Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Banii românilor, împărțiți strict în avantajul guvernanților!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Banii românilor, împărțiți strict în avantajul guvernanților!»

Construcția bugetului pentru anul în curs se dovedește o târguială politică netransparentă, care dezavantajează fiecare român, dar care favorizează partidele din Coaliția Guvernamentală. Președintele Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaților, Ștefan Mușoiu, atrage atenția că, pe lângă termenele depășite de legiferare a Bugetului în Parlament, acesta a ajuns să fie negociat în mod netransparent, în afara Legislativului, între partidele care susțin Guvernul. «Nici până astăzi nu există niciun proiect de buget prezentat public. În schimb, liderii coaliției vorbesc de așa-zise „amendamente“ care urmează să fie negociate strict între partidele guvernamentale, în afara Parlamentului, adică în afara oricărui cadru democratic. Este o strategie ieftină de păcălire a cetățenilor și care ascunde faptul că nu li se vrea binele românilor, ci se „muncește“ strict la alocări de fonduri pe criterii politice!»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 11:25 (2574 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

URBAN Slobozia își trimite pensionarii acasă

A înțărcat bălaia administrativă

URBAN Slobozia își trimite pensionarii acasă

bonus: Slobozia are nevoie de un sistem de canalizare eficient

Urban Slobozia a decis să renunțe la angajații pensionari. Con­form unor surse apropiate instituției, numărul celor care vor pleca este de 20. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA Slobozia, sus­ține că «este vorba despre încetări ale contractelor de muncă de comun acord...».

Primăria vrea mai mult Primăria Slobozia vrea să schimbe per­cepția publică despre instituțiile din subordinea sa. Un prim pas în acest sens îl reprezintă decizia primarului Dragoș Soare de a cere șefilor de instituții să identifice angajații-pensionari din cadrul administrației. «Sunt conștient că oamenii au nevoie de locuri de muncă... Și, repet, nu vreau să dau pe nimeni afară! Dar rolul meu este acela de a optimiza cheltuielile administrative. Vin din siste­mul privat și gândesc ca un antreprenor. Administrația locală trebuie să cheltuiască eficient fondurile de care dispune!»... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 10:05 (13423 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Atacant pentru Unirea Slobozia: Sory Ibrahim Diarra

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Atacant pentru Unirea Slobozia: Sory Ibrahim Diarra

Luni, 25 ianuarie 2021, s-a alăturat lotului Unirii Slobozia mult așteptatul atacant central. Este vorba de tânărul Sory Ibrahim Diarra, care pe 28 februarie va împlini 21 de ani. Originar din Mali, Diarra este component al Naționalei de Tineret a țării sale. Și-a făcut debutul în fotbalul românesc sezonul trecut, la echipa din al treilea eșalon, Ceahlăul Piatra Neamț. Atacantul african a fost transferat în vară de Petrolul Ploiești, la echipa lui Viorel Moldovan, jucătorul de 1,87 m bifând 7 meciuri și marcând un gol contra celor de la Ripensia Timișoara. Jucătorul de culoare a fost împrumutat până la finele sezonului la Unirea Slobozia, unde ar putea forma un inedit cuplu ofensiv cu... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 22:05 (3032 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Feteștiul beneficiază de investiții de 11,78 milioane de euro

RAJA Constanța continuă investițiile în Ialomița

Feteștiul beneficiază de investiții de 11,78 milioane de euro

Administrația locală din Fetești anunță demararea lucrărilor de reabilitare a rețelei de alimentare cu apă și de extindere a sistemului de canalizare menajeră. Valoarea investiției este de 11,78 milioane de euro și va fi asigurată de către RAJA Constanța, grație unei finanțări europene. Primarul Laurențiu Șonchereche susține că, pentru evitarea disconfortului urban, lucrările vor fi limitate. «Intervențiile vor fi limitate la nivelul a două sau trei străzi, pentru ca locuitorii orașului să nu fie afectați... Ulterior, aceste lucrări vor fi verificate și numai după ce străzile sunt aduse la stadiul inițial vom extinde lucările pe alte străzi!» a declarat primarul Feteștiului.

Un an administrativ mai bun... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 15:15 (3924 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor

Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor

Vi-l mai amintiți pe Napoleon spunând că fiecare soldat poartă în raniță bastonul de mareșal?! Ei bine, noul administrator public al județului Alexandru Potor a înțeles greșit sensul acestei afirmații... im­periale. Și, încă frustrat că a pierdut Primăria Slobozia pentru 100 de voturi neno­rocite (despre care po­vestește cui stă să îl asculte că i-ar fi fost furate!), caută cu disperare soluții pentru a-și relansa cariera politico-administrativă.

