Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Ziua Porumbului» 2021, Orezu, a XII-a ediție

«Ziua Porumbului» 2021, Orezu, a XII-a ediție

Joi, 16 septembrie 2021, satul Orezu din comuna Ciochina va fi gazda celei de a XII-a ediții a «Zilei Porumbului». Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb din România și firma Elsit, a devenit, de-a lungul anilor, unul dintre cele mai prestigioase evenimente de gen din Ialomița. Partenerul oficial al evenimentului este concernul Bayer.

Fermierii sunt așteptați la Platformă Evenimentul anual «Ziua Porumbului» a ajuns la a XII-a ediție. O dată cu trecerea anilor, evenimentul a fost extins, iar numărul participanților a crescut. Anul acesta evenimentul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 15:10 (4069 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Adi Cristea, victorios la debut

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești-Recolta Gheorghe Doja 0-2

Adi Cristea, victorios la debut

De săptămâna trecută, Slobozia mai are un antrenor în Liga a II-a. Marius Milea a fost numit antrenor principal la Dunărea Călărași, echipă măcinată de grave probleme financiare. Obiectivul lui Milea este evitarea retrogradării, iar la debutul pe banca Dunării a obținut un egal contra Unirii Constanța. În locul lui Milea, la conducerea tehnică a Recoltei a fost numit Adrian Cristea, cel care preia în premieră o echipă de seniori, dar debutează cu victorie. Sâmbătă, 11 septembrie 2021, la Fetești s-a jucat derby-ul local dintre CSM și Recolta. A fost un meci frumos, câștigat de echipa mai experimentată.

Dubla lui «Tase»... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 13:10 (3947 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia

La vremuri noi, reguli noi

Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia

bonus: Premieră administrativă

În ultimele 3 luni, administrația Soare a modificat și pus în dezbatere o serie de Regulamente care reglementează activitățile economice și sociale din Municipiul Slobozia. Unele dintre aceste Regu­lamente au fost aprobate, altele se află încă în dezbatere publică. Primarul Dragoș Soare susține că noile reglementări propuse de administrație «sunt în folosul cetățenilor și al agenților economici». Ultimul dintre acestea, Regulamentul de autorizare și desfășurare a activităților de întreținere și reparare a autovehiculelor pe raza Municipiului Slobozia, a generat o reacție de respingere din partea firmelor implicate în acest tip de activități.

La vremuri noi, promisiuni noi... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 12:50 (4677 vizualizări - 9 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

110000 de lei pentru «El Camino» de Ialomița

110000 de lei pentru «El Camino» de Ialomița

Pentru acei dintre dumnea­voastră care sunt la fel de ignoranți ca și noi, precizăm că «El Camino de Santiago» sau Calea Sfântului Iacob este numele unuia dintre cele mai cunoscute trasee de pelerinaj (769 de kilometri) din Spania, toate având ca punct de sosire orașul Santiago de Compostela, unde se află rămășițele Sfântului Iacob. România are și ea un astfel de traseu, la stadiu de proiect, «Via Transilvanica», din care au fost jalonați până acum aproximativ 400 de kilometri din cei 1000 identificați... Ca să nu rămână mai prejos, Consiliul Județean Ialomița a apelat în august 2021 la serviciile unei firme speciali­zate (SC Sfinx Film SRL) pentru «realizarea unui film profesional și a unei arhive... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2021, 15:20 (5412 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

440 de ani de concediu medical în Ialomița

Record absolut în Sănătate

440 de ani de concediu medical în Ialomița

Concedii medicale de sute de ani pentru angajații din Ialomița. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, în cursul anului trecut, persoanele aflate în câmpul muncii au beneficiat de 440 de ani de concediu medical! Cele mai multe adeverințe au fost eliberate de medicii de familie, urmați de specialiștii care acordă consultații în regim ambulatoriu. Oficialii CJAS Ialomița aprecizată faptul că cifrele ridicate sunt generate de pandemia de COVID-19. Valoarea sumelor decontate a fost de 12 mi­lioane de lei.

