Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului

Slobozia a activat «Comisia Dytras»

Prejudiciu potențial de 6,7 milioane de euro la stația de epurare a orașului

La sfârșitul lunii mai 2022, administrația locală a înființat o Comisie care va verifica stadiul fizic, tehnic și financiar al in­ves­tiției finalizate în 2011 la Stația de epurare a orașului Slobozia. Decizia survine la 12 ani de la recepția parțială a acestui obiectiv. Primarul Sloboziei, Dragoș Soare susține că este prima dată când administrația locală acționează public pentru rezolvarea acestei probleme administrative: «Suntem prima administrație care încearcă să rezolve această problemă pe care celelalte administrații au acoperit-o din cauza implica­țiilor avute... Nu căutăm cu orice preț vinovații, dacă ei nu sunt. Încercăm să rezolvăm o problemă pe care orașul o are de ani de zile!».
... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2022, 10:50 (7224 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Școlile «repetente» la Evaluarea Națională și Bacalaureat

În Ialomița

Școlile «repetente» la Evaluarea Națională și Bacalaureat

14 școli gimnaziale și licee din județul Ia­lomița sunt conside­rate unitățile de învățământ cu cele mai slabe rezultate obținute la Evaluarea Națională și examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie 2022. Acesta nu este primul an în care cele 14 școli și licee din județ au parte de rezultate dezastruoase la examenele naționale. În ultimii 4 ani școlari, potrivit rapoartelor oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, respectivele unități școlare au obținut cele mai mici medii la cele două examene. Oficialii Inspectoratului Școlar Ia­lomița nu au dorit să facă decla­rații publice pe această temă. În schimb, a implicat o parte din aceste școli în proiecte europene, tocmai pentru a crește... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2022, 12:55 (4866 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împrumuturi în numele deponenților la CAR-ul pensionarilor din Țăndărei

Sute de păgubiți, cercetări în curs

Împrumuturi în numele deponenților la CAR-ul pensionarilor din Țăndărei

Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei funcționează de aproape 20 de ani. Recent, una dintre angajate, a adus prejudicii de sute de mii de lei acestei IFN. Situația a fost reclamată de către deponenții în numele cărora angajata a contractat împrumuturi. Repre­zentanții CAR-ului au sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești. Cercetările sunt în curs.

120 de păgubiți la prima strigare În ultimele săptămâni, zeci de deponenți ai Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Țăndărei au sesizat conducerea instituției acuzând nereguli grave în administrarea fondurilor depuse... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2022, 17:10 (18806 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Hoți de animale, reținuți de procurorii din Urziceni

Au furat peste 1000 de capete

Hoți de animale, reținuți de procurorii din Urziceni

După aproape 6 luni de cercetări, procurorii din Urziceni au reușit să fina­lizeze cercetările într-un dosar complex privind furturi de animale crescute în fermele zootehnice de pe raza județului Ialomița. Datele arată faptul că, după ce erau sustrase, animalele erau vândute pe piața neagră, în județul Tulcea. 6 persoane au fost arestate în această anchetă, ultima fiind deferită justiției în urmă cu o săptămână.

6 inculpați trimiși după gratii Cercetările în această anchetă au debutat în toamna anului trecut, când proprietarii mai multor ferme de animale din zona Urziceni au reclamat... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2022, 15:10 (13748 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul val COVID-19 creează haos la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Noul val COVID-19 creează haos la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Creșterea numărului de cazuri COVID-19 determină autoritățile din Ialomița să adopte măsuri pentru a limita efectele noului val de îmbolnăviri. Toată atenția se îndreaptă către cele 4 spitale din județ, în speranța că evoluția va fi una favorabilă. Unitățile medicale întâmpină deja pro­bleme, mai ales în ceea ce privește organizarea activității. Un exemplu în acest caz este Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, unitate medicală ai cărei reprezentanți refuză sistematic să accepte transferul pacienților COVID-19 proveniți de la alte spitale. Mai mult, medicul desemnat să coordoneze activitatea de prevenire și tratament a infecției COVID-19 nu răspunde la telefon. Totodată, managerul ... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2022, 10:55 (3860 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pensionarii din Ialomița așteaptă cardurile sociale promise de Guvern

Pensionarii din Ialomița așteaptă cardurile sociale promise de Guvern

Estimările oficiale arată faptul că în Ialomița există aproximativ 40 de mii de pensionari beneficiari ai cardurilor sociale. Potrivit datelor Oficiului Județean de Poștă Ialomița, la acest moment în județul nostru au fost distribuite doar un sfert din respectivele carduri.

