Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a încasat aproximativ 80 mii de lei din meditațiile profesorilor

În 2023

Fiscul ialomițean a încasat aproximativ 80 mii de lei din meditațiile profesorilor

La nivelul județului Ialomița sunt peste 2400 de profesori, suplinitori sau calificați, care își desfășoară activitatea în școlile din județ. 106 dintre aceștia au declarat oficial la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița faptul că încasează venituri și din meditații. În realitate, numărul profesorilor-meditatori, dar care nu se regăsesc în evidențele Fiscului, este aproape dublu. Instituția nu are însă pârghiile legale pentru a-i identifica și obliga să-și plătească taxele către Stat.

Veniturile din meditații, declarate la Fisc Ministerul Educației îi obligă pe profesori... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2024, 14:10 (14667 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

În urmă cu o săptă­mână, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a declarat public că drogurile repre­zintă «un flagel» la nivelul ju­dețului Ialomița. Para­doxal, instituțiile abilitate neagă impactul acestor practici în rândurile tinerilor. Reamintim că ziarul nostru a publicat în repetate rânduri articole care confirmă acutizarea feno­menului în ultimii ani.

Oficial e grav de tot Miercuri, 31 ianuarie 2024, în cadrul unei ședințe a Grupului de lucru pentru asigurarea siguranței în unitățile de învățământ preuniversitar, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a făcut... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2024, 09:50 (15919 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Cu ajutorul fondurilor europene, administrația lo­cală din comuna Mărculești implementează un proiect ce are ca scop integrarea în sistemul de educație al co­piilor de vârstă preșcolară, prove­nind din medii defavori­zate. Astfel, banii europeni vor fi folosiți pentru dota­rea cu echipamente didactice digitale, dar și pentru îmbunătățirea competen­țelor profesionale ale ca­drelor didactice care coordonează acești copii.

Educație complementară la Mărculești Proiectul de care beneficiază Primăria Mărculești se numește «Dezvoltarea unui serviciu de educație timpurie complementară» și este... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2024, 11:40 (2023 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Adrian Stoicescu, director general Urban SA

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Majorarea costurilor facturilor emise de Urban SA în luna decembrie 2023 a generat un val de nemulțumiri la nivelul Sloboziei. Adrian Stoicescu, directorul general al societății, susține că facturile respective reflectă consumul aferent perioadei 15 noiembrie-31 decembrie 2023 și că în luna ianuarie 2024 se vor înregistra scăderi semnificative. De asemenea, susține Adrian Stoicescu, firma susține activ branșarea indivi­duală, proces inițiat încă de la sfârșitul anului 2021: «„Paușalul“ este cancerul Sloboziei! Susținem branșarea individuală ca singură soluție de reducere a costurilor facturilor pentru apă. Iar sistemul de rate lunare pe care îl promovăm este o confirmare că nu facem declarații... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2024, 12:20 (28477 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Este oficial

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Într-o comunicare oficială înaintată ziarului nostru, Penitenciarul Slobozia anunță faptul că 5 deținuți încarcerați în cadrul instituției vor beneficia de burse șco­lare de merit. Valoarea unei astfel de indemni­zații este 450 de lei/lună și se acordă până la finalul anului școlar, din bugetul Ministerului Educației.

Bursieri datorită notelor De modificările aduse de Ministerul Educației actelor normative prin care se acordă bursele școlare vor beneficia și deținuții din penitenciare. Practic, dacă mediile obținute de aceștia la învățătură se încadrează în baremele acceptate pentru... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 14:10 (16732 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Anual, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației prezintă nivelul de dezvoltare al fiecărui județ din țară într-un raport oficial denumit «Dispa­rități teritoriale în Româ­nia». În ceea ce privește județul Ialomița, oficialii instituției arată faptul că județul nostru este departe de a fi consi­derat unul dezvoltat. Ce ne lipsește sunt drumu­rile publice, servicii me­dicale competitive, dar și un nivel de edu­cație ridicat. Într-un singur capitol Ialomița stă bine, iar acesta se referă la numă­rul de mașini care circulă pe străzile Ialomiței.

