Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Medici în provincie...

Medici în provincie...

În căutatea recunoaș­terii și identității profesionale, absolvenții de Medicină pleacă din România sau rămân să lucreze în centrele universitare din marile orașe. Aceste alegeri defavori­zează spitalele mici care, permanent, duc o adevă­rată luptă pentru a-i atrage pe medici. Uneori, se în­tâmplă să reușească... Spi­talul Județean de Urgență Slobozia are de o lună doi noi medici specialiști. Unul a profesat în Franța, iar ce­lălalt ar fi putut să rămână la București. Au preferat să vină la Slobozia, pentru că pa­cienții și bolile de care suferă sunt aceleași peste tot...

Din Franța, la Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2021, 15:50 (9047 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Operatorul regional Urban SA Slobozia are 110470 de beneficiari

Record administrativ

Operatorul regional Urban SA Slobozia are 110470 de beneficiari

Operatorul regional Urban SA Slobozia a depășit pragul de 100 mii de beneficiari necesar pentru accesarea fondurilor europene prin Programul Operațional Infrastructură Mare. Adrian Stoicescu, directorul firmei, declară că procedurile de extindere a activității sunt în curs: «Noi am făcut deja tot ce ține de noi... Practic, am reușit în 6 luni ce nu s-a reușit în 20 de ani! Sperăm ca până în primăvara anului 2022 să reușim preluarea tututor celor 40 de administrații locale implicate în acest proiect județean!». Operatorul regional Urban SA Slobozia va avea în componența sa 42 de admi­nistrații locale și aproximativ 160000 de beneficiari.

Prima performanță  administrativă reală... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2021, 16:20 (5044 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei în cazul toxiinfecțiilor alimentare depistate la grădinițele din Slobozia și Țăndărei

Amendă de 10 mii de lei în cazul toxiinfecțiilor alimentare depistate la grădinițele din Slobozia și Țăndărei

bonus: Firma sancționată, principalul furnizor de lapte al grădinițelor din Slobozia

În prima jumătate a lunii noiembrie, 12 preșcolari din cadrul Grădiniției cu Program Prelungit «Voinicelul» din Slobozia și Grădiniței cu Program Prelungit din Țăndărei au ajuns la spital cu probleme digestive, după ce ar fi servit masa în cadrul unităților de învățământ. Cazurile au fost descoperite după ce reprezentanții instituțiilor de învățământ și cei ai Inspecto­ratului Școlar Județean Ialomița au sesizat autoritățile. Ancheta comună a Direcției de Sănătate Publică Ialomița și Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a scos la iveală faptul că micuții au suferit toxiinfecții alimentare din cauza prezenței bacteriei E.coli. În urma investigațiilor, s-a stabilit... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2021, 09:50 (30003 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Centru de Excelență pentru elevii din Ialomița

Nu aduc anii ce aduce Consiliul Local Slobozia

Centru de Excelență pentru elevii din Ialomița

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 25 noiembrie a.c., în cadrul unei ședințe ordinare lunare. Ședința, desfășurată on-line, a avut peste 40 de proiecte de hotărâri pe ordinea de zi. Printre cele mai importante pro­iecte aprobate de către consilieri s-au numărat cel privind acordarea unui teren în suprafață de 1,3 ha pentru construirea unui Centru de Excelență destinat ac­tivităților educaționale. Centrul ar urma să fie construit în următorii 5 ani, în Cartierul Gării Noi din Slobozia.

Încă o investiție riscantă Administrația din Slobozia continuă să bifeze promisiunile electorale... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2021, 13:50 (8567 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița nu respectă obligațiile legale privind protejarea mediului

Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu

Clean Tech Ciulnița nu respectă obligațiile legale privind protejarea mediului

Instituția Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu cu privire la problemele de mediu generate de activitatea Clean Tech Ciulnița. Conform informațiilor oficiale, firma nu respectă condițiile impuse de autorizația integrată de mediu și poluează permanent zona, generând «disconfortul olfactiv» reclamat de cetățenii din Ciulnița și Slobozia. Mai mult decât atât, susține Avocatul Poporului, auto­ritățile comunei Ciulnița refuză siste­matic să răspundă adreselor oficiale.

