Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit pentru prevenția medicală doar 1100 de lei

În 2021

Ialomița a cheltuit pentru prevenția medicală doar 1100 de lei

Un raport al Avocatului Poporului arată faptul că prevenția medicală, prin intermediul cabinetelor medicilor de familie, este extrem de scăzută la nivelul județului Ialomița. Datele cuprinse în documentul oficial fac referire la anul 2021, când, la nivelul județului Ialomița, au fost efectuate de către medicii de familie 68 de consul­tații în scop preventiv. Pentru acestea, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a decontat doar 1100 de lei.

Prevenție medicală pentru sănătate de fier Legea Sănătății are prevederi clare în ceea ce privește efectuarea prevenției medicale. Cu... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2022, 14:05 (4705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Casa de Cultură a Sindicatelor Slobozia și Hotelul «Lebăda» Amara revin în patrimoniul UGSR

Casa de Cultură a Sindicatelor Slobozia și Hotelul «Lebăda» Amara revin în patrimoniul UGSR

Preluate de confederațiile sindicate înființate imediat după 1989, bunurile imobile care au aparținut Uniunii Generale a Sindicatelor din România (UGSR) se reîntorc în patrimoiul acestei entități. Decizia aparține Judecă­toriei Sectorului 1, care a deliberat în acest sens în urma unui proces care a durat... 32 de ani! În Ialomița, imobilele care au aparținut UGSR sunt Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, Hotelul «Lebăda» din Amara și Casa de Cultură din Urziceni. În prezent, aceste obiective sunt ruine, fiind nevoie de fonduri imense pentru a le reabilita. Confederația Generală a Muncii-Uniunea Generală a Sindicatelor din România, proprietarul de drept, învestit prin sentință judecătorească... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2022, 10:05 (9129 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Administrația locală din Slobozia pregătește orașul pentru Crăciun. Evenimen­tele dedicate Sărbătorilor de Iarnă de anul acesta vor debuta pe 6 decembrie 2022, o dată cu deschi­derea Târgului de Crăciun din Piața Revoluției. Printre surprizele pregătite de organizatori se numără și concertul de colinde susținut de Ștefan Hrușcă, pe 21 decembrie 2022. În premieră anul acesta, ad­ministrația locală implică direct locuitorii orașului în evenimentele de anul acesta organizând campania «Cadouri pentru zâmbete». Pentru a participa la această campanie, slobozenii sunt așteptați în perioada 18-23 decembrie 2022 la «Atelierul Spiridușilor» din Piața Revoluției. Primarul Dragoș Soare susține... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2022, 11:20 (8106 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz avertizează

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

România ar putea fi obligată să reducă utilizarea pesticidelor cu până la 40%. Anunțul a fost făcut de către secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz. Oficialul MADR a nuanțat informația, precizând că, la acest moment, negocierile sunt în curs, însă «nu este exclusă nici suspendarea discuțiilor privind reducerea consumului de produse de protecția plantelor».

Veștile proaste circula repede Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Costin Telehuz a anunțat, în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că la nivelul Comisiei Europene... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2022, 11:40 (9809 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Un oraș mai curat

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Administrația locală a semnat vineri, 18 noiembrie 2022, contractele de finanțare pentru construirea a două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Primarul Dragoș Soare declară că cele două investiții ar putea fi finalizate în decursul anului 2023.

20 de contracte noi Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Barna Tanczos a semnat vineri, 18 noiembrie a.c., 20 de contracte de finanțare pentru construirea de centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Două dintre aceste centre urmează să fie construite la Slobozia. Investițiile au o valoare de 3,83 milioane de... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 09:55 (8277 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Seria manifestărilor dedicate «Zilei Naționale a României», sărbătorită pe 1 Decembrie, a debutat la Slobozia cu un spectacol dedicat acestui moment de mare valoare istorică, organizat de Consiliul Județean Ialomița. Astfel, luni 28, noiembrie a.c., Sala «Europa» a instituției a fost gazda unui concert de muzică clasică, dar și a unor momente folclorice. Organizatorii au vorbit invitaților despre însemnătatea cuvântului «patriotism».