Cifre alarmante Datele statistice ale Casei Județene de Asigurări... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2021, 11:10 (5863 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistența Socială din Ialomița are nevoie de profesioniști

Asistența Socială din Ialomița are nevoie de profesioniști

bonus: 4,8 milioane de lei pentru plata ajutoarelor sociale

Calitatea serviciilor de Asistență Socială din Ialomița are nevoie de îmbunătățiri. Iar la nivelul administrațiilor locale din județ există o preocupare scăzută din acest punct de vedere. Este concluzia la care au ajuns inspectorii Agenției pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița în urma unei verificări privind felul în care sunt oferite serviciile de Asistență Socială la nivelul a 35 de primării de pe raza județului nostru.

Un singur funcționar, mai multe atribuții Controlul efectuat de Agenția pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a vizat activitatea pe care serviciile de... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2021, 13:55 (8289 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!» Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!»

20 de ani de la prăbușirea Turnurilor Gemene din New York-SUA/11 septembrie 2001

Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!»

S-au împlinit 20 de ani de la cumplitele atentate teroriste petrecute în Statele Unite ale Americii. 11 septembrie 2001 este ziua care a marcat întreaga omenire, după ce avioane deturnate de teroriști au doborât Turnurile Gemene din New York. Martor al tragediei care a schimbat cursul istoriei a fost și ialomițeanul Cornel Văduva...

Mărturii din infern 11 septembrie 2001 era o zi obișnuită pentru Cornel Văduva, la vremea respectivă informatician al unei companii care își avea sediul într-unul din cele două Turnuri Gemene din New York. Coborâse în stradă pentru a-și aprinde o țigară... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2021, 21:05 (5464 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

Cultivatorii de legume de la Gura Ialomiței s-au asociat după modelul CAP-urilor comuniste și vor să devină autonomi. Prima hală de depozitare a legumelor ar putea fi gata în 2 ani și va fi dotată cu o... «cameră de frig». Pentru a răzbi prin hățișul legislativ, legumicultorii și-au găsit un aliat în Raluca Dumitrescu, care a fost aleasă deputat PSD de Ialomița după ce a activat 20 de ani în zona de «lobby administrativ».

Oamenii care se răzbună pe istorie Ultimele CAP-uri au murit pe vremea când fetele de la APACA strigau în stradă «nu vrem Kent, nu vrem valută...». Petre Roman era... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2021, 13:20 (7497 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

Ședință a Consiliului Județean Ialomița

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

În cadrul unei ședințe extraordinare, desfășurată vineri, 10 septembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița a decis plata unor despăgubiri către cei patru funcționari publici ai instituției, anchetați împreună cu Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, în dosarul deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Aceste despăgubiri reprezintă, de fapt, salariile pe care aceștia nu le-au încasat în perioada în care au fost suspendați din funcție, iar valoarea sumelor se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Plata se realizează în baza prevederilor cuprinse în Codul Administrativ, act normativ care face trimitere către Legea 188/1999, privind statutul funcționarilor... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2021, 18:10 (8209 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul USR-PLUS Mihai Tănăsescu, eliberat din funcție

Ialomița: Prefectul USR-PLUS Mihai Tănăsescu, eliberat din funcție

Numit în funcția de prefect al județului Ialomița la propunerea USR-PLUS, Mihai Tănăsescu a fost demis. Instituția Prefectului Ialomița va fi condusă interimar de către unul dintre subprefecți, vehiculându-se numele Toniței Manea. Înainte de a părăsi instituția, Mihai Tănăsescu a trimis un mesaj șefilor instituțiilor deconcentrate din județ. Totuși, Tănăsescu speră să revină în fruntea Instituției Prefectului Ialomița, în cel mai scurt timp. Să reamintim că joi, 9 septemebrie a.c., Guvernul României a destituit din funcție 14 prefecți si 29 de subprefecți USR-PLUS.

