Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marinică Cazacu a pierdut Primăria Ion Roată

Problemele de integritate l-au lăsat fără mandat

Marinică Cazacu a pierdut Primăria Ion Roată

Judecătoria Urziceni a decis luni, 19 octombrie a.c., să-i invalideze mandatul lui Marinică Cazacu pentru Primăria Ion Roată. Instanța a luat această decizie ca urmare a unei adrese înaintate de Agenția Națională de Integritate prin care Marinică Cazacu a fost considerat incompatibil. Decizia instanței nu este definitivă.

Drept de apel în 2 zile În urmă cu o săptămână, Agenția Națională de Integritate a dat publicității lista candidaților la Alegerile Locale cu probleme de integritate din cauza cărora nu-și pot prelua mandatele pe care le-au obținut. Printre cele 103 nume trecute în... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 20:50 (10021 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Marian Pavel și-a preluat mandatul de președinte al Consiliului Județean Ialomița, alături de noua echipă a consilierilor județeni

Marian Pavel și-a preluat mandatul de președinte al Consiliului Județean Ialomița, alături de noua echipă a consilierilor județeni

Marți, 20 octombrie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, noul președinte al instituției și consilierii desemnați prin vot la scrutinul din 27 septembrie 2020 au participat la ședința de constituire. Și-au preluat mandatul 19 dintre cei 30 de consilieri validați de Tribunalul Ialomița, ceilați 11 depunându-și demisiile din funcție, urmând să fie aleși de pe listele de supleanți ale fiecărei formațiuni politice alți consilieri județeni.

Jurământ depus on-line
În funcție de formațiunea politică din care fac parte, cei 19 consilieri care au depus jurămintele... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 19:05 (14995 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Miroase a play-off

Fotbal, Liga a II-a, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 0-1

Miroase a play-off

Unirea Slobozia rămâne marea surpriză a startului Ligii a II-a. Nou-promovată, fără achiziții sonore și cu un antrenor tânăr care nu mai lucrase la acest nivel, echipa ialomițeană continuă să uimească. S-a împiedicat la mijlocul săptămânii trecute de Farul lui Zicu și Marica, dar a remontat incredibil la Miercurea Ciuc. Mai mult, băieții lui Enache Costea sunt sus, în lumea bună, la 4 puncte de liderul FCU Craiova. Cu 13 puncte din 8 meciuri, Unirea este pe locul 7, la egalitate cu echipa de pe locul 5, Petrolul. Surpriza maximă ar fi calificarea echipei noastre în play-off, iar evoluțiile băieților ne dau mari speranțe în acest sens.

I-au rupt în 14... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 17:25 (3842 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Răzvan Jeaca, campion național al juniorilor

Lupte libere, CS Amara

Răzvan Jeaca, campion național al juniorilor

În perioada 16-18 octombrie 2020, Bacăul a găzduit Campi­onatul Național de Lupte pentru Juniori. Nu putea absenta de la acest eveniment CS Amara, care a deplasat trei luptători. A fost o competiție riguros organizată în contextul actualei crize sani­tare și, grație Federației Române de Lupte, totul s-a terminat cu bine. Și, așa cum ne-au obișnuit, elevii lui Marian Moraru nu s-au întors acasă cu mâna goală. Răzvan Jeaca (17 ani) a dominat fără drept de apel turneul categoriei 61 kilograme. Toate meciurile s-au încheiat cu victorii categorice ale sportivului din Amara, în finală Jeaca trecând entuziasmant de un luptător din Târgu Mureș. «Răzvan Jeaca a fost, fără niciun fel de exagerare, marea... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 16:20 (3554 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Salem Zahra nu mai este directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Angajat în 4 spitale

