Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Până la 1 februarie 2021

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Considerate o alternativă eficientă pentru ca școlile să le poată asigura elevilor dispozitivele electronice necesare participării la cursurile on-line, fondurile europene așteaptă să fie atrase de instituțiile de învățământ. Datele oficiale arată că doar o singură școală din județ a reușit în ultimele luni să facă demersuri în privința depunerii unui astfel de proiect. Restul unităților se află încă în faza de scriere a proiectelor. Dacă vor banii europeni, unitățile ar trebui să se grăbească, pentru că termenul limită până la care linia de finanțare rămâne deschisă este 1 februarie 2021.

Elevii au nevoie de tablete... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2020, 17:40 (5158 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

Independent a avut din nou dreptate, iar riscul rămâne prezent

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

grad de absorbție pentru fondurile europene-3,11%, grad de absobție pentru fondurile naționale-13,19%

Vineri, 13 noiembrie 2020, președintele Consiliului Județean Ialomița Marian Pavel a organizat prima conferință de presă a mandatului său. În cadrul acesteia, noul președinte a confirmat, bazându-se pe date oficiale, că între declarațiile predecesorului său și realitatea admi­nistrativă există diferențe fundamentale. «Din va­loarea totală a proiectelor cu finanțare europeană de 317.189.013,87 lei, gradul de absor­bție este de 13,19%... Din cele 5 proiecte finanțate din fonduri națio­nale, gradul de absorbție nu depășește 3,11% (la două dintre proiecte, gradul de absorbție este 0%!) dintr-o valoare totală de 326.156.829,88 lei, iar termenul final de implementare pentru toate cele 5 proiecte este sfârșitul acestui an!»... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 17:15 (11844 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

 Regulamentul «strâmb» al FRF continuă să facă victime. Unirea pierde la «masa verde» meciul cu Slatina!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Regulamentul «strâmb» al FRF continuă să facă victime. Unirea pierde la «masa verde» meciul cu Slatina!

Așa cum Independent avertiza cu câteva săptămâni în urmă, FRF a născocit reguli aiuritoare pentru gestionarea restanțelor generate de infectările cu COVID-19. Aceste regulamente dezavantajează clar echipa care provoacă prima amânare a meciului, chiar dacă, la reprogramare, adversara se face «vinovată» pentru nedisputarea meciului. Cu alte cuvinte, dacă Unirea nu onora, din cauza pandemiei, restanța cu Farul, ar fi câștigat la «masa vede». Nu a făcut-o, preferând să onoreze competiția cu orice risc. La fel s-a întâmplat și la Recea, când Unirea a făcut deplasarea cu lotul înjumătățit. Sunt, însă, și echipe care preferă să miorlăie pe ascuns pe... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 14:30 (3273 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Noua administrație locală a Feteștiului continuă proiectele de modernizare a traficului din oraș. Astfel, în această perioadă, s-a dat startul depunerii ofertelor pentru achiziția de noi semnalizatoare luminoase care urmează a fi montate în cele mai importante artere de circulație ale orașului. Totodată, administrația locală a demarat și un proiect prin care vor fi montate camere de suprave­ghere video pe străzi.

Orașul cu semafoare Sistemul de semaforizare a munici­piului Fetești a început în primăvara acestui an, ocazie cu care au fost montate primele semnalizatoare luminoase în piațeta... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 13:35 (2888 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încheiat contracte de 15 mii de euro cu o firmă anchetată de DNA

Operațiuni ținute secret

Primăria Slobozia a încheiat contracte de 15 mii de euro cu o firmă anchetată de DNA

O  societate comercială implicată într-o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție are încheiate două contracte de prestări servicii încheiate cu Primăria Slobozia. Administrația locală plătește 15 mii de euro pe an pentru asigurarea unor softuri informatice necesare emiterii de numere de înregistrare și susținerii activității Serviciului Taxe și Impozite. Mai mult, pentru a nu exista discuții în spațiul public cu privire la încheierea contractelor cu această firmă controversată, administrația locală le-a conferit un caracter confidențial.

