Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA Slobozia a achiziționat autoturisme noi pentru conducerea firmei

Urban SA Slobozia a achiziționat autoturisme noi pentru conducerea firmei

bonus: Adrian Stoicescu primește a doua șansă... la Urban SA Slobozia

Regimul de austeritate financiară impus de Valentin Cilibeanu, fostul director al Urban SA, s-a încheiat. La începutul anului 2021, firma a achiziționat două autoturisme Dacia Logan și un autovehicul de teren Dacia Duster pentru conducerea firmei. Noul director, Adrian Stoicescu, susține că achizițiile sunt anterioare numirii sale în funcție. «Aceste achiziții au fost stabilite în bugetul de venituri și cheltuieli al firmei încă de la sfârșitul anului trecut. Eu am cumpărat doar un telefon de serviciu...» a declarat Stoicescu pentru ziarul nostru.

3 autoturisme noi Abia scăpată... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2021, 15:10 (10576 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Hotărâre ilegală pentru scutiri de taxe la Fierbinți-Târg

Administrație marca Iusein Iuksel

Hotărâre ilegală pentru scutiri de taxe la Fierbinți-Târg

bonus: Iusein Iuksel, pericol pentru administrație

La inițiativa primarului Iusein Iuksel, Consiliul Local al orașului Fierbinți-Târg a aprobat anularea accesoriilor în cazul obligațiilor bugetare restante la 31 martie 2020. Decizia nu are la bază niciun act normativ în vigoare și repre­zintă o încălcare flagrantă a practicii administrative. Proiectul de hotărâre a fost votat pe 9 martie 2021, însă nu a fost adus la cunoștința Prefecturii Ialomița pentru a obține viza de legalitate până pe 25 martie 2021. «Secretarul Primăriei a întrebat Prefectura înainte. Nu am făcut nimic de capul nostru!» declară Iusein Iuksel.

Iuksel amorsează o bombă administrativă... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2021, 10:50 (8161 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Economii de 3,2 milioane de lei anual la Primăria Slobozia

Pază și Servicii Comunitare SRL a făcut profit pe banii contribuabililor

Administrația Soare dorește să înlocuiască serviciile de «pază umană» pentru cele 22 de obiective administrative din subordine cu «servicii de monitorizare și intervenție». Ședința Adunării Generale a Acționarilor SC Pază și Servicii Comunitare SRL va avea loc pe 5 aprilie 2021. Conform informațiilor oficiale, firma are contracte exclusiv cu Primăria Slobozia și facturează anual 3,2 milioane de lei către bugetul local.

De la Ionașcu încoace Înființată în urmă cu 10 ani, la inițiativa ex-primarului Gabi Ionașcu, Pază și Servicii Comunitare SRL asigură paza umană la 22 de obiective administrative... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2021, 13:20 (13159 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul Câțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

Compania Națională de Investiții gestionează proiectul

Guvernul Cîțu a aprobat 87,6 milioane de lei pentru Sala Polivalentă din Slobozia

La ședința din 25 martie 2021, Guvernul României a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru «Construire Sală de Sport Polivalentă la Slobozia». Investiția va fi gestionată de către Compania Națională de Investiții și este cu 25% mai mare decât s-a estimat inițial.

Încă un pas într-o poveste Guvernul României a aprobat la sfârșitul lunii martie 2021 una dintre cele mai mari investiții inițiate vreodată de administrația locală din Slobozia. Valoarea acestei investiții este de 87,6 milioane de lei. Inițial, investiția a fost estimată la 66,5 milioane de lei. Finanțarea ar... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 21:10 (12412 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Amendă de 10 mii de lei pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița a scos la iveală faptul că focarul de COVID-19 din cauza căruia Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a închis pentru 14 zile, în februarie 2021, a fost generat de neglijența cadrelor medicale. Angajații Secției nu ar fi res­pectat procedura și au internat pacienți pe care nu i-au testat. Unitatea medicală a fost amendată cu 10 mii de lei de repre­zentanții DSP. Oficialii Spitalului Slobozia au comentat situația precizând că «a fost o scăpare...».

