Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lipsa medicilor a lăsat fără linie de gardă Secția Pediatrie

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Lipsa medicilor a lăsat fără linie de gardă Secția Pediatrie

Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a rămas fără linie de gardă, preț de o săptămână, după ce doi dintre medici s-au îmbolnăvit. Voci din cadrul unității medicale dau vina pe managementul deficitar al Secției, în timp ce mana­gerul Liviu Patrichi susține faptul că situația este generată de lipsa specialiștilor. «În februarie vom încheia contracte cu alți doi medici pediatri!» a declarat Liviu Patrichi.

Transferuri repetate la Spitalul Călărași În cadrul Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia își desfă­șoară activitatea trei medici titulari... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2023, 12:40 (7061 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Crimă în orașul Amara: Omorât de prietenul de pahar

Crimă în orașul Amara: Omorât de prietenul de pahar

Un bărbat de 49 de ani a fost înjunghiat în zona gâtului, după o altercație cu prietenul de pahar. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia însă a murit în timp ce primea îngrijiri medicale. Cel care l-a agresat este acum arestat pentru 30 de zile.

Ancheta este în curs Duminică, 22 ianuarie a.c., bărbatul de 49 de ani s-a întâlnit cu agresorul său, în vârstă de 51 de ani, la un bar de pe raza orașului Amara. Aceștia au consumat băuturi alcoolice, iar apoi s-au luat la ceartă. Enervat peste măsură de către prietenul de pahar, bărbatul de 51 de ani a luat o... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2023, 14:10 (19612 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara crimă

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia declanșează «revoluția» potabilizării apei în Ialomița

Scump, dar inevitabil

Urban SA Slobozia declanșează «revoluția» potabilizării apei în Ialomița

Un Raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița susține că, la sfârșitul anului 2022, 36 de administrații locale nu au autorizație sanitară de funcționare pentru furnizarea de apă în sistem centra­lizat. În replică la aceste informații publice, Urban SA Slobozia, operatorul regional de apă al județului, respinge concluziile Raportului. «Urban SA are autorizație sanitară de funcționare din 2016! E drept, ea este condiționată de respectarea unui program de măsuri pentru potabilizarea apei... Anul acesta, cu ajutorul oferit de Consiliul Județean Ialomița și sprijinul autorităților locale, sperăm să finalizăm investițiile impuse în cadrul programului de măsuri!» declară Adrian Stoicescu, directorul... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2023, 09:50 (14114 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 36 de localități care nu au servicii de apă autorizate sanitar

Ialomița are 36 de localități care nu au servicii de apă autorizate sanitar

Un raport al Direcției de Sănătate Publică arată faptul că în Ialomița există 36 de administrații care furnizează apa în sistem centralizat fără autorizație sanitară de funcționare. Prefectura Ialomița a cerut tuturor administrațiilor locale să ia măsuri pentru remedierea situației și să urgenteze aceste proceduri. Această stare de fapt este cunoscută la nivelul jude­țului Ialomița de mai bine de 20 de ani. Guvernul României a alocat prin PNDL 2 peste 170 milioane de lei pentru «lucrări de reabilitate, moder­nizare sau extindere a rețelelor de apă din județul Ialomița». La acest moment, rezultatele încă se lasă așteptate.

Mai rău nu se poate... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2023, 09:55 (16537 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Părinții adolescentelor reclamă, Poliția Locală Slobozia tace!

Noi dezvăluiri

Părinții adolescentelor reclamă, Poliția Locală Slobozia tace!

Val de reacții în spațiul public după ce ziarul nostru a dezvăluit cazul agentului Poliției Locale Slobozia care a invitat «la plimbare» o elevă a unui liceu din Slobozia pentru a nu-i aplica o sancțiune. Mai mulți părinți revoltați reclamă faptul că bărbatul nu ar fi la prima abatere de acest gen. În urmă cu 2 ani, o altă fată ar fi fost abordată de către agent, într-o manieră similară.