«Eu plec de aici cu capul sus!»... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2021, 18:40 (8782 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia, pe tabloul principal

Fotbal, Cupa României, CS Năvodari-Unirea Slobozia 0-6

Unirea Slobozia, pe tabloul principal

Unirea Slobozia și-a onorat blazonul și a depășit-o fără probleme pe reprezentanta Ligii a IV-a din Constanța, CS Năvodari. Trupa antrenată de Adrian Mihalcea a deschis repede scorul prin Turcu, dar desprinderea clară a venit abia în partea secundă. Trașcu a făcut 2-0 în minutul 52, iar Lazăr a punctat pentru 3-0. Intrat în repriza secundă, tânărul mijlocaș Eavaz, 17 ani, a marcat al patrulea gol. Unirea a beneficiat și de o lovitură de pedeapsă, ratată în primă fază de Ivan. Arbitrul a dictat repetarea acesteia, iar Suciu a marcat. Scorul final, 6-0 pentru Unirea, a fost stabilit de Ivan. Cum era de așteptat, Mihalcea a menajat o serie de jucători, în vederea programului dificil din campionat... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2021, 16:10 (4626 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru pentru recoltarea organelor, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Centru pentru recoltarea organelor, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Până în primăvara anului viitor, în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia va funcționa primul Centru pentru recoltarea organelor în vederea realizării transplanturilor din județul Ialomița. Pentru ca un astfel de Centru să de­vină funcțional este nevoie de o serie de acreditări speciale., oficialii unității medicale susținând faptul că, în prezent, procesul de acreditare este realizat la un nivel de 80%.

Demers în curs de realizare Ideea înființării unui Centru pentru prelevarea organelor necesare efectuării operațiilor de transplant a apărut încă din 2016, însă, din motive... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2021, 11:10 (8719 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructura rutieră a Sloboziei așteaptă investițiile administrative

Infrastructura rutieră a Sloboziei așteaptă investițiile administrative

Infrastrucutura rutieră a Sloboziei așteaptă «reabilitarea și mo­dernizarea» din anul 2009. În mai bine de 12 ani, străzile orașului au fost «întreținute» de angajații DADP. Administrația Soare asfaltează în 2021 doar 5 străzi în Cartierul «Gării Noi», investițiile din următorii ani vizând Cartierele Slobozia Nouă și Bora.

Promisiuni vechi de 12 ani În anul 2009, în mandatul primarului Gabi Ionașcu, Consiliul Local Slobozia vota un proiect de hotărâre prin care Primăria Slobozia ar fi putut reabilita și moderniza un număr de 75 de străzi. Investiția, una multianuală, ar fi trebuit să... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2021, 13:20 (8685 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Premierele Festivalului de la Amara, ediția 2021

Premierele Festivalului de la Amara, ediția 2021

Ediția din 2021 a Festivalului de la Amara a fost una a premierelor. Unele dintre ele au fost vizibile și, după cum deja am spus-o, redau Festivalul publicului. Altele, deși aparent minore, ar putea  reprezenta un punct de cotitură în evoluția acestui Festival. Nu avem pretenția de a face o analiză exhaustivă a lor. Și nici nu susținem că sunt premiere absolute. Dar credem că cele pe care vom enumera sunt un prilej de reflecție asupra evenimentului și asupra noastră.

Bune și rele de la «Trofeul Tinereții»
Grădina de ... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2021, 21:10 (13436 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

18 jucătoare pentru noul sezon

Handbal, CSM Unirea Slobozia

18 jucătoare pentru noul sezon

Duminică, 12 septembrie 2021, începe o nouă ediție de campionat în Divizia A de handbal feminin.Vor fi din nou două serii, cu o reprezentare mai extinsă și, implicit, cu cheltuieli mai mari pentru cluburi. De aceea, la ora la care scriem, o serie de echipe nu sunt sigure de participarea în competiție, cu toate că de start ne mai despart câteva zile. CSM Unirea Slobozia nu are astfel de dileme. Ba, mai mult, echipa antrenată din acest sezon de Constantin Frâncu are obiective mult mai clare, mai îndrăznețe, față de sta­giunea precedentă. «În sport, ca și în viață, trebuie să-ți propui să fii cât mai sus... De aceea, cuvântul de ordine în cadrul lotului este „promovarea“. Vom vedea dacă o vom obține... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2021, 18:10 (4862 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Primul pas greșit

