Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Oamenii din «linia întâi»

Oamenii din «linia întâi»

Sunt mulți. Sute! Angajați ai sistemului medical pe care nu-i vom cunoaște niciodată după nume. Asistente, brancardieri, infirmiere, asistenți sociali, funcționari publici... Oameni care și-au făcut datoria pentru că cineva trebuia să o facă. Nu au așteptat recunoștință, nu și-au dorit să fie mediatizați. Pur și simplu au făcut ce trebuia! Pentru că cineva trebuia să o facă. Sorina Tastaman e unul dintre ei. A fost asistentă medicală la Punctul de Testare din Piața Revoluției din Slobozia în perioada de vârf a Valului 4.

Misiune îndeplinită Nu vrea la ziar... Nu vrea să povestească... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2021, 14:05 (5056 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Scurtmetrajul lui Marcu...

Scurtmetrajul lui Marcu...

Consumul de droguri este o realitate tot mai evidentă a zilelor noastre. Fenomenul se petrece și la Slobozia, chiar dacă autori­tățile refuză să recunoască oficial. Adolescenții văd cu ochii lor cum prietenii pe care îi au cad pradă tentației drogurilor. Le este greu să le ofere ajutorul, să discute cu părinții sau cu profesorii pentru că, de cele mai multe ori, oamenii mari refuză să-i ia în seamă. Atunci când adulții par dezinteresați să ia atitudine, adolescenții încearcă să le atragă atenția. Elev al Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, Marcu Robert Clopotaru are 17 ani și a expus pro­blema consumului de droguri în rândul tinerilor de-o seamă cu el, printr-un scurtmetraj. Imaginile... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2021, 12:10 (7427 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Lecția de pictură

Lecția de pictură

La o stradă dinstanță de sediul Liceului de Arte «Ionel Perlea» se află Atelierele de lucru ale elevilor care au ales să studieze arta plastică. În camerele luminoase, îndrumați de profesorii lor, elevii descoperă tainele culorilor așezați în fața șevaletelor. Cei mai talentați dintre ei reușesc să obțină recunoaștere pe plan național și internațional la concursurile la care participă. Procesul de formare al viitorilor artiști plastici implică talent, dar și multă disciplină...

Cum iau naștere artiștii? Soarele după amiezii de toamnă intră leneș pe geamul unei săli de lucru din incinta... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2021, 11:40 (4974 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Trotuarul de promenadă de la Bărbulești

Trotuarul de promenadă de la Bărbulești

Trotuarul de promenadă de la Bărbulești are toate atributele investițiilor comunale din România. Adică e scump, e inutil și se întreține greu. Dar este singura investiție notabilă din toată comuna. Și, de-acum, a trecut o vară peste el și nu a fost furat. Merită să fie mediatizat!

Trotuar ca în America Trotuarul din Bărbulești are vreo 400 de metri lungime. Și unu șaizeci lățime, după ochi... A fost înainte dig, acum e loc de promenadă. Se întinde de-a lungul șoselei, aproape de ieșire din comună, în zona cimitirului. Cândva, satul se termina acolo, dar acum s-a mai înmulțit... Începe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2021, 13:20 (4259 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Cortul de testare gratuită de la Slobozia

Cortul de testare gratuită de la Slobozia

Centrul de testare gratuită pentru depistarea COVID-19 la Slobozia a fost deschis de o săptămână. Și n-a fost zi să nu depisteze măcar 3-4 pozitivi. Noi ne-am testat a treia zi și am avut noroc. Ăia de n-au, Dumnezeu cu mila!

Prima zi, cu primarul Centrul s-a deschis într-o miercuri, pe 27 octombrie 2021. Facem precizarea pentru posteritate, că nu se știe ce-are să mai fie până trece Covid-ul... S-a deschis în fața Prefecturii Ialomița și pe el scrie mare «Punct testare gratuită COVID». În ziua când s-a deschis, a venit și primarul, c-așai la noi, altfel nu se poate. A fost decent,... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2021, 11:20 (5534 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Medicul care luptă de 2 ani cu COVID-19

La Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Medicul care luptă de 2 ani cu COVID-19

Spitalul suport COVID-19 de la Fetești este în prima linie de luptă împotriva SARS-CoV-2 în Ialomița. Iar personalul medical de aici, «infanteriștii» care salvează, de 2 ani, vieți... N-au cerut niciodată nimic, nu așteaptă recunoștință! Doar își fac datoria. Alexandru Vasilescu este singurul medic pneumolog pe care îl are Spitalul. Și unul dintre cei care a spus «Cineva trebuie să facă asta...». Restul e istorie, indiferent de care parte a baricadei suntem.