Filmul unei tranzacții În luna martie... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2020, 09:50 (10267 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal de pandemie

Fotbal, Liga a II-a, Fotbal Comuna Recea-Unirea Slobozia 2-0

Fotbal de pandemie

bonus: Meciul Recoltei Gheorghe Doja, amânat

Enache Costea a reușit să strângă o gașcă de 15 băieți alături de care să meargă în Maramureș pentru confrun­tarea cu Fotbal Comuna Recea. Unirea Slobozia a fost crunt lovită de pandemie. 10 jucători nu ieșiseră încă din izolare la ora meciului, lor adăugându-li-se suspen­datul Danciu și accidentatul Năstase. În aceste condiții, pe terenul de la Recea au intrat Poiană-Ghiță, Chebac, Suciu, Toma-Gherasim, Lemnaru, Bălan-Mihalache, Muscă, Trucă. Au fost doar 4 rezerve: Tudor, Comșa, Pocol și Negoiu. Se observă așadar că toate compartimentele au fost dinamitate. Cea mai mare avarie s-a produs în apărare, acolo unde lui Costea i-au lipsit 5 fundași. În aceste condiții, în centrul defensivei au evoluat... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 17:20 (3142 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii omului de afaceri Gheorghe Ceteraș l-au trimis după gratii fără temei legal

Stare de incompatibilitate la Înalta Curte de Casație și Justiție

Judecătorii omului de afaceri Gheorghe Ceteraș l-au trimis după gratii fără temei legal

Justiția din România este departe de a fi imparțială și corectă. O dovedesc judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Magistrații care l-au condamnat definitiv pe omul de afaceri Gheorghe Ceteraș, din Slobozia, sunt acuzați de «incompatibilitate». Aceiași judecători care au dat sentința definitivă în apelul făcut de inculpat, se pronunțaseră anterior și în fazele preliminarii ale procesului penal. Mai mult, hotărârea magistraților s-a bazat doar pe declarația unui martor sub acoperire, aspect ce contravine Codului de Procedură Penală. Reamintim faptul că Gheorghe Ceteraș a fost condamnat definitiv la 10 ani închisoare cu executare de către Înalta Curte de Casație și Justiție,... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 16:05 (9228 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Serie grea pentru HCM Slobozia

Handbal, Divizia A

Serie grea pentru HCM Slobozia

După o lungă așteptare, Federația Română de Handbal a decis, în sfârșit, formatul diviziei secunde feminine. Cele 20 de echipe care s-au înscris pentru viitorul sezon au fost repartizate pe criterii geografice în 3 serii. HCM Slobozia va activa în seria C, alături de alte 6 echipe: Știința București, CSM II București, CNE Râmnicu Vâlcea, Danubius Călărași, Neptun Contanța și AMY Slatina. Pe handbalistele noastre le așteaptă confruntări dificile, aspect care n-ar trebui să le sperie având în vedere că obiectivul stipulat nu este promovarea... Știința București, Neptun Constanța și chiar Danubius Călărași reprezintă grupări solide pentru acest nivel, care au tins mereu spre vârful clasamentului... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 12:40 (3207 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de malpraxis la Spitalul Fetești în cazul medicului decedat Mioara Neagu

Suspiciune de malpraxis la Spitalul Fetești în cazul medicului decedat Mioara Neagu

Dispariția fulgerătoare a medicului Mioara Neagu, din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, aruncă unitatea medicală într-un scandal de malpraxis. Foștii colegi sunt acuzați de rudele doctoriței de faptul că au lăsat-o să moară. Reprezentanții spitalului infirmă acuzațiile, în timp ce sindicaliștii din Sănătate cer Guvernului impunerea unei imunități la malpraxis pentru medicii care tratează pacienți cu COVID-19.

Un caz controvresat Moartea medicului Mioara Neagu, coordonator al Compar­timentului de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 10:05 (9649 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsă de teste pentru depistarea SARS-CoV-2 la Spitalul Județean Slobozia

Lipsă de teste pentru depistarea SARS-CoV-2 la Spitalul Județean Slobozia

Trecută pe lista județelor din țară care testează cel mai puțin pacienții pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2, Ialomița are doar un singur laborator acreditat de Ministerul Sănătății pentru efectuarea testărilor RT-PCR, considerate cele mai precise. Acesta funcționează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și, într-adevăr, se confruntă cu un deficit de kit-uri speciale necesare realizării unui număr mare de testări. Restul probelor prelevate de la persoanele suspecte sunt trimise cu o ambulanță la un centru de testare privat din Capitală.