Atribuții administrative extinse Planul lui Potor este liniar, că funcțiile de secretar de stat prin mi­nisterele patriei nu te fac mai deștept... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 10:50 (10326 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană s-a mutat la Sâmbăta de Sus

Administrația ialomițeană s-a mutat la Sâmbăta de Sus

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a organizat la sfârșitul săptămânii precedente o întâlnire de lucru la Sâmbăta de Sus, în județul Brașov. La întâlnire au participat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, alături de majoritatea primarilor din județ. În cadrul întâlnirii, Marian Pavel a anunțat că va dubla suma alocată ADI Ialomița pentru proiectele de investiții din mediul rural.

Risc de pandemie la Sâmbăta de Sus ADI Ialomița a organizat, în perioada 15-17 ianuarie 2021, o întâlnire a Asociației Generale a Acționarilor ADI Ialomița la Sâmbăta de ... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2021, 11:50 (8847 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Tudorița Ionescu pleacă secretar de primărie la Amara

Demisie pe ușa din dos

Subprefectul Tudorița Ionescu pleacă secretar de primărie la Amara

Subprefectul Tudorița Ionescu și-a depus demisia din funcție la 9 luni de la angajare. Oficial, atât subprefectul Tudorița Ionescu, cât și prefectul Tonița Manea neagă existența acestei demisii. Surse administrative confirmă însă faptul că Tudorița Ionescu a solicitat Primăriei Amara «transferul la cerere pentru funcția de secretar general» al Primăriei.

Doamne, mare e grădina Ta! Subprefectul Tudorița Ionescu și-a depus la începutul acestei săptămâni demisia din funcție după numai 9 luni de la angajare. Oficial însă, Tudorița Ionescu neagă intenția de a părăsi Instituția ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 19:10 (9463 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!

Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!

Răsvan Nițu, șeful Cantinei Sociale din Slobozia, a demisionat! Decizia acestuia este un prim răspuns la auditul comandat de către instituție la Direcția de Asistență Socială. Surse administrative confirmă faptul că demisia nu îl protejează pe acesta de eventualele consecințe penale ale faptelor incriminate în cadrul auditului. În perioada imediat următoare, posibil și alți angajați ai Primăriei Slobozia ar putea răspunde pentru activitatea desfășurată în ultimii ani...

Primele probleme Răsvan Nițu, șeful Cantinei Sociale Slobozia, și-ar fi înaintat demisia din funcție joi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 17:10 (11863 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Povestea Rodicăi și a birourilor AUR din Ialomița

3-4 într-unul, precum cafeaua

Povestea Rodicăi și a birourilor AUR din Ialomița

Senatorul Rodica Boancă, cel mai vocal dintre cei trei reprezentanți ai Alianței pentru Unirea Românilor, anunță că reprezentații AUR din Ialomița își deschid birouri parlamentare. Recepția neoficială are loc duminică, 24 ianuarie 2021, însă accesul se face doar pe bază de invitație.  

În curând pe ecrane Senatorul AUR de Ialomița, Rodica Boancă, a anunțat pe pagina de Facebook, unde înfierează proletar toți deviaționiștii în care nu curge sângele de patriot cu pedigree AUR, că filiala va avea un sediu la Slobozia. «Deschidem în curând biroul parlamentar AUR IALOMIȚA!»... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 14:15 (19229 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri publice cheltuite nejustificat la Cantina Socială Slobozia

Fonduri publice cheltuite nejustificat la Cantina Socială Slobozia

Cantina Socială Slobozia se află în pragul unui scandal generat de proasta gestionare a fondurilor publice folosite pentru funcționare. Concret, directorul Răzvan Nițu ar fi responsabil de cheltuirea nejustificată a banilor acordați de Primăria Slobozia pentru hrana persoanelor nevoiașe din oraș. Situația, spun surse administrative, s-ar regăsi într-un Raport de audit efectuat înainte de Sărbătorile de Iarnă. Atât Răzvan Nițu, cât și Luminița Munteanu, directorul Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, serviciu care are în administrare Cantina Socială, au refuzat să comenteze aceste acuzații.