Fotbal, Liga a III-a, Gloria Albești-CSM Fetești 2-0

Primul pas greșit

Nu e deloc ușor în Liga a III-a, mai ales când îți propui să supraviețuiești cu jucătorii care au obținut promovarea la care adaugi câțiva tineri de perspectivă. Cei de la CSM Fetești erau conștienți de acest aspect, iar deznodământul partidei de sâmbătă, 4 septembrie a.c., le-a întărit convingerea. Antrenorul Mircea Ștefan le-a acordat încredere jucătorilor care au obținut victoria cu Oltenița, începând meciul cu următorii titulari: Călugăru-Gene, Călin, Babaua, Dobre-Gogan, Rădan, Matei, Grigore-Predescu, Tudor. Au mai jucat: L. Gogu, Căutiș, Lucan. Gloria Albești s-a impus cu 2-0, desprinderea dobrogenilor fiind consfințită prin dubla lui Cezar Beșleagă. Astfel, CSM Fetești face primul pas... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2021, 17:20 (2388 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Învinși în ultimele minute

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CS Popești Leordeni 0-1

Învinși în ultimele minute

Primul meci al celor de la Recolta Gheorghe Doja pe propriul teren a avut mai mulți spectatori decât formația Zdob și Zdub pe finalul concertului de la Amara. Printre spectatori s-a numărat și Cristian Pustai, an­trenorul celor de la FC Buzău, venit să-și spioneze viitoarea adversară din Cupa României. A stat doar în prima repriză, când nu a avut mare lucru de văzut. Ialomițenii au legat ceva pase, au dus mingea spre careul celor de la Popești Leordeni, dar s-au lovit acolo de apărarea bine organizată a ilfovenilor. Recolta are, încă, probleme cu atacul în regim de viteză și cu găsirea în timp util a celor mai bune soluții. Dacă a remarcat pe cineva Pustai, acesta a fost portarul Marius Chițoiu... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2021, 16:05 (4293 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Recolta Gheorghe Lazăr, primul lider

După 18 luni de absență forțată, spectatorii s-au putut bucura din nou de frumusețea aparte a fotbalului județean. Sâmbătă, 4 septembrie a.c., s-a derulat prima etapă a campionatului Ligii a IV-a ialomițene. Gazdele și-au adjudecat, în mare parte, toate punctele, putând vorbi de surprize doar în cazul unor victorii neașteptat de categorice. Lideră, după etapa inaugurală, este Re­colta Gheorghe Lazăr care a trecut cu un usturător 7-2 de omonima din Bărcănești. În derby-ul etapei, Bărăganul Ciulnița a trecut fără drept de apel de Înfrățirea Jilavele, cu portarul Nicu Iamandi și mijlocașul Ovidiu Stroie transferați de la Gheorghe Doja printre remarcați. O victorie la 4 goluri a obținut și Iazu contra... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2021, 14:40 (3093 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia are, din nou, un arhitect-șef

După 5 ani de căutări

Slobozia are, din nou, un arhitect-șef

Ioana Niculae este noul arhitect-șef al Sloboziei. Ultimul, tot o femeie, Aurelia Esterka, a fost condamnată definitiv în 2016 de către Curtea de Apel București în dosarul «Art Oil». Noul arhitect-șef al Sloboziei crede că orașul are un viitor urbanistic promițător și că un nou Plan Urbanistic General va restabili starea de legalitate la nivelul Sloboziei.

Habemus arhitect După 5 ani de căutări, administrația locală a identificat un arhitect dispus să gestioneze haosul urbanistic generat de 30 de ani de administrația locală. Ioana Niculae a absolvit Institutul de Arhitectură «Ion Mincu... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2021, 13:05 (10973 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

3 titluri naționale pentru ialomițeni

Lupte libere

3 titluri naționale pentru ialomițeni

În week-end-ul trecut, la Costinești, a avut loc Campio­natul Național de lupte pe plajă, re­zervat cadeților și juniorilor. La am­bele categorii de vârstă, luptătorii ialomițeni au avut rezultate excelente.

