Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

Tot mai scump de la un mandat la altul, «obiectivul» necesită atenția DNA

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

În anul 2009, după 5 ani de conservare a unui dezastru, sala de spectacole de peste drum de Primăria Slobozia revine în atenția opiniei publice. În luna decembrie a anului amintit, plenul Consiliului Județean Ialomița decidea, la propunerea președintelui Silvian Ciupercă, aprobarea cheltuirii a 6,3 milioane de lei pentru finalizarea investiției. La aproape trei ani de la acel moment, execuția lucrărilor înaintează cu pași de melc, valoarea acestora crește în fiecare an,  iar obiectivul este păzit mai ceva decît cele militare!

De 10 ori mai scump în 10 ani
La mijlocul anilor... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:38 (11821 vizualizări - 15 comentarii)

ANCHETĂ

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărând pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Ștefan, file de roman

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărînd pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Subiectul terenurilor din Balta Ialomiței, ale fostelor IAS-uri Stelnica, Bordușani, Vlădeni, Făcăeni suscită în continuare un real interes din partea cititorilor noștri. Cu atît mai mult cu cît, cel puțin în ceea ce privește terenurile agricole ale fostului IAS Stelnica, Ștefan Poienaru-Agrofam, Vitifam, etc, este direct implicat. Și cum știm că atunci cînd vorbim de Poienaru în general discutăm despre evaziune, inginerii agrico-economice și implicații politice e de la sine înțeles că abordăm astfel de teme.
În urmă cu ceva timp, vă promiteam o revenire asupra subiectului Ștefan Poienaru. În deschiderea a ceea ce va urma, vă prezentăm o relație deosebită a milionarului (în euro sau dolari... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 17:08 (20576 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agenția Domeniilor Statului favorizează Vitifam...
Cazul ADS-Agrofam a cimentat relația deosebită a lui Ștefan Poienaru, milionarul (în euro sau dolari?), și angajați ai statului, respectiv ai Agenției Domeniilor Statului. A fost momentul cînd funcționarii ADS au demonstrat că este posibil să te joci cu bunurile statului, erijîndu-se în judecători și schimbînd legi după bunul plac. Ceea ce va urma însă va constitui, probabil, un capitol de seamă în analele ilegalităților comise de slujbașii Agenției...
Să demarăm dezvăluirile. Poienaru-Vitifam a început (re)tatonările cu Agenția Domeniilor Statului pe la sfîrșitul anului 2010, cînd firma sa a inițiat o serie de sesizări... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 10:16 (23570 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

În numărul trecut al ziarului nostru vă arătam cum unul dintre milionarii (în euro sau dolari?) ai Ialomiței, respectiv Ștefan Poienaru, a reușit ceea ce mulți încearcă, dar prea puțini reușesc: să se îmbogățească. Cît de corect, rămîne să stabilească organele de anchetă. Cu toate că, după cum îl știm, Poienaru va reuși în continuare să se strecoare. Chiar dacă asta va presupune, printre altele, pierderea libertății unora care l-au sprijinit. Așadar, să revenim la ceea ce vă promiteam numărul precedent: detalii halucinante ale Raportului Corpului de Control al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale referitor la o verificare demarată la Agenția Domeniilor Statului. O instituție despre... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 11:32 (20488 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Despre Ștefan Poienaru-Agrofam s-au scris pînă și cărți. Bine, e un fel de autobiografie plătită despre care agricultorul nostru nu se aștepta să fie un bestseller. Revenind, nu ne interesează aceste amănunte și cu atît mai puțin istorii cu Poienaru schimbîndu-și numele, nici cum sau de ce Virgil Măgureanu îl «iubea» într-atît pe agricultorul number one al județului sau, mai mărunte, de ce-și dădea Poienaru salariații în șomaj prin 2002 și-i angaja pe altă Agrofam (adică, altă firmă). Astea sînt povești intrate în negura timpurilor. Ceea ce vom dezgropa noi acuma este o extraordinară afacere de succes a lui Ștefan Poienaru. Afacere care, de ceva timp, l-a propulsat în topurile milionarilor în... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2012, 10:46 (31634 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

Ce-are a face Curtea de Apel cu gogoșeria Spitalului?