Se așteaptă decizia Comisiei de Disciplină În urmă cu o săptămână, ziarul nostru relata despre cazul agentului V.D.M, din cadrul Poliției Locale Slobozia, intrat în atenția Comisiei de Disciplină a... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2023, 12:20 (19888 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bustul lui Barbu Catargiu, întâiul prim-ministru al României Moderne, dezvelit la Maia

164 de ani de la Unirea Principatelor Române

Bustul lui Barbu Catargiu, întâiul prim-ministru al României Moderne, dezvelit la Maia

Important moment istoric, Unirea Principatelor Române din timpul domnitorului Alexandru Ioan Cuza, a fost marcat de către oficialii administrației județene printr-o serie de manifestări publice, desfășurate în comuna ialomițeană Maia. În cadrul evenimentelor a fost dezvelit bustul lui Barbu Catargiu, întâiul prim-ministru al României.

Maia, localitatea lui Barbu Catargiu Localitatea Maia nu a fost aleasă întâmplător pentru desfășurarea manifestărilor publice dedicate zilei de 24 Ianuarie când, în urmă cu 164 de ani, s-a realizat Unirea Principatelor Române. Barbu Catargiu, întâiul prim... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2023, 18:20 (6597 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jocheul din Fetești care vorbește limba cailor

Campion național al României în 2022

Jocheul din Fetești care vorbește limba cailor

«Caii sunt ca oamenii. Trebuie să îi iubești ca să le înțelegi limba!» ne spune Virgil Ion Munteanu. Are 37 de ani și 46 de kilograme. Și este campionul național al curselor de călărie din România în anul 2022. S-a născut la Fetești și tot ce-i place să facă pe pământul ăsta e să aibă grijă de cai. Iar pentru Galini, iapa cu care a câștigat în octombrie Marele Premiu «Centenarul Încoronării Regelui și Reginei României Mari», a plecat până în Grecia...

Omul care vorbește cu caii L-am cunoscut la Fetești, de Bobotează. Modest și recunoscător, mulțumind orașului și feteștenilor prezenți... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2023, 16:10 (12307 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a ajuns la DNA

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a ajuns la DNA

Ancheta începută la Slobozia privind activitatea frauduloasă a angajatelor CAR Învățământ Slobozia IFN a fost declinată către Direcția Națională Anticorupție-Structura Centrală. Reprezentanții DNA susțin că dosarul se află în ana­liză, urmând să stabilească următoarele demersuri procedurale pentru ca vinovații să fie trași la răspundere. Reamintim că prejudiciul în această cauză depășește 49 milioane de lei și a fost creat vreme de aproape două decenii.

Filmul unei anchete CAR Învățământ Slobozia IFN este cea mai veche entitate financiar-nebancară din județ, fiind înființată încă din... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2023, 09:55 (10624 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul AUR Adrian Costea a lansat la Țăndărei monografia lui Paul Georgescu

Senatorul AUR Adrian Costea a lansat la Țăndărei monografia lui Paul Georgescu

Pornind de la un articol publicat în ziarul nostru, senatorul AUR Adrian Costea a lansat vineri, 13 ianuarie 2023, volumul «Viața și opera lui Paul Georgescu». Monografia a fost scrisă de către nepoata criticului literar Paul Georgescu, profesoara Jeni Stanciu, acum trecută în neființă.