Medicul Salem Zahra nu mai este directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» este implicat într-un nou scandal public. În urmă cu aproximativ două săptămâni, actuala conducere a instituției a decis să numească un alt director medical, lăsându-l fără funcție pe medicul Salem Zahra. Decizia survine unui control făcut de managerul Stelian Barcari, care a descoperit faptul că dr Salem Zahra și-ar fi exercitat funcția de conducere în cadrul unității medicale în stare de incompatibilitate. Pe lângă faptul că profesa în 4 spitale, acesta era consilier local la Cernavodă și membru în Consiliul de Administrație al Spitalului din același oraș. Situația de la Fetești trenează de aproximativ 3 ani, susțin oficialii instituției, fără însă ca vreo... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 14:55 (7940 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Liderul s-a impus fără emoții

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CS Afumați 0-4

Liderul s-a impus fără emoții

Era greu de crezut că primul meci jucat pe terenul de la Gheorghe Doja va aduce primele puncte din acest sezon Recoltei. Echipa pregătită de Marius Milea primea vizita liderului autoritar din seria a III-a, CS Afumați. Practic, ialomițenii au intrat în joc când ilfovenii conduceau deja cu 3-0. Omul meciului a fost experimentatul Mugurel Dedu, care a realizat tripla în minutele 1, 9 și 26. Golul lui Lupuleț, marcat în minutul 83, avea să consfințească o victorie facilă a oaspeților. Cu toate că a fost o confruntare în care nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, s-a lăsat și cu accidentări. Marian Bucurică, de la Recolta, și Mugurel Dedu, de la Afumați, au părăsit terenul cu traume articulare... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 13:10 (2859 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation poluează legal

În opinia autorităților publice

Chemgas Holding Corporation poluează legal

La începutul lunii octom­brie 2020, slobozenii au fotogra­fiat (și filmat) din nou «coada de vulpe» deasupra Combinatului Chimic Slobozia. Incidentul, raportat Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, «ar fi fost cauzat de o defecțiune la nivelul instalațiilor de producere a azotului». Defecțiunea a fost remediată în decurs de o săptămână, iar activitatea firmei a fost reluată. Comisarii Gărzii de Mediu susțin că incidentele de acest gen sunt «acoperite de lege», iar poluarea este una accidentală.

Combinatul, închis o săptămână
La data de 3 octombrie 2020, rețelele de socializare... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 11:05 (3962 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Candidați cu probleme de integritate la Alegerile Locale din Ialomița

ANI a decis

Candidați cu probleme de integritate la Alegerile Locale din Ialomița

În urmă cu o săptămână, Agenția Națională de Integritate a dat instanțelor de judecată lista candidaților la Alegerile Locale aflați în stare de incompatibilitate sau conflict de interese. Potrivit legii, instanțele au obligația de a invalida aceste mandate, în respectivele localități fiind necesară organizarea unor noi alegeri. Din cei 103 candidați aflați în stare de incompatibilitate la nivel național, 3 sunt din județul Ialomița. Aceștia se află în prezent în situația de a rămâne fără mandatele pe care le-au obținut.

Verificările sunt în curs Potrivit Codului Administrativ, validarea... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2020, 16:10 (9109 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul economic al Primăriei Slobozia, obligat să returneze sporuri acordate ilegal

Directorul economic al Primăriei Slobozia, obligat să returneze sporuri acordate ilegal

Controalele făcute de Curtea de Conturi a României nu rămân fără urmări. La Slobozia, de exemplu, Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia l-a dat în judecată pe Adrian Trifan, directorul economic al instituției, solicitându-i acoperirea unui prejudiciu constatat în urma unui control realizat în anul 2019. La momentul respectiv, auditorii ialomițeni au stabilit faptul că Adrian Trifan a încasat 32 mii de lei, exercitându-și o serie de atribuții fără drept. Cazul nu este singural, Adrian Trifan beneficiind de sporuri acordate ilegal de către alte instituții aflate în subordinea Primăriei Slobozia.