Ialomița, un județ subdezvoltat... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 09:55 (13140 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Pentru integrarea în șco­lile de masă a elevilor cu Cerințe Educa­țio­nale Speciale (CES), Statul plătește indemnizații pentru hrană, dar și pentru achiziția de rechizite școlare și articole de îmbrăcă­minte. Fondurile sunt alocate din bu­getul Minis­terului Edu­cației, prin Inspecto­ratele Jude­țene Școlare. În Ialomița, în acest an școlar, valoarea acestor indemnizații este de 7,7 mili­oane de lei. Anual, numărul ele­vilor care au Cerințe Educațio­nale Speciale crește exponențial.

Sprijin pentru elevii cu CES Datele oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, potrivit... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 14:50 (17955 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Investiție de 5 milioane de lei, derulată prin AFM

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Administrația din Slobozia anunță o reducere a costu­rilor pentru iluminat public cu 40%. Economia este posibilă grație unei investiții în valoare de 5 milioane de lei. Investiția este finanțată prin intermediul Programului «Iluminat Public 2022» derulat în cadrul Adminis­trației Fondului de Mediu și a devenit deja funcțională la nivelul orașului. Primele facturi diminuate vor apărea la sfârșitul lunii ianuarie 2024.

Sistem de iluminat public «la cheie» Administrația din Slobozia beneficiază de o investiție de 5 milioane de lei pentru moder­nizarea iluminatului public. Investiția este... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 10:15 (10354 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Administrația locală din Perieți s-a concentrat în mandatul 2020-2024 pe reabilitarea infrastructurii rutiere. Primarul comunei, Gheorghe Marian Mustățea, susține că până la sfârșitul mandatului actual comuna ar putea avea 25 de kilometri de drumuri asfaltate.

20 de kilometri într-un mandat Administrația locală din Perieți a preluat, la în­ceputul anului 2020, 5 kilometri de drumuri asfaltate. În decursul a 3 ani, primarul Gheorghe Marian Mustățea a reușit să identifice surse de finanțare pentru asfal­tarea a 10 kilometri de drumuri. Anul trecut, în cadrul Programului «Anghel Saligny... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 17:25 (15611 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii de familie din Ialomița așteaptă fondurile PNRR promise de Ministerul Sănătății

Medicii de familie din Ialomița așteaptă fondurile PNRR promise de Ministerul Sănătății

În august 2022, Ministerul Sănătății a oferit posibilitatea medicilor de familie din întreaga țară de a-și moderniza cabinetele în care își desfășoară activitatea, prin accesarea de fonduri europene, în baza Progra­mului Național de Re­dresare și Reziliență. În Ialomița, 20 de medici de familie au făcut demersurile pentru accesarea ba­nilor europeni. La un an și jumătate distanță de la întocmirea dosarelor și acceptarea cererilor de fnanțare, specialiștii încă așteaptă fondurile promise. Unii dintre medici și-au făcut credite pentru a putea iniția procedurile în ceea ce privește obținerea banilor, dar finanțarea întârzie să apară. «Ne-au obligat să facem numeroase hârtii, dar nu s-a mai întâmplat... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 14:10 (17109 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

«Pila» Marinelei Radu a învins

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

O angajată a Direcției de Sănătate Publică Ialomița a reușit să dovedească în instanță faptul că merită să-i fie acordate sporuri salariale, chiar dacă, din punct de vedere legal, nu ar fi putut beneficia de acest drept, întrucât ar mai fi avut nevoie de câțiva ani pentru a-și putea completa vechimea în muncă. Procesul a fost câștigat pentru că instituția nu a formulat nicio apărare îm­potriva cererii de chemare în judecată depusă la dosar de către res­pectiva salariată. Lipsa apărării este pusă pe seama unei relații apro­piate pe care angajata o are cu actualul director al DSP Ialomița, Marinela Radu. Până la închiderea ediției aceasta nu a oferit un punct de vedere oficial față de această situație... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 09:50 (17103 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6,8 milioane de lei pentru străzile din Mihail Kogălniceanu

6,8 milioane de lei pentru străzile din Mihail Kogălniceanu

Administrația locală din comuna Mihail Kogălniceanu a reușit să beneficieze de fonduri guvernamentale pentru modernizarea și reabi­litarea a celor mai importante străzi din comunitate. Proiectul are o valoare de 6,8 milioane de lei și este finanțat de Guvernul României, prin Programul Național «Anghel Saligny».

