Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei este pe cale să încheie unul dintre proiectele sale de anvergură. Este vorba despre un parc amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apro­piere a sediului Primăriei Țăndărei. «Este o investiție importantă pentru comunitatea noastră!» a declarat Cristian Roman, primarul orașului.

Parc nou la Țăndărei Noul parc din Țăndărei se află amplasat în zona centrală a orașului, în imediata apropiere a sediului Primăriei. Parcul este dotat cu locuri de joacă pentru copii, o fântână arteziană, dar și o scenă unde pot fi susținute evenimente publice, în... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2022, 12:20 (4985 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Administrația județeană a recepționat primul tronson al Drumului Județean 201

Administrația județeană a recepționat primul tronson al Drumului Județean 201

În urmă cu o săptămână, oficialii Consiliului Județean Ialomița au recepționat primul tronson al Drumului Județean 201, care leagă localitățile Coșereni și Țăndărei. Este vorba despre porțiunea cuprinsă între localitatea Coșereni și intersecția cu DJ201B Ciochina-Rași-Orezu. Reabilitarea primilor 35 km ai drumului, a cărui lungime este de peste 90 de km, a început în luna martie a anului trecut. Fondurile au fost asigurate prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL), lucrarea fiind atribuită societății Oyl Company Holding AG SRL. Pentru executarea acestor lucrări, constructorul a primit 34,7 milioane de lei. Pentru execuția celorlalte tronsoane ale drumului se vor asigura... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 17:20 (6815 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA împrumută 7 milioane de lei pentru «finanțarea activităților»

Bani fără dobândă pentru evitarea falimentului

Drumuri și Poduri SA împrumută 7 milioane de lei pentru «finanțarea activităților»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat marți, 30 august 2022, alocarea unui împrumut fără dobândă către Drumuri și Poduri SA, societate aflată în subordinea instituției. Împrumutul are o perioadă de grație de 5 luni și va fi rambursat în decursul unui an. Decizia, fără precedent la nivelul administrației județene, confirmă situația economică dificilă cu care se confruntă societatea de aproape 2 ani. Reamintim că un audit realizat de Consiliul Județean Ialomița la Drumuri și Poduri SA confirmă existența unor pierderi de 9,98 milioane de lei în perioada 2018-2020 din cauza «mana­gementului defectuos».

Administrația județeană împrumută fără dobândă... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 13:55 (7291 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Giurgeni: Ruinele unei clădiri medievale, descoperite la «Orașul de Floci»

Muzeul Județean Ialomița

Giurgeni: Ruinele unei clădiri medievale, descoperite la «Orașul de Floci»

Campania arheologică deschisă la «Orașul de Floci», cel mai important sit din județul Ialomița, este în plină desfășurare. Recent, echipa de arheologi care scoate la lumină rămășițele celui mai important centru comercial din Evul Mediu românesc a descoperit ruinele unei clă­diri despre care cercetările spun că ar reprezenta sediul administrativ al târgului. «Era sediul administrativ al târgului, al „județului“ (sau „judelui“), adică acela care conducea treburile așezării, ajutat de 12 „pârgari“, aleși din rândul târgoveților!» susțin reprezentanții Muzeului Județean Ialomița.

Istoria continuă la «Orașul de Floci»... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2022, 10:55 (6788 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Cu acordul tacit al instituțiilor statului

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Garda de Mediu Ialomița a amendat cu 100000 de lei firma Clean Tech Ciulnița la sfârșitul lunii august 2022 pentru «neres­pectarea obligațiilor prevăzute în Autorizația Integrată de Mediu». Amenda confirmă o stare de fapt semnalată timp de 10 ani de către presa locală. În toată această perioadă, Clean Tech Ciulnița a susținut că respectă legislația privind protecția mediului și deține o stație de epurare funcțională. La acest mo­ment, miza Clean Tech o reprezintă aprobarea de către Agenția pentru protecția Mediului Ialomița a unei Autorizații de Mediu revizuită care să permită funcționarea în continuare a fabricii de făinuri proteice.

Paharul răbdării publice dă pe-afară... [citește_tot_articolul]

31 August 2022, 13:10 (14021 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul Județean Ialomița are o nouă conducere

Parchetul Județean Ialomița are o nouă conducere

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, cea mai mare unitate de Parchet din județul nostru, are un nou prim-procuror. Este vorba despre magistratul Adriana Ligia Drăgan, care își desfășoară activitatea în cadrul instituției. Aceasta va asigura funcția pe o perioadă de 6 luni.