Se îngroașă gluma Problemele de mediu generate de funcți­onarea Clean Tech Ciulnița au atras atenția instituției Avocatului... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2021, 10:05 (14211 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ziua Ipocriziei Naționale

contraeditorial

Ziua Ipocriziei Naționale

Într-un sat uitat din câmpia Bărăganului, un primar cu eșarfa sugușată de subțioară îndeamnă populimea să fie mândră de Ziua Ipocriziei Naționale. Are șuba închisă pân-la gât și de sub poalele ei se ițește sacoul de la costumul cu care a câștigat alegerile mai an. E gras, e gureș și i se umple gura de vorbe mari, bâlbâite din cărți de istorie pe care nu le mai citește nimeni. La oraș, în fața statuii lui Mihai Viteazul, oficiali gângavi își declamă public ipocrizia. Spun aceleași ipocrizii de 30 de ani, an de an, ca niște flașnete dezacordate. Iar cuvintele se risipesc calpe, peste capetele unei audiențe care a făcut din ipocrizie... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2021, 12:10 (4953 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Pavel investește 2,5 milioane de lei într-o bază sportivă

Consiliul Județean Ialomița a aprobat

Administrația Pavel investește 2,5 milioane de lei într-o bază sportivă

bonus: Consiliul Județean Ialomița preia Ferma Perieți

Joi, 25 noiembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Unul dintre proiec­tele aprobate în cadrul șe­dinței a fost cel privind rea­lizarea unei baze sportive destinate fotbalului în va­loare de 2,5 milioane de lei. Baza sportivă va fi realizată în imediata vecinătate a Pădurii Peri, pe un teren aparținând Municipalității Slobozia. Investiția își pro­pune să transforme județul Ialomița «într-un pol al sportului prin crearea unei baze sportive moderne, cu teren de fotbal sintetic, omologat FIFA».

Ce n-a reușit Mocioniu, își propune Pavel Administrația... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2021, 19:10 (8026 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Gură(u) de oxigen

Fotbal, Liga a II-a, FK Csicszereda Miercurea Ciuc-Unirea Slobozia 0-0

Gură(u) de oxigen

Unirea Slobozia s-a deplasat la Miercurea Ciuc pentru a se duela cu una dintre cele mai în formă echipe ale eșalonului secund. Csikszereda avea 7 meciuri fără înfrângere, dintre care 5 victorii. Harghitenii erau la doar 3 puncte de locul 6, distanță pe care își doreau să o anuleze printr-o eventuală victorie cu Unirea. În ciuda faptului că nu s-a putut baza pe Toma, accidentat și Cruceru, suspendat, Slobozia a fost bine organizată, mai ales în faza defensivă. Iar când gluma s-a îngroșat, a ieșit la rampă excelentul Cristi Gurău, cu parade numai de el știute.

Prima repriză, doar la poarta noastră... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2021, 14:05 (4076 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de peste 2 miliarde de lei prin Programul «Anghel Saligny», depuse de primăriile ialomițene

Proiecte de peste 2 miliarde de lei prin Programul «Anghel Saligny», depuse de primăriile ialomițene

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a făcut publică lista proiectelor depuse de administrațiile locale din Ialomița în cadrul Programului «Anghel Saligny». Conform estimărilor oficiale, Ialomița solicită MDLPA finanțarea a peste 70 de proiecte edilitare, în valoare de peste 2 mi­liarde de lei. Analiza arată că județul nostru se află pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește sumele solicitate. Estimativ, sumele solicitate de primăriile ialomițene reprezintă doar 1,5% din valoarea totală a Programului «Anghel Saligny».