O lecție de «patriotism» A devenit deja o tradiție ca oficialii Consiliului Județean să deschidă manifestările dedicate «Zilei Naționale a României», desfășurate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 20:10 (3599 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

5 firme s-au aliniat la start

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

Centura Oco­litoare a Sloboziei ar putea deveni realitate. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a scos la licitație «serviciile de elaborare Studiu de Fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Variantă Ocolitoare Slobozia-Est». Investiția urmează a fi realizată prin Programul Opera­țional Infrastructura Mare (POIM). «Este un proces care va dura... Nu este o investiție care va fi fina­lizată în acest mandat. Dar Slobozia va avea Centură Ocolitoare ca oricare alt oraș modern!» susține primarul Dragoș Soare. O a doua Centură Ocolitoare, cea de Nord, urmează a fi realizată prin intermediul Programului «Anghel Saligny».

Proiect tot mai aproape de realitate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 17:10 (7022 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

Investiție în pericol la Fetești

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, desfășurată în luna mai 2022, consilierii județeni au aprobat încheierea unui parte­neriat cu Primăria Municipiului Fetești în vederea amenajării unui doc plutitor pe malul Brațului Borcea. Estimat la aproximativ 400 mii de lei, proiectul este blocat din cauza unui liti­giu iscat între administrația locală din Fetești și Rovexim COM SRL, societate care are în proprietate docul plutitor.

7 ani de corespondență Docul plutitor de pe malul Brațului Borcea, din zona municipiului Fetești, a aparținut SC CCCF București SA-filiala... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 13:55 (7332 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

Statutul de operator regional costă

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

bonus: Noua prioritate, investițiile

Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice a stabilit un nou plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA. Nota de control a instituției care reglementează funcționarea serviciilor de apă la nivel național a fost făcută publică în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor Urban SA de joi, 17 noiembrie 2022. O parte dintre măsuri vizează funcționarea ADI Periurbană Slobozia, structură din care fac parte 28 de administrații locale din Ialomița.

Statutul de operator regional costă Procesul de restructurare a Urban SA a permis transformarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 10:10 (9836 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Accesul persoanelor cu handicap în autogările și gările din județul Ialomița se face cu dificultate. Un control al Avocatului Poporului reliefează faptul că administratorii acestor spații mai au de lucrat în ceea ce privește asigurarea unor căi de acces pentru persoanele cu dizabi­lități. Lipsa acestora este motivată de reprezentanții CFR Călători sau de cei în grija cărora se află autogările din județul Ialomița de proiectele de modernizare desfășurate în aceste spații. Proiectele sunt însă doar pe hârtie, pentru că, în realitate, nu există șantiere deschise care să vizeze reabilitarea imobilelor. În județul Ialomița, potrivit Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, trăiesc peste... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2022, 12:10 (5442 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Administrația locală din orașul Fierbinți-Târg reclamă pu­blic boicotarea ședințelor de Consiliu Local. Luni, 21 noiembrie 2022, consilierii PNL și USR au refuzat pentru a treia oară aprobarea unui proiect de hotărâre care viza recep­ționarea sediului mo­dernizat al grădiniței din localitate. Investiția a costat 844000 de lei și a fost fina­lizată cu 2 ani întârziere.

