Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Alocații pentru copii în valoare de 14,9 milioane de lei lunar

Ialomița: Alocații pentru copii în valoare de 14,9 milioane de lei lunar

O statistică oficială a Agenției Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată faptul că la nivelul ju­dețului nostru există peste 52 mii de copii care beneficiază de alocații acordate de stat. Valoarea lunară a indemniza­țiilor asigurată de Ministerul Muncii pentru această categorie de persoane este de 14,9 milioane de lei.

Sprijin financiar pentru copii Potrivit legii, în România, beneficiază de alocație de stat toți copii cu vârstă de până la 18 ani. Tinerii care au peste 18 ani dar care urmează cursurile unei forme de învățământ liceal sau profesional beneficiază, de... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2022, 14:55 (10228 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 va prelua colectarea deșeurilor menajere la Slobozia

La jumătatea lunii octombrie 2022

ADI ECOO 2009 va prelua colectarea deșeurilor menajere la Slobozia

După 12 ani alături de Polaris M Holding, admi­nistrația locală din Slobozia schimbă operatorul de salubritate al orașului. ADI ECOO 2009, firmă aparținând Consiliului Județean Ialomița, urmează să preia serviciul de colectare a deșeurilor menajere și industriale. Una dintre rațiunile pentru care această decizie a fost adoptată este limitarea costurilor generate de colectarea neselectivă a deșeurilor. Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009, susține că, în decurs de un an, procentul de colectare selectivă ar putea crește de la 3% la 10%.

La vremuri noi, obiective noi Administrația locală... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2022, 11:10 (9625 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parc industrial pe ruinele «Complexului Bora»

Consiliul Județean Ialomița reia demersurile

Parc industrial pe ruinele «Complexului Bora»

Administrația județeană a reluat demersurile de preluare a «Complexului Bora». Administrația Pavel dorește să realizeze acolo un parc industrial. «Am făcut noi demersuri către Guvern pentru preluarea acestor ruine. Este un teren ofertant care ar putea fi utilizat pentru realizarea unui parc indus­trial!» susține președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel.

O nouă destinație La începutul anului 2022, Consiliul Județean Ialomița a solicitat Guvernului României preluarea ruinelor fostului Complex de porci Bora pentru realizarea stației de tratare mecanico-biologică a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2022, 17:10 (4800 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Investiții ale Ministerului Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investiții ale Ministerului Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Medicul Violeta Șapira revine la Slobozia

În ultimul an și jumătate, Secția Neona­tologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a beneficiat de fonduri din partea Ministerului Sănătății pentru dotarea cu echipamente medicale. Valoarea investițiilor se ridică la peste 200 mii de lei. Problema nerezolvată a secției rămâne însă resursa umană, mai ales în ceea ce privește medicii specialiști. Oficialii unității medicale susțin însă că urmează să dezvolte un program de telemedicină, prin intermediul căruia micii pacienți să poată fi consultați de medici.

Aparate medicale achiziționate pe banii Ministerului Sănătății Ministerul... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2022, 12:10 (10908 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Hubul tehnologic de 1 milion de lei

Hubul tehnologic de 1 milion de lei

De la începutul acestui an școlar, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a devenit primul hub tehnologic din județul Ialomița, prin anexarea Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu». Contestat de unii, dar aprobat de Ministerul Educației, demersul are drept scop revitalizarea învățământului profesional la nivelul județului Ialomița și plasarea pe piața muncii a meseriașilor de care angajatorii au nevoie. Noua structură de învă­țământ se laudă cu o bază didactică bine pusă la punct, realizată cu ajutorul fondurilor de care a beneficiat din partea administrației locale. Primăria Slobozia a finanțat fostul Liceu Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» cu 1 milion de lei.

... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2022, 12:55 (9354 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Sepsi, Petrolul și Craiova lui Mititelu, în Grupa Unirii Slobozia

Fotbal, Cupa României

Sepsi, Petrolul și Craiova lui Mititelu, în Grupa Unirii Slobozia

Unirea Slobozia a trecut greu de play-off-ul Cupei Romàniei. Elevii lui Costel Enache s-au impus la Bistrița, în fața legendarei Gloria, ajunsă acum în Liga a III-a, doar după executarea loviturilor de departajare. Antrenorul Unirii s-a bazat, în mare parte, pe jucătorii mai puțin utilizați în campionat. Au intrat din primul minut Păduraru-Ciobanu, Perju, Lazăr, Dorobanțu-Coadă, Cruceru-Bolohan, Afalna, Ben Levy-Golda. A fost un meci dificil în care bistrițenii, antrenați de Adrian Falub (cel care a retrogradat la Slobozia când conducea CSM Reșița), și-au depășit condiția. Ba chiar au avut câteva ocazii mari de a deschide scorul, printre care și o minge în transversală. S-au jucat 120 de minute... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2022, 11:10 (11274 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Violența în școli», problema nerezolvată a profesorilor ialomițeni

