Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism

La Slobozia

Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată într-un raport oficial faptul că, în ultimii 10 ani, numărul cazurilor de autism a crescut de 10 ori. Analiza instituției a fost realizată la nivelul municipiului Slobozia și localităților învecinate. Pentru a oferi acces la tratament tuturor copiilor, DGASPC Ialomița face demersuri pentru construirea unui centru de diagnostic și tratament dedicat copiilor cu autism. Valoarea proiectului este de 6,4 milioane de lei.

Creștere semnificativă a cazurilor de autism Ialomița se confruntă cu o creștere accelerată... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2022, 11:05 (5881 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

George Simion se însoară cu o ialomițeancă. Rodica Boancă e nașă!

George Simion se însoară cu o ialomițeancă. Rodica Boancă e nașă!

Sătul de intoxicările de presă lansate de Opoziție și gata să se sacrifice pentru partidul pe care îl reprezintă până la ultimul corp cavernos, George Simion, pre­ședintele AUR, a anunțat țara că se însoară. Și că va avea câte o pereche de nași în fiecare județ. Deducem, logic, ca în Ialomița nașă va fi senatoarea Rodica Boancă. Mai ales că domnia sa trebuie că i-a fost profesoară viitoarei soții a lui George, Ilinca Munteanu, care potrivit profilului de Facebook a absolvit Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia.

Mare e grădina AUR, Rodica! E adevărat, e adevărat!... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2022, 14:50 (18705 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Salarii de excelență», acordate la limita legii în Poliția ialomițeană

«Salarii de excelență», acordate la limita legii în Poliția ialomițeană

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a încheiat recent sesiunea de acordare a «salariilor de excelență», aferentă semestrului doi al anului în curs. Cei care le-au primit sunt 18 ofițeri și subofițeri care își desfășoară activitatea la Slobozia, cât și în cadrul structurilor din județ. Reprezentanții formațiunilor sindicale din Poliția ialomițeană susțin faptul că, în 2022, este pentru prima dată în care șefii IPJ Ialomița au fost transparenți în ceea ce privește acordarea salariilor de excelență. Valoarea acestui stimulent financiar este cuprinsă între 30% și 50% din salariul de bază brut și se acordă pe o perioadă de 6 luni.

18 «salarii de excelență» în IPJ Ialomița... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2022, 11:05 (16777 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ex-legionarul Baboi e adjunct la Inspectoratul Școlar, Stoian e șef la APIA

Politica de cadre a parteneriatului politic PNL-PSD în Ialomița

Ex-legionarul Baboi e adjunct la Inspectoratul Școlar, Stoian e șef la APIA

La începutul acestui an, liderii PSD și PNL din Ialomița se jurau public că nu vor interveni în numirea șefilor instituțiilor publice din Ialomița. Mai mult decât atât, președinții Marian Pavel și Dragoș Soare plusau susținând că vor fi garanții numirilor corecte în funcții publice. La 6 luni distanță, adjuncții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița sunt schimbați din funcții în ultima zi de Bacalaureat, iar Florea Stoian revine la conducerea APIA după un «exil» prelungit la Direcția pentru Agricultură a Județului Ialomița. Și mai rău de-atâta, credeți-ne, nu se poate!

Când partidele se jură că nu pun oameni în funcții... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2022, 13:20 (42189 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local pregătește Slobozia pentru noi investiții

Administrație pentru toți

Consiliul Local pregătește Slobozia pentru noi investiții

Joi, 30 iunie 2022, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat mai multe proiecte de hotărâre de interes pentru opinia publică lo­cală. Printre acestea se numără cel privind aprobarea listei de repartizare a locuințelor ANL, majorarea alocației de hrană pentru persoanele asistate social sau cel privind aprobarea tarifelor pentru serviciile de salubrizare la nivelul orașului. Cele mai importante proiecte de hotă­râri aprobate au vizat însă aprobarea notelor conceptuale și a temei de proiectare pentru investiții la 7 dintre unitățile școlare din oraș.