Politica orgoliilor Consilierii PNL și USR din Fierbinți-Târg refuză de 10 zile să aprobe un proiect de hotărâre care ar per­mite administrației locale recep­ționarea sediului renovat al gră­diniței din localitate. În... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 14:10 (9075 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

După ce vreme de mai bine de 10 ani a plătit taxe și impozite pe strada unde se află gospo­dăria mamei sale, o femeie din Fetești a aflat cu surprindere, în momentul în care a solicitat eli­berarea unui document de către Serviciul Urbanism al Primăriei Fetești, că strada unde se află imobilul nu există în nomenclatorul stradal al orașului. Femeia a făcut la rândul său o serie de sesizări către instituțiile publice, însă nu a primit un răspuns clar. Cazul a fost sesizat și Consiliului Județean Ialomița, instituție care a solicitat un punct de vedere Primăriei Municipiului Fetești. Reprezentanții administrației locale cunosc situația și spun că vor face toate demersurile legale pentru a o remedia... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 09:55 (2878 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Un raport oficial al Ministerului Investi­țiilor și Proiectelor Europene plasează Ialomița pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește accesarea fondurilor europene, în cadrul ciclului financiar 2014-2020. În toată această perioadă de timp, județul nostru a reușit să depună și să primească undă verde în vederea finanțării doar pentru 116 pro­iecte, a căror valoare totală este de 978 milioane de lei. Prin comparație, județe precum Călărași, Giurgiu sau Teleorman, care au un grad de dezvoltare economică similar județului Ialomița, au reușit să depună până la 153 de proiecte, beneficiind și de mai mulți bani. Instituția mai arată că doar un sfert dintre pro­iectele europene au fost realizate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2022, 12:35 (7657 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și cei ai unităților școlare din județ au semnat miercuri, 23 noiembrie a.c., contractele de finanțare în baza cărora elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare beneficiază de stimulente financiare din partea administrației locale. Totodată, și cadrele didactice care i-au pregătit pe elevi vor fi recompensate. Acest program a fost lansat cu 7 ani în urmă și, an de an, numărul beneficiarilor a crescut vizibil. Anul acesta, 490 de elevi vor fi răsplătiți pentru rezultatele lor.

Bani pentru elevii performeri în Educație... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2022, 17:20 (8129 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parohia Valea Măcrișului cere în instanță un teren care aparține administrației locale

Legile încurcate ale retrocedărilor

Parohia Valea Măcrișului cere în instanță un teren care aparține administrației locale

Război în instanță între Parohia Valea Măcrișului și Comisia Națională pentru Compensarea Imobilelor. Motivul liti­giului îl reprezintă decizia Comisiei de a respinge solicitarea preoților de a le fi retrocedat un teren în suprafață de 1567 mp, aflat în domeniul public al comunei Valea Măcrișului. Respectiva suprafață nu poate fi retrocedată deoarece «nu se cunoaște situația juridică detaliată a întregului imobil».

O acțiune în curs În anul de grație 2014, Comisia Specială de Retrocedare a stabilit dreptul de retrocedare a unei su­prafețe de 1567 mp, aflată pe raza localității Valea... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2022, 12:20 (6962 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

În urmă cu un an și jumătate, Florentin Colăcel i-a cerut primarului Dragoș Soare să amenajeze «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». La un an distanță, administrația Soare onorează această promisiune. Mai bine mai târziu decât niciodată!

Istoria unei inițiative edilitare În aprilie 2021, Florentin Colăcel, un copil de 14 ani, bătea la poarta primarului Dragoș Soare, cerând «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». Inițial, primarul Sloboziei a promis ca va realiza acest obiectiv în două săptămâni. La 4 luni distanță, reporterii ziarului nostru l-au... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 18:20 (12589 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Solicită daune morale de 300 mii de lei

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Fostul director executiv al Agenției pentru Protecția Mediului, în prezent comisar șef al Gărzii de Mediu Ialomița, Laurențiu Ghiauru, și-a dat în judecată foștii subordonați. Este vorba despre funcționarii publici care au reclamat Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor comportamentul abuziv al acestuia. În cererea de judecată, înregistrată pe rolul Tribunalului Ialomița, Laurențiu Ghiauru le cere funcționarilor publici plata în solidar a sumei de 300 mii de lei, pentru «încălcarea dreptului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Dosarul a fost înregistrat la începutul lunii noiembrie 2022 și nu a fost stabilit încă un termen pentru această... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 16:20 (11233 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