DSP Ialomița a avut dreptate
În februarie ... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 19:20 (9712 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Două puncte pierdute

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 1-1

Două puncte pierdute

După rezultatul și, mai ales, prestația de la Târgu Jiu, Unirea Slobozia pornea, în deplasarea de la Chiajna, drept a doua favorită. Echipa noastră a surprins printr-un joc arțăgos, bazat pe o defensivă atentă și o partitură ofensivă combinativă și incisivă. Astfel, Llullaku, Herghelegiu și celelalte vedete ale Concordiei au fost reduse la tăcere o bună parte a meciului. Din aceste motive, considerăm nemeritat rezultatul de ega­litate înregistrat la final. Unirea Slobozia merita victoria.

Primul gol al lui Vasile În meciul contra Concordiei, antrenorul Adrian Mihalcea a mizat pe următorii... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 17:05 (3061 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Epilogul Seriei C se joacă la Slobozia

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Epilogul Seriei C se joacă la Slobozia

Sala «Andreea Nica» din Slobozia găzduiește turneu după turneu. După ce, la finele săptămânii trecute, Junioarele 2 și-au etalat valoarea, săptămâna aceasta vine din nou rândul senioarelor. HCM Slobozia a fost delegată de Federația Română de Handbal să organizeze ultimul turneu din Seria C a Diviziei A, serie din care face parte și echipa noastră. Vom avea din nou la Slobozia 7 echipe, 3 zile de turneu și 9 meciuri. În cadrul acestui eveniment, HCM va disputa ultimele sale două meciuri și, cu siguranță, jucătoarele antrenate de Ghiță Irimescu își doresc să bifeze tot atâtea victorii. Veștile din interiorul lotului sunt bune, toate handbalistele fiind apte de joc din punct de vedere fizic. Primul... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 15:40 (3410 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Se-încinge lupta pentru salvare!

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CS Popești Leordeni 0-1

Se-încinge lupta pentru salvare!

Recolta Gheorghe Doja continuă să rămână fără victorie și după meciul cu echipa din Popești Leordeni. Unicul gol al meciului a venit în minutul 30, când fostul jucător al Stelei, Cristian Onțel, a deviat în poartă o minge centrată de pe dreapta, după ce, în prealabil, aceasta lovise bara. Antrenorul Marius Milea a trimis în teren următorii jucători: Băluță-Petre, Toma, Manole-Ene, Stroie, Alexe, Andrei, Bucurică-Scurtu, I. Cositoru. Au mai jucat: G. Cositoru, Popescu, Stan, Zaharia. Tabăra ialomițeană a fost supărată de rezultatul negativ, de arbitrajul defavorabil dar, cel mai mult, de rezultatul obținut de Gloria Albești, principalul adversar în lupta pentru salvare. Dobrogenii au învins surprinzător... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 14:10 (2904 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

5 medalii pentru sportivii ialomițeni

Lupte libere, Cupa României

5 medalii pentru sportivii ialomițeni

Cu câteva zile în urmă, la Pitești s-a desfășurat Turneul Final al Cupei României la Lupte, categoria cadeți. Luptătorii ialomițeni, legitimați la nou înființata secție de la CSM Unirea Slobozia și la CS Amara, au obținut din nou rezultate foarte bune. Cel mai «strălucitor» rezultat a fost locul 1 obținut de Marian Subțirică de la CSM Unirea, la 71 kg. Cristian Toader de la CSM Unirea și Ștefan Stancu de la CS Amara au terminat pe locul 2, la categoriile 60 kg respectiv 58 kg. Alți 2 luptători de la CSM Unirea, pregătiți de Marian Moraru, s-au clasat pe locul 3: Denisa Negoiță (53 kg) și Constantin Morar (68 kg).... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 12:35 (2656 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de 6,3 milioane de lei, plăți de 300 mii de lei

După un an de pandemie, în Ialomița

Amenzi de 6,3 milioane de lei, plăți de 300 mii de lei

De la debutul Stării de Alertă și până în prezent, în județul Ialomița au fost aplicate peste 18 mii de amenzi, cele mai multe pentru nepurtarea măștilor de protecție. Valoarea totală a acestora, potrivit Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița, este de 6,3 milioane de lei. Reprezentanții Adminis­trației Județene a Finanțelor Publice Ialomița susțin că doar 583 de amenzi au fost plătite, suma încasată fiind de 319 mii de lei. Cei care nu și-au plătit la timp amenzile vor fi executați silit de către autorități.

