Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Atacant pentru Unirea Slobozia: Sory Ibrahim Diarra

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Atacant pentru Unirea Slobozia: Sory Ibrahim Diarra

Luni, 25 ianuarie 2021, s-a alăturat lotului Unirii Slobozia mult așteptatul atacant central. Este vorba de tânărul Sory Ibrahim Diarra, care pe 28 februarie va împlini 21 de ani. Originar din Mali, Diarra este component al Naționalei de Tineret a țării sale. Și-a făcut debutul în fotbalul românesc sezonul trecut, la echipa din al treilea eșalon, Ceahlăul Piatra Neamț. Atacantul african a fost transferat în vară de Petrolul Ploiești, la echipa lui Viorel Moldovan, jucătorul de 1,87 m bifând 7 meciuri și marcând un gol contra celor de la Ripensia Timișoara. Jucătorul de culoare a fost împrumutat până la finele sezonului la Unirea Slobozia, unde ar putea forma un inedit cuplu ofensiv cu... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 22:05 (3032 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Feteștiul beneficiază de investiții de 11,78 milioane de euro

RAJA Constanța continuă investițiile în Ialomița

Feteștiul beneficiază de investiții de 11,78 milioane de euro

Administrația locală din Fetești anunță demararea lucrărilor de reabilitare a rețelei de alimentare cu apă și de extindere a sistemului de canalizare menajeră. Valoarea investiției este de 11,78 milioane de euro și va fi asigurată de către RAJA Constanța, grație unei finanțări europene. Primarul Laurențiu Șonchereche susține că, pentru evitarea disconfortului urban, lucrările vor fi limitate. «Intervențiile vor fi limitate la nivelul a două sau trei străzi, pentru ca locuitorii orașului să nu fie afectați... Ulterior, aceste lucrări vor fi verificate și numai după ce străzile sunt aduse la stadiul inițial vom extinde lucările pe alte străzi!» a declarat primarul Feteștiului.

Un an administrativ mai bun... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 15:15 (3924 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor

Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor

Vi-l mai amintiți pe Napoleon spunând că fiecare soldat poartă în raniță bastonul de mareșal?! Ei bine, noul administrator public al județului Alexandru Potor a înțeles greșit sensul acestei afirmații... im­periale. Și, încă frustrat că a pierdut Primăria Slobozia pentru 100 de voturi neno­rocite (despre care po­vestește cui stă să îl asculte că i-ar fi fost furate!), caută cu disperare soluții pentru a-și relansa cariera politico-administrativă.

Atribuții administrative extinse Planul lui Potor este liniar, că funcțiile de secretar de stat prin mi­nisterele patriei nu te fac mai deștept... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 10:50 (10326 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Administrația ialomițeană s-a mutat la Sâmbăta de Sus

Administrația ialomițeană s-a mutat la Sâmbăta de Sus

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a organizat la sfârșitul săptămânii precedente o întâlnire de lucru la Sâmbăta de Sus, în județul Brașov. La întâlnire au participat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, alături de majoritatea primarilor din județ. În cadrul întâlnirii, Marian Pavel a anunțat că va dubla suma alocată ADI Ialomița pentru proiectele de investiții din mediul rural.

Risc de pandemie la Sâmbăta de Sus ADI Ialomița a organizat, în perioada 15-17 ianuarie 2021, o întâlnire a Asociației Generale a Acționarilor ADI Ialomița la Sâmbăta de ... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2021, 11:50 (8847 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Tudorița Ionescu pleacă secretar de primărie la Amara

Demisie pe ușa din dos

Subprefectul Tudorița Ionescu pleacă secretar de primărie la Amara

Subprefectul Tudorița Ionescu și-a depus demisia din funcție la 9 luni de la angajare. Oficial, atât subprefectul Tudorița Ionescu, cât și prefectul Tonița Manea neagă existența acestei demisii. Surse administrative confirmă însă faptul că Tudorița Ionescu a solicitat Primăriei Amara «transferul la cerere pentru funcția de secretar general» al Primăriei.

