Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Țăndărei, aleșii orașului au aprobat indicatorii tehnico-economici ai unui proiect ce vizează reabilitarea energetică a clădirii în care administrația locală își desfășoară activitatea. Lucrările sunt finanțate de Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu și au o valoare totală de 6,9 mili­oane de lei. «Ne-am propus demult să modernizăm imobilul în care își desfășoară activitatea administrația locală... Cu ajuto­rul AFM am găsit sursa de fi­nanțare!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Fonduri AFM la Țăndărei Atragerea fondurilor... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2023, 13:45 (3566 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

La aproape un an și jumătate de la semnarea cererii de finanțare, administrația locală din Fetești a început construcția primului Centru Multifuncțional din oraș, destinat exclusiv tinerilor. Scopul acestui proiect, finanțat cu bani europeni, este de a oferi adolescenților și tinerilor din oraș un spațiu în care aceștia să desfășoare activități specifice vârstei lor. «Orice investiție prin care tinerii sunt susținuți este binevenită!» precizează Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Investiție de 4,7 milioane de euro Potrivit Proiectului Tehnic, Centrul Multifuncțional... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 17:40 (2101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

De la DSP Ialomița citire

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

Autorizația sanitară de funcționare emisă în luna mai 2023 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița exclude osmoza inversă dintre măsu­rile de conformare impuse Urban SA pentru potabilizarea apei. Directorul general al Urban SA, Adrian Stoicescu, susține că «rezultatul a fost posibil grație unui management eficient al puțurilor de apă». Soluțiile identificate de autorități anulează o investiție în retehnologizarea stației de tratare a orașului, investiție ale cărei costuri se ridică la apro­ximativ 4 milioane de euro. Reamintim că, la acest mo­ment, investiția, finalizată în proporție de 85%, este blocată de un proces în instanță cu firma constructoare, respectiv SIA Dynamic Solution SR... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 12:55 (17222 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Ancheta deschisă de Poliție și Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în cazul tinerei care susține că ar fi fost violată în timp ce a participat la Școala Politică AUR, acțiune desfășurată la sfârșitul săptămânii precedente în stațiunea Neptun-Olimp, continuă. Zilele acestea, peste 10 persoane care au participat la același eveniment au fost audiate, în calitate de martori, de către organele judiciare. «Respectăm toate etapele procesuale, deocamdată ancheta este încă in rem!» a declarat Nela Paraschiv, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Verificările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 19:05 (8094 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

«Performanță instituțională» la SGA Ialomița

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

În ultimii ani, practica puțurilor forate ilegal pentru irigarea exploatațiilor agricole s-a generalizat. În pofida eforturilor pe care susțin că le fac angajații pentru depistarea acestora, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița nu înregistrează rezultate. În decursul ultimului an au fost administrate două amenzi, la Butoiu (comuna Sfântu Gheorghe). Identificarea puțurilor forate ilegal s-a făcut întâmplător, după ce sătenii au sesizat Primăria că fântânile din curți au secat.

Amenzi din întâmplare În vara anului 2023, locuitorii satului Butoiu arondat comunei Sfântu Gheorghe au... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 15:05 (9427 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

Sesizare cu final previzibil

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

În urmă cu două luni, Ministerul Mediului era sesizat cu privire la un posibil «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice». Concret, angajații firmelor au contactat telefonic beneficiarii Programului înainte ca lista cu firmele validate de Administrația Fondului de Mediu (AFM) să fie făcută publică, recomandând încheierea de contracte de instalare a panourilor fotovoltaice. Două dintre cele trei firme mențio­nate, respectiv Romoffice Construct Holding AG SRL și Open DB Security SRL erau controlate de patroni din Ialomița. Conform HotNews.ro, Ministerul Mediului a anunțat public că ancheta a fost pre­luată de către Parchetul General.