Amenzile nu-i sperie pe ialomițeni Nepurtarea măștilor de protecție... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2021, 11:10 (3381 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihăiță Găină, noul președinte al Agenției Nucleare și pentru Deșeuri Radioactive

Mihăiță Găină, noul președinte al Agenției Nucleare și pentru Deșeuri Radioactive

Ex-parlamentarul ialomițean Găină Mihăiță a fost numit de luni, 5 aprilie 2021, la conducerea Agenției Nucleare și pentru Deșeuri Radioactive. Nominalizarea lui Mihăiță Găină la conducerea instituției a fost discutată încă de la începutul acestui an, funcția de președinte al Agenției Nucleare și pentru Deșeuri Radioactive fiind «acordată» Ialomiței, alături de cea a Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Președinte al ANSVSA a fost «renominalizat» Robert Chioveanu, candidat PNL Ialomița la o funcție de senator la Alegerile Parlamentare din decembrie 2020. Să completăm că, la aceleași Alegeri Parlamentare, Mihăiță Găină a fost candidatul PNL Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2021, 18:10 (12774 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Părinții reclamă comportamentul unei învățătoare

Acuzații grave la Școala din Slobozia Nouă

Părinții reclamă comportamentul unei învățătoare

Mai mulți părinți ai unor elevi de clasa a III-a, care studiază la Școala Gimnazială Nr. 5 din Cartierul Slobozia Nouă, reclamă comportamentul nea­decvat al învățătoarei. Într-un memoriu, care ar urma să ajungă la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, oamenii reclamă faptul că învățătoarea este în permanență nervoasă la ore și le vorbește urât copiilor. Surprin­zător este faptul că directorul unității de învățământ nu cunoaște situația.

Verificările sunt în curs Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă este arondată Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului». Părinții elevilor de clasa... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2021, 14:50 (7426 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Vom avea un buget de austeritate!»

Dragoș Soare, primarul Sloboziei

«Vom avea un buget de austeritate!»

Administrația Soare se pregătește pentru un buget de austeritate. Primarul Sloboziei declară că va reduce toate cheltuielile administrative inutile. «Nu putem avea investiții spectaculoase atâtat timp cât nu există mecanisme de generare a unor venituri suplimentare. Anul acesta ne vom concentra asupra investițiilor urgente și vom reduce cheltuielile de funcționare a instituției!» declară Dragoș Soare. Prioritățile acestui an sunt infrastructura rutieră, sistemul de alimentare cu apă, rețeaua electrică a orașului și Educația.

Buget comparativ cu anii precedenți În pragul lunii aprilie... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2021, 10:55 (6398 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Creștere îngrijorătoare a infracțiunilor sexuale cu victime minori

În Ialomița

Creștere îngrijorătoare a infracțiunilor sexuale cu victime minori

O  statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița eviden­țiază faptul că numărul infracțiunilor sexuale în care victime sunt minorii cunoaște o creștere alarmantă. În schimb, faptele infractorilor sunt foarte greu de probat. Pe rolul instanțelor, în ultimii 3 ani, s-au înregistrat doar 10 dosare penale ce au ca obiect acest gen de fapte.

Minorii, lipsiți de apărare Direcția Generală de Asistență So­cială și Protecția Copilului a făcut o analiză a infracțiunilor sexuale în care minorii sunt victime pentru perioada 2018-2020. Datele statistice... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2021, 18:10 (4411 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prima clasă de «învățământ dual» va funcționa la Țăndărei

Premieră în Educație

Prima clasă de «învățământ dual» va funcționa la Țăndărei

De la toamnă, în județul Ialomița, vor funcționa două clase de «învățământ dual». Una dintre acestea va fi înființată la firma pe care o administrează fermierul Cătălin Niculae, la Țăndărei. Acesta are nevoie de specialiști care să știe să utilizeze mașinile agricole de nouă generație. Pentru că forța de muncă este greu de găsit, s-a decis să-i formeze la ferma pe care o deține.