În anul 2020, un număr de 200 de primării din România au fost acționate în instanță de către firme care administrează parcuri eoliene construite. Cererile de chemare în judecată au avut la bază o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție care a stabilit că toate cele 200 de administrații locale au impozitat în mod ne­corespunzător centralele eoliene, considerându-le «clădiri». Două dintre primăriile acționate în judecată sunt din județul Ialomița. Este vorba despre Primăria Vlădeni și Primăria Făcăeni. La 2 ani distanță, ambele administrații au pierdut procesele. Informațiile arată că doar Primăria Vlădeni este bună de plată și trebuie să înapoieze societății care administrează parcul eolian... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2022, 09:55 (17897 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Slobozia: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Un tânăr de 30 de ani a fost arestat recent la Slobozia în urma unei solicitări venită din partea procuro­rilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia, fiind acuzat de «trafic de droguri de mare risc». Acesta avea obiceiul de a vinde stupefiantele la Fetești și Slobozia, fiind surprins în timpul unui flagrant organizat de anchetatori.

MDMA pe străzile din Slobozia și Fetești Datele procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia arată faptul că traficantul a fost filat de către organele ju­diciare pe tot parcursul... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2022, 12:10 (9233 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

«SOFT-Slobozia, un Oraș mai Frumos pentru Tine»

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

În cursul anului viitor, Slobozia va accesa un proiect de 7 milioane de euro care are drept scop îmbunătățirea calității vieții, creșterea coeziunii sociale, îmbunătățirea mediului de viață și creșterea economică la nivelul orașului. Printre beneficiarii proiectului se numără și 1044 de persoane aflate în risc de sărăcie sau excluziune socială. Conferința de prezentare a proiectului s-a desfășurat săptămâna trecută, în sala de ședințe a Consi­liului Local Slobozia.

Bani europeni pentru SOFT Miercuri, 9 noiembrie 2022, reprezentanții administrației locale au prezentat public pro­iectul... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2022, 10:10 (15635 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Cocora: Înșelată la telefon prin metoda «Accidentul»

Doi bărbați, de 20 și 27 de ani, din județul Constanța, au înșelat o femeie de 64 de ani, din comuna Cocora, prin metoda «Accidentul». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:15
(6035 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 13 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat o percheziție pe raza localității Sinești, la domiciliul unui bărbat de 38 de ani. În urma perchezițiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:10
(5095 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Articole pirotehnice confiscate

Miercuri, 13 decembrie a.c., pe raza comunei Rădulești a fost organizată o acțiune pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice. În urma acesteia, polițiștii au identificat o femeie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 19:05
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Slobozia: Concert de Crăciun, susținut de îndrăgita soprană Mirela Bunoaica

Elevii și profesorii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia organizează duminică, 16 decembrie 2018, începând cu orele 15,00, un concert de Crăciun. Evenimentul se va desfășura în Sala «Europa» a ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2018, 11:20
(4971 vizualizări - 2 comentarii)


Accident în apropiere de Sinești produs de un șofer beat

Marți, 11 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în apropierea localității Sinești s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii au stabilit că în timp ce ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:40
(5615 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Ucenicia la locul de muncă

În condițiile Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă acordă angajatorilor care încheie contracte de ucenicie un sprijin financiar în cuantum ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:25
(4633 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Majorarea salariului minim

Conform HG nr. 937/7 decembrie 2018, începând cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2018, 17:10
(5695 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Spitalul Țăndărei. Pacienți evacuați de urgență!