«Violența în școli», problema nerezolvată a profesorilor ialomițeni

În urmă cu o săptămână, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița a găzduit o consfătuire a profesorilor ialomițeni ce a avut ca temă principală de discuție «violența în școli». În cadrul întâlnirii s-a vorbit deschis despre dezinteresul pe care profesorii îl au în legătură cu acest fenomen tot mai prezent în unitățile de învățământ. Se pare că dascălii responsabili pentru remedierea comportamentului violent al elevilor preferă să ascundă incidentele, în loc să le raporteze către instituțiile abilitate.

Dascălii evită raportarea cazurilor Discuțiile cu privire la «violența în școli... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2022, 15:10 (8438 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

bonus: A fost sesizat Ministerul Mediului și Secretariatul General al Guvernului

La 48 de ore de la suspendarea oficială a activității Clean Tech Ciulnița, fabrica își reia activitatea. Garda de Mediu, Agenția pentru Protecția Mediului și Direcția de Sănătate Publică permit funcționarea firmei în afara cadrului legal. Protestul cetățenilor în mediul on-line continuă.

48 de ore pe hârtie Intrată în vigoare pe data de 19 septembrie 2022, decizia de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița a rezistat pe hârtie doar 48 de ore. Miercuri, 21 septembrie 2022, firma și-a reluat oficial activitatea. Decizia privind încetarea suspendării activității a fost luată... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2022, 10:55 (13646 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Minunea de la Găița!

Minunea de la Găița!

Găița e o parohie a comunei Făcăeni, în Ialomița. Iar duminică, la sfințirea bisericii, unul dintre directorii din cadrul Secretariatului General al Guver­nului a participat la sfințirea bi­sericii ca să se poată mironosi pe rețeaua de so­cia­lizare a lui Zuckerberg că «Bunul Dumnezeu mi-a dat posibilitatea sa sprijin la re­facerea picturii acestei biserici». Închidem ochii la acest puseu de modestie calpă a domnului Moraru. Nu e prima dată și ne-am plictisit să îl mai contabilizăm. Și nici nu ne întrebăm dacă, măcar de data asta, a plătit lucrarea din sudoarea frunții sau din banii contribuabililor, ca în toți cei 20 de ani de administrație... După umila noastră opinie de tonomate nărăvite... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2022, 15:05 (13800 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are de achitat facturi la apă de peste 7,5 milioane de lei

Slobozia are de achitat facturi la apă de peste 7,5 milioane de lei

De un an și jumătate, operatorul regional de apă Urban SA face demersuri pentru recuperarea unei datorii de peste 7,5 milioane de lei, reprezentând debitele înregistrate de locuitorii Sloboziei care au refuzat să-și achite facturile la apă. Peste 3 milioane de lei din această sumă sunt debite acumulate de Asociațiile de Proprietari. Oficialii Urban SA susțin faptul că procedura recuperării banilor restanți este dificilă, mai ales în cazul Asociațiilor de Proprietari, pentru că multe dintre aceste entități sunt fie fără președinte, fie nu mai au personalitate juridică. Demersul ar trebui susținut și de autoritățile locale, însă Primăria Slobozia, indiferent de culoarea politică a celor care au... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2022, 10:55 (12993 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene cheltuie bani publici pentru servicii de pază ineficiente

Spitalele ialomițene cheltuie bani publici pentru servicii de pază ineficiente

Cadrele medicale care își desfășoară activitatea în spitalele din Ialomița pot fi în pericol în orice moment atunci când se află la serviciu. Totul pentru că securitatea la locul de muncă asigurată de angajatori este ineficientă. Unitățile medicale plătesc din bani publici servicii de pază și protecție, însă firmele cu care au încheiate contracte trimit la posturi persoane prea puțin calificate pentru acest tip de activitate. Managerii spitalelor închid ochii, patronii societăților încasează banii, iar medicii și asistentele sunt expuși riscului agresiunilor. Cel mai recent caz de acest fel s-a petrecut în urmă cu o lună, la Spitalul Municipal «Anghel Saligny». Un medic a fost agresat de un pacient... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2022, 13:20 (10662 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Plagiat rural cu oameni de bine