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

La mai bine de 8 luni de la pronunțarea Curții de Apel București cu privire la ilegalitatea construirii gogoșeriei din curtea Spitalului, clădirea este tot în picioare și funcționează la cote maxime. Nimeni nu întreabă și nimeni nu răspunde pentru nedemolarea chioșcului. Dar, mai grav decît atît, autoritățile aruncă ilegalitatea una în curtea celeilalte, astfel încît la acest moment nu se cunoaște cine dar, mai ales, cînd trebuie să demoleze patiseria!

Istoria covrigăriei lui Zamfir
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului nu este nou. Conflictul a izbucnit la jumătatea anului 2009, cînd juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:50 (23355 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Milioane de euro din terenurile ADS

Scandal la Stelnica: Poenaru Vitifam vs Stănescu-Armaș A&S

Milioane de euro din terenurile ADS

Agenția Domeniilor Statului a comis-o din nou. Deși avea în derulare un contract de concesiune pe 49 ani pentru cele peste 8500 hectare de teren agricol de la Stelnica, instituția a decis rezilierea contractului și atribuirea directă către Ștefan Poenaru, patronul Vitifam SRL. Imediat ce a intrat în posesia contractului, Poenaru s-a grăbit să solicite subvenția de peste 1,4 milioane euro de la APIA, deși nu societatea domniei sale a exploatat terenul agricol în acest an... Și, deși deține un contract de concesiune, Poenaru nu poate intra în posesia suprafețelor, vechiul concesionar refuzînd părăsirea terenurilor înființate în acest an agricol. Un scandal de toată frumusețea, ce merită cu siguranță... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2011, 07:26 (24299 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

S-a furat Spitalul Țăndărei!

S-a furat Spitalul Țăndărei!

Visul de redeschidere a Spitalului din Țăndărei este pe cale să se transforme în coșmar. Ministerul Sănătății a decis imposibilitatea redeschiderii unității sanitare și, în aceste condiții, de contractul de participațiune încheiat între administrația locală și clinica privată a doctorului Filip s-a ales praful. Iar aceasta nu este singura nenorocire... La începutul săptămînii, doctorul Filip a pătruns cu forța în incinta unității sanitare. A schimbat lacătele instituției și vrea să se folosească de spitalul ce i-a fost atribuit prin contract de autoritatea locală...

Spitalul Țăndărei rămîne închis
La jumătatea lunii mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a decis «asocierea... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 09:04 (19902 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Zamfir, DEMISIA!

Pentru sănătatea financiară a Spitalului Județean de Urgență

Zamfir, DEMISIA!

Independent, alături de cititori, solicită public demisia juristului Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir. Motivele pentru care Zamfir trebuie să plece sînt legate de scandalurile cu fonduri publice, din ce în ce mai dese, în care numele domniei sale apare în prim plan. Alături de toate acestea, juristul Vasile Zamfir a știrbit imaginea și așa șifonată a celei mai mari unități sanitare din județ, împroșcînd cu fapte cu iz penal reputația instituției... Să trecem în revistă principalele scandaluri ce au marcat cariera de jurist a numitului Vasile Zamfir.

Zamfir, juristul «3 în 1»
Cu un buget de subzistență, infinit mai mic față de nevoile reale, Spitalul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 06:14 (43544 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

La revedere, Amonil!

Minciuni grosolane, inginerii financiare și ștabi din IGP în conducerea Chemgas Holding

La revedere, Amonil!

Indubitabil cel mai spectaculos tun economic al anului 2010 din Ialomița a fost dat la Amonil. O istorie recentă a Combinatului Chimic de la Slobozia reține transferul de control al Amonil în ograda proprie a magnatului Ioan Niculae. O serie de evenimente ce au marcat soarta nefastă a Combinatului rămîn însă consemnate în documentele oficiale ale Combinatului... Și, pe lîngă istorie, oferim astăzi una dintre ocupațiile mincinoase ale Chemgas Holding, noua jucărie a lui Niculae. Și, drept completare-surpriză, aflați și cine este noul președinte al Consiliului de Administrație al Chemgas!

Chemgas, istoria unei inginerii anunțate
Amonil a fost pus pe chituci. Iar Independent... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 07:16 (28963 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență

Curtea de Apel confirmă

Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență

Construită cu scandal, covrigăria de la Spital se desființează. Asta după ce aproape 2 ani de zile a funcționat ilegal! Cine va răspunde pentru ingineria penală, orchestrată cu succes de juristul Spitalului, Vasile Zamfir, rămîne să ne convingem în viitorul apropiat.