Distribuirea cardurilor sociale bate pasul pe loc Voucherele sociale în valoare de 250 de lei, acordate prin programul «Sprijin pentru România», vor fi livrate în 4 tranșe, o dată la două luni, până la finalul anului. Mecanismul de distri­buire a cardurilor prevede 3 etape. Este vorba despre emi­terea cardurilor... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2022, 12:40 (16797 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița și-a modernizat «banca de sânge»

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița și-a modernizat «banca de sânge»

În ultimele 6 luni, Ministerul Sănătății, prin Institutul Național de Transfuzie Sanguină, a dotat Centrul de Transfuzie Sanguină cu aparatură modernă, necesară pentru păstrarea în bune condiții a sângelui recoltat de la donatori. Echipamentele sunt utilizate în cadrul «băncii de sânge» a insti­tuției, iar datorită lor capacitatea de stocare a crescut la aproximativ 1000 litri de sânge și produse sangvine. Valoarea totală a aparatelor se ridică la aproximativ 100 mii de lei.

Investiție în Sănătate Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița a beneficiat în ultima jumătate de an de numeroase... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2022, 14:50 (13379 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism

La Slobozia

Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată într-un raport oficial faptul că, în ultimii 10 ani, numărul cazurilor de autism a crescut de 10 ori. Analiza instituției a fost realizată la nivelul municipiului Slobozia și localităților învecinate. Pentru a oferi acces la tratament tuturor copiilor, DGASPC Ialomița face demersuri pentru construirea unui centru de diagnostic și tratament dedicat copiilor cu autism. Valoarea proiectului este de 6,4 milioane de lei.

Creștere semnificativă a cazurilor de autism Ialomița se confruntă cu o creștere accelerată... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2022, 11:05 (5880 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Salarii de excelență», acordate la limita legii în Poliția ialomițeană

«Salarii de excelență», acordate la limita legii în Poliția ialomițeană

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a încheiat recent sesiunea de acordare a «salariilor de excelență», aferentă semestrului doi al anului în curs. Cei care le-au primit sunt 18 ofițeri și subofițeri care își desfășoară activitatea la Slobozia, cât și în cadrul structurilor din județ. Reprezentanții formațiunilor sindicale din Poliția ialomițeană susțin faptul că, în 2022, este pentru prima dată în care șefii IPJ Ialomița au fost transparenți în ceea ce privește acordarea salariilor de excelență. Valoarea acestui stimulent financiar este cuprinsă între 30% și 50% din salariul de bază brut și se acordă pe o perioadă de 6 luni.

18 «salarii de excelență» în IPJ Ialomița... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2022, 11:05 (16772 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-legionarul Baboi e adjunct la Inspectoratul Școlar, Stoian e șef la APIA

Politica de cadre a parteneriatului politic PNL-PSD în Ialomița

Ex-legionarul Baboi e adjunct la Inspectoratul Școlar, Stoian e șef la APIA

La începutul acestui an, liderii PSD și PNL din Ialomița se jurau public că nu vor interveni în numirea șefilor instituțiilor publice din Ialomița. Mai mult decât atât, președinții Marian Pavel și Dragoș Soare plusau susținând că vor fi garanții numirilor corecte în funcții publice. La 6 luni distanță, adjuncții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița sunt schimbați din funcții în ultima zi de Bacalaureat, iar Florea Stoian revine la conducerea APIA după un «exil» prelungit la Direcția pentru Agricultură a Județului Ialomița. Și mai rău de-atâta, credeți-ne, nu se poate!

Când partidele se jură că nu pun oameni în funcții... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2022, 13:20 (42140 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local pregătește Slobozia pentru noi investiții

Administrație pentru toți

Consiliul Local pregătește Slobozia pentru noi investiții

Joi, 30 iunie 2022, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat mai multe proiecte de hotărâre de interes pentru opinia publică lo­cală. Printre acestea se numără cel privind aprobarea listei de repartizare a locuințelor ANL, majorarea alocației de hrană pentru persoanele asistate social sau cel privind aprobarea tarifelor pentru serviciile de salubrizare la nivelul orașului. Cele mai importante proiecte de hotă­râri aprobate au vizat însă aprobarea notelor conceptuale și a temei de proiectare pentru investiții la 7 dintre unitățile școlare din oraș.

