Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Afacere de familie cu bani europeni

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Uniunea Europeană a decis ca anul acesta să ofere persoa­nelor defavorizate, în locul pachetelor cu mâncare, tichete sociale electronice cu care oamenii să poată merge la restaurant și să-și cumpere mâncare caldă. Oportună la prima vedere, ideea a demonstrat încă o dată cum «băieții deștepți» reușesc să pro­fite făcând afaceri cu statul. 3 din cele 10 restaurante selectate să facă parte din acest program din Ialomița sunt la Urziceni și se află în administrarea fa­miliei lui Gheorghe Babagianu, actualul șef al Cancelariei Prefecturii Ialomița. «Am fost selectați datorită se­riozității cu care lucrăm... Da, sunt res­taurantele familiei!» a declarat acesta.

Sprijin pentru 5800 de beneficiari... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 10:10 (14917 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

bonus: Ialomița, județul cu 3 spitale suport COVID-19

Evoluția epidemiologică la nivelul munici­piului Slobozia pare scăpată de sub control. În ciuda măsurii de carantinare a orașului, rata de incidență a cazurilor continuă să crească. De la o zi la alta, apar noi focare de boală. La momentul de față, cel mai mare este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde esti­mările arată că aproximativ 100 de angajați din cei peste 800 sunt confirmați pozitiv la testul pentru depis­tarea SARS-CoV-2. Deși nimeni nu o recunoaște oficial, proble­me sunt și la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, unde mai multe cadre me­dicale s-au îmbolnăvit de COVID-19. Situația de la Ambulanță este cu atât mai delicată având în vedere că asistenții instituției... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2020, 10:55 (24319 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

UPDATE: DSU a aprobat prelungirea perioadei de carantină

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a solicitat în cadrul ședinței de joi, 26 noiembrie a.c., prelungirea măsurii de carantinare pentru municipiul Slobozia cu încă 7 zile. Solicitarea a fost trimisă către Departamentul pentru Situații de Urgență care urmează să adopte o decizie în acest sens. Dacă va fi aprobată, măsura intră în vigoare începând cu data de vineri, 27 noiembrie a.c., de la ora 00,00. Solicitarea autorităților din Ialomița a fost făcută ca urmare a creșterii ratei de incidență a cazurilor de infectare cu COVID-19. Estimările arată faptul că Slobozia se apropie de un indice de 9/1000 de locuitori.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2020, 15:30 (10054 vizualizări - 22 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Teste PRO gratuite pentru voturi

#Laurențiu Abaza se pensionează

Teste PRO gratuite pentru voturi

bonus: Mocioniu, al treilea din stânga

Așa cum știți, probabil, Luciferul Neacșu de la PRO România a testat gratuit 100 de slobozeni din Slobozia, în plină perioadă de carantină. Rezultatele acțiunii (după unii 6%, după alții 4%...) i-au oferit Luciferului Național ocazia de a susține public că PRO România are soluția ieșirii din pandemie. Declarăm public acest demers politic învelit în blană de oaie drept cea mai bine camuflată «mită electorală» din câte am văzut noi vreodată. Și am văzut câteva la viața noastră, unele chiar din mâna domnului Neacșu...

Una este dr Adina, nevasta lui Cataramă Joi, 19 noiembrie ... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 18:05 (7384 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

O statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița privind adopțiile, arată că instituția are în evidențe 33 de copii pe care nicio familie nu-i dorește. Ceea ce-i alungă pe potențialii părinți sunt bolile de care aceștia suferă. Așa se face că micuții sunt condamnați să trăiască în grija statului până la 18 ani, după care trebuie să se descurce singuri.

Cazuri fără speranță Adopțiile copiilor instituționalizați reprezintă o șansă pe care aceștia o au pentru a se bucura de căldura unei familii. Funcționarii statului recunosc însă că această șansă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 13:10 (4301 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fortuna în galben-albastru

