Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit pentru prevenția medicală doar 1100 de lei

În 2021

Ialomița a cheltuit pentru prevenția medicală doar 1100 de lei

Un raport al Avocatului Poporului arată faptul că prevenția medicală, prin intermediul cabinetelor medicilor de familie, este extrem de scăzută la nivelul județului Ialomița. Datele cuprinse în documentul oficial fac referire la anul 2021, când, la nivelul județului Ialomița, au fost efectuate de către medicii de familie 68 de consul­tații în scop preventiv. Pentru acestea, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a decontat doar 1100 de lei.

Prevenție medicală pentru sănătate de fier Legea Sănătății are prevederi clare în ceea ce privește efectuarea prevenției medicale. Cu... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2022, 14:05 (4705 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Casa de Cultură a Sindicatelor Slobozia și Hotelul «Lebăda» Amara revin în patrimoniul UGSR

Casa de Cultură a Sindicatelor Slobozia și Hotelul «Lebăda» Amara revin în patrimoniul UGSR

Preluate de confederațiile sindicate înființate imediat după 1989, bunurile imobile care au aparținut Uniunii Generale a Sindicatelor din România (UGSR) se reîntorc în patrimoiul acestei entități. Decizia aparține Judecă­toriei Sectorului 1, care a deliberat în acest sens în urma unui proces care a durat... 32 de ani! În Ialomița, imobilele care au aparținut UGSR sunt Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, Hotelul «Lebăda» din Amara și Casa de Cultură din Urziceni. În prezent, aceste obiective sunt ruine, fiind nevoie de fonduri imense pentru a le reabilita. Confederația Generală a Muncii-Uniunea Generală a Sindicatelor din România, proprietarul de drept, învestit prin sentință judecătorească... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2022, 10:05 (9130 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Administrația locală din Slobozia pregătește orașul pentru Crăciun. Evenimen­tele dedicate Sărbătorilor de Iarnă de anul acesta vor debuta pe 6 decembrie 2022, o dată cu deschi­derea Târgului de Crăciun din Piața Revoluției. Printre surprizele pregătite de organizatori se numără și concertul de colinde susținut de Ștefan Hrușcă, pe 21 decembrie 2022. În premieră anul acesta, ad­ministrația locală implică direct locuitorii orașului în evenimentele de anul acesta organizând campania «Cadouri pentru zâmbete». Pentru a participa la această campanie, slobozenii sunt așteptați în perioada 18-23 decembrie 2022 la «Atelierul Spiridușilor» din Piața Revoluției. Primarul Dragoș Soare susține... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2022, 11:20 (8106 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz avertizează

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

România ar putea fi obligată să reducă utilizarea pesticidelor cu până la 40%. Anunțul a fost făcut de către secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz. Oficialul MADR a nuanțat informația, precizând că, la acest moment, negocierile sunt în curs, însă «nu este exclusă nici suspendarea discuțiilor privind reducerea consumului de produse de protecția plantelor».

Veștile proaste circula repede Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Costin Telehuz a anunțat, în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că la nivelul Comisiei Europene... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2022, 11:40 (9809 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Un oraș mai curat

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Administrația locală a semnat vineri, 18 noiembrie 2022, contractele de finanțare pentru construirea a două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Primarul Dragoș Soare declară că cele două investiții ar putea fi finalizate în decursul anului 2023.

20 de contracte noi Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Barna Tanczos a semnat vineri, 18 noiembrie a.c., 20 de contracte de finanțare pentru construirea de centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Două dintre aceste centre urmează să fie construite la Slobozia. Investițiile au o valoare de 3,83 milioane de... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 09:55 (8277 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Seria manifestărilor dedicate «Zilei Naționale a României», sărbătorită pe 1 Decembrie, a debutat la Slobozia cu un spectacol dedicat acestui moment de mare valoare istorică, organizat de Consiliul Județean Ialomița. Astfel, luni 28, noiembrie a.c., Sala «Europa» a instituției a fost gazda unui concert de muzică clasică, dar și a unor momente folclorice. Organizatorii au vorbit invitaților despre însemnătatea cuvântului «patriotism».

O lecție de «patriotism» A devenit deja o tradiție ca oficialii Consiliului Județean să deschidă manifestările dedicate «Zilei Naționale a României», desfășurate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 20:10 (3599 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

5 firme s-au aliniat la start

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

Centura Oco­litoare a Sloboziei ar putea deveni realitate. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a scos la licitație «serviciile de elaborare Studiu de Fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Variantă Ocolitoare Slobozia-Est». Investiția urmează a fi realizată prin Programul Opera­țional Infrastructura Mare (POIM). «Este un proces care va dura... Nu este o investiție care va fi fina­lizată în acest mandat. Dar Slobozia va avea Centură Ocolitoare ca oricare alt oraș modern!» susține primarul Dragoș Soare. O a doua Centură Ocolitoare, cea de Nord, urmează a fi realizată prin intermediul Programului «Anghel Saligny».