Bani mai mulți la Cantina Socială... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 21:10 (8557 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu «risc scăzut» al consumului de droguri

Agenția Antidrog numără de 10 ori mai puțini «consumatori» față de statistica DIICOT

Ialomița, județul cu «risc scăzut» al consumului de droguri

Autoritățile din Ialomița se contrazic atunci când vine vorba despre problema consumului de droguri la nivelul județului. În timp ce raportul oficial al Agenției Naționale Antidrog plasează județul nostru pe harta zonelor cu «risc scăzut» în ceea ce privește consumul stupefiantelor, procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au un alt punct de vedere. Anchetatorii susțin că dimensiunea fenomenului ar fi mult mai mare decât ceea ce se arată în raportul Agenției Naționale Anti­drog. Datele rezultate în urma anchetelor oficiale arată că numărul consumatorilor la nivelul județului s-ar apropia de 1000. Tinerii... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 18:20 (14372 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie în primul amical

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie în primul amical

Unirea Slobozia a început pregătirile pentru noul sezon sub comanda proaspăt numi­tului antrenor Costel Enache. Sâmbătă, 2 iulie 2022, divizionara secundă a dat start amicalelor cu o întâlnire de tradiție cu concitadina Abatorul. Am putut astfel să vedem în premieră la lucru o bună parte dintre jucătorii veniți la Slobozia în această vară. Jocul s-a desfășurat pe terenul Abatorului, iar Costel Enache a trimis în teren următoarea garnitură de start: Păduraru-Ibrian, Lazăr, Perju, Toma-Coadă, Lemnaru-Bolohan, Ekollo, Boțogan-Rus. Au mai jucat Ciupercă, Dorobanțu, Dinu, Serediuc, Ciobanu, Radu, Silaghi, Cruceru, Prejmerean, Gîrbăcea, Afalna. Așa cum era de așteptat, Unirea a fost vioara întâi, iar... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 15:50 (6576 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Plecări importante la Recolta Gheorghe Doja

Fotbal, Liga a III-a

Plecări importante la Recolta Gheorghe Doja

Echipa ialomițeană se pregătește pentru un al patrulea sezon în Liga a III-a, pe care îl vrea mai bun decât precedentul, după ce a obținut, în premieră, locul 7 și nu a avut nicio emoție în ceea ce privește retro­gradarea. Lui Adrian Cristea i s-au recunoscut meritele pentru ascensiunea echipei și va continua, cel puțin încă un an, să fie antrenorul Recoltei. Echipa se reunește pe 12 iulie 2022, pentru a pregăti campionatul care va debuta pe 27 august 2022 și va avea un format similar cu cel de anul trecut. Nu va fi o muncă ușoară pentru Adrian Cristea, mai ales că Recolta a pierdut mulți jucători importanți în această vară. Fundașul central Marian Bucurică nu mai poate, din cauza programului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 14:10 (13124 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Rafael Ghiță, în lotul U15 al României

Fotbal, juniori

Rafael Ghiță, în lotul U15 al României

Rafael Andrei Ghiță este unul dintre cei mai promițători juniori din fotbalul ialomițean, un copil talentat și ambițios despre care, în mod cert, vom auzi și peste câțiva ani. De mic a luat fotbalul în serios, a beneficiat de sprijinul necondiționat al mamei sale, iar acum se pregătește să ia, pentru prima oară, contact cu Echipa Națională a Ro­mâniei. Deocamdată, la categoria U15, pentru care se desfășoară o acțiune, la Mogoșoaia, în perioada 16-22 iulie 2022. Este doar primul dintr-o lungă serie de pași pe care Rafi, deși are doar 14 ani, este deja hotărât să-i facă.

Fotbalist de mic... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 11:40 (15325 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Medicină Legală Ialomița lucrează «pe datorie»

Serviciul de Medicină Legală Ialomița lucrează «pe datorie»

Serviciul de Medicină Legală Ialomița are de recuperat aproximativ 30 mii de lei de la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Suma reprezintă valoarea expertizelor și examinărilor rea­lizate în ultimele 3 luni și neplătite.