Venituri încasate fără drept... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2020, 10:55 (47670 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Chemarea naturii la Slobozia

Din toaletă publică în toaletă publică

Chemarea naturii la Slobozia

bonus: Gheorghe Ușurelu, omul cu ficatul de fier

Cartea de vizită a unui oraș e Primăria. Ba nu, sunt străzile! Aiurea... Cartea de vizită a unui oraș sunt coșurile de gunoi. Ba monumentele! Ba primarul, că el ne reprezintă. Ba oamenii, că ei duc numele orașului mai departe. Serviciile? Numărul de cerșetori de pe stradă... Toaletele publice? Asta e! Toate câte-s înșirate și toaletele publice. La Slobozia sunt 5. Două aparțin Primăriei, 3 au fost concesionate.

La Gară e mai bine să te abții Dacă ai evitat să intri în toaleta din tren și cobori la aia în Gară, regreți imediat. Dacă cobori din autobuz, n-ai încotro, trebuie să intri... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2020, 13:10 (7294 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă costă municipalitatea 10 milioane de lei

Cheltuieli neprevăzute

Închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă costă municipalitatea 10 milioane de lei

Termenul limită pentru închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă și salubrizarea zonei a fost 31 mai 2020. Ulterior acestei date, Primăria Slobozia a plătit 400 mii de lei pentru transportul deșeurilor existente la Vivani Salubritate. Însă costurile finale estimate de autorități se ridică la 10 mi­lioane de lei.

Unde nu-i cap, vai de buget De mai bine de un an, locuitorii din zona gropii de gunoi de la Slobozia Nouă reclamă faptul că zona a devenit un focar de infecție și reprezintă un pericol public. Pentru a stopa depozitările necontrolate, ex-primarul Adrian Mocio­niu a cerut... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2020, 12:25 (6566 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Medicul Mioara Neagu a murit din cauza infecției cu SARS-CoV-2

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Medicul Mioara Neagu a murit din cauza infecției cu SARS-CoV-2

Medicul care coordona Camera de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, Mioara Neagu, a murit în dimineața zilei de vineri, 16 octombrie a.c., din cauza infecției cu SARS-CoV-2. Acesta se afla internată pe Secția Terapie Intensivă a Spitalului Colentina din București.

Doliu în lumea medicală din Ialomița Medicul Mioara Neagu, coordonatorul Camerei de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești și-a pierdut viața în dimineața zilei de vineri, 16 octombrie a.c., la Spitalul Colentina din Bucureși. Dr Mioara Neagu se afla internată pe Secția... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2020, 16:05 (10425 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul lui Dumnezeu lasă PMP Ialomița la mâna sfinților

Ca să nu rămână fără «coledzi»

Senatorul lui Dumnezeu lasă PMP Ialomița la mâna sfinților

Senatorul Gabi Ionașcu a predat șta­feta președinției PMP Ialomița în mâinile șefului de campanie al lui Mihai Neamțu, candidatul PMP de la Sectorul 3 București. Îl cheamă Cristian Mihalachioiu și săptămâna asta nu are nimic de declarat pentru electoratul ialomițean. Duminica trecută însă, acesta a făcut apelul PMP Ialomița la pădurea Peri, la un mic și-o bere. Senatorul lui Dumnezeu n-a fost prezent, deși se jură că a fost invitat. Prima decizie a noului președinte interimar a fost să mute sediul partidului într-o nouă locație, peste drum de stadionul «1 Mai». Dai un ban, dar stai în față să nu uite electoratul că exiști...

Despre senatori numai de bine... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2020, 15:05 (7283 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest inedit în fața Prefecturii Ialomița

«Fel principal: ȘOMAJ!»

Joi, 15 octombrie 2020, în fața Prefecturii Ialomița, peste 50 de salariați ai industriei HORECA din Slobozia au participat la un protest de o oră. Ei au cerut autorităților să relaxexe măsurile de protecție sanitară impuse la nivelu județului Ialomița. Reprezentanții grupului au fost primiți de către prefectul județului Ialomița, Tonița Manea.

HORECA în stradă Un grup de peste 50 de angajați aparținând industriei HORECA din Slobozia au participat joi, 15 octombrie 2020, începând cu orele 14,00, la un protest în fața Prefecturii Ialomița din Slobozia. Invitația la protest a fost lansată... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2020, 18:05 (5559 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, în pragul Scenariului Roșu. 3 cazuri de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2!

