandemia de COVID-19. Valoarea sumelor decontate a fost de 12 mi­lioane de lei.

Cifre alarmante Datele statistice ale Casei Județene de Asigurări... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2021, 11:10 (5870 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistența Socială din Ialomița are nevoie de profesioniști

Asistența Socială din Ialomița are nevoie de profesioniști

bonus: 4,8 milioane de lei pentru plata ajutoarelor sociale

Calitatea serviciilor de Asistență Socială din Ialomița are nevoie de îmbunătățiri. Iar la nivelul administrațiilor locale din județ există o preocupare scăzută din acest punct de vedere. Este concluzia la care au ajuns inspectorii Agenției pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița în urma unei verificări privind felul în care sunt oferite serviciile de Asistență Socială la nivelul a 35 de primării de pe raza județului nostru.

Un singur funcționar, mai multe atribuții Controlul efectuat de Agenția pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a vizat activitatea pe care serviciile de... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2021, 13:55 (8291 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!» Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!»

20 de ani de la prăbușirea Turnurilor Gemene din New York-SUA/11 septembrie 2001

Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!»

S-au împlinit 20 de ani de la cumplitele atentate teroriste petrecute în Statele Unite ale Americii. 11 septembrie 2001 este ziua care a marcat întreaga omenire, după ce avioane deturnate de teroriști au doborât Turnurile Gemene din New York. Martor al tragediei care a schimbat cursul istoriei a fost și ialomițeanul Cornel Văduva...

Mărturii din infern 11 septembrie 2001 era o zi obișnuită pentru Cornel Văduva, la vremea respectivă informatician al unei companii care își avea sediul într-unul din cele două Turnuri Gemene din New York. Coborâse în stradă pentru a-și aprinde o țigară... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2021, 21:05 (5476 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

Cultivatorii de legume de la Gura Ialomiței s-au asociat după modelul CAP-urilor comuniste și vor să devină autonomi. Prima hală de depozitare a legumelor ar putea fi gata în 2 ani și va fi dotată cu o... «cameră de frig». Pentru a răzbi prin hățișul legislativ, legumicultorii și-au găsit un aliat în Raluca Dumitrescu, care a fost aleasă deputat PSD de Ialomița după ce a activat 20 de ani în zona de «lobby administrativ».

Oamenii care se răzbună pe istorie Ultimele CAP-uri au murit pe vremea când fetele de la APACA strigau în stradă «nu vrem Kent, nu vrem valută...». Petre Roman era... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2021, 13:20 (7502 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

Ședință a Consiliului Județean Ialomița

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

În cadrul unei ședințe extraordinare, desfășurată vineri, 10 septembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița a decis plata unor despăgubiri către cei patru funcționari publici ai instituției, anchetați împreună cu Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, în dosarul deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Aceste despăgubiri reprezintă, de fapt, salariile pe care aceștia nu le-au încasat în perioada în care au fost suspendați din funcție, iar valoarea sumelor se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Plata se realizează în baza prevederilor cuprinse în Codul Administrativ, act normativ care face trimitere către Legea 188/1999, privind statutul funcționarilor... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2021, 18:10 (8210 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul USR-PLUS Mihai Tănăsescu, eliberat din funcție

Ialomița: Prefectul USR-PLUS Mihai Tănăsescu, eliberat din funcție

Numit în funcția de prefect al județului Ialomița la propunerea USR-PLUS, Mihai Tănăsescu a fost demis. Instituția Prefectului Ialomița va fi condusă interimar de către unul dintre subprefecți, vehiculându-se numele Toniței Manea. Înainte de a părăsi instituția, Mihai Tănăsescu a trimis un mesaj șefilor instituțiilor deconcentrate din județ. Totuși, Tănăsescu speră să revină în fruntea Instituției Prefectului Ialomița, în cel mai scurt timp. Să reamintim că joi, 9 septemebrie a.c., Guvernul României a destituit din funcție 14 prefecți si 29 de subprefecți USR-PLUS.

