Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiție destinată tinerilor, la Gheorghe Doja

Investiție destinată tinerilor, la Gheorghe Doja

Cu sprijinul Con­siliului Județean Ialomița și al Asociației de Dez­voltare Intercomunitară «Ialomița» administrația locală din comuna Gheorghe Doja a reușit finalizarea unei investiții dedicată tinerilor din localitate. Valoarea proiectului a fost de peste 400 mii de lei.

Clădire degradată, transformată în Club pentru Tineret Proiectul administrației locale din Gheorghe Doja a vizat modernizarea unei clădiri degradate aflate în patrimoniul instituției, respectiv fostul cămin de nunți din localitate. Cu fondurile alocate de administrația județeană și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2023, 15:50 (7016 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a acordat ajutoare de urgență de peste 160 mii de lei

În 2023

AJPIS Ialomița a acordat ajutoare de urgență de peste 160 mii de lei

Guvernul României alocă periodic, la solicitarea Agen­țiilor Județene pentru Plăți și Inspecții Sociale, ajutoare de urgență. Anul acesta, la nivelul județului Ialomița, au fost acordate 35 de astfel de indemnizații, valoarea lor depășind 160 mii de lei.

Bani guvernamentali pentru oamenii nevoiași Acordarea ajutoarelor de Urgență a fost legiferată de Guvernul României ca măsură de sprijin pentru persoanele aflate în situații deosebite, ca urmare a fenomenelor meteorologice periculoase, sau care au probleme de sănătate grave și se confruntă cu un risc ridicat de excluziune socială. ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2023, 11:20 (2215 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

9,3 km de străzi asfaltate la Perieți

9,3 km de străzi asfaltate la Perieți

Infrastructura rutieră este o prioritate pentru administrația locală din Perieți. Astfel, reprezentanții Primăriei Perieți au finalizat recent asfaltarea a 9,3 km de străzi din localitate.

Drumuri de asfalt la Perieți Cu ajutorul fondurilor guvernamentale și locale, administrația locală din Perieți a făcut demersuri pentru a moderniza rețeaua de drumuri pu­blice din localitate. În urmă cu o săptămână, alte două străzi din localitate au fost asfaltate complet. Astfel, alți 9,3 km de drumuri publice au beneficiat de modernizare și reabilitare. Pe viitor, oficialii administrației locale... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2023, 16:40 (10512 vizualizări - 16 comentarii)

REPORTAJ

Acasă la «119-Telefonul Copiilor»

Acasă la «119-Telefonul Copiilor»

«Telefonul Copilului-119» este gratuit, anonim și confidențial. Funcționează în Ialomița de doi ani și, spun reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița care deservesc acest serviciu, și-a dovedit cu prisosință utilitatea. «De la abuz, neglijență, trafic, exploatare sexuală, cerșetorie... Totul există și pentru orice ni se solicită ajutorul!» susține Mihaela Rada, șefa Centrului.

Oamenii sfințesc locurile «Telefonul copilului» e un birou cu două calculatoare, la unul dintre etajele sediului Direcției. Nimic special, nimic spectaculos. Ceea... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2023, 11:50 (2818 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Din lipsă de fonduri

Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Ordonanța de urgență privind reducerea cheltuielilor bugetare afectează achiziția de echipamente medicale la cel mai mare spital din județul Ialomița. Reprezen­tanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că legea îi împiedică să achiziționeze aparate medicale necesare pentru activitatea insti­tuției. «Le vom utiliza pe cele vechi, dar nu știm cât timp ne vom descurca cu ele...» susține Liviu Patrichi, managerul instituției.

Lista de investiții se reduce Pe lângă blocarea posturilor publice și comasarea unor instituții, Ordonanța privind reducerea cheltuielilor bugetare... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2023, 14:05 (23350 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bursele de merit» ale Ministerului Educației ajung și la Penitenciarul Slobozia

«Bursele de merit» ale Ministerului Educației ajung și la Penitenciarul Slobozia

Noile reglementări ale Ministerului Educației în ceea ce privește acordarea bur­selor școlare nu-i vor ocoli pe deținuții din penitenciare. La Slobozia există un penitenciar cu regim închis, în cadrul căruia se desfășoară activități educative. Reprezentanții instituției au confirmat pentru ziarul nostru că s-au făcut propuneri ca și elevii-deținuți să beneficieze de stimulentele financiare acordate de Ministerul Educației. Formulele de calcul aplicate pe baza normativelor instituției arată faptul că persoanele private de li­bertate aflate în custodia Penitenciarului Slobozia ar putea beneficia de «burse de merit».