Bani mai mulți la Cantina Socială... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 21:10 (8555 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu «risc scăzut» al consumului de droguri

Agenția Antidrog numără de 10 ori mai puțini «consumatori» față de statistica DIICOT

Ialomița, județul cu «risc scăzut» al consumului de droguri

Autoritățile din Ialomița se contrazic atunci când vine vorba despre problema consumului de droguri la nivelul județului. În timp ce raportul oficial al Agenției Naționale Antidrog plasează județul nostru pe harta zonelor cu «risc scăzut» în ceea ce privește consumul stupefiantelor, procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au un alt punct de vedere. Anchetatorii susțin că dimensiunea fenomenului ar fi mult mai mare decât ceea ce se arată în raportul Agenției Naționale Anti­drog. Datele rezultate în urma anchetelor oficiale arată că numărul consumatorilor la nivelul județului s-ar apropia de 1000. Tinerii... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2022, 18:20 (14367 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Medicină Legală Ialomița lucrează «pe datorie»

Serviciul de Medicină Legală Ialomița lucrează «pe datorie»

Serviciul de Medicină Legală Ialomița are de recuperat aproximativ 30 mii de lei de la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Suma reprezintă valoarea expertizelor și examinărilor rea­lizate în ultimele 3 luni și neplătite.

Expertizele medico-legale, probe în dosarele polițiștilor Cele mai multe dintre cauzele penale au nevoie de concluziile unui medic legist. Fără expertizele medico-legale, instrumentarea dosarelor penale este aproape imposibilă. Tocmai de aceea, Serviciul de Medicină Legală, la cererea polițiștilor, efectuează examinări și expertize, ce joacă rolul de probe... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2022, 15:10 (11659 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public la Slobozia

Poveste fără sfârșit

Soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public la Slobozia

Primăria Slobozia caută soluții noi pentru întreținerea sistemului de iluminat public din oraș. Primarul Dragoș Soare susține că va încredința acest serviciu către Direcția de Administrare a Domeniului Public. Anunțul survine după ce adjudecarea contractului de întreținere a sistemului de iluminat public a fost blocată de contestații.

Sarabanda contestațiilor ține orașul în întuneric În urmă cu un an, administrația locală a inițiat o licitație pentru delegarea serviciului de întreținere a iluminatului public către o firmă privată. La licitație s-au prezentat firmele Romoffice SRL Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2022, 10:55 (12115 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești și Amara își vor reabilita blocurile prin PNRR

Fetești și Amara își vor reabilita blocurile prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) cuprinde și o componentă ce vizează reabilitarea energetică a blocurilor. În cursa pentru obținerea fondurilor puse la dispoziție de Uniunea Europeană, în cadrul acestei componente a PNRR, s-au înscris 7 administrații locale. După încheierea etapei de depunere, doar două dintre acestea au reușit să treacă în etapa evalu­ării. Este vorba despre Primăriile Amara și Fetești. Valoarea fondurilor de care cele două administrații locale vor beneficia pentru a-și reabilita, din punct de vedere energetic, blocurile se ridică la peste 20 milioane de euro.

Proiecte depuse pe ultima sută de metri... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2022, 17:40 (5548 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Plan Urbanistic General de 800000 de lei

Slobozia: Plan Urbanistic General de 800000 de lei

Administrația locală a semnat miercuri, 22 iunie 2022, contractul privind realizarea Planului Urbanistic general al Municipiului Slobozia. Documentul reprezintă o proiecție a dezvol­tării urbanistice viitoare «prin care sunt stabilite investițiile și proiectele prioritare pentru oraș, cu bene­ficii pentru întreaga co­munitate din Slobozia».

După 13 de ani de așteptare Ultimul Plan Urbanistic General aprobat de Consiliul Local Slobozia datează din 2009. De-a lungul anilor, dezvoltarea urbanistică a orașului a impus în nenumărate rânduri revizuirea acestui document, însă administrațiile... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2022, 11:50 (4466 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Turismul balnear din Ialomița, afectat de secarea Lacului Amara din Buzău

Turismul balnear din Ialomița, afectat de secarea Lacului Amara din Buzău

Secarea Lacului Amara din județul Buzău dă peste cap turismul din județul Ialomița. Subiectul a fost relatat pe larg de presa centrală, creând confuzie în rândul turiștilor. Administratorii hotelurilor din stațiune au sesizat faptul că mai mulți turiști și-au anulat rezervările, după ce situația Lacului Amara din județul Buzău a fost mediatizată pe larg. Hotelierii au înaintat către Consiliului Județean Ialomița respectiva sesizare. Reprezentanții instituției au explicat public faptul că este vorba doar despre o confuzie.