Expertizele medico-legale, probe în dosarele polițiștilor Cele mai multe dintre cauzele penale au nevoie de concluziile unui medic legist. Fără expertizele medico-legale, instrumentarea dosarelor penale este aproape imposibilă. Tocmai de aceea, Serviciul de Medicină Legală, la cererea polițiștilor, efectuează examinări și expertize, ce joacă rolul de probe... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2022, 15:10 (11662 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public la Slobozia

Poveste fără sfârșit

Soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public la Slobozia

Primăria Slobozia caută soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public din oraș. Primarul Dragoș Soare susține că va încredința acest serviciu către Direcția de Administrare a Domeniului Public. Anunțul survine după ce adjudecarea contractului de întreținere a sistemului de iluminat public a fost blocată de contestații.

Sarabanda contestațiilor ține orașul în întuneric În urmă cu un an, administrația locală a inițiat o licitație pentru delegarea serviciului de întreținere a iluminatului public către o firmă privată. La licitație s-au prezentat firmele Romoffice SRL Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2022, 10:55 (12120 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Eleva de NOTA 10 la Evaluarea Națională

Eleva de NOTA 10 la Evaluarea Națională

Elevii de nota 10 ani ai Ialomiței nu dau inter­viuri. Sunt modești și preocupați de școală. Camelia Victoria Brânză nu face excepție. E una dintre cele două eleve din Ialomița care a obținut anul acesta nota 10 la examenul de Evaluare Națio­nală. După ce, anul trecut, în Ialomița niciun elev nu a reușit o astfel de performanță...

Învățatul din plăcere și dintotdeauna Anul trecut, elevii din Ialomița nu au obținut nicio notă de 10 la Evaluarea Națio­nală. Anul acesta au reușit două fete. Noi am avut șansa să o cunoaștem pe Camelia Victoria Brânză, din Fetești-Sat. Ne-a primit în casa... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2022, 12:50 (18852 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești și Amara își vor reabilita blocurile prin PNRR

Fetești și Amara își vor reabilita blocurile prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) cuprinde și o componentă ce vizează reabilitarea energetică a blocurilor. În cursa pentru obținerea fondurilor puse la dispoziție de Uniunea Europeană, în cadrul acestei componente a PNRR, s-au înscris 7 administrații locale. După încheierea etapei de depunere, doar două dintre acestea au reușit să treacă în etapa evalu­ării. Este vorba despre Primăriile Amara și Fetești. Valoarea fondurilor de care cele două administrații locale vor beneficia pentru a-și reabilita, din punct de vedere energetic, blocurile se ridică la peste 20 milioane de euro.

Proiecte depuse pe ultima sută de metri... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2022, 17:40 (5548 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Plan Urbanistic General de 800000 de lei

Slobozia: Plan Urbanistic General de 800000 de lei

Administrația locală a semnat miercuri, 22 iunie 2022, contractul privind realizarea Planului Urbanistic general al Municipiului Slobozia. Documentul reprezintă o proiecție a dezvol­tării urbanistice viitoare «prin care sunt stabilite investițiile și proiectele prioritare pentru oraș, cu bene­ficii pentru întreaga co­munitate din Slobozia».

După 13 de ani de așteptare Ultimul Plan Urbanistic General aprobat de Consiliul Local Slobozia datează din 2009. De-a lungul anilor, dezvoltarea urbanistică a orașului a impus în nenumărate rânduri revizuirea acestui document, însă administrațiile... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2022, 11:50 (4468 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Turismul balnear din Ialomița, afectat de secarea Lacului Amara din Buzău

Turismul balnear din Ialomița, afectat de secarea Lacului Amara din Buzău

Secarea Lacului Amara din județul Buzău dă peste cap turismul din județul Ialomița. Subiectul a fost relatat pe larg de presa centrală, creând confuzie în rândul turiștilor. Administratorii hotelurilor din stațiune au sesizat faptul că mai mulți turiști și-au anulat rezervările, după ce situația Lacului Amara din județul Buzău a fost mediatizată pe larg. Hotelierii au înaintat către Consiliului Județean Ialomița respectiva sesizare. Reprezentanții instituției au explicat public faptul că este vorba doar despre o confuzie.

«Lacul Amara din județul Ialomița NU a secat!»... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2022, 16:40 (18267 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«PSD și PNL fac politică împreună pentru că așa au decis oamenii prin vot!»