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2021, 10:05 (29300 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Moartea lui Ștefan Dobriș, persoană cunoscută în administrația locală ialomi­țeană, scoate în evidență încă o dată indiferența cu care spitalele tratează problema infecțiilor nosocomiale. Diagnosticat cu boala infecțioasă COVID-19 și internat atât la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, cât și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ștefan Dobriș și-a pierdut viața din cauza suprainfectării cu bacteria Clostridium Difficile. Cele două unități medicale nu au raportat în ultimele luni cazuri de infecții asociate asistenței medicale (IAAM). Însă, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, unitatea de unde se presupune că Ștefan Dobriș s-ar fi putut infecta cu bacteria care i... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 19:05 (11612 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au venit în număr mare la spitale pentru a se vaccina anti-COVID-19

Ialomițenii au venit în număr mare la spitale pentru a se vaccina anti-COVID-19

Spitalele din Fetești, Slobozia și Urziceni au fost luate cu asalt de persoanele cuprinse în etapa a doua de vaccinare, programate în platforma informatică pentru imunizare. Repre­zentanții unităților medicale caută soluții pentru a face față numărului mare de solicitări. Soluții caută și Direcția de Sănătate Publică Ialomița în vederea des­chiderii Centrelor de vaccinare comunitare, amenajate din fondurile administrațiilor locale. În Ialomița, există 8 astfel de Centre în 6 localități din județ.

Vaccinarea populației a căzut pe umerii medicilor
Vineri, 15 ianuarie a.c., România... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 17:20 (7710 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie fără emoții

Fotbal, Unirea Slobozia-Recolta Gheorghe Doja 3-0

Victorie fără emoții

bonus: Nicio noutate la Doja

Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja, cele două echipe care primesc finanțare de la Consiliul Județean Ialomița, au disputat un meci amical sâmbătă, 16 ianuarie 2021. A fost, totodată, un bun prilej pentru Marius Milea de a-l reîntâlni pe Adrian Mihalcea, căruia i-a fost secund în mandatul trecut. Piatra de încercare în această perioadă o reprezintă găsirea unui teren cât de cât bun pentru disputarea unui meci de fotbal. A fost găsit cu greu tocmai la Mihail Kogălniceanu și, pe un frig pătrunzător, cele două echipe au oferit un joc frumos, cu Unirea având, firește, inițiativa.

Primul gol pentru Bogdan Vasile... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 14:20 (2228 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Junioarele I» au bifat primele meciuri oficiale

Handbal, CSS Slobozia

«Junioarele I» au bifat primele meciuri oficiale

La finele săptămânii precedente, orașele Buzău, Râmnicu Vâlcea și Baia Mare au găzduit primele meciuri din faza grupelor în Campionatul Junioarelor I. Competiția la acest nivel a fost reluată după o pauză de aproape un an, motivele fiind binecunoscute. Multe echipe nu au găsit resursele financiare pentru a onora acest turneu, iar din 38 de formații, în final au rămas doar 22. Tocmai de aceea considerăm că prezența la competiție a handbalistelor de la CSS Slobozia reprezintă în sine o victorie... Cu puține antrenamente în formulă completă și repartizate într-o grupă extrem de dificilă, jucătoarele antrenate de profesorul Marian Simion nu puteau scoate mai mult din aceste prime jocuri. CSS Slobozia... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 12:40 (4640 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație prin dispoziții de primar la Ciochina

Mintea de pe urmă a lui Câmpulungeanu

Administrație prin dispoziții de primar la Ciochina

Primarul Vasile Câmpulungeanu reinterpretează Codul Administrativ prin dispoziții interne. Edilul îi cere noului viceprimar al comunei, Marian Țolea (USR PLUS), «să contro­leze produsele alimentare puse în vânzare pentru populație» și să nu părăsească sediul Primăriei dacă nu anunță în prealabil «durata absenței și locul în care poate fi găsit». Lista obligațiilor impuse prin dispoziție noului viceprimar frizează ridicolul și oferă un spectacol jenant concetățenilor.

O dată vede primarul majoritate în Consiliu Considerat cândva «primar pe viață», Vasile Câmpulungeanu... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 11:10 (16427 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încasat de la contribuabilii restanțieri cu 5 milioane de lei mai puțin în 2020

În lipsa executărilor silite

Primăria Slobozia a încasat de la contribuabilii restanțieri cu 5 milioane de lei mai puțin în 2020

Pandemia de COVID-19 a adus mai puțini bani la bugetul local al Primăriei Slobozia. Estimările oficiale arată faptul că încasările înregistrate anul trecut au fost cu 5 milioane de lei mai mici față de anul 2019. O explicație o repre­zintă decizia Guvernului României de a suspenda aplicarea măsurilor de executare
silită.