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, în pragul Scenariului Roșu. 3 cazuri de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2!

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia a înregistrat 3 cazuri de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 la două dintre clasele de elevi ale Colegiului. Conform informațiilor oficiale, elevii au fost plasați în izolare la domiciliu. În cazul în care va fi înregistrat un caz nou și la o a treia clasă, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia va intra în Scenariul Roșu.

La un pas de Scenariul Roșu La începutul acestei săptămâni, două eleve de clasa a VIII-a din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia au fost confirmate pozitiv cu SARS-CoV-2 și plasate în izolare la domiciliu în... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2020, 13:50 (11453 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Partidul Social Democrat vine cu soluția creșterii veniturilor a 4,5 milioane de angajați!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Partidul Social Democrat vine cu soluția creșterii veniturilor a 4,5 milioane de angajați!»

În  România, mai mult de 4,5 milioane de angajați sunt remunerați cu sume sub 6.000 de lei pe lună. Aceștia s-ar putea bucura, după Alegerile Parlamentare, de o creștere substanțială a veniturilor. Social-democrații au identificat o soluție modernă prin care să păstreze locurile de muncă, dar și să le asigure românilor o majorare sigură a salariilor fără ca veniturile statului să fie afectate. Potrivit noului program de guvernare pe care PSD îl propune românilor, viitoarea creștere a veniturilor se va realiza prin majorarea deducerilor și prin anularea sau scăderea impozitelor pe muncă pentru lefurile mai mici de 6000 de lei. Deputatul PSD Ștefan Mușoiu dă asigurări că reducerea impozitării... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2020, 11:20 (7783 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Procurorul care a amendat doi polițiști a fost achitat în primă instanță

Ialomița: Procurorul care a amendat doi polițiști a fost achitat în primă instanță

Curtea de Apel București a decis să-l achite, în primă instanță, pe fostul magistrat Mihai Laurențiu Vasilescu, procuror angajat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia care i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în tra­fic. Cazul a fost trimis în judecată de către Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție (SIIJ).

Sancționat pentru depășirea vitezei
În anul 2018, fostul magistrat Mihai Laurențiu Vasilescu, la vremea respectivă procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, a fost tras pe dreapta de doi agenți ai Serviciului Rutier Ialomița, pentru... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2020, 20:20 (8762 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Educatoare cercetată penal pentru că a lovit un copil

Fetești: Educatoare cercetată penal pentru că a lovit un copil

Caz șocant la Grădinița din cadrul Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» din Fetești. O educatoare apare în câteva imagini postate pe internet în timp ce lovește cu palma un elev. Femeia este acum suspectă într-un dosar penal și a fost demisă din funcție.

Verificările sunt în curs Imaginile postate pe rețelele de socializare pare că sunt filmate chiar de către educatoarea acuzată acum de «purtare abuzivă». Conform filmulețului, femeia se plimbă printre copii, iar la un moment dat lovește cu palma un băiețel de doar 5 ani. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, dar și Consiliul de Administrație... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2020, 15:50 (4598 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Străzile din Slobozia Nouă devin impracticabile

Străzile din Slobozia Nouă devin impracticabile

Cetățenii Sloboziei semnalează constant pe rețelele de socializare pro­blemele de infrastructură rutieră care apar. În topul postărilor conduce Cartierul Gării Noi. Următorul ar putea fi însă Cartierul Slobozia Nouă. Fotografia alăturată, postată de un locuitor al Cartierului, confirmă situația alarmantă cu care se confruntă cetățenii din zonă. Slobozia Nouă este recunoscută pentru investi­țiile dezastruoase inițiate de-a lungul anilor de către administrațiile Ionașcu, Stoica și Mocioniu...