A început reabilitarea străzilor În urma demersurilor inițiate de administrația locală din Mihail Kogălniceanu, a fost posibilă obți­nerea unei linii de finanțare pentru reabilitarea celor mai importante artere de circulație din comunitate. Este vorba despre străzile Viilor,... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 17:05 (3539 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singura creșă din mediul rural există în comuna Făcăeni

Singura creșă din mediul rural există în comuna Făcăeni

La începutul anului școlar 2023-2024, autoritățile locale din Făcăeni au inaugurat prima creșă din mediul rural. Unitatea de învățământ a fost realizată cu bani europeni, investiția având o valoare de peste 3 milioane de lei. «Este un beneficiu pentru co­munitate, având în vedere că familiile tinere pot să-și lase copiii în grija noastră, în siguranță!» susține Viorica Lazăr, profesor de Chimie și director al Școlii Gimnaziale Făcăeni, în administrarea căreia se află creșa.

Un proiect de succes În anul 2021, autoritățile locale din Făcăeni anunțau implementarea unui proiect cu finanțare... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 13:55 (12450 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Încă 60 de locuri de casă concesionate

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Administrația din Slobozia a concesionat 60 de locuri de casă pentru tineri în Car­tierul «Gării Noi». Alte 40 de cereri urmează a fi onorate în decursul anului 2024. Concesionarea locurilor de casă în cartier a fost blocată de către administrația Mocioniu în anul 2017. «Am deblocat acest proces pentru că am finalizat cadastrarea terenurilor existente în zonă!» de­clară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Un cartier fără noroc Procesul de repartizare a locurilor de casă în Cartierul «Gării Noi» a debutat în anul 2009. La momentul respectiv, admi­nistrația locală promitea racordarea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 10:10 (14037 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru de Zi pentru persoane vârstnice, în comuna Săveni

Centru de Zi pentru persoane vârstnice, în comuna Săveni

Sprijin pentru persoanele în vârstă din comuna Săveni. Administrația locală este be­neficiara unui proiect finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență ce are ca obiectiv construcția unui Centru de Zi destinat bătrânilor din comunitate. Centrul va beneficia și de o echipă mobilă pentru acordarea îngrijirilor la domiciliu.

Sprijin pentru bătrânii din Săveni Administrația locală din Săveni își propune prin această investiție să realizeze un Centru de Zi integrat de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice. Totodată, în cadrul Centrului va funcționa și o echipă... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 17:25 (13947 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 1,3 milioane de lei pentru proceduri de fertilizare «in vitro»

Ialomița: 1,3 milioane de lei pentru proceduri de fertilizare «in vitro»

Programul Național de creștere a natalității este funcțional și în județul Ialomița. Potrivit unei statistici dată publicității, la soli­citarea ziarului nostru, Minis­terul Familiei Tineretului și Egalității de Șanse preci­zează faptul că la nivelul Ialomiței au fost înscrise în acest program 89 de cu­pluri infertile. Valoarea su­melor decontate pentru procedurile de fertilizare «in vitro» este de 1,3 milioane de lei.

Un program funcțional Programul Național privind creșterea natalității a fost lansat de Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse în anul 2022... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 14:10 (10818 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Un control al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița la stația de epurare pe care o deține societatea Clean Tech Ciulnița s-a lăsat cu sancțiuni. În urma probelor supuse analizei, specialiștii instituției au descoperit că firma a deversat în râul Ialomița ape uzate, peste parametrii legali prevăzuți în autorizația de gospodărire a apelor. Această abatere a adus societății comerciale o sancțiune în valoare de 35 mii de lei.

Probleme la stația de epurare a Clean Tech Ciulnița Potrivit informațiilor oficiale furnizate de reprezentanții Sistemului de Gospo­dărire a Apelor Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 09:50 (6227 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Ograda, cu fonduri PNRR

Reabilitarea sediului Primăriei Ograda, cu fonduri PNRR

Administrația locală din Ograda este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență, în urma căruia sediul primăriei va beneficia de lucrări de modernizare și reabilitare. Totodată, astfel de lucrări se vor demara și la școala din localitate. Valoarea totală a proiectelor depășește 2 milioane de lei.

