Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Afacere de familie cu bani europeni

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Uniunea Europeană a decis ca anul acesta să ofere persoa­nelor defavorizate, în locul pachetelor cu mâncare, tichete sociale electronice cu care oamenii să poată merge la restaurant și să-și cumpere mâncare caldă. Oportună la prima vedere, ideea a demonstrat încă o dată cum «băieții deștepți» reușesc să pro­fite făcând afaceri cu statul. 3 din cele 10 restaurante selectate să facă parte din acest program din Ialomița sunt la Urziceni și se află în administrarea fa­miliei lui Gheorghe Babagianu, actualul șef al Cancelariei Prefecturii Ialomița. «Am fost selectați datorită se­riozității cu care lucrăm... Da, sunt res­taurantele familiei!» a declarat acesta.

Sprijin pentru 5800 de beneficiari... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 10:10 (14917 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

bonus: Ialomița, județul cu 3 spitale suport COVID-19

Evoluția epidemiologică la nivelul munici­piului Slobozia pare scăpată de sub control. În ciuda măsurii de carantinare a orașului, rata de incidență a cazurilor continuă să crească. De la o zi la alta, apar noi focare de boală. La momentul de față, cel mai mare este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde esti­mările arată că aproximativ 100 de angajați din cei peste 800 sunt confirmați pozitiv la testul pentru depis­tarea SARS-CoV-2. Deși nimeni nu o recunoaște oficial, proble­me sunt și la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, unde mai multe cadre me­dicale s-au îmbolnăvit de COVID-19. Situația de la Ambulanță este cu atât mai delicată având în vedere că asistenții instituției... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2020, 10:55 (24327 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

UPDATE: DSU a aprobat prelungirea perioadei de carantină

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a solicitat în cadrul ședinței de joi, 26 noiembrie a.c., prelungirea măsurii de carantinare pentru municipiul Slobozia cu încă 7 zile. Solicitarea a fost trimisă către Departamentul pentru Situații de Urgență care urmează să adopte o decizie în acest sens. Dacă va fi aprobată, măsura intră în vigoare începând cu data de vineri, 27 noiembrie a.c., de la ora 00,00. Solicitarea autorităților din Ialomița a fost făcută ca urmare a creșterii ratei de incidență a cazurilor de infectare cu COVID-19. Estimările arată faptul că Slobozia se apropie de un indice de 9/1000 de locuitori.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2020, 15:30 (10054 vizualizări - 22 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Teste PRO gratuite pentru voturi

#Laurențiu Abaza se pensionează

Teste PRO gratuite pentru voturi

bonus: Mocioniu, al treilea din stânga

Așa cum știți, probabil, Luciferul Neacșu de la PRO România a testat gratuit 100 de slobozeni din Slobozia, în plină perioadă de carantină. Rezultatele acțiunii (după unii 6%, după alții 4%...) i-au oferit Luciferului Național ocazia de a susține public că PRO România are soluția ieșirii din pandemie. Declarăm public acest demers politic învelit în blană de oaie drept cea mai bine camuflată «mită electorală» din câte am văzut noi vreodată. Și am văzut câteva la viața noastră, unele chiar din mâna domnului Neacșu...

Una este dr Adina, nevasta lui Cataramă Joi, 19 noiembrie ... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 18:05 (7385 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

O statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița privind adopțiile, arată că instituția are în evidențe 33 de copii pe care nicio familie nu-i dorește. Ceea ce-i alungă pe potențialii părinți sunt bolile de care aceștia suferă. Așa se face că micuții sunt condamnați să trăiască în grija statului până la 18 ani, după care trebuie să se descurce singuri.