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

«PSD și PNL fac politică împreună pentru că așa au decis oamenii prin vot!»

Administrația Pavel se apropie de jumătatea mandatului. Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița susține că este prea devreme pentru un bilanț. Dar este optimist. Investițiile susținute din fonduri europene sunt în grafic, drumurile județului se asfaltează, iar politica locală a ajuns la un punct de echilibru. «Suntem acolo unde ne-am propus!» declară Marian Pavel.

Piatra de moară a proiectelor europene
De mai bine de 2 ani, administrația județeană se laudă cu cele patru proiecte de investiții pe care le derulează concomitent la Spitalul Județean Slobozia. La acestea patru, Marian Pavel vrea să adauge două. Dar costurile de execuție au crescut cu 25%...... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2022, 13:20 (4354 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Zootehnia ialomițeană a încasat subvenții de peste 2,8 milioane de euro

În 2021

Zootehnia ialomițeană a încasat subvenții de peste 2,8 milioane de euro

Puternic afectată de scăderea efectivelor de animale, zootehnia ialomițeană face eforturi pentru ca fondurile europene să ajungă în județul nostru. Conform Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, în anul 2021, valoarea subvențiilor pe care sectorul zootehnic local le-a primit, sub forma Sprijinului Cuplat în sectorul zootehnic și Ajutoarelor Naționale Tranzitorii, a fost de 2,8 milioane de euro. Pentru anul în curs, conform APIA-Centrul Județean Ialomița, pentru sectorul zootehnic, în Ialomița au fost depuse 1236 de Cereri Unice de Plată.

Fonduri europene pentru zootehnia ialomițeană... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2022, 15:10 (15824 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a declanșat operațiunea «Gazonul»

Primăria Slobozia a declanșat operațiunea «Gazonul»

Administrația locală din Slobozia încearcă de mai mulți ani să gazoneze spațiile verzi din oraș. Primele încercări datează de mai bine de 10 ani, când administrația locală a investit în realizarea unui sistem de irigații în Parcul Tineretului. Inițiative timide de reconfigurare a spațiilor verzi din oraș a avut și administrația Mocioniu. Administrația Soare susține că poate realiza suprafețe de gazon irigabile pe o treime din spațiile verzi din Slobozia.

Primul sfert de hectar de gazon irigabil Administrația Soare investește în rea­lizarea unui sistem de irigații care va de­servi o... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2022, 10:55 (3658 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul personal al primarului Soare, președinte la Handbalul slobozean

Transferul anului

Consilierul personal al primarului Soare, președinte la Handbalul slobozean

Administrația locală se pregătește să îl «transfere» pe consilierul personal al primarului Dragoș Soare pe postul de președinte al Secției Handbal din cadrul CSM Unirea Slobozia. Decizia nu a fost luată, însă surse din cadrul administrației spun că este doar o chestiune de timp până când noul președinte, patron al unui depozit de materiale de construcții, va cimenta poarta clubului.

Robert Tereacă și visul lui Robert Tereacă cochetează cu sportul de multă vreme. Acum vreo 6-7 ani, când sectorul construc­țiilor duduia în România, l-am descoperit finanțând echipe de fotbal din Liga a... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2022, 13:20 (5084 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița majorează valoarea proiectelor edilitare din județ

Investițiile administrative «se scumpesc»

Consiliul Județean Ialomița majorează valoarea proiectelor edilitare din județ

bonus: Construcții Erbașu a blocat lucrările la Spitalul Județean Tulcea

Consilierii județeni s-au întrunit marți, 28 iunie 2022, în cadrul unei ședințe ordinare a Consi­liului Județean. În cadrul întâlnirii au fost apro­bate o serie de proiecte de hotărâri care vizau majorarea valorii investițiilor pentru proiectele edilitare din Ialomița. Cumulată, valoarea acestor majorări depășește 36 milioane de lei. De asemenea, a fost aprobat un proiect de hotărâre care vizează reabilitarea drumului de acces către Aeroportul Alexeni, în lungime de 1,5 kilometri.