«Învățământul dual», o realitate «Învățământul dual» este o formă aplicată de educație, dedicată exclusiv elevilor care studiază în școlile cu profil tehnolo­gic. Acesta îmbină cunoștințele teoretice cu cele... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2021, 12:10 (6319 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Casa lui Marius de la Casa de Copii

Casa lui Marius de la Casa de Copii

Casa lui Marius e un atelier auto de la intrarea în Slobozia. Acolo muncește de la 16 ani. Acum are 21... Patronul atelierului spune că nu a lipsit niciodată de la lucru. Și că visul lui cel mai mare e să aibă o casă. Primăria nu i-o poate oferi. Iar Marius nu o mai așteaptă, muncește și visează la ziua când și-o va permite...

Glasul sângelui nu se stinge niciodată Marius Dumitru a împlinit 21 de ani săptămâna trecută, pe 24 martie 2021. N-a serbat că era la lucru. Dar s-a bucurat, liniștit, în felul lui. Așa cum s-a bucurat și că l-am găsit, să-i spunem povestea. Deși e om întreg de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2021, 13:40 (7558 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fals tratat de administrație marca Moraru

Fals tratat de administrație marca Moraru

Într-una din săptămânile trecute, un blog local obscur publica într-un interviu-fluviu anunțul de angajare al ex-președintelui Victor Moraru. «(...) Vă declar acum, public, că vreau să vin vo­luntar, o zi pe săptămână, să ajut în administrație, vinerea, de exemplu. (...)» susținea acesta în interviu, în timp ce își exhiba public frustrările personale și traumele politice. Am trecut cu vederea anunțul, convinși fiind că e doar o rătăcire de moment, o vanitate omenească, o declarație conjuncturală, un derapaj pardonabil... Numai că, nesancționat public, domnul Moraru s-a simțit legitimat. Și, în data de 26 martie 2021, postează pe pa­gi­na sa de Facebook o pseudo-lecție de administrație... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2021, 19:20 (5587 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia

În cursul lunii martie 2021, Camera de Conturi Ialomița a efectuat un audit al activității administrative a Primăriei Slobozia. Primele declarații privind rezultatele acestui control au fost făcute miercuri, 31 martie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, de către primarul Sloboziei, Dragoș Soare. «S-au constatat abateri pe care le consider importante și cu impact asupra activității Primăriei...» a declarat  Dragoș Soare.

Control nou, probleme vechi
În cursul lunii martie 2021, inspectorii Camerei de Conturi Ialomița au efectuat controlul tematic anual... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2021, 19:40 (7058 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Marian Pavel, împuternicit de Consiliul Județean Ialomița să negocieze un împrumut de 100 milioane de lei

Președintele Marian Pavel, împuternicit de Consiliul Județean Ialomița să negocieze un împrumut de 100 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit marți, 30 martie 2021, în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței a figurat, printre altele, un proiect de hotărâre privind «împuternicirea președintelui Consiliului Județean Ialomița în vederea inițierii negocierilor, în numele județului, pentru contractarea și/sau garantarea unei finanțări rambursabile interne/externe în valoare de 100 milioane de lei».

Unanimitate de voturi Proiectul a fost votat în unanimitate de către consilierii prezenți și reprezintă cea mai importantă decizie administrativă a acestui an. Pentru a justifica... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2021, 19:25 (7256 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Parcul fotovoltaic de la Giurgeni așteaptă concesionari de 5 ani

Parcul fotovoltaic de la Giurgeni așteaptă concesionari de 5 ani

În 2011, autoritățile din Ialomița se lăsau seduse de mirajul «energiei verzi» și rezervau 1000 hectare de teren pentru construirea de parcuri fotovoltaice. În 2012, Consiliul Județean Ialomița aproba finanțarea unui parc fotovoltaic de 0,5 MW la Giurgeni. În 2016, investiția a fost finalizată și parcul fotovoltaic conectat la rețeaua națională de energie electrică. În 2021, după 9 ani de așteptare, parcul fotovoltaic de la Giurgeni nu a produs energie electrică nici cât să aprindă o lanternă.