Cazuri fără speranță Adopțiile copiilor instituționalizați reprezintă o șansă pe care aceștia o au pentru a se bucura de căldura unei familii. Funcționarii statului recunosc însă că această șansă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 13:10 (4301 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fortuna în galben-albastru

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FCU Craiova 0-0

Fortuna în galben-albastru

Sâmbătă, 21 noiembrie a.c., la Slobozia a venit liderul Ligii Secunde, FCU Craiova. Pentru Unirea a fost o confruntare extrem de dificilă, cu o echipă oaspete agresivă, care a ratat numeroase ocazii de a înscrie. Râul, ramul, dar mai ales barele porților ne-au fost prietene și au făcut front comun cu ialomițenii, zeița Fortuna îmbrăcând tricoul galben-albastru. Norocul ține de cele mai multe ori cu cei curajoși, iar elevii lui Enache Costea au dat dovadă de mult curaj în apărare. Rezultatul final a venit ca un balsam pe rana produsă de neprezentarea dubioasă a Slatinei de la mijlocul săptămânii. Unirea rămâne deasupra liniei retrogadării și beneficiază de o pauză care o va scăpa, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 17:40 (2749 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Dezlănțuiți înainte de vacanță

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CSM Oltenița 4-1

Dezlănțuiți înainte de vacanță

Recolta Gheorghe Doja a făcut contra celor de la CSM Oltenița cel mai bun meci din acest sezon, arătând că echipa a progresat considerabil. Marius Milea i-a trimis în teren din primul minut pe Băluță-Toma, David, Manole-Petre, Alexe, Mihalașcu, G. Cositoru, Andrei-Scurtu, Anton. Au mai intrat Popescu, Stroe, Milotin și Zaharia. Recolta a început în forță și, în minutul 8, Radu Andrei a fost faultat în careu. Specialistul în lovituri de pedeapsă, Valentin Toma, a transformat, iar ialomițenii au trecut în avantaj. De altfel, Doja a fost în permanență la butoane, ratând numeroase ocazii, așa cum se întâmplă aproape mereu. Următorul gol a venit în partea secundă, dar de data aceasta în poarta lui... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 17:05 (3159 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Propunerea legislativă a Parla­mentului României care vizează pensionarea cu 2 ani mai devreme a persoanelor care locuiesc în zone poluate se adresează doar celor care își manifestă intenția de a ieși la pensie anti­cipat. Conform datelor Casei Județene de Pensii Ialomița, la nivelul județului nostru, lunar, se pensionează anticipat peste 50 de persoane.

Sprijin pentru pensionari La începutul lunii septembrie 2020, Parlamentul României a trimis spre promulgare Președintelui un act normativ care prevede pensionarea cu 2 ani mai devreme pentru persoanele care locuiesc în zone poluate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 14:10 (5031 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Administrația ialomițeană are 28 de edili noi. Noi e un fel de-a spune. Unii dintre primarii care au tras lozurile câștigătoare la Alegerile din 27 septembrie 2020 au mai fost prin primării. Și n-au plecat de buni... Pe alții, comuni­tă­țile i-au regretat. Mai sunt și cei care n-au scăpat de gura partidelor, de obligații... Dar există o categorie de primari cu adevărat noi, care n-au făcut până acum administrație. Tineri sau în floarea vârstei, independenți sau afiliați la partide noi, aceștia au un numitor comun: naivitatea administrativă. O naivitate pe care, la o lună de la preluarea mandatului, și-au păstrat-o aproape intactă. Am decis să le preluăm declarațiile, ca imagine a unei stări de... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 10:05 (5405 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița primari

Click aici

POLITICĂ

Partidul Ialomițenilor, fuziune cu Partidul Național Liberal

Partidul Ialomițenilor, fuziune cu Partidul Național Liberal

Luni, 23 noiembrie 2020, în cadrul unei conferințe de presă comune, a fost anunțată fuziunea prin absorbție a Partidului Ialomițenilor cu Partidul Național Liberal Ialomița. Președintele Partidului Ialomițenilor și primar reales al comunei Bucu, Ion Drăgușin, alături de președintele interimar al Organizației PNL Ialomița și primar ales al Sloboziei, Dragoș Soare, au făcut declarații de presă pe acest subiect. «Decizia comună a partidelor pe care le reprezentăm de a fuziona este o reușită politică și întărește poziția pe care Partidul Național Liberal o are în Ialomița!» a declarat Dragoș Soare, președinte interimar al PNL Ialomița, în cadrul conferinței de presă. «Hotărârea fuziunii a fost aprobată cu unanimitate de voturi în forurile de conducere ale celor două partide, membrii Partidului Ialomițenilor urmând să devină membri ai Organizației PNL Ialomița și să susțină candidații liberali la Alegerile Parlamentare din 6 decembrie!»... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 21:10 (7872 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gara Fetești pune în pericol siguranța călătorilor

