Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii sancționați de Poliție refuză să-și plătească amenzile

Ialomițenii sancționați de Poliție refuză să-și plătească amenzile

Din ianuarie și pînă aprilie 2014, polițiștii structurilor operative din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au aplicat un număr total de 26286 de amenzi contravenționale, al căror cuantum este 4 milioane de lei. Potrivit statisticilor oferite de reprezentanții primăriilor din Ialomița, gradul de încasare a sumelor provenite din sancțiuni a fost în intervalul de timp amintit mai sus  sub 10%. Această situație se repetă în fiecare an, pînă cînd toate sancțiunile ajung să se prescrie, iar la bugetul statului ajung sume infime...

Amenzi record în 2013 Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2014, 08:15 (9163 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii de aur ai școlii ialomițene

Elevii de aur ai școlii ialomițene

Pe lîngă sutele de elevi ialomițeni care privesc școala cu indiferență, există și elevi care reușesc să facă performanță în Educație. Potrivit unui raport al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 41 de elevi ialomițeni au reușit să obțină premii consistente la etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare organizate în această perioadă.

Elevii cu care ne mîndrim
La competițiile școlare naționale au reușit să obțină performanțe 20 de elevi de gimnaziu și 21 de elevi de liceu. Cele mai multe rezultate pe care elevii ialomițeni au reușit să le obțină la olimpiadele... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2014, 07:05 (7794 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Sindicatul liber AMONIL pichetează «stânga»

Grevă electorală

Sindicatul liber AMONIL pichetează «stînga»

Cu voie de la Ioan Niculae, salariații AMONIL s-au decis să picheteze sediile instituțiilor publice locale, precum și pe cel al partidului unic PSD. Acțiunea se va desfășura pe tot parcursul acestei săptămîni, timp de o oră și jumătate în fiecare zi.

Revendicări de sezon Conform unui comunicat de presă remis redacției, Sindicatul Liber AMONIL a decis să protesteze pe tot parcursul acestei săptămîni în fața sediilor instituțiilor publice din județ. Acțiunea a fost declanșată luni, în fața sediului SC Chemgas și va continua în zilele următoare în fața sediului județean al PSD «partid... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2014, 07:10 (53335 vizualizări - 97 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Dumitru Cristudor a fost condamnat la 3 ani de închisoare!

Pedeapsă cu executare pentru fostul șef al DNA Slobozia

EXCLUSIV: Dumitru Cristudor a fost condamnat la 3 ani de închisoare!

Luni, 12 mai 2014, judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție l-au condamnat pe fostul procuror șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor, la pedeapsa de 3 ani închisoare cu executare și interzicerea unor drepturi pentru o perioadă de un an. Decizia magistraților nu este definitivă ea putînd fi atacată cu recurs...

Filmul unei anchete Scandalul public iscat de dosarul penal în care Dumitru Cristudor a fost cercetat de DNA-Structura Centrală a izbucnit în vara anului trecut. Anchetatorii de la București au reținut în sarcina acestuia infracțiunile de «luare de mită» și «favorizarea... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 17:30 (10184 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Și-a omorît tatăl lovindu-l cu sabia

Un tînăr din Țăndărei a fost reținut pentru 24 de ore la solicitarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «lovituri cauzatoare de moarte». Tragicul eveniment s-a petrecut la jumătatea lunii aprilie a acestui an, însă procurorii au desfășurat activități complexe pentru a-l găsi pe adevăratul făptaș. El a fost identificat în persoana lui Florinel Milotin. Tînărul este acuzat că și-a lovit tatăl cu o sabie în zona gîtului, iar în urma corecției aplicate bărbatul a căzut, s-a lovit de sol și a murit. Incidentul s-a petrecut pe fondul unei dispute iscate între agresor și unul dintre frații săi. Tatăl a încercat să intervină pentru a aplana... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 16:45 (7947 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

11 percheziții domiciliare în Ialomița și București

Infractori periculoși, anchetați de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița

Anchetatorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au reușit să probeze activitatea infracțională și să conducă la audieri trei bărbați din Borănești și Bărcănești. La sfîrșitul săptămînii trecute, suspecții au provocat un scandal în urma căreia au rănit trei persoane. Una dintre victime a fost transportată la Spitalul Floreasca din București, mai mult moartă decît vie...
Distracție scăldată în sînge Incidentul s-a petrecut în noaptea de 10/11 mai a.c. într-un local de pe raza comunei Coșereni. Suspecții, pe numele lor Jianu Constantin, Sorin Constantin și Bebe Elvis Constantin... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 16:30 (8279 vizualizări - 4 comentarii)

ANCHETĂ

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

Ancheta Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor a confirmat oficial

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

În luna noiembrie a anului trecut, Independent dezvăluia existența unor ferme fictive de vaci în Ialomița, societăți care au încasat ilegal subvenții europene timp de 3 ani, fără ca autoritățile județene să sesizeze această ilegalitate. În luna februarie a acestui an, ca urmare «a dispoziției conducerii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (...), o echipă din cadrul Direcției Generale de Control Oficial a realizat o verificare la nivelul DSVSA Ialomița pentru clarificarea unor aspecte legate de existența și funcționarea unor exploatații pentru care s-au solicitat subvenții APIA și/sau pentru care s-au înregistrat sesizări de fraudă sau cercetări derulate de... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 08:25 (44443 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas

Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas

Zona Urziceni-Adîncata reprezintă punctul nevralgic al inundațiilor din județul nostru. De fiecare dată cînd rîurile Ialomița și Prahova înregistrează debite crescute, riscurile ca apele să se reverse peste locuințe, terenuri agricole și drumuri sînt extrem de ridicate. Veche de aproape 40 de ani, linia de apărare din această zonă se subțiază la fiecare viitură. Autoritățile încearcă de aproape 8 ani să consolideze digurile de protecție, însă demersurile administrative se blochează la fiecare pas...

Diguri în impas
Ultima revărsare de proporții a apelor în zona Urziceni-Adîncata... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 22:30 (10024 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicu Pericli lovește cu Codul Penal

Revoltă la Slobozia

Nicu Pericli lovește cu Codul Penal

Transportatorul Nicu Pericli luptă împotriva concurenței cu Codul Penal. După ce a semănat groaza printre taximetriștii din Slobozia, pe cont propriu, patronul firmei Nick Touring a decis să se adreseze justiției. Apropiați din anturajul acestuia ar fi depus mai multe reclamații în care a fost semnalat faptul că șoferii firmelor de taximetrie fură clienții din stații, aducînd prejudicii patrimoniale patronului Pericli. Contactat telefonic de reporterii Independent, acesta a refuzat să  facă declarații precizînd: «Nu vreau să discutăm, vă rog frumos...».

Concurența, bat-o vina
... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 21:35 (20225 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Antreprenor la mine acasă

Antreprenor la mine acasă

Florina Ștefan are 25 de ani și 3 slujbe. Crede că oricine poate reuși să dezvolte o afacere, dacă își propune acest lucru. Muncește 18 ore pe zi, e obsedată de cuvîntul dat, dezarmant de sinceră și atît de energică încît, uneori, își dorește ca ziua să aibă 48 de ore ca să realizeze tot ce își propune!

O absolventă de facultate fără viitor
În urmă cu 2 ani intra pe ușa Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița solicitînd să beneficieze de una dintre măsurile active ale instituției. Acum, după două afaceri ratate și mii de ore de muncă își amintește rîzînd ziua... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 18:25 (7838 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Tur de forță pentru Viitorul Axintele

Patru victorii și un egal arată bilanțul celor de la Viitorul Axintele în turul play-off-ului. Cele 13 puncte realizate consolidează poziția secundă în clasament, singurul obiectiv pe care îl mai pot realiza ialomițenii în acest sezon avînd în vedere distanța considerabilă care îi desparte de liderul FC Voluntari. În etapa de vineri, 9 mai 2014, Viitorul a primit vizita celor de la Afumați. A fost un meci dificil, decis de inspirația mijlocașului ofensiv Mihai Croitoru, aflat la primele reușite pentru axinteni. Croitoru a deschis scorul în minutul 28, printr-un șut de la 30 metri care a țintit vinclul. Finalul meciului a fost unul de-a dreptul fierbinte. Fundașul Viitorului, Bogdan Matei a văzut... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 16:25 (7973 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Două deplasări, două succese

