Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a acordat ajutoare de urgență de peste 160 mii de lei

În 2023

AJPIS Ialomița a acordat ajutoare de urgență de peste 160 mii de lei

Guvernul României alocă periodic, la solicitarea Agen­țiilor Județene pentru Plăți și Inspecții Sociale, ajutoare de urgență. Anul acesta, la nivelul județului Ialomița, au fost acordate 35 de astfel de indemnizații, valoarea lor depășind 160 mii de lei.

Bani guvernamentali pentru oamenii nevoiași Acordarea ajutoarelor de Urgență a fost legiferată de Guvernul României ca măsură de sprijin pentru persoanele aflate în situații deosebite, ca urmare a fenomenelor meteorologice periculoase, sau care au probleme de sănătate grave și se confruntă cu un risc ridicat de excluziune socială. ... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2023, 11:20 (2215 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

9,3 km de străzi asfaltate la Perieți

9,3 km de străzi asfaltate la Perieți

Infrastructura rutieră este o prioritate pentru administrația locală din Perieți. Astfel, reprezentanții Primăriei Perieți au finalizat recent asfaltarea a 9,3 km de străzi din localitate.

Drumuri de asfalt la Perieți Cu ajutorul fondurilor guvernamentale și locale, administrația locală din Perieți a făcut demersuri pentru a moderniza rețeaua de drumuri pu­blice din localitate. În urmă cu o săptămână, alte două străzi din localitate au fost asfaltate complet. Astfel, alți 9,3 km de drumuri publice au beneficiat de modernizare și reabilitare. Pe viitor, oficialii administrației locale... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2023, 16:40 (10510 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Acasă la «119-Telefonul Copiilor»

Acasă la «119-Telefonul Copiilor»

«Telefonul Copilului-119» este gratuit, anonim și confidențial. Funcționează în Ialomița de doi ani și, spun reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița care deservesc acest serviciu, și-a dovedit cu prisosință utilitatea. «De la abuz, neglijență, trafic, exploatare sexuală, cerșetorie... Totul există și pentru orice ni se solicită ajutorul!» susține Mihaela Rada, șefa Centrului.

Oamenii sfințesc locurile «Telefonul copilului» e un birou cu două calculatoare, la unul dintre etajele sediului Direcției. Nimic special, nimic spectaculos. Ceea... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2023, 11:50 (2818 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Din lipsă de fonduri

Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Ordonanța de urgență privind reducerea cheltuielilor bugetare afectează achiziția de echipamente medicale la cel mai mare spital din județul Ialomița. Reprezen­tanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că legea îi împiedică să achiziționeze aparate medicale necesare pentru activitatea insti­tuției. «Le vom utiliza pe cele vechi, dar nu știm cât timp ne vom descurca cu ele...» susține Liviu Patrichi, managerul instituției.

Lista de investiții se reduce Pe lângă blocarea posturilor publice și comasarea unor instituții, Ordonanța privind reducerea cheltuielilor bugetare... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2023, 14:05 (23348 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bursele de merit» ale Ministerului Educației ajung și la Penitenciarul Slobozia

«Bursele de merit» ale Ministerului Educației ajung și la Penitenciarul Slobozia

Noile reglementări ale Ministerului Educației în ceea ce privește acordarea bur­selor școlare nu-i vor ocoli pe deținuții din penitenciare. La Slobozia există un penitenciar cu regim închis, în cadrul căruia se desfășoară activități educative. Reprezentanții instituției au confirmat pentru ziarul nostru că s-au făcut propuneri ca și elevii-deținuți să beneficieze de stimulentele financiare acordate de Ministerul Educației. Formulele de calcul aplicate pe baza normativelor instituției arată faptul că persoanele private de li­bertate aflate în custodia Penitenciarului Slobozia ar putea beneficia de «burse de merit».

Școală în spatele gratiilor... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2023, 09:50 (14153 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Punct de acostare pentru ambarcațiuni, în comuna Stelnica

Punct de acostare pentru ambarcațiuni, în comuna Stelnica

Pentru a dezvolta din punct de vedere turistic zona Stelnica-Fetești, administrația locală a comunei Stelnica a inițiat un proiect prin care intențio­nează să amenajeze un punct de acostare destinat ambarcațiunilor, pe malul stâng al Brațului Borcea. Acest proiect se realizează cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița.