Școală în spatele gratiilor... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2023, 09:50 (14154 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Punct de acostare pentru ambarcațiuni, în comuna Stelnica

Punct de acostare pentru ambarcațiuni, în comuna Stelnica

Pentru a dezvolta din punct de vedere turistic zona Stelnica-Fetești, administrația locală a comunei Stelnica a inițiat un proiect prin care intențio­nează să amenajeze un punct de acostare destinat ambarcațiunilor, pe malul stâng al Brațului Borcea. Acest proiect se realizează cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița.

Investiție în turism În anul 2022, administrația locală și comuna Stelnica au semnat un contract de asociere în vederea amenajării, în zona localității Stelnica, a unui punct de acostare pentru ambarcațiuni. Valoarea inițială a proiectului a fost de 1,2 mili­oane de... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 17:10 (7005 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri guvernamentale pentru apă și canalizare în comuna Colelia

Fonduri guvernamentale pentru apă și canalizare în comuna Colelia

În mediul rural ialomițean, amenajarea rețelelor de apă și canalizare reprezintă o adevărată provocare pentru administrațiile locale. Comuna Colelia a reușit să convingă Guvernul României de necesitatea racordării populației la serviciile de utilități publice. Astfel, localitatea a fost selectată pentru a beneficia de fonduri prin Programul Național «Anghel Saligny», necesare dezvoltării infrastructurii de apă și canalizare.

Un proiect ce prinde contur Ideea amenajării rețelei de apă și canalizare în comuna Colelia nu este nouă. De mai bine de 5 ani administrația locală încearcă să... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 13:55 (3461 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grad de absorbție a fondurilor europene de 68,65% la Consiliul Județean Ialomița

A început numărătoarea inversă

Grad de absorbție a fondurilor europene de 68,65% la Consiliul Județean Ialomița

bonus: Slobozia promite un grad de absorbție de 80%

Administrațiile din Ialomița fac eforturi pentru absorbirea fondurilor europene aflate la dispoziție. În întreg județul, de la Fetești până la Dridu, edilii locali luptă pentru finalizarea proiectelor în derulare și pentru absorbția unui procent cât mai mare din fondurile europene aflate la dispo­ziție. Consiliul Județean Ialomița are, în derulare sau finalizate, 23 de proiecte finanțate din fonduri euro­pene. În medie, gradul de absorbție pentru toate aceste 23 de proiecte, este de 68,65%. «Până la finalul anului vom avea un grad de absorbție de 95%. Multe dintre aceste proiecte sunt deja fina­lizate. Practic, vorbim doar de proceduri...» oferă asigurări Marian Pavel, președintele Consiliului... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 10:05 (21386 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campanie de donare de sânge în comuna Sudiți

Campanie de donare de sânge în comuna Sudiți

Din sprijin pentru semenii aflați în suferință, administrația locală din comuna Sudiți a inițiat o campanie publică de donare de sânge. Evenimentul s-a desfă­șurat marți, 28 noiembrie 2023, la sediul Primăriei Sudiți.

Ialomița are nevoie de donatori Având în vedere nevoia permanentă de donatori a Centrului de Transfuzie Sanguină din Slobozia, instituția a decis să facă demersuri pentru a-și extinde activitatea de recoltate și în mediul rural. Astfel, marți, 28 noiembrie 2023, personalul medical de specialitate a fost prezent la Sudiți, unde s-a desfășurat o campanie de donare de sânge... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 16:50 (1833 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții construiește un cămin cultural în comuna Dridu

Compania Națională de Investiții construiește un cămin cultural în comuna Dridu

Administrația locală a comunei Dridu face eforturi pentru dezvoltarea comunității pe care o reprezintă. La nivelul localității sunt deschise mai multe șantiere, cel mai reprezentativ dintre acestea fiind cel al Căminului Cultural. Obiectivul se realizează cu fonduri de la Compania Națională de Investiții.