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Două deplasări, două succese

Handbalistele de la CSM Unirea Slobozia vor evolua sîmbătă, 17 mai 2014, în ultimul meci al Campionatului Diviziei A. Promovate în Liga Națională, elevele lui Liviu Paraschiv vor primi în Sala Sporturilor din Slobozia vizita Științei București, echipă antrenată de fosta extremă dreaptă a Naționalei României, Nicoleta Gîscă Alexandrescu. Ultima săptămînă a însemnat două deplasări pentru Unirea, terminate cu succese facile. Astfel, echipa noastră a trecut miercuri, 10 mai 2014, la Plopeni de Activ cu 37-25 (21-12). Pentru Slobozia au marcat Nica-9 goluri, Stănciulescu-6, Moroianu-5, Simion-4, Drăgan-4, Popescu-3, Urse-3, Băcăoanu-2, Veșcă-1. Mult mai la îndemînă le-a fost uniristelor deplasarea... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 14:20 (6685 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CAR-urile au cea mai bună dobândă la depunere

Bani albi pentru zile negre

CAR-urile au cea mai bună dobîndă la depunere

În fiecare an, Banca Națională a României realizează statistici legate de modul în care românii își economisesc banii. Într-un astfel de raport, ialomițenii se află pe unul dintre ultimele locuri din țară la depozitele bancare. Există, totuși, și un revers al medaliei. Cei care vor o dobîndă mai atractivă decît cea oferită de bănci, au la dispoziție CAR-urile, unde dobînda la depozite poate ajunge la 15% pe an!

Folclor urban și realitate seacă
Este de notorietate povestea clientului care depune 2000 de lei la bancă și, după 3 luni, primește înapoi mai puțin cu 20 de lei, din cauza... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 10:15 (26393 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul-Țăndărei 2-2. Avantaj Fierbinți!

Etapa a 26-a disputată, sîmbătă, 10 mai 2014, a consemnat cum îi stă bine unui campionat de fotbal care se respectă și o surpriză: Abatorul a reușit un 2-2 de efect în fața Țăndăreiului, care nu-i ajută prea mult pe slobozeni, dar îi vine ca turnat Unirii Fierbinți. Aceasta a trecut extrem de lejer de confruntarea cu Viticola și s-a desprins la două puncte de Țăndărei cu 4 etape înainte de final. Locul 3 pare tot mai aproape de Recolta Gheorghe Doja, mai ales după ce Reviga a mai pierdut 3 puncte, de data aceasta la Munteni Buzău. În partea de jos a clasamentului, Amara pare scăpată de grijile retrogradării după al doilea succes consecutiv consumat în dauna Viitorului Platonești. Etapa viitoare... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 08:10 (7311 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fabrica de «țepari» de la Slobozia

9 bănci păcălite de o rețea infracțională organizată

Fabrica de «țepari» de la Slobozia

Perioada de aur a creditelor bancare a fost mană cerească pentru infractori. 9 unități bancare au fost înșelate de membrii unei rețele organizate care își avea nucleul în Slobozia. Cercetările au început în anul 2008 și s-au finalizat recent, cînd rețeaua a fost destructurată de procurorii DIICOT Ialomița. Cu ajutorul unor complici, suspecții fabricau documente prin intermediul cărora solicitau credite în lei și valută. Prejudiciul estimat de anchetatori se apropie de suma de un milion de lei, însă în realitate este mult mai mare. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița, principalii suspecți fiind cercetați în stare de libertate.

36 de credite acordate ilegal... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2014, 15:50 (19937 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, un deșert administrativ

În fiecare an, Prefectura Ialomița face publice datele privind dezvoltarea județului, în funcție de cerințele Platformei de Guvernare. Aceste informații sînt cuprinse într-un plan de acțiune, denumit sugestiv Planul Orientativ de Dezvoltare Economică și Socială (PODES). Din acest punct de vedere, se poate aprecia faptul că gradul de dezvoltare a Ialomiței bate pasul pe loc. Resursele financiare limitate sînt principala piedică în procesul de emancipare administrativă, economică și socială a întregului județ.