Zamfir, staroste absolut
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului a izbucnit la jumătatea anului 2009, moment în care juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate de reprezentanți ai Spitalului Județean, încheiau un contract de închiriere a unui teren din curtea interioară a instituției. Documentul, ambiguu și de la o poștă ilegal, stipula în conținut «Închirierea unui... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2011, 15:43 (44433 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Țeapă penală în taximetrie

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Dacă v-ați imaginat că autorizațiile «la normă» eliberate de Primăria Slobozia sînt cea mai gravă ilegalitate a taximetriei locale ei bine, nu! Sîntem în măsură să vă detaliem una dintre cele mai mari țepe încasată de un grup de taximetriști din Slobozia, angajați ai unei firme renumite de taxi. Falsuri grosolane, credite contractate pe numele angajaților fără știința acestora, mașini vîndute doar imaginar sau amenințări de tip mafiot...

Vinovații fără vină
Un grup de taximetriști își acuză fostul șef de escrocherii halucinante. Oamenii susțin că patronul ar fi făcut credite pe numele lor fără ca ei să știe! În plus, alții din cadrul aceleiași firme au încercat să cumpere... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2011, 10:43 (52608 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Deriva fabricii de ulei din Țăndărei continuă

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Pe la începutul lunii februarie 2010, ne făceam de lucru și scriam despre fabrica de ulei din Țăndărei și al său patron Vasile Nițescu. În fapt, nu noi eram cei care deplîngeam soarta fabricii de interes strategic, ci chiar salariații. Care, la momentul respectiv, ne-au tras un semnal de alarmă. Că, drept urmare, Vasile Nițescu a interpretat că ne mînă-n luptă alte interese și, în acest sens, a alimentat și intoxicat mai toată presa locală, e cu totul altă poveste... Revenind, după cum vă spuneam, la îndemnul unor salariați ce nu-și mai primiseră lefurile de luni bune, am purces noi a scrie articole despre Nițescu și a sa fabrică de ulei din Țăndărei.

Amintirile îl chinuiesc, amintirile îl răscolesc!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 05:15 (76377 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Rechizitoriul infractorilor din Țăndărei dezvăluie aspecte incredibile: Trafic de copii sub ochii autorităților

MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Rechizitoriu de peste 350 de pagini!
În urmă cu doar cîțiva ani, reporteri ai ziarelor internaționale tratau subiectul «bogăției» de la Țăndărei... Adevărate palate și limuzine de lux într-un orășel mic din Bărăgan, sud-estul României... Evident că subiectele articolelor în cauză aveau ca puncte de plecare desele infracțiuni săvîrșite de copii țiganilor români aciuați în Marea Britanie. De atunci existau informații potrivit cărora copiii erau «transportați» în localitățile engleze doar pentru a cerși, a fura și a-și îmbogăți așa-zișii «părinți». Pe de altă parte, la rîndu-ne, ne minunam asupra luxului din Țăndărei...
Asta pînă în aprilie 2010 cînd, după o lungă perioadă... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2010, 06:12 (41298 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Un grup de consilieri locali al PNL din Alexeni reclamă abuzurile administrative ale primarului comunei Alexeni, o comunitate cu 2500 de suflete din imediata vecinătate a orașului Urziceni. Potrivit afirmațiilor acestora, primarul PSD Ion Cărbune și «clica de la primărie» se fac vinovați de alungarea medicului Ioan Cenar, de gestionarea defectuoasă a intereselor comunității și de cheltuirea ilegală a fondurilor publice.
Mai mut decît atît, susțin cei patru consilieri PNL, primarul Ion Cărbune conduce în mod discreționar comunitatea pe care o reprezintă, favorizînd în mod evident doar cetățenii care îl votează. În replică, primarul Ion Cărbune susține că afirmațiile consilierilor PNL sînt rău... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 09:02 (92943 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fără subvenții irigațiile costă de 3 ori mai puțin decât anul trecut

Statul și-a furat singur căciula

Fără subvenții irigațiile costă de 3 ori mai puțin decît anul trecut

Anul 2010 a fost primul an în care statul nu mai acordă subvenții pentru irigații. Cu toate acestea, susțin reprezentanții organizațiilor utilizatorilor de apă din județ, prețurile pentru mia de metri cubi de apă furnizată de Autoritatea Națională de Îmbunătățiri Funciare Ialomița sînt de trei ori mai mici. Concluzia, apreciem atît noi cît și toți cei intervievați, este că timp ani buni statul și-a furat singur căciula. O căciulă la umplerea căreia fiecare dintre noi a contribuit prin taxe și impozite, în fiecare an...

