Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

La aproape un an și jumătate de la semnarea cererii de finanțare, administrația locală din Fetești a început construcția primului Centru Multifuncțional din oraș, destinat exclusiv tinerilor. Scopul acestui proiect, finanțat cu bani europeni, este de a oferi adolescenților și tinerilor din oraș un spațiu în care aceștia să desfășoare activități specifice vârstei lor. «Orice investiție prin care tinerii sunt susținuți este binevenită!» precizează Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Investiție de 4,7 milioane de euro Potrivit Proiectului Tehnic, Centrul Multifuncțional... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 17:40 (2100 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

De la DSP Ialomița citire

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

Autorizația sanitară de funcționare emisă în luna mai 2023 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița exclude osmoza inversă dintre măsu­rile de conformare impuse Urban SA pentru potabilizarea apei. Directorul general al Urban SA, Adrian Stoicescu, susține că «rezultatul a fost posibil grație unui management eficient al puțurilor de apă». Soluțiile identificate de autorități anulează o investiție în retehnologizarea stației de tratare a orașului, investiție ale cărei costuri se ridică la apro­ximativ 4 milioane de euro. Reamintim că, la acest mo­ment, investiția, finalizată în proporție de 85%, este blocată de un proces în instanță cu firma constructoare, respectiv SIA Dynamic Solution SR... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 12:55 (17176 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Ancheta deschisă de Poliție și Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în cazul tinerei care susține că ar fi fost violată în timp ce a participat la Școala Politică AUR, acțiune desfășurată la sfârșitul săptămânii precedente în stațiunea Neptun-Olimp, continuă. Zilele acestea, peste 10 persoane care au participat la același eveniment au fost audiate, în calitate de martori, de către organele judiciare. «Respectăm toate etapele procesuale, deocamdată ancheta este încă in rem!» a declarat Nela Paraschiv, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Verificările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 19:05 (8089 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

«Performanță instituțională» la SGA Ialomița

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

În ultimii ani, practica puțurilor forate ilegal pentru irigarea exploatațiilor agricole s-a generalizat. În pofida eforturilor pe care susțin că le fac angajații pentru depistarea acestora, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița nu înregistrează rezultate. În decursul ultimului an au fost administrate două amenzi, la Butoiu (comuna Sfântu Gheorghe). Identificarea puțurilor forate ilegal s-a făcut întâmplător, după ce sătenii au sesizat Primăria că fântânile din curți au secat.

Amenzi din întâmplare În vara anului 2023, locuitorii satului Butoiu arondat comunei Sfântu Gheorghe au... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 15:05 (9425 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

Sesizare cu final previzibil

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

În urmă cu două luni, Ministerul Mediului era sesizat cu privire la un posibil «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice». Concret, angajații firmelor au contactat telefonic beneficiarii Programului înainte ca lista cu firmele validate de Administrația Fondului de Mediu (AFM) să fie făcută publică, recomandând încheierea de contracte de instalare a panourilor fotovoltaice. Două dintre cele trei firme mențio­nate, respectiv Romoffice Construct Holding AG SRL și Open DB Security SRL erau controlate de patroni din Ialomița. Conform HotNews.ro, Ministerul Mediului a anunțat public că ancheta a fost pre­luată de către Parchetul General.

Final previzibil... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 10:55 (9122 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ordonanța Guvernului privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice în temeiul Legii nr. 329/2009 afectează cu moderație administrația ialomițeană. Conform informațiilor oficiale pre­liminare, instituțiile care vor fi afectate de pre­vederile acestui act normativ sunt cele aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, Ministe­rului Muncii și, suplimentar, instituțiile de cultură ale județului. În ceea ce privește acestea din urmă, Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, declară că decizia este una normală: «Mi se pare normal ca fiecare minister să aibă în teritoriu o singură instituție subordonată!».

Teoria e admirabilă, e sublimă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2023, 13:20 (13779 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

Școala Politică «Tineri pentru România», 14-17 septembrie 2023, Neptun-Olimp

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

O tânără de 17 ani din Slobozia, care a participat la Școala Politică «Tineri pentru România», organizată de Alianța pentru Unirea România la sfârșitul săptămânii precedente (14-17 septembrie a.c.) în stațiunea Neptun-Olimp, susține faptul că ar fi fost violată de un reprezentant local al organizației AUR Ialomița. În acest caz, polițiștii și procurorii au deschis o anchetă.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor oficiale oferite de IPJ Ialomița, «la data de 16 septembrie 2023, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o minoră, de 17 ani, din municipiul Slobozia, s-a prezentat la Secția de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, declarând că a fost victima unei infracțiuni de viol, comisă în județul Constanța. Din primele cercetări, polițiștii de Investigații Criminale au stabilit faptul că, în perioada 14-16 septembrie 2023, minora a participat la o tabără de vară, organizată în Stațiunea Neptun-Olimp. Minora a fost prezentată la Serviciul de Medicină Legală Ialomița, fiindu-i prelevate probe biologice. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „viol”»... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:35 (6524 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Patru medici specialiști ai celui mai mare spital din județul Ialomița au participat recent la cele mai performante cursuri în ultrasonografie. Tehnicile medicale pe care aceștia le-au învățat vor fi puse în practică în cadrul unității medicale. Mai mult, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, în teste, și un aparat de generație nouă pentru efectuarea mai multor tipuri de investigații ecografice avansate abdominale, tiroidiene și mamare.