Gara Fetești pune în pericol siguranța călătorilor

Pentru călătorii care așteaptă trenul în Gara Fetești este o adevărată provocare să urce în vagoane. Potrivit documen­telor oficiale, stația este prevăzută cu 3 peroane pentru călători care, în realitate, nu există. Oamenii sunt nevoiți să coboare și să urce din trenuri direct pe terasamentul de piatră spartă. Situația trenează de mai bine de 8 ani, însă abia acum Ministerul Transporturilor s-a decis să supună dezbaterii publice proiectul privind reabilitarea stației.

Fonduri pierdute Gara CFR Fetești a fost inclusă în imensul proiect de reabilitare a liniei de cale ferată București... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 13:50 (2590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice

De 6 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice

Scenariul sumbru petrecut la Spitalul Județean Piatra Neamț s-ar putea pe­trece în fiecare moment și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La fel ca unitatea medicală din Piatra Neamț, și cea de la Slobozia prezintă numeroase deficiențe în pri­vința instalațiilor electrice. De 6 ani, în fiecare primăvară, Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» desco­peră aceleași nereguli, fără ca ele să fie remediate. A fost nevoie de o tragedie precum cea petrecută la Piatra Neamț pentru ca oficialii care administrează Spitalul Județean de Urgență Slobozia să-și dea seama de proporțiile unui dezastru similar... «În acest moment am început un proces de evaluare a întregii rețele... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 09:55 (10035 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Până la 1 februarie 2021

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Considerate o alternativă eficientă pentru ca școlile să le poată asigura elevilor dispozitivele electronice necesare participării la cursurile on-line, fondurile europene așteaptă să fie atrase de instituțiile de învățământ. Datele oficiale arată că doar o singură școală din județ a reușit în ultimele luni să facă demersuri în privința depunerii unui astfel de proiect. Restul unităților se află încă în faza de scriere a proiectelor. Dacă vor banii europeni, unitățile ar trebui să se grăbească, pentru că termenul limită până la care linia de finanțare rămâne deschisă este 1 februarie 2021.

Elevii au nevoie de tablete... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2020, 17:40 (5168 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

Independent a avut din nou dreptate, iar riscul rămâne prezent

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

grad de absorbție pentru fondurile europene-3,11%, grad de absobție pentru fondurile naționale-13,19%

Vineri, 13 noiembrie 2020, președintele Consiliului Județean Ialomița Marian Pavel a organizat prima conferință de presă a mandatului său. În cadrul acesteia, noul președinte a confirmat, bazându-se pe date oficiale, că între declarațiile predecesorului său și realitatea admi­nistrativă există diferențe fundamentale. «Din va­loarea totală a proiectelor cu finanțare europeană de 317.189.013,87 lei, gradul de absor­bție este de 13,19%... Din cele 5 proiecte finanțate din fonduri națio­nale, gradul de absorbție nu depășește 3,11% (la două dintre proiecte, gradul de absorbție este 0%!) dintr-o valoare totală de 326.156.829,88 lei, iar termenul final de implementare pentru toate cele 5 proiecte este sfârșitul acestui an!»... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 17:15 (11853 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

 Regulamentul «strâmb» al FRF continuă să facă victime. Unirea pierde la «masa verde» meciul cu Slatina!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Regulamentul «strâmb» al FRF continuă să facă victime. Unirea pierde la «masa verde» meciul cu Slatina!

Așa cum Independent avertiza cu câteva săptămâni în urmă, FRF a născocit reguli aiuritoare pentru gestionarea restanțelor generate de infectările cu COVID-19. Aceste regulamente dezavantajează clar echipa care provoacă prima amânare a meciului, chiar dacă, la reprogramare, adversara se face «vinovată» pentru nedisputarea meciului. Cu alte cuvinte, dacă Unirea nu onora, din cauza pandemiei, restanța cu Farul, ar fi câștigat la «masa vede». Nu a făcut-o, preferând să onoreze competiția cu orice risc. La fel s-a întâmplat și la Recea, când Unirea a făcut deplasarea cu lotul înjumătățit. Sunt, însă, și echipe care preferă să miorlăie pe ascuns pe... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 14:30 (3273 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Noua administrație locală a Feteștiului continuă proiectele de modernizare a traficului din oraș. Astfel, în această perioadă, s-a dat startul depunerii ofertelor pentru achiziția de noi semnalizatoare luminoase care urmează a fi montate în cele mai importante artere de circulație ale orașului. Totodată, administrația locală a demarat și un proiect prin care vor fi montate camere de suprave­ghere video pe străzi.