Un milion de euro pentru nimic
Parcul fotovoltaic de la Giurgeni a fost gândit, în varianta... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2021, 13:20 (6329 vizualizări - 11 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: «Povești digitale» pentru vîrstnici

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează cursuri de «Povești digitale» pentru vîrstnici, avînd drept grup țintă persoanele de vîrsta a treia din județul nostru. Cursurile se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:47
(11502 vizualizări - 0 comentarii)


Patru jandarmi ialomițeni decorați în Kosovo

70 de jandarmi români detașați în Kosovo, în cadrul miniunii UE au fost distinși, joi, 12 mai, cu medalia «Common Security and Defence Policy». Printre aceștia de numără și patru subofițeri din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:39
(9742 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Prins în flagrant în timp ce bracona

Prevenirea și combaterea braconajului piscicol a reprezentat în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni, avînd în vedere faptul că s-a înregistrat o creștere a faptelor de acest gen. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:14
(8507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Grivița: Fier vechi, confiscat

Polițiștii din Grivița au prins joi, 12 mai, un bărbat de 43 ani din localitate care transporta cu căruța fier vechi, fără a deține documente de proveniență. Fierul vechi a fost confiscat și predat unei ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:12
(10580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Condamnați încarcerați

Joi, 12 mai, un bărbat de 38 ani din Coșereni a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului, Judecătoria Urziceni emisese un mandat de executare a pedepsei de un an închisoare ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:11
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Combaterea violenței

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat joi, 12 mai a.c., în sistem integrat cu jandarmii pentru prevenirea și combaterea violenței stradale. Polițiștii au legitimat peste 50 de persoane, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:10
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Atenție fermieri! Declarația pentru cota de lapte, la final

Termenul de depunere a declarațiilor anuale de cotă de lapte se apropie. În acest sens, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură atenționează fermierii că ultima zi va fi 16 mai ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 12:49
(10346 vizualizări - 0 comentarii)


Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Premieră europeană pentru noul Hyundai Elantra

Hyundai a lansat, în cadrul Salonului Auto de la Barcelona 2011, noul Elantra-model ce va fi disponibil către vînzare în România, Spania și alte țări europene în cel de-al treilea trimestru al acestui an ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 10:47
(7771 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Asociația «Prietenii Bibliotecii»

Cu prilejul Anului European al Voluntariatului 2011 și a Săptămînii Naționale a Voluntariatului 9-15 mai 2011, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița va înființa Asociația de voluntariat «Prietenii ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 09:46
(11075 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 16 mai, termenul limită de depunere a cererii SAPS

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor interesați că termenul limită pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafață pentru anul în curs este 16 mai 2011» ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 08:27
(16171 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului din Germania

Un autoturism furat la sfîrșitul anului 2008 și găsit de polițiștii ialomițeni în 2010 a fost restituit proprietarului de drept, un cetățean din Germania. Acțiunea a fost posibilă urmare a unei corespondențe ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:27
(8860 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt AUDI Ialomița


TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

TIR furat din Slobozia, descoperit la Ștefănești- Ilfov

Autotractorul unei firme slobozene, furat în data de 1 mai, a fost descoperit ieri, 11 mai, în localitatea Ștefănești-Ilfov. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit drept suspect principal al furtului ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:24
(8122 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt TIR


Fetești: Doi bătrîni, victime ale unei înșelăciuni

Doi bătrîni din Fetești au căzut victimele unei înșelăciuni. Profitînd de naivitatea oamenilor, două hoațe le-au furat toții banii din locuință.
Joi, 12 mai, polițiștii feteșteni au fost alarmați asupra ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 13:17
(10072 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Minor, autor al mai multor furturi