Subțirică, de două ori campion Performerul acestei competiții a fost Marian Subțirică de la CSM Unirea Slobozia care, la categoria 70 kg, a cucerit titlul de campion național atât la cadeți, cât și la juniori. Campion național al cadeților a fost și Ștefan Stancu de la CS Amara, la categoria 50 kg. CSM Unirea Slobozia s-a evidențiat și prin două medalii de argint obținute, la cadeți... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2021, 12:55 (1861 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: A încercat să violeze o bătrînă de 67 ani!

Un călărășean domiciliat în comuna Unirea a fost reținut pentru 24 de ore pentru comiterea infracțiunii de «tentativă de viol». El a încercat să batjocorească o bătrînă de 67 ani... Femeia se afla pe un ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 16:09
(6037 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Primele arestări după înșelăciunile telefonice prin metoda «Accidentul»!

Polițiștii ialomițeni și procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au efectuat primele rețineri în cazul înșelăciunilor telefonice prin metoda «Accidentul». Este vorba despre o ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 15:11
(14496 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în agricultura finlandeză

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza o bursă a locurilor de muncă pentru lucrător sezonier în agricultură din Finlanda. Sînt oferite 35 locuri de muncă pentru cules căpșuni, mazăre ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 14:12
(7973 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Se prostitua la 14 ani

În urma unor acțiuni preventive desfășurate pe raza orașului Țăndărei, polițiștii au descoperit o minoră, de 14 ani, care practica prostituția. Ea a fost escortată de oamenii legii către locuința de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 11:12
(11717 vizualizări - 4 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-8,11%

La sfîrșitul lunii februarie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 8427 șomeri, din care  3271 șomeri indemnizați, respectiv 5156 șomeri ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 10:17
(7852 vizualizări - 1 comentariu)


Grindu: Arestat pentru «abandon de familie»

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Grindu au depistat pe raza localității un cetățean, de 51 ani, din județul Botoșani, cercetat penal pentru comiterea infracțiunii de «abandon de familie» și pe ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 10:10
(10167 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Încasările la bugetul general consolidat, în scădere

Pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat, în luna februarie 2013, aproximativ 47,96 milioane lei, cu 2,40% mai puțin ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 09:53
(8906 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evazioniști cercetați de polițiști

Administratorii a trei societăți comerciale din Slobozia sînt cercetați de către polițiștii din cadrul Serviciul de Investigare a Fraudelor pentru comiterea de infracțiuni economice. În primul caz este ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 09:24
(8313 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 125 locuri de muncă în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 125 locuri de muncă în străinătate. Astfel, este ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2013, 08:43
(11979 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

13 Martie 2013, 17:54


Slobozia: Program after-school la Școala nr. 6

Vineri 15 martie 2013, de la ora 10,00, cadrele didactice ale Școlii nr. 6 Slobozia vor demara un proiect after-school ce va funcționa în cadrul unității de învățămînt, denumit «Școală după școală». Festivitatea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 15:34
(13008 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 422 de pașapoarte noi în luna februarie 2013

Conform informațiilor furnizate de către Serviciul Public Comunitar pentru Eliberarea și Evidența Pașapoartelor Simple, în luna februarie 2013 s-au primit și înregistrat la ghișeu 422 cereri de eliberare ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 12:30
(7032 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, în cifre

Un raport al Instituției Prefectului Ialomița precizează că în decursul lunii februarie au fost verificate 490 de acte administrative emise de către autoritățile locale și județene. Dintre acestea, 22 au ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 11:29
(7816 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Copil de 14 ani, mușcat de un cîine

Marți, 12 martie a.c., polițiștii au fost sesizați despre faptul că sîmbătă, 9 martie, un minor de 14 ani, din localitatea Gimbășani, a fost atacat și mușcat pe stradă de un cîine, necesitînd îngrijiri ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 09:20
(5631 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Reguli noi privind animalele de companie