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FCU Craiova 0-0

Fortuna în galben-albastru

Sâmbătă, 21 noiembrie a.c., la Slobozia a venit liderul Ligii Secunde, FCU Craiova. Pentru Unirea a fost o confruntare extrem de dificilă, cu o echipă oaspete agresivă, care a ratat numeroase ocazii de a înscrie. Râul, ramul, dar mai ales barele porților ne-au fost prietene și au făcut front comun cu ialomițenii, zeița Fortuna îmbrăcând tricoul galben-albastru. Norocul ține de cele mai multe ori cu cei curajoși, iar elevii lui Enache Costea au dat dovadă de mult curaj în apărare. Rezultatul final a venit ca un balsam pe rana produsă de neprezentarea dubioasă a Slatinei de la mijlocul săptămânii. Unirea rămâne deasupra liniei retrogadării și beneficiază de o pauză care o va scăpa, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 17:40 (2748 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Dezlănțuiți înainte de vacanță

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CSM Oltenița 4-1

Dezlănțuiți înainte de vacanță

Recolta Gheorghe Doja a făcut contra celor de la CSM Oltenița cel mai bun meci din acest sezon, arătând că echipa a progresat considerabil. Marius Milea i-a trimis în teren din primul minut pe Băluță-Toma, David, Manole-Petre, Alexe, Mihalașcu, G. Cositoru, Andrei-Scurtu, Anton. Au mai intrat Popescu, Stroe, Milotin și Zaharia. Recolta a început în forță și, în minutul 8, Radu Andrei a fost faultat în careu. Specialistul în lovituri de pedeapsă, Valentin Toma, a transformat, iar ialomițenii au trecut în avantaj. De altfel, Doja a fost în permanență la butoane, ratând numeroase ocazii, așa cum se întâmplă aproape mereu. Următorul gol a venit în partea secundă, dar de data aceasta în poarta lui... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 17:05 (3159 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Propunerea legislativă a Parla­mentului României care vizează pensionarea cu 2 ani mai devreme a persoanelor care locuiesc în zone poluate se adresează doar celor care își manifestă intenția de a ieși la pensie anti­cipat. Conform datelor Casei Județene de Pensii Ialomița, la nivelul județului nostru, lunar, se pensionează anticipat peste 50 de persoane.

Sprijin pentru pensionari La începutul lunii septembrie 2020, Parlamentul României a trimis spre promulgare Președintelui un act normativ care prevede pensionarea cu 2 ani mai devreme pentru persoanele care locuiesc în zone poluate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 14:10 (5031 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Administrația ialomițeană are 28 de edili noi. Noi e un fel de-a spune. Unii dintre primarii care au tras lozurile câștigătoare la Alegerile din 27 septembrie 2020 au mai fost prin primării. Și n-au plecat de buni... Pe alții, comuni­tă­țile i-au regretat. Mai sunt și cei care n-au scăpat de gura partidelor, de obligații... Dar există o categorie de primari cu adevărat noi, care n-au făcut până acum administrație. Tineri sau în floarea vârstei, independenți sau afiliați la partide noi, aceștia au un numitor comun: naivitatea administrativă. O naivitate pe care, la o lună de la preluarea mandatului, și-au păstrat-o aproape intactă. Am decis să le preluăm declarațiile, ca imagine a unei stări de... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 10:05 (5405 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița primari

Click aici

POLITICĂ

Partidul Ialomițenilor, fuziune cu Partidul Național Liberal

Partidul Ialomițenilor, fuziune cu Partidul Național Liberal

Luni, 23 noiembrie 2020, în cadrul unei conferințe de presă comune, a fost anunțată fuziunea prin absorbție a Partidului Ialomițenilor cu Partidul Național Liberal Ialomița. Președintele Partidului Ialomițenilor și primar reales al comunei Bucu, Ion Drăgușin, alături de președintele interimar al Organizației PNL Ialomița și primar ales al Sloboziei, Dragoș Soare, au făcut declarații de presă pe acest subiect. «Decizia comună a partidelor pe care le reprezentăm de a fuziona este o reușită politică și întărește poziția pe care Partidul Național Liberal o are în Ialomița!» a declarat Dragoș Soare, președinte interimar al PNL Ialomița, în cadrul conferinței de presă. «Hotărârea fuziunii a fost aprobată cu unanimitate de voturi în forurile de conducere ale celor două partide, membrii Partidului Ialomițenilor urmând să devină membri ai Organizației PNL Ialomița și să susțină candidații liberali la Alegerile Parlamentare din 6 decembrie!»... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 21:10 (7872 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gara Fetești pune în pericol siguranța călătorilor

Gara Fetești pune în pericol siguranța călătorilor

Pentru călătorii care așteaptă trenul în Gara Fetești este o adevărată provocare să urce în vagoane. Potrivit documen­telor oficiale, stația este prevăzută cu 3 peroane pentru călători care, în realitate, nu există. Oamenii sunt nevoiți să coboare și să urce din trenuri direct pe terasamentul de piatră spartă. Situația trenează de mai bine de 8 ani, însă abia acum Ministerul Transporturilor s-a decis să supună dezbaterii publice proiectul privind reabilitarea stației.

