Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu pledează pentru eliminarea pensiilor speciale

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu pledează pentru eliminarea pensiilor speciale

Aflată la primul mandat în Parlamentul României, deputatul PSD Raluca Dumitrescu susține public necesita­tea elimi­nării pensiilor speciale. Parlamentarul se alătură eforturilor partidului din care face parte în încercarea de a obliga Curtea Consti­tu­țio­nală a României să elimine aceste privilegii parlamentare.

Pentru «contra» CCR a decis că parlamentarii își vor primi înapoi pensiile speciale, declarând neconstituțională legea prin care acestea au fost eli­minate în februarie 2021de o largă majoritate, respectiv 357 voturi «pentru» și 30 de «abțineri». Con­form opiniei unora dintre... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2022, 16:50 (10014 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

O lungă vară fierbinte pentru contribuabili

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

Administrația Soare anunță public că la începutul lunii iunie 2022 va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru «moder­nizarea transportului public în Slobozia». Valoarea eligibilă nerambursabilă a acestei investiții este de 28,1 milioane de lei, iar lucrările ar trebui finalizate până la finele anului viitor. Principalele bulevarde care urmează să fie afectate de aceste lucrări sunt Bulevardul Matei Basarab și Bulevardul Chimiei. Administrația locală susține că mo­dernizarea arterelor de circulație se va realiza etapizat, fără a afecta ra­dical traficul auto din oraș.

Proiecte ca-n povești... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2022, 11:10 (33201 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Un progres vizibil

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Administrația județeană a reușit să salveze in extremis proiectul de reabilitare a Conacului Bolomey. La acest moment, lucrările sunt reali­zate în proporție de 40%, iar până la sfârșitul anului 2023 oficialii Consiliului Județean speră să includă obiectivul în circuitul turistic.

O minune care n-a ținut 3 zile Valoarea investițiilor în reabilitarea Conacului Bolomey se ridică la 18,76 milioane de lei. Conform datelor oficiale, nivelul de realizare a lucrărilor a ajuns în acest moment la 40% și continuă într-un ritm susținut. «Suntem în grafic și susținem permanent eforturile... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 16:05 (15671 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Două cadre didactice cu experiență, care își desfășoară activitatea în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slo­bozia sunt acuzate de către elevi că ar susține propaganda pro-rusă în timpul orelor de curs. Unul dintre profesori și-a manifestat atitudinea pro-rusă pe rețelele de socializare, unde a postat mai multe mesaje de susținere a invaziei ruse din Ucraina. «Vom face o anchetă să vedem dacă această atitudine persistă și în timpul orelor de curs!» susține George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

«Vladimir Putin, trimisul lui Dumnezeu pe pământ!»... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 10:55 (35762 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

bonus: «Groapa lui Stoica» rămâne o lucrare multianuală

Administrația din Slobozia a plătit 9 mi­lioane de lei pentru lu­crările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia ad­ministrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finan­țelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Ziarul nostru publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse» în care atrăgea atenția că împrumutul în va­loare... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2022, 14:20 (9863 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Programul «Anghel Saligny» a intrat la apă

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Administrația din Ialomița a primit 1,275 miliarde de lei pentru finanțarea lucrărilor edilitare derulate prin intermediul Programului «Anghel Saligny». Conform clasamentului național, Ialomița se situează doar cu puțin peste media județeană de 1,25 miliarde de lei. Suma este cu aproximativ 800 milioane de lei mai mică decât estimările inițiale pentru Ialomița. Printre administrațiile care benefi­ciază de fonduri mai puține se numără și Slobozia.

A intrat la apă Administrațiile din Ialomița așteaptă din septembrie 2021 ca peste 70 de proiecte edilitare de investiții depuse prin Programul... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 20:35 (13425 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Cadou de 7 mai

Fotbal, Liga a II-a, CSA Steaua-Unirea Slobozia 2-0

Cadou de 7 mai

36 de ani au trecut de când Steaua și-a trecut în palmares Cupa Campionilor Europeni, performanță ce va rămâne unică în fotbalul românesc. Unirea Slobozia a poposit pe stadionul din Ghencea la o zi după această aniversare. Și doar nu era să le stricăm tocmai noi sărbătoarea! N-am făcut-o, ba chiar le-am oferit 3 puncte cadou. Cât despre sărbătoare, ce să zicem!? S-au adunat în pauza meciului o bună parte dintre eroii de la Sevilla, cu vreo două-trei excepții pe alocuri esențiale. S-au spus câteva cuvinte pompoase de la microfon, multe dintre ele neinte­ligibile. Galeria a încercat să salveze situația, dar parcă și acolo s-a infiltrat oboseala (mult mai frumos s-a cântat la Slobozia). Steaua, la... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 17:40 (7107 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului Ialo­mița cere în instanță anularea mai multor decizii de salarizare din cursul anului trecut, întrucât acestea ar fi fost emise nelegal. În urma unei misiuni de audit a Ministerului Finanțelor la Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), s-a descoperit faptul că angajații structurilor din teritoriu, printre care se numără și cei din județul Ialomița, ar fi trebuit să beneficieze de majorări salariale, invocându-se o o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind salarizare în domeniul bugetar. Pentru a fi pusă în aplicare, această prevedere trebuia corelată cu Legea Finanțelor Publice, aspect pe care ANPM nu l-a luat în considerare. Deciziile... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 16:50 (13901 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta Gheorghe Doja mai urcă un loc