Un minor de 17 ani este cercetat penal pentru furt calificat, după ce polițiștii au stabilit că este autorul unui furt din Munteni Buzău. Fapta a fost reclamată polițiștilor, miercuri, 11 mai, de către ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:21
(9050 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru braconaj

Polițiștii ialomițeni au desfășurat miercuri, 11 mai, o acțiune extinsă pentru prevenirea braconajului piscicol în județul nostru. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 18 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2011, 12:02
(7940 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Porcii pot intra în tîrg pînă la 15 mai

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra datei limită a mișcării suinelor vii în tîrgurile de animale. Astfel, potrivit normelor legale intrarea porcinelor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:39
(9882 vizualizări - 5 comentarii)


Andrășești: Descinderi pentru furturi de curent electric

Forțe sporite de polițiști slobozeni, agenți ai posturilor de poliție Albești, Andrășești, jandarmi ialomițeni dar și specialiști ai unei societăți de energie electrică au descins marți, 10 mai, la locuințele ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:36
(12149 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoț de cai, arestat

Un tînăr de 23 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit că este autorul a mai multor furturi de cabaline de pe raza localității Movilița, de altfel și localitatea sa de domiciliu. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:35
(14748 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Evaziune de peste 1,8 milioane lei

Marți, 10 mai, polițiștii ialomițeni au reținut un bărbat de 64 ani. În sarcina individului se reține un prejudiciu adus bugetului de stat în valoarea de peste 1,8 milioane lei.
Pe scurt, bărbatul de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:32
(10000 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia evaziune


Urziceni: Adolescentă dispărută

Urziceni: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din Urziceni, a dispărut. Marți, 10 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că Liliana Petrache, de 16 ani, a plecat din Complexul de Servicii pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:28
(14014 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa lunară a locurilor de muncă

La sfîrșitul săptămînii, vineri, 20 mai 2011, începînd cu orele 9.00, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza bursa lunară a locurilor de muncă. Potrivit organizatorilor, acțiunea ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:19
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconaj pe Brațul Borcea

Braconajul piscicol a fost principalul obiectiv al acțiunii polițiștilor feteșteni organizată, marți, 10 mai. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în constatarea a 5 infracțiuni pentru care sînt cercetate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:16
(11866 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești braconaj


Ialomița: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii din Urziceni și Țăndărei dar și cei ai posturilor de poliție arondate celor două orașe, au desfășurat marți, 10 mai, în intervalul orar 15.00-17.00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 13:15
(10265 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune de peste 210 miliarde lei în luna aprilie. 12 sesizări penale depuse la Parchet!

În cursul lunii aprilie 2011, DGFP Ialomița a efectuat 442 verificări la firme, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de aproape 21,348 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 09:10
(7105 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

Ialomița: Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, Zărzărea», ediția a XIX-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 6 mai 2011, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului Județean de Folclor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2011, 08:46
(15279 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 19:36
(6739 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: A violat-o în propria locuință

Un tînăr de 20 ani din Platonești a fost arestat preventiv pentru viol și violare de domiciliu. Individul a fost reținut duminică, 8 mai, după ce a intrat forțat în locuința unei tinere, de 35 ani, din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:04
(13179 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Platonești viol


Slobozia: Au încercat să fure conducta de termoficare

Doi bărbați de 26, respectiv 39 ani, sînt cercetați pentru furt calificat. În sarcina celor doi se reține faptul că luni, 9 mai, încercau să fure fier vechi de la o conductă magistrală de termoficare a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:03
(10141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: Urmăriți prinși de polițiști

Marți, 10 mai, polițiștii feteșteni au efectuat o acțiune timp de două ore, al cărei principal scop l-a constituit punerea în executare a mandatelor de aducere dar și identificarea persoanelor urmărite ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 16:02
(9324 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 500 victime la Urziceni în urma unui cutremur

Miercuri, 11 mai, începînd cu orele 10.00, pompierii ialomițeni vor fi angrenați într-o activitate de anvergură denumită strategic «Managementul și gestionarea situațiilor de urgență determinate de producerea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2011, 11:15
(9724 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...