Orașul cu semafoare Sistemul de semaforizare a munici­piului Fetești a început în primăvara acestui an, ocazie cu care au fost montate primele semnalizatoare luminoase în piațeta... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 13:35 (2894 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încheiat contracte de 15 mii de euro cu o firmă anchetată de DNA

Operațiuni ținute secret

Primăria Slobozia a încheiat contracte de 15 mii de euro cu o firmă anchetată de DNA

O  societate comercială implicată într-o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție are încheiate două contracte de prestări servicii încheiate cu Primăria Slobozia. Administrația locală plătește 15 mii de euro pe an pentru asigurarea unor softuri informatice necesare emiterii de numere de înregistrare și susținerii activității Serviciului Taxe și Impozite. Mai mult, pentru a nu exista discuții în spațiul public cu privire la încheierea contractelor cu această firmă controversată, administrația locală le-a conferit un caracter confidențial.

Filmul unei tranzacții În luna martie... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2020, 09:50 (10273 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal de pandemie

Fotbal, Liga a II-a, Fotbal Comuna Recea-Unirea Slobozia 2-0

Fotbal de pandemie

bonus: Meciul Recoltei Gheorghe Doja, amânat

Enache Costea a reușit să strângă o gașcă de 15 băieți alături de care să meargă în Maramureș pentru confrun­tarea cu Fotbal Comuna Recea. Unirea Slobozia a fost crunt lovită de pandemie. 10 jucători nu ieșiseră încă din izolare la ora meciului, lor adăugându-li-se suspen­datul Danciu și accidentatul Năstase. În aceste condiții, pe terenul de la Recea au intrat Poiană-Ghiță, Chebac, Suciu, Toma-Gherasim, Lemnaru, Bălan-Mihalache, Muscă, Trucă. Au fost doar 4 rezerve: Tudor, Comșa, Pocol și Negoiu. Se observă așadar că toate compartimentele au fost dinamitate. Cea mai mare avarie s-a produs în apărare, acolo unde lui Costea i-au lipsit 5 fundași. În aceste condiții, în centrul defensivei au evoluat... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 17:20 (3146 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorii omului de afaceri Gheorghe Ceteraș l-au trimis după gratii fără temei legal

Stare de incompatibilitate la Înalta Curte de Casație și Justiție

Judecătorii omului de afaceri Gheorghe Ceteraș l-au trimis după gratii fără temei legal

Justiția din România este departe de a fi imparțială și corectă. O dovedesc judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Magistrații care l-au condamnat definitiv pe omul de afaceri Gheorghe Ceteraș, din Slobozia, sunt acuzați de «incompatibilitate». Aceiași judecători care au dat sentința definitivă în apelul făcut de inculpat, se pronunțaseră anterior și în fazele preliminarii ale procesului penal. Mai mult, hotărârea magistraților s-a bazat doar pe declarația unui martor sub acoperire, aspect ce contravine Codului de Procedură Penală. Reamintim faptul că Gheorghe Ceteraș a fost condamnat definitiv la 10 ani închisoare cu executare de către Înalta Curte de Casație și Justiție,... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 16:05 (9235 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Serie grea pentru HCM Slobozia

Handbal, Divizia A

Serie grea pentru HCM Slobozia

După o lungă așteptare, Federația Română de Handbal a decis, în sfârșit, formatul diviziei secunde feminine. Cele 20 de echipe care s-au înscris pentru viitorul sezon au fost repartizate pe criterii geografice în 3 serii. HCM Slobozia va activa în seria C, alături de alte 6 echipe: Știința București, CSM II București, CNE Râmnicu Vâlcea, Danubius Călărași, Neptun Contanța și AMY Slatina. Pe handbalistele noastre le așteaptă confruntări dificile, aspect care n-ar trebui să le sperie având în vedere că obiectivul stipulat nu este promovarea... Știința București, Neptun Constanța și chiar Danubius Călărași reprezintă grupări solide pentru acest nivel, care au tins mereu spre vârful clasamentului... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 12:40 (3207 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 29 Iun 2026
212 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poiana: Cal scos din apele Ialomiței de pompieri