Doamne, mare e grădina Ta! Subprefectul Tudorița Ionescu și-a depus la începutul acestei săptămâni demisia din funcție după numai 9 luni de la angajare. Oficial însă, Tudorița Ionescu neagă intenția de a părăsi Instituția ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 19:10 (9461 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!

Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!

Răsvan Nițu, șeful Cantinei Sociale din Slobozia, a demisionat! Decizia acestuia este un prim răspuns la auditul comandat de către instituție la Direcția de Asistență Socială. Surse administrative confirmă faptul că demisia nu îl protejează pe acesta de eventualele consecințe penale ale faptelor incriminate în cadrul auditului. În perioada imediat următoare, posibil și alți angajați ai Primăriei Slobozia ar putea răspunde pentru activitatea desfășurată în ultimii ani...

Primele probleme Răsvan Nițu, șeful Cantinei Sociale Slobozia, și-ar fi înaintat demisia din funcție joi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 17:10 (11863 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Povestea Rodicăi și a birourilor AUR din Ialomița

3-4 într-unul, precum cafeaua

Povestea Rodicăi și a birourilor AUR din Ialomița

Senatorul Rodica Boancă, cel mai vocal dintre cei trei reprezentanți ai Alianței pentru Unirea Românilor, anunță că reprezentații AUR din Ialomița își deschid birouri parlamentare. Recepția neoficială are loc duminică, 24 ianuarie 2021, însă accesul se face doar pe bază de invitație.  

În curând pe ecrane Senatorul AUR de Ialomița, Rodica Boancă, a anunțat pe pagina de Facebook, unde înfierează proletar toți deviaționiștii în care nu curge sângele de patriot cu pedigree AUR, că filiala va avea un sediu la Slobozia. «Deschidem în curând biroul parlamentar AUR IALOMIȚA!»... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 14:15 (19221 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri publice cheltuite nejustificat la Cantina Socială Slobozia

Fonduri publice cheltuite nejustificat la Cantina Socială Slobozia

Cantina Socială Slobozia se află în pragul unui scandal generat de proasta gestionare a fondurilor publice folosite pentru funcționare. Concret, directorul Răzvan Nițu ar fi responsabil de cheltuirea nejustificată a banilor acordați de Primăria Slobozia pentru hrana persoanelor nevoiașe din oraș. Situația, spun surse administrative, s-ar regăsi într-un Raport de audit efectuat înainte de Sărbătorile de Iarnă. Atât Răzvan Nițu, cât și Luminița Munteanu, directorul Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, serviciu care are în administrare Cantina Socială, au refuzat să comenteze aceste acuzații.

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2021, 10:05 (29297 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Moartea lui Ștefan Dobriș, persoană cunoscută în administrația locală ialomi­țeană, scoate în evidență încă o dată indiferența cu care spitalele tratează problema infecțiilor nosocomiale. Diagnosticat cu boala infecțioasă COVID-19 și internat atât la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, cât și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ștefan Dobriș și-a pierdut viața din cauza suprainfectării cu bacteria Clostridium Difficile. Cele două unități medicale nu au raportat în ultimele luni cazuri de infecții asociate asistenței medicale (IAAM). Însă, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, unitatea de unde se presupune că Ștefan Dobriș s-ar fi putut infecta cu bacteria care i... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 19:05 (11611 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au venit în număr mare la spitale pentru a se vaccina anti-COVID-19

Ialomițenii au venit în număr mare la spitale pentru a se vaccina anti-COVID-19

Spitalele din Fetești, Slobozia și Urziceni au fost luate cu asalt de persoanele cuprinse în etapa a doua de vaccinare, programate în platforma informatică pentru imunizare. Repre­zentanții unităților medicale caută soluții pentru a face față numărului mare de solicitări. Soluții caută și Direcția de Sănătate Publică Ialomița în vederea des­chiderii Centrelor de vaccinare comunitare, amenajate din fondurile administrațiilor locale. În Ialomița, există 8 astfel de Centre în 6 localități din județ.