Final previzibil... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 10:55 (9125 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ordonanța Guvernului privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice în temeiul Legii nr. 329/2009 afectează cu moderație administrația ialomițeană. Conform informațiilor oficiale pre­liminare, instituțiile care vor fi afectate de pre­vederile acestui act normativ sunt cele aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, Ministe­rului Muncii și, suplimentar, instituțiile de cultură ale județului. În ceea ce privește acestea din urmă, Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, declară că decizia este una normală: «Mi se pare normal ca fiecare minister să aibă în teritoriu o singură instituție subordonată!».

Teoria e admirabilă, e sublimă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2023, 13:20 (13781 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

Școala Politică «Tineri pentru România», 14-17 septembrie 2023, Neptun-Olimp

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

O tânără de 17 ani din Slobozia, care a participat la Școala Politică «Tineri pentru România», organizată de Alianța pentru Unirea România la sfârșitul săptămânii precedente (14-17 septembrie a.c.) în stațiunea Neptun-Olimp, susține faptul că ar fi fost violată de un reprezentant local al organizației AUR Ialomița. În acest caz, polițiștii și procurorii au deschis o anchetă.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor oficiale oferite de IPJ Ialomița, «la data de 16 septembrie 2023, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o minoră, de 17 ani, din municipiul Slobozia, s-a prezentat la Secția de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, declarând că a fost victima unei infracțiuni de viol, comisă în județul Constanța. Din primele cercetări, polițiștii de Investigații Criminale au stabilit faptul că, în perioada 14-16 septembrie 2023, minora a participat la o tabără de vară, organizată în Stațiunea Neptun-Olimp. Minora a fost prezentată la Serviciul de Medicină Legală Ialomița, fiindu-i prelevate probe biologice. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „viol”»... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:35 (6526 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Patru medici specialiști ai celui mai mare spital din județul Ialomița au participat recent la cele mai performante cursuri în ultrasonografie. Tehnicile medicale pe care aceștia le-au învățat vor fi puse în practică în cadrul unității medicale. Mai mult, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, în teste, și un aparat de generație nouă pentru efectuarea mai multor tipuri de investigații ecografice avansate abdominale, tiroidiene și mamare.

O soluție de compromis Ceea ce i-a determinat pe medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia să-și înșușească noi competențe profesionale... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:10 (8054 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

Administrația Soare a declarat la preluarea mandatului, în anul 2020, că va demola construcțiile ridicate ilegal în Slobozia de-a lungul ultimilor 30 de ani. La 3 ani distanță de la aceste declarații, singurele rezultate notabile vizează garajele «ilegale». În privința construcțiilor ilegale aflate pe domeniul public sau pe domeniul privat, rezultatele sunt modeste. Conform informațiilor oficiale, în decursul ultimilor 3 ani Primăria a solicitat demolarea, prin instanță sau pe cale administrativă, a 18 construcții ilegale. Dintre acestea, până la acest moment, au fost demolate doar 2 construcții.

Domeniu public vs domeniu privat... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 10:55 (7126 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Voluntarii DGASPC Ialomița

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Direcția Generală de Asis­tență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține permanent programe de voluntariat pentru copiii instituțio­nalizați. Printre voluntarii care sunt prezenți la acțiunile organizate de instituție se numără și Rizica Stan. Este voluntar de 15 ani și colaborează cu DGASPC Ialomița de 10 ani: «Sunt mulți oameni care vor să facă voluntariat și nu știu de unde să înceapă... Știu, pentru că și eu am fost unul dintre ei. Îi îndemn să întrebe! Să mă contacteze, dacă vor. Pentru că zâmbetul copiilor instituționa­lizați e o răsplată neprețuită!».

Un voluntar discret... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2023, 13:40 (8323 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

De aproape un an, organele judiciare din Slobozia nu au mai comunicat nicio informație oficială cu privire la ancheta deschisă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia». Ultimele informații făcute publice de către noii reprezentanți ai instituției financiare nebancare arată faptul că, la acest moment, ancheta stagnează din cauza ofițerilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii încă nu au finalizat expertiza contabilă solicitată de procurorul de caz, iar șansele ca demersul să se concretizeze în viitorul apropiat sunt destul de mici. Prejudiciul total creat în această speță se întinde pe 20 de ani și depășește 49 milioane de lei.