Bani europeni în comuna Ograda Potrivit listelor privind cere­rile de finanțare aprobate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, pro­iectele de reabilitare inițiate de Primăria Ograda vor beneficia de finanțare... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 18:05 (13032 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Slobozia 2024: Inflația de candidați, strigăt pentru democrație și schimbare

Slobozia 2024: Inflația de candidați, strigăt pentru democrație și schimbare

Slobozia se confruntă în 2024 cu o adevărată renaștere democratică. Numărul mare de candidați la primărie este un semnal clar al dorinței de schimbare și diversitate. Acest fenomen nu este doar o consecință a nemulțumirii față de vechile administrații, ci și un pas pozitiv către un viitor mai promițător.
De prea mult timp, Slobozia a fost martora unei conduceri statice sub PSD și PNL. Aceste partide, care au dominat scena politică locală de la începutul anilor ’90, par să se fi concentrat mai mult pe propriile interese decât pe dezvoltarea orașului. Promisiunile nereali­zate și pro­iectele abandonate au devenit o rutină, în timp ce infrastructura și servi­ciile publice au rămas în urmă.... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 15:05 (19437 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Începe reabilitarea grădiniței din comuna Platonești

Începe reabilitarea grădiniței din comuna Platonești

Administrația locală din co­muna Platonești este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană ce vizează reabilitarea grădiniței din localitate. Valoarea proiectului este de peste 700 mii de lei.

Fonduri PNRR pentru grădiniță Lucrările de care va beneficia grădinița din Platonești vizează reabilitarea din punct de vedere energetic a clădirii în care instituția funcționează. Aceste lucrări constau în montarea unor sisteme inteligente de ventilație și aplicarea unor materiale termoizolante care să izoleze pereții împotriva schimbărilor de temperatură, atât la exterior, cât și la interior... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 11:50 (7031 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliminarea regimului cotelor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomita informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 17:20
(4552 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Forumul privind Viitorul Agriculturii 2015 (FFA 2015)

O delegatie a Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, condusă de președintele Laurențiu Baciu, a participat la cea de a VIII-a ediție a Forumului privind Viitorul Agriculturii, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 16:15
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Lansarea primelor măsuri de finanțare din PNDR 2020

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a deschis de miercuri, 25 martie 2015, primele sesiuni de primire a proiectelor de investiții finanțate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 14:05
(5938 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ograda și gospodării inundate la Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ograda. Evenimentul a fost anunțat în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 12:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița. Prejudiciu de 5 milioane de euro!

Luni dimineața, 30 martie 2015, peste 150 de polițiști au descins la persoane fizice și firme din București și 3 județe, în 50 de locații, într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani, cu un prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2015, 10:55
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A plecat cu tot cu cărucior de la cumpărături!

Un tînăr, de 20 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi după ce a sustras un cărucior pentru cumpărături. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de ordine și siguranță publică din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 18:30
(9734 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2015, pentru  instituțiile de învățămînt ale Ministerului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 16:30
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Elemente de muniție, descoperite pe malul Brațului Borcea

Două proiectile explozive de artilerie de calibru 105, respectiv 152 mm, au fost descoperite de un cetățean în dimineața zilei de miercuri, 25 martie 2015, pe malul stîng al brațului Borcea, în zona Fetești ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 14:30
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită și la Slobozia. 16 ofițeri și 68 de agenți au fost avansați în grad la ceas aniversar!

