Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Control abuziv demarat de Primăria Slobozia la o Asociație de Proprietari cu care se află în litigiu

Control abuziv demarat de Primăria Slobozia la o Asociație de Proprietari cu care se află în litigiu

La un an distanță de când au chemat în instanță Primăria Slobozia pentru nerespectarea dispozițiilor legale în privința contrucțiilor, reprezentanții Asociației de Proprietari 31 din oraș reclamă o serie de presiuni pe care administrația locală le face asupra lor. Concret, oficialii Primăriei Slobozia au ordonat un control «la sânge» în contabilitatea entității. Reamintim faptul că litigiul dintre Asociația de Proprietari Nr. 31 și Primăria Slobozia a fost iscat din cauza unei autorizații de construire dată ilegal de municipalitate și în baza căreia, la parterul unui bloc amplasat în zona Stadionului «1 Mai», a fost amenajat un supermaket.

Acțiune respinsă de Tribunalul Ialomița... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2020, 09:55 (46999 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Bolnavii cronici din Ialomița au cheltuit jumătate din fondurile disponibile

Bolnavii cronici din Ialomița au cheltuit jumătate din fondurile disponibile

În vreme ce tot mai multe asociații care militează pentru drepturile bolnavilor cronici susțin faptul că accesul acestei categorii de pacienți la servicii medicale a fost limitat din cauza pandemiei de COVID-19, în județul Ialomița si­tuația este cu totul alta. Conform datelor furnizate de Casa Județeană de Asi­gurări de Sănătate Ialomița, jumătate din cele 75,4 milioane de lei destinate Programelor Naționale de Sănătate au fost până acum cheltuite la nivelul județului nostru.

Sprijin pentru bolnavii cronici Estimările oficiale arată faptul că la nivelul județului Ialomița există aproximativ... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2020, 15:50 (3218 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Într-un final

Liberalul Dragoș Soare preia mandatul de primar al municipiului Slobozia

Sâmbătă, 31 octombrie 2020, de la orele 14,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia s-a desfășurat ceremonia de învestire în funcție a primarului Dragoș Soare. De asemenea, au mai fost învestiți în funcții alți 20 de consilieri locali aleși ai PSD, PNL și PRO România. În premieră, la ceremonie a participat și premierul în funcție, Ludovic Orban, alături de Dragoș Soare participând la conferința de presă organizată imediat după învestire în holul Casei Municipale.

Un primar care nu uită. Încă! Ceremonia de învestire a noului primar al Sloboziei s-a desfășurat la Sala de Spectacole... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2020, 19:10 (12290 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a distribuit mai puține bilete de tratament pentru vârstnici

În 2020

Ialomița a distribuit mai puține bilete de tratament pentru vârstnici

Pandemia de COVID-19 i-a ținut pe vârstnicii din Ialomița departe de stațiunile bal­neare. Această situație se re­flectă și în mo­dul în care biletele de tratament au fost distri­buite anul acesta. Datele arată că numărul benefici­arilor de astfel de facilități a fost mult mai mic decât cere­rile depuse la Casa Județeană de Pensii Ialomița.

Mai puține bilete distribuite Conform datelor furnizate de Casa Județeană de Pensii Ialomița, județului nostru i-au fost repartizate anul acesta 1650 de bilete de tratament, din care 1581 repartizate inițial și 69 solicitate suplimentar. Până la... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2020, 16:50 (6014 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

La PRO România Luciferului Neacșu se candidează în familie

La PRO România Luciferului Neacșu se candidează în familie

Filiala ialomițeană a PRO România a propus pe lista pentru Camera Deputaților cuplul Marian Neacșu-Silvia Claudia Mihalcea. Sigur, el e pe locul 1, iar ea pe locul 5... Dar astea sunt doar niște amănunte tehnice, în condițiile în care Luciferul politicii ialomițene își conduce cu mână de fier Organizația. Să fie el sănătos și să câștige, că treburile se rezolvă de la sine!