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja mai urcă un loc

bonus: CSM Fetești, din nou ghinionistă

După victoria lejeră obținută în fața celor de la Înainte Modelu, Recolta Gheorghe Doja a primit, pe terenul de la Țăndărei, vizita Cenușăresei seriei, CSM Oltenița. Antrenorul Adrian Cristea a început meciul cu următorii jucători: Enache-Comșa, Ene, Chebac, Andrei-Alexe, Bălan-Petre, Răduca, Chiriță-Năstase. Au mai intrat: Radu, Bucurică, Popescu, Cositoru și Neagu. Recolta deschide scorul în minutul 36, când Chiriță centrează de pe stânga și, din câțiva metri, Ionel Alexe trimite mingea în poartă. La faza imediat ur­mătoare, Chebac faultează în careu un atacant advers, iar arbitrul dă penalty. Transformă Marius Gheorghe și se face 1-1, scor care se menține până în minutul 76. Apoi, intră în... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 13:20 (10465 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două titluri naționale pentru luptătorii ialomițeni

Lupte libere

Două titluri naționale pentru luptătorii ialomițeni

Municipiul Târgu Mureș a găzduit, în perioada 5-8 mai 2022, Campionatul Național de Lupte adresat sportivilor sub 15 ani. Așa cum ne-au obișnuit, luptătorii noștri au urcat din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Oana Dumitru de la CS Amara a obținut titlul național la categoria 46 kg. Alexandru Minea de la CSM Unirea Slobozia este campionul național al categoriei 44 kg. Grație acestui rezultat, Alexandru va reprezenta România la Campionatul European care se va desfășura în capitala Croației, Zagreb. De menționat și locul 5 ocupat de Gabriel Neagu (57 kg), sportiv legitimat la CS Amara.... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 11:20 (11435 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă

Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă

Așa cum poate ați observat dacă ați traversat Slobozia către Brăila, în Cartierul Slobozia Nouă se lucrează. Conform informațiilor oficiale, lucrările vizează edificarea canalizării «wireless» a admi­nis­trației Mocioniu. Pentru aceia dintre dumneavoastră care nu au locuit în Slobozia în mandatul trecut, precizăm că tipul de cana­lizare menționat a fost patentat de către ex-primarul Adrian Mocioniu, care prin anul 2019 soma locuitorii cartierului sub amenințarea unor amenzi usturătoare să se branșeze la o rețea de canalizare inexistentă. Mai isteț (și, probabil, mai norocos decât predecesorul său!), Dragoș Soare a reușit în această primăvară să antameze realizarea acestei investiții.... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 15:10 (13993 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

Strategie administrativă județeană

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

bonus: Potopul de gunoaie de după Selectiv Deșeuri 2010 SRL

În februarie 2022, administrația județeană statua printr-o serie de proiecte de hotărâri aprobate în plenul Consiliului Județean Ialomița existența unui nou operator regional pentru deșeurile menajere ale județului. Cu un buget anual de peste 10 milioane de lei, noul operator regional are rolul de a îngloba toate firmele de salubritate gestionate de către administrațiile locale. «Vom eficientiza această activitate în mai puțin de un an!» declară Alina Ciobanu, directorul acestei structuri. Numai că de la declarații la realitatea din teren drumul e lung și pavat cu bune intenții...

Un nou pariu pe bani publici... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 10:50 (14177 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două veri fără plaje publice la Amara

Două veri fără plaje publice la Amara

Deși ar fi trebuit să fie gata la sfârșitul anului trecut, reabilitarea plajelor «Zorilor» și «Perla», din stațiunea Amara, a început în urmă cu aproximativ o lună. Administrația locală susține faptul că ceea ce a întârziat lucrările au fost licitațiile publice contestate și speră ca, la final, proiectele să fie un adevărat succes. Estimativ, aceste lucrări se vor încheia în decembrie 2023, valoarea ambelor proiecte fiind de peste 25 milioane de lei, fonduri alocate din bugetul Uniunii Europene. «Suntem convinși că ambele proiecte vor fi un real succes!» a declarat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

În sfârșit... se lucrează!... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2022, 13:05 (17042 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

La Aniversara președintelui Pavel

La Aniversara președintelui Pavel

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena celebrei Săli «Europa». Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentari ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai admi­nistrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Restul e istorie și demagogie.

