Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

Tot mai scump de la un mandat la altul, «obiectivul» necesită atenția DNA

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

În anul 2009, după 5 ani de conservare a unui dezastru, sala de spectacole de peste drum de Primăria Slobozia revine în atenția opiniei publice. În luna decembrie a anului amintit, plenul Consiliului Județean Ialomița decidea, la propunerea președintelui Silvian Ciupercă, aprobarea cheltuirii a 6,3 milioane de lei pentru finalizarea investiției. La aproape trei ani de la acel moment, execuția lucrărilor înaintează cu pași de melc, valoarea acestora crește în fiecare an,  iar obiectivul este păzit mai ceva decît cele militare!

De 10 ori mai scump în 10 ani
La mijlocul anilor... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:38 (11812 vizualizări - 15 comentarii)

ANCHETĂ

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărând pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Ștefan, file de roman

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărînd pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Subiectul terenurilor din Balta Ialomiței, ale fostelor IAS-uri Stelnica, Bordușani, Vlădeni, Făcăeni suscită în continuare un real interes din partea cititorilor noștri. Cu atît mai mult cu cît, cel puțin în ceea ce privește terenurile agricole ale fostului IAS Stelnica, Ștefan Poienaru-Agrofam, Vitifam, etc, este direct implicat. Și cum știm că atunci cînd vorbim de Poienaru în general discutăm despre evaziune, inginerii agrico-economice și implicații politice e de la sine înțeles că abordăm astfel de teme.
În urmă cu ceva timp, vă promiteam o revenire asupra subiectului Ștefan Poienaru. În deschiderea a ceea ce va urma, vă prezentăm o relație deosebită a milionarului (în euro sau dolari... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 17:08 (20575 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agenția Domeniilor Statului favorizează Vitifam...
Cazul ADS-Agrofam a cimentat relația deosebită a lui Ștefan Poienaru, milionarul (în euro sau dolari?), și angajați ai statului, respectiv ai Agenției Domeniilor Statului. A fost momentul cînd funcționarii ADS au demonstrat că este posibil să te joci cu bunurile statului, erijîndu-se în judecători și schimbînd legi după bunul plac. Ceea ce va urma însă va constitui, probabil, un capitol de seamă în analele ilegalităților comise de slujbașii Agenției...
Să demarăm dezvăluirile. Poienaru-Vitifam a început (re)tatonările cu Agenția Domeniilor Statului pe la sfîrșitul anului 2010, cînd firma sa a inițiat o serie de sesizări... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 10:16 (23570 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

În numărul trecut al ziarului nostru vă arătam cum unul dintre milionarii (în euro sau dolari?) ai Ialomiței, respectiv Ștefan Poienaru, a reușit ceea ce mulți încearcă, dar prea puțini reușesc: să se îmbogățească. Cît de corect, rămîne să stabilească organele de anchetă. Cu toate că, după cum îl știm, Poienaru va reuși în continuare să se strecoare. Chiar dacă asta va presupune, printre altele, pierderea libertății unora care l-au sprijinit. Așadar, să revenim la ceea ce vă promiteam numărul precedent: detalii halucinante ale Raportului Corpului de Control al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale referitor la o verificare demarată la Agenția Domeniilor Statului. O instituție despre... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 11:32 (20484 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Despre Ștefan Poienaru-Agrofam s-au scris pînă și cărți. Bine, e un fel de autobiografie plătită despre care agricultorul nostru nu se aștepta să fie un bestseller. Revenind, nu ne interesează aceste amănunte și cu atît mai puțin istorii cu Poienaru schimbîndu-și numele, nici cum sau de ce Virgil Măgureanu îl «iubea» într-atît pe agricultorul number one al județului sau, mai mărunte, de ce-și dădea Poienaru salariații în șomaj prin 2002 și-i angaja pe altă Agrofam (adică, altă firmă). Astea sînt povești intrate în negura timpurilor. Ceea ce vom dezgropa noi acuma este o extraordinară afacere de succes a lui Ștefan Poienaru. Afacere care, de ceva timp, l-a propulsat în topurile milionarilor în... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2012, 10:46 (31631 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

Ce-are a face Curtea de Apel cu gogoșeria Spitalului?