Vaccinarea populației a căzut pe umerii medicilor
Vineri, 15 ianuarie a.c., România... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 17:20 (7710 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie fără emoții

Fotbal, Unirea Slobozia-Recolta Gheorghe Doja 3-0

Victorie fără emoții

bonus: Nicio noutate la Doja

Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja, cele două echipe care primesc finanțare de la Consiliul Județean Ialomița, au disputat un meci amical sâmbătă, 16 ianuarie 2021. A fost, totodată, un bun prilej pentru Marius Milea de a-l reîntâlni pe Adrian Mihalcea, căruia i-a fost secund în mandatul trecut. Piatra de încercare în această perioadă o reprezintă găsirea unui teren cât de cât bun pentru disputarea unui meci de fotbal. A fost găsit cu greu tocmai la Mihail Kogălniceanu și, pe un frig pătrunzător, cele două echipe au oferit un joc frumos, cu Unirea având, firește, inițiativa.

Primul gol pentru Bogdan Vasile... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 14:20 (2228 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Junioarele I» au bifat primele meciuri oficiale

Handbal, CSS Slobozia

«Junioarele I» au bifat primele meciuri oficiale

La finele săptămânii precedente, orașele Buzău, Râmnicu Vâlcea și Baia Mare au găzduit primele meciuri din faza grupelor în Campionatul Junioarelor I. Competiția la acest nivel a fost reluată după o pauză de aproape un an, motivele fiind binecunoscute. Multe echipe nu au găsit resursele financiare pentru a onora acest turneu, iar din 38 de formații, în final au rămas doar 22. Tocmai de aceea considerăm că prezența la competiție a handbalistelor de la CSS Slobozia reprezintă în sine o victorie... Cu puține antrenamente în formulă completă și repartizate într-o grupă extrem de dificilă, jucătoarele antrenate de profesorul Marian Simion nu puteau scoate mai mult din aceste prime jocuri. CSS Slobozia... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 12:40 (4639 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație prin dispoziții de primar la Ciochina

Mintea de pe urmă a lui Câmpulungeanu

Administrație prin dispoziții de primar la Ciochina

Primarul Vasile Câmpulungeanu reinterpretează Codul Administrativ prin dispoziții interne. Edilul îi cere noului viceprimar al comunei, Marian Țolea (USR PLUS), «să contro­leze produsele alimentare puse în vânzare pentru populație» și să nu părăsească sediul Primăriei dacă nu anunță în prealabil «durata absenței și locul în care poate fi găsit». Lista obligațiilor impuse prin dispoziție noului viceprimar frizează ridicolul și oferă un spectacol jenant concetățenilor.

O dată vede primarul majoritate în Consiliu Considerat cândva «primar pe viață», Vasile Câmpulungeanu... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 11:10 (16426 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încasat de la contribuabilii restanțieri cu 5 milioane de lei mai puțin în 2020

În lipsa executărilor silite

Primăria Slobozia a încasat de la contribuabilii restanțieri cu 5 milioane de lei mai puțin în 2020

Pandemia de COVID-19 a adus mai puțini bani la bugetul local al Primăriei Slobozia. Estimările oficiale arată faptul că încasările înregistrate anul trecut au fost cu 5 milioane de lei mai mici față de anul 2019. O explicație o repre­zintă decizia Guvernului României de a suspenda aplicarea măsurilor de executare
silită.

Au scăzut încasările la bugetul local Imediat după instituirea Stării de Urgență, Guvernul României a adoptat Ordonanța de Urgență nr. 40/2020, act normativ prin care s-a suspendat aplicarea oricăror măsuri de executare silită. Deși benefică pentru cetățeni, legea... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2021, 14:10 (8557 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel e director în Minister

Tinel e director în Minister

bonus: Mihăiță Găină, consilier personal al lui Orban

Ex-deputatul PNL Gheorghe Tinel, rămas fără mandat deși avea «gentleman’s agreement» cu Ludovic Orban, a revenit la postul părăsit prin suspendare în 2008. Domnia sa susține că acum este un observator al politicii locale, dar că nu exclude revenirea pe scenă la un moment dat.