Principalele suspecte în libertate, cercetarea bate pasul pe loc... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2023, 11:05 (11185 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului

În Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului

Un Raport oficial al Curții de Conturi a României arată faptul că analizele de calitate a solului, decontate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale de la Bugetul de Stat, s-au făcut într-un număr foarte mic prin comparație cu cel declarat de specialiștii care și-au asumat acest tip de expertize. Ialomița se numără printre județele care, deși au cheltuit banii publici pentru astfel de testări, gradul de realizare a fost unul extrem de redus. Județul nostru a beneficiat de peste 4 milioane de lei pentru efectuarea analizelor de sol, însă doar puțin peste 10% din cele peste 300 mii de hectare au fost, în realitate, verificate.

Analiza solului doar pe hârtie... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2023, 15:10 (6690 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia implementează 23 proiecte de investiții cu fonduri europene și guvernamentale

Slobozia implementează 23 proiecte de investiții cu fonduri europene și guvernamentale

Administrația Soare a anunțat public inițierea celui de al 23-lea proiect de investiții la nivelul mu­nicipiului Slobozia. Inves­tiția presupune reabilitarea blo­cului de locuințe sociale de pe strada Viilor, aflat acum într-o avansată stare de degradare. «Toate pro­iectele de investiții asumate la nivelul administrației lo­cale vor fi finalizate. Obiec­tivul acestui mandat este să nu pierdem nicio sursă de finanțare pe care o avem la dispoziție!» declară primarul Dragoș Soare. Reamintim că pe lista de investiții a muni­cipiului Slobozia pentru anul în curs figurează aproximativ 100 de proiecte. Dintre acestea, 65 reprezintă in­vestiții multianuale a căror valoare depășește 210 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2023, 10:55 (11653 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

Ialomița: Primele sancțiuni la stațiile de carburanți

La o săptămână de la debutul controalelor care vizează stațiile de carburanți de pe raza județului Ialomița, Instituția Prefectului face publice rezultatele primelor verificări. Astfel, au fost aplicate 23 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 178 mii de lei. Astfel de controale se vor desfășura până la finalul lunii octombrie 2023. Mai mult, în cazul a doi operatori s-a dispus suspendarea activității.

Controalele continuă În urma tragediei petrecută la Crevedia, la sfârșitul lunii august 2023, la nivel național s-au declanșat ample controale privind firmele care administrează... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2023, 13:20 (14552 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Rezultatele controalelor realizate în școlile ialomițene

Un nou început de an școlar, aceleași probleme. Potrivit in­formațiilor oficiale, ce reies din verificările în teren efectuate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Direcția de Sănătate Publică Ialomița, se evidențiază faptul că unitățile de învățământ continuă să se confrunte cu aceleași probleme pe care le întâm­pină de mai bine de 5 ani...

Realitatea din unitățile de învățământ Luni, 11 septembrie a.c., a debutat oficial anul școlar 2023-2024. În clasele celor 92 de unități de învățământ cu personalitate ju­ridică au intrat aproximativ 35 mii de preșcolari și elevi. Cu aproape... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 20:10 (2980 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA impune «branșarea individuală»

Soluții radicale

Urban SA impune «branșarea individuală»