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

La mai bine de 8 luni de la pronunțarea Curții de Apel București cu privire la ilegalitatea construirii gogoșeriei din curtea Spitalului, clădirea este tot în picioare și funcționează la cote maxime. Nimeni nu întreabă și nimeni nu răspunde pentru nedemolarea chioșcului. Dar, mai grav decît atît, autoritățile aruncă ilegalitatea una în curtea celeilalte, astfel încît la acest moment nu se cunoaște cine dar, mai ales, cînd trebuie să demoleze patiseria!

Istoria covrigăriei lui Zamfir
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului nu este nou. Conflictul a izbucnit la jumătatea anului 2009, cînd juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:50 (23355 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Milioane de euro din terenurile ADS

Scandal la Stelnica: Poenaru Vitifam vs Stănescu-Armaș A&S

Milioane de euro din terenurile ADS

Agenția Domeniilor Statului a comis-o din nou. Deși avea în derulare un contract de concesiune pe 49 ani pentru cele peste 8500 hectare de teren agricol de la Stelnica, instituția a decis rezilierea contractului și atribuirea directă către Ștefan Poenaru, patronul Vitifam SRL. Imediat ce a intrat în posesia contractului, Poenaru s-a grăbit să solicite subvenția de peste 1,4 milioane euro de la APIA, deși nu societatea domniei sale a exploatat terenul agricol în acest an... Și, deși deține un contract de concesiune, Poenaru nu poate intra în posesia suprafețelor, vechiul concesionar refuzînd părăsirea terenurilor înființate în acest an agricol. Un scandal de toată frumusețea, ce merită cu siguranță... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2011, 07:26 (24295 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

S-a furat Spitalul Țăndărei!

S-a furat Spitalul Țăndărei!

Visul de redeschidere a Spitalului din Țăndărei este pe cale să se transforme în coșmar. Ministerul Sănătății a decis imposibilitatea redeschiderii unității sanitare și, în aceste condiții, de contractul de participațiune încheiat între administrația locală și clinica privată a doctorului Filip s-a ales praful. Iar aceasta nu este singura nenorocire... La începutul săptămînii, doctorul Filip a pătruns cu forța în incinta unității sanitare. A schimbat lacătele instituției și vrea să se folosească de spitalul ce i-a fost atribuit prin contract de autoritatea locală...

Spitalul Țăndărei rămîne închis
La jumătatea lunii mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a decis «asocierea... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 09:04 (19902 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Zamfir, DEMISIA!

Pentru sănătatea financiară a Spitalului Județean de Urgență

Zamfir, DEMISIA!

Independent, alături de cititori, solicită public demisia juristului Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir. Motivele pentru care Zamfir trebuie să plece sînt legate de scandalurile cu fonduri publice, din ce în ce mai dese, în care numele domniei sale apare în prim plan. Alături de toate acestea, juristul Vasile Zamfir a știrbit imaginea și așa șifonată a celei mai mari unități sanitare din județ, împroșcînd cu fapte cu iz penal reputația instituției... Să trecem în revistă principalele scandaluri ce au marcat cariera de jurist a numitului Vasile Zamfir.

Zamfir, juristul «3 în 1»
Cu un buget de subzistență, infinit mai mic față de nevoile reale, Spitalul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 06:14 (43529 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

La revedere, Amonil!

Minciuni grosolane, inginerii financiare și ștabi din IGP în conducerea Chemgas Holding

La revedere, Amonil!

Indubitabil cel mai spectaculos tun economic al anului 2010 din Ialomița a fost dat la Amonil. O istorie recentă a Combinatului Chimic de la Slobozia reține transferul de control al Amonil în ograda proprie a magnatului Ioan Niculae. O serie de evenimente ce au marcat soarta nefastă a Combinatului rămîn însă consemnate în documentele oficiale ale Combinatului... Și, pe lîngă istorie, oferim astăzi una dintre ocupațiile mincinoase ale Chemgas Holding, noua jucărie a lui Niculae. Și, drept completare-surpriză, aflați și cine este noul președinte al Consiliului de Administrație al Chemgas!

Chemgas, istoria unei inginerii anunțate
Amonil a fost pus pe chituci. Iar Independent... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 07:16 (28963 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență

Curtea de Apel confirmă

Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență

Construită cu scandal, covrigăria de la Spital se desființează. Asta după ce aproape 2 ani de zile a funcționat ilegal! Cine va răspunde pentru ingineria penală, orchestrată cu succes de juristul Spitalului, Vasile Zamfir, rămîne să ne convingem în viitorul apropiat.