Aparatură există, teste mai puțin... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2020, 16:05 (12247 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primarul Mădălin Teculescu o acuză de «constituirea unui grup infracțional organizat» pe fosta primăriță Livia Gomes

Se întâmplă la Sfântu Gheorghe

Primarul Mădălin Teculescu o acuză de «constituirea unui grup infracțional organizat» pe fosta primăriță Livia Gomes

Să tot fie câteva luni de când parcurgeam o plângere penală înaintată DNA de Alianța USR PLUS împotriva fostului primar de la Sectorul 5, Daniel Florea. Revenirea asupra subiectului acum câteva zile, prin noi dezvăluiri asupra devalizării bugetului local al Sectorului 5 din București, ne-a făcut brusc să ne amintim cum cam aceleași societăți au «patentat» metoda într-o localitate din Ialomița. Se întâmpla prin 2014 când, credem noi, a început totul. Adică modalitatea prin care Media Publisher, Deasign Print sau Prodomo Properties «devalizau» la unison bugețelul comunei ialomițene Sfântu Gheorghe. Primarul de-atunci al localității, adică Iuliana... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2020, 09:55 (14610 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, amenințate de păsările migratoare

Culturile agricole din Ialomița, amenințate de păsările migratoare

După seceta înregistrată în lunile de primăvară și vară, culturile agricole din Ialomița sunt amenințate acum de păsările migratoare. Controlul acestor dăunători prin vânătoare este deocamdată stopat de o decizie a Curții de Apel Brașov. Judecătorii au interzis vânatul pentru 36 de specii de păsări călătoare. O parte dintre acestea tranzitează județul nostru și Hotărârea Curții de Apel Brașov dă peste cap și activitatea Asociațiilor Vânătorilor și Pescarilor care admi­nistrează fonduri de vânătoare în zonele de culoar ale păsărilor. Totodată, aceeași sentință interzice vânatul pentru animalele considerate responsabile pentru răspândirea vi­rusului Pestei Porcine Africane.

O sentință controversată... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2020, 13:20 (5970 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

O minune pe strada Aurora, nr. 10

Împreună suntem neînvinși

O minune pe strada Aurora, nr. 10

Strada e o panglică de asfalt care se desprinde din celebra Ianache, unde se inundă Slobozia la fiecare ploaie mai acătării. Toate casele străzii sunt bătrâne și ponosite. Doamna Cecilia locuiește la nr. 10. Are cancer în stadiul 3 și doi copii la ușă... Fata are 13 ani și învață germană pentru că «îi place doamna...». Băiatul are 16, e paracliser la Catedrală și cuminte ca sfinții de pe pereții bisericii. Toți trei au nevoie de o minune. Iar ca să facem minunea stă în puterea noastră, a comunității.

Soarta care nu e cum vrea omul Doamna Cecilia Știucă are 49 de ani și boli cât pentru... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2020, 17:15 (10440 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat carantinarea Sloboziei

După publicarea deciziei în Monitorul Oficial, orașul intră în «lockdown»

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat carantinarea Sloboziei

UPDATE De vineri, 13 noiembrie 2020, ora 00,00, Slobozia intră în carantină pentru 14 zile!

În urma ședinței organizată miercuri, 11 noiembrie 2020, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat Departamentului pentru Situații de Urgență aprobarea propunerii de intrare în carantină a Sloboziei pentru o perioadă de 14 zile. Solicitarea a fost făcută ca urmare a numărului mare de cazuri confirmate la nivelul orașului.