Un om ca toți oamenii Ajungem greu la el, nu e treaba lui să dea interviuri... O face, spu­nându-ne că orice apel public re­prezintă... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2021, 12:10 (25201 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Nora Filipoiu, superstar la «SUPERSTAR»

Nora Filipoiu, superstar la «SUPERSTAR»

Eleonora Filipoiu are 18 ani și este noua revelație a ediției «SUPERSTAR» din 15 octombrie 2021. Este din Slobozia, a participat în 2019 la «Trofeul Tinereții» de la Amara și demonstrează că Liceul de Arte din Slobozia este o pepi­nieră de vedete. «Concursul ăsta a fost o revelație și pentru mine...» mărturisește ea cu modestie.

Nora Filipoiu vs Michael Jackson «Este prima oară când aud o femeie cântând o piesă de la Michael Jackson cu atâta poftă...» a spus Smiley după ce Nora Filipoiu a reinterpretat piesa «Billie Jean». Dar a avut dreptate doar pe jumătate. Eleonora Filipoiu nu numai... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2021, 12:10 (4775 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Canotoarea Cristina Drugă, Cetățean de Onoare la 20 de ani

La Săveni, în Ialomița

Canotoarea Cristina Drugă, Cetățean de Onoare la 20 de ani

Cristina Drugă a împlinit 20 de ani. Iar marți, 12 octombrie 2021, a avut surpriza de a fi chemată la Primăria Săveni pentru a participa la ceremonia de acordare a statutului de Cetățean de Onoare al comunei. Un titlu pentru care a vâslit mii de kilometri. Un titlu care se va adăuga celui din 2018, când a venit acasă cu medalia de campioană europeană.

Când destinul te cheamă Despre Cristina ne povestește sora ei. Titlul de Cetățean de Onoare e o surpriză pe care toată comuna o păzește cu strășnicie pentru ea... Pentru că fata asta merită! Merita ea de multă vreme, dar e bine și acuma... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 20:05 (7914 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Scânteia: O viață cât un veac...

Scânteia: O viață cât un veac...

Într-o lume încărcată de atâtea provocări, este aproape im­posibil să te gândești că ai putea trăi 100 de ani. Gheorghe Zaharia locuiește în Scânteia și, în urmă cu o săptămână, a împlinit un veac de viață. Veteran al celui De-al Doilea Război Mondial, câmpul de bătălie i-a predat primele lecții despre maturitate. Avea doar 22 de ani când s-a luat la trântă cu moartea și a reușit să o învingă. Pentru curajul de care a dat dovadă, dar și pentru faptul că este cel mai vârstnic localnic din Scânteia, autoritățile locale i-au conferit titlul de «Cetățean de Onoare».

Viața pe front În casa... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2021, 12:20 (6347 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Profesor din pasiune...

Profesor din pasiune...

Pe Nicoleta Militaru, profesor de Limba Engleză la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, am cunoscut-o într-o pauză. Zâmbitoare și plină de încredere s-a recomandat ca fiind «profesor din pasiune». Chiar dacă pare greu de crezut, astăzi mai există dascăli pasionați de munca lor și de dorința de a-și vedea elevii împliniți. Eforturile Nicoletei Militaru s-au concretizat în numeroase proiecte prin intermediul cărora școala în care predă a reușit să aibă recunoaștere la nivel european. Mai mult decât atât, elevii pe care i-a implicat în acest tip de activități studiază astăzi la universități renumite.

Diferența dintre «dascăl» și «cadru didactic»... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2021, 12:50 (5712 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tașa, eroul tălmaci care s-a întors acasă după 78 de ani

Tașa, eroul tălmaci care s-a întors acasă după 78 de ani

Tașa Sărăcăceanu a fost translator în Al Doilea Război Mondial. A rămas prizonier la Stalingrad, în 1943. Și nimeni n-a mai știut de el până anul trecut, când Ambasada Rusiei a făcut publice numele a peste 20000 de soldați luați prizonieri în lagărele de concentrare. Atunci Tașa s-a întors acasă. Iar sâmbătă, 18 sep­tembrie 2021, familia Sărăcăceanu a chemat preotul să-i citească la mormânt, pentru liniștea sufletului lui Tașa Năstase, eroul tălmaci.