Primăriile așteaptă banii de la Guvern... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2021, 12:20 (6241 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere pentru Recolta, punct pentru Fetești

Fotbal, Liga a III-a

Înfrângere pentru Recolta, punct pentru Fetești

Se apropie vacanța și în Liga a III-a, iar echipele din județul nostru încheie într-un ritm ceva mai susținut față de ce eram obișnuiți. Recolta a fost în bună parte egala liderului CS Afumați, iar CSM Fetești continuă să surprindă plăcut și să adune puncte. Cu o etapă înainte de vacanță, avem certitudinea că Doja va ierna pe 8, iar Feteștiul pe 9, indiferent de rezultatele din meciurile etapei a 15-a.

Spectacol la Gheorghe Doja În etapa a 14-a, la Gheorghe Doja a venit liderul CS Afumați, favorită clară la promovare în acest sezon. A ieșit un spectacol plăcut, în urma căruia Recolta... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2021, 11:35 (3845 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, finalist la Grünwald

Scrimă

George Dragomir, finalist la Grünwald

bonus: Cristian Gavrilă, argint la Sofia

La finele săptămânii precedente, în orașul german Grünwald, lângă München, s-a desfășurat un pu­ternic turneu de sabie contând pentru Circuitul European U23. Din delegația României au făcut parte și doi sabreri ialomițeni, legitimați la CSM Unirea Slobozia: George Dragomir și Răzvan Stănescu. Sistemul de desfășurare a competiției a fost unul inedit, care a oferit, în primele faze, șansa de recalificare celor care au pierdut. Practic, așa cum se procedează în competițiile de canotaj. Dacă Răzvan Stănescu s-a oprit înainte de Sferturi, George Dragomir a avut un parcurs foarte bun în continuare. În Sferturile de Finală a trecut de spaniolul Inaki Bravo, cu scorul de 15-11, același scor cu care l... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2021, 10:20 (3798 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Slobozia a dat în mintea lui Moș Crăciun

Primăria Slobozia a dat în mintea lui Moș Crăciun

Pentru că a scăzut gradul de infectare sub 4 cazuri la mia de locuitori, Primăria Sobozia a început să viseze târguri verzi pe pereții agorei din Piața Revoluției. Așa se face că, de Crăciunul anului 2021, suntem așteptați pe «pista de avioane» de peste drum de «groapa lui Stoica» la un vin fiert accizat și kurtoș tradițional ialo­mițean, că ungurii și-au luat seama și anul acesta au ales Viena în locul Sloboziei.

La Soare te mai poți uita, dar la Cupola lui ba Administrația Soare a decis să spargă monotonia pandemiei și să le ofere slobozenilor posibilitatea de a se întâlni din nou... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2021, 14:10 (12464 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Auchan România și OMV Petrom au deschis 100 de magazine MyAuchan în stațiile Petrom, dintre care unul în județul nostru, Ialomița

Auchan România și OMV Petrom au deschis 100 de magazine MyAuchan în stațiile Petrom, dintre care unul în județul nostru, Ialomița

Descoperă reducerile de până la 40% și tombolă aniversară

De ce produse și servicii poți beneficia în magazinele MyAuchan
Cu ocazia deschiderii a 100 de magazine MyAuchan în stațiile Petrom din țară, până pe 2 decembrie 2021 au fost pregătite o serie de promoții pentru clienți. Acestea vor consta în reduceri de până la 40% la zeci de produse, precum și într-o tombolă aniversară la care clienții se pot înscrie pe baza oricărei cumpărături-carburanți și/sau produse din magazin.
Premiile tombolei constau în 100 de vouchere de cumpărături pe www.auchan.ro sau pentru carburanți auto, în valoare de câte 100 de euro fiecare. Vă puteți înscrie la... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2021, 12:10 (18252 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

În aprilie 2014, administrația Stoica a demarat oficial lucrările de execuție pentru parcarea subterană din Piața Revoluției. În noiembrie 2020, administrația Soare a recunoscut oficial că «lucrările au carențe structurale» și că parcarea nu poate fi utilizată. La un an distanță, în noiembrie 2021, administrația Soare recepționează proiectul tehnic pentru lucrările restante la acest obiectiv. O luăm de la capăt!

