Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Toamna aduce subvenții pentru fermieri

Ialomița are 70 de beneficiari ai Programului «Legume în spații protejate»

Reprezentanții Ministerului Agriculturii au transformat Programul «Tomata», prin care se oferea un sprijin financiar doar producătorilor de roșii, într-un program de minimis ce cuprinde mai multe legume ce pot fi cultivate în sere și solarii, denumit Programul «Legume în spații protejate». Valoarea subvențiilor pe care le pot primi fermierii declarați eligibili poate ajunge până la 2000 de euro. În Ialomița, au fost validate cererile a 70 de producători agricoli.

Sprijin pentru producătorii agricoli Programul «Tomata» a fost conceput pentru a-i sprijini pe producătorii agricoli care... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 15:10 (4113 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Adeverințe de vaccinare eliberate ilegal

Anchetă «in rem» la Centrul de Vaccinare Nr. 1 Slobozia

Adeverințe de vaccinare eliberate ilegal

Scandalul național al adeve­rințelor de vaccinare false a ajuns și în Ialomița, mai exact la Centrul de Vaccinare Nr. 1 din Slobozia. Un angajat al Centrului este în vizorul unei anchete penale după ce ar fi eliberat 6 adeverințe de vaccinare fără ca beneficiarii do­cumentelor să se fi imunizat. Verificările în această anchetă sunt coordonate de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. La rândul său, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a făcut verificări în acest caz.

Cercetări în curs Surse judiciare au explicat faptul că ancheta a debutat în baza unei sesizări din... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2021, 11:10 (12309 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

Branșarea condiționată la rețeaua de apă este ilegală

Administrația Soare restabilește legalitatea pe scările de bloc din Slobozia

La sfârșitul lunii august 2021, Urban SA a informat printr-o adresă oficială proprietarii de apartamente din Slobozia că nu va mai tolera existența a două sisteme simultane de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. Miza acestei decizii, reglementată prin Legea 224 din 2015, o reprezintă recuperarea unor debite restante în valoare de 7,9 milioane de lei de la populație. Decizia a generat proteste publice din partea reprezentanților Asociațiilor de Proprietari. Luni, 13 septembrie 2021, primarul Dragoș Soare a mediat această dispută în cadrul unei întâlniri desfășurate la Casa de Cultură Municipală din Slobozia.

Decizia care a inflamat spiritele... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2021, 13:25 (20279 vizualizări - 35 comentarii)

POLITICĂ

«Iohannis, nu Câțu!»

Octavian Săvoiu, președintele USR-PLUS Ialomița

«Iohannis, nu Cîțu!»

Am promis în campania electorala că vom fi altfel, că puterea și accesul la banul pu­blic nu ne va lua mințile.
Am promis că vom încerca să oprim furtul banului public prin transparență în alocarea resurselor, vom repara legile Justiției și vom promova reformele de care România are nevoie.
Nimeni nu ne-a crezut!
Prin munca miniștrilor noștri din ultimele opt luni, dar mai ales atitudinea noastră din ultima săptămână, am demonstrat că nu au fost vorbe goale. Iar demisia în bloc a miniștrilor USR-PLUS din Cabinetul Cîțu a reconfirmat că nu facem compromisuri. Nu am făcut doar promisiuni de campanie. Puteam alege să închidem ochii și să stăm la căldurica asigurată de guvernare și... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2021, 10:55 (5611 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații din «linia întâi» nu consideră prioritară vaccinarea anti-COVID-19

În Ialomița

Angajații din «linia întâi» nu consideră prioritară vaccinarea anti-COVID-19

Considerată o armă în lupta cu pandemia de COVID-19, alternativa vaccinării continuă să fie respinsă. Chiar și personalul din cadrul instituțiilor din «linia întâi» ignoră importanța vaccinului creat de companiile farmaceutice împotriva bolii infecțioase COVID-19. De la debutul campaniei de vaccinare și până în prezent, jumătate din medicii, polițiștii, jandarmii, pompierii și profesorii ialomițeni s-au vaccinat cu schema completă, care cuprinde două doze. Restul au refuzat imunizarea invocând diferite motive. În tot acest timp, numărul îmbolnăvirilor crește considerabil și pe raza județului nostru.