Afară din case doar cu declarație pe propria răspundere
Potrivit informațiilor oficiale, valoare incidenței cazurilor a ajuns la Slobozia la 7,49/1000 de locuitori. Mai mult, potrivit Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2020, 11:10 (23292 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vodă Pavel anulează deciziile interne ale boierului Moraru

Vodă Pavel anulează deciziile interne ale boierului Moraru

Una dintre primele decizii ale ad­ministrației Moraru, devenită celebră la nivel național, a fost să stabilească dimensiunea corpului de literă cu care trebuie să apară numele prezidențial în documentele oficiale. Dacă vă mai aduceți aminte, în marea sa înțelep­ciune, Victor Moraru a stabilit că numele său trebuie scrijelit, pentru eternitate, cu corp de literă 14. Ei bine, doamnelor și domnilor, după 4 ani de la această decizie absurdă, succesorul său face dreptate zecilor de obidiți din instituție care au aflat cu acel prilej că «egalitatea nu e pentru căței». Întocmai ca în povestea lui Vodă Cuza, Vodă Pavel a revenit asupra deciziei și a statuat că, sub domnia lui... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 19:40 (9515 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Meciul de la Recea, sub semnul întrebării

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Meciul de la Recea, sub semnul întrebării

După cum deja știți, Unirea Slobozia a plătit la rându-i tribut pandemiei. S-a întâmplat cu câteva zile înaintea meciului cu CSM Slatina de pe teren propriu. 14 jucători și un membru al staff-ului tehnic de la Unirea au fost depistați pozitiv cu SARS-CoV-2 și astfel echipa noastră s-a aflat în imposibilitatea de a juca meciul împotriva oltenilor. Cum era de așteptat, Federația Română de Fotbal a răspus afirmativ solicitării de amânare a meciului și, astfel, partida contra Slatinei a fost reprogramată pentru miercuri, 18 noiembrie a.c., de la orele 14,00. Dacă nici la reprogramare meciul nu se va putea disputa, echipa din cauza căreia s-a amânat prima dată va pierde «la masa verde». Această decizie... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 18:15 (3103 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Recensământul șefilor de descentralizate din Ialomița

Recensământul șefilor de descentralizate din Ialomița

La una dintre ultimele ședințe ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Tonița Manea a descoperit că în locul șefului Gărzii de Mediu Ialomița, Marin Ștefan, s-a pre­zentat la apel adjunctul instituției, Dan Popescu... La întrebarea legitimă a doamnei prefect, acesta a răspuns absent că «domnul director e cu treburi, la București...». După 20 de minute de perplexitate instituțională, doamna Tonița s-a trezit întrebând dacă directorul Gărzii a avut «de­legație» când a plecat cu treburi. Sursa noastră nu a deta­liat al doilea răspuns al domnului Popescu, dar a relatat cu lux de amănunte o ultimă întrebare a acestuia, adresată plenului și, implicit, doamnei prefect... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 17:35 (7510 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Înfrângere la finalul turului

Fotbal, Liga a III-a, Mostiștea Ulmu-Recolta Gheorghe Doja 3-0

Înfrângere la finalul turului

Recolta Gheorghe Doja s-a duelat în ultima etapă a Ligii a III-a cu fosta ad­versară a Unirii Slobozia în barajul pentru promovare, Mostiștea Ulmu. Meciul s-a jucat pe Arena «Voința» din București, pe o suprafață sintetică de o foarte slabă calitate. Mingea a fost foarte greu de controlat, iar jucătorii Recoltei au intrat pe teren încălțați neadecvat pentru această suprafață. Noroc că la pauză o parte dintre aceștia au putut apela la încălțămintea de rezervă pe care au fost inspirați să o includă în bagaje. Aceste aspecte nu schimbă în niciun fel faptul că echipa călărășeană a practicat un joc mai bine articulat, superior ialomițenilor. Recolta a pus foarte rar în pericol poarta adversă. Putem... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 14:50 (3836 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița caută medici specializați în evaluarea capacității de muncă

De 5 ani

Ialomița caută medici specializați în evaluarea capacității de muncă

2020 este al cincilea an în care Ialomița caută soluții pentru a angaja un specialist care să examineze capacitatea de muncă a persoanelor care suferă de diverse afecțiuni. Cele două cabinete de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă pe care Casa Județeană de Pensii Ialomița le coordonează la Slobozia și Urziceni și-au suspendat activitatea după ce medicii specialiști au fost implicați în scandaluri de corupție. Acum, pacienții care au nevoie de avize pentru a putea primi pensiile de invaliditate trebuie să meargă la București. Anual, în evidențele instituției, sunt introduse 660 de noi dosare.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 13:05 (4157 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ministerul Mediului a investit într-o platformă de gunoi nefuncțională