Adevărul e ca untdelemnul În 2018, când ziarul nostru semnala existența unui nou cuplu în politica ialomițeană, am fost taxaț drept o fițuică imundă și scandaloasă care n-are altă treabă decât să se bage... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 20:32 (20215 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Spectacol în derby-ul Bărăganului

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 2-2

Spectacol în derby-ul Bărăganului

Unirea Slobozia a dat piept cu Dunărea Călărași, un adversar cu un joc bine articulat, pus în scenă de unul dintre cei mai abili tehnicieni din fotbalul românesc, profesorul Cristian Pustai. Cele două reprezentate ale Bărăganului au început bine actuala ediție din campionat, iar în meciul direct, jucat sâmbătă, 24 octombrie 2020, nu s-au menajat deloc. Elevii lui Enache Costea au dat la rândul lor o replică dârză, iar din ciocnirea a două pietre tari a ieșit un spectacol căruia i-a lipsit un singur ingredient: publi­cul spectator.

Arbitru Chițu, setat pe repeate «Of!» se aude... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 15:55 (3299 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Roxana Tabarcea, un plus de experiență

Handbal, HCM Slobozia

Roxana Tabarcea, un plus de experiență

Pe lângă pleiada de jucătoare tinere pe care le-a adus în lot, conducerea HCM Slobozia caută să înregimenteze și câteva handbaliste cu experiență. În acest sens, la finele săptămânii precedente a fost perfectat transferul Roxanei Tabarcea. Jucătoarea, originară din Suceava, are 26 de ani, 1,71 metri și poate juca oriunde în linia de 9 metri. A început să practice handbalul în orașul natal, după care a petrecut o bună parte din juniorat și primul an la senioare la Brăila. Timp de 5 ani, a jucat pentru echipa din Buzău, alături de care a reușit promovarea în Liga Națională. După un sezon pe prima scenă cu Gloria Buzău, Roxana s-a transferat la Activ Ploiești. Speră să obțină rezultate frumoase și... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 14:05 (3881 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Gloria Albești-Recolta Gheorghe Doja 0-1

În sfârșit, victorie!

Recolta Gheorghe Doja s-a deplasat la nou promovata Gloria Albești, echipă căreia presa constănțeană îi prognostica un succes facil. Ialomițenii aveau 6 înfrângeri consecutive, dar jocul, mai ales pe latura defensivă, începuse să se îmbunătățească. Antrenorul Marius Milea a început jocul cu dobrogenii în următoarea formulă: Băluță-Toma, David, A. Andrei-Petre, I. Cositoru, Alexe, Stroe, R. Andrei-G. Cositoru, Zaharia. Au mai jucat Mihalașcu, Popescu și Cosma. Linia de 3 apărători și inspiratul Băluță au dejucat tactica gazdelor cu mingi lungi, trimise pentru atacanți. Mai mult, pe măsura trecerii timpului, Recolta a găsit breșe în apărarea Gloriei, ceea ce le-a arătat ialomițenilor că pot spera... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 12:15 (2396 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tratamente și dispozitive medicale, eliberate pe numele morților

S-a întâmplat în Ialomița

Tratamente și dispozitive medicale, eliberate pe numele morților

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a dat publicității rezultatele controlului tematic pe care l-a realizat, pentru primele 6 luni ale anului în curs, cu privire la modul în care au fost cheltuiți banii alocați furnizorilor de servicii medicale. Ca și în anii trecuți, marea problemă o reprezintă prescrierea medicamentelor pe numele unor pacienți decedați sau eliberarea de rețete medicale fără a avea o justificare legală.

... În primele 6 luni ale anului în curs, Corpul de Control al Casei Județene de Asigurări de Sănătate a efectuat peste 87 de acțiuni de verificare cu privire la modul în care furnizorii de servicii... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 11:50 (5324 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia trece la Scenariul Roșu

3,12/1000 de locuitori, incidența îmbolnăvirilor cu COVID-19

Slobozia trece la Scenariul Roșu

Incidența crescută a cazurilor de infectare cu noul Coronavirus la nivelul municipiului Slobozia a determinat autoritățile să instituie noi măsuri. Astfel, potrivit calculelor făcute de Direcția de Sănătate Publică, în ultimele 14 zile, la Slobozia, incidența cazurilor a fost de 3,12/1000 de locuitori. În aceste condiții, masca de protecție devine obligatorie în toate zonele publice, iar activitatea restaurantelor, barurilor, cafenelor și sălilor de jocuri se suspendă. Totodată, elevii și profesorii participă la cursuri doar on-line.