Cifrele vaccinării... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2021, 14:05 (25086 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Biroul «Avocatul Poporului» se deschide oficial

Slobozia: Biroul «Avocatul Poporului» se deschide oficial

Miercuri, 15 septembrie a.c., la Slobozia, se deschide oficial Biroul «Avocatul Poporului». Ialomița devine astfel un centru regional al instituției, coordonând activitatea și în județele Călărași, Giurgiu, Teleorman și Ilfov. Instituția «Avocatul Poporului» are rolul de a media relația cetățenilor cu instituțiile statului.

«Avocatul Poporului», alături de cetățeni Scopul instituției «Avocatul Poporului» este acela de a media relația dintre persoanele fizice și instituțiile publice. În baza unei petiții înaintate către «Avocatul Poporului», instituția face demersuri pentru a rezvola... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 18:50 (7026 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Și-au confirmat superioritatea

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Petrolul Ploiești 0-2

Și-au confirmat superioritatea

Petrolul caută de vreo 4 ani promovarea în Liga I, iar anul acesta pare mai pregătită ca oricând pentru marele pas. În meciul contra ploieștenilor, Unirea și-a testat limitele, iar realitatea din teren ne-a arătat că putem visa cel mult la o participare în play-off. Ceea ce, oricum, ar constitui un mare progres. Adrian Mihalcea pare să-și fi cristalizat un prim 11, în meciul cu Petrolul bazându-se pe următorii jucători: Gurău-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Cruceru (Suciu ’46), Coadă-Bolohan (Savu ’46), Greu (Turcu ’64), Mustacă (Radu ’84)-Stoica (Ivan ’73). Acești jucători care au uimit în acest start de sezon prin prestațiile lor au încercat să țină piept și Petrolului, dar mai experimentații «lupi... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 17:20 (2994 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Marian Subțirică, Campion European

Lupte libere pe plajă

Marian Subțirică, Campion European

Orașul grec Katerini a găzduit, la finele săptămânii precedente, Campionatul European de lupte pe plajă adresat cadeților. Județul nostru a fost reprezentat la această competiție de antre­norul Marian Moraru, coordonator al lotului României, și de luptătorii Marian Subțirică (CSM Unirea Slobozia) și Ștefan Stancu (CS Amara). Rezultatele au de­pășit orice așteptări. La categoria 70 kg, Marian Subțirică a culcat în nisip tot ce i-a ieșit în cale, devenind Campion European. «Sunt extrem de fericit pentru acest rezultat care oglindește perfect anii de muncă ai acestui luptător extraordinar care este Marian Subțirică... A făcut un turneu foarte bun, iar în Finală s-a desprins inteligent de adversarul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 16:25 (2526 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ziua Porumbului» 2021, Orezu, a XII-a ediție

«Ziua Porumbului» 2021, Orezu, a XII-a ediție

Joi, 16 septembrie 2021, satul Orezu din comuna Ciochina va fi gazda celei de a XII-a ediții a «Zilei Porumbului». Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb din România și firma Elsit, a devenit, de-a lungul anilor, unul dintre cele mai prestigioase evenimente de gen din Ialomița. Partenerul oficial al evenimentului este concernul Bayer.