Aceeași Mărie, aceeași pălărie La un an distanță de la primele declarații ale administrației Soare privind parcarea subterană din Piața Revoluției situația lucrărilor rămâne... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2021, 09:55 (11324 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cocora: Taxa specială de salubrizare încalcă drepturile cetățenilor

Cocora: Taxa specială de salubrizare încalcă drepturile cetățenilor

Prefectura Ialomița a ințiat o acțiune în instanță prin care solicită anularea unui proiect de hotărâre al Consiliului Local Cocora. Docu­mentul atacat prevede stabilirea modalității de plată a taxei speciale de salubrizare la nivelul comunei Cocora. Modul în care aleșii locali din Cocora au stabilit această obligație este considerat discriminatoriu de către reprezentanții Guver­nului. «Trebuie să apărăm interesele tuturor locuitorilor județului Ialomița!» a explicat Tonița Manea, subprefect al județului.

Procesul este în curs Periodic, Prefectura Ialomița analizează conținutul actelor... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2021, 11:05 (9014 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Au început lucrările la Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Țăndărei

Au început lucrările la Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Țăndărei

Cel mai vechi spital din județul Ialomița, Spitalul Orășenesc Țăndărei, va beneficia de un Ambulatoriu de specialitate cu ajutorul fondurilor europene. Lucrările au început deja și se vor finaliza la sfârșitul anului viitor. Finanțarea este asigurată integral de Uniunea Europeană, valoarea proiectului fiind de 10,7 milioane de lei.

Investiție în Sănătate Ideea construirii unui Ambulatoriu la Spitalul Orășenesc Țăndărei a apărut în anul 2018, când administrația locală a orașului a încheiat un parteneriat de colaborare cu Consiliul Județean Ialomița pentru ca fondurile europene să fie... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2021, 12:10 (4728 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Oamenii din «linia întâi»

Oamenii din «linia întâi»

Sunt mulți. Sute! Angajați ai sistemului medical pe care nu-i vom cunoaște niciodată după nume. Asistente, brancardieri, infirmiere, asistenți sociali, funcționari publici... Oameni care și-au făcut datoria pentru că cineva trebuia să o facă. Nu au așteptat recunoștință, nu și-au dorit să fie mediatizați. Pur și simplu au făcut ce trebuia! Pentru că cineva trebuia să o facă. Sorina Tastaman e unul dintre ei. A fost asistentă medicală la Punctul de Testare din Piața Revoluției din Slobozia în perioada de vârf a Valului 4.

Misiune îndeplinită Nu vrea la ziar... Nu vrea să povestească... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2021, 14:05 (5056 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Găsit vinovat după 4 ani!

«Act sexual cu minor» la Ion Roată

Găsit vinovat după 4 ani!

Faptele penale în care minorii sunt victime par imposibil de probat de către anchetatori. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au avut nevoie de 4 ani pentru a demonstra că un tânăr de 30 de ani din comuna Ion Roată a întreținut raporturi sexuale cu o adolescentă domiciliată în aceeași localitate. La momentul comiterii faptelor, fata avea doar 13 ani. În medie, organele judiciare din Ialomița primesc 40 de sesizări anual cu privire la acest gen de infracțiuni. Doar 10% dintre acestea ajung să fie anchetate și, ulterior, trimise în judecată.

Riscă să ajungă la închisoare... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2021, 09:55 (2814 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 224 de posturi de conducere pentru funcționarii publici

Șefi peste bugetari

Ialomița are 224 de posturi de conducere pentru funcționarii publici

Un raport al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici pentru anul 2021 reflectă o situație interesantă din punct de vedere statistic. La nivelul județului Ialomița există 224 de posturi de conducere pentru funcționari publici, din totalul celor 1958 existente.