Despre Tinel numai de bine După mai bine de 12 ani de «rătăciri» politice, ex-deputatul liberal Gheorghe Tinel și-a reluat postul de director adjunct de Politici Agricole în Ministerul Agriculturii, post părăsit prin suspendare în 2008. Subalternii spun că domnul Tinel privește acum absent în zarea ferestrelor... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2021, 10:05 (7626 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița are trei femei în Parlamentul României

Pentru prima dată în 30 de ani

Ialomița are trei femei în Parlamentul României

Alegerile Parlamentare din decembrie 2020 au propulsat, pentru prima dată în istoria politică locală a ultimilor 30 de ani, trei femei în Parlamentul României: Raluca Dumitrescu (deputat PSD), Luminița Barcari (de­putat PNL) și Rodica Boancă (senator AUR). Ceilalți trei parlamentari sunt Adrian Costea (senator AUR), Silviu-Titus Păunescu (deputat AUR) și Ștefan Mușoiu (deputat PSD). Dincolo de ironia redistribuirii mandatelor, Ialomița obține un procent de reprezentare de gen de 50%, performanță absolut spectaculoasă în politica românească, do­minată în proporție covârșitoare de către bărbați. În acest context, ziarul nostru a decis să ofere cititorilor un interviu comun, care să ofere șansa unei... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2021, 10:20 (6770 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Tâmplarul de pe Facebook

Tâmplarul de pe Facebook

A terminat un liceu tehnic. Dar a iubit de când se știe artele frumoase. Așa că în 1996 a decis să renunțe la slujbă și să trăiască din tâmplărie. Primul lucru ieșit din mâinile sale a fost tocul ușii. Acum este unul dintre cei mai căutați tâmplari din Slobozia. De la foișoare la scări interioare sculptate în lemn și de la mobilă la căsuțe pentru pisici, nimic nu îi e străin. Dacă nu credeți, îl găsiți la un click distanță căutând «Mobilier de grădină Gigi Iancu».

La un click distanță Pe domnul Gheorghe Iancu l-am găsit cu un simplu click. E acolo de când e Facebook-ul și dinainte de... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2021, 12:10 (5511 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Polițistul local agresor este cercetat penal

Slobozia vrea dreptate

Polițistul local agresor este cercetat penal

Modul în care instituțiile statului gestionează agresiunea comisă de polițis­tul local Tudor George asupra tinerei de 24 de ani din Slobozia evidențiază încă o dată anomaliile legis­lative în privința cercetării disciplinare a funcționarilor publici. Imediat după ce a fost agresată, fata a depus o plângere la Poliția Municipiului Slobozia. Dosarul penal deschis în această cauză împiedică însă Comisia de Disciplină întrunită la nivelul Poliției Locale Slobozia să deschidă o anchetă internă în legătură cu acest incident. Comisia poate face verifi­cările în acest caz abia după soluțio­narea anchetei penale. Până atunci, agentul agresor își poate exercita profesia, chiar dacă a încălcat preve­derile... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2021, 11:10 (6533 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia

Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia

Marian Neacșu, Lucifer al politicii ialomițene și lider fără egal al PRO România Ialomița, nu mai este consilier local. Informația a fost făcută publică în cadrul unei ședințe «de îndată» a Consiliului Local Slobozia, desfășurată miercuri, 13 ianuarie 2021.

Adio și n-am cuvinte Marian Neacșu pune din nou punct carierei politico-administrative în Ialomița, demisionând din Consiliul Local Slobozia. Trist, am spune noi, în condițiile în care, încă din vremea campaniei de la Alegerile Locale, domnia sa elucubra despre interesul nemărginit pentru Slobozia și județul Ialomița... Demisia din... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2021, 18:10 (13730 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»

Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»

Peste 50 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, membrii ai Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», au organizat un protest în fața sediului Prefecturii Ialomița joi, 14 ianuarie 2021. Salariații și-au manifestat nemulțumirea față de condițiile în care sunt obligați să muncească.