Duminică, 9 decembrie a.c., pe Secția Psihiatrie a Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost semnalizată, în jurul orelor 9,30, prezența unui fum dens ce inunda întreg palierul. Cei 13 pacienți internați au ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2018, 17:15
(5812 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Pestă Porcină Africană la un mistreț vânat pe Fondul de Vânătoare 12 Săveni

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației că joi, 6 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 17:50
(7253 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copil de 12 ani, acroșat de o mașină

Joi, 6 decembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Urziceni s-a produs un accident. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului au stabilit că în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:35
(4877 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Beți la volan

Joi, 6 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, cu vârste între 33 și 58 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:30
(5069 vizualizări - 1 comentariu)


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii» pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:25
(5727 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Copil de un an și jumătate, bolnav de gripă

Caz de gripă confirmat în județul Ialomița. Este vorba despre un copil de un an și cinci luni din comuna Alexeni, care în prezent se află internat la Institutul Național de Boli Infecțioase «Matei Balș ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2018, 14:20
(5178 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni gripă


Fetești: «Tentativă de furt calificat» și «distrugere»

Marți, 4 decembrie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană ar fi încercat să sustragă bunuri dintr-un autovehicul aflat parcat în incinta unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2018, 16:40
(5180 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Deținere ilegală de lemne, beat la volan și fără permis

Marți, 4 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza localității Ion Roată un bărbat, de 41 de ani, conducând o autoutilitară în stare de ebrietate și fără a poseda permis de conducere. Acesta ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2018, 16:25
(6702 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenții lunare de 2250 de lei pentru angajatorii care încadrează șomeri

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aplică o serie de măsuri active ce vizează integrarea pe piața muncii a șomerilor și persoanelor în căutarea unui loc de muncă. Printre măsurile destinate ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:20
(6975 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Urziceni

Luni, 3 decembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza județului pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:15
(6685 vizualizări - 0 comentarii)


Sfântu Gheorghe: Beat la volan și fără permis de conducere

Luni, 3 decembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza localității Sfântu Gheorghe un bărbat, de 32 de ani, din comuna Ion Roată. Acesta conducea pe drumurile publice în stare de ebrietate, având ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:10
(5271 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile din domeniul silvic, în atenția polițiștilor ialomițeni

Duminică, 3 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. În urma verificărilor efectuate pe raza ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 19:05
(3238 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Examene pentru depistarea trichinelozei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează, în preajma Sărbătorilor de Iarnă, asupra riscului de îmbolnăvire cu trichineloză. Astfel, pentru a preveni îmbolnăvirea ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2018, 10:10
(4609 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare restricție Pestă Porcină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează deținătorii de porcine cu privire la faptul că, în perioada 18.10-19.11.2018, s-au examinat toate porcinele existente în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2018, 13:05
(4237 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Restricții de circulație de Ziua Națională a României

Sâmbătă, 1 decembrie 2018, începând cu orele 9,00, se vor impune restricții de circulație pe bulevardul Matei Basarab (de la intersecția cu strada Ardealului la intersecția cu bulevardul Cosminului) și ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 20:10
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, joi, 29 noiembrie 2018, în intervalul orar 8,00-13,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2018, 17:45
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și vânt puternic, valabil până vineri, 30 noiembrie 2018

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben, de ninsori și vânt puternic. Avertizarea intră în vigoare miercuri, 28 noiembrie 2018, la orele 2,0 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 18:10
(3624 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat marți, 27 noiembrie 2018, acțiunea «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor» la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:50
(4336 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 19-25 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:45
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Dridu

Luni, 26 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:30
(4770 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer căutat de polițiști, după ce a produs un accident rutier

Polițiștii din Ialomița sunt pe urmele unui șofer care a lovit cu mașina un copil de 12 ani din Țăndărei, pe trecerea de pietoni, iar apoi a fugit de la locul accidentului. Se pare că bărbatul a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:48
(4684 vizualizări - 4 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la spălătoriile auto

În perioada 19-20 octombrie 2018, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:05
(3235 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională a României, sărbătorită la Slobozia

Primăria Slobozia invită cetățenii municipiului sâmbătă, 1 Decembrie 2018, la un program festiv dedicat Zilei Naționale a României și Centenarului Marii Uniri. Evenimentul va debuta la orele 10,00 în Piața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 19:20
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...