Zamfir, staroste absolut
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului a izbucnit la jumătatea anului 2009, moment în care juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate de reprezentanți ai Spitalului Județean, încheiau un contract de închiriere a unui teren din curtea interioară a instituției. Documentul, ambiguu și de la o poștă ilegal, stipula în conținut «Închirierea unui... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2011, 15:43 (44424 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Țeapă penală în taximetrie

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Dacă v-ați imaginat că autorizațiile «la normă» eliberate de Primăria Slobozia sînt cea mai gravă ilegalitate a taximetriei locale ei bine, nu! Sîntem în măsură să vă detaliem una dintre cele mai mari țepe încasată de un grup de taximetriști din Slobozia, angajați ai unei firme renumite de taxi. Falsuri grosolane, credite contractate pe numele angajaților fără știința acestora, mașini vîndute doar imaginar sau amenințări de tip mafiot...

Vinovații fără vină
Un grup de taximetriști își acuză fostul șef de escrocherii halucinante. Oamenii susțin că patronul ar fi făcut credite pe numele lor fără ca ei să știe! În plus, alții din cadrul aceleiași firme au încercat să cumpere... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2011, 10:43 (52603 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Deriva fabricii de ulei din Țăndărei continuă

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Pe la începutul lunii februarie 2010, ne făceam de lucru și scriam despre fabrica de ulei din Țăndărei și al său patron Vasile Nițescu. În fapt, nu noi eram cei care deplîngeam soarta fabricii de interes strategic, ci chiar salariații. Care, la momentul respectiv, ne-au tras un semnal de alarmă. Că, drept urmare, Vasile Nițescu a interpretat că ne mînă-n luptă alte interese și, în acest sens, a alimentat și intoxicat mai toată presa locală, e cu totul altă poveste... Revenind, după cum vă spuneam, la îndemnul unor salariați ce nu-și mai primiseră lefurile de luni bune, am purces noi a scrie articole despre Nițescu și a sa fabrică de ulei din Țăndărei.

Amintirile îl chinuiesc, amintirile îl răscolesc!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 05:15 (76349 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Rechizitoriul infractorilor din Țăndărei dezvăluie aspecte incredibile: Trafic de copii sub ochii autorităților

MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Rechizitoriu de peste 350 de pagini!
În urmă cu doar cîțiva ani, reporteri ai ziarelor internaționale tratau subiectul «bogăției» de la Țăndărei... Adevărate palate și limuzine de lux într-un orășel mic din Bărăgan, sud-estul României... Evident că subiectele articolelor în cauză aveau ca puncte de plecare desele infracțiuni săvîrșite de copii țiganilor români aciuați în Marea Britanie. De atunci existau informații potrivit cărora copiii erau «transportați» în localitățile engleze doar pentru a cerși, a fura și a-și îmbogăți așa-zișii «părinți». Pe de altă parte, la rîndu-ne, ne minunam asupra luxului din Țăndărei...
Asta pînă în aprilie 2010 cînd, după o lungă perioadă... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2010, 06:12 (41296 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Un grup de consilieri locali al PNL din Alexeni reclamă abuzurile administrative ale primarului comunei Alexeni, o comunitate cu 2500 de suflete din imediata vecinătate a orașului Urziceni. Potrivit afirmațiilor acestora, primarul PSD Ion Cărbune și «clica de la primărie» se fac vinovați de alungarea medicului Ioan Cenar, de gestionarea defectuoasă a intereselor comunității și de cheltuirea ilegală a fondurilor publice.
Mai mut decît atît, susțin cei patru consilieri PNL, primarul Ion Cărbune conduce în mod discreționar comunitatea pe care o reprezintă, favorizînd în mod evident doar cetățenii care îl votează. În replică, primarul Ion Cărbune susține că afirmațiile consilierilor PNL sînt rău... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 09:02 (92940 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fără subvenții irigațiile costă de 3 ori mai puțin decât anul trecut

Statul și-a furat singur căciula

Fără subvenții irigațiile costă de 3 ori mai puțin decît anul trecut

Anul 2010 a fost primul an în care statul nu mai acordă subvenții pentru irigații. Cu toate acestea, susțin reprezentanții organizațiilor utilizatorilor de apă din județ, prețurile pentru mia de metri cubi de apă furnizată de Autoritatea Națională de Îmbunătățiri Funciare Ialomița sînt de trei ori mai mici. Concluzia, apreciem atît noi cît și toți cei intervievați, este că timp ani buni statul și-a furat singur căciula. O căciulă la umplerea căreia fiecare dintre noi a contribuit prin taxe și impozite, în fiecare an...