Tașa a ajuns acasă Unul dintre cavourile familiei Sărăcăceanu e în inima cimitirului din Bora, pe una din aleile vechi... Tot acolo, pe... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2021, 13:20 (13771 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

CAP-ul legumicultorilor de la Gura Ialomiței

Cultivatorii de legume de la Gura Ialomiței s-au asociat după modelul CAP-urilor comuniste și vor să devină autonomi. Prima hală de depozitare a legumelor ar putea fi gata în 2 ani și va fi dotată cu o... «cameră de frig». Pentru a răzbi prin hățișul legislativ, legumicultorii și-au găsit un aliat în Raluca Dumitrescu, care a fost aleasă deputat PSD de Ialomița după ce a activat 20 de ani în zona de «lobby administrativ».

Oamenii care se răzbună pe istorie Ultimele CAP-uri au murit pe vremea când fetele de la APACA strigau în stradă «nu vrem Kent, nu vrem valută...». Petre Roman era... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2021, 13:20 (7497 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia are, din nou, un arhitect-șef

După 5 ani de căutări

Slobozia are, din nou, un arhitect-șef

Ioana Niculae este noul arhitect-șef al Sloboziei. Ultimul, tot o femeie, Aurelia Esterka, a fost condamnată definitiv în 2016 de către Curtea de Apel București în dosarul «Art Oil». Noul arhitect-șef al Sloboziei crede că orașul are un viitor urbanistic promițător și că un nou Plan Urbanistic General va restabili starea de legalitate la nivelul Sloboziei.

Habemus arhitect După 5 ani de căutări, administrația locală a identificat un arhitect dispus să gestioneze haosul urbanistic generat de 30 de ani de administrația locală. Ioana Niculae a absolvit Institutul de Arhitectură «Ion Mincu... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2021, 13:05 (10973 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Speranța Casianei

caz umanitar

Speranța Casianei

V-ați întrebat, vreodată, oare cât costă aerul pe care îl respirăm? Sigur, ați spune că nu poate fi cumpărat. Și totuși, aerul are un preț... Mai exact, 25000 de euro! Sunt banii pe care familia Casianei Biteș, o adolescentă de 16 ani din comuna Moldoveni, trebuie să-i plătească lunar pentru ca tânăra să poată respira normal. Diagnos­ticată cu Fibroză Chis­tică, o boală gene­tică rară, adolescenta se luptă cu boala și cu sistemul medical. Care preferă să-i pună piedici în loc să o ajute...

Tratament costisitor Fibroza Chistică este o boală genetică rară, care afectează în special plămânii... [citește_tot_articolul]

14 August 2021, 13:50 (4301 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

În căutarea «locului de bătut mingea» din Cartierul 500

În căutarea «locului de bătut mingea» din Cartierul 500

În aprilie 2021, un grup de copii din Cartierul 500 a ajuns la poarta primarului Sloboziei cerându-i «un loc de bătut mingea» în cartier. Primarul a promis că va fi gata în două săptămâni. La 4 luni distanță, locul de joacă nu a fost construit... Iar copiii continuă să se joace printre mașini sau sunt alungați de la un petec de iarbă la altul de locatarii deranjați de zarva lor. Și au înțeles că nu trebuie să se încreadă niciodată în promisiunile oamenilor mari...

Copiii nu uită niciodată o promisiune Florentin Colăcel are 14 ani și e liderul grupului care a bătut la început... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2021, 12:55 (3977 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Portocaliu 313

Portocaliu 313

Un adolescent din Slobozia recondiționează autoturisme care au marcat viețile românilor de-a lungul istoriei. A început cu o Dacie 1310 Break, continuă cu o Dacie 1300 Break 1978 și visează la un Daewoo Espero din primul lui salariu. Iar între timp, speră să găsească un Tico ieftin, pentru că «mașinuța asta are importanța ei în societatea românească...». A ochit unul în oraș, dar are alte griji. Ca de exemplu rezultatul la examenul de Bacalaureat...

O altfel de adolescență Într-o lume în care adolescenții devin vedete fie în clinicile de dezintoxicare, fie ca proprietari de bolizi ucigași... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2021, 12:25 (4037 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Amintiri din Deportare...

Bărăgan, 18/19 iunie 1951

Amintiri din Deportare...

bonus: Gânduri de mulțumire pentru Asociația Foștilor Deportați în Bărăgan «Timișoara»

Anul acesta s-au împlinit 70 de ani de la o tragedie despre care istoria contemporană a României încă refuză să vorbească: Deportările în Bărăgan. În noaptea de Rusalii a anului 1951, 40000 de oameni din Banat au fost forțați de autoritățile comuniste de la București să-și părăsească domiciliile și să se mute forțat în Câmpia Bărăganului, sub amenințarea armelor. Considerați «elemente nesănătoase» sau «dușmani ai poporului», oamenii au fost mutați în colonii de muncă și obligați să ia viața de la zero... Stabilit la Fetești, Gheorghe Moisei (88 de ani) a trecut de două ori prin experiența deportării. A fost obligat să plece din Basarabia în România, apoi din Banat în Câmpia Bărăganului. Pe chipul... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2021, 13:40 (5568 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Roșii de Jilavele by Roxana Roșculeț