Fermierii sunt așteptați la Platformă Evenimentul anual «Ziua Porumbului» a ajuns la a XII-a ediție. O dată cu trecerea anilor, evenimentul a fost extins, iar numărul participanților a crescut. Anul acesta evenimentul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 15:10 (4069 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Adi Cristea, victorios la debut

Fotbal, Liga a III-a, CSM Fetești-Recolta Gheorghe Doja 0-2

Adi Cristea, victorios la debut

De săptămâna trecută, Slobozia mai are un antrenor în Liga a II-a. Marius Milea a fost numit antrenor principal la Dunărea Călărași, echipă măcinată de grave probleme financiare. Obiectivul lui Milea este evitarea retrogradării, iar la debutul pe banca Dunării a obținut un egal contra Unirii Constanța. În locul lui Milea, la conducerea tehnică a Recoltei a fost numit Adrian Cristea, cel care preia în premieră o echipă de seniori, dar debutează cu victorie. Sâmbătă, 11 septembrie 2021, la Fetești s-a jucat derby-ul local dintre CSM și Recolta. A fost un meci frumos, câștigat de echipa mai experimentată.

Dubla lui «Tase»... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 13:10 (3950 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia

La vremuri noi, reguli noi

Regulamentele administrației Soare pentru Slobozia

bonus: Premieră administrativă

În ultimele 3 luni, administrația Soare a modificat și pus în dezbatere o serie de Regulamente care reglementează activitățile economice și sociale din Municipiul Slobozia. Unele dintre aceste Regu­lamente au fost aprobate, altele se află încă în dezbatere publică. Primarul Dragoș Soare susține că noile reglementări propuse de administrație «sunt în folosul cetățenilor și al agenților economici». Ultimul dintre acestea, Regulamentul de autorizare și desfășurare a activităților de întreținere și reparare a autovehiculelor pe raza Municipiului Slobozia, a generat o reacție de respingere din partea firmelor implicate în acest tip de activități.

La vremuri noi, promisiuni noi... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2021, 12:50 (4677 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

110000 de lei pentru «El Camino» de Ialomița

110000 de lei pentru «El Camino» de Ialomița

Pentru acei dintre dumnea­voastră care sunt la fel de ignoranți ca și noi, precizăm că «El Camino de Santiago» sau Calea Sfântului Iacob este numele unuia dintre cele mai cunoscute trasee de pelerinaj (769 de kilometri) din Spania, toate având ca punct de sosire orașul Santiago de Compostela, unde se află rămășițele Sfântului Iacob. România are și ea un astfel de traseu, la stadiu de proiect, «Via Transilvanica», din care au fost jalonați până acum aproximativ 400 de kilometri din cei 1000 identificați... Ca să nu rămână mai prejos, Consiliul Județean Ialomița a apelat în august 2021 la serviciile unei firme speciali­zate (SC Sfinx Film SRL) pentru «realizarea unui film profesional și a unei arhive... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2021, 15:20 (5413 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

440 de ani de concediu medical în Ialomița

Record absolut în Sănătate

440 de ani de concediu medical în Ialomița

Concedii medicale de sute de ani pentru angajații din Ialomița. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, în cursul anului trecut, persoanele aflate în câmpul muncii au beneficiat de 440 de ani de concediu medical! Cele mai multe adeverințe au fost eliberate de medicii de familie, urmați de specialiștii care acordă consultații în regim ambulatoriu. Oficialii CJAS Ialomița aprecizată faptul că cifrele ridicate sunt generate de pandemia de COVID-19. Valoarea sumelor decontate a fost de 12 mi­lioane de lei.

Cifre alarmante Datele statistice ale Casei Județene de Asigurări... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2021, 11:10 (5867 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistența Socială din Ialomița are nevoie de profesioniști

Asistența Socială din Ialomița are nevoie de profesioniști

bonus: 4,8 milioane de lei pentru plata ajutoarelor sociale

Calitatea serviciilor de Asistență Socială din Ialomița are nevoie de îmbunătățiri. Iar la nivelul administrațiilor locale din județ există o preocupare scăzută din acest punct de vedere. Este concluzia la care au ajuns inspectorii Agenției pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița în urma unei verificări privind felul în care sunt oferite serviciile de Asistență Socială la nivelul a 35 de primării de pe raza județului nostru.

Un singur funcționar, mai multe atribuții Controlul efectuat de Agenția pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a vizat activitatea pe care serviciile de... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2021, 13:55 (8291 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!» Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!»