Nimeni nu se înghesuie Din totalul de 46789 de salariați pe care îi are Ialomița, numărul funcționa­rilor publici este de 1958. Numărul reprezintă exclusiv funcționarii publici care au primit acest statut conform Legii 188, privind statutul funcționarului pu­blic. Paradoxal însă, din totalul de 1958 de posturi, 553 nu sunt... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2021, 13:50 (10287 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Așteaptă de 13 ani să primească o locuință ANL

Se întâmplă la Slobozia

Așteaptă de 13 ani să primească o locuință ANL

bonus: Blocurile ANL de la Amara

Printr-un anunț transmis oficial, Primăria Slobozia a adus la cunoștință persoanelor care și-au depus cereri pentru obținerea unei locuințe ANL să facă demersuri pentru reactualizarea dosarelor. Demersul este necesar pentru ca administrația locală să refacă lista de priorități pentru anul 2022. Chiar dacă unii solicitanți reușesc să obțină punctaje mai bune, șansele de a beneficia de o locuință sunt infime. Slobozia nu are locuințe noi, singurele disponibile fiind cele la care foștii chiriași au renunțat. Anul acesta, de exemplu, în oraș s-au eliberat doar 6 garsoniere. La fel de reduse sunt și șansele construirii de blocuri noi. Demersul depinde exclusiv de Agenția Națională de Locuințe, instituție... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2021, 10:05 (5830 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Amara: Concursuri sportive pe plajă

Amara: Concursuri sportive pe plajă

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița, Asociația Județeană «Sportul pentru Toți» Ialomița, cu sprijinul Primăriei Amara, desfășoară, în perioada 31 iulie-3 august 2011, acțiunea sportiv-recreativă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:26
(10158 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: «Șofer» fără permis

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control în trafic pe raza localității un autoturism, condus de un tînăr localnic în vîrstă de 28 ani. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 08:24
(6728 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Surprinși în flagrant la furat de fier

Un feteștean de 55 ani a alertat Poliția în momentul în care a surprins două persoane care sustrăgeau fier de pe terenul său, unde deține o fundație pentru casă. La fața locului s-a deplasat o patrulă de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 07:03
(4266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Primarul Sloboziei îl felicită pe elevul Octav Drăgoi, medaliat cu aur la Olimpiada Internațională de Matematică

Printr-un comunicat de presă, primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu, felicită remarcabila performanță a elevului slobozean Octav Drăgoi, care a obținut medalia de aur la Olimpiada Internațională de Matematică ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:22
(9439 vizualizări - 4 comentarii)


Munteni Buzău: S-au autoaprins furajele

În după-amiaza zilei de sîmbătă, 30 iulie, pompierii militari de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:16
(8218 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru cultivatorii de tutun care accesează credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe către Beneficiarii schemei de plată națională directă complementară decuplată de producție, pentru suprafața cultivată cu tutun ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:11
(11762 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat într-o căruță nesemnalizată

Poliția Fetești a fost sesizată vineri, 29 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:09
(9209 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de aproape 90000 lei în două zile

În cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 276 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 10 certificate ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:31
(8027 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarația 112, depusă doar on-line cu certificat digital

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabilor că «Declarația 112-privind plata contribuțiilor sociale, a impozitului pe venit și evidența angajaților asigurați» se va depune ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:28
(10736 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O hoață din buzunare, identificată de polițiști

Un bărbat de 52 ani, din Pogoanele-Buzău a sesizat Poliția Urziceni, prin 112, cu privire la faptul că în timp ce se afla pe strada Poștei din localitate, persoane necunoscute i-au sustras din buzunar suma ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:27
(5762 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți efectuate către fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că a plătit, în perioada 27.07.2011-28.07.2011, suma de 187,9 milioane euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare Rurală ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:22
(10304 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: A furat 16 capace de canalizare