O soluție de compromis Ceea ce i-a determinat pe medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia să-și înșușească noi competențe profesionale... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:10 (8051 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

Administrația Soare a declarat la preluarea mandatului, în anul 2020, că va demola construcțiile ridicate ilegal în Slobozia de-a lungul ultimilor 30 de ani. La 3 ani distanță de la aceste declarații, singurele rezultate notabile vizează garajele «ilegale». În privința construcțiilor ilegale aflate pe domeniul public sau pe domeniul privat, rezultatele sunt modeste. Conform informațiilor oficiale, în decursul ultimilor 3 ani Primăria a solicitat demolarea, prin instanță sau pe cale administrativă, a 18 construcții ilegale. Dintre acestea, până la acest moment, au fost demolate doar 2 construcții.

Domeniu public vs domeniu privat... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 10:55 (7118 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Voluntarii DGASPC Ialomița

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Direcția Generală de Asis­tență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține permanent programe de voluntariat pentru copiii instituțio­nalizați. Printre voluntarii care sunt prezenți la acțiunile organizate de instituție se numără și Rizica Stan. Este voluntar de 15 ani și colaborează cu DGASPC Ialomița de 10 ani: «Sunt mulți oameni care vor să facă voluntariat și nu știu de unde să înceapă... Știu, pentru că și eu am fost unul dintre ei. Îi îndemn să întrebe! Să mă contacteze, dacă vor. Pentru că zâmbetul copiilor instituționa­lizați e o răsplată neprețuită!».

Un voluntar discret... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2023, 13:40 (8322 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

De aproape un an, organele judiciare din Slobozia nu au mai comunicat nicio informație oficială cu privire la ancheta deschisă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia». Ultimele informații făcute publice de către noii reprezentanți ai instituției financiare nebancare arată faptul că, la acest moment, ancheta stagnează din cauza ofițerilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii încă nu au finalizat expertiza contabilă solicitată de procurorul de caz, iar șansele ca demersul să se concretizeze în viitorul apropiat sunt destul de mici. Prejudiciul total creat în această speță se întinde pe 20 de ani și depășește 49 milioane de lei.

Principalele suspecte în libertate, cercetarea bate pasul pe loc... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2023, 11:05 (11174 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului

În Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului

Un Raport oficial al Curții de Conturi a României arată faptul că analizele de calitate a solului, decontate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale de la Bugetul de Stat, s-au făcut într-un număr foarte mic prin comparație cu cel declarat de specialiștii care și-au asumat acest tip de expertize. Ialomița se numără printre județele care, deși au cheltuit banii publici pentru astfel de testări, gradul de realizare a fost unul extrem de redus. Județul nostru a beneficiat de peste 4 milioane de lei pentru efectuarea analizelor de sol, însă doar puțin peste 10% din cele peste 300 mii de hectare au fost, în realitate, verificate.

Analiza solului doar pe hârtie... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2023, 15:10 (6683 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia implementează 23 proiecte de investiții cu fonduri europene și guvernamentale

Slobozia implementează 23 proiecte de investiții cu fonduri europene și guvernamentale

Administrația Soare a anunțat public inițierea celui de al 23-lea proiect de investiții la nivelul mu­nicipiului Slobozia. Inves­tiția presupune reabilitarea blo­cului de locuințe sociale de pe strada Viilor, aflat acum într-o avansată stare de degradare. «Toate pro­iectele de investiții asumate la nivelul administrației lo­cale vor fi finalizate. Obiec­tivul acestui mandat este să nu pierdem nicio sursă de finanțare pe care o avem la dispoziție!» declară primarul Dragoș Soare. Reamintim că pe lista de investiții a muni­cipiului Slobozia pentru anul în curs figurează aproximativ 100 de proiecte. Dintre acestea, 65 reprezintă in­vestiții multianuale a căror valoare depășește 210 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2023, 10:55 (11648 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

La o săptămână de la debutul controalelor care vizează stațiile de carburanți de pe raza județului Ialomița, Instituția Prefectului face publice rezultatele primelor verificări. Astfel, au fost aplicate 23 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 178 mii de lei. Astfel de controale se vor desfășura până la finalul lunii octombrie 2023. Mai mult, în cazul a doi operatori s-a dispus suspendarea activității.