20 de ani de la prăbușirea Turnurilor Gemene din New York-SUA/11 septembrie 2001

Un ialomițean, supraviețuitor al atentatelor teroriste: «Am văzut cum se rupe în bucăți World Trade Center!»

S-au împlinit 20 de ani de la cumplitele atentate teroriste petrecute în Statele Unite ale Americii. 11 septembrie 2001 este ziua care a marcat întreaga omenire, după ce avioane deturnate de teroriști au doborât Turnurile Gemene din New York. Martor al tragediei care a schimbat cursul istoriei a fost și ialomițeanul Cornel Văduva...

Mărturii din infern 11 septembrie 2001 era o zi obișnuită pentru Cornel Văduva, la vremea respectivă informatician al unei companii care își avea sediul într-unul din cele două Turnuri Gemene din New York. Coborâse în stradă pentru a-și aprinde o țigară... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2021, 21:05 (5472 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

Cultivatorii de legume de la Gura Ialomiței s-au asociat după modelul CAP-urilor comuniste și vor să devină autonomi. Prima hală de depozitare a legumelor ar putea fi gata în 2 ani și va fi dotată cu o... «cameră de frig». Pentru a răzbi prin hățișul legislativ, legumicultorii și-au găsit un aliat în Raluca Dumitrescu, care a fost aleasă deputat PSD de Ialomița după ce a activat 20 de ani în zona de «lobby administrativ».

Oamenii care se răzbună pe istorie Ultimele CAP-uri au murit pe vremea când fetele de la APACA strigau în stradă «nu vrem Kent, nu vrem valută...». Petre Roman era... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2021, 13:20 (7502 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

Ședință a Consiliului Județean Ialomița

Despăgubiri de 2 milioane de lei în dosarul ex-președintelui Silvian Ciupercă

În cadrul unei ședințe extraordinare, desfășurată vineri, 10 septembrie 2021, Consiliul Județean Ialomița a decis plata unor despăgubiri către cei patru funcționari publici ai instituției, anchetați împreună cu Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, în dosarul deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Aceste despăgubiri reprezintă, de fapt, salariile pe care aceștia nu le-au încasat în perioada în care au fost suspendați din funcție, iar valoarea sumelor se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Plata se realizează în baza prevederilor cuprinse în Codul Administrativ, act normativ care face trimitere către Legea 188/1999, privind statutul funcționarilor... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2021, 18:10 (8210 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul USR-PLUS Mihai Tănăsescu, eliberat din funcție

Ialomița: Prefectul USR-PLUS Mihai Tănăsescu, eliberat din funcție

Numit în funcția de prefect al județului Ialomița la propunerea USR-PLUS, Mihai Tănăsescu a fost demis. Instituția Prefectului Ialomița va fi condusă interimar de către unul dintre subprefecți, vehiculându-se numele Toniței Manea. Înainte de a părăsi instituția, Mihai Tănăsescu a trimis un mesaj șefilor instituțiilor deconcentrate din județ. Totuși, Tănăsescu speră să revină în fruntea Instituției Prefectului Ialomița, în cel mai scurt timp. Să reamintim că joi, 9 septemebrie a.c., Guvernul României a destituit din funcție 14 prefecți si 29 de subprefecți USR-PLUS.

«Eu plec de aici cu capul sus!»... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2021, 18:40 (8787 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia, pe tabloul principal