Plagiat rural cu oameni de bine

E toamnă, fraților. Și, de la un capăt la altul al județului, primarii serbează zilele comunelor... Noi ne-am nimerit la Gheorghe Doja, unde reporterița Lenuța a făcut un colaj frumos cu oamenii de bine ai PSD, ca să mănânce și gura ei o o pâine albă. A ei și a noastră, că nimeni nu e fără de păcat... Și cum vă spuneam... Tot privind noi cu jind la imaginile bunăstării colective de la Doja, dăm cu ochii de oamenii de bine ai județului, prezenți acolo. Adică de Costică și Fănică, prefect și deputat. Care, să vedeți năzbâtie, se acuză reciproc de plagierea unor discursuri. Dacă nu ne credeți, căutați pe canalul de YouTube al reporteriței, că poate trece și ea de alea 100 de vizualizări... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 20:05 (10134 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Lideri

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Recolta Gheorghe Doja 1-2

Lideri

Pe 30 august 2022, Afumațiul trecea în Cupa României, cu 4-0, de Recolta Gheorghe Doja, chiar pe terenul ialomițenilor. «Rezultat normal, frate! N-ai ce le face, sunt buni!» se vocifera în tribuna din Gheorghe Doja la finalul acelui meci. De atunci, a trecut mai puțin de o lună. Recolta s-a adunat, iar jocul a început să capete consistență și echipa omo­genitate. Nu știm ce vrăji a făcut an­trenorul Adrian Cristea, dar a reușit să-și mobilizeze exemplar jucătorii înaintea meciului din etapa a 5-a, jucat la Afumați, sâmbătă, 24 septembrie 2022. «La toate antrenamentele premergătoare meciului de la Afumați, le-am cerut băieților să aibă încredere în potențialul lor. Le-am spus că, dacă sunt concentrați... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 17:25 (3325 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: «Pistele lui Soare»

Slobozia: «Pistele lui Soare»

După «apa lui Ionașcu», «groapa lui Stoica» și «stația de tratare a lui Mocioniu», toate investiții ratate, a venit rândul «pistelor de biciclete ale lui Soare». Investiția, în valoare de peste 4 milioane de lei, a fost majorată recentă cu 640 mii de lei prin hotărârea Consiliului Local Slobozia. Administrația locală dă asigurări că noua investiție nu va avea soarta celor precedente. «În maxim un an pistele de biciclete din Slobozia vor fi funcționale!» declară public primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Deja vu administrativ Consiliul Local Slobozia a aprobat la sfârșitul primei decade... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 16:50 (12294 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie fără emoții

Handbal, Divizia A, ACS Spartac București-CSM Unirea Slobozia 24-44 (7-24)

Victorie fără emoții

Știm cu toții, de ani buni, că meciurile contra celor de la Spartac București sunt ocazii excelente de rotunjire a golave­rajului. Așa s-a întâmplat și sâmbătă, 24 septembrie 2022, când CSM Unirea Slobozia a bifat în obscura sală «Iris» un meci dinainte câștigat. Echipa noastră s-a impus cu 44-24, doar rela­xarea, inerentă unui meci ușor, făcând ca Slobozia să primească atât de multe goluri de la un adversar mai mult decât modest. Pentru echipa antrenată de Constantin Frîncu au marcat Gheorghe-10 goluri, Soreanu-9, Neagu-9, Leuștean-4, Vlădescu-4, Roșu-3, Bidașcu-3, Polismac-1, Florea-1.

Sezon nou, serie mai ușoară... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 12:55 (2705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandra Iordache, în clasamentul WTA

Tenis de câmp

Alexandra Iordache, în clasamentul WTA

Undeva prin 2010, la doar 7 ani, Ale­xandra Iordache pășea pentru prima dată pe terenul de tenis. Tatăl ei fusese ghidat de un prieten către profesorul Ion Savu, cel care avea deja la activ mulți copii pe care-i formase și-i du­sese în vârful ierarhiei națio­nale. Poate că, pentru un necunoscător, primele teste ale Alexandrei nu ar fi spus mare lucru, dar ochiul format al profeso­rului a detectat imediat potențialul solid al micuței sportive. Au urmat antrenamente tot mai dese și mai intense, iar apoi primele turnee câștigate. La 10 ani, Alexandra a participat la un turneu în Croația, unde a ocupat locul 5. Pe tabloul masculin al acelei competiții s-a aflat actualul lider mondial, spaniolul Carlos... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2022, 11:20 (13193 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Slobozia are 321 locuri de parcare noi