Cămin Cultural pentru localnicii din Dridu Deși activitatea culturală a comunei Dridu este semnificativă, având în vedere faptul că localitatea păstrează vii tradițiile și obiceiurile locale specifice județului Ialomița, nu a beneficiat până în prezent de un așezământ cultural pentru... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 14:05 (18028 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Parchetul Județean Ialomița a vrut să renunțe la cele mai importante acuzații în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Ancheta trebuie refăcută integral

Parchetul Județean Ialomița a vrut să renunțe la cele mai importante acuzații în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

La un an distanță de la debutul oficial al cercetărilor în dosarul «CAR Învățământ Slobozia», ancheta a intrat într-un con de umbră. Acest aspect nu mai surprinde pe nimeni în contextul în care procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, unitate care coordonează cercetările, au vrut să caseze acuzațiile în ceea ce privește comiterea infracțiunii de «spălare de bani». Soluția a fost însă infirmată de Tribunalul Ialomița, după ce părțile vătămate au reclamat situația în instanță. Avocatul care apără interesele păgubiților a demonstrat faptul că «spălarea de bani» reprezintă infracțiunea-cheie a întregii anchete, din aceasta decurgând celelalte infracțiuni pe care procurorii au ales să... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 09:55 (22427 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ex-Luceafărul Moraru e vicepreședinte la AMEPIP

Ex-Luceafărul Moraru e vicepreședinte la AMEPIP

AMEPIP înseamnă Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice. Și este o suprastructură-mamut care va gestiona activitatea tuturor companiilor de stat din România. Iar vicepreședintele ei, n-ați fi ghicit în veci dacă n-ar vui toată presa națio­nală, e nimeni altul decât Victor Moraru, cândva Luceafărul politicii ialomițene. Iar această nouă promovare a unui ialomițean la cel mai înalt nivel ne oferă ocazia de a rememora vremuri demult apuse, când domnia sa scria în CV că este administrator la Milano și vorbitor fluent de limba italiană...

Mare e Grădina Guvernului... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 16:20 (11062 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

3 puncte și o mulțime de emoții

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Ceahlăul Piatra Neamț 2-1

3 puncte și o mulțime de emoții

Ultimul meci din 2023 a fost privit cu sufletul la gură de suporterii Unirii. Am spus că Ceahlăul este cea mai frumoasă și spectaculoasă echipă din eșalonul secund, iar vizita la Slobozia ne-a dat dreptate mai mult decât ne-am fi dorit. La finalul meciului, antrenorul Unirii, Adrian Mihalcea, recunoștea că s-a simțit mai «hăituit» ca niciodată și că, la cum s-a jucat, era satisfăcut și cu un punct. Unirea a avut eficiență maximă în atac, mult noroc și, în poartă, un Denis Rusu fantastic. Mai mult, după meciul cu Ceahlăul, antrenorul Concordiei Chiajna, Erik Lincar, a declarat că este convins că Unirea Slobozia va promova. Iar discretul Ilie Lemnaru, Președintele Unirii Slobozia, a vorbit pentru... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 15:20 (7668 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Axiopolis Cernavodă 5-3

În sfârșit, victorie!

După 5 jocuri fără victorie, băieții lui Mirel Condei și-au amintit cum e să câștige. Victimă le-a fost Axiopolis Cernavodă, echipa «șoimilor» reputatului antrenor Petre Grigoraș. În tur, dobro­genii câștigaseră cu 5-2, desprinzându-se abia pe final. În meciul de la Gheorghe Doja, contând pentru a 15-a etapă, ultima din acest an, spectacolul s-a menținut. Mirel Condei a început cu următoarea formulă: Borțea-Comșa, Barabaș, Lungu, Andrei-Bălan, Drăgan-Radu, Palii, Răduca-Năstase. Au mai jucat Anton, Eavaz și Popescu. Vestea bună a fost re­cuperarea lui David Borțea, tânărul portar al Recoltei, accidentat în startul me­ciului de la Afumați. Au absentat, în schimb, jucători importanți cum ar fi ... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 12:55 (2351 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Grivița și Axintele, performerele etapei a 16-a