Polițiștii cercetează un bărbat de 47 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. În urma investigațiilor desfășurate de către agenții Postului de Poliție Maia, privind furtul din data de 12 iulie a.c. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:20
(7924 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 148 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 2 august 2011, sînt disponibile 148 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:02
(7862 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Fără permise, la volan

Vineri seara, 29 iulie a.c., agenții Postului de Poliție Sălcioara au depistat în trafic, pe raza comunei, un localnic în vîrstă de 44 ani, care conducea un autoturism, deși figura în bazele de date ale ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:59
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență

În perioada 1-3 august 2011, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița este gazda fazei zonale a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:58
(8011 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Beat la volan

Polițiștii au identificat în trafic un bărbat de 46 ani, din comuna Dridu, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:43
(8630 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei minori furau din curte!

Agenții Postului de Poliție Reviga au fost sesizați duminică 31 iulie a.c. despre faptul că trei persoane au pătruns în curtea unei locuințe de pe raza comunei și sustrag bunuri. Polițiștii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:41
(6094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt


Săveni: Tînăr de 17 ani, beat la volan s-a răsturnat cu mașina în șanț

Poliția Țăndărei a fost sesizată joi, 28 iulie a.c. despre faptul că pe strada Frățilești din comuna Săveni se află răsturnat un autoturism. Din cercetări s-a stabilit că autoturismul prezintă avarii multiple ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:03
(5033 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți identificați de polițiști

Doi tineri de 18, respectiv 21 ani, sînt cercetați de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. Agenții Postului de Poliție Bordușani au fost sesizați vineri, 29 iulie a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:01
(8710 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Ialomița: Biciclist acroșat de un șofer de 80 ani

Joi, 28 iulie a.c., pe DN2, la km 38+500 m, în afara localității Movilița s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 80 ani, din București ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:55
(6668 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Joi, 28 iulie a.c., în jurul orei 21.30, Poliția a fost sesizată că în afara localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu cinci victime. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 21 ani, ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:20
(7656 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Instruire pentru obținerea certificatului digital

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița vor organiza întîlniri cu mediul de afaceri local pentru instruirea cu privire la obținerea certificatului digital. Astfel, în zilele de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:40
(8401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferi băuți și fără permise, la volan

Marți 26 iulie polițiștii slobozeni au oprit în trafic o mașină ce se deplasa pe șoseaua Brăilei cu viteză și sinuos. În urma verificărilor sumare, polițiștii au concluzionat că șoferul, un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(7411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Armă deținută ilegal

Un bărbat de 57 ani din Urziceni este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru deținere ilegală de armă. Individul a fost prins marți, 26 iulie, de efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(10080 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț de motorină, reținut de polițiști

Un tînăr de 24 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit a fi principalul autor al mai multor furturi. «Marți, 26 iulie, polițiștii slobozeni au finalizat cercetările privind un tînăr de 24 ani ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:36
(6903 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: Numărul intervențiilor, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», referitoare la cel de-al doilea trimestru al anului în curs, pompierii ialomițeni au fost alertați în aproximativ ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:34
(7264 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 18:05
(4464 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șantaj și violare de domiciliu

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță un bărbat în vîrstă de 44 ani și îl cercetează pentru săvîrșirea infracțiunilor de «șantaj», «loviri și alte violențe», «violare de domiciliu» și «ultraj contra ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:51
(8227 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Hoții au trecut de la mașini de lux la autoutilitare

Poliția Urziceni a fost sesizată în data de 23 iulie de către un tînăr, de 22 ani, din comuna Manasia, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras autoutilitara parcată pe strada Aurora din ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:50
(6858 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


DGFP Ialomița, locul 7 pe țară la încasări bugetare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță că, în primele 6 luni ale anului 2011, au fost încasate la bugetul general consolidat aproape 250 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:49
(7974 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...