Cine nu are batrâni, să-i cumpere pe-ai noștri... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2022, 12:50 (8367 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Un adevărat dezastru ecologic a fost descoperit de Garda de Mediu Ialomița la marginea localității Borănești. Comisarii au făcut verificări după ce în spațiul public au apărut imagini cu resturi de animale aruncate întâmplător la o groapă de gunoi neconformă. Administrația locală din Borănești a fost sancționată cu 15 mii de lei.

Principalii vinovați, în atenția autorităților Vineri, 22 aprilie a.c., fostul comisar șef al Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu, a făcut publice pe internet mai multe imagini în care a surprins resturi de animale aruncate, la voia întâmplării, la... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 16:05 (7157 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

După 2 ani de verificări

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

În anul 2020, Direcția Silvică Ialomița a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la dispariția a peste 200 mii de puieți de arbori ce urmau a fi plantați în Cantonul Silvic Sudiți din cadrul Ocolului Silvic Slobozia. La 2 ani de la depunerea sesizării, organele de anchetă nu au ajuns la nicio concluzie în această speță. Documentele Regiei Autonome a Pădurilor-ROMSILVA arată că prejudiciul în această cauză se ridică la peste 300 mii de lei.

Verificările sunt în curs Potrivit documentelor oficiale, pentru lucrările de împădurire ce trebuiau efectuate în Cantonul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 11:20 (13366 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Dacă e Chiajna, e ghinion

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Concordia Chiajna 1-1

Dacă e Chiajna, e ghinion

În sezonul regulat, la Chiajna, Concordia a egalat în minutul 90+2. În turul play-off-ului, tot la Chiajna, Concordia a câștigat printr-un gol marcat în minutul 90+4. În retur, la Slobozia, Chiajna egalează în minutul 90 și păstrează poziția 5. Așadar, Unirea a pierdut, în cele 3 dueluri cu Concordia, 5 puncte pe final de joc. Curat ghinion!

La 3 minute de victorie Gurău-Ibrian, Lazăr, Dinu, Toma-Coadă, Trașcu (Perju ’62)-Bolohan, Afalna, Silaghi (Gherghiceanu ’69)-Gulceac (Greu ’69) au fost jucătorii folosiți de Adrian Mihalcea în importantul meci cu ilfovenii. Antrenorul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 01:10 (11115 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Primăria Giurgeni a deschis 20 de acțiuni în instanță pe numele unui singur cetățean. Autoritățile locale cer transformarea amenzilor pe care bărbatul le-a primit în muncă în folosul comunității. Acesta a fost sancționat pentru tulburarea liniștii publice sau comerț ilegal cu pește. În total, sancțiunile depășesc 40 mii de lei. Toate cele 20 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Judecătoriei Fetești.

Se așteaptă decizia instanței Contravenientul din localitatea Giurgeni a adunat cele 20 de sancțiuni în ultimii 3 ani. Deși autoritățile locale au făcut demersuri pentru a-l determina... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 15:10 (12028 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei

Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei

Consilier local PER la Țăndărei, un oarecare domn Balea, inflamează rețelele de socializare. Într-o postare datată 30 aprilie a.c., acesta anunță ritos, cum îi e felul, că va ocupa «în maxim cinci luni» și «în proporție de 99%» funcția de secretar al Primăriei Țăndărei, lăsată liberă de tizul său Bucuroiu, ajuns acum un respectabil dublu pensionar. Și că, o dată instalat în funcție, va restaura «legea, codul fiscal și administrația care e în vigoare în România». Până aici nimic neobișnuit, că doar nu e prima dată când domnu’ Balea anunță ca va salva orașul fie din poziția de primar, fie din cea de vice, fie din poziția de «om de bine» al acestei localități vitregite de soartă și contribuabili... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 10:55 (12893 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat un protocol de colaborare cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) în vederea realizării unei «centuri-inel» la nivelul orașului Slobozia. Decizia confirmă promisiunile administrației Soare de a transforma Slobozia într-un oraș atractiv din punct de vedere economic. Reamintim că primul pas al acestui proiect îl reprezintă realizarea Centurii de Nord a orașului Slobozia, a cărei valoare a fost estimată la 23,5 milioane de euro.

Stăpânul «inelului» Primarul Dragoș Soare a inițiat un protocol cu CNAIR care va permite elaborarea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2022, 12:10 (27398 vizualizări - 19 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10952 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15673 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7855 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14904 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14003 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19594 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13544 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12183 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11429 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14822 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13902 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11880 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17125 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10329 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11782 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11524 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12233 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12550 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...