Conducere interimară la Parchetul Județean Secția de Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a votat cu unanimitate propunerea venită de la Slobozia în ceea ce privește numirea în funcția de prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița a magis­tratului Adriana Ligia Drăgan. Aceasta... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 19:10 (31040 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA

În maximum 6 luni, prețul apei va exploda

Majorări de 100% pentru apa furnizată de Urban SA

Creșterile de preț la gaze și energia electrică determină majorarea costurilor pentru metrul cub de apă furnizată de către Urban SA. Noua strategie de tarifare ar putea fi finalizată în următoarele 6 luni, susține directorul Urban SA, Adrian Stoicescu: «Situația e critică spre catastrofală... Prețurile la energie electrică au crescut de 6 ori în ulti­mul an! Cea mai optimistă variantă de creștere a prețurilor o reprezintă dublarea acestora. (...) Iar acesta e numai începutul... Singura soluție de calmare a situației o reprezintă investițiile în sisteme independente de alimentare cu energie electrică!». Reamintim că la acest moment prețul/mc de apă furnizat de către operatorul regional Urban S... [citește_tot_articolul]

30 August 2022, 14:50 (16335 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Adunare Generală Extraordinară pentru schimbarea conducerii CAR Învățământ Slobozia

Un grup de inițiativă, format din păgubiți ai CAR Învățământ Slobozia, face demersuri pentru înlocuirea conducerii acestei entități. Pentru ca demersul să poată fi realizat este nevoie de convocarea Adunării Generale Extraordinare, la care trebuie să participe o treime din membrii CAR Învățământ Slobozia. Estimările arată că, în momentul de față, în cadrul CAR Învățământ Slobozia mai există 4000 de membri. Profe­sorul Viorel-Vivari Bănescu, păgubit și susți­nător al convocării Adunării Generale Extraor­dinare, consideră că insolvența CAR Învățământ Slobozia nu-i va ajuta pe deponenți să-și recupereze banii. «Acest CAR nu are niciun bun care poate fi valorificat, astfel încât oamenii să-și primească... [citește_tot_articolul]

29 August 2022, 10:55 (16464 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme

Elevii din Ialomița vor începe școala fără probleme

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița dă asigurări că, la nivelul județului nostru, școala începe fără situații deosebite. Toate cele 92 de unități de învățământ sunt pregătite să-i primească în clase pe elevi. «Procesul de pregătire a școlilor pentru noul an școlar decurge fără pro­bleme deosebite!» susține Steluța Mitrea, șefa Învățământului ialomițean.

Verificări în școli La începutul acestei săptămâni, o comisie specială, întocmită prin Ordin al prefectului județului Ialomița, a verificat fiecare unitate de învățământ din județ. Comisia a fost alcătuită din membri ai Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

28 August 2022, 12:40 (12515 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Lucrări pentru realizarea miniportului turistic

Fetești: Lucrări pentru realizarea miniportului turistic

Administrația locală din Fetești a făcut primele demersuri pentru realizarea proiectului ce vizează amenajarea unui miniport turistic, pe malul brațului Borcea. Proiectul a fost lansat în luna mai a acestui an, fiind rezultatul unui parteneriat încheiat între Primăria Fetești și Consiliul Juudețean Ialomița. «Dorim să transformăm Feteștiul într-un punct de atracție turistică!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești. Acest obiectiv face parte din Strategia de Dezvoltare 2021-2027 a Consiliului Județean Ialomița, valoarea investiției fiind de aproximativ 400 mii de lei.

Au început lucrările... [citește_tot_articolul]

27 August 2022, 15:20 (20149 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Disconfortul olfactiv generat de activitatea firmei Clean Tech Ciulnița s-a mutat în zona stației de epurare a orașului Slobozia. Angajații firmelor din zonă și locuitorii blocurilor din zona MB reclamă că mirosurile emanate sunt imposibil de suportat. «Angajații cer spor de toxicitate!» se plânge patronul unei firme din zonă. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia, susține că deversarea apelor uzate produse de Clean Tech Ciulnița respectă procedurile legale în vigoare.

