Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aparatul administrativ din Slobozia va fi restructurat în luna iulie

E gata noua organigramă!

Aparatul administrativ din Slobozia va fi restructurat în luna iulie

Administrația Soare a finalizat noua organigramă a Primăriei Slobozia. Conform datelor oficiale, vor fi restructurate 30 de posturi. «Scopul nostru nu este să dăm oamenii afară... Dorim o administrație suplă și performantă!» declară public primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Noua organigramă va fi votată în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de la sfârșitul lunii iulie 2021.

Mult zgomot pentru nimic În campania electorală, primarul Dragoș Soare anunța că restructurarea a 100 de posturi la nivelul administrației locale ar permite asfaltarea unui kilometru de drumuri anual. La ... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2021, 10:55 (15050 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

La Țăndărei, autoritățile locale accesează fonduri europene

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

Administrația din Țăndărei a semnat un contract de 1 milion de euro care oferă persoanelor aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială» șansa de a avea o viață mai bună. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Capital Uman (POCU) și se adresează unui număr de 260 de persoane din Cartierul Strachina. «Este o inițiativă lău­dabilă. În felul acesta sperăm să oferim o șansă reală de integrare în societate celor care își doresc să își schimbe viața!» a declarat Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

Dacă vrei, poți Administrația orașului Țăndărei oferă persoanelor aflate... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2021, 16:10 (6630 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elaborarea «Strategiei de Dezvoltare Urbană», prioritate a Primăriei municipiului Fetești

Elaborarea «Strategiei de Dezvoltare Urbană», prioritate a Primăriei municipiului Fetești

În urmă cu o săptămână, administrația locală din Fetești a organizat o întâlnire prin intermediul căreia s-au pus bazele elaborării «Strategiei de Dezvoltare Urbană» a municipiului Fetești. Documentul este esențial pentru atragerea fondurilor europene și presupune realizarea unor planuri cu privire la proiectele de edilitate pu­blică pe care administrația din Fetești vrea să le de­ruleze până în anul 2027.

Se așteaptă opinia cetățenilor «Strategia de Dezvoltare Urbană» este un document esențial care ajută orice administrație locală să poată obține fonduri europene. Acest document se... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2021, 11:40 (4589 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Amintiri din Deportare...

Bărăgan, 18/19 iunie 1951

Amintiri din Deportare...

bonus: Gânduri de mulțumire pentru Asociația Foștilor Deportați în Bărăgan «Timișoara»

Anul acesta s-au împlinit 70 de ani de la o tragedie despre care istoria contemporană a României încă refuză să vorbească: Deportările în Bărăgan. În noaptea de Rusalii a anului 1951, 40000 de oameni din Banat au fost forțați de autoritățile comuniste de la București să-și părăsească domiciliile și să se mute forțat în Câmpia Bărăganului, sub amenințarea armelor. Considerați «elemente nesănătoase» sau «dușmani ai poporului», oamenii au fost mutați în colonii de muncă și obligați să ia viața de la zero... Stabilit la Fetești, Gheorghe Moisei (88 de ani) a trecut de două ori prin experiența deportării. A fost obligat să plece din Basarabia în România, apoi din Banat în Câmpia Bărăganului. Pe chipul... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2021, 13:40 (5569 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dragoș Soare, ALES președinte al PNL Ialomița

Dragoș Soare, ALES președinte al PNL Ialomița

Organizația PNL Ialomița și-a ales noul președinte vineri, 16 iulie 2021. Acesta este primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare.

Alegeri la PNL Ialomița Vineri, 16 iulie 2021, de la orele 18,00, Casa Municipală de Cultură din Slobozia a găzduit Conferința de alegeri a președintelui PNL Ialomița. Cei 300 de delegați liberali, din toate filialele localităților ialomițene, au decis prin vot noul președinte al Organizației PNL Ialomița. Acesta este primarul municipiului Slobozia, Dragoș Soare, ales de liberalii ialomițeni într-o proporție de aproximativ 70%. Deputatul liberal Luminița... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2021, 01:50 (11412 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara își așteaptă turiștii pe plajele private

Lunga vară fierbinte

Amara își așteaptă turiștii pe plajele private

bonus: Ștrandul din Urziceni s-a deschis oficial

Considerate o alternartivă pentru litoralul Mării Negre, plajele din stațiunea Amara își așteaptă în fiecare vară turiștii. În timp ce administratorii plajelor private fac eforturi pentru a-și diversifica oferta serviciilor, cele aflate în grija auto­rităților locale așteaptă să intre în programul de reabi­litare finanțat de Uniunea Europeană. Până când lucrările vor începe efectiv, turiștii care vor să se relaxe­ze pe aceste plaje au parte de același peisaj anost care dăinue de ani buni.

