Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

O lungă vară fierbinte pentru contribuabili

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

Administrația Soare anunță public că la începutul lunii iunie 2022 va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru «moder­nizarea transportului public în Slobozia». Valoarea eligibilă nerambursabilă a acestei investiții este de 28,1 milioane de lei, iar lucrările ar trebui finalizate până la finele anului viitor. Principalele bulevarde care urmează să fie afectate de aceste lucrări sunt Bulevardul Matei Basarab și Bulevardul Chimiei. Administrația locală susține că mo­dernizarea arterelor de circulație se va realiza etapizat, fără a afecta ra­dical traficul auto din oraș.

Proiecte ca-n povești... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2022, 11:10 (33195 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Un progres vizibil

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Administrația județeană a reușit să salveze in extremis proiectul de reabilitare a Conacului Bolomey. La acest moment, lucrările sunt reali­zate în proporție de 40%, iar până la sfârșitul anului 2023 oficialii Consiliului Județean speră să includă obiectivul în circuitul turistic.

O minune care n-a ținut 3 zile Valoarea investițiilor în reabilitarea Conacului Bolomey se ridică la 18,76 milioane de lei. Conform datelor oficiale, nivelul de realizare a lucrărilor a ajuns în acest moment la 40% și continuă într-un ritm susținut. «Suntem în grafic și susținem permanent eforturile... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 16:05 (15668 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Două cadre didactice cu experiență, care își desfășoară activitatea în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slo­bozia sunt acuzate de către elevi că ar susține propaganda pro-rusă în timpul orelor de curs. Unul dintre profesori și-a manifestat atitudinea pro-rusă pe rețelele de socializare, unde a postat mai multe mesaje de susținere a invaziei ruse din Ucraina. «Vom face o anchetă să vedem dacă această atitudine persistă și în timpul orelor de curs!» susține George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

«Vladimir Putin, trimisul lui Dumnezeu pe pământ!»... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 10:55 (35759 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

bonus: «Groapa lui Stoica» rămâne o lucrare multianuală

Administrația din Slobozia a plătit 9 mi­lioane de lei pentru lu­crările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia ad­ministrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finan­țelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Ziarul nostru publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse» în care atrăgea atenția că împrumutul în va­loare... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2022, 14:20 (9861 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Programul «Anghel Saligny» a intrat la apă

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Administrația din Ialomița a primit 1,275 miliarde de lei pentru finanțarea lucrărilor edilitare derulate prin intermediul Programului «Anghel Saligny». Conform clasamentului național, Ialomița se situează doar cu puțin peste media județeană de 1,25 miliarde de lei. Suma este cu aproximativ 800 milioane de lei mai mică decât estimările inițiale pentru Ialomița. Printre administrațiile care benefi­ciază de fonduri mai puține se numără și Slobozia.

A intrat la apă Administrațiile din Ialomița așteaptă din septembrie 2021 ca peste 70 de proiecte edilitare de investiții depuse prin Programul... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 20:35 (13425 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Cadou de 7 mai

Fotbal, Liga a II-a, CSA Steaua-Unirea Slobozia 2-0

Cadou de 7 mai

36 de ani au trecut de când Steaua și-a trecut în palmares Cupa Campionilor Europeni, performanță ce va rămâne unică în fotbalul românesc. Unirea Slobozia a poposit pe stadionul din Ghencea la o zi după această aniversare. Și doar nu era să le stricăm tocmai noi sărbătoarea! N-am făcut-o, ba chiar le-am oferit 3 puncte cadou. Cât despre sărbătoare, ce să zicem!? S-au adunat în pauza meciului o bună parte dintre eroii de la Sevilla, cu vreo două-trei excepții pe alocuri esențiale. S-au spus câteva cuvinte pompoase de la microfon, multe dintre ele neinte­ligibile. Galeria a încercat să salveze situația, dar parcă și acolo s-a infiltrat oboseala (mult mai frumos s-a cântat la Slobozia). Steaua, la... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 17:40 (7105 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului Ialo­mița cere în instanță anularea mai multor decizii de salarizare din cursul anului trecut, întrucât acestea ar fi fost emise nelegal. În urma unei misiuni de audit a Ministerului Finanțelor la Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), s-a descoperit faptul că angajații structurilor din teritoriu, printre care se numără și cei din județul Ialomița, ar fi trebuit să beneficieze de majorări salariale, invocându-se o o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind salarizare în domeniul bugetar. Pentru a fi pusă în aplicare, această prevedere trebuia corelată cu Legea Finanțelor Publice, aspect pe care ANPM nu l-a luat în considerare. Deciziile... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 16:50 (13901 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Recolta Gheorghe Doja mai urcă un loc