Din lac în puț După ce a fost amendată cu 80000 de lei de către Garda Națională de Mediu la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:40 (10127 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a trimis 49 de copii instituționalizați în tabere de vară

Ialomița a trimis 49 de copii instituționalizați în tabere de vară

Copiii instituționalizați în Centrele de Plasament aflate în subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița beneficiază de două tabere gratuite la Predeal. Proiectul este derulat de Fondul Român de Dezvoltare Socială prin Programul Dezvoltare Locală (Dezvoltare locală și reducerea sărăciei, creșterea incluziunii romilor).

Vacanță la Predeal Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat două tabere de vară pentru 49 de copii din cele 3 centre de zi ale județului Ialomița (Centrul Multifuncțional Cartier Bora, Centrul... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:10 (4763 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Operațiunea «Garajul», faza pe instituții: Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele din spatele Primăriei Slobozia!

Joi, 25 august, Consiliul Județean Ialomița a dezafectat garajele deținute în spatele Primăriei Slobozia. Acțiunea se derulează la 5 luni de la aprobarea deciziei în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Reamintim că Operațiunea «Garajul» a fost inițată de administrația Soare în urmă cu un an și va continua până în 2024.

Cinci, dar bune! Decizia administrației Soare de a elibera spațiile publice de garajele amplasate ilegal sau garajele ale căror contracte de concesiune au expirat afectează și Consiliul Județean Ialomița. Joi, 25 august 2022, o firmă de demolări... [citește_tot_articolul]

25 August 2022, 15:20 (23088 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

UPDATE Agresorul medicului, reținut pentru 24 de ore!

În noaptea de marți spre miercuri, 23/24 august a.c., Ioana Costandache, medic pneumolog al Spitalului Muninicipal «Anghel Saligny» Fetești, a ajuns în stare gravă la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântu Apostol Andrei» Constanța, după ce a fost bătută de un pacient. Femeia asigura linia de gardă în cadrul unității medicale și i-a recomandat bărbatului o radiografie la picior. Oficialii spitalului din Fetești au deschis o anchetă internă în urma incidentului. De asemenea, polițiștii au deschis un dosar penal pentru «ultraj».

Sub supraveghere medicală, la Constanța Medicul Ioana... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 17:45 (40593 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De 10 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De mai bine de 10 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici specialiști în Neurologie, Neonatologie sau Cardiologie. În ciuda eforturilor făcute de reprezentanții instituției, absolvenții de Medicină se lasă greu convinși să vină să lucreze în spitalele de pro­vincie. «Problema este una generală și nu vizează doar Spitalul Slobozia... Poate că și legislația trebuie schimbată. Noi tot ce putem face este să scoatem posturile la concurs...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Doar 12% din personalul angajat Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 14:20 (7845 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Accident de muncă sau «ucidere din culpă»?

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Un grav incident s-a petrecut duminică, 21 august a.c., în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami». Doi muncitori au murit pe loc, în timp ce încercau să schimbe un furtun, conectat la bazinele în care se colectează dejecțiile provenite de la animale. O anchetă a fost deschisă în acest caz de către Poliția Slobozia, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Patronul societății, Dumitru Crișan dă vina pe angajații care și-au pierdut viața: «Au făcut de capul lor... Hai, la revedere!». Ancheta penală se desfășoară sub aspectul comiterii infracți­unii de «ucidere din culpă», dar se are... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 21:10 (21481 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

În Ialomița

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

La începutul lunii au­gust 2022, Guvernul României a finalizat lista proiectelor de investiții din județul Ialomița ce vor beneficia de finanțare în cadrul Pro­gramului Național «Anghel Saligny». Din cele 103 proiecte depuse de admi­nistrațiile locale din județ, au fost aprobate pentru finanțare 80. Va­loarea fondurilor pe care le vor primi comunitățile locale din județul Ialomița este de 1,1 mi­liarde de lei. «Ne bucurăm că fondurile ajung în localitățile noastre!» susțin, la unison, edilii ai căror proiecte au fost aprobate pentru finanțare.

Peste 1 miliard de lei pentru Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 15:20 (4927 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Poluarea olfactivă continuă

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Amendată la începutul lunii august 2022 de Garda Națională de Mediu pentru încălcarea Legii Apelor, societatea Clean Tech Internațional continuă să creeze probleme din cauza mirosurilor greu de suportat emanate de fabrica localizată la Ciulnița. Un grup de cetățeni a realizat o petiție on-line prin care cere implicarea autorităților, instituțiile publice își pasează responsabilitatea, în timp ce Primăria Ciulnița le cere funcționarilor să identifice zonele din localitate unde miroase urât... Între timp, Marius Vlădescu, directorul exe­cutiv al Clean Tech Internațional, spune că «puteți să scrieți ce vreți că nu mă interesează!».