Irigați, irigați, irigați
La nivelul județului Ialomița, din totalul de 340 mii de hectare de terenuri arabile, circa 137 de mii erau, în urmă cu 20 de... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 09:26 (25493 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

Amonil, pusă pe chituci

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

E oficial. Combinatul de îngrășăminte de la Slobozia a rămas fără activitate, dar cu aproximativ 900 de oameni angajați. Iar acest aspect nu este deloc de neglijat. Riscul social este extrem de ridicat, iar șantajul, tot social, de asemenea.
Cu datorii de peste 11,5 milioane de lei către stat, salariații Amonil se pregătesc să cînte veșnica pomenire a Combinatului. Un istoric al celui mai mare tun financiar al momentului în cele ce urmează...

Necrolog
În urma unor tranzacții, catalogate drept cele mai păguboase din istoria Combinatului Chimic de la Slobozia, o parte importantă a activelor deținute de Amonil s-au scurs, încet dar sigur, către o firmă de apartament... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:46 (29853 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

Afaceri cu banii UE în Ialomița

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

«La loc cu lumină, la loc cu verdeață, unde nu există nici întristare, nici suferință!», așa spune preotul pe ultimul drum al enoriașului, promițînd o lume mai bună pentru toți. Și tot așa va fi spus și UE, cînd a decis să acorde o subvenție de circa 50 de euro pentru fiecare hectar de pajiște recondiționată din România. Numai că în Ialomița, subvențiile pentru pajiștile aflate în administrarea consiliilor locale, s-au transformat într-o afacere de tip monopol. Iar în jurul ei, cei care încă nu s-au dedulcit la fondurile UE, se calcă în picioare încercînd să smulgă fiecare o ciozvîrtă mai grasă.

Legea Asociației Bărăganul
Subvenția UE pe suprafață nu funcționează exclusiv... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 09:21 (25886 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Autoritățile locale, pasibile de a returna 2,7 milioane de lei

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Revenim, la mai puțin de două luni de la scandalul proiectelor ialomițene din cadrul Măsurii 322 respinse în bloc, cu o nouă afacere administrativă care riscă să păgubească județul. De această dată este vorba despre investiția prin programul SAPARD de la Valea Măcrișului, una dintre cele 16 localități din județ care au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru înființarea unei rețele de apă. La 5 ani de la finalizarea proiectului, autoritățile locale nu numai că nu respectă clauzele contractuale impuse prin proiect, dar au și concesionat ilegal serviciul de apă unei firme private...

Repetabila istorie
Primul semnal privind problemele cu care se confruntă comunitatea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 06:22 (26208 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Fermele Avicola, modernizate pe lângă lege

Patronul Stănoiu vs Primarul Stelică, meci pentru o amendă de un miliard

Fermele Avicola, modernizate pe lîngă lege

De ani de zile, SC Avicola violează sistematic legile mediului, legile administrației publice locale și, mai ales, legea bunului simț. Rapturile repetate la care s-a dedat firma în lungul ultimilor 20 de ani au fost deseori mediatizate în presa locală, însă rareori au fost amendate de autorități. După cum explică primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică «Stănoiu crede că e deasupra legii și se comportă ca atare. Ca să ajungi la el, trebuie să stai de 7-8 ori la ușă, de parcă ar fi cine știe cine...». Și chiar este pentru că Avicola a reușit performanța de a construi fără autorizație, de a-și falsifica prin omisiune rapoartele interne și de a acționa în instanță administrația locală pentru că... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 09:12 (32661 vizualizări - 9 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

LAPAR nu renunță la lupta cu Ministerul Agriculturii

Conducerea Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România continuă lupta cu Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Reprezentanții Ligii protestează împotriva modului în care Ministerul le ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:26
(5662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt ca-ntre prieteni