Unul dintre cele mai așteptate momente dedicate Zilei Poliției Române a fost reprezentat de avansările în grad, făcute publice de comandantul unității, comisarul șef Viorel Ștefu, în cadrul ședinței festive ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 17:50
(9751 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Lansare de carte dedicată Zilei Poliției Române

Miercuri, 25 martie 2015, cu începere de la orele 11,00, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia s-a lansat volumul, semnat de Emilia Vlad, «Teste de Istorie pentru admiterea la Academia ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 13:35
(5533 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Locuitorii gospodăriilor individuale
care plătesc taxa de salubritate
la Primăria Slobozia prin
Direcția de Impozite și Taxe
sînt rugați să se prezinte
la sediul societății
SC POLARIS M HOLDING SRL,
situat în Slobozia,
Șos. Amara, nr. 2 (incinta fost Comcereal),
pentru a ridica pubela
(capacitate 240 l),
pusă la dipoziție de operator

25 Martie 2015, 12:40


«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie 2015, 193 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 19:25
(5015 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Marți, 24 martie 2015, începînd cu orele 10,00, la sediul Expur SA Slobozia, s-a desfășurat un exercițiu de cooperare cu trupe în teren, ce a fost organizat de cadrele Inspectoratului pentru Situații de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 17:15
(5238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 24 aprilie 2015, orele 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă» care va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESC ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 16:25
(5090 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Femeie găsită spînzurată

O intervenție a pompierilor s-a produs în dimineața zilei de luni, 23 martie 2015, în jurul orei 8,20, cînd o femeie, în vîrstă de 63 de ani, din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost găsită spînzurată de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 15:40
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Incendiu la cabina unui autotractor

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la cabina unui autotractor, în localitatea Ion Roată. Evenimentul a fost anunțat în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 14:10
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215 Plăți privind bunăstarea animalelor, pachet b-păsări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 13:25
(6030 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Slobozia-Ialomița invită toți iubitorii de artă vineri, 27 martie 2015, începînd cu orele 14,00, la vernisarea expoziției de pictură a artistei Cornelia Camelia Ion. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 12:35
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari din Ion Roată, reținuți după 5 ani de la comiterea faptei

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală și au dispus arestarea preventivă a doi indivizi din comuna Ion Roată, după ce aceștia au tîlhărit un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2015, 18:55
(8395 vizualizări - 3 comentarii)


Moaștele Sfîntului Ioan Gură de Aur, la Catedrala Urziceni

Jandarmii vor asigura, în perioada 19-22 martie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Catedrala din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 14:45
(5673 vizualizări - 1 comentariu)


Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în dosarul deschis pe numele agenților Serviciului Rutier din cadrul Poliției Orașului Țăndărei. Anchetatorii i-au trimis ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 12:05
(7838 vizualizări - 2 comentarii)


anunț de vînzare

societate comercială
vinde autoutilitare
marca MAN, IVECO, MERCEDES

an fabricație 1992-2005
Relații la telefon 0727/221.738

18 Martie 2015, 09:55


ZIUA POLIȚIEI ROMÂNE, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 18:40
(4562 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

Polițiștii ialomițeni donează sînge

Peste 50 de polițiști au răspuns prezent Campaniei «Donează sînge! Salvează o viață!» desfășurată de Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 15:35
(5449 vizualizări - 1 comentariu)


Beneficiarii privați ai PNDR pot derula achizițiile online, pe pagina de internet a AFIR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a modificat metodologia specifică achizițiilor pentru beneficiarii privați ai fondurilor europene acordate pentru agricultură și dezvoltarea mediului rural ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 13:20
(6124 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire din Slobozia

Incendiu la o clădire din Slobozia

În dimineața zilei de duminică, 15 martie a.c, a izbucnit un incendiu la o clădire dezafectată ce aparține unei societăți comerciale, pe raza municipiului Slobozia. Pompierii s-au deplasat la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 12:05
(4281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Amara: Femeie căzută în fîntînă

În urma unui apel telefonic primit în noaptea de vineri spre sîmbătă, 13/14 martie 2015, puțin trecut după miezul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei persoane căzute într-o fîntînă ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 10:35
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC OSMET SRL
Slobozia
angajează
• 5 lăcătuși montator
• 3 lăcătuși mecanic
• 3 sudori electric și autogen

Se cere calificare și experiență
Relații la telefon 0724/054.959

17 Martie 2015, 09:20


Căzănești: Percheziții la contrabandiștii de țigări

Luni, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat două percheziții pe raza orașului Căzănești, la locuințele a trei persoane bănuite de contrabandă cu țigări. În urma perchezițiilor, au fost ridicate ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2015, 18:25
(7099 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 93 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 9 martie 2015, sînt disponibile 93 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2015, 15:50
(8253 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...