Petiție on-line împotriva Clean Tech... [citește_tot_articolul]

22 August 2022, 10:55 (16379 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Slobozenii distrug aspersoarele instalate pentru irigarea spațiilor verzi

Slobozenii distrug aspersoarele instalate pentru irigarea spațiilor verzi

Slobozenii au distrus 80 de aspersoare din cele peste 400 care irigă supra­fețele semănate cu gazon din Slobozia. Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, susține că situația nu mai poate fi tolerată. Poliția Locală Slobozia a întocmit deja primul dosar penal. La nivelul Sloboziei au fost înființate în vara anului 2022 aproximativ două hectare de spații publice irigate.

80 de aspersoare vandalizate Administrația locală din Slobozia a anunțat la sfârșitul lunii iunie 2022 că toate spațiile verzi din Slobozia vor fi reamenajate și dotate cu instalații de irigații. La o lună distanță,... [citește_tot_articolul]

20 August 2022, 12:40 (21762 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare a impus PUZ pentru extinderea «Park Plaza»

Vot la limită pentru o investiție de 10 milioane de euro

Administrația Soare a impus PUZ pentru extinderea «Park Plaza»

Consiliul Local Slobozia a aprobat Planul Urbanistic Zonal pentru extinderea Complexului Comercial «Park Plaza» din Slobozia. Conform informațiilor publice de la acest moment, în cadrul «Park Plaza» va fi construit un complex de 100 de locuințe și o benzinărie. Valoarea acestei in­vestiții este de aproximativ 6 mili­oane de euro, la care se adaugă va­loarea terenului pe care Primăria Slobozia îl poate vinde cu aproximativ 4,3 mili­oane de euro. Proiectul imobiliar din Complexul «Park Plaza» este doar unul dintre cele trei proiecte de acest gen care urmează să fie edificate în următorii ani în Slobozia.

PUZ negociat politic... [citește_tot_articolul]

19 August 2022, 11:05 (6394 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți la volan

Doi ialomițeni, de 47 și 56 ani, au fost depistați de polițiștii rutieri luni, 11 februarie 2019, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:20
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Dosar penal pentru o remorcă

Un bărbat, de 40 ani, din Fierbinți-Târg, a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza localității Maia, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism care tracta o remorcă. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:10
(5277 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit intoxicată cu monoxid de carbon

O bătrână de 75 de ani a murit intoxicată cu monoxid de carbon, în propria locuință. Femeia a fost descoperită de vecini, care au observat că atât ea, cât și soțul ei, nu au ieșit din casă. Oamenii s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 18:15
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Astăzi, 11 februarie a.c., în jurul orei 10,00, 3 autospeciale de stingere și o autosanitară SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat la o vulcanizare din Manasia. Incendiul a pornit de la un cap ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 14:34
(9754 vizualizări - 0 comentarii)


Drajna: O femeie a murit într-un accident rutier

O femeie a murit și alte trei persoane au fost rănite, în urma impactului dintre un tir și un autoturism, produs la ieșirea de pe A2, în zona localității Drajna. La fața locului s-a intervenit cu un elicopter ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2019, 14:12
(7039 vizualizări - 2 comentarii)


Accident la Urziceni

Marți, 5 februarie a.c., un tânăr de 18 ani din comuna Axintele, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiul Urziceni, nu a respectat semnificația indicatorului «Oprire» și a pătruns în intersecție ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:25
(5635 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bucureștean arestat la Ion Roată pentru «tentativă de furt»

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au reușit identificarea unui bărbat, de 39 de ani, din București, pe numele căruia Judecătoria Sectorului 2 București a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:10
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Dosar penal pentru conducere fără permis

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au depistat pe raza comunei Perieți un bărbat, de 31 de ani, din localitate, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu deși nu deținea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:05
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Albești, reținut pentru furturi din locuințe

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au reținut un tânăr, de 24 de ani, din Albești. Acesta ar fi sustras mai multe scule electrice și produse accizabile din anexele unor locuințe de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:25
(4850 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Arestat pentru «distrugere» și «loviri sau alte violențe»