Singura realizare administrativă notabilă a acestei veri rămâne reamenajarea și siste­matizarea zonei MB din Slo­bo­zia. După 20 de ani în care admi­nistrația locală a ignorat zonele insalubre din spatele blocurilor, administrația Soare a reușit să le transforme în spații urbane. Investițiile au fost realizate cu ajutorul angajaților DADP și
s-au încheiat într-un timp record pentru... Slobozia.

Orice minune ține 3 luni Administrația Soare a reușit să amenajeze zonele insalubre din spatele blocurilor MB din Slobozia. Procesul a durat aproximativ 3 luni și modifică notabil zonele... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2022, 15:10 (9106 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița a emis pe 14 septembrie 2022 o decizie de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița, începând cu data de 19 septembrie 2022. Decizia se bazează pe o solicitare a Garzii de Mediu Ialomița primită în aceeași zi, conform căreia firma nu respectă obligațiile legale privind protecția mediului. La 2 zile distanță, pe 16 septembrie 2022, Clean Tech Ciulnița remite celor două instituții o adresă în care anunță «măsurile realizate în regim de urgență» pentru ridicarea măsurii de suspendare a activității. În toată această perioadă, firma nu își încetează activitatea nicio secundă, continuând să funcționeze fără stație de epurare a... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2022, 11:05 (16017 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

A rămas fără mașină după ce a aruncat gunoaiele pe câmp

S-a întâmplat la Fetești

A rămas fără mașină după ce a aruncat gunoaiele pe câmp

Un bărbat din Fetești a rămas fără autou­tilitara pe care o conducea după ce a fost surprins transportând deșeuri menajere pe care le-a aruncat pe un teren viran, aflat la marginea munici­piului. Cei care l-au identificat pe res­pectivul cetățean au fost polițiștii locali, care au cerut ajutorul agenților din cadrul Poliției Municipiului Fetești. Aceștia au dispus măsura confiscării respectivei autoutilitare, dar și aplicarea unei amenzi contravenționale în va­loare de 10 mii de lei. Este pentru prima dată când autoritățile din Fetești sancționează aruncarea gunoaielor la voia întâmplării printr-o astfel de măsură. Reprezentanții Poliției Locale din Fetești susțin faptul că, în trecut, și alți... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2022, 13:20 (14303 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are nevoie de «Dezvoltare Urbană Durabilă»

Concluziile Băncii Mondiale

Slobozia are nevoie de «Dezvoltare Urbană Durabilă»

Într-un Raport oficial al Băncii Mondiale, experții consultați de instituție arată faptul că Slobozia ar avea nevoie de peste 50 mi­lioane de euro pentru a pune în practică «Dezvoltarea Urbană Durabilă» (DUD). Acest concept a fost inițiat de Comisia Europeană și reprezintă principalul pilon prin care Uniunea Europeană va acorda fonduri substanțiale în ciclul programatic 2021-2027.

Dezvoltarea Durabilă, prioritate a Uniunii Europene Încă din timpul ciclului programatic 2014-2020, Comisia Europeană a făcut demersuri pentru ca cele mai multe fonduri europene să fie dirijate către dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2022, 16:40 (4743 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14703 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15747 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14571 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16505 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17368 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 18 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit activitățile comerciale ilegale, organizate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:55
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


A fugit de acasă

Un adolescent de 14 ani din comuna Roșiori a fugit de acasă. Dispariția copilului a fost anunțată, joi, 16 septembrie prin 112, de către mama sa, o femeie de 32 de ani, din București. Adolescentul, Păun ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:20
(19171 vizualizări - 0 comentarii)


Ucigaș încarcerat

Joi, 16 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia au reținut un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din localitate. Pe numele bărbatului, la data de 14 septembrie, Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:19
(17119 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime

Două persoane au fost rănite, joi, 16 septembrie, într-un accident rutier produs în apropierea localității Țăndărei. Incidentul s-a produs în timp ce un un bărbat, de 37 de ani, din localitatea Săveni, ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:18
(14995 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18892 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(19079 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17059 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17569 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20310 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16080 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15417 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17393 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17767 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9800 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14865 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16317 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9101 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26255 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11059 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18465 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...