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja mai urcă un loc

bonus: CSM Fetești, din nou ghinionistă

După victoria lejeră obținută în fața celor de la Înainte Modelu, Recolta Gheorghe Doja a primit, pe terenul de la Țăndărei, vizita Cenușăresei seriei, CSM Oltenița. Antrenorul Adrian Cristea a început meciul cu următorii jucători: Enache-Comșa, Ene, Chebac, Andrei-Alexe, Bălan-Petre, Răduca, Chiriță-Năstase. Au mai intrat: Radu, Bucurică, Popescu, Cositoru și Neagu. Recolta deschide scorul în minutul 36, când Chiriță centrează de pe stânga și, din câțiva metri, Ionel Alexe trimite mingea în poartă. La faza imediat ur­mătoare, Chebac faultează în careu un atacant advers, iar arbitrul dă penalty. Transformă Marius Gheorghe și se face 1-1, scor care se menține până în minutul 76. Apoi, intră în... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 13:20 (10464 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două titluri naționale pentru luptătorii ialomițeni

Lupte libere

Două titluri naționale pentru luptătorii ialomițeni

Municipiul Târgu Mureș a găzduit, în perioada 5-8 mai 2022, Campionatul Național de Lupte adresat sportivilor sub 15 ani. Așa cum ne-au obișnuit, luptătorii noștri au urcat din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Oana Dumitru de la CS Amara a obținut titlul național la categoria 46 kg. Alexandru Minea de la CSM Unirea Slobozia este campionul național al categoriei 44 kg. Grație acestui rezultat, Alexandru va reprezenta România la Campionatul European care se va desfășura în capitala Croației, Zagreb. De menționat și locul 5 ocupat de Gabriel Neagu (57 kg), sportiv legitimat la CS Amara.... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 11:20 (11434 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă

Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă

Așa cum poate ați observat dacă ați traversat Slobozia către Brăila, în Cartierul Slobozia Nouă se lucrează. Conform informațiilor oficiale, lucrările vizează edificarea canalizării «wireless» a admi­nis­trației Mocioniu. Pentru aceia dintre dumneavoastră care nu au locuit în Slobozia în mandatul trecut, precizăm că tipul de cana­lizare menționat a fost patentat de către ex-primarul Adrian Mocioniu, care prin anul 2019 soma locuitorii cartierului sub amenințarea unor amenzi usturătoare să se branșeze la o rețea de canalizare inexistentă. Mai isteț (și, probabil, mai norocos decât predecesorul său!), Dragoș Soare a reușit în această primăvară să antameze realizarea acestei investiții.... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 15:10 (13991 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

Strategie administrativă județeană

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

bonus: Potopul de gunoaie de după Selectiv Deșeuri 2010 SRL

În februarie 2022, administrația județeană statua printr-o serie de proiecte de hotărâri aprobate în plenul Consiliului Județean Ialomița existența unui nou operator regional pentru deșeurile menajere ale județului. Cu un buget anual de peste 10 milioane de lei, noul operator regional are rolul de a îngloba toate firmele de salubritate gestionate de către administrațiile locale. «Vom eficientiza această activitate în mai puțin de un an!» declară Alina Ciobanu, directorul acestei structuri. Numai că de la declarații la realitatea din teren drumul e lung și pavat cu bune intenții...

Un nou pariu pe bani publici... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 10:50 (14175 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două veri fără plaje publice la Amara

Două veri fără plaje publice la Amara

Deși ar fi trebuit să fie gata la sfârșitul anului trecut, reabilitarea plajelor «Zorilor» și «Perla», din stațiunea Amara, a început în urmă cu aproximativ o lună. Administrația locală susține faptul că ceea ce a întârziat lucrările au fost licitațiile publice contestate și speră ca, la final, proiectele să fie un adevărat succes. Estimativ, aceste lucrări se vor încheia în decembrie 2023, valoarea ambelor proiecte fiind de peste 25 milioane de lei, fonduri alocate din bugetul Uniunii Europene. «Suntem convinși că ambele proiecte vor fi un real succes!» a declarat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

În sfârșit... se lucrează!... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2022, 13:05 (17041 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

La Aniversara președintelui Pavel

La Aniversara președintelui Pavel

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena celebrei Săli «Europa». Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentari ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai admi­nistrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Restul e istorie și demagogie.