Polițiștii Secției Rurale Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:05
(5411 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița arestare


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru studenți în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:45
(6069 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» urmăriți de polițiști

Un bărbat, de 34 ani, din Manasia, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu, a încercat să se sustragă controlului polițiștilor. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:30
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat doi bărbați, de 45, respectiv 46 ani, ambii din comuna Făcăeni, în timp ce se deplasau cu o căruță, având asupra lor pește din speciile ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:25
(5678 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, de 27, 32 și 64 de ani, din Slobozia, respectiv București, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:15
(4246 vizualizări - 0 comentarii)


Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 19:05
(11299 vizualizări - 5 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,57%, rata șomajului în luna decembrie 2018

La sfârșitul lunii decembrie, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5268 șomeri (din care 2184 femei), rata șomajului fiind de 5,57%. Comparativ cu luna ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 17:20
(4891 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane rănite într-un accident rutier produs pe DN21

Luni, 28 ianuarie a.c., în jurul orei 8,40, în timp ce un bărbat de 44 de ani, din județul Giurgiu, conducea un autoturism pe Drumul Național 21, din direcția Slobozia către Brăila, se pare că pe fondul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:45
(6688 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan

Polițiștii rutieri au depistat luni, 28 ianuarie a.c., un bărbat de 31 de ani, din Slobozia, care conducea un autovehicul pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:40
(5347 vizualizări - 1 comentariu)


E-Distribuție Dobrogea: În continuare 22 de localități din Ialomița fără curent!

Potrivit unui comunicat de presă, E-Distribuție Dobrogea informează că marți, 29 ianuarie 2019, la orele 14,00, lipsa energiei electrice afectează în continuare localități din Ialomița. Astfel, localitățile ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:35
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Respectarea măsurilor impuse pentru eradicarea Pestei Porcine Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 12:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


Radierea din registrul comerțului a persoanelor fizice autorizate (PFA) și a întreprinderilor individuale (II) care nu și-au actualizat obiectul de activitate

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește faptul că, potrivit prevederilor art. II, alin. (6), din Legea nr. 182/2016, pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 44/2008, privind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 11:25
(13579 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 28 de mii de oameni sunt fără curent

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că la acestă oră 29 de localități din județ sunt fără energie electrică, fiind afectați peste 28 de mii de oameni. Cele mai multe probleme ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2019, 14:53
(7715 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Din nou Cod Portocaliu de polei!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județul Ialomița intră din nou sub incidența Codului Portocaliu de polei. Astfel, începând de vineri, 25 ianuarie 2019, orele 21,30, până ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 23:30
(4981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 drumuri județene și unul național sunt închise

Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița, în momentul de față, s-a închis circulația pe Drumul Național 2C Slobozia-Buzău. De asemenea, traficul este suspendat ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 10:40
(8996 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poleiul a închis 4 drumuri județene

Poliția Rutieră Ialomița informează faptul că la această oră 4 drumuri județene au fost închise din cauza poleiului format pe carosabil. Este vorba despre DJ201 Ciulnița-Ciochina, DJ102H Miloșești-Grindu-Valea Măcrișului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 00:03
(8998 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: 12 tiruri sunt blocate pe șosea din cauza poleiului. DJ201B este închis!

Vremea de afară dă peste cap traficul rutier. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița anunță faptul că din cauza poleiului depus pe șosele, 12 tiruri sunt în momentul de față blocate ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 18:43
(9071 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Portocaliu de polei

Cod Portocaliu de polei emis pentru județul Ialomița de meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie. Avertizarea este valabilă până joi, 24 ianuarie 2019, orele 11,00. Deși până la această oră ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 11:40
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa suspendă cursurile în toate școlile din Ialomița

Potrivit unui ordin al Ministerului Educației, toate unitățile de învățământ din Ialomița își vor suspenda cursurile în data de vineri, 25 ianuarie 2019. Decizia a fost luată în baza unei ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 21:11
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


8400 de cereri pentru 290 de posturi scoase la concurs în Poliția Română

Peste 8400 de cereri de înscriere au fost depuse de persoane care vor candida pe unul dintre cele 290 de posturi de ofițeri, agenți și personal contractual, scoase la concurs la nivelul structurilor Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 20:15
(7627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 166000 de lei, 18 permise reținute

În perioada 18-20 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 85 de ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2019, 18:35
(4952 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...