Intervenție în forță a pompierilor din cadrul Gărzii Slobozia. Militarii au acționat pe raza localității Poiana pentru scoaterea din apele Ialomiței a unui cal. Din spusele proprietarului, animalul a sărit ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 08:20
(5082 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Dețineau arme fără drept

Doi bărbați, de 34 și 40 de ani, din Borănești, s-au ales cu dosare penale după ce polițiștii au descoperit faptul că aceștia dețineau fără drept pistoale cu bile de cauciuc. Din verificările polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 06:20
(4614 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii le-au salvat locuințele

Doi cetățeni din Fetești și Bărbulești erau la un pas de a rămîne fără acoperiș deasupra capului, din cauza neglijenței acestora. Din fericire, pompierii au intervenit în timp util, iar flăcările nu au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 06:05
(7937 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Un mort și trei răniți într-un accident!

O plimbare cu mașina s-a transformat într-o tragedie. Șoferul al unui autoturism, un bărbat de 34 de ani, din Slobozia, însoțit de trei tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 22 de ani, a părăsit partea ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2013, 05:40
(7995 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara accident


«Monstrul» din Muteni Buzău, trimis după gratii

La începutul acestei luni, www.independentoline.ro relata despre drama unei micuțe de doar 3 ani, din Munteni Buzău, asupra căruia planau suspiciuni cu privire la faptul că ar fi fost batjocorită ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 15:17
(8779 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: La plimbare cu o mașină furată

Gesturile adolescenților sunt din ce în ce mai uluitoare. A demonstrat-o un tînăr de 17 ani din Căzănești care a plecat la plimbare pe ascuns cu mașina tatălui său. Distracția s-a încheiat repede, cînd ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 14:16
(4744 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: 1 Decembrie la Muzeul Județean Ialomița

Joi, 28 noiembrie a.c., Muzeul Județean Ialomița organizează o amplă manifestare dedicată Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Acest eveniment este organizat cu sprijinul Liceului Pedagogic «Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 13:14
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Minor de 16 ani, arestat preventiv

Delicvența juvenilă în Ialomița este greu de combătut. Un minor de 16 ani, din Amara, a fost arestat preventiv după ce polițiștii au descoperit că este autorul mai multor furturi. Polițiștii suspectează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 12:13
(6694 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Conducea cu o alcoolemie de 1,20 miligrame alcool pur în aerul expirat

O patrulă de siguranță publică a depistat pe raza comunei Borănești, un tînăr în vîrstă de 27 de ani, din municipiul București, care se deplasa la volanul unui autoturism, deși consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 10:13
(9344 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Teribilist trimis după gratii

După ce a amenințat cu cuțitul și a distrus mai multe mese din birtul localității, un tînăr de 23 de ani din Stelnica a fost trimis după gratii. Din primele verificări, anchetatorii au stabilit faptul că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 09:43
(6729 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica scandal


Ialomița: Comerțul cu cereale, în atenția polițiștilor

Efective de polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, Ordine Publică și Serviciul Rutier au demarat o amplă acțiune de verificare a operațiunilor cu produse cerealiere și de panificație ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 09:11
(5305 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat penal pentru evaziune fiscală

Un bărbat de 51 de ani, din Slobozia, este cercetat de către polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor  Ialomița. În calitate de administrator al unei societăți comerciale, acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 08:19
(7131 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise la volan

Cînd vine vorba de încălcarea normelor rutiere, șoferii ialomițeni sînt campioni. Într-o singură seară, polițiștii Serviciului Rutier au întocmit dosare penale unui număr de 4 conducători auto, depistați ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2013, 08:06
(7177 vizualizări - 0 comentarii)


Zi neagră pe șoselele din Ialomița: Un mort și trei răniți!