Purtarea măștii devine obligatorie la Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2020, 22:35 (17089 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povestea moșierului Aurelian Pană din Marsilieni

File din istoria agrară a României

Povestea moșierului Aurelian Pană din Marsilieni

Despre istoria agrară a României se știu prea puține lucruri. La fel și despre oamenii care au influențat-o. Bărăganul ialomițean a dat însă agriculturii românești cei mai de seamă specialiști care au reușit să reformeze acest domeniu de activitate. Pentru implicarea de care au dat dovadă și faptul că au iubit pământul mai presus decât orice, ei au plătit cu prețul vieții. Moșierul Aurelian Pană, originar din satul ialomițean Marsilieni, este unul dintre ei...

De la Marsilieni la Paris Aurelian Pană se naște la Marsilieni, în județul Ialomița, în anul 1880, într-o zi mohorâtă de septembrie... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2020, 14:20 (7840 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deputatul Trotinetă rămâne șomer

Deputatul Trotinetă rămâne șomer

Zilele trecute a apărut pe Facebook raportul de activitate al deputatului ialomițean Andrei Pop. Gest lău­dabil dacă luăm în calcul faptul că este una dintre obligațiile legale ale oricărui ales local. Dar inutil și caraghios dacă urmărim campania de autopromovare din ultimul timp a pupilei uitate a Luciferului Marian Neacșu, ocupat zilele astea să lupte pentru propria-i supraviețuire politică.

Steluța lui Lucifer... În urmă cu 4 ani, Andrei Pop pătrundea prin efracție pe listele de candidați pentru Parlament ale PSD Ialomița, ocupând locul deputatului Ștefan Mușoiu care nu... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2020, 09:55 (7907 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de vaccin antigripal în Ialomița

Criză de vaccin antigripal în Ialomița

Județul Ialomița a rămas fără vaccin antigripal. Nici în farmacii și nici în cabinetele medicilor de familie serul nu este de găsit. Farmaciile din Slobozia au întocmit deja liste de așteptare și speră să primească noi doze abia din a doua jumătate a lunii noiembrie. În așteptare se află și Direcția de Sănătate Publică, instituție care distribuie vaccinul gratuit către medicii de familie pentru a asigura planul de vaccinare a persoanelor consi­derate la risc.

Pacienți trecuți pe lista de așteptare
La momentul de față, în niciuna dintre farmaciile din județul Ialomița nu mai există... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2020, 14:20 (3273 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să evalueze 8313 hectare de teren calamitate de secetă

Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să evalueze 8313 hectare de teren calamitate de secetă

Direct implicată în evaluarea culturilor de primăvară calamitate din cauza secetei pedologice extreme, Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să cuprindă în procesele-verbale finale o suprafață de 8313 hectare. Practic, respectivele terenuri nu au fost verificate de către funcționarii instituției. Deși situația este cunoscută și de Prefectura Ialomița, până acum nu s-au identificat soluții, iar fermierii vor rămâne fără ajutorul financiar acordat de stat. În mod paradoxal, oamenii au dovezi prin care pot demonstra faptul că lipsa apei din sol le-a afectat culturile.

Mii de hectare afectate de secetă... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2020, 10:05 (6655 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au plătit 300 mii de lei pentru activitatea asociațiilor și fundațiilor din județ

Ialomițenii au plătit 300 mii de lei pentru activitatea asociațiilor și fundațiilor din județ

Potrivit Registrului Național al Fundațiilor și Asociațiilor gestionat de Ministerul Justiției, în județul Ialomița există 480 de fundații și asociații. Datele oferite de Administrația Jude­țeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că 10 dintre acestea au reușit să încaseze venituri cuprinse între 10 mii și 67 mii de lei în urma redirecționării celor 2% din veniturile încasate de contribuabilii din județul Ialomița. Valoarea totală a sumelor colectate de cele 10 fundații care au beneficiat de fondurile oferite de contribuabilii ialomițeni este de 300 mii de lei.

Sprijin pentru ONG-urile din județ... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2020, 11:50 (9917 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița așteaptă tabletele electronice promise de Ministerul Educației

Elevii din Ialomița așteaptă tabletele electronice promise de Ministerul Educației

Din cauza situației epidemiologice, tot mai multe școli din Ialomița intră în «scena­riul roșu», ceea ce presupune efectuarea cursurilor exclusiv on-line. Din păcate, nu toți elevii din județ pot să învețe folosind resursele IT, pentru că tabletele promise de Ministerul Educației încă nu au ajuns în teritoriu. Estimările arată că aproximativ 5000 de elevi din județul nostru așteaptă dispozitivele. «Situația tabletelor este încă în analiză. Sunt mai multe acte normative prin care ele sunt achiziționate și distribuite către elevi...» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Ministerul Educației bate pasul pe loc... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2020, 13:10 (5042 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

S-a stins din viață Mihai Enciu...