Au scăzut încasările la bugetul local Imediat după instituirea Stării de Urgență, Guvernul României a adoptat Ordonanța de Urgență nr. 40/2020, act normativ prin care s-a suspendat aplicarea oricăror măsuri de executare silită. Deși benefică pentru cetățeni, legea... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2021, 14:10 (8557 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel e director în Minister

Tinel e director în Minister

bonus: Mihăiță Găină, consilier personal al lui Orban

Ex-deputatul PNL Gheorghe Tinel, rămas fără mandat deși avea «gentleman’s agreement» cu Ludovic Orban, a revenit la postul părăsit prin suspendare în 2008. Domnia sa susține că acum este un observator al politicii locale, dar că nu exclude revenirea pe scenă la un moment dat.

Despre Tinel numai de bine După mai bine de 12 ani de «rătăciri» politice, ex-deputatul liberal Gheorghe Tinel și-a reluat postul de director adjunct de Politici Agricole în Ministerul Agriculturii, post părăsit prin suspendare în 2008. Subalternii spun că domnul Tinel privește acum absent în zarea ferestrelor... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2021, 10:05 (7626 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Ialomița are trei femei în Parlamentul României

Pentru prima dată în 30 de ani

Ialomița are trei femei în Parlamentul României

Alegerile Parlamentare din decembrie 2020 au propulsat, pentru prima dată în istoria politică locală a ultimilor 30 de ani, trei femei în Parlamentul României: Raluca Dumitrescu (deputat PSD), Luminița Barcari (de­putat PNL) și Rodica Boancă (senator AUR). Ceilalți trei parlamentari sunt Adrian Costea (senator AUR), Silviu-Titus Păunescu (deputat AUR) și Ștefan Mușoiu (deputat PSD). Dincolo de ironia redistribuirii mandatelor, Ialomița obține un procent de reprezentare de gen de 50%, performanță absolut spectaculoasă în politica românească, do­minată în proporție covârșitoare de către bărbați. În acest context, ziarul nostru a decis să ofere cititorilor un interviu comun, care să ofere șansa unei... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2021, 10:20 (6770 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Tâmplarul de pe Facebook

Tâmplarul de pe Facebook

A terminat un liceu tehnic. Dar a iubit de când se știe artele frumoase. Așa că în 1996 a decis să renunțe la slujbă și să trăiască din tâmplărie. Primul lucru ieșit din mâinile sale a fost tocul ușii. Acum este unul dintre cei mai căutați tâmplari din Slobozia. De la foișoare la scări interioare sculptate în lemn și de la mobilă la căsuțe pentru pisici, nimic nu îi e străin. Dacă nu credeți, îl găsiți la un click distanță căutând «Mobilier de grădină Gigi Iancu».

La un click distanță Pe domnul Gheorghe Iancu l-am găsit cu un simplu click. E acolo de când e Facebook-ul și dinainte de... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2021, 12:10 (5511 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Polițistul local agresor este cercetat penal

Slobozia vrea dreptate

Polițistul local agresor este cercetat penal

Modul în care instituțiile statului gestionează agresiunea comisă de polițis­tul local Tudor George asupra tinerei de 24 de ani din Slobozia evidențiază încă o dată anomaliile legis­lative în privința cercetării disciplinare a funcționarilor publici. Imediat după ce a fost agresată, fata a depus o plângere la Poliția Municipiului Slobozia. Dosarul penal deschis în această cauză împiedică însă Comisia de Disciplină întrunită la nivelul Poliției Locale Slobozia să deschidă o anchetă internă în legătură cu acest incident. Comisia poate face verifi­cările în acest caz abia după soluțio­narea anchetei penale. Până atunci, agentul agresor își poate exercita profesia, chiar dacă a încălcat preve­derile... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2021, 11:10 (6534 vizualizări - 14 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
328 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la Moldoveni

Un cablu electric neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Moldoveni. Evenimentul a fost anunțat la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 16:15
(5135 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei bătăuși scandalagii, arestați

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «miercuri, 21.09.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 15:10
(4486 vizualizări - 0 comentarii)


Sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei din Slobozia

Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor anunță că duminică, 25 septembrie 2016, va avea loc sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2016, 12:10
(6712 vizualizări - 1 comentariu)