Scump, dar mergem mai departe Administrația Pavel a solicitat plenului Consiliului Județean să aprobe majorarea... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 20:10 (15118 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Activități preventive cu elevii de la Liceul de Artă

În perioada 25-28 ianuarie, polițiștii ialomițeni s-au întîlnit cu elevii Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, polițiștii vorbind elevilor despre prevenirea implicării acestora în acte de delicvență ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:37
(8133 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși la furat de motorină într-o benzinărie

Colaborarea Poliției Locale Slobozia cu Biroul de Poliție Rutieră, inițiată de conducerea IPJ Ialomița și Poliția Locală Slobozia, începe să dea rezultate. O demonstrează acțiunea din noaptea trecută în ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 10:13
(7408 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


APIA: Adeverințe eliberate pentru accesare de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților aferente Măsurilor 211-«Sprijin pentru zona montană defavorizată», 212-«Sprijin pentru zone defavorizate ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 10:04
(10520 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PNL Cristina Pocora vrea demisia ministrului Baconschi

Deputatul PNL Cristina Pocora vrea demisia ministrului Baconschi

Așa cum și-a obișnuit electoratul în ultimul timp, deputatul PNL Cristina Pocora cere din nou demisia unui ministru. De această dată a venit rîndul ministrului Afacerilor Externe, Teodor Bacnschi, persoana ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2011, 08:34
(10571 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Fetiță de 8 ani, lovită de un microbuz ce transporta elevi

În cursul zilei de marți, 25 ianuarie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe strada Călărași din localitate s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 18:32
(7429 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Grindu: Beat cu mașina prin sat

În cursul nopții de marți spre miercuri, 25/26 ianuarie a.c., în jurul orei 23.30, agenții Postului de Poliție Grindu au oprit în trafic un autoturism condus de un localnic, de 22 de ani. Întrucît emana ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 17:12
(10764 vizualizări - 3 comentarii)


Țăndărei: Au furat plăci metalice din gard și le-au predat la fier vechi

După ce în perioada 20-25 ianuarie a.c., au sustras șase plăci metalice din gardul ce împrejmuia un teren intravilan din orașul Țăndărei, doi tineri au fost identificați și prinși de polițiști. Fapta a ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 16:02
(11459 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei furt


Urziceni: Urmărit internațional, identificat de polițiști

Polițiști din Urziceni au identificat în cursul zilei de marți, 25 ianuarie a.c., un bărbat, de 27 de ani, din Urziceni, urmărit internațional din luna octombrie a anului trecut. Pe numele acestuia Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 15:32
(9078 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Drăgoești și Stelnica

Ialomița: Incendii la Drăgoești și Stelnica

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Drăgoești, sat Valea Bisericii a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs marți, 25 ianuarie, în ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2011, 13:24
(10508 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Beat turtă, s-a suit pe un stîlp să fure cabluri

Un bărbat de 56 de ani, din localitatea Andrășești, a fost prins de polițiști în vreme ce încerca să fure cabluri. Aflat într-o avansată stare de ebrietate, bărbatul a fost surprins în flagrant după ce ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:15
(10203 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: «Am 14 ani si fur telefoane mobile!»

Un minor de 14 ani, din Slobozia, a fost prins după ce a furat un telefon mobil în valoare de 400 de lei. Telefonul aparținea unui localnic din Bordușani, care a sesizat agenții Postului de Poliție cu privire ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:13
(9128 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Ion Roată: I-au furat din curte

Luni, 24 ianuarie, polițiștii din Ion Roată au fost sesizați că unui bătrîn din satul Broșteni (aparținător comunei) i-au fost furate țevile de fier din curte. În urma cercetărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:12
(8518 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată furt


APIA: Termenul de depunere a cererilor de ajutor acordat producătorilor de lapte de vacă, prelungit

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii interesați că a treia perioadă de depunere a cererilor privind Schema de ajutor specific acordat producătorilor de lapte de vacă din zonele ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 19:12
(15918 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2011, 18:46
(7039 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente într-o singură zi

Sîmbătă, 22 ianuarie a.c., pe raza județului s-au produs trei accidente de circulație soldate cu vătămarea corporală ușoară a trei persoane, cauza principală a evenimentelor fiind neadaptarea vitezei de ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:53
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patroni cercetați pentru petarde comercializate ilegal