Fotbal, Cupa României, CS Năvodari-Unirea Slobozia 0-6

Unirea Slobozia, pe tabloul principal

Unirea Slobozia și-a onorat blazonul și a depășit-o fără probleme pe reprezentanta Ligii a IV-a din Constanța, CS Năvodari. Trupa antrenată de Adrian Mihalcea a deschis repede scorul prin Turcu, dar desprinderea clară a venit abia în partea secundă. Trașcu a făcut 2-0 în minutul 52, iar Lazăr a punctat pentru 3-0. Intrat în repriza secundă, tânărul mijlocaș Eavaz, 17 ani, a marcat al patrulea gol. Unirea a beneficiat și de o lovitură de pedeapsă, ratată în primă fază de Ivan. Arbitrul a dictat repetarea acesteia, iar Suciu a marcat. Scorul final, 6-0 pentru Unirea, a fost stabilit de Ivan. Cum era de așteptat, Mihalcea a menajat o serie de jucători, în vederea programului dificil din campionat... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2021, 16:10 (4640 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Centru pentru recoltarea organelor, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Centru pentru recoltarea organelor, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Până în primăvara anului viitor, în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia va funcționa primul Centru pentru recoltarea organelor în vederea realizării transplanturilor din județul Ialomița. Pentru ca un astfel de Centru să de­vină funcțional este nevoie de o serie de acreditări speciale., oficialii unității medicale susținând faptul că, în prezent, procesul de acreditare este realizat la un nivel de 80%.

Demers în curs de realizare Ideea înființării unui Centru pentru prelevarea organelor necesare efectuării operațiilor de transplant a apărut încă din 2016, însă, din motive... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2021, 11:10 (8722 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți 

Pentru a încuraja încadrarea în muncă a tinerilor absolvenți, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea acestora prin acordarea ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2025, 11:20
(1325 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Miercuri, 18 iunie 2025, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în comuna Dridu, pentru realizarea operațiunilor de mentenanță a instalațiilor ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2025, 09:45
(1382 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziții la hoții de cabluri electrice. Au fost reținuți doi bărbați!

Duminică, 15 iunie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Politie Transporturi Feroviare Fetești au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, emis de Judecătoria Fetești, într ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 16:20
(1840 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Finalizarea Campaniei de depunere a Cererilor de Plată pentru anul 2025

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că la data de 13 iunie a.c. s-a încheiat Campania de primire a Cererilor de Plată aferente anului ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 11:20
(2021 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 12,41 milioane de lei în mai 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,41 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 10:20
(1453 vizualizări - 0 comentarii)


18 noi subofițeri la Jandarmeria Ialomița

Colectivul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița s-a mărit cu 18 subofițeri jandarmi. Noii colegi sunt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri de Jandarmi de la Fălticeni și Drăgășani, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 09:35
(1038 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în orașul Fierbinți-Târg!

Marți, 17 iunie 2025, echipele RAJA Constanța vor sista furnizarea apei la nivelul Gospodăriei de apă din orașul Fierbinți-Târg, pentru realizarea operațiunilor periodice de î ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2025, 08:35
(3669 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități educative în cadrul Școlii Gimnaziale Adâncata

IPJ Ialomița: Activități educative în cadrul Școlii Gimnaziale Adâncata

Joi, 12 iunie 2025, polițiști din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat o activitate de educație rutieră la Școala Gimnazială Adâncata. La această activitate au participat 113 copii și cadre ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2025, 15:40
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de 120 mii de lei aplicate unităților fast-food

Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au organizat, în perioada 29 mai-10 iunie 2025, controale privind respectarea condițiilor sanitare veterinare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2025, 09:00
(2318 vizualizări - 0 comentarii)


46 agenți de poliție, încadrați în structurile IPJ Ialomița

46 agenți de poliție, încadrați în structurile IPJ Ialomița

Corpul agenților de poliție din cadrul IPJ Ialomița s-a mărit cu 46 de agenți de poliție, absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina-promoția iunie 2025, după ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 15:55
(5738 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Luni, 9 iunie a.c., în jurul orei 7,00, pe strada Ialomiței din Slobozia, polițiștii au oprit în trafic pentru control un autoturism condus de un bărbat, de 40 de ani, din localitate. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 14:25
(2275 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinsă de polițiști după ce a furat un telefon mobil