Investiție în turism În anul 2022, administrația locală și comuna Stelnica au semnat un contract de asociere în vederea amenajării, în zona localității Stelnica, a unui punct de acostare pentru ambarcațiuni. Valoarea inițială a proiectului a fost de 1,2 mili­oane de... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 17:10 (7005 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri guvernamentale pentru apă și canalizare în comuna Colelia

Fonduri guvernamentale pentru apă și canalizare în comuna Colelia

În mediul rural ialomițean, amenajarea rețelelor de apă și canalizare reprezintă o adevărată provocare pentru administrațiile locale. Comuna Colelia a reușit să convingă Guvernul României de necesitatea racordării populației la serviciile de utilități publice. Astfel, localitatea a fost selectată pentru a beneficia de fonduri prin Programul Național «Anghel Saligny», necesare dezvoltării infrastructurii de apă și canalizare.

Un proiect ce prinde contur Ideea amenajării rețelei de apă și canalizare în comuna Colelia nu este nouă. De mai bine de 5 ani administrația locală încearcă să... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 13:55 (3461 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Grad de absorbție a fondurilor europene de 68,65% la Consiliul Județean Ialomița

A început numărătoarea inversă

Grad de absorbție a fondurilor europene de 68,65% la Consiliul Județean Ialomița

bonus: Slobozia promite un grad de absorbție de 80%

Administrațiile din Ialomița fac eforturi pentru absorbirea fondurilor europene aflate la dispoziție. În întreg județul, de la Fetești până la Dridu, edilii locali luptă pentru finalizarea proiectelor în derulare și pentru absorbția unui procent cât mai mare din fondurile europene aflate la dispo­ziție. Consiliul Județean Ialomița are, în derulare sau finalizate, 23 de proiecte finanțate din fonduri euro­pene. În medie, gradul de absorbție pentru toate aceste 23 de proiecte, este de 68,65%. «Până la finalul anului vom avea un grad de absorbție de 95%. Multe dintre aceste proiecte sunt deja fina­lizate. Practic, vorbim doar de proceduri...» oferă asigurări Marian Pavel, președintele Consiliului... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2023, 10:05 (21385 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campanie de donare de sânge în comuna Sudiți

Campanie de donare de sânge în comuna Sudiți

Din sprijin pentru semenii aflați în suferință, administrația locală din comuna Sudiți a inițiat o campanie publică de donare de sânge. Evenimentul s-a desfă­șurat marți, 28 noiembrie 2023, la sediul Primăriei Sudiți.

Ialomița are nevoie de donatori Având în vedere nevoia permanentă de donatori a Centrului de Transfuzie Sanguină din Slobozia, instituția a decis să facă demersuri pentru a-și extinde activitatea de recoltate și în mediul rural. Astfel, marți, 28 noiembrie 2023, personalul medical de specialitate a fost prezent la Sudiți, unde s-a desfășurat o campanie de donare de sânge... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 16:50 (1833 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții construiește un cămin cultural în comuna Dridu

Compania Națională de Investiții construiește un cămin cultural în comuna Dridu

Administrația locală a comunei Dridu face eforturi pentru dezvoltarea comunității pe care o reprezintă. La nivelul localității sunt deschise mai multe șantiere, cel mai reprezentativ dintre acestea fiind cel al Căminului Cultural. Obiectivul se realizează cu fonduri de la Compania Națională de Investiții.

Cămin Cultural pentru localnicii din Dridu Deși activitatea culturală a comunei Dridu este semnificativă, având în vedere faptul că localitatea păstrează vii tradițiile și obiceiurile locale specifice județului Ialomița, nu a beneficiat până în prezent de un așezământ cultural pentru... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 14:05 (18027 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Parchetul Județean Ialomița a vrut să renunțe la cele mai importante acuzații în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

Ancheta trebuie refăcută integral

Parchetul Județean Ialomița a vrut să renunțe la cele mai importante acuzații în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»

