Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Ialomița are nevoie de predictibilitate bugetară!»

Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR

«Ialomița are nevoie de predictibilitate bugetară!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține activ administrațiile locale din Ialomița. Parlamentarul ialomițean declară că va sprijini în anul 2022 orice iniția­tivă care să permită îm­bunătățirea performan­țelor administrative. «Ialomița are nevoie de predictibilitate bugetară! Ad­ministrațiile locale nu pot dezvolta pro­iecte edi­litare de interes pentru comunități dacă nu știu pe ce bani se pot baza... Salut aprobarea buge­telor locale cu două luni mai devreme decât anul trecut. Este un semn de normalitate!» a de­clarat Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR.

Parlamentar în anul de grație 2022... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2022, 10:55 (3797 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Elevă de clasa a VI-a la 65 de ani

«A doua șansă» pentru sute de «oameni mari» din Ialomița

Elevă de clasa a VI-a la 65 de ani

Din septembrie încoace, în fie­care după amiază, școala din Păltiniș (comuna Perieți, Ialomița) oferă «A doua șansă» pentru 16 «oameni mari» care au ales să se întoarcă la școală. Sunt clasa a VI-a și fiecare are povestea lui... Însă povestea doamnei Tilica Enulescu le întrece pe toate. Are 65 de ani și în 2023 vrea să obțină diploma de absolvent al ciclului gimnazial. Nu-i trebuie, că e pensionară și are nepoții mari. Dar visează să facă asta de 55 de ani!

«Școala vieții» nu e de ajuns Băncile sunt mici și ei sunt oameni mari. Unii atât de mari că băncile nu se văd sub coatele lor... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2022, 15:05 (10599 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internațional Service Slobozia are stație auto DC de încărcare electrică

Internațional Service Slobozia are stație auto DC de încărcare electrică

Ialomița intră în rețeaua de încărcare electrică pentru autoturisme a Automobile DACIA SA. Prima stație de mare capacitate a fost construită la Slobozia, în cadrul firmei Internațional Service.

Avem prima stație Internațional Service Slobozia este prima firmă din Ialomița care oferă posibilitatea de a încărca autoturismele dotate cu motoare electrice. Serviciile stației sunt disponibile încă de la sfârșitul lunii decembrie 2021, iar investiția face parte din campania Automobile DACIA SA de promovare a Daciei Spring, prima mașina electrică produsă de Automobile DACIA SA. Dacia Spring... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2022, 11:20 (4300 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze

Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița

Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze

Suntem în plină criză a prețurilor la energie electri­că/gaze și nu sunt semne că lucrurile se îndreaptă. Dacă în octombrie-noiembrie 2021 pre­țurile au crescut cu aproximativ 30% la energia electrică și 50% la gaze, o dată cu luna decembrie 2021 facturile au crescut substanțial. Pentru unii s-au dublat, dar au existat și nefericiți cu facturi de 4-5 ori mai mari! Ca să înțelegem contextul, creșterea prețurilor gazelor nu este o situație locală. Și la nivel european acestea au crescut de 4-5 ori de la începutul anului. Conjunctura economică care a dus la creșterea prețurilor a fost speculată și dublată de Rusia care, în încercarea de a presa economic UE, a limitat artificial livrările.
... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 17:05 (10796 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bazinul de înot de la Slobozia, închis 3 săptămâni

Bazinul de înot de la Slobozia, închis 3 săptămâni

Bazinul de Înot Didactic de la Slobozia este închis până la jumătatea lunii februarie 2022. Măsura a fost adoptată după ce administratorii Ba­zinului au constatat apariția unor infiltrații care ar putea pune în pe­ricol instalația electrică a construcției. «Este o decizie nedorită... Dar am preferat să închidem Ba­zinul pentru reparații înainte să apară probleme reale. Sperăm ca la jumătatea lunii februarie 2022 să fie redeschis publicului. Noi suntem primii care ne dorim acest lucru!» a declarat Ilie Lemnaru, președintele Clubului Sportiv Municipal Slobozia. Intrarea la Bazinul de Înot Didactic se face pe baza certificatului verde. Copiii sub 12 ani pot intra la Bazin chiar dacă nu sunt vaccinați... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 13:20 (4979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a vândut blocul de nefamiliști al Combinatului Chimic Slobozia