Slobozia: Prinsă de polițiști după ce a furat un telefon mobil

Luni, 9 iunie 2025, polițiștii din Slobozia s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt» ca urmare a unei postări pe o rețea de socializare. În urma ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 14:10
(3025 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 13 iunie 2025, termen-limită pentru depunerea Cererii de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că vineri, 13 iunie 2025, este termenul-limită de depunere a Cererilor de Plată în cadrul campaniei 2025. Cererile de Plată se depun ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 12:20
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor și Centrul Județean de Transfuzie Ialomița au organizat o acțiune de donare de sâ ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 10:50
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Lelia Urdărianu»-Concurs Județean de Arte Vizuale

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia, Ialomița, Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2025, 09:20
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zona Fetești Sat din Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Călărași, nr. 3, din Fetești, echipele RAJA sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2025, 08:40
(2903 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Reținut pentru că a încălcat ordinul de protecție

Miercuri, 4 iunie 2025, în jurul orelor 22,00, polițiștii din Ion Roată au fost sesizați prin apel 112 de către o femeie din Gârbovi cu privire la faptul că fiul său, împotriva căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2025, 15:00
(3266 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii și polițiștii, la datorie pe perioada minivacanței de Rusalii

Având în vedere minivacanța de 3 zile din perioada 7-9 iunie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va suplimenta numărul efectivelor aflate în teren, peste 150 de jandarmi ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2025, 13:00
(3682 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Programul casieriilor RAJA în minivacanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștință consumatorilor din întreaga arie de operare că luni, 9 iunie 2025, cu ocazia celebrării celei de a doua zi de Rusalii, casieriile și compartimentele care desfășoară ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2025, 10:30
(6076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții în Ilfov pentru depistarea unor contrabandiști 

În cadrul operațiunii «JUPITER», desfășurată sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratului General al Poliției Româ ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 20:00
(2623 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Minor de 7 ani, dispărut și găsit în siguranță 

Slobozia: Minor de 7 ani, dispărut și găsit în siguranță 

Marți, 3 iunie a.c.,  polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au fost sesizați prin numărul de urgență 112 cu privire la dispariția unui minor în vârstă de 7 ani, de la domiciliul său, situat ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 19:30
(3179 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții Promoției 2025

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea absolvenților Promoției 2025 cu o serie de măsuri active menite să le faciliteze accesul pe piața muncii ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 12:00
(12993 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,76%, rata șomajului înregistrat în luna aprilie 2025

La sfârșitul lunii aprilie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4510 de șomeri (din care 2022 erau femei), rata șomajului ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 10:00
(7987 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Peste 800 de misiuni de ordine publică desfășurate de jandarmi în luna mai 2025

IJJ Ialomița: Peste 800 de misiuni de ordine publică desfășurate de jandarmi în luna mai 2025

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii mai a.c., 825 misiuni de ordine publică, dintre care 251 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 09:00
(3580 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul-Concurs «Doina Bărăganului», la a VII-a ediție

În perioada 11-12 iunie 2025, la Slobozia, se organizează a VII-a ediție a Festivalului-Concurs național de folclor «Doina Bărăganului». Concursul propriu-zis se va desfășura miercuri ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2025, 08:00
(5606 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Strachina din Țăndărei!

Duminică, 1 iunie 2025, în intervalul orar 10,00-16,00, se sistează furnizarea apei potabile în Cartierul Strachina din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2025, 10:25
(3430 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu-Snagov!

Marți, 3 iunie 2025, în intervalul orar 09,00-16,00,  RAJA Constanța va sista furnizarea apei în satul Dridu-Snagov (comuna Dridu), pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2025, 10:15
(2978 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gala Finală a Concursului Internațional de Canto «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, în parteneriat cu Asociația «Suonarte», organizează Gala Finală a Concursului Internațional de ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2025, 10:10
(4266 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2025»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2025, 10:05
(3374 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Moldoveni!

Luni, 2 iunie 2025, în intervalul orar 09,00-16,00, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2025, 08:45
(4483 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...