O persoană a murit și altre trei au fost rănite în urma a două accidente petrecute vineri, 22 noiembrie a.c., în zona Țăndărei. În ambele cazuri, cauza care a produs evenimentele rutiere a fost neadaptarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 15:47
(7127 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Hoț de telefoane mobile, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au reușit să probeze activitatea infracțională și să rețină pentru 24 de ore un tînăr din oraș. Acesta se face vinovat de comiterea mai multor furturi. Concret, este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 13:46
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Cămătari trimiși la închisoare

Doi bărbați de 32 și 34 de ani, din Borănești, au încercat să fugă de închisoare, dar în cele din urmă au fost prinși. Ei se află acum încarcerați în cadrul Penitenciarului Slobozia... Pe numele celor doi ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 12:45
(7519 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la furat de fier vechi

O patrulă de polițiști a surprins pe raza orașului Țăndărei, un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu, în timp ce transporta într-o căruță mai multe panouri metalice. El furase bunurile ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2013, 11:44
(4534 vizualizări - 0 comentarii)


Teatru la Slobozia: «Vacanță în Guadelupa», comedie cu Mircea Diaconu

«O comedie bulevardieră, excelent scrisă și magistral jucată, despre lucruri care se întîmplă la fiecare pas, cu care ne-am învățat, pe care le vedem pe mai toate posturile de televiziune, într-un cuvînt ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 11:11
(7618 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Feteștean arestat pentru «ucidere din culpă»

Judecătoria Urziceni a emis marți, 19 noiembrie 2013, pe numele unui bărbat în vîrstă de 33 de ani, din  Fetești, mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 de zile pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 10:52
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Cercetat penal pentru «uz de armă letală»

Efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au fost sesizate cu privire la faptul că un tînăr, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Cosîmbești, a tras mai multe focuri de armă în timp ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 08:51
(6642 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice

În ziua de 19 noiembrie 2013, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv, combaterea infracțiunilor rutiere ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2013, 07:50
(9229 vizualizări - 1 comentariu)


Rădulești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 22 de ani, din localitatea Maia, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat conducînd în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,50 miligrame alcool pur în aerul expirat. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 19:37
(6258 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, depistați de polițiști

Doi bărbați, de 27 și 45 de ani, din Urziceni, au fost identificați de polițiști drept autorii unor furturi petrecute pe raza municipiului. Asupra tînărului de 27 de ani planează suspiciunea că în cursul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 17:34
(4293 vizualizări - 0 comentarii)


13 ani de activitate social-filantropică la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Marți, 19 noiembrie a.c., în incinta Centrului Socio-Cultural «Episcopul Damaschin» din Slobozia s-a desfășurat conferința județeană «Modelele de bună practică în asistența socială implementate în Episcopia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 15:30
(8543 vizualizări - 1 comentariu)


Bilanț sumbru pe șoselele din Ialomița: un mort și patru răniți grav!

La sfîrșitul săptămînii precedente, pe șoselele județului s-au petrecut mai multe accidente de circulație. Evenimentele rutiere au avut urmări grave. În urma accidentelor petrecute la sfîrșitul săptămînii ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 12:29
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru șoferii imprudenți

Acțiunile polițiștilor Serviciului Rutier de prevenire a accidentelor de circulație au continuat și în zilele trecute. Șoferilor contravenienți le-au fost aplicate sancțiuni în cuantum de 100 mii de lei ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2013, 11:29
(6013 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Spărgător de magazine, reținut de polițiști

Oamenii legii din Slobozia au reușit reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 38 de ani, suspectat că ar fi spart un magazin de unde a furat mai multe bunuri. La începutul lunii în curs, el a pătruns ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 11:19
(4244 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins băut la volan

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiști în timp ce se afla la volanul unui autoturism, deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorul auto a fost ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 10:18
(5625 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arme și muniție, confiscate de polițiști

În urma unei acțiuni demarate în zona Urziceni, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat două puști cu aer comprimat și mai multe elemente de muniție. Toate ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 09:16
(7489 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școlile, supravegheate de polițiști

Acțiunile de supraveghere a școlilor din județul Ialomița de către polițiști au continuat și în aceste zile. Polițiștii au urmărit atragerea atenției asupra necesității implicării în procesul de reducere ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2013, 08:16
(4437 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...