Un gest onorant, o reparație necesară Ca urmare a aparției, în aprilie 2022, a unui articol privind mono­grafia nepublicată a singurei personalități culturale a orașului Țăndărei, criticul Paul Georgescu, senatorul AUR Adrian Costea a decis să sprijine acest demers cultural. După 9 luni de eforturi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2023, 16:05 (12705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a finalizat restaurarea Bisericii de Lemn «Sfântul Nicolae» din Slobozia

Bani europeni pentru istoria Ialomiței

S-a finalizat restaurarea Bisericii de Lemn «Sfântul Nicolae» din Slobozia

Proiectele privind salvarea patrimoniului cultural ialomițean, inițiate de Consiliul Județean Ialomița și finanțate de Uniunea Europeană, prind contur. În urmă cu o săptămână, la Slobozia, s-au recepționat lucrările de restaurare a Bisericii de Lemn «Sfântul Nicolae». Valoarea totală a proiectului a fost de 2,5 milioane de lei.

Reabilitare cu fonduri europene În anul 2019, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul de finanțare pentru lucrările de reabilitarea și restaurarea picturilor din incinta Bi­sericii de Lemn «Sfântul Nicolae» din Slobozia, aflată în patrimoniul Muzeului... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2023, 11:40 (14128 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe harta zonelor sărace ale României

Ialomița, pe harta zonelor sărace ale României

Ministerul Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Adminis­trației a dat publici­tății un raport cu privire la dezvol­tarea economică a României. Cuprins în documentul oficial, județul Ialomița se situează pe ultimele locuri din acest punct de vedere. Ne lipsesc investițiile, dar și dezvoltarea spita­lelor sau a școlilor.

Analiza MDLPA Raportul realizat de experții MDLPA se numește «Disparități teritoriale în România» și analizează dezvoltarea economică a fiecărui județ din țara noastră, folosind ca indicator Produsul Intern Brut (PIB) pe cap de locuitor. Docu­mentul arată discrepanța imensă... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2023, 11:40 (12073 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sediu nou pentru Consiliul Județean Ialomița

Sediu nou pentru Consiliul Județean Ialomița

Administrația județeană este interesată de construirea unui nou sediu pentru instituție. Președintele Consiliului Județean, Marian Pavel caută surse de finanțare pentru această investiție. Ultima încercare de a identifica un sediu adecvat pentru aparatul administrativ județean datează din 2017.

Sediul a devenit neîncăpător Sediul Consiliului Județean Ialomița a devenit neîncăpător. Conform organigramei, statul de funcții al instituției nominalizează 157 de poziții. În aceste condiții, conducerea Consiliului Județean se află în căutarea unei soluții investiționale care să permită construirea... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2023, 10:05 (6079 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inventarul parcărilor rezidențiale din municipiul Slobozia

Locul 3 la nivel național

Inventarul parcărilor rezidențiale din municipiul Slobozia

O analiză privind locurile de parcare amena­jate de autoritățile locale, realizată de repre­zen­tanții Vegacomp Consulting, plasează mu­nici­piul Slobozia pe locul 3 la nivel național în ceea ce privește locurile de parcare rezidențiale amenajate de autoritățile locale. În ultimul an, admi­nistrația locală a orașului a făcut eforturi pentru a suplimenta numărul locurilor de parcare.

Mai multe locuri de parcare Potrivit cercetărilor realizate de Vegacomp Consulting, municipiul reședință de județ Slobozia se află pe locul 3 la nivel național în ceea ce privește parcările de reședință... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2023, 14:05 (44791 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Candidați de nota 4 la concursul pentru șefia Poliției ialomițene

Rezultate sub așteptări

Candidați de nota 4 la concursul pentru șefia Poliției ialomițene

Inspectoratul General al Poliției Române a scos la concurs postul de inspector-șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Doar doi din cei patru candidați înscriși s-au prezentat la examen. Pentru a putea fi admiși era necesar ca aceștia să obțină minim nota 7. Niciunul dintre ei nu a reușit! Comanda instituției este asigurată, prin rotație, de către cei doi adjuncți.