Fonduri pierdute Gara CFR Fetești a fost inclusă în imensul proiect de reabilitare a liniei de cale ferată București... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 13:50 (2589 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice

De 6 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice

Scenariul sumbru petrecut la Spitalul Județean Piatra Neamț s-ar putea pe­trece în fiecare moment și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La fel ca unitatea medicală din Piatra Neamț, și cea de la Slobozia prezintă numeroase deficiențe în pri­vința instalațiilor electrice. De 6 ani, în fiecare primăvară, Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» desco­peră aceleași nereguli, fără ca ele să fie remediate. A fost nevoie de o tragedie precum cea petrecută la Piatra Neamț pentru ca oficialii care administrează Spitalul Județean de Urgență Slobozia să-și dea seama de proporțiile unui dezastru similar... «În acest moment am început un proces de evaluare a întregii rețele... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 09:55 (10035 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Până la 1 februarie 2021

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Considerate o alternativă eficientă pentru ca școlile să le poată asigura elevilor dispozitivele electronice necesare participării la cursurile on-line, fondurile europene așteaptă să fie atrase de instituțiile de învățământ. Datele oficiale arată că doar o singură școală din județ a reușit în ultimele luni să facă demersuri în privința depunerii unui astfel de proiect. Restul unităților se află încă în faza de scriere a proiectelor. Dacă vor banii europeni, unitățile ar trebui să se grăbească, pentru că termenul limită până la care linia de finanțare rămâne deschisă este 1 februarie 2021.

Elevii au nevoie de tablete... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2020, 17:40 (5167 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

Independent a avut din nou dreptate, iar riscul rămâne prezent

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

grad de absorbție pentru fondurile europene-3,11%, grad de absobție pentru fondurile naționale-13,19%

Vineri, 13 noiembrie 2020, președintele Consiliului Județean Ialomița Marian Pavel a organizat prima conferință de presă a mandatului său. În cadrul acesteia, noul președinte a confirmat, bazându-se pe date oficiale, că între declarațiile predecesorului său și realitatea admi­nistrativă există diferențe fundamentale. «Din va­loarea totală a proiectelor cu finanțare europeană de 317.189.013,87 lei, gradul de absor­bție este de 13,19%... Din cele 5 proiecte finanțate din fonduri națio­nale, gradul de absorbție nu depășește 3,11% (la două dintre proiecte, gradul de absorbție este 0%!) dintr-o valoare totală de 326.156.829,88 lei, iar termenul final de implementare pentru toate cele 5 proiecte este sfârșitul acestui an!»... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 17:15 (11852 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

 Regulamentul «strâmb» al FRF continuă să facă victime. Unirea pierde la «masa verde» meciul cu Slatina!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Regulamentul «strâmb» al FRF continuă să facă victime. Unirea pierde la «masa verde» meciul cu Slatina!

Așa cum Independent avertiza cu câteva săptămâni în urmă, FRF a născocit reguli aiuritoare pentru gestionarea restanțelor generate de infectările cu COVID-19. Aceste regulamente dezavantajează clar echipa care provoacă prima amânare a meciului, chiar dacă, la reprogramare, adversara se face «vinovată» pentru nedisputarea meciului. Cu alte cuvinte, dacă Unirea nu onora, din cauza pandemiei, restanța cu Farul, ar fi câștigat la «masa vede». Nu a făcut-o, preferând să onoreze competiția cu orice risc. La fel s-a întâmplat și la Recea, când Unirea a făcut deplasarea cu lotul înjumătățit. Sunt, însă, și echipe care preferă să miorlăie pe ascuns pe... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 14:30 (3273 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Noua administrație locală a Feteștiului continuă proiectele de modernizare a traficului din oraș. Astfel, în această perioadă, s-a dat startul depunerii ofertelor pentru achiziția de noi semnalizatoare luminoase care urmează a fi montate în cele mai importante artere de circulație ale orașului. Totodată, administrația locală a demarat și un proiect prin care vor fi montate camere de suprave­ghere video pe străzi.