Proiect tot mai aproape de realitate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 17:10 (7022 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

Investiție în pericol la Fetești

Amenajarea docului plutitor, blocată din cauza unui litigiu

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, desfășurată în luna mai 2022, consilierii județeni au aprobat încheierea unui parte­neriat cu Primăria Municipiului Fetești în vederea amenajării unui doc plutitor pe malul Brațului Borcea. Estimat la aproximativ 400 mii de lei, proiectul este blocat din cauza unui liti­giu iscat între administrația locală din Fetești și Rovexim COM SRL, societate care are în proprietate docul plutitor.

7 ani de corespondență Docul plutitor de pe malul Brațului Borcea, din zona municipiului Fetești, a aparținut SC CCCF București SA-filiala... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 13:55 (7332 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

Statutul de operator regional costă

ANRSC a stabilit noul plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA Slobozia

bonus: Noua prioritate, investițiile

Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice a stabilit un nou plan de măsuri pentru funcționarea Urban SA. Nota de control a instituției care reglementează funcționarea serviciilor de apă la nivel național a fost făcută publică în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor Urban SA de joi, 17 noiembrie 2022. O parte dintre măsuri vizează funcționarea ADI Periurbană Slobozia, structură din care fac parte 28 de administrații locale din Ialomița.

Statutul de operator regional costă Procesul de restructurare a Urban SA a permis transformarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2022, 10:10 (9836 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Ialomița: Transport public fără acces pentru persoanele cu dizabilități

Accesul persoanelor cu handicap în autogările și gările din județul Ialomița se face cu dificultate. Un control al Avocatului Poporului reliefează faptul că administratorii acestor spații mai au de lucrat în ceea ce privește asigurarea unor căi de acces pentru persoanele cu dizabi­lități. Lipsa acestora este motivată de reprezentanții CFR Călători sau de cei în grija cărora se află autogările din județul Ialomița de proiectele de modernizare desfășurate în aceste spații. Proiectele sunt însă doar pe hârtie, pentru că, în realitate, nu există șantiere deschise care să vizeze reabilitarea imobilelor. În județul Ialomița, potrivit Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, trăiesc peste... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2022, 12:10 (5443 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Administrația locală din orașul Fierbinți-Târg reclamă pu­blic boicotarea ședințelor de Consiliu Local. Luni, 21 noiembrie 2022, consilierii PNL și USR au refuzat pentru a treia oară aprobarea unui proiect de hotărâre care viza recep­ționarea sediului mo­dernizat al grădiniței din localitate. Investiția a costat 844000 de lei și a fost fina­lizată cu 2 ani întârziere.

Politica orgoliilor Consilierii PNL și USR din Fierbinți-Târg refuză de 10 zile să aprobe un proiect de hotărâre care ar per­mite administrației locale recep­ționarea sediului renovat al gră­diniței din localitate. În... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 14:10 (9075 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

După ce vreme de mai bine de 10 ani a plătit taxe și impozite pe strada unde se află gospo­dăria mamei sale, o femeie din Fetești a aflat cu surprindere, în momentul în care a solicitat eli­berarea unui document de către Serviciul Urbanism al Primăriei Fetești, că strada unde se află imobilul nu există în nomenclatorul stradal al orașului. Femeia a făcut la rândul său o serie de sesizări către instituțiile publice, însă nu a primit un răspuns clar. Cazul a fost sesizat și Consiliului Județean Ialomița, instituție care a solicitat un punct de vedere Primăriei Municipiului Fetești. Reprezentanții administrației locale cunosc situația și spun că vor face toate demersurile legale pentru a o remedia... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 09:55 (2878 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Un raport oficial al Ministerului Investi­țiilor și Proiectelor Europene plasează Ialomița pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește accesarea fondurilor europene, în cadrul ciclului financiar 2014-2020. În toată această perioadă de timp, județul nostru a reușit să depună și să primească undă verde în vederea finanțării doar pentru 116 pro­iecte, a căror valoare totală este de 978 milioane de lei. Prin comparație, județe precum Călărași, Giurgiu sau Teleorman, care au un grad de dezvoltare economică similar județului Ialomița, au reușit să depună până la 153 de proiecte, beneficiind și de mai mulți bani. Instituția mai arată că doar un sfert dintre pro­iectele europene au fost realizate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2022, 12:35 (7657 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și cei ai unităților școlare din județ au semnat miercuri, 23 noiembrie a.c., contractele de finanțare în baza cărora elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare beneficiază de stimulente financiare din partea administrației locale. Totodată, și cadrele didactice care i-au pregătit pe elevi vor fi recompensate. Acest program a fost lansat cu 7 ani în urmă și, an de an, numărul beneficiarilor a crescut vizibil. Anul acesta, 490 de elevi vor fi răsplătiți pentru rezultatele lor.