Subiecte prea grele, candidați slab pregătiți Concursul pentru ocuparea postului de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a desfășurat pe data de 10 ianuarie 2023. Potrivit in... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2023, 09:55 (36930 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 25,4 milioane de lei prin PNRR la Slobozia

«Valul Renovării» a ajuns la Primărie

Investiții de 25,4 milioane de lei prin PNRR la Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 10 ianuarie a.c., 3 proiecte de hotărâri care permit accesarea a 25,4 milioane de lei prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. Banii vor fi utilizați pentru «creșterea eficienței energetice» a Casei Municipale de Cultură și două unități de învățământ liceal. Primarul Dragoș Soare susține că administrația locală are «obligația» să acceseze toate liniile de finanțare care îi stau la dispoziție.

PNRR aduce noi investiții Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 10 ianuarie 2023, în cadrul unei ședințe extraordinare, 3 proiecte... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2023, 12:20 (18686 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agentul Lucian Caloianu, cercetat pentru «purtare abuzivă»

Anchetă la Parchetul Slobozia

Agentul Lucian Caloianu, cercetat pentru «purtare abuzivă»

Bătaie în plin centrul Sloboziei. Unul dintre protagoniștii scanda­lului este agentul principal Lucian Caloianu, din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Slobozia. Omul legii ar fi lovit cu picioarele trei bărbați care, inițial, l-ar fi agresat. Scenele au fost filmate de un amator, imagi­nile fiind publicate pe rețelele de socializare. Cazul a intrat în atenția Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Dosar penal pentru «purtare abuzivă» Incidentul s-a petrecut la începutul lunii decembrie a anului trecut. În timp ce efectua o acțiune de patrulare în Slobozia, agentul... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2023, 19:20 (21174 vizualizări - 61 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are tot mai mulți pacienți diagnosticați cu diabet

De la un an la altul

Ialomița are tot mai mulți pacienți diagnosticați cu diabet

Numărul pacienților diagnosticați cu diabet crește de la un an la altul. La sfârșitul lui 2022, în evidențele Casei Județene de Asigurări de Sănătate erau peste 9000 de pacienți diagnosticați cu această afecțiune. Pentru asigurarea medicației specifice, statul a plătit anul trecut peste 12 mi­lioane de lei. «În ultimii ani s-a constatat o creștere constantă a numărului de cazuri...» susține Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Ialomițenii, tot mai bolnavi Într-o statistică oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate se arată că... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2023, 15:20 (8358 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Uniunea Europeană plătește 19,3 milioane de lei pentru ca elevii ialomițeni să nu renunțe la școală

Uniunea Europeană plătește 19,3 milioane de lei pentru ca elevii ialomițeni să nu renunțe la școală

În cursul anului trecut, 30 de școli din județul Ialomița au fost incluse în Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar (PNRAS). Acest program a fost conceput de Ministerul Educației cu sco­pul de a reduce rata abandonului școlar, prin crearea unor programe care să-i determine pe copii să nu mai întrerupă cursurile. Toate aceste inițiative sunt finanțate de Uniunea Europeană, prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Cele 30 de școli din Ialomița vor beneficia de fonduri în valoare de 19,3 milioane de lei în acest scop. În ciuda eforturilor Uniunii Europene de a crește interesul pentru școală al elevilor ialomițeni, pentru unitățile de învățământ este aproape imposibil să stopeze... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2023, 15:10 (14642 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia a admis sancțiunile aplicate firmei Taboo Events

Judecătoria Slobozia a admis sancțiunile aplicate firmei Taboo Events

Firma Taboo Events a pierdut, în primă instanță, procesele prin care au fost contestate amenzile aplicate de către Poliția Locală Slobozia pentru perturbarea liniștii publice. În total, este vorba despre 30 procese-verbale de sancțiune, care însumează 30 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate de agenții Poliției Locale Slobozia ca urmare a sutelor de sesizări venite din partea cetățenilor orașului, deranjați de zgomotul produs în urma evenimentelor private organizate în locația pe care Taboo Events o deține lângă Bazinul Olimpic din munici­piul reședință de județ.