Orașul cu semafoare Sistemul de semaforizare a munici­piului Fetești a început în primăvara acestui an, ocazie cu care au fost montate primele semnalizatoare luminoase în piațeta... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 13:35 (2894 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încheiat contracte de 15 mii de euro cu o firmă anchetată de DNA

Operațiuni ținute secret

Primăria Slobozia a încheiat contracte de 15 mii de euro cu o firmă anchetată de DNA

O  societate comercială implicată într-o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție are încheiate două contracte de prestări servicii încheiate cu Primăria Slobozia. Administrația locală plătește 15 mii de euro pe an pentru asigurarea unor softuri informatice necesare emiterii de numere de înregistrare și susținerii activității Serviciului Taxe și Impozite. Mai mult, pentru a nu exista discuții în spațiul public cu privire la încheierea contractelor cu această firmă controversată, administrația locală le-a conferit un caracter confidențial.

Filmul unei tranzacții În luna martie... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2020, 09:50 (10273 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal de pandemie

Fotbal, Liga a II-a, Fotbal Comuna Recea-Unirea Slobozia 2-0

Fotbal de pandemie

bonus: Meciul Recoltei Gheorghe Doja, amânat

Enache Costea a reușit să strângă o gașcă de 15 băieți alături de care să meargă în Maramureș pentru confrun­tarea cu Fotbal Comuna Recea. Unirea Slobozia a fost crunt lovită de pandemie. 10 jucători nu ieșiseră încă din izolare la ora meciului, lor adăugându-li-se suspen­datul Danciu și accidentatul Năstase. În aceste condiții, pe terenul de la Recea au intrat Poiană-Ghiță, Chebac, Suciu, Toma-Gherasim, Lemnaru, Bălan-Mihalache, Muscă, Trucă. Au fost doar 4 rezerve: Tudor, Comșa, Pocol și Negoiu. Se observă așadar că toate compartimentele au fost dinamitate. Cea mai mare avarie s-a produs în apărare, acolo unde lui Costea i-au lipsit 5 fundași. În aceste condiții, în centrul defensivei au evoluat... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 17:20 (3144 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorii omului de afaceri Gheorghe Ceteraș l-au trimis după gratii fără temei legal

Stare de incompatibilitate la Înalta Curte de Casație și Justiție

Judecătorii omului de afaceri Gheorghe Ceteraș l-au trimis după gratii fără temei legal

Justiția din România este departe de a fi imparțială și corectă. O dovedesc judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Magistrații care l-au condamnat definitiv pe omul de afaceri Gheorghe Ceteraș, din Slobozia, sunt acuzați de «incompatibilitate». Aceiași judecători care au dat sentința definitivă în apelul făcut de inculpat, se pronunțaseră anterior și în fazele preliminarii ale procesului penal. Mai mult, hotărârea magistraților s-a bazat doar pe declarația unui martor sub acoperire, aspect ce contravine Codului de Procedură Penală. Reamintim faptul că Gheorghe Ceteraș a fost condamnat definitiv la 10 ani închisoare cu executare de către Înalta Curte de Casație și Justiție,... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 16:05 (9235 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Serie grea pentru HCM Slobozia

Handbal, Divizia A

Serie grea pentru HCM Slobozia

După o lungă așteptare, Federația Română de Handbal a decis, în sfârșit, formatul diviziei secunde feminine. Cele 20 de echipe care s-au înscris pentru viitorul sezon au fost repartizate pe criterii geografice în 3 serii. HCM Slobozia va activa în seria C, alături de alte 6 echipe: Știința București, CSM II București, CNE Râmnicu Vâlcea, Danubius Călărași, Neptun Contanța și AMY Slatina. Pe handbalistele noastre le așteaptă confruntări dificile, aspect care n-ar trebui să le sperie având în vedere că obiectivul stipulat nu este promovarea... Știința București, Neptun Constanța și chiar Danubius Călărași reprezintă grupări solide pentru acest nivel, care au tins mereu spre vârful clasamentului... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 12:40 (3207 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Se poate opta pentru depunerea trimestrială a Declarației 112