Amara, stațiunea contrastelor
În stațiunea Amara există 4 plaje: «Perla», «Zorilor» (fostă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2021, 15:10 (12649 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi blocate de lucrările la rețeaua de canalizare

Locuitorii din Căzănești se revoltă

Străzi blocate de lucrările la rețeaua de canalizare

În anul 2020, orașul Căzănești a demarat un proiect de reabilitare a sistemului de apă și ape uzate. La un an distanță, firma care a câștigat licitația este acuzată că face «lucrări de mântuială». Locuitorii orașului s-au revoltat și au depus o petiție la Primărie în care cer «readu­cerea terenului la stadiul inițial». Primarul Stelian Traian susține inițiativa concetățenilor. Reprezentanții Afcon Electra România, firma care execută lucrările, susțin că vor reface străzile afectate în mai puțin de o săptămână.

Proiecte europene, manoperă românească
În anul 2020, grație unui proiect... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2021, 10:50 (10335 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Soluții generale pentru subsolurile inundate din blocurile Sloboziei

După chipul și asemănarea noastră

Soluții generale pentru subsolurile inundate din blocurile Sloboziei

O treime dintre blocurile Sloboziei au subsolurile inundate. Ju­mă­tate din cele aproximativ 400 de Asociații de Proprietari din oraș nu funcționează. Administratorii cer autorităților sprijin instituțional. Autoritățile locale oferă soluții generale. «Investițiile care vor fi realizate de către Urban SA vor rezolva aceste probleme. Anul acesta, nu mai târziu!» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

De 50 de ani cu subsoluri inundate Inundațiile care au afectat Slobozia în mai-iunie 2021 readuc în atenția opiniei pu­blice problema subsolurilor inundate. Conform estimărilor oficiale... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2021, 13:40 (8954 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firma Construcții Erbașu a semnat contractul pentru construirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia

Investiție intrată în linie dreaptă

Firma Construcții Erbașu a semnat contractul pentru construirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia

Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat miercuri, 14 iulie 2021, contractul de lucrări pentru realizarea Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Perioada de implementare a acestui proiect a fost de 4 ani, iar termenul de finalizare a lucrărilor este de 2 ani, valoarea acestei investiții ridicându-se la 75,7 milioane de lei.

Să fie cu noroc Miercuri, 14 iulie 2021, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a semnat contractul privind construirea Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgența Slobozia. Din partea firmei... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2021, 21:05 (8756 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fotografii motivaționale cu urme de sânge albastru

Fotografii motivaționale cu urme de sânge albastru

Sătul să fie etichetat drept «prefectul în teneși», prefectul de Ialomița, Mihai Tănăsescu, se străduiește să-și cosmetizeze imaginea. După cum vedeți în fotografia alăturată, acesta pozează alături de soție într-o fotografie cu iz prezidențial. Bântuiți de o senzație de «déjà vu», am căutat pe tot netul să identificăm sursa de inspirație. Dar, după cum vedeți, de la cuplul Obama-Michele și până la regina Elisabeta a II-a și ducele Filip, nu există cuplu prezidențial care să fi ratat o variațiune foto pe această temă. În aceste condiții, am fost obligați să ne plecăm și să recu­noaștem evidența. Cuplul Tănăsescu nu a copiat ridicol posturi prezidențiale care transmit subliminal... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2021, 13:20 (5765 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Dacă înveți, totul este ușor!»

Adrian Duță, elev de 10 la Bacalaureat 2021

«Dacă înveți, totul este ușor!»

După afișarea rezultatelor finale la Bacalaureat 2021, doi elevi din Ialomița au reușit  să obțină medii de 10. Unul dintre ei este Adrian Duță și a învățat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. Rezolvarea contestațiilor depuse de elevii ialomițeni a făcut ca procentul de promovare la nivelul județului să crească la 61,78%.