O vară zgomotoasă... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2023, 09:55 (17224 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Lucrările de construcție ale Blocului Operator, în grafic

La Spitalul Slobozia

Lucrările de construcție ale Blocului Operator, în grafic

Reprezentanții administrației județene au făcut, la începutul acestei săptămâni, o vizită de lucru pe șantie­rele deschise în incinta Spi­talului Județean de Urgență Slobozia. Cel mai ambițios proiect demarat este cel care vizează construcția unui nou Bloc Operator. Investiția este finanțată de Guvernul României, prin PNDL, și are o valoare de peste 75 mi­lioane de lei. În urma vizitei în teren, oficialii Consiliului Județean Ialomița au precizat că lucrările sunt în grafic, iar obiectivul se va finaliza în termenul stabilit.

Șantier în lucru Potrivit analizei făcută în teren de către... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2023, 12:50 (10392 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Doi tineri, din Fetești și Movila, bănuiți de furt

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi tineri din localitățile Fetești și Movila, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un tînăr de 19 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 10:25
(5141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești Movila furt


DSVSA Ialomița: Trichineloză depistată la porci mistreți

În perioada 30.01-01.02.2015 au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, 3 partide de vînătoare la mistreți. În urma acestora, au fost vînați 8 mistreți. S-au prelevat probe de la toți mistreții ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:50
(5772 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

La inițiativa IPJ Ialomița, la data de 4 februarie 2015, la Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă Slobozia s-a desfășurat o întîlnire preventiv-informativă susținută de ofițerul de proximitate din ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:45
(6290 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Tîlhar reținut la scurt timp după comiterea faptei

Polițiștii au identificat și reținut un bărbat bănuit că ar fi sustras bunuri din curtea unei persoane la cîteva ore de la comiterea faptei. Astfel, la data de marți, 3 februarie a.c., în jurul orei 18 ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:45
(5357 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian tâlhărie


Pompierii, în sprijin la Giurgeni pentru evacuarea apei din gospodăriile cetățenilor

O solicitare primită în cursul dimineții de miercuri, 4 februarie 2015, de la Primăria Giurgeni sesiza cu privire la faptul că precipitațiile abundente din ultima perioadă și topirea zăpezii din zonă au ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:05
(7684 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt scandalagii, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată opt bărbați acuzați de comiterea infracțiunilor de încăierare și tulburare a ordinii și liniștii publice. Fapta în care au fost ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 16:25
(5776 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

În urma a două percheziții domiciliare, desfășurate pe raza localităților ialomițene Urziceni și Grindu, polițiștii au descoperit în casa unui bărbat, de 39 de ani, o armă de vînătoare cu alice, un pistol ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 13:35
(7397 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 2 ani lovită de mașină

Lăsată nesupravegheată de părinți, o fetiță a fost lovită de o mașină. Micuța a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. Din primele cercetări, se pare că minora a traversat strada ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 12:25
(4509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: Abateri sancționate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au fost din nou la datorie pe arterele din județ. Șoferii prinși în ilegalitate au fost sancționați. În urma acțiunilor, polițiștii au constatat 69 de contravenții, valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 11:05
(4953 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Un șofer, de 37 de ani, din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,85 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 10:20
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare privind gripa aviară

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrag atenția cu privire la pericolul extinderii focarelor de gripă aviară. Pînă în prezent niciun caz nu a fost semnalat pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 09:45
(4884 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională. Specialiștii AJOFM ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 08:15
(8014 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 2 februarie 2015, a fost prima zi de practică din acest an pentru 3 ialomițeni (o fată și 2 băieți), studenți în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București. Aceștia au fost repartizați ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 05:50
(6043 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: 133 de șoferi sancționați, amenzi de peste 110000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 30 ianuarie-1 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:20
(6465 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Țăndărei și Căzănești