Controalele continuă În urma tragediei petrecută la Crevedia, la sfârșitul lunii august 2023, la nivel național s-au declanșat ample controale privind firmele care administrează... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2023, 13:20 (14551 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Un nou început de an școlar, aceleași probleme. Potrivit in­formațiilor oficiale, ce reies din verificările în teren efectuate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Direcția de Sănătate Publică Ialomița, se evidențiază faptul că unitățile de învățământ continuă să se confrunte cu aceleași probleme pe care le întâm­pină de mai bine de 5 ani...

Realitatea din unitățile de învățământ Luni, 11 septembrie a.c., a debutat oficial anul școlar 2023-2024. În clasele celor 92 de unități de învățământ cu personalitate ju­ridică au intrat aproximativ 35 mii de preșcolari și elevi. Cu aproape... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 20:10 (2979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA impune «branșarea individuală»

Soluții radicale

Urban SA impune «branșarea individuală»

Operatorul regional de apă Urban SA susține că, la Slobozia, «branșarea individuală» reprezintă singura soluție pentru furnizarea apei potabile conform așteptărilor populației. Potrivit estimărilor oficiale, «branșarea individuală» la nivelul întregului oraș ar putea fi realizată în decursul unui singur an. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate luni, 4 septembrie 2023, directorul general al societății, Adrian Stoicescu, a anunțat că a făcut deja primele demersuri legale pentru atingerea acestui obiectiv. «Am notificat proprietarii de la nivelul a 15 scări de bloc unde sunt mai puțin de 5 proprietari de apartamente care nu sunt „branșați individual“... Vom continua acest proces ca singură... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 18:20 (8581 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Potrivit unei situații statistice a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, în ultimul an și jumătate, în două din cele patru spitale ialomițene nu s-a născut niciun copil. Este vorba despre Spitalul Orășenesc Țăndărei și Spitalul Municipal Urziceni. Spre deosebire de prima unitate medicală, cea de-a doua are personal medical speciali­zat și chiar un Compartiment pentru Neonatologie, transformat, pe timpul pandemiei, în Compartiment COVID-19. Cele mai multe nașteri au fost însă raportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Spitale doar cu numele Potrivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 15:10 (4512 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Tradiționalul Program «Corn și Lapte» se va derula, în acest an, mult mai târziu decât ar fi trebuit. Astfel, la 11 septembrie 2023, elevii nu vor primi produsele alimentare oferite de Guvernul României. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează acest program la nivel local, dau vina pe o serie de modificări legislative.

Produsele alimentare lipsesc la începutul anului școlar Anul școlar 2023-2024 debutează oficial pe data de 11 septembrie 2023. O dată cu deschiderea școlilor, produsele alimentare oferite de Guvernul României, prin Programul «Corn și Lapte... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 10:50 (4981 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Încă 3 luni întârziere

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Intrată într-un amplu proces de modernizare, Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» nu este gata nici la al doilea termen avansat de oficiali, respectiv luna septembrie. Directorul instituției, Cătălin Stanciu, rămâne optimist: «Suntem pe mâini bune și suntem optimiști că pe data de 21 noiembrie vom putea inaugura sala cu piesa de teatru „Ghici cine vine“... Investiția nu este una mică deloc, dar rezultatele vor fi pe măsură!».

2,29 de milioane de lei-investiție Lucrările de modernizare a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» au debutat în luna martie a acestui... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2023, 12:50 (11947 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

bonus: S-a încheiat proiectul «VENUS-Împreună pentru viață în siguranță!»

La începutul săptămânii viitoare începe noul an școlar. Astfel, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a început pregătirea copiilor instituționalizați pentru redeschiderea școlilor. Peste 160 de copii aflați în grija instituției vor merge la școală în acest an.

Pregătiri în grafic Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița face eforturi pentru integrarea în sistemul educațional a copiilor instituționalizați. Anual, instituția se implică să asigure viitorilor elevi tot ceea ce au nevoie pentru a participa la activitățile didactice... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2023, 13:20 (5546 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: A murit după ce a căzut din mașină

Miercuri, 3 iulie a.c., pe drumul județean ce leagă localitățile Hagiești de Lilieci, în timp ce un șofer conducea o autoutilitară, pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față al autovehicului s-ar fi sprijinit ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:25
(3667 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Beat la volan

Un bărbat de 53 de ani, din Săveni, a fost depistat de polițiștii Secției 7 Poliție Săveni, miercuri, 3 iulie a.c., în timp ce conducea un autovehicul, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:20
(4858 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat din Vrancea, sancționat pesntru transport ilegal de lemne