«Patriarhul» presei ialomițene nu mai este!

S-a stins din viață Mihai Enciu...

Mihai Enciu a împlinit 53 de ani pe 30 septembrie 2020... Ultima oară! O dată cu el, pleacă dintre noi ultimul ziarist «pur-sânge» al județului. Și poate singurul! Nu și-ar fi dorit un necrolog. Nu-l va avea. Vom cinsti, atât cât suntem în stare, scrisul lui. Pentru că Mihai Enciu a fost un om ca noi toți, cu bune și rele. Dar scrisul lui e inegalabil și nesupus judecății noastre. Iar la Judecata de Apoi, în care el nu credea, vom afla dacă e așa au ba...

Mihai Enciu a fost o instituție Cu o zi înainte să plece, Mihai spunea că «nu mai aleargă prin viață, pentru că e bătrân...»... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2020, 17:05 (15549 vizualizări - 18 comentarii)

ANCHETĂ

Chemgas Holding Corporation pune în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia

Chemgas Holding Corporation pune în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia

bonus: Falimentul Amonil SA se amână la nesfârșit

Controlat de Chemgas Holding Corporation, Combinatul Chimic din Slobozia este pus în funcțiune ilegal. Societatea nu respectă decizia instanțelor de judecată cu privire la deschiderea procedurilor de faliment. Reamintim faptul că Tribunalul Ialomița a dispus încă din luna martie a acestui an falimentul Chemgas Holding Corporation. Ulterior, o decizie similară a fost luată și de Curtea de Apel București. Fără nicio calitate conferită de lege, administratorul special al societății încearcă acum să blocheze începerea procedurii de faliment, motivând faptul că cei 550 de salariați ai Combinatului vor rămâne fără locuri de muncă. În urmă cu o săptămână, el a notificat Comisia de Dialog Social a Prefecturii... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2020, 16:10 (9984 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Marinică Cazacu a pierdut Primăria Ion Roată

Problemele de integritate l-au lăsat fără mandat

Marinică Cazacu a pierdut Primăria Ion Roată

Judecătoria Urziceni a decis luni, 19 octombrie a.c., să-i invalideze mandatul lui Marinică Cazacu pentru Primăria Ion Roată. Instanța a luat această decizie ca urmare a unei adrese înaintate de Agenția Națională de Integritate prin care Marinică Cazacu a fost considerat incompatibil. Decizia instanței nu este definitivă.

Drept de apel în 2 zile În urmă cu o săptămână, Agenția Națională de Integritate a dat publicității lista candidaților la Alegerile Locale cu probleme de integritate din cauza cărora nu-și pot prelua mandatele pe care le-au obținut. Printre cele 103 nume trecute în... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 20:50 (10021 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Marian Pavel și-a preluat mandatul de președinte al Consiliului Județean Ialomița, alături de noua echipă a consilierilor județeni

Marian Pavel și-a preluat mandatul de președinte al Consiliului Județean Ialomița, alături de noua echipă a consilierilor județeni

Marți, 20 octombrie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, noul președinte al instituției și consilierii desemnați prin vot la scrutinul din 27 septembrie 2020 au participat la ședința de constituire. Și-au preluat mandatul 19 dintre cei 30 de consilieri validați de Tribunalul Ialomița, ceilați 11 depunându-și demisiile din funcție, urmând să fie aleși de pe listele de supleanți ale fiecărei formațiuni politice alți consilieri județeni.

Jurământ depus on-line
În funcție de formațiunea politică din care fac parte, cei 19 consilieri care au depus jurămintele... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 19:05 (14994 vizualizări - 8 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 18 octombrie-01 noiembrie 2021, a fost autorizat la plată în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2021 un număr ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 10:55
(11210 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor la volan a produs un accident la Bărbulești

Sâmbătă, 30 octombrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe raza comunei Bărbulești s-a produs un ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:35
(4717 vizualizări - 0 comentarii)


Petreceri private la Alexeni și Bărbulești, întrerupte și amendate de polițiști

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, respectiv pentru verificarea modului în care sunt respectate reglementările ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:25
(4748 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2021

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 1 noiembrie 2021, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,75%, 4,25% și 4,65%. Titlurile ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:15
(8802 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 128 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17756, fiind înregistrate 128 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:05
(10023 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de la intersecția străzilor Călărași cu Nucilor din municipiul Fetești, RAJA Constanța a ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 13:15
(3872 vizualizări - 0 comentarii)


Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Boala infecțioasă COVID-19 i-a luat viața profesorului de lupte Nicolae Pârvu, din localitatea Perieți. Acesta a decedat în dimineața zilei de luni, 1 noiembrie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:40
(10198 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2021»

Miercuri, 3 noiembrie 2021,  ora 14,00,  la Galeriile «Arcadia» din incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea»Slobozia, va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2021» al Uniunii Artiștilor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:25
(8895 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții la 5 accidente rutiere

În dimineața zilei de luni, 1 noiembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:10
(3167 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 93 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 31 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17628, fiind înregistrate 93 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2021, 16:40
(7215 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 86 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 30 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17535, fiind înregistrate 86 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 17:05
(5258 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

O persoană a murit și alte trei au fost rănite într-un accident rutier petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 30 octombrie 2021, în apropiere de Slobozia, pe DN21. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 13:45
(6250 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3370 de tichete de masă, distribuite către centrele de vaccinare

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a achiziționat 3370 de tichete de masă, urmând a fi distribuite către centrele de vaccinare, cabinetele medicilor de familii și ambulatoriile de specialitate, unde ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 18:25
(12122 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 284 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 29 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17449, fiind înregistrate 284 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:35
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Cu sprijinul Protopopiatului Urziceni, tinerele mame care și-au adus pe lume bebelușii în cadrul Spitalului Municipal Urziceni au beneficiat de hăinuțe tricotate, donate de către Fundația «Copii în Dificultate ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:20
(6080 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modalitatea de transmitere a documentelor pentru solicitarea șomajului tehnic

Angajatorii care se încadrează în categoria domeniilor supuse restricțiilor, conform HG nr. 1090/2021, și a căror activitate a fost întreruptă total sau parțial, vor depune la AJOFM Ialomița, în luna curentă ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:05
(13958 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru «tulburarea ordinii publice» și «distrugere»

Polițiștii ialomițeni au emis joi, 28 octombrie a.c., 3 mandate de reținere pentru 24 de ore, pe numele a trei tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 26 de ani. Aceștia sunt acuzați de comiterea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 15:05
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore au fost verificate 314 obiective de interes, dintre care 171 de societăți comerciale, unde polițiștii, alături de celelalte structuri cu care acționează în sistem integrat, au instruit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:55
(2466 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărbulești, cercetați pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis un dosar penal pe numele a doi tineri de 16 ani, din comuna Bărbulești, sub acuzația de «furt calificat». Din cercetări a reieșit faptul că tinerii ar fi pătruns, în timpul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:50
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2. Ca urmare a abaterilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:15
(7868 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: A intrat cu mașina într-un gard

Polițiștii au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier petrecut în seara zilei de miercuri, 27 octombrie a.c., pe raza localității Fierbinții de Jos. Aflat la volanul unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:00
(2401 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 28 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17165, fiind înregistrate 150 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 16:20
(6617 vizualizări - 0 comentarii)


Rata de vaccinare anti-COVID-19 la Slobozia a depășit 50%

Conform datelor oficiale avansate de autoritățile județene, Slobozia are cea mai mare rată de vaccinare din întreg județul. La 26 octombrie 2021, procentul înregistrat oficial era de 50,09%. Următoarele ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 15:05
(10809 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Miercuri, 27 octombrie a.c., în Piața Revoluției din Slobozia s-a deschis Centrul de testare gratuită COVID-19. Încă de la primele ore ale dimineții, zeci de slobozeni s-au așezat la rând pentru a se testa ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 18:10
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Miercuri, 27 octombrie a.c., în intervalul orar 6,00-10,00, 55 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Investigații Criminale, Investigarea Criminalității Economice, Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:25
(4527 vizualizări - 1 comentariu)


Persoană urmărită la nivel național, depistată de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:10
(3259 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 329 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 27 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17015, fiind înregistrate 329 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:55
(1792 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Marți, 26 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat noi acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, menținerea ordinii și liniștii publice și verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:45
(2224 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în cele 9 zile care s-au scurs de la startul Campaniei 2021 de plată în avans, a autorizat la plată suma de 745,29 milioane de euro ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 13:05
(9831 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 125 mm, de pe strada Independenței, din localitatea Fetești, echipele RAJA vor fi nevoite să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 12:40
(8514 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...