«Lacul Amara din județul Ialomița NU a secat!»... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2022, 16:40 (18262 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Zootehnia ialomițeană a încasat subvenții de peste 2,8 milioane de euro

În 2021

Zootehnia ialomițeană a încasat subvenții de peste 2,8 milioane de euro

Puternic afectată de scăderea efectivelor de animale, zootehnia ialomițeană face eforturi pentru ca fondurile europene să ajungă în județul nostru. Conform Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, în anul 2021, valoarea subvențiilor pe care sectorul zootehnic local le-a primit, sub forma Sprijinului Cuplat în sectorul zootehnic și Ajutoarelor Naționale Tranzitorii, a fost de 2,8 milioane de euro. Pentru anul în curs, conform APIA-Centrul Județean Ialomița, pentru sectorul zootehnic, în Ialomița au fost depuse 1236 de Cereri Unice de Plată.

Fonduri europene pentru zootehnia ialomițeană... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2022, 15:10 (15818 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a declanșat operațiunea «Gazonul»

Primăria Slobozia a declanșat operațiunea «Gazonul»

Administrația locală din Slobozia încearcă de mai mulți ani să gazoneze spațiile verzi din oraș. Primele încercări datează de mai bine de 10 ani, când administrația locală a investit în realizarea unui sistem de irigații în Parcul Tineretului. Inițiative timide de reconfigurare a spațiilor verzi din oraș a avut și administrația Mocioniu. Administrația Soare susține că poate realiza suprafețe de gazon irigabile pe o treime din spațiile verzi din Slobozia.

Primul sfert de hectar de gazon irigabil Administrația Soare investește în rea­lizarea unui sistem de irigații care va de­servi o... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2022, 10:55 (3657 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița majorează valoarea proiectelor edilitare din județ

Investițiile administrative «se scumpesc»

Consiliul Județean Ialomița majorează valoarea proiectelor edilitare din județ

bonus: Construcții Erbașu a blocat lucrările la Spitalul Județean Tulcea

Consilierii județeni s-au întrunit marți, 28 iunie 2022, în cadrul unei ședințe ordinare a Consi­liului Județean. În cadrul întâlnirii au fost apro­bate o serie de proiecte de hotărâri care vizau majorarea valorii investițiilor pentru proiectele edilitare din Ialomița. Cumulată, valoarea acestor majorări depășește 36 milioane de lei. De asemenea, a fost aprobat un proiect de hotărâre care vizează reabilitarea drumului de acces către Aeroportul Alexeni, în lungime de 1,5 kilometri.

Scump, dar mergem mai departe Administrația Pavel a solicitat plenului Consiliului Județean să aprobe majorarea... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2022, 20:10 (15115 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: 9 permise reținute, amenzi de peste 62 mii de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 160 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2020, 15:50
(2934 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru «furt calificat»

Luni, 2 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2020, 15:45
(2334 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Doi bărbați, cercetați penal pentru «braconaj»

Luni, 2 martie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ciocârlia au depistat, pe un fond cinegetic de pe raza comunei Ciocârlia, un autoturism condus de un tânăr, de 22 de ani, din județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2020, 15:40
(2284 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concursul de Arte Marțiale «Kempo Open Cup 2020»

Slobozia: Concursul de Arte Marțiale «Kempo Open Cup 2020»

Sâmbătă, 29 februarie 2020, la Slobozia s-a desfășurat primul eveniment sportiv de arte marțiale mixte. La concurs au participat 5 cluburi cu peste 10 secții, adunând la start peste 150 sportivi din județele ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2020, 01:10
(4378 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bărcănești și Alexeni

În cursul zilei de sâmbătă, 29 februarie a.c., în jurul orelor 21,30, pompierii ialomițeni au intervenit pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o casă din comuna Bărcănești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 18:35
(2610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, patru răniți

Vineri, 28 februarie a.c., polițiștii slobozeni au intervenit la un accident de circulație produs pe raza municipiul Slobozia, soldat cu rănirea a două persoane. Din primele verificări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 18:30
(2447 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minori, beți și fără permise la volan

Vineri, 28 februarie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au intervenit  la un accident de circulație produs între un autoturism și un moped în localitatea Smirna, soldat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 18:25
(2861 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferițele, «amendate» cu mărțișoare de polițiștii ialomițeni

Șoferițele, «amendate» cu mărțișoare de polițiștii ialomițeni

Ca în fiecare an de 1 Martie, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au oferit flori și mărțișoare doamnelor și domnișoarelor aflate în trafic. Mai multe echipaje de poliție ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 18:20
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 83 de persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, luni, 2 martie 2020, 83 de persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 17:25
(2639 vizualizări - 0 comentarii)