Cine nu are batrâni, să-i cumpere pe-ai noștri... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2022, 12:50 (8367 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Un adevărat dezastru ecologic a fost descoperit de Garda de Mediu Ialomița la marginea localității Borănești. Comisarii au făcut verificări după ce în spațiul public au apărut imagini cu resturi de animale aruncate întâmplător la o groapă de gunoi neconformă. Administrația locală din Borănești a fost sancționată cu 15 mii de lei.

Principalii vinovați, în atenția autorităților Vineri, 22 aprilie a.c., fostul comisar șef al Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu, a făcut publice pe internet mai multe imagini în care a surprins resturi de animale aruncate, la voia întâmplării, la... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 16:05 (7157 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

După 2 ani de verificări

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

În anul 2020, Direcția Silvică Ialomița a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la dispariția a peste 200 mii de puieți de arbori ce urmau a fi plantați în Cantonul Silvic Sudiți din cadrul Ocolului Silvic Slobozia. La 2 ani de la depunerea sesizării, organele de anchetă nu au ajuns la nicio concluzie în această speță. Documentele Regiei Autonome a Pădurilor-ROMSILVA arată că prejudiciul în această cauză se ridică la peste 300 mii de lei.

Verificările sunt în curs Potrivit documentelor oficiale, pentru lucrările de împădurire ce trebuiau efectuate în Cantonul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 11:20 (13364 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Dacă e Chiajna, e ghinion

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Concordia Chiajna 1-1

Dacă e Chiajna, e ghinion

În sezonul regulat, la Chiajna, Concordia a egalat în minutul 90+2. În turul play-off-ului, tot la Chiajna, Concordia a câștigat printr-un gol marcat în minutul 90+4. În retur, la Slobozia, Chiajna egalează în minutul 90 și păstrează poziția 5. Așadar, Unirea a pierdut, în cele 3 dueluri cu Concordia, 5 puncte pe final de joc. Curat ghinion!

La 3 minute de victorie Gurău-Ibrian, Lazăr, Dinu, Toma-Coadă, Trașcu (Perju ’62)-Bolohan, Afalna, Silaghi (Gherghiceanu ’69)-Gulceac (Greu ’69) au fost jucătorii folosiți de Adrian Mihalcea în importantul meci cu ilfovenii. Antrenorul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 01:10 (11115 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Primăria Giurgeni a deschis 20 de acțiuni în instanță pe numele unui singur cetățean. Autoritățile locale cer transformarea amenzilor pe care bărbatul le-a primit în muncă în folosul comunității. Acesta a fost sancționat pentru tulburarea liniștii publice sau comerț ilegal cu pește. În total, sancțiunile depășesc 40 mii de lei. Toate cele 20 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Judecătoriei Fetești.

Se așteaptă decizia instanței Contravenientul din localitatea Giurgeni a adunat cele 20 de sancțiuni în ultimii 3 ani. Deși autoritățile locale au făcut demersuri pentru a-l determina... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 15:10 (12027 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei

Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei

Consilier local PER la Țăndărei, un oarecare domn Balea, inflamează rețelele de socializare. Într-o postare datată 30 aprilie a.c., acesta anunță ritos, cum îi e felul, că va ocupa «în maxim cinci luni» și «în proporție de 99%» funcția de secretar al Primăriei Țăndărei, lăsată liberă de tizul său Bucuroiu, ajuns acum un respectabil dublu pensionar. Și că, o dată instalat în funcție, va restaura «legea, codul fiscal și administrația care e în vigoare în România». Până aici nimic neobișnuit, că doar nu e prima dată când domnu’ Balea anunță ca va salva orașul fie din poziția de primar, fie din cea de vice, fie din poziția de «om de bine» al acestei localități vitregite de soartă și contribuabili... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 10:55 (12891 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat un protocol de colaborare cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) în vederea realizării unei «centuri-inel» la nivelul orașului Slobozia. Decizia confirmă promisiunile administrației Soare de a transforma Slobozia într-un oraș atractiv din punct de vedere economic. Reamintim că primul pas al acestui proiect îl reprezintă realizarea Centurii de Nord a orașului Slobozia, a cărei valoare a fost estimată la 23,5 milioane de euro.