Roșii de Jilavele by Roxana Roșculeț

Este inginer horticol și cultivă roșii la Jilavele. A început în 2007 cu un împrumut de 100 mii de euro pe care l-a plătit abia acum 2 ani... Și produce 90 tone anual! Și varză, și salată, când roșiile nu sunt de ajuns... «Uneori mă gândesc așa... Dacă eu produc 90 tone de roșii pe an și fiecare client cumpără în medie un kilogram, înseamnă că roșiile mele ajung la 90000 de oameni... Iar asta mă face fericită și îmi dă puterea să o iau de la capăt!» mărturisește Roxana Roșculeț, unul dintre producătorii ialomițeni care luptă de 15 ani pentru a supraviețui pe piața de profil din România.

Raiul roșiilor de seră... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2021, 12:20 (4204 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«Bătălia de la Podul de Fier»

29-30 august 1944, Slobozia

«Bătălia de la Podul de Fier»

În anul 1944, municipiul Slobozia avea să devină locul unei sângeroase confruntări militare dintre soldații români și germani. Deloc menționate în cărțile de Istorie și prea puțin cunoscute la nivel local, detalii despre acest eveniment sunt amintite în corespondența dintre autoritățile de la Slobozia și cele de la București. Telegramele și rapoartele oficiale sunt păstrate astăzi la Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Ialomița. Luptele sângeroase s-au purtat în zona Podului pietonal care face legătura între oraș și Cartierul Bora... Având în vedere locul confruntării, evenimentul a intrat în Istoria locală sub numele de «Bătălia de la Podul de Fier».

24 de ore a plouat cu gloanțe... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2021, 14:05 (6236 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia lacustră

Slobozia lacustră

După fiecare ploaie torențială, autoritățile din Slobozia promit contribuabililor investiții în sistemul de canalizare al orașului. Și tot la fiecare ploaie, orașul e inundat de ape. La jumătatea lui iunie 2021, a plouat 10 zile la rând. Iar Slobozia a devenit un oraș lacustru, înconjurat de ape pluviale și menajere care nu mai au unde să se scurgă. Iar ultima estimare pentru reablitarea sistemului de apă și apă uzată se ridică la 7 milioane. De euro!

La 3 ani după potop Vineri, 18 iunie 2021, în a opta zi de ploi... Plouă mărunt, în dușmănie, ca în zi de toamnă. Norocul Sloboziei,... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2021, 17:35 (3972 vizualizări - 8 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiunea «Foc de Artificii»

Luni, 18 noiembrie a.c., Poliția Română a demarat acțiunea națională «Foc de Artificii». Și în acest an sunt continuate activitățile la nivel național, sub coordonarea Direcției Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2019, 18:05
(2978 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident cu două victime

Un accident s-a produs la Slobozia, în dimineața zilei de sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orei 8,05, între două autoturisme. Pentru salvarea victimelor au intervenit o descarcerare și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:30
(2041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la Mihail Kogălniceanu

În vineri spre sâmbătă, 15/16 noiembrie a.c., în jurul orei 3,45, a izbucnit un incendiu la un garaj auto din incinta unei gospodării din localitatea Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:25
(2156 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: A ars un autoturism

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de autoturism din localitatea Moldoveni. La fața ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:20
(2162 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii slobozeni au deblocat ușa unei bătrâne

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 16 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei persoane de 73 ani. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 17:15
(2521 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au plantat arbori la Colelia

Polițiștii au plantat arbori la Colelia

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au acceptat invitația de a participa la o acțiune de împădurire, desfășurată sub deviza «România plantează pentru mâine ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 16:15
(2483 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Duminică,17 noiembrie a.c, polițiștii feteșteni au depistat doi șoferi conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. În primul caz, un tânăr de 25 de ani, din Fetești, a ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 16:10
(1710 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Produse contrafăcute, confiscate

Zeci de produse cosmetice și articole de îmbrăcăminte, susceptibile a fi contrafăcute, au fost confiscate de polițiștii Orașului Fierbinți Târg. Vineri, 15 noiembrie a.c., polițiștii au oprit, pentru control ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 16:05
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Pete 700 mii de fermieri, autorizați la plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Prahova informează că, începând cu data de 16 octombrie 2019, în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2019, s-a autorizat la plată la nivel național ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:40
(2796 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte europene implementate de DSVSA Ialomița