«Vrem să fim respectați!» Salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia care au protestat, membri ai Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», fac parte din categoriile de personal medical care nu au beneficiat de prevederile actelor normative referitoare la stimularea angajaților din sistemul... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2021, 17:15 (6000 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IJJ Ialomița: Acțiuni preventive în școli

IJJ Ialomița: Acțiuni preventive în școli

În baza Planului teritorial comun de acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și prevenirea delincvenței juvenile, în cadrul proiectului «Școala în siguranță», miercuri, 1 februarie a.c ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2023, 17:40
(14441 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: În 2022, pompierii au intervenit pentru stingerea a peste 700 de incendii

ISU Ialomița: În 2022, pompierii au intervenit pentru stingerea a peste 700 de incendii

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității desfășurate, în cursul anului 2022. Potrivit informațiilor oficiale, pompierii ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2023, 14:20
(16903 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru «trafic de droguri»

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a trei inculpați și luarea măsurii ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 18:00
(5746 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Evoluția Pestei Porcine, în dezbatere

Instituția Prefectului Ialomița: Evoluția Pestei Porcine, în dezbatere

Joi, 2 februarie 2023, prefectul județului Ialomița, în calitate de președinte al Comitetului Local de Combatere a Bolilor Ialomița, a participat la o ședință organizată de Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 17:20
(8170 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: În 2022, jandarmii au aplicat sancțiuni de peste 745 mii de lei

IJJ Ialomița: În 2022, jandarmii au aplicat sancțiuni de peste 745 mii de lei

În 2022, pentru asigurarea și menținerea unui climat deordine și siguranță publică, structurile operative ale Jandarmeriei Ialomița au executat 8268 de misiuni specifice, atât independent, cât și în cooperare ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 17:00
(11295 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cuantumurile Ajutoarelor Naționale Tranzitorii aferente sectoarelor vegetal și zootehnic, pentru anul de cerere 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că au fost stabilite cuantumurile aferente Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT) pentru anul de cerere 2022 și s-a demarat procesul ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2023, 11:00
(14966 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Adolescentă de 17 ani, luată cu forța de fostul iubit

Marți, 31 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au reținut, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, un tânăr în vârstă de 23 de ani, din Coșereni, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de «lipsire de libertate ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 19:10
(13021 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărcănești, reținuți pentru «tâlhărie calificată» și «lovire sau alte violențe»

Doi tineri, în vârstă de 20 și 22 de ani, din Bărcănești, au fost identificați și reținuți de polițiștii ialomițeni după ce ar fi tâlhărit două persoane și le-ar fi sustras o sumă de bani. Aceștia au fost ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 18:55
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de control în unitățile de producere a energiei electrice

ITM Ialomița: Campanie națională de control în unitățile de producere a energiei electrice

Inspecția Muncii, prin inspectoratele teritoriale de muncă, va desfășura Campania de control privind verificarea respectării prevederilor legale în domeniul securității și sănătății în muncă în unitățile ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 18:40
(10244 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

Polițiștii ialomițeni au marcat luni, 30 ianuarie a.c., «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli», prin întâlniri cu elevi și cadre didactice din cadrul unităților de învățământ din județ. Temele dezbătute ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 15:25
(10084 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa aviară, în atenția prefectului de Ialomița

Miercuri, 1 februarie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a participat la o ședință organizată de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, a cărei principală ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2023, 14:50
(9049 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an

Instituția Prefectului Ialomița: Prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an

Marți, 31 ianuarie 2023, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin a prezidat ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «Pentru că este prima ședință a Colegiului Prefectural din acest an vreau să vă transmit un mesaj cu privire la prioritățile instituționale de care să țineți seama. Vă rog, în primul rând să aveți grijă de cerințele și solicitările cetățenilor. Apoi, îngrijiți-vă și de colegii dumneavoastră, de subordonații cu care faceți echipă. Faceți front comun în rezolvarea tuturor atribuțiilor pe care le aveți. Dincolo de aceste aspecte, vă rog să îi și înțelegeți atunci când au o problemă personală, găsiți împreună soluții pentru rezolvarea problemelor de orice natură ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 15:15
(20987 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Călători ținuți în picioare în microbuz. Șoferul, amendat de polițiști!

Poliția Rutieră Ialomița: Călători ținuți în picioare în microbuz. Șoferul, amendat de polițiști!