Fotbal, Liga a IV-a

Grivița și Axintele, performerele etapei a 16-a

S-a mai scurs o etapă din sezonul regulat sau faza zonală a Ligii a IV-a. Surprize însemnate nu au fost, dar merită consemnat succesul celor de la Unirea Grivița, pe terenul Victoriei Țăndărei. Iată că grivițenii se încăpățânează să lupte pentru play-off până în ultimul moment. Tot în Seria Est, Junior Țăndărei nu s-a prezentat la meciul cu liderul CSM Fetești. Real Cosâmbești a trecut de Albești ’08 și și-a mai adăugat ceva puncte în zestrea săracă, Amara a câștigat detașat, iar Abatorul s-a impus la Iazu, încurcând și mai mult calculele play-off-ului. În Seria Vest, FC Rovine s-a impus greu cu Victoria Munteni Buzău. Bărcăneștiul s-a impus la limită cu Unirea Ion Roată, iar... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 10:35 (5705 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița a amendat CFR Călători

Reclamați pentru că «scriu urât»

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița a amendat CFR Călători

Scrisul ilizibil al funcționarilor publici a devenit motiv de război în instanță. Se întâmplă la Slobozia, acolo unde o entitate amendată încearcă să scape de sancțiune in­vocând faptul că pe procesul-verbal de contravenție «nu poate fi descifrat scrisul agentului constatator». Cei care solicită anularea documentului din această cauză sunt repre­zentanții Companiei Naționale de Căi Ferate, instituție amendată cu 10 mii de lei de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Sancțiunea are la bază mai multe nereguli descoperite în urma unui control efectuat la Gara Țăndărei.

Mizeria din Gara Țăndărei, sancționată... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2023, 14:10 (9359 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Conducte de «ceramică vitrificată» pentru rețeaua de canalizare de pe strada Lacului

Se întâmplă la Slobozia

Conducte de «ceramică vitrificată» pentru rețeaua de canalizare de pe strada Lacului

Urban SA a anunțat public rea­lizarea «primei in­vestiții private în rețeaua de canalizare a orașului Slobozia.» Declarația îi aparține directorului general al societății, Adrian Stoicescu, și vizează o investiție în valoare de 700000 de lei în sistemul de canali­za­re de pe strada Lacu­lui. Lucrarea s-a aflat pe lista obiectivelor de investiții ale administrației locale mai bine de 10 ani.

Premieră pe strada Lacului În urmă cu 10 zile, strada Lacului din Slobozia a fost blocată. Decizia se adaugă celei de blocare parțială a bulevardului Matei Basarab și devine o nouă sursă de disconfort... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2023, 09:55 (17596 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia a rămas fără medici

Penitenciarul Slobozia a rămas fără medici

Criza de medici specialiști nu se regăsește doar în spitale, ci și în alte instituții pu­blice. Penitenciarul Slobozia, de exemplu, așteaptă de mai bine de 5 ani să ocupe posturile disponibile, dar demersurile au eșuat de fiecare dată. Astfel, pentru acordarea îngrijirilor medicale deținuților, instituția trebuie să plătească pentru vizitele medicale.

Costuri suplimentare pentru consultații Potrivit schemei de personal, Penitenciarului Slobozia îi sunt repartizate patru posturi de medici. Instituția trebuie să aibă două posturi de medic generalist, un post de medic stomatolog și unul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2023, 11:20 (7432 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Șomerii din Ialomița, angajați prin Strategia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă

Șomerii din Ialomița, angajați prin Strategia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă

Ministerul Muncii a dat publicității cifrele privind încadrarea în muncă a șomerilor în baza aplicării Strategiei Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă. La nivelul județului Ialomița, 1600 de persoane și-au găsit un loc de muncă prin acest mijloc. Mai bine de 80% dintre aceștia își desfășoară activitatea pe perioadă nedeterminată, potrivit raportărilor oficiale.

O măsură eficientă Având în vedere declinul demografic al României și lipsa persoanelor interesate să desfășoare activitate în domeniul serviciilor, Guvernul României, prin Ministerul Muncii, a adoptat, încă din anul 20... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2023, 12:05 (14167 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Perioada de autorecenzare se prelungește până pe 27 mai 2022

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează cu privire la faptul că perioada de autorecenzare pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 se prelungește până la data de 27 mai 2022. Recenzarea ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 15:00
(24728 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Noaptea Muzeelor», supravegheată de pompieri