Irigați, irigați, irigați
La nivelul județului Ialomița, din totalul de 340 mii de hectare de terenuri arabile, circa 137 de mii erau, în urmă cu 20 de... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 09:26 (25494 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

Amonil, pusă pe chituci

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

E oficial. Combinatul de îngrășăminte de la Slobozia a rămas fără activitate, dar cu aproximativ 900 de oameni angajați. Iar acest aspect nu este deloc de neglijat. Riscul social este extrem de ridicat, iar șantajul, tot social, de asemenea.
Cu datorii de peste 11,5 milioane de lei către stat, salariații Amonil se pregătesc să cînte veșnica pomenire a Combinatului. Un istoric al celui mai mare tun financiar al momentului în cele ce urmează...

Necrolog
În urma unor tranzacții, catalogate drept cele mai păguboase din istoria Combinatului Chimic de la Slobozia, o parte importantă a activelor deținute de Amonil s-au scurs, încet dar sigur, către o firmă de apartament... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:46 (29853 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

Afaceri cu banii UE în Ialomița

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

«La loc cu lumină, la loc cu verdeață, unde nu există nici întristare, nici suferință!», așa spune preotul pe ultimul drum al enoriașului, promițînd o lume mai bună pentru toți. Și tot așa va fi spus și UE, cînd a decis să acorde o subvenție de circa 50 de euro pentru fiecare hectar de pajiște recondiționată din România. Numai că în Ialomița, subvențiile pentru pajiștile aflate în administrarea consiliilor locale, s-au transformat într-o afacere de tip monopol. Iar în jurul ei, cei care încă nu s-au dedulcit la fondurile UE, se calcă în picioare încercînd să smulgă fiecare o ciozvîrtă mai grasă.

Legea Asociației Bărăganul
Subvenția UE pe suprafață nu funcționează exclusiv... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 09:21 (25886 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Autoritățile locale, pasibile de a returna 2,7 milioane de lei

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Revenim, la mai puțin de două luni de la scandalul proiectelor ialomițene din cadrul Măsurii 322 respinse în bloc, cu o nouă afacere administrativă care riscă să păgubească județul. De această dată este vorba despre investiția prin programul SAPARD de la Valea Măcrișului, una dintre cele 16 localități din județ care au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru înființarea unei rețele de apă. La 5 ani de la finalizarea proiectului, autoritățile locale nu numai că nu respectă clauzele contractuale impuse prin proiect, dar au și concesionat ilegal serviciul de apă unei firme private...

Repetabila istorie
Primul semnal privind problemele cu care se confruntă comunitatea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 06:22 (26213 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Fermele Avicola, modernizate pe lângă lege

Patronul Stănoiu vs Primarul Stelică, meci pentru o amendă de un miliard

Fermele Avicola, modernizate pe lîngă lege

De ani de zile, SC Avicola violează sistematic legile mediului, legile administrației publice locale și, mai ales, legea bunului simț. Rapturile repetate la care s-a dedat firma în lungul ultimilor 20 de ani au fost deseori mediatizate în presa locală, însă rareori au fost amendate de autorități. După cum explică primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică «Stănoiu crede că e deasupra legii și se comportă ca atare. Ca să ajungi la el, trebuie să stai de 7-8 ori la ușă, de parcă ar fi cine știe cine...». Și chiar este pentru că Avicola a reușit performanța de a construi fără autorizație, de a-și falsifica prin omisiune rapoartele interne și de a acționa în instanță administrația locală pentru că... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 09:12 (32662 vizualizări - 9 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Condițiile de acordare a subvenției la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 1 februarie 2016 (inclusiv), la sediul instituției din Slobozia, bdul Chimiei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2016, 10:05
(6310 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 15 permise auto reținute, amenzi de peste 62000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 19:25
(10269 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru înșelăciune privind asigurările

Polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza municipiului Fetești pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 17:55
(5708 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținută de polițiști pentru furt din buzunare

O tînără de 25 de ani, din Urziceni, este cercetată de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. Aceasta a fost identificată de anchetatori la scurt timp de la comiterea faptei. Poliția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:25
(5730 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni pe raza întregului județ

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 22-24 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 16:10
(4543 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 incendii în 48 de ore

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 48 de ore, în cazul a 3 incendii. Primul apel la 112 a fost primit sîmbătă, 23 ianuarie a.c, în jurul orelor 18,00, cînd o locuință din ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2016, 14:45
(4340 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Misiune în Afganistan, încheiată cu succes