Stăpânul «inelului» Primarul Dragoș Soare a inițiat un protocol cu CNAIR care va permite elaborarea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2022, 12:10 (27398 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Scânteia s-a mutat într-un sediu nou

Primăria Scânteia s-a mutat într-un sediu nou

Duminică, 1 mai 2022, Primăria Scânteia a inaugurat noul sediu al instituției. La eveniment au participat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, deputatul PSD Raluca Dumitrescu, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Iulian Bucur și primari ialomițeni invitați de către edilul din Scânteia, Georgeta Ilie.

Administrație în casă nouă După mai bine de 30 de ani de așteptare, Primăria Scânteia a reușit să construiască un sediu administrativ nou. Investiția a fost inițiată în 2017 de către primarul Georgeta Ilie și... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 19:20 (14389 vizualizări - 7 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Fetiță de 8 ani, dispărută

Fetești: Fetiță de 8 ani, dispărută

Luni, 29 iunie 2015, polițiștii au fost alertați cu privire la dispariția unei fetițe din Fetești. Copila, pe numele său MIHAI DENISA, de 8 ani, a dispărut în jurul orei 19,00, de pe un ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 19:10
(5859 vizualizări - 0 comentarii)


Crunți: Și-a incendiat locuința

Sîmbătă, 27 iunie a.c., locuința unui cetățean din satul Crunți, comuna Reviga a fost incendiată. Potrivit pompierilor ialomițeni, solicitați să stingă incendiul, focul ca izbucnit după ce proprietarul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 17:20
(4188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Crunți incendiu


Cotorca: Accident mortal după ce o mașină a lovit un cal

Sîmbătă, 27 iunie a.c., un șofer s-a răsturnat cu mașina în apropierea localității Bucu. Evenimentul rutier s-a produs ca urmare a faptului că șoferul a pierdut controlul direcției de mers. Bărbatul, în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 15:05
(4783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți, la volan

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au prins în trafic patru bărbați, cu vîrstele cuprinse între 22 și 59 ani, care conduceau autovehicule deși erau băuți. Valorile rezultate ca urmare ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 12:55
(3221 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 320 de amenzi aplicate

Peste 320 de amenzi rutiere au fost aplicate de polițiștii ialomițeni la sfîrșitul săptămînii recent încheiate, respectiv în perioada 26-28 iunie 2015. Mai mult, ca urmare a acțiunilor întreprinse în scopul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 11:45
(4280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la hoții din mașini

Miercuri, 24 iunie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiștii efectuează 20 de percheziții, în 4 județe, la persoane bănuite de savîrșirea infracțiunilor de furt și  furt calificat. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2015, 10:20
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Drapelului», sărbătorită la Slobozia

Autoritățile din Slobozia vor serba și anul acesta «Ziua Drapelului». Evenimentul se va desfășura vineri, 26 iunie 2015, în Piața Unirii din oraș. Momentul va fi marcat printr-o slujbă religioasă, dar și ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 20:15
(2619 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară în stațiunea Amara

Eveniment inedit la Amara. Reprezentanții Clubului Montan Excelsior Slobozia îi invită pe toți pasionații de aventură să petreacă un week-end de neuitat pe plajele din stațiune. Astfel, între 31 iulie- ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 19:10
(7163 vizualizări - 3 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Finala campionatului de tenis de cîmp organizată în cadrul Ministerului Afacerilor Interne în municipiul Cluj-Napoca, în perioada 15-20 iunie 2015, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de plutonierul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:40
(4461 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița, primul loc pe țară la depunerea cererilor unice de plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița informează că la termenul-limită de depunere a cererii unice de plată 2015 fără penalități, respectiv 15 iunie 2015, județul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:05
(3791 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenul de Capacitate, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 22-26 iunie 2015, ordinea și siguranța publică la 9 centre de examinare și 2 pentru evaluare, dar și măsuri de ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 17:25
(3489 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 iunie, data limită pentru plata obligațiilor fiscale