Va studia la Facultatea de Limbi Străine
Înainte de contestații, Adrian Duță a obținut cea mai mare medie la Bacalaureat 2021 din județul Ialomița, respectiv 9,93. Absolventul de liceu a contestat nota pe... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 22:10 (5335 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Gheorghe Irimescu a plecat. Constantin Frâncu, noul antrenor!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Gheorghe Irimescu a plecat. Constantin Frâncu, noul antrenor!

bonus: Anne Boll, la Naționala U19 a Olandei

Trecerea de la HCM la CSM Unirea nu este singura schimbare majoră de care echipa de handbal a Sloboziei are parte în această vară. Nemulțumit de faptul că CSM Unirea Slobozia nu și-a stabilit ca obiectiv clar promovarea în Ligă, antrenorul Gheorghe Irimescu a părăsit echipa, dând curs ofertei venite de la Activ Ploiești, proaspăt retrogradată în divizia secundă. Și nu a plecat cu mâna goală. Alături de Irimescu, la Activ Ploiești va merge și coordonatorul Roxana Tabarcea, una dintre cele mai apre­ciate jucătoare ale Sloboziei în sezonul trecut. Ghiță Irimescu nu a vrut să intre în amănunte despre plecarea sa de la Slobozia, declarându-ne următoarele: «Slobozia este locul unde mi-am început cariera... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 16:10 (4803 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrățirea Jilavele a câștigat Cupa

Fotbal, competiții județene

Înfrățirea Jilavele a câștigat Cupa

Asociația Județeană de Fotbal Ialomița a dus cu brio la capăt și a doua competiție organizată în 2021: Cupa României, faza județeană. În finală s-au întâlnit două echipe care nu au participat și la minicampionatul organizat anterior: Înfrățirea Jilavele și CS Amara. Nu putem să nu ne întrebăm care ar fi fost ierarhia finală dacă cele două ar fi răspuns afirmativ și la competiția care a desemnat campioana județului. Cert este că sâmbătă, 10 iulie a.c., Stadionul «1 Mai» din Slobozia a fost gazda unei interesante confruntări între două echipe care ne-au obișnuit să joace deschis și să marcheze mult, confruntare gustată din plin de cei 700 de spectatori prezenți în tribune. De data aceasta, obiceiul... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 14:50 (4705 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală cu Metaloglobus

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înfrângere amicală cu Metaloglobus

După 4 meciuri cu echipe din județ, soldate cu tot atâtea victorii, Unirea Slobozia a urcat la munte pentru un cantonament de 12 zile în Târlungeni. Pe lângă ședințele de antrenament, ialomițenii și-au propus să dispute și câteva partide amicale. Primul adversar a fost colega de divizie secundă, Metaloglobus București. Așa cum s-a întâmplat și în campionatul precedent, Metaloglobusul fraților Herea s-a impus cu 1-0. Cum în meciurile amicale oamenii de fotbal spun că rezultatele nu contează, cel mai important lucru este că antrenorul Adrian Mihalcea a văzut la lucru 22 dintre cei 26 de jucători deplasați la Târlungeni. Pe teren au fost toți cei 10 jucători aduși în această vară. Au absentat doar... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 13:45 (1835 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescente dispărute de acasă, descoperite de autorități în județul Ialomița

Dragoste pe internet

Adolescente dispărute de acasă, descoperite de autorități în județul Ialomița

UPDATE Delegație a Consiliului Europei, în vizită la centrele DGASPC Ialomița

Dispărută de la domiciliu de două săptămâni, o adolescentă din Botoșani a fost identificată de autorități pe raza județului Ialomița. Fata a venit în județul nostru pentru a se întâlni cu un tânăr de 22 de ani, din zona Urziceni, pe care l-a cunoscut pe internet. Tânăra a fost descoperită de polițiști și lăsată în grija asistenților sociali din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Cazul nu este izolat, reprezentanții instituției precizând că în ultima perioadă s-au confruntat cu multe astfel de situații. «Sunt tot mai dese astfel de cazuri. Facem apel la părinți să-și supravegheze mult mai bine copiii!» precizează reprezentanții Direcției Generale de... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2021, 12:40 (4132 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cantemir Residence», primul cartier «închis» din Slobozia