Aurel Vlaicu, ultima stradă dintr-un lung șir «Aceasta este Strada Aurel Vlaicu din Slobozia Nouă, stradă pe care asfaltul a fost turnat în 2016. Pe aici trece autobuzul de călători...»... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2020, 11:10 (3877 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Există un „gentlemen’s agreement“!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel despre candidatura sa

«Există un „gentlemen’s agreement“!»

Vineri, 9 octombrie 2020, deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat în cadrul unei conferințe de presă că și-a depus candidatura pentru funcția de deputat în cadrul organizației PNL Ialomița. De asemenea, a mai declarat că alături de el și-a depus candidatura pentru funcția de senator și parlamentarul Mihăiță Găină. Gheorghe Tinel a susținut public că atât el cât și Mihăiță Găină candidează pe listele PNL ca urmare a unui «gentlemen’s agreement» încheiat cu liderul PNL, Ludovic Orban, în urmă cu un an, la căderea Guvernului Dăncilă. În replică, Dragoș Soare, președintele interimar al PNL Ialomița a declarat ulterior conferinței de presă: «În calitate de Președinte Inte­ri­mar al PNL Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2020, 19:50 (8375 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cisternă cu GPL, derapată între Căzănești și Balaciu

Cisternă cu GPL, derapată între Căzănești și Balaciu

O cisternă încărcată cu GPL a derapat între Căzănești și Balaciu și s-a răsturnat între Căzănești și Balaciu. Evenimentul s-a produs miercuri, 8 februarie 2017, fiind cauzat de poleiul instalat pe drumul ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2017, 16:40
(3306 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia invită la dezbatere publică

Primăria Slobozia vă invită miercuri, 15 Februarie 2017, începând cu orele 17,00, la Casa Municipală de Cultură-Cinema Galax, la dezbaterea publică. Tema dezbaterii publice este «STRATEGIA, DEZVOLTAREA ȘI PROGRAMUL DE INVESTIȚII ÎN DOMENIUL SPORTULUI ȘI CULTURII SLOBOZENE» ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2017, 17:15
(3002 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) informează că până în data de 31 martie 2017, orele 16,00, cei interesați pot accesa Schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2017, 15:40
(7576 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista debitorilor la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabililor interesați că, în Monitorul Oficial nr. 87 din 31 ianuarie 2017 a fost publicată Procedura de publicare a listelor debitorilor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2017, 14:50
(5065 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Urmăriți internațional, depistați de polițiști

Șase persoane, pe numele cărora autoritățile din Austria și cele din Germania au emis mandate europene de arestare, pentru infracțiuni contra proprietății, au fost depistate de polițiștii din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2017, 13:20
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Munteni Buzău

Incendiu la Munteni Buzău

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească din localitatea Munteni Buzău. Evenimentul a fost anunțat la 112 în ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2017, 12:35
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 300 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2017, 11:20
(5190 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Influență aviară în județ

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de păsări, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, că în România, ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2017, 10:05
(4757 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Sesiuni active de primire a proiectelor prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) primește în cadrul sesiunilor deschise în 2016 și continuate în 2017, solicitări prin Programul Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020) ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2017, 11:25
(6158 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Aripi Frânte»

În perioada ianuarie-decembrie 2017, Poliția Română, prin intermediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Asociația «Necuvinte» vor desfășura pe raza județului Campania de prevenire a violenței ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 18:10
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița informează

Având în vedere prevederile Legii nr. 1/2017, privind eliminarea unor taxe și tarife, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, începând cu data de 1 februarie 2017 se elimină următoarele ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 17:50
(5444 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Depunerea Formularului 205

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabililor interesați că, pentru veniturile realizate începând cu 1 ianuarie 2016, Formularul 205 «Declarația informativă privind impozitul ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 15:50
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria protejează dreptul la libera exprimare și la libertatea de întrunire

În contextul desfășurării pe raza municipiului Slobozia a unor adunări publice și pentru clarificarea unor aspecte referitoare la activitatea instituției, Jandarmeria Ialomița face următoarele precizări ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 14:40
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 38 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe drumurile publice deși consumase anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 11:15
(3677 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare pentru deținătorii de bovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de bovine că, în perioada februarie-martie 2017, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2017, 10:05
(5407 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări la Codul Fiscal începând cu 1 februarie 2017