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bucu au depistat pe raza comunei Bucu un bărbat, de 52 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare, o cantintate mai mare de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:15
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Marți, 2 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 17,00, în afara localității Grivița ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 19:00
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, surprins cu un cuțit asupra sa

Marți, 2 iulie a.c., polițiștii de Ordine Publică din Urziceni au depistat un tânăr, de 18 ani, din Urziceni, care avea asupra sa un cuțit. În cauză cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:55
(4129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

Marți, 2 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată de o tânără, de 19 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că un bărbat, de 29 de ani, din Țăndărei, i-ar fi sustras suma de 400 de lei și ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:50
(5542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 80-100 km/h), vijelii, grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice și averse torențiale ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 16:10
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de restricție pentru «violență în familie»

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 34 de ani, din Ograda, despre producerea unui conflict ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:20
(3792 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist acroșat între Cotorca și Ciocârlia

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,30, un motociclist, un bărbat de 53 de ani, a fost acroșat de un autoturism între localitățile Cotorca și Ciocârlia. Echipajul SMURD Urziceni i-a acordat victimei ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:15
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lan de grâu mistuit de flăcări

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce a cuprins aproximativ 20 hectare de cereale păioase. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:10
(2949 vizualizări - 0 comentarii)


289 de vitezomani, sancționați de polițiștii ialomițeni

În perioada 28-30 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza întregului județ, în cadrul campaniei derulate la nivel național, cu scopul de a preveni evenimentele rutiere.  ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:10
(2775 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat mortal la Alexeni

Sâmbătă, 29 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, în apropierea localității Alexeni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat de 56 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:05
(2957 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 171 de sancțiuni, 10 permise reținute

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 40 evenimente, dintre care 34 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:20
(3840 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atenție la radare!

Începând de vineri, 28 iunie a.c., la nivelul întregii țări se va derula acțiunea de prevenire a accidentelor rutiere. Timp de 3 zile, toate radarale vor fi scoase pe șosele și autostrăzi pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:15
(3843 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 30 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:10
(4244 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 1-5 iulie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:05
(7230 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist băut acroșat la Țăndărei

Miercuri, 26 iunie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din județul Tulcea, a acroșat un biciclist de 67 de ani pe raza localității Țăndărei. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului care ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:15
(3978 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza localității Movilița, într-un autoturism condus de un bucureștean, de 56 de ani, țigarete netimbrate și fără documente de proveniență, ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:10
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei privative de libertate de 5 ani, pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat», emis de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:05
(5974 vizualizări - 1 comentariu)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Sâmbătă, 29 iunie 2019, în ziua de prăznuire a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia se va marca un eveniment aniversar.
Credincioșii Eparhiei ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:35
(7876 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier, trei persoane rănite

Marți, 25 iunie a.c., pe raza orașului Amara s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 29 de ani, din județul Buzău, conducea un ansamblu auto pe ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:30
(3736 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Munteni Buzău: Beat la volan

Un bărbat de 57 de ani, din Munteni Buzău, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:25
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe malul brațului Borcea

Marți, 25 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Fetești, în timp ce pescuia pe malul brațului Borcea cu ajutorul unei unelte de pescuit tip halău. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:20
(3283 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă la Dridu

Miercuri, 26 iunie 2019, în jurul orei 8,40, la Stația de pompare Dridu-Snagov a avut loc o cădere totală de tensiune, motiv pentru care stația nu mai poate funcționa. Imediat au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 17:40
(3205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu apă


Fetești: Adolescent de 15 ani, înecat în Brațul Borcea

Luni, 24 iunie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza municipiului Fetești, un echipaj de pompieri din cadrul Stației Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru căutarea unui adolescent de 15 ani ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:15
(3466 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești înecat


Platonești: A intrat cu mașina în copac

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un bărbat de 50 de ani care se deplasa cu un aututurism pe direcția de mers Țăndărei-Platonești a derapat și a intrat într-un copac. Victimei i s-a acordat primul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:10
(3715 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Accident rutier soldat cu cinci victime

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orei 13,30, s-a produs o coliziune între două autoturisme în localitatea Armășești. Echipele de intervenție și prim ajutor au intervenit în salvarea victimelor, patru adulți ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:05
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Recuperare cadavru din Dunăre

Duminică, 23 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, în zona localității Vlădeni, un echipaj de căutare-salvare din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru recuperarea unui ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:35
(4604 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni înecat


Slobozia: Pompieri chemați pentru deblocări de uși

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii au fost solicitați să intervină cu mijloacele din dotare pentru deblocarea intrării în apartament a unei femei de 85 de ani. Bătrâna a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:30
(4760 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton acroșat de un autoturism

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un pieton a fost acroșat de un autoturism pe raza localității Borănești. Victima, un bărbat de 25 de ani, a fost transportat în stare stabilă la spitalul din ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:25
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...