Poliția Fetești a fost sesizată de un tînăr, de 16 ani, despre faptul că i-a fost sustras telefonul mobil. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce tînărul se afla în curtea unei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:20
(7053 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare împotriva rabiei la vulpi

Începînd de miercuri, 28 noiembrie a.c., medicii veterinari din Ialomița au demarat campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor. Operațiunea se realizează prin aplicarea la vizuină de momeli vaccinale ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:14
(8042 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

IPJ Ialomița: Campania «Tu decizi! Votează legal!» continuă

Polițiștii de prevenire și de proximitate continuă să desfășoare activități specifice în cadrul Campaniei «Tu decizi! Votează legal!» în liceele din municipiul Slobozia. Acțiunile sînt destinate elevilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:08
(6422 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Telefon furat, scos la mezat pe internet

Internetul a devenit o adevărată piață de desfacere pentru hoții de telefoane mobile! După ce fură celularele, aceștia le scot la vînzare pe site-urile de profil. Naivi, cumpărătorii pică în plasa escrocilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 14:06
(4909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenția diminuează riscul de accidente

În prima jumătate a acestei saptămîni, efective din cadrul Serviciului Rutier și Serviciului de Ordine Publică Ialomița au desfășurat acțiuni în sistem integrat în vederea asigurării unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 13:43
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Minoră dispărută fără urmă

Slobozia: Minoră dispărută fără urmă

Un apel la 112 anunța în ziua de marți, 27 noiembrie a.c., dispariția de la domiciliu a unei minore de 15 ani, din Slobozia. De mai bine de 24 de ore polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 13:06
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


«Ninja» de Bărbulești

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a depistat pe raza de competență trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 34 ani, toți din comuna Bărbulești. Cu ocazia legitimării și a controalelor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:32
(6914 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de peste 10000 lei pentru posesorii de arme neletale

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat o serie de acțiuni specifice pentru verificarea și asigurarea securității armelor și munițiilor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:31
(6075 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau cu permise suspendate la volan

Polițiștii rutieri aflați în executarea atribuțiilor de serviciu pe DN2 au depistat pe raza comunei Movilița un autoturism ce rula din direcția București către Urziceni cu 86 km/h în localitate. Ca urmare ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:09
(6254 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Foc de artificii»

Polițiștii ialomițeni vor fi cu ochii în patru după comercianții care vînd ilegal articole pirotehnice. Oamenii legii au dat startul campaniei «Foc de artificii» pentru perioada Sărbătorilor de Iarnă 2 ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 12:05
(6282 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni în lanț pentru șoferii ialomițeni

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Potrivit unui comunicat remis publicității, «actele de indisciplină ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2012, 11:38
(6812 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

27 Noiembrie 2012, 17:51


COMUNICAT DE PRESĂ

COMUNICAT DE PRESĂ

Asociația suport pentru copii și tineri dependenți SCKUT anunță finalizarea proiectului «Joc pentru viața mea!», desfășurat în lunile octombrie-noiembrie 2012. Proiectul a fost finanțat de Autoritatea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 09:45
(5287 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-a cedat inima la volan/Stejaru: 4 persoane, rănite într-un accident

Manasia: I-a cedat inima la volan/Stejaru: 4 persoane, rănite într-un accident

Dimineață neagră pe DN2A. În zona localității Manasia, inima unui bărbat de 67 de ani s-a oprit în timp ce acesta era la volan. Omul venea de la Urziceni și se îndrepta către Slobozia… Evenimentele tragice ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 02:14
(8326 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Incident electoral

Vineri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 11,30, un bărbat de 28 ani, din Fetești, a sesizat faptul că un bărbat, de 44 ani, tot din Fetești, a oferit sume de bani cuprinse între 200 și 3000 lei mai multor ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2012, 02:10
(6515 vizualizări - 0 comentarii)


Orange Shop Manager

Orange Shop Manager

Echipa din Orange Shop Slobozia este in cautarea unui nou coleg/colege care sa ocupe postul de Shop Manager disponibil!

Esti interesat/a si consideri ca esti potrivit/a pentru acest post?

Atunci te rugam sa consulti randurile urmatoare pentru lista de responsabilitati si calificari necesare, iar apoi sa aplici trimitand CV actualizat insotit de scrisoare de intentie la adresa de e-mail: [email protected]

Daca experienta si profilul tau sunt relevante, te vom contacta!