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce în atenția contribuabililor interesați principalele modificări aduse Codului Fiscal precum și Codului de Procedură Fiscală, modificări ce se aplica ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2017, 14:30
(5471 vizualizări - 0 comentarii)


Dat în urmărire națională, arestat la Amara

Luni, 30 ianuarie 2017, polițiștii din Amara au organizat o acțiune pentru localizarea și reținerea persoanelor urmărite în temeiul legii. Au fost intensificate activitățile investigative, reușindu-se localizarea ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2017, 12:50
(5899 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați luni, 30 ianuarie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2017, 11:35
(4153 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Luni, 30 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2017, 10:10
(3700 vizualizări - 0 comentarii)


Protest la instanțele din Ialomița. Grefierii au intrat în grevă de avertisment

Personalul auxiliar din cadrul celor 4 instanțe din Ialomița s-a alăturat luni, 30 ianuarie 2017, protestelor inițiate la judecătoriile din Capitală și Curtea de Apel București, de la sfârșitul săptămânii ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2017, 13:58
(6884 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 11000 de lei, 4 permise suspendate

Miercuri, 25 ianuarie 2017, polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2017, 10:45
(5104 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier în județul Constanța. Comandantul Bazei Aeriene 86 Fetești, rănit!

Comandantul Bazei Aeriene 86 Fetești «Gheorghe Mociorniță», generalul de flotilă aeriană Cătălin Băhneanu, a fost rănit într-un accident produs miercuri, 25 ianuarie 2017, în jurul orei 12,30, pe DN22C ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2017, 16:10
(8017 vizualizări - 1 comentariu)


  Iazu: Tânără de 29 de ani, rănită într-un accident rutier

Iazu: Tânără de 29 de ani, rănită într-un accident rutier

O mașină în care se aflau trei persoane a fost implicată marți, 24 ianuarie 2017, într-un accident rutier, în zona localității Iazu. În urma impactului, o tânără de 29 de ani a fost rănită. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2017, 14:00
(6718 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Iazu accident


Oamenii prinși sub nămeți, salvați de militarii Bazei Aeriene 86 Fetești

Nu doar drumarii s-au luptat cu viscolul din ultimele două săptămâni, ci și militarii Bazei Aeriene 86 Fetești. Aceștia au desfășurat mai multe acțiuni de deszăpezire, în zona de Est a județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2017, 10:20
(5498 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat de presă, ENEL Distribuție Dobrogea anunță că luni, 23 ianuarie 2017, în intervalul orar 8,00-16,00, localitatea Gârbovi va fi afectată parțial de întreruperi ale energiei electrice ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 19:15
(5678 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Efective suplimentare de polițiști în stradă

În perioada 20-24 ianuarie 2017, peste 100 de polițiști vor acționa zilnic, suplimentar față de cei care se află în dispozitivul curent de ordine și siguranță publică, pentru prevenirea și descurajarea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2017, 18:10
(3415 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

IPJ Ialomița: Noii agenți de poliție au depus jurământul

În cursul zilei de joi, 19 ianuarie 2017, la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a avut loc ceremonialul depunerii jurământului de credință de către cei 56 de agenți de poliție angajați din sursă ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2017, 18:05
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Giurgeni: Bătrân, mort într-un incendiu

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au interveni în seara zilei de miercuri, 18 ianuarie 2017, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins o locuință din comuna Giurgeni. La scurt timp ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 23:00
(5312 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Atenție! Drumuri Naționale închise în Ialomița!

Miercuri dimineața, 18 ianuarie 2017, Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române anunță că autostrada A2 București-Constanța rămâne închisă, din cauza ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2017, 09:05
(4733 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Reviga, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Reviga, în persoana unui tânăr, de 19 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2017, 16:15
(4561 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...