Bani pentru elevii performeri în Educație... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2022, 17:20 (8130 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parohia Valea Măcrișului cere în instanță un teren care aparține administrației locale

Legile încurcate ale retrocedărilor

Parohia Valea Măcrișului cere în instanță un teren care aparține administrației locale

Război în instanță între Parohia Valea Măcrișului și Comisia Națională pentru Compensarea Imobilelor. Motivul liti­giului îl reprezintă decizia Comisiei de a respinge solicitarea preoților de a le fi retrocedat un teren în suprafață de 1567 mp, aflat în domeniul public al comunei Valea Măcrișului. Respectiva suprafață nu poate fi retrocedată deoarece «nu se cunoaște situația juridică detaliată a întregului imobil».

O acțiune în curs În anul de grație 2014, Comisia Specială de Retrocedare a stabilit dreptul de retrocedare a unei su­prafețe de 1567 mp, aflată pe raza localității Valea... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2022, 12:20 (6963 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

În urmă cu un an și jumătate, Florentin Colăcel i-a cerut primarului Dragoș Soare să amenajeze «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». La un an distanță, administrația Soare onorează această promisiune. Mai bine mai târziu decât niciodată!

Istoria unei inițiative edilitare În aprilie 2021, Florentin Colăcel, un copil de 14 ani, bătea la poarta primarului Dragoș Soare, cerând «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». Inițial, primarul Sloboziei a promis ca va realiza acest obiectiv în două săptămâni. La 4 luni distanță, reporterii ziarului nostru l-au... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 18:20 (12590 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Solicită daune morale de 300 mii de lei

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Fostul director executiv al Agenției pentru Protecția Mediului, în prezent comisar șef al Gărzii de Mediu Ialomița, Laurențiu Ghiauru, și-a dat în judecată foștii subordonați. Este vorba despre funcționarii publici care au reclamat Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor comportamentul abuziv al acestuia. În cererea de judecată, înregistrată pe rolul Tribunalului Ialomița, Laurențiu Ghiauru le cere funcționarilor publici plata în solidar a sumei de 300 mii de lei, pentru «încălcarea dreptului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Dosarul a fost înregistrat la începutul lunii noiembrie 2022 și nu a fost stabilit încă un termen pentru această... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 16:20 (11233 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

În anul 2020, un număr de 200 de primării din România au fost acționate în instanță de către firme care administrează parcuri eoliene construite. Cererile de chemare în judecată au avut la bază o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție care a stabilit că toate cele 200 de administrații locale au impozitat în mod ne­corespunzător centralele eoliene, considerându-le «clădiri». Două dintre primăriile acționate în judecată sunt din județul Ialomița. Este vorba despre Primăria Vlădeni și Primăria Făcăeni. La 2 ani distanță, ambele administrații au pierdut procesele. Informațiile arată că doar Primăria Vlădeni este bună de plată și trebuie să înapoieze societății care administrează parcul eolian... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2022, 09:55 (17900 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Slobozia: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Un tânăr de 30 de ani a fost arestat recent la Slobozia în urma unei solicitări venită din partea procuro­rilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia, fiind acuzat de «trafic de droguri de mare risc». Acesta avea obiceiul de a vinde stupefiantele la Fetești și Slobozia, fiind surprins în timpul unui flagrant organizat de anchetatori.

MDMA pe străzile din Slobozia și Fetești Datele procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia arată faptul că traficantul a fost filat de către organele ju­diciare pe tot parcursul... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2022, 12:10 (9233 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

«SOFT-Slobozia, un Oraș mai Frumos pentru Tine»

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

În cursul anului viitor, Slobozia va accesa un proiect de 7 milioane de euro care are drept scop îmbunătățirea calității vieții, creșterea coeziunii sociale, îmbunătățirea mediului de viață și creșterea economică la nivelul orașului. Printre beneficiarii proiectului se numără și 1044 de persoane aflate în risc de sărăcie sau excluziune socială. Conferința de prezentare a proiectului s-a desfășurat săptămâna trecută, în sala de ședințe a Consi­liului Local Slobozia.

Bani europeni pentru SOFT Miercuri, 9 noiembrie 2022, reprezentanții administrației locale au prezentat public pro­iectul... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2022, 10:10 (15635 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8231 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8833 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4868 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8977 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6724 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8118 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7894 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7952 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7958 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9029 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11245 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7138 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6234 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9149 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...