La un an distanță de la debutul oficial al cercetărilor în dosarul «CAR Învățământ Slobozia», ancheta a intrat într-un con de umbră. Acest aspect nu mai surprinde pe nimeni în contextul în care procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, unitate care coordonează cercetările, au vrut să caseze acuzațiile în ceea ce privește comiterea infracțiunii de «spălare de bani». Soluția a fost însă infirmată de Tribunalul Ialomița, după ce părțile vătămate au reclamat situația în instanță. Avocatul care apără interesele păgubiților a demonstrat faptul că «spălarea de bani» reprezintă infracțiunea-cheie a întregii anchete, din aceasta decurgând celelalte infracțiuni pe care procurorii au ales să... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2023, 09:55 (22406 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ex-Luceafărul Moraru e vicepreședinte la AMEPIP

Ex-Luceafărul Moraru e vicepreședinte la AMEPIP

AMEPIP înseamnă Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice. Și este o suprastructură-mamut care va gestiona activitatea tuturor companiilor de stat din România. Iar vicepreședintele ei, n-ați fi ghicit în veci dacă n-ar vui toată presa națio­nală, e nimeni altul decât Victor Moraru, cândva Luceafărul politicii ialomițene. Iar această nouă promovare a unui ialomițean la cel mai înalt nivel ne oferă ocazia de a rememora vremuri demult apuse, când domnia sa scria în CV că este administrator la Milano și vorbitor fluent de limba italiană...

Mare e Grădina Guvernului... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 16:20 (11062 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

3 puncte și o mulțime de emoții

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Ceahlăul Piatra Neamț 2-1

3 puncte și o mulțime de emoții

Ultimul meci din 2023 a fost privit cu sufletul la gură de suporterii Unirii. Am spus că Ceahlăul este cea mai frumoasă și spectaculoasă echipă din eșalonul secund, iar vizita la Slobozia ne-a dat dreptate mai mult decât ne-am fi dorit. La finalul meciului, antrenorul Unirii, Adrian Mihalcea, recunoștea că s-a simțit mai «hăituit» ca niciodată și că, la cum s-a jucat, era satisfăcut și cu un punct. Unirea a avut eficiență maximă în atac, mult noroc și, în poartă, un Denis Rusu fantastic. Mai mult, după meciul cu Ceahlăul, antrenorul Concordiei Chiajna, Erik Lincar, a declarat că este convins că Unirea Slobozia va promova. Iar discretul Ilie Lemnaru, Președintele Unirii Slobozia, a vorbit pentru... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 15:20 (7666 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Axiopolis Cernavodă 5-3

În sfârșit, victorie!

După 5 jocuri fără victorie, băieții lui Mirel Condei și-au amintit cum e să câștige. Victimă le-a fost Axiopolis Cernavodă, echipa «șoimilor» reputatului antrenor Petre Grigoraș. În tur, dobro­genii câștigaseră cu 5-2, desprinzându-se abia pe final. În meciul de la Gheorghe Doja, contând pentru a 15-a etapă, ultima din acest an, spectacolul s-a menținut. Mirel Condei a început cu următoarea formulă: Borțea-Comșa, Barabaș, Lungu, Andrei-Bălan, Drăgan-Radu, Palii, Răduca-Năstase. Au mai jucat Anton, Eavaz și Popescu. Vestea bună a fost re­cuperarea lui David Borțea, tânărul portar al Recoltei, accidentat în startul me­ciului de la Afumați. Au absentat, în schimb, jucători importanți cum ar fi ... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 12:55 (2350 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Grivița și Axintele, performerele etapei a 16-a

Fotbal, Liga a IV-a

Grivița și Axintele, performerele etapei a 16-a

S-a mai scurs o etapă din sezonul regulat sau faza zonală a Ligii a IV-a. Surprize însemnate nu au fost, dar merită consemnat succesul celor de la Unirea Grivița, pe terenul Victoriei Țăndărei. Iată că grivițenii se încăpățânează să lupte pentru play-off până în ultimul moment. Tot în Seria Est, Junior Țăndărei nu s-a prezentat la meciul cu liderul CSM Fetești. Real Cosâmbești a trecut de Albești ’08 și și-a mai adăugat ceva puncte în zestrea săracă, Amara a câștigat detașat, iar Abatorul s-a impus la Iazu, încurcând și mai mult calculele play-off-ului. În Seria Vest, FC Rovine s-a impus greu cu Victoria Munteni Buzău. Bărcăneștiul s-a impus la limită cu Unirea Ion Roată, iar... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2023, 10:35 (5705 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița a amendat CFR Călători