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii mici (cu cel mult trei angajați și o cifră de afaceri de pînă la 100000 euro) că potrivit OG nr. 30/2011 pot opta pentru depunerea ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:19
(7236 vizualizări - 0 comentarii)


Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Vineri, 2 septembrie a.c., s-a desfășurat ultima probă din cadrul Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. În clasamentul general, podiumul a fost ocupat de lotul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:17
(9601 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie la volan fără permis

Vineri, 2 septembrie a.c., polițiști din Slobozia au oprit pentru control un autoturism condus de o femeie, de 59 ani, domiciliată în județul Constanța. În urma verificărilor efectuate de polițiști în bazele ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:15
(8727 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termene la plata obligațiilor fiscale pentru persoane fizice

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita avertizează că joi, 15 septembrie, este ultima zi pentru efectuarea plăților anticipate aferente trimestrului III 2011 de către contribuabilii persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2011, 11:14
(12545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: BIBLIONET, la a III-a rundă

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița a participat și la Runda a III-a a programului BIBLIONET, program de implementare a serviciului de acces la internet în bibliotecile publice din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:42
(10595 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Arestat după ce a încercat să fure dintr-o locuință

O tînără de 25 ani din Slobozia a alertat polițiștii slobozeni cu privire la faptul că joi, 1 septembrie, în jurul orei 2,00, prietenul ei a surprins în locuință o persoană care încerca să fure bunuri. ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:39
(9334 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 11 ani, victimă a unui accident rutier

O fetiță de 11 ani din Slobozia a fost lovită de o mașină în timp ce încerca să traverseze strada prin loc nepermis și fără să se asigure. S-a întîmplat la Slobozia, joi, 1 septembrie. Copila a fost acroșată ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:38
(5802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ion Roată: Nu a acordat prioritate trenului

Joi, 1 septembrie, la Ion Roată s-a produs un accident rutier. Pe scurt, în timp ce o tînără de 20 ani, din Urziceni, conducea o mașină, la trecerea la nivel cu calea ferată simplă, semnalizată prin indicator ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:38
(7930 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

«În cadrul Programului de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului, în ziua de 1 septembrie, ofițerii specialiști din cadrul Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității, împreună cu efectivele ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:36
(10582 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Ceapă și cartofi, confiscate de polițiști

Comerțul ilegal cu țigări, legume și fructe a fost ținta polițiștilor din Țăndărei în cadrul unei acțiuni organizate, joi, 1 septembrie, pe raza localității. În cadrul verificărilor polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:35
(6355 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: Hoț arestat de polițiști

Un bărbat, în vîrstă de 44 ani, a fost prins de polițiști joi, 1 septembrie. Pe numele individului Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare pentru furt. Bărbatul, docmiciliat în Fierbinți-Tîrg ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:34
(12659 vizualizări - 0 comentarii)


Sport: Cuplul Sorin Iordache (Slobozia)-Călin Manda (Pitești) a cîștigat trofeul «Instirig Cup»

Cuplul Sorin Iordache (Slobozia)-Călin Manda (Pitești) a cîștigat un nou trofeu la tenis de cîmp-dublu, «Instirig Cup», în cadrul turneului internațional U14 desfășurat la Balș. Astfel, după ce a trecut ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:32
(9890 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 590 de fermieri, la teledetecție

590 de fermieri ialomițeni au fost selectați în acest an pentru controlul prin teledetecție. Cifra reprezintă un procent de 5,90% din numărul total de cereri SAPS, procent recomandat de Uniunea Europeană ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:10
(12485 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr de 25 ani, decedat în accident

Un tînăr de doar 25 ani și-a găsit sfîrșitul miercuri, 31 august, într-un accident rutier. Pe scurt, mașina era condusă de un tînăr feteștean de 23 ani care, din cauza neatenției, a pierdut controlul volanului ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:09
(8890 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Copil de 12 ani, hoțul unei biciclete

O femeie de 37 ani din Țăndărei a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că i-a dispărut bicicleta pe care o lăsase nesupravegheată pe stradă. Verificările ulterioare ale polițiștilor au ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:08
(7141 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Incendiatorul unei ferme, identificat de polițiști

Un bărbat de 42 ani din județul Iași este cercetat penal de polițiști pentru distrugerea prin incendiere a unui grajd și a unor furaje pentru animale situate în incinta unei ferme agrozootehnice din Movila ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:08
(6653 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 46 de cereri la subvenție pentru vaci din zone defavorizate