Doi ofițeri din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și-au încheiat cu succes misiunea în Afganistan și au revenit în siguranță acasă. Maiorul Monica Rusen și căpitanul Cristi Tudor au revenit ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2016, 14:05
(5502 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoritățile sărbătoresc «Ziua Unirii»

Autoritățile locale și județene din Slobozia vor marca duminică, 24 ianuarie a.c., 157 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române. Evenimentul va fi sărbătorit în Piața Unirii din Slobozia. Manifestările ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 19:10
(6207 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7828 șomeri, din care 2207 șomeri indemnizați, respectiv 5621 șomeri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 18:20
(4897 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit la Slobozia

Marți, 19 ianuarie 2016, o patrulă de jandarmi care executa misiuni pe linia combaterii comerțului ilicit în municipiul Slobozia, s-a sesizat despre faptul că într-un magazin din zona bulevardului Unirii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 17:20
(6171 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți și masteranzi

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2016, 14:20
(7227 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic trimis în judecată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal la Spitalul Municipal Urziceni. Marți, 19 ianuarie 2016, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au trimis-o în judecată pe doctorița Ana Ioan. În calitate de medic principal al ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2016, 16:20
(5896 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Vineri, 15 ianuarie 2016, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 166 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, elevi ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 17:25
(4349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Ialomița: Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, începînd din seara de sîmbătă, 16 ianuarie 2016, aria ninsorilor se va extinde dinspre Lunca Dunării și va cuprinde treptat regiunile sudice și sud-estice ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 15:40
(4542 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați pe trecere, la Slobozia și Fetești

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2016, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 12:10
(5902 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen pentru depunerea declarațiilor și formularelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice lalomița reamintește contribuabililor că data de 25 ianuarie 2016 este termenul limită pentru depunerea următoarelor declarații:
Formular 094- ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 11:25
(10300 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR a organizat întîlniri de lucru cu partenerii sociali pentru optimizarea procedurilor

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a organizat la nivelul județului Ialomița, în perioada 12-14 ianuarie 2016, dezbateri publice pentru a identifica soluții de adaptare și simplificare a cadrului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2016, 10:05
(9098 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR întâlnire


Urziceni: O femeie a ars de vie într-o baracă

Incendiu la Urziceni în seara zilei de marți, 12 ianuarie 2016. O femeie și un bărbat, care locuiau într-o baracă amplasată în zona fostului stadion al echipei de fotbal Unirea Urziceni, au fost cuprinși ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2016, 21:30
(4644 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Giurgeni

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Giurgeni. Evenimentul a fost anunțat la 112 duminică seara, 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 19:55
(6619 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Accident mortal la Movilița. O femeie de 33 ani a fost acroșată pe trecerea de pietoni!

Un tragic eveniment rutier s-a produs în cursul zilei de duminică, 10 ianuarie 2016, pe raza localității Movilița, fiind soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 46 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:45
(9914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», la Slobozia va fi vernisată o expoziție de pictură. Evenimentul, «In memoriam Maria Candrea Ionescu», se va produce ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 18:20
(7204 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Un tînăr de 19 ani a intrat cu mașina într-un cap de pod

Vineri, 8 ianuarie, în jurul orelor 23,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Bordușani s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2016, 17:55
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Unități de alimentație publică, verificate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale joi și vineri, 7/8 ianuarie 2016, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 18:05
(5020 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 127 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 7 ianuarie 2016, sînt disponibile 127 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2016, 16:15
(10629 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Ialomița: Cod Galben de ninsori viscolite

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 7 ianuarie 2016, orele 12,00-8 ianuarie 2016, orele 6,00, în regiunile estice vîntul va avea intensificări cu viteze de ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 14:10
(3234 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocîrlia: Accident cu două victime

Miercuri, 6 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Ciocîrlia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate a rezultat ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 13:15
(6650 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat în trafic doi ialomițeni, de 24, respectiv 61 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice. Cei în cauză au fost ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 12:10
(4273 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în data de 25 ianuarie 2016, la Călărași, începînd cu orele 9,30. Selecția va avea ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 11:25
(7382 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: În atenția pensionarilor militari

În condițiile intrării în vigoare a Legii nr. 223/2015, privind pensiile militare de stat, ministrul afacerilor interne, Petre Tobă, a dispus o serie de măsuri pentru informarea pensionarilor MAI referitor ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:55
(4649 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 10:10
(5881 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...