Operatorul regional de apă Urban SA susține că, la Slobozia, «branșarea individuală» reprezintă singura soluție pentru furnizarea apei potabile conform așteptărilor populației. Potrivit estimărilor oficiale, «branșarea individuală» la nivelul întregului oraș ar putea fi realizată în decursul unui singur an. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate luni, 4 septembrie 2023, directorul general al societății, Adrian Stoicescu, a anunțat că a făcut deja primele demersuri legale pentru atingerea acestui obiectiv. «Am notificat proprietarii de la nivelul a 15 scări de bloc unde sunt mai puțin de 5 proprietari de apartamente care nu sunt „branșați individual“... Vom continua acest proces ca singură... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 18:20 (8581 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Potrivit unei situații statistice a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, în ultimul an și jumătate, în două din cele patru spitale ialomițene nu s-a născut niciun copil. Este vorba despre Spitalul Orășenesc Țăndărei și Spitalul Municipal Urziceni. Spre deosebire de prima unitate medicală, cea de-a doua are personal medical speciali­zat și chiar un Compartiment pentru Neonatologie, transformat, pe timpul pandemiei, în Compartiment COVID-19. Cele mai multe nașteri au fost însă raportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Spitale doar cu numele Potrivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 15:10 (4516 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Tradiționalul Program «Corn și Lapte» se va derula, în acest an, mult mai târziu decât ar fi trebuit. Astfel, la 11 septembrie 2023, elevii nu vor primi produsele alimentare oferite de Guvernul României. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează acest program la nivel local, dau vina pe o serie de modificări legislative.

Produsele alimentare lipsesc la începutul anului școlar Anul școlar 2023-2024 debutează oficial pe data de 11 septembrie 2023. O dată cu deschiderea școlilor, produsele alimentare oferite de Guvernul României, prin Programul «Corn și Lapte... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 10:50 (4982 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Încă 3 luni întârziere

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Intrată într-un amplu proces de modernizare, Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» nu este gata nici la al doilea termen avansat de oficiali, respectiv luna septembrie. Directorul instituției, Cătălin Stanciu, rămâne optimist: «Suntem pe mâini bune și suntem optimiști că pe data de 21 noiembrie vom putea inaugura sala cu piesa de teatru „Ghici cine vine“... Investiția nu este una mică deloc, dar rezultatele vor fi pe măsură!».

2,29 de milioane de lei-investiție Lucrările de modernizare a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» au debutat în luna martie a acestui... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2023, 12:50 (11952 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Octombrie, luna cărților la Slobozia. S-a redeschis «Salonul Anual de Carte»

Joi, 1 octombrie 2015, «Salonul Anual de Carte» și-a redeschis porțile. Organizatorii, respectiv Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia, pun la dispoziție iubitorilor de lectură o lună întreagă ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2015, 19:10
(6701 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, nouă răniți

Vineri, 2 octombrie a.c., în jurul orei 19,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 17:50
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Arestat pentru complicitate la furt

Polițiști din cadrul Postului de Poliție Gîrbovi au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 16:25
(10228 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

La acest sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrstele cuprinse între 42 și 47 de ani, care conduceau autovehicule și un moped pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 16:10
(7676 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat decedat la Malu după ce mașina sa a izbit un autobuz

Un bărbat, în vîrstă de 36 de ani, a decedat după ce autoturismul în care se afla a intrat în coliziune cu un autobuz, pe DN2A, pe raza localității Malu. Evenimentul a fost anunțat prin 112 în această dimineață ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 15:55
(11132 vizualizări - 3 comentarii)


Un tren a intrat într-o cireadă de vaci la Urziceni

Un eveniment la care a fost solicitată intervenția pompierilor s-a produs luni dimineață, 5 octombrie 2015, în jurul orei 9,30, cînd un tren de călători ce se deplasa dinspre București către Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 15:45
(7754 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», edița a II-a

În perioada 8-9 octombrie 2015, se va desfășura la Slobozia cea de a II-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Doina Bărăganului». Organizatorii acestui eveniment artistic sînt Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2015, 11:05
(5551 vizualizări - 0 comentarii)


Cornel Vasile, fostul șef al Gărzii de Mediu Ialomița, trimis în judecată de DNA

Direcția Națională Anticorupție a finalizat cercetările în cazul fostului comisar șef al Gărzii de Mediu, Cornel Vasile, și a trimis dosarul în instanță. Procesul se va desfășura la Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 20:10
(12467 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Percheziții la hoți din locuințe

14 persoane suînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii mai multor infracțiuni de furt și furt calificat, în funcție de participația fiecăruia la comiterea faptelor. Astfel, marți, 29 septembrie ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 18:20
(8363 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașina condusă de un șofer de 89 de ani a acroșat o femeie pe trecerea de pietoni!