Ce este PODES? Pe plan local, PODES reprezintă o monitorizare a modului în... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2014, 10:40 (3841 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Fafa», omul de la «butoane»

Grup infracțional organizat la Urziceni

«Fafa», omul de la «butoane»

Scandalul public iscat în urma arestării preventive a judecătorului Stan Mustață de la Curtea de Apel București se mută în Ialomița. Potrivit DNA-Structura Centrală, în același dosar este urmărit penal și Ion Boraciu, zis și «Fafa», din Urziceni. Rolul său era acela de intermedia șpăgile care ajungeau la magistratul corupt. Îndeplinea această sarcină alături de grefiera Mariana Curea și un apropiat al judecătorului, pe numele său Florian Alexandru. În sarcina lui «Fafa» procurorii anticorupție din București au reținut fapte de «luare de mită», «trafic de influență» și «constituire de grup infracțional organizat».

Cine este «Fafa»?... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2014, 15:20 (18970 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

GAL «Maia-Catargi» întregește Ialomița europeană

A apărut cel de-al patrulea Grup de Acțiune Locala din județ

GAL «Maia-Catargi» întregește Ialomița europeană

Marți, 6 mai 2014, la Fierbinți, a avut loc ședința de constituire a parteneriatului GAL «Maia-Catargi». Inițiativa aparține autorităților publice din zonă, dar și oamenilor de afaceri interesați de susținerea eforturilor administrației locale de dezvoltare a mediului economic și social. La întîlnire a participat Alexandru Potor, președinte al Federației Naționale a GAL-urilor din România. «Este o performanță pentru noi, dar mai ales pentru județ, pentru că în acest fel integrăm toate localitățile din Ialomița în Grupuri de Acțiune Locală!» a declarat, cu acest prilej, Alexandru Potor.

Ultima pată albă de pe harta Ialomiței... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2014, 11:15 (8806 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Hora», vinul care te îngroapă

«Hora», vinul care te îngroapă

O acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni, demarată în Săptămîna Mare, a avut un rezultat uluitor. Oamenii legii au reușit să confiște 27000 litri de vin. Cercetările ulterioare au stabilit faptul că produsul era importat din Bulgaria și urma să fie vîndut în Slobozia și Urziceni. Mai mult, supus unor analize, vinul bulgăresc avea o calitate îndoielnică. Laboratoarele au arătat că în recipientele de plastic în care fusese îmbuteliat se afla un lichid compus din apă, alcool etilic și coloranți. Compoziția, spun specialiștii care au testat-o, ar fi putut pune în pericol sănătatea consumatorilor. Pentru vinul contrafăcut, distribuitorii ialomițeni au plătit amenzi de peste 100 mii de lei..... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 16:10 (6364 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Un an întârziere la gara de 6 milioane de euro

Slobozia: Un an întîrziere la gara de 6 milioane de euro

Închiderea CFR Marfă e cu atît mai absurdă cu cît, de 3 ani încoace, Gara Slobozia a intrat într-un amplu proces de reabilitare. Reamintim că în anul 2011 gara din Slobozia a devenit parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport», co-finanțat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului se ridică la peste 21 milioane de lei, iar termenul final de execuție ar fi fost luna mai a anului 2013. Banii necesari investiției sînt asigurați în proporție de 70 la sută din fonduri europene. Gara cea nouă va avea 307 metri pătrați suprafață desfășurată și, printre altele, și un pasaj subteran care să facă legătura cu peronul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2014, 14:50 (7056 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12254 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10257 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11012 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10061 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11166 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10120 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10041 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10539 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9172 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11924 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11612 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10683 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12357 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11835 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15205 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11093 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12239 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14869 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10514 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13330 vizualizări - 0 comentarii)


Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14803 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9941 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13876 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13943 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12018 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11285 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13074 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12193 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12002 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...