«Cantemir Residence», primul cartier «închis» din Slobozia

bonus: Blocul ANL pentru medici din Slobozia așteaptă de 5 ani să fie terminat

Slobozia va avea primul complex rezidențial «închis» din Ialomița. Investiția are o valoare de 6 milioane de euro și constă în construirea a 4 blocuri și a unui compex comercial. Primul din cele 4 blocuri va fi finalizat în luna iulie 2022. «Este un proiect unic la nivelul orașului. Țin mult la proiect și îmi doresc să îl duc la bun sfârșit în cel mai scurt timp posibil!» a declarat Ștefan Țintă, unul dintre asociații Premier Residencial SRL, firma care dezvoltă acest proiect imobiliar.

Proiect imobiliar unic Investițiile imobiliare din Slobozia dau semne de maturizare. După mai multe... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2021, 14:45 (13685 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Parchetul Urziceni clasează dosarul ex-primarului Livia Gomes

Primăria Sfântu Gheorghe riscă să intre în «incapacitate de plată»

Parchetul Urziceni clasează dosarul ex-primarului Livia Gomes

În 2016, când Mădălin Teculescu revenea în funcția de primar al localității Sfântu Gheorghe, sesiza Parchetul în ceea ce privește activitatea fostei administrații condusă de Livia Gomes și grupul de firme Prodomo Properties SRL și Rebelis Construcții SRL Telega. În 4 iunie 2021, Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni clasează dosarul, consi­derând că săvârșirea infracțiunii de «abuz în serviciu» nu poate fi probată. Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, declară că decizia riscă să blocheze conturile administrației locale: «Dacă aș fi înțeles de la început că nu se dorește soluționarea acestui dosar, aș fi procedat diferit... Am pierdut timp prețios încercând să evit plata unei... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2021, 10:55 (7316 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Roșii de Jilavele by Roxana Roșculeț

Roșii de Jilavele by Roxana Roșculeț

Este inginer horticol și cultivă roșii la Jilavele. A început în 2007 cu un împrumut de 100 mii de euro pe care l-a plătit abia acum 2 ani... Și produce 90 tone anual! Și varză, și salată, când roșiile nu sunt de ajuns... «Uneori mă gândesc așa... Dacă eu produc 90 tone de roșii pe an și fiecare client cumpără în medie un kilogram, înseamnă că roșiile mele ajung la 90000 de oameni... Iar asta mă face fericită și îmi dă puterea să o iau de la capăt!» mărturisește Roxana Roșculeț, unul dintre producătorii ialomițeni care luptă de 15 ani pentru a supraviețui pe piața de profil din România.

Raiul roșiilor de seră... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2021, 12:20 (4205 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consultații cu programare la Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consultații cu programare la Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Lucările de modernizare a Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Slobozia au determinat reprezentanții unității medicale să găsească soluții pentru a se reuși oferirea de consultații pacienților. Astfel, cabinetele din Ambulatoriu au fost mutate, până la finalizarea proiectului de reabilitare, în clădirea Spitalului Slobozia. Pentru pacienții care au nevoie de consultații, unitatea me­dicală a creat un sistem de programări on-line sau telefonic, astfel încât oamenii să nu aștepte pentru a primi îngrijirile medicale de care au nevoie.

Proiect în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2021, 13:10 (11659 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 50 milioane de lei pentru rețeaua de apă și apă uzată a Sloboziei

Investiții de 50 milioane de lei pentru rețeaua de apă și apă uzată a Sloboziei

Urban SA a informat Consiliul Local Slobozia că are nevoie de 50 mili­oane de lei pentru reabilitarea rețelei de apă și apă uzată a orașului Slobozia. Suma reprezintă necesarul estimat pentru realizarea a 19 inves­tiții «al căror grad de urgență este „0“». Detaliile furnizate în cadrul informării de către reprezentații Urban SA confirmă atât gradul avansat de de­gradare a rețelei de apă și apă uzată, cât și maniera defectuoasă de exe­cuție a investițiilor precedente. De asemenea, Urban SA propune un plan de investiții la nivelul unora dintre localitățile pe care le deservește, res­pectiv Ciulnița, Cosâmbești, Scânteia și Smirna.

După 30 de ani, potopul... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2021, 14:40 (6781 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendii la Fundata și Malu Roșu

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 09:05
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5105 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7385 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11572 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5045 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...