Marți, 29 septembrie a.c., în jurul orelor 11,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 16:50
(5599 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, începînd cu data de 16 septembrie 2015, eliberează adeverințe pentru beneficiarii Schemei de Plată Unică pe Suprafață ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 15:15
(6503 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna Prevenirii Criminalității»: Prevenirea delincvenței juvenile

Polițiștii ialomițeni au dedicat a doua zi a «Săptămânii Prevenirii Criminalității» activităților de prevenire a delincvenței juvenile, ocazie cu care polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventiv ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 14:40
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2015, 11:10
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente la Bucu și Movilița

Luni, 28 septembrie a.c., în jurul orei 13,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ213A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 21:20
(8149 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Noi oportunități de finanțare pentru investiții de utilitate publică în mediul rural

Autoritățile publice locale și ONG-urile pot solicita fonduri nerambursabile pentru investiții de utilitate publică avînd la dispoziție 552 milioane de euro pentru investiții în crearea și modernizarea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 20:35
(9877 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei tineri hoți din locuințe, prinși în flagrant de polițiști

Trei tineri sînt cercetați de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat și tentativă la furt calificat, unul dintre aceștia fiind reținut. Astfel, în noaptea de 26/27 septembrie ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 19:10
(8316 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna Prevenirii Criminalității»: Prevenirea victimizării minorilor

Prima zi a Săptămînii Prevenirii Criminalității, 28 septembrie a.c., a fost dedicată prevenirii victimizării minorilor, aceasta fiind o prioritate națională. Astfel, luni, 28 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 18:15
(4343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 25-27 septembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrstele cuprinse între 24 și 37 de ani, care conduceau autovehicule pe ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 17:25
(5094 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Femeie de 68 de ani, acroșată de un vehicul

Sîmbătă, 26 septembrie a.c., pe DJ302, în localitatea Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un un tînăr, ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 15:05
(5955 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Urziceni: Accident în lanț cu patru victime

Vineri, 25 septembrie a.c., în jurul orei 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a patru persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 13:40
(6274 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 25-27 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2015, 12:25
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă pentru absolvenții ialomițeni

Vineri, 25 septembrie 2015, la nivel național s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune  organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței  de  Muncă. Acest eveniment ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 21:55
(8306 vizualizări - 0 comentarii)


40 de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

40 de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, de marți, 29 septembrie 2015, la Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfîntului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 18:45
(9620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Microbuzele școlare, în atenția Poliției

La nivelul IPJ Ialomița a fost pus în aplicare un plan de acțiune în scopul îmbunătățirii climatului de siguranță rutieră pe traseele de deplasare a autovehiculelor destinate transportului elevilor. Activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2015, 15:20
(9472 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămîna Prevenirii Criminalității»

În perioada 28 septembrie 2015-2 octombrie 2015, se va desfășura la nivel național cea de-a zecea ediție a manifestării «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Acțiunea va consta în organizarea, în acest ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2015, 20:15
(5966 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Primul post de jandarmi inaugurat în Ialomița

Joi, 24 septembrie a.c., a fost inaugurat Postul de Jandarmi Amara. La eveniment au participat reprezentanți ai autorităților județene și locale, personalul de conducere al Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2015, 18:10
(10162 vizualizări - 1 comentariu)


Stelnica: Minor dispărut de la domiciliu

Stelnica: Minor dispărut de la domiciliu

Sîmbătă, 19 septembrie 2015, polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că minorul HUCIOG GHEORGHE-CĂTĂLIN, de 16 ani, din comuna Stelnica, a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 16:10
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volanul unei mașini neînmatriculate

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, care conducea pe drumurile publice un autoturism neînmatriculat și neînregistrat, fapt pentru care, în cauză, a ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 15:10
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Accident produs de un șofer de 76 de ani

Duminică, 20 septembrie a.c., în jurul orelor 11,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, pe raza localității Sinești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 14:15
(9154 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 92000 de lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 18-20 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 13:30
(3833 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...