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra semnării a două Contracte de finanțare cu fonduri europene nerambursabile prin Programul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 13:05
(3157 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

Direcția de Sănătate Publică Ialomița anunță faptul că a doua tranșă de vaccin antigripal a fost distribuită de la finalul săptămânii trecute în cabinetele medicilor de familie din județ. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 18:10
(3145 vizualizări - 4 comentarii)


Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în preajma hramului bisericii «Sfântul Evanghelist Matei», vineri, 15 noiembrie 2019, la orele 17,00, o delegație de la ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:55
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de promovare a școlilor de pompieri în liceele din Ialomița

Reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița au desfășurat o amplă campanie de promovare a școlilor de pompieri în liceele din județ. Campania a debutat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:50
(6598 vizualizări - 2 comentarii)


Jilavele: Arestat pentru «evaziune fiscală»

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au reușit identificarea unui bărbat, de 52 de ani, din comuna Jilavele, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:45
(2948 vizualizări - 0 comentarii)


Deficit de personal la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița

Concursurile din sursă externă organizate de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița au rezolvat pro­blema lipsei de personal doar parțial. Instituția continuă să aibă probleme din cauza deficitului ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:40
(3869 vizualizări - 3 comentarii)


Accidente la Slobozia și Urziceni, trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 6,00, pe raza municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:35
(2905 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Voluntar, implică-te!»

Joi, 7 noiembrie 2019, la Sala de Festivități a Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia s-a desfășurat cea de a V-a ediție a evenimentului «Voluntar, implică-te!», eveniment organizat de Agenția ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:30
(2187 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 18-22 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:25
(6169 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Diabetului», marcată și la Slobozia

Slobozia se alătură orașelor din țară care în noiembrie marchează «Ziua Mondială a Diabetului». Cu acest prilej, Direcția de Sănătate Publică și medicii diabetologi din județ organizează până pe data de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:20
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă campanie la Crucea Roșie Ialomița

Crucea Roșie Ialomița este înscrisă în Programul «Colgate», o campanie ce se desfășoară în perioada noiembrie 2019-februarie 2020. Alături de alte 10 județe din țară, peste 77 mii de copii din clasele primare ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:15
(3031 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

Un polițist rutier ialomițean a reușit să cucerească toate cele 13 vârfuri de peste 2500 metri din România, atingând înălțimile amețitoare ale Alpilor Italieni, Munților Balcani sau Muntele Olimp. Agentul ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 17:10
(2287 vizualizări - 1 comentariu)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

În cursul zilei de miercuri, 13 noiembrie a.c., pe raza municipiului Slobozia au fost angrenate aproximativ 40 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, precum și luptători ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 18:15
(2522 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


DN21: Accident rutier soldat cu trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., în jurul orei 6,20, s-a produs o coliziune între două autoturisme pe Drumul Național 21. Pentru salvarea victimelor, au acționat salvatorii de la Detașamentul Slobozia cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 18:10
(2441 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Căzănești: «Cupa Bărăganului la Oină»

Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, la Sala de Sport a orașului Căzănești se va desfășura, începând cu orele 10,00, prima ediție «Cupa Bărăganului la Oină». Competiția, organizată de Federația Română de Oină împreună ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 18:05
(4717 vizualizări - 4 comentarii)


La volan prin Urziceni, fără permis de conducere

Marți, 12 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 18 ani, din județul Giurgiu, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Urziceni, fără a deține permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 17:25
(3393 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Peste 200 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 43 de ani, care transporta pe DN2A pește fără documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 17:20
(2653 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Accident rutier soldat cu cinci victime pe DJ212

Evenimentul s-a produs marți, 12 noiembrie a.c., în jurul orelor 19,30, când un autoturism a părărăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un pom aflat pe marginea șoselei. La locul intervenției au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 15:05
(3303 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2019»

Vineri, 15 noiembrie 2019, începând cu orele 13,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2019». Evenimentul este organizat de Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 14:10
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-a înscenat singur o tâlhărie după ce a pierdut banii la păcănele

Polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr, de 22 de ani, din Slobozia, care și-ar fi înscenat singur o tâlhărie calificată. În fapt, luni, 11 noiembrie 2019, în jurul orelor 18,00, un bărbat a apelat numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 17:15
(9743 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis: Tânăr din Săveni, prins de polițiști la volanul unei mașini pe care o furase!

Luni, 11 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au fost sesizați de o femeie, de 40 de ani, cu privire la faptul că o persoană necunoscută i-ar fi sustras autoturismul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 17:10
(5196 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...