A«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii de lapte din zona defavorizată că termenul de primire a cererilor pentru subvenția la bovinele din ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:07
(13699 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Țigări de contrabandă, confiscate

Miercuri, 31 august, polițiștii au descins la domiciliul unui tînăr de 28 ani din Sălcioara, dat fiind faptul că existau suspiciuni că deține țigări de contrabandă. În cadrul acțiunii, în casa tînărului ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:06
(8888 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băut la volan

Un tînăr de 22 ani a fost prins de polițiștii slobozeni în timp ce conducea un autoturism deși băuse. Tînărul a fost oprit în trafic de polițiști și, testat fiind cu aparatul Drager, valoarea rezultată ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:05
(7955 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Peste 130 de persoane legitimate de polițiști

Peste 130 de persoane au fost legitimate miercuri, 31 august, în cadrul unei acțiuni a polițiștilor din Urziceni. De asemenea, în cadrul acțiunii au fost controlate 5 societăți comerciale, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:05
(7007 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 93 mii de animale vor primi subvenție

Campania de primire a cererilor de acordare a plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic și a primei pe explotație pentru ovine, caprine și bovine s-a încheiat. Centrul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:04
(9503 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La 11 ani a fost surprins la furat de proprietarul casei

Marți, 30 august a.c., în jurul orei 15.30, Poliția Fetești a fost sesizată de un localnic, de 63 ani, asupra faptului că a surprins în locuința sa un copil care încerca să-i sustragă bunuri. În fapt, feteșteanul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:51
(6320 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Gîrbovi: Copil de 3 ani, accidentat în timp ce încerca să traverseze strada în fugă

Un copil de 3 ani a fost izbit de un vehicul în afara comunei Gîrbovi, micuțul încercînd să traverseze strada în fugă. Evenimentul s-a petrecut marți, 30 august a.c., în jurul orelor 15,00, șoferul brăilean ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:45
(10488 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat vecinului lemnele de foc

Poliția a fost sesizată marți, 30 august a.c., de către un feteștean de 60 ani despre faptul că vecinul său i-a furat lemne de foc dintr-o magazie. Potrivit verificărilor, polițiștii au stabilit că vecinul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:30
(13278 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt lemne


Ialomița: Băuți la volan

Doi bărbați de 40, respectiv 59 ani, domiciliați în localitățile Fetești și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri marți, 30 august a.c., în timp ce se deplasau la volanul unor autoturisme. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:25
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Nuntă cu acord de la DSV

Vă mai amintiți nunțile de odinioară, petrecute cîte trei zile și trei nopți în căminele culturale de la țară sau prin te miri ce clădiri amenajate doar pentru evenimentul în sine? Ei bine, distracția s ...[citește_toată_știrea]

31 August 2011, 07:46
(9334 vizualizări - 2 comentarii)


Reviga: Copil de 9 ani, hoț din cutia milei

Un copil de doar 9 ani din Reviga a fost prins de polițiști după ce a furat din cutia milei a unei biserici din localitate. Cazul a fost sesizat polițiștilor duminică, 28 august, de personalul bisericesc ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:39
(8567 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din Spania, găsit la Țăndărei

Scuter furat din Spania, găsit la Țăndărei

Un moped ce figura în bazele de date internaționale ca fiind urmărit a fost găsit luni, 29 august, la Țăndărei. Mopedul aparținea unui tînăr de 29 ani din Țăndărei. Potrivit polițiștilor, mopedul era furat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:38
(12022 vizualizări - 4 comentarii)


Țăndărei: Un șofer beat a intrat cu mașina în șanț

O tînără de 21 ani a fost rănită luni, 29 august, într-un accident rutier petrecut în apropierea orașului Țăndărei. Tînăra era pasageră într-un autoturism ce circula dinspre Platonești spre Țăndărei. Într ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:37
(10040 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: 5 fete de 7-16 ani, prinse la furat de floarea-soarelui

Cinci minore, cu vîrste cuprinse între 7 și 16 ani, au fost prinse luni, 29 august, de polițiști în timp ce furau floarea-soarelui. De fapt, un bărbat, de 43 ani, din comuna Vlădeni, a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:36
(9640 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...