Sâmbătă, 14 mai a.c., se va desfășura evenimentul cultural «Noaptea Muzeelor». Pentru a asigura un nivel ridicat de siguranță pentru participanți și patrimoniul adăpostit de muzeele din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 14:45
(7989 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Joi, 12 mai a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență, generată de producerea unei electrocutări a unui copil, în vârstă de 12 ani, care s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 10:30
(14872 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Joi, 12 mai a.c., Penitenciarul Slobozia, în parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și Centrul Regional de Formare Profesională a Adulților Călărași, a demarat cursul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 19:30
(17709 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Joi, 12 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27154, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de miercuri, 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 16:15
(2785 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi pentru dezastrul ecologic de la Borănești

Printr-o adresă oficială, Inspectoratul de Poliție a Județului Ialomița înștiința DSVSA Ialomița asupra faptului că, în data de 21.04.2022, urmare a unei sesizări primite, reprezentanții Gărzii Naționale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 18:10
(8456 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 11 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27152, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 10 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:50
(1916 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Luna mai, luna concursurilor cu elevi

Ca în fiecare an, luna mai este dedicată unor activități extrașcolare pe care ISU Ialomița le desfășoară cu elevi de toate vârstele din județ. Concursul cu tematică în domeniul apărării împotriva incendiilor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:40
(2664 vizualizări - 0 comentarii)


«SEMINARII WEB», un nou serviciu electronic al ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală a dezvoltat un nou serviciu electronic, «SEMINARII WEB», care va fi pus la dispoziția contribuabililor începând cu luna mai 2022. Prin intermediul acestui serviciu ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 21:20
(6678 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 10 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27151, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 9 mai a.c. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 16:40
(2343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Luni, 9 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27147, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de duminică, 8 mai a.c., când ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 16:10
(2741 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ograda

Accident la Ograda

Sâmbătă, 7 mai a.c., două echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Țăndărei au intervenit cu o autospecială pentru stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 15:05
(3494 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 72000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-07.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 72091 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 13:50
(15618 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Profanatori de morminte, identificați de polițiști

Duminică, 8 mai a.c., polițiștii din Fetești au fost sesizați cu privire la faptul că mai multe morminte din cimitirul comunal Făcăeni au fost distruse. Oamenii legii s-au deplasat de îndată la fața locului ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2022, 21:30
(3914 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 8 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27146, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 7 mai ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2022, 16:50
(7184 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 7 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27142, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 6 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2022, 16:30
(2481 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 6 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27141, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 5 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2022, 16:15
(2267 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 10 mai 2022, termen limită pentru depunerea a 4 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2022, 14:30
(9939 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Joi, 5 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27141, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de miercuri, 4 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2022, 16:20
(2571 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Din 15 iunie se pot depune cereri pentru Ajutor de Stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în perioada 15 iunie-26 iulie 2022, inclusiv, Ministerul Finanțelor derulează o nouă sesiune de înregistrare a Cererilor de acord pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2022, 13:10
(11181 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 4 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27135, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 3 mai a ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 16:35
(2672 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Târg Educațional-Universitatea «Dunărea de Jos» din Galați

Marți, 3 mai 2022, lnspectoratul Școlar Județean lalomița, susținut de autoritățile locale, a facilitat întâlnirea elevilor de liceu cu reprezentanți ai Universității «Dunărea de Jos» din Galați. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 16:05
(9593 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termene limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 15:35
(14490 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Luna mai, luna promovării economiei sociale

În viziunea AJOFM Ialomița, luna mai este luna promovării economiei sociale, fiind dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 14:25
(9033 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Marți, 3 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27131, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de luni, 2 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 16:15
(4804 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,11%, rata șomajului înregistrat în luna martie 2022

La sfârșitul lunii martie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3827 șomeri (din care 1720 femei), rata șomajului fiind de 4,11%, cu 0,82% sub ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 15:00
(10993 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Tânăr de 15 ani, mort într-un accident rutier

DN2A: Tânăr de 15 ani, mort într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de luni, 2 mai a.c., pe DN2A, între localitățile Perieți și Misleanu. Un tânăr de 21 de ani s-a angajat într-o depășire neregulamentară, moment în care ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 11:30
(7842 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Traian și Bărbulești

Sâmbătă, 30 aprilie a.c., în jurul orei 2,00, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din comuna Traian. ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2022, 19:40
(11253 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 34 permise reținute, amenzi de peste 145 mii de lei

În perioada 29 aprilie-1 mai 2022, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 200 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate peste 600 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2022, 17:45
(10356 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 2 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27125, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 1 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2022, 16:25
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...