Gabriel Cateliu, candidatul Alianței USR PLUS la Primăria Urziceni

Gabriel Cateliu, candidatul Alianței USR PLUS la Primăria Urziceni

Duminică, 1 martie 2020, Gabriel Cateliu a fost prezentat oficial drept candidat al Alianței USR PLUS pentru funcția de primar al municipiului Urziceni la Alegerile Locale din iunie 2020. La evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 16:50
(6227 vizualizări - 0 comentarii)


Dedeman deschide un nou magazin la Slobozia

Dedeman deschide un nou magazin la Slobozia

Dedeman, lider național în retailul materialelor de construcții și al amenajărilor interioare, cu capital 100% românesc, inaugurează vineri, 6 martie 2020, magazinul din Slobozia, ajungând astfel la o rețea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 15:20
(4373 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia Dedeman


Ochelari care simulează efectele consumului de alcool și droguri, achiziționați de Agenția Națională Antidrog

Anul acesta, Agenția Națională Antidrog (ANA) a achiziționat 144 de perechi de ochelari care simulează efectele consumului de alcool și droguri, dar și starea de intoxicare cu acestea, ce vor deveni parte ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 14:35
(4490 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din municipiul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a vanei de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 14:20
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacolul aniversar «Din inimă pentru Mama»

Duminică, 1 martie 2020, Protopopiatul Slobozia a organizat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, ediția a IX-a a spectacolului aniversar «Din inimă pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2020, 12:50
(2585 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 73 de persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, vineri, 28 februarie 2020, 73 de persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 19:20
(5654 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Național al Agriculturii

Prima lună de primăvară debutează la Muzeul Național al Agriculturii cu o expoziție de pictură. Sub denumirea «Armonii de primăvară», artista Cecilia Nițu își va expune pe simezele din cadrul Muzeulului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:40
(2959 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor peste 223 de locuri de muncă. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii la sediul instituției din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:25
(2971 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 2-6 martie 2020, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 17:20
(6823 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Surprins beat la volan, a refuzat recoltarea de sânge

Joi, 27 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Ion Roată au depistat în trafic un bărbat, de 51 de ani, ce conducea un autoturism pe raza localității Broșteni, aflându-se sub influența ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 16:20
(3373 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Fetești și în localitățile învecinate

Joi, 27 februarie a.c., polițiști ialomițeni au efectuat o razie pe raza municipiului Fetești, dar și a comunelor arondate, pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2020, 16:15
(3988 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 65 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, joi, 26 februarie 2020, 65 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 19:10
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Slobozia: Mircea Dinescu lansează «Scaunul cu trei picioare»

Cu ocazia «Zilei Modiale a Scriitorului», marți, 3 martie 2020, de la orele 14,30, la Sala Studio a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va lansa volumul de poezii «Scaunul cu trei picioare ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:35
(3764 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Lilieci: O persoană moartă pe loc, alte patru rănite!

Miercuri, 26 februarie 2020, în jurul orei 6,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2, în localitatea Lilieci, soldat cu decesul unei persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:20
(4248 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Lilieci accident


Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii feteșteni au desfășurat miercuri, 26 februarie a.c., activități de prevenire a evenimentelor rutiere, precum și a furturilor din locuințe, în cadrul campaniilor «Viața are prioritate!» și «Hoții ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:10
(2229 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 41 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, miercuri, 26 februarie 2020, 41 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane. Pe localități ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 19:30
(3705 vizualizări - 0 comentarii)


Razie cu percheziții la Bărbulești și Jilavele

10 percheziții domiciliare, articole pirotehnice ridicate de polițiști, 127 de sancțiuni contravenționale aplicate și o infracțiune constatată în flagrant, este bilanțul unei acțiuni de amploare desfășurată ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 18:10
(2972 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Viața are prioritate»

Polițiștii slobozeni au aplicat marți, 25 februarie a.c., peste 30 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni operative desfășurate în cadrul campaniei de prevenire a evenimentelor rutiere « ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 16:20
(2106 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

În curzul zilei de marți, 25 februarie 2020, în jurul orelor 12,35, pompierii ialomițeni au intervenit  pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o hală metalică din comuna Scânteia. La locul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 14:40
(4049 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 21:15
(6305 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Spărgător de mașini, reținut pentru 24 de ore

Polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 28 de ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de «tentativă la furt calificat», fapte săvârșite în noaptea de 23/24 februarie 2020. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:50
(1845 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...