Un incendiu la o cabană de vînătoare din Țăndărei a alertat pompierii în noaptea de 31.01/1.02.2015, în jurul orei 23,15. Flăcările, alimentate de vîntul puternic, se manifestau cu violență la acoperișul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:10
(6285 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că începînd cu 29 ianuarie 2015 va elibera adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 03:05
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Familia anunță cu regret trecerea în neființă a celei ce a fost dr Silvia Panțuru, mamă devotată, soție iubitoare și medic de excepție.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2015, 12:15
(10836 vizualizări - 9 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Tîrgul Apicol»

În perioada 5-7 februarie 2015, la Slobozia, se redeschide «Tîrgul Apicol». Anul acesta a ajuns la ediția cu numărul VI. Evenimentul va debuta joi, 5 februarie 2015, la orele 10,30, cînd se desfășoară deschiderea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 23:50
(8278 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată

Inspectorii Direcței Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat o cantitate de 2586 kg carne provenită de la bovine și ovine. Din aceasta, 1601 kg carne proveneau din sacrificări ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 22:30
(7483 vizualizări - 5 comentarii)


Evaziune fiscală din medicamente. Ialomița, județ vizat de percheziții!

Miercuri, 28 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română desfășoară o acțiune care vizează destructurarea unei rețele infracționale specializate în săvîrșirea infracțiunilor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 09:35
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de o mașină

Un bărbat, de 38 de ani, din Perieți a ajuns la sfîrșitul săptămînii precedente la spital după ce a fost lovit de o mașină. În cauză polițiștii au deschis o anchetă. Pietonul circula pe șosea, moment în ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 19:45
(5302 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Din cauza precipitațiilor din ultimele săptămîni, cîteva străzi din Cartierul Tineretului, amplasat în zona de nord a municipiului Slobozia, au fost inundate. Pompierii din Slobozia au intervenit în vederea ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 18:15
(8249 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de eradicare a bolilor la animale

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va demara, în perioada ianuarie-martie 2015, o serie de acțiuni al căror scop este eradicarea bolilor la animale. Astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 16:50
(4876 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cu permisul suspendat, la volan

Polițiștii rutieri au depistat la intersecția DN2A cu DN21A, un bărbat, de 57 de ani, din comuna Valea Ciorii, în timp ce conducea un autoturism, deși avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 15:25
(6172 vizualizări - 0 comentarii)


anunț vînzare

De vînzare
complex industrial
loc. Cosîmbești,
jud. Ialomița

teren aferent 6300 mp
construcții 1000 mp

(birouri utilate,
locuință 100 mp)

NEGOCIABIL
100.000 euro
telefon 0728/956.958

27 Ianuarie 2015, 11:30


Amara: Trei tineri, de 16 și 17 ani, au furat din casa unei bătrîne

Poliția Orașului Amara a fost sesizată de către o femeie, de 65 de ani, din localitate, cu privire la faptul că persoane necunoscute, profitînd de lipsa ei de la domiciliu, au pătruns, în perioada decembrie ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2015, 20:05
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități pentru identificarea unui bărbat dispărut. Astfel, în cursul zilei de joi, 22 ianuarie a.c., Secția de Poliție Rurală Stelnica a fost sesizată cu privire faptul ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2015, 18:10
(9109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pistoale cu proiectile din cauciuc deținute fără drept

Trei ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 33 și 74 de ani, sînt cercetați de către polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de nerespectare a ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2015, 16:25
(5115 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A furat 13 oi

Un tînăr, de 26 de ani, din localitatea Gheorghe Doja, a ajuns în atenția polițiștilor, fiind principalul suspect al unui furt de animale. Se pare că acesta ar fi sustras 13 oi din gospodăria unui consătean ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2015, 19:20
(7452 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare profesională pentru șomeri, disponibile și în 2015

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă au făcut publică lista cursurilor de calificare profesională pentru anul în curs. Șomerii care vor să învețe o meserie nouă au la dispoziție ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2015, 16:40
(10585 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...