Reclamați pentru că «scriu urât»

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița a amendat CFR Călători

Scrisul ilizibil al funcționarilor publici a devenit motiv de război în instanță. Se întâmplă la Slobozia, acolo unde o entitate amendată încearcă să scape de sancțiune in­vocând faptul că pe procesul-verbal de contravenție «nu poate fi descifrat scrisul agentului constatator». Cei care solicită anularea documentului din această cauză sunt repre­zentanții Companiei Naționale de Căi Ferate, instituție amendată cu 10 mii de lei de către Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Sancțiunea are la bază mai multe nereguli descoperite în urma unui control efectuat la Gara Țăndărei.

Mizeria din Gara Țăndărei, sancționată... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2023, 14:10 (9359 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Conducte de «ceramică vitrificată» pentru rețeaua de canalizare de pe strada Lacului

Se întâmplă la Slobozia

Conducte de «ceramică vitrificată» pentru rețeaua de canalizare de pe strada Lacului

Urban SA a anunțat public rea­lizarea «primei in­vestiții private în rețeaua de canalizare a orașului Slobozia.» Declarația îi aparține directorului general al societății, Adrian Stoicescu, și vizează o investiție în valoare de 700000 de lei în sistemul de canali­za­re de pe strada Lacu­lui. Lucrarea s-a aflat pe lista obiectivelor de investiții ale administrației locale mai bine de 10 ani.

Premieră pe strada Lacului În urmă cu 10 zile, strada Lacului din Slobozia a fost blocată. Decizia se adaugă celei de blocare parțială a bulevardului Matei Basarab și devine o nouă sursă de disconfort... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2023, 09:55 (17596 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia a rămas fără medici

Penitenciarul Slobozia a rămas fără medici

Criza de medici specialiști nu se regăsește doar în spitale, ci și în alte instituții pu­blice. Penitenciarul Slobozia, de exemplu, așteaptă de mai bine de 5 ani să ocupe posturile disponibile, dar demersurile au eșuat de fiecare dată. Astfel, pentru acordarea îngrijirilor medicale deținuților, instituția trebuie să plătească pentru vizitele medicale.

Costuri suplimentare pentru consultații Potrivit schemei de personal, Penitenciarului Slobozia îi sunt repartizate patru posturi de medici. Instituția trebuie să aibă două posturi de medic generalist, un post de medic stomatolog și unul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2023, 11:20 (7431 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Șomerii din Ialomița, angajați prin Strategia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă

Șomerii din Ialomița, angajați prin Strategia Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă

Ministerul Muncii a dat publicității cifrele privind încadrarea în muncă a șomerilor în baza aplicării Strategiei Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă. La nivelul județului Ialomița, 1600 de persoane și-au găsit un loc de muncă prin acest mijloc. Mai bine de 80% dintre aceștia își desfășoară activitatea pe perioadă nedeterminată, potrivit raportărilor oficiale.

O măsură eficientă Având în vedere declinul demografic al României și lipsa persoanelor interesate să desfășoare activitate în domeniul serviciilor, Guvernul României, prin Ministerul Muncii, a adoptat, încă din anul 20... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2023, 12:05 (14167 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Secție ATI modulară la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Secție ATI modulară la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: «Salvați Copiii» România investește în Secția Neonatologie

După aproape 2 ani de la semnarea cererii de finanțare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, în sfârșit, echipamentele medicale achiziționate în cadrul proiectului ce vizează «creșterea capacității de gestionare a crizelor sanitare». Valoarea investițiilor se ridică la peste 2,8 milioane de lei, banii fiind acordați din bugetul Uniunii Europene.

«Spitalul» din curtea Spitalului În martie 2021, Spitalul Județean de Urgență Slobozia semna cererea de finanțare pentru proiectul «Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 de către Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2023, 12:20 (6965 vizualizări - 9 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8520 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, luni, 6 august 2018. Potrivit polițiștilor, pe raza județului s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Persoana decedată ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 14:40
(4045 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu»

Pe data de 9 și 10 august 2018, Grădina de Vară din stațiunea Amara va găzdui cea de a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Prețul unui bilet este de 10 lei, tichetele putând ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 13:10
(6263 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8232 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8978 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6724 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8123 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7899 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7952 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7959 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11246 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7138 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...