S-a vândut blocul de nefamiliști al Combinatului Chimic Slobozia

bonus: Licitație publică pentru imobilele Amonil

Scos la licitație publică, împreună cu alte bunuri imobile ce au alcătuit patrimoniul firmei falimentare Chemgas Holding Coporation, blocul de nefamiliști pe care fosta societate îl admi­nistra la Slobozia a fost vândut. Potrivit lichidatorului Expert Insolvență, imobilul a fost achiziționat la prețul de 1,7 milioane de lei, valoarea fiind similară cu cea stabilită în cadrul licitației publice. Cei care au achiziționat blocul sunt oameni de afaceri locali. Blocul are 2 etaje și dispune de 82 de garsoniere.

Bunurile Chemgas Holding, valorificate prin licitații publice După intrarea în... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 09:50 (17842 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile acumulate lasă pensionarii fără venituri

În Ialomița

Datoriile acumulate lasă pensionarii fără venituri

În fiecare lună, Casa Județeană de Pensii Ialomița reține aproximativ 300 mii de lei din pensiile vârstnicilor ialomițeni în baza deciziilor de proprire impuse fie de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, fie de către executorii judecătorești sau Case de Ajutor Reciproc. Datele statistice arată că 1472 de personari sunt popriți de către autorități.

Pensionarii, buni de plată O analiză a Casei Județene de Pensii Ialomița arată faptul că numărul total al pensionarilor cărora le sunt reținute sume din veniturile pe care le încasează, ca urmare a deciziilor de im­punere... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2022, 14:10 (14346 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean alocă 6,7 milioane de lei pentru orașele Ialomiței

Echilibru administrativ

Consiliul Județean alocă 6,7 milioane de lei pentru orașele Ialomiței

Marți, 25 ianua­rie 2022, Consiliul Județean Ialo­mița a aprobat repartizarea pe bugetele locale a «unor sume de­falcate din unele venituri ale bugetelor de stat». Cele 7 orașe ale Ialomiței au primit 6,76 mili­oane de lei, o valoare-record pentru acest tip de repartiție bugetară. Cea mai mare sumă, 1,5 mili­oane de lei, a revenit municipiului reședință de județ, Slobozia. Adminis­trațiile rurale au pri­mit alocări bugetare cu­prinse între 350 și 500 mii de lei.

Slobozia trage lozul cel mare Administrația Pavel reușește o performanță unică în ultimii 30 de ani. În ședința ordinară de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2022, 09:55 (8591 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul ialomițean Luminița Barcari s-a «reafiliat» la Grupul Parlamentar PNL

În caz că nu sunteți la curent

Deputatul ialomițean Luminița Barcari s-a «reafiliat» la Grupul Parlamentar PNL

Undeva la final de octombrie 2021, deputatul ialomițean Luminița Barcari anunța cu entuziasm specific «dezafilierea» de la Grupul Parlamentar PNL din Camera Deputaților. În puține cuvinte, proaspăt învinsă în cadrul alegerilor interne de la șefia PNL Ialomița și susținătoare efervescentă a la rându-i perdantului Ludovic Orban, Luminița Barcari a motivat la acel moment că «dezafilierea» de la Grupul Parlamentar PNL din Camera Deputaților s-ar datora «climatului de nesiguranță și de suferință la nivelul întregii țări, dar mai ales la nivelul județelor mai puțin dezvoltate, cum este al nostru». Revenind în prezent, marți, 25 ianuarie 2022, potrivit anunțului liderului de Grup Parlamentar... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2022, 10:50 