Cariera ta poate incepe aici!

Obiectivul postului:

Dezvolta si optimizeaza prioritatile de vanzare pe plan local.

Principalele responsabilitati:
• Controlul si folosirea eficienta a tuturor resurselor, in vederea cresterii profitabilitatii magazinului Orange.
• Gestionarea stocurilor
• Intocmirea rapoartelor de vanzari
• Inventarul stocurilor
• Managementul echipei de vanzari din magazin: angajare, orientare, evaluare a performantei, promovare, consultanta, bugete, programarea activitatilor
• Organizarea magazinului Orange din punct de vedere administrativ si al fluxului activitatii.
• Tratarea directa a clientilor cu statut special.

Cerinte:
• Produse & servicii FranceTelecom
• Cunoasterea proceselor de vanzare
• Leadership
• Administrarea unui punct de vanzare
• Metode de vanzare si service
• Managementul performantei

Competente comportamentale:
• Abilitatea de a livra rezultate
• Concentrare catre client si piata
• Dezvoltarea si instruirea celorlalti
• Munca de echipa

23 Noiembrie 2012, 16:12


Sudiți: Capra vecinului, furată la miez de noapte

Polițiștii efectuează cercetări față de un bărbat, de 52 ani, din comuna Sudiți, suspect de comiterea infracțiunilor de furt calificat și violare de domiciliu, fapte comise în dauna unui consătean de 7 ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:45
(6078 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți furt capră


Coșereni: Tânără dispărută

Coșereni: Tînără dispărută

Polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că ALEXANDRU GABRIELA GEORGETA, de 27 ani, a plecat de la domiciliul din comuna Coșereni. În urma cercetărilor efectuate de către ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:36
(6039 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Belgia, arestat la Bărbulești

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit prinderea unui bărbat, de 38 ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia autoritățile belgiene au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:30
(6633 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj pe fondul de vînătoare Dridu

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu reprezentanți ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi-București au acționat pe fondul cinegetic din localitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:26
(11112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu braconaj


Sărățeni: Bătrînii, victimele preferate ale hoților

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate. Victima, o femeie de 84 ani, din comuna Sărățeni, a fost «furată» după ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:22
(7317 vizualizări - 0 comentarii)


«Băieții de aur» vin la Slobozia

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia vă invită la teatru. Joi, 29 noiembrie 2012, actorii Teatrului Mic din București vor pune în scenă piesa lui Neil Simon, «Băieții de aur». Prețul unui ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:13
(5463 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă puține pentru șomeri

Săptămînă săracă în ceea ce privește oferta locurilor de muncă. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le pune la dispoziție șomerilor doar 48 de locuri de muncă, cele mai multe destinate ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:12
(5206 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Tînăr rănit într-un incendiu

Un tînăr de 25 ani a fost la un pas de moarte după ce a devenit victima unui incendiu. Un echipaj SMURD l-a transportat de urgență la spital, unde medicii i-au acordat îngrijiri medicale. În momentul de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:11
(5848 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți incendiu


ISU Ialomița: «Renunță. Improvizațiile sînt catastrofale!»

În această săptămînă, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au dat startul campaniei «Renunță. Improvizațiile sînt catastrofale!». Această campanie are rol preventiv și își ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:10
(6799 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 6,49 milioane lei, încasate prin măsuri de executare silită

Pe linia colectării veniturilor bugetare, în luna octombrie 2012, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silite. Astfel, s-au emis peste 1320 de somații ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:10
(9604 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Locuință cuprinsă de flăcări

Incendiu în gospodăria unui localnic din Gîrbovi. Casa omului a fost cuprinsă de flăcări din cauza unui horn neizolat amplasat în apropierea unui depozit de materiale combustibile. Cîteva scîntei au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 17:09
(8014 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ciochina: Doi minori, hoți din locuințe

Sîmbătă, 17 noiembrie, o femeie de 59 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția despre faptul că, în perioada aprilie-noiembrie, persoane necunoscute i-au sustras dintr-o locuință pe care o deține în comuna ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 16:24
(7843 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Urmărit internațional, arestat în Ialomița

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au executat un mandat european de arestare emis de autoritățile italiene pe numele unui bărbat, de 36 ani, din Urziceni. Suspectul a fost dat în urmărire internațională ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2012, 16:21
(6912 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...