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25 iunie este termenul limită pentru declararea și efectuarea plăților obligațiilor fiscale aferente perioadei ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 16:05
(4810 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 11 ha de orz, mistuite de flăcări

Scînteile produse de un utilaj agricol au dus la izbucnirea unui incendiu la un lan de orz de pe raza localității Bărbulești. Evenimentul a fost anunțat în după-amiaza zilei de sîmbătă, 20 iunie 2015, iar ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 15:20
(3352 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrstele cuprinse între 35 și 51 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 14:40
(2517 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 accidente, 7 persoane rănite

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 19-21 iunie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs 6 accidente rutiere, soldate cu rănirea a șapte persoane. Vineri, 19 iunie, Poliția a fost sesizată cu ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 13:35
(2981 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 12:15
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița au fost angrenați, în perioada 12-14 iunie 2015, ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 11:05
(3081 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 39 de facturi fictive și peste 2,24 milioane de lei evaziune

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «procurorii au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul DUMITRU ANDREI,  sub ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2015, 14:05
(9140 vizualizări - 2 comentarii)


Inventarierea terenurilor în județul Ialomița

În data de 17 iunie a.c., Instituția Prefectului a organizat o nouă reuniune de lucru a specialiștilor însărcinați cu inventarierea terenurilor disponibile pe teritoriul județului Ialomița, în vederea finalizării ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2015, 18:30
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la sediul Finanțelor. Persoane bănuite de evaziune fiscală și fapte de corupție!

În dimineața zilei de miercuri, 17 iunie 2015, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează 6 percheziții la sediul unei instituții publice, la punctul de lucru al unei ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2015, 10:35
(11212 vizualizări - 12 comentarii)


Bărcănești: Băiat de 13 ani, ucis de fulger

Marți, 16 iunie a.c., în jurul orei 9,10, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unui băiat, în vîrstă de 13 ani, care a fost lovit de un fulger, la aproximativ 3 km distanță de localitatea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 17:20
(6018 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, un mort și trei persoane rănite

Sîmbătă și duminică, 13/14 iunie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Astfel, sîmbătă, 13 iunie a.c., Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 14:35
(5244 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 100000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 12-14 iunie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 13:50
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal

Ialomița: Accident mortal

Un tînăr în vîrstă de 20 ani a decedat după ce autoturismul pe care îl conducea a părăsit partea carosabilă și s-a oprit într-un copac. Evenimentul s-a produs luni, 15 iunie 2015, în jurul orei 10,55, pe ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 12:35
(7263 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Săveni, înecat în rîul Ialomița

Duminică, 14 iunie a.c., în jurul orei 13,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru recuperarea trupului neînsuflețit al unui bărbat din apele rîului Ialomița, pe raza orașului Țăndărei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 11:45
(6150 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Valea Măcrișului

Folosirea intenționată a sursei de aprindere de persoane rămase neidentificate a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Valea Măcrișului ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2015, 11:05
(4187 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: PERCHEZIȚII LA PERSOANE BĂNUITE DE ABUZ ÎN SERVICIU ȘI FALS

Luni, 15 iunie 2015, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița efectuează 9 percheziții, în două județe, la persoane bănuite de abuz în serviciu și fals intelectual. Astfel ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2015, 10:25
(5785 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Proxeneți arestați pentru 20 de zile

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au dispus, la data de 10.06.2015, punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații DUMITRU IONUȚ DORU, zis «Papaie ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 20:10
(12069 vizualizări - 10 comentarii)


Sediu nou pentru Postul de Poliție Moldoveni

Sediu nou pentru Postul de Poliție Moldoveni

Începând de joi, 11 iunie 2015, cetățenii și polițiștii comunei Moldoveni-Ialomița beneficiază un nou sediu de Poliție, adecvat activității de primire a publicului și soluționarea problemelor cu care cetățeanul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 17:40
(6108 vizualizări - 1 comentariu)


Rezultatele concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

Rezultatele concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență

În urma desfășurării fazei județene a competiției serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, pe primul loc s-au clasat echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Căzănești ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2015, 16:55
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...