Doi administratori ai unor societăți comerciale cu sediile în Slobozia sînt cercetați de polițiști întrucît comercializau fără drept articole pirotehnice. Polițiștii Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:52
(8582 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia petarde


Urziceni: Prevenirea furturilor de animale, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 21/22 ianuarie a.c., începînd cu ora 22.00, timp de trei ore, polițiști de siguranță publică, în colaborare cu jandarmi au acționat pe raza municipiului Urziceni ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 15:51
(7298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții SMURD

Echipajele de prim ajutor ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină la sfîrșitul săptămînii precedente la cinci situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 13:14
(10959 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fata care și-a anunțat mama prin SMS că pleacă cu iubitul ei, găsită de polițiști

După ce și-a anunțat mama prin SMS că pleacă alături de iubitul ei de 17 ani, minora Leța Cătălina Maria, de 16 ani, din Fetești, a fost găsită de polițiști. Fata, sesizată ca dispărută la data de 19 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 11:07
(8136 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un singur drum blocat

Puțin înainte de orele 10,00 (09,45), luni, 24 ianuarie, Poliția ialomițeană a dat publicității situația drumurilor unde traficul rutier este întrerupt din cauza poleiului și zăpezii abundente. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2011, 10:00
(13349 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: La 15 ani, a «împrumutat» mașina tatălui vitreg pentru o plimbare

Joi, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 13.30, un bărbat de 35 de ani, domiciliat în localitatea Bărbulești, a sesizat prin Sistemul Național Unic Apel de Urgență 112 dispariția automobilului proprietate personal ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 13:22
(9907 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bărbulești


Ialomița: Cod Galben

Ialomița: Cod Galben

Pentru intervalul 22 ianuarie, orele 12.00-23 ianuarie, orele 23.00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru jumătate de țară. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 13:05
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări mai mari la buget

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna decembrie 2010 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 43,6 milioane lei, în procent de 96,01% față de plan, înregistrîndu ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 11:28
(8684 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan și fără permis

Un echipaj al Poliției Rutiere a depistat în cursul nopții de joi spre vineri (21-22 ianuarie), pe DJ212, un bărbat, de 31 de ani, care conducea fără permis. Polițiștii au procedat la oprirea regulamentară ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2011, 08:12
(9981 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Biblioteca vine la tine» de 24 ianuarie

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, Liceul de Artă «Ionel Perlea» Slobozia și Grupul Școlar «Înălțarea Domnului» Slobozia lansează proiectul «Biblioteca vine la tine». Proiectul este de fapt ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 16:04
(8281 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Tînăr și Diferit», proiect pentru 20 de tineri

Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială, în parteneriat cu Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, organizează în perioada 21-23 ianuarie 2011 la Bușteni atelierul educațional «Tînăr ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:56
(6642 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Întîlnire cu angajatorii pe tema depunerii online a declarațiilor

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că joi, 27 ianuarie 2011, ora 10.00, în sala de ședințe a DGFP Ialomița, se va desfășura o instruire a angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:47
(9256 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai, cele mai puține rechemări în service

Hyundai, cele mai puține rechemări în service

Potrivit unul studiu realizat de «L’Automobile Magazine»-Franța, referitor la rechemările în service ale principalelor mărci auto, Hyundai se poziționează pe prima poziție, avînd cele mai puține rechemări ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 15:36
(7942 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Fetești: La 16 ani, și-a anunțat mama prin SMS că pleacă cu iubitul ei de 17 ani. Și e dată dispărută!

În după-amiaza zilei de miercuri, 19 ianuarie a.c., în jurul orei 14.45, Poliția Fetești a fost sesizată de către o localnică despre faptul că fiica sa, Leța Cătălina Maria, în vîrstă de 16 ani, a plecat ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 10:38
(5823 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 25 de hoți, surprinși la furat de fier vechi

25 de persoane, cu vîrste cuprinse între 15 și 56 de ani, dintre acestea patru fiind femei, au fost surprinse de polițiștii feteșteni în timp ce furau fier vechi din incinta unei firme din localitate. ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 08:51
(8404 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...