Donație pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Joi, 22 septembrie 2016, Organizația «Salvați Copiii» va dona Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia 3 echipamente medicale performante, în valoare de aproape 29000 de euro ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 21:10
(4309 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii în acțiune, pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în perioada 16-18 septembrie a.c., la executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 19:15
(2704 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

O tînără de 16 ani și un bărbat de 46 de ani au fost victimele a două accidente rutiere. În timp ce mergea pe marginea șoselei, în comuna Gura Ialomiței, tînăra de 16 ani a fost lovită de mașina condusă ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 17:25
(2728 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permise de conducere

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 49 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducînd fără a avea permise de conducere. Documentele le-au fost suspendate, ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 16:05
(2989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente într-o singură zi

Luni, 12 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări a reieșit ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:25
(5898 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Arestat pentru loviri și alte violențe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:05
(5234 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Protopopiatul Slobozia: Ghiozdane și rechizite pentru 30 de elevi

Protopopiatul Slobozia, sprijinit de 11 parohii din subordine, a organizat în perioada 9-12 septembrie 2016, ediția a II-a a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 16:05
(7099 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Plutonierul major Jean Iliescu din cadrul Jandarmeriei Ialomița a cîștigat finala Campionatului de Tenis de Cîmp al Ministerului Afacerilor Interne, organizat în municipiul Oradea, în perioada 4-10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 15:05
(4822 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 46 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 14:20
(5100 vizualizări - 3 comentarii)


Accident la Sinești

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., pe DN2, în localitatea Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 47 de ani, din București, conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 13:10
(6641 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 27 de permise reținute, amenzi de peste 87000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 9-11 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 12:25
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii august 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7184 șomeri, din care 1020 șomeri indemnizați, respectiv 6164 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 11:05
(4374 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Marți, 13 septembrie 2016, de la orele 14,00, Galeriile Arcadia ale Centrului Cutural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia îi așteaptă pe iubitorii de pictură la vernisajul artistului plastic Ștefan Șerban ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 20:25
(4056 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sărbătoare de Ziua Pompierilor

Între 10 și 12 septembrie 2016, pompierii ialomițeni vor fi la datorie pentru a sărbători 168 de ani de la bătălia din Dealu Spirii, eveniment desfășurat la data de 13 septembrie 1848. Momentul istoric ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 18:25
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Transport de lemne, fără documente

Un tînăr, de 31 de ani, din județul Argeș, a fost sancționat contravențional de polițiști, după ce oamenii legii au descoperit faptul că el transporta cantitatea de 5,2 metri cubi de lemne, fără documente ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 14:15
(5398 vizualizări - 2 comentarii)


Comerț ilicit la Tîrgul de Toamnă din Ciochina

Tîrgul de Toamnă din comuna Ciochina, organizat pe data de 8 septembrie 2016, i-a adus unei femei, de 33 de ani, din Ploiești, un dosar penal. Aceasta a fost surprinsă de jandarmii ialomițeni în timp ce ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 13:10
(5263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiectul EDWARD-21 septembrie, Ziua Europeană fără Decedați în Accidente Rutiere

Reprezentanții Comisiei pentru Siguranța Rutieră din cadrul Directoratului General pentru Mobilitate și Transport al Comisiei Europene, împreună cu cei ai Rețelei Europene a Poliției Rutiere TISPOL, au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 14:10
(3351 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 12:40
(5507 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A acroșat un pieton

Marți, 6 septembrie 2016, Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 11:35
(4019 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Doi tineri, reținuți de polițiști după ce au furat un autoturism

Polițiștii cercetează doi tineri de 17, respectiv 19 ani, din Urziceni și comuna Alexeni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat, tentativă la furt calificat și conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:55
(4417 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 800 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură (sînt solicitate 5 ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:45
(4866 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proceduri simplificate, în beneficiul cetățenilor

Pentru a nu mai apela la serviciile poștale sau pentru a nu vă mai deplasa la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, puteți trimite dovada plății amenzii pe e-mailul IPJ Ialomița, precizînd ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:35
(4884 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, prins la Căzănești

Un bărbat urmărit internațional de autoritățile judiciare spaniole pentru infracțiuni contra ordinii și liniștii publice a fost prins de polițiștii din Ialomița. Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 11:35
(5602 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 59 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:45
(2918 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 89000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:20
(4545 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Peste 17300 de cereri de finanțare depuse prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit, prin intermediul submăsurilor de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020), 17339 de proiecte de ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2016, 20:25
(3460 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR PNDR 2020


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...