«Eu plec de aici cu capul sus!»... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2021, 18:40 (8789 vizualizări - 9 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Accidente la Tovărășia și Urziceni

Accidente la Tovărășia și Urziceni

Pompierii ialomițeni au intervenit vineri, 23 iulie a.c., în cazul a două accidente rutiere petrecute pe raza localităților Tovărășia și Urziceni. În urma evenimentelor au rezultat cinci persoane rănite ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 19:30
(4563 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 7 focare de Pestă Porcină Africană, identificate pe raza județului

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că, la data de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:10
(4054 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10801, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 17:00
(2855 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 decembrie 2021, data limită de plată a impozitului specific aferent semestrului I

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili că, potrivit normelor în vigoare, declararea și plata impozitului specific unor activități, aferent semestrului I 2021, se ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:30
(7809 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 26 iulie 2021, termen limită pentru depunerea a 9 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că 26 iulie 2021 este termenul de depunere a următoarelor declarații: Formularele 100, 112, 208, 224, 300, 301, 307, 311, 390 ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 16:20
(4258 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni

Joi, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie de amploare pe raza municipiului Urziceni. Astfel, forțele de ordine au controlat în trafic 295 de autovehicule și legitimat peste 390 de persoane ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:30
(4466 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2445 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2641 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Muzeul Național al Agriculturii

Absolvenții Universității Naționale de Arte a României vor organiza marți, 27 iulie 2021, o expoziție de pictură la Slobozia. Vernisajul va fi găzduit de către Muzeul Național al Agriculturii. Expoziția ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(2827 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a furat din buzunare

Polițiștii din Urziceni au reținut miercuri, 21 iulie a.c., pentru 24 de ore, un bărbat de 42 de ani, suspect într-un dosar de «furt». Din datele oamenilor legii, în ziua de 8 iulie a.c., în timp ce se ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:25
(3885 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 22 iulie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu, produs la o locuință din satul Glodeanu Sărat-Buzău. 3 echipaje de salvatori cu două autospeciale de stingere cu ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:10
(3472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conflict între adolescenți, aplanat de un jandarm

Aflat în timpul liber, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a intervenit marți, 20 iulie a.c., pentru aplanarea unui conflict, produs între mai mulți adolescenți la intrarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:35
(2396 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au intervenit miercuri, 21 iulie a.c., pentru a salva o lebădă. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la faptul că o lebădă, care nu mai poate ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:20
(2699 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10798, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 16:50
(3752 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Codului Muncii, verificată de inspectorii ITM Ialomița

În prima jumătate a lunii iulie 2021, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat ample controale privind prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 13:10
(4546 vizualizări - 0 comentarii)


Un tren de marfă a deraiat în zona Gării Fetești

Miercuri, 21 iulie a.c., în zona Gării Fetești, 5 vagoane ale unui tren de marfă au deraiat. Din cauza evenimentului, Magistrala 800 București-Constanța este complet blocată pe ambele sensuri. Astfel, trenurile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 20:05
(4134 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 500 milioane de lei, încasate la bugetul de stat în semestrul I-2021

La nivelul județului Ialomița, în primul semestru al anului 2021, s-a colectat la bugetul general consolidat al statului suma de 493,47 milioane de lei. Suma colectată este cu 56,33 milioane de lei mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:20
(4828 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:15
(2676 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întampinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2021 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 15:25
(7063 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Marți, 20 iulie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu o autospecială pirotehnică și au ridicat un proiectil exploziv de calibru 100 milimetri ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:35
(3366 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

În dimineața zilei de miercuri, 21 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la două accidente rutiere. Primul dintre acestea s-a produs în comuna Scânteia, fiind implicate un autoturism și un tractor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:20
(2861 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Semnarea documentelor emise prin serviciul Spațiul Privat Virtual

AJFP Ialomița readuce în atenția contribuabililor faptul că documentele comunicate de Ministerul Finanțelor/organul fiscal central prin serviciul «Spațiul Privat Virtual» se semnează de către Ministerul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:50
(3319 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, fără permis de conducere

În ziua de luni, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au oprit în trafic, pe raza municipiului Fetești, o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:45
(5241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de prevenire a riscului de înec

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița aduc în atenție cetățenilor o serie de reguli și măsuri ce trebuie respectate în scopul prevenirii cazurilor de înec. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:35
(2739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 16:50
(2185 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Brașov, reținut de polițiști după ce ar fi violat o bătrână de 86 de ani din Adâncata

Un tânăr de 17 ani, din județul Brașov, a fost reținut luni seara, 19 iulie a.c., pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei de 86 de ani, din Adâncata, și ar fi întreținut ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 13:50
(5367 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Dridu

Marți, 20 iulie 2021, echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Orhideei din ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 12:40
(4781 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 iulie a.c., polițiștii rutieri din Fetești au oprit, în trafic, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fetești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică i s-a solicitat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 15:20
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...