La Ciochina

Ministerul Mediului a investit într-o platformă de gunoi nefuncțională

În localitatea Ciochina, gunoiul de grajd este aruncat la voia întâmplării pe câmpurile din jurul localității. Toate acestea în condițiile în care comuna beneficiază de o platformă destinată colectării gunoiului de grajd și transformării lui în compost. Investiția nu poate fi însă pusă în funcțiune pentru că nu are auto­rizațiile necesare, inclusiv pe cea integrată de mediu. Pentru ca platforma să fie deschisă este nevoie ca administrația locală să o exploateze prin intermediul unei societăți pe care, din păcate, nu o poate înființa. «Schema de perso­nal nu ne permite la momentul de față să facem angajări!» susține Nicoleta Fotache, viceprimarul localității Ciochina.

Un proiect ratat... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 10:10 (4955 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 30 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29735, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 29 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2022, 15:35
(1964 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Sâmbătă, 29 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29735, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 28 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:55
(2101 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 28 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29734, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 27 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:20
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publicde Ialomița informează contribuabilii că începând de marți, 1 noiembrie 2022, pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 16:30
(9471 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 31 octombrie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 14:15
(8536 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29731, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 26 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 16:15
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Coșereni

Accident rutier la Coșereni

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:10
(11762 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Joi, 27 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, în care s-au discutat aspecte din activitatea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:00
(20212 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Citirea consumurilor de apă la gospodării se va face trimestrial

Din luna octombrie 2022, angajații societății RAJA Constanța vor efectua citirea indexului de pe apometrele de branșament la gospodării o dată la trei luni. Ca și la ceilalți furnizori de utilități, facturarea ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:40
(10586 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:00
(4386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29726, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 25 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 16:35
(2334 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două ordine de protecție provizorii emise de polițiști

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 40, respectiv 43 de ani. În primul caz, polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:55
(7841 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale

Potrivit datelor statistice, centralizate la nivelul Instituției Prefectului Județul Ialomița, 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale în valoare de 2000 de lei în ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:50
(6746 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 1,39 milioane lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 12:40
(5003 vizualizări - 0 comentarii)


1640 de locuri scoase la concurs în școlile postliceale ale IGPR

Școlile de agenți de poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca organizează, în perioada octombrie-decembrie 2022, concurs de admitere pentru o nouă promoție de elevi. Ultima zi de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 19:20
(4160 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Marți, 25 octombrie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia a fost organizată o manifestare publică dedicată Zilei Armatei Române. În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 17:30
(9637 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Marți, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29721, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 24 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:15
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


APIA participă la Târgul Internațional «INDAGRA» 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că va participa, în perioada 26-30 octombrie 2022, la «INDAGRA», cel mai mare târg din domeniul agriculturii, viticulturii, horticulturii ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:00
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

În perioada 20 octombrie-4 noiembrie a.c., Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 18:10
(4797 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de Toamnă 2022»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-filiala Slobozia/Ialomița organizează joi, 3 noiembrie 2022, orele 14,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrulului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, vernisajul ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:40
(2930 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 24 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29718, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 23 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:10
(2947 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni cu o autospecială de descarcerare a intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Bărbulești, în care au fost implicate trei ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 14:20
(3418 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Cinci echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, respectiv Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o autospecială ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 11:50
(2656 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 23 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29715, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 22 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2022, 16:25
(2633 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29714, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 21 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2022, 16:40
(2392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 21 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29707, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 20 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 16:15
(3323 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA în valoare de 62,62 milioane de lei în perioada ianuarie-septembrie 2022

Administrația Județean a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-septembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de  62 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 13:45
(12868 vizualizări - 0 comentarii)


10,687 milioane de lei pentru «creșterea eficienței energetice» a Palatului Administrativ din Slobozia

Joi, 20 octombrie 2022, pe site-ul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a fost publicată lista cererilor de finanțare aprobate și care urmează să semneze contractul de finanțare ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 13:30
(10394 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi aplicate de peste 169 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că a desfășurat acțiunea de inspecție a animalelor în exploatațiile nonprofesionale. Urmare a acestei acțiuni, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2022, 17:50
(9281 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 98,39 milioane de lei, colectate în luna septembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna septembrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,39 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2022, 17:15
(9461 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...