În cadrul unui filtru pe DN2C, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, pentru control, marți, 31 ianuarie a.c., un microbuz ce efectua transport rutier de persoane peste limita numărului de locuri înscris ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 14:30
(7025 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Cisternă încărcată cu motorină, răsturnată în șanț

Slobozia: Cisternă încărcată cu motorină, răsturnată în șanț

Detașamentul de pompieri Slobozia a intervenit marți, 31 ianuarie a.c., la un accident rutier produs la ieșire din municipiul Slobozia, în apropiere de Combinatul Chimic, în care au fost implicate o cisternă ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2023, 14:00
(6897 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de droguri, arestat preventiv

Joi, 26 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au documentat activitatea infracțională a unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2023, 18:30
(12739 vizualizări - 0 comentarii)


 Slobozia: Apartament cuprins de flăcări

Slobozia: Apartament cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit duminică, 29 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la un apartament situat la parterul unui bloc din oraș. La fața locului s-a deplasat și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2023, 13:30
(4474 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Două victime în urma unui accident rutier

Amara: Două victime în urma unui accident rutier

Două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Slobozia, au intervenit sâmbătă, 28 ianuarie a.c., în cazul un accident rutier, produs pe raza orașului Amara, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 20:40
(6885 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Alexeni: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Alexeni: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Sâmbătă, 28 ianuarie a.c., în localitatea Alexeni s-a produs un accident rutier. Din cauza neadaptării vitezei la condițiile de drum, șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 13:15
(4971 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile din județ

Potrivit unei informări a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă pe toate drumurile județene și naționale din județul Ialomița. Totodată, polițiștii informează ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2023, 12:00
(15734 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Descinderi ale polițiștilor la hoții de energie electrică

Vineri, 27 ianuarie a.c., 42 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Investigații Criminale, Investigarea Criminalității Economice, ai Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2023, 16:40
(13118 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier, dat peste cap din cauza vremii nefavorabile

Ialomița: Traficul rutier, dat peste cap din cauza vremii nefavorabile

Codul Galben de viscol și ninsori, emis de Administrația Națională de Meteorologie și pentru județul Ialomița, dă peste cap circulația rutieră pe unele drumuri naționale și județene. Astfel, potrivit unei ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2023, 14:10
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Amara

Incendiu la o casă din Amara

Detașamentul de pompieri Slobozia a intervenit joi, 26 ianuarie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Amara. Pentru misiune au fost mobilizate 3 autospeciale ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 20:30
(13975 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Sfântu Gheorghe: Braconieri prinși în flagrant de polițiști

Sfântu Gheorghe: Braconieri prinși în flagrant de polițiști

Miercuri, 26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat în flagrant delict, în apropierea unei bălți private din comuna Sfântu Gheorghe, patru bărbați din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 18:00
(5599 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 ianuarie 2023, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 30 ianuarie 2023, este termenul limită de depunere pentru Formularul 394-«Declarația informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național» ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 16:40
(13843 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului

Ialomița: Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Galben de ploi, ninsori, viscol și intensificări ale vântului și pentru județul Ialomița. Atenționarea intră în vigoare ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 16:30
(5962 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În decembrie 2022, valoarea sumelor rambursate din TVA a fost de 12,70 milioane de lei

Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat, în luna decembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,70 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 16:00
(12909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente rutiere pe șoselele din județ, în minivacanța dedicată Zilei Unirii Principatelor

Ialomița: Accidente rutiere pe șoselele din județ, în minivacanța dedicată Zilei Unirii Principatelor

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a dat publicității un bilanț al evenimentelor rutiere produse pe șoselele județului în minivacanța dedicată Zilei Unirii ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 12:00
(9516 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Locuință cuprinsă de flăcări

Duminică, 22 ianuarie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un incendiu, izbucnit la locuința unui cetățean, din localitatea Alexeni. Pentru misiune au fost mobilizate două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 11:11
(13151 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 90,23 milioane de lei la bugetul general consolidat, în luna decembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna decembrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 90,23 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2023, 10:10
(18570 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În perioada 25 ianuarie 2023, orele 23,00-26 ianuarie 2023, ora 5,00, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile pentru realizarea unor lucrări de investiții pe conducta de alimentare ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2023, 12:40
(14075 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...