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița îi informează pe iubitorii de animale de companie cu privire la măsurile de control ce se impun privind circulația acestor ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 09:04
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copii prinși la furat

Poliția Fetești a fost sesizată marți, 12 martie a.c., de către o localnică de 40 ani despre faptul că, în perioada 5-12 martie a.c., persoane necunoscute au pătruns în locuința sa aflată în construcție ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 08:48
(6370 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Județean Ialomița

Vineri, 15 martie 2013, începînd cu ora 13,00, iubitorii artei plastice din Slobozia sînt invitați să participe la vernisajul unei expoziții de pictură itinerantă. Celor prezenți le va fi prezentată expoziția ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 08:21
(7842 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrîn de 80 ani, mort după ce a fost lovit de o mașină

În după-amiaza zilei de marți, 12 martie a.c., în jurul orei 18,30, pe DN2A, în comuna Alexeni, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 08:18
(8856 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Grivița: Amenzi de 8000 lei pentru «comercianți» de fier vechi

Agenții Postului de Poliție Grivița au depistat marți, 12 martie, pe DN2C, un autoturism cu care se deplasau 4 bărbați, cu vîrste cuprinse între 28 și 35 ani, toți domiciliați în comuna Cuza Vodă-Constanța ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 07:44
(8323 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru conducerea unui scuter

Marți, 12 martie, în jurul orei 20.00, polițiștii rutieri aflați în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat în trafic un moped condus de un tînăr de 22 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 07:38
(10987 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Tîlhari înarmați la braconaj

Polițiștii au reținut luni, 11 martie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, 3 bărbați, cu vîrste cuprinse între 24 și 40 ani, pentru comiterea infracțiunii de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2013, 07:17
(9339 vizualizări - 4 comentarii)


Bărbat înjunghiat în urma unui scandal de proporții la Jilavele

Un apel la 112 anunța în seara zilei de sîmbătă, 9 martie a.c., un scandal iscat în localitatea ialomițeană Jilavele. La fața locului s-au deplasat forțele de ordine ale Poliției și Jandarmeriei pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2013, 22:14
(9274 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Muniție neexplodată

Ciocîrlia: Muniție neexplodată

Cinci proiectile de diferite calibre, extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren agricol de pe raza localității Ciocîrlia. Evenimentul a fost anunțat prin112 marți, 7 martie a ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2013, 17:56
(6096 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Curs pentru legumicultori la Gura Ialomiței

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă vine în întîmpinarea fermierilor ialomițeni cu o nouă serie de cursuri. Acestea se vor desfășura la Gura Ialomiței, unul dintre bazinele legumicole recunoscute ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2013, 17:54
(9137 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Parfumuri contrafăcute

Jandarmii Grupei de Intervenție Țăndărei au fost sesizați joi, 7 martie a.c., că în parcul din centrul orașului se comercializează parfumuri contrafăcute. Comerciantul prins în flagrant, un bărbat de 2 ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2013, 17:50
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reducerea fenomenului de victimizare a minorilor

În luna martie, polițiștii ialomițeni și-au intensificat acțiunile pentru asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă unităților de învățămînt. Potrivit declarațiilor oficialilor ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2013, 14:50
(10590 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

28 Februarie 2013, 12:25


Slobozia: Înșelăciune cu monede de aur false

Un slobozean a sesizat Poliția sîmbătă, 23 februarie a.c., în jurul orei 11,30, despre faptul că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de o persoană necunoscută care ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2013, 16:08
(12143 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat în trafic 3 bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 39 de ani, în timp ce se deplasau la volanul unor autoturisme după ce au consumat băuturi alcoolice. Întrucît aceștia prezentau ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2013, 16:06
(8674 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» fără permise, în trafic

Doi tineri de 29, respectiv 21 ani, sînt cercetați de polițiști pentru conducerea unor autovehicule fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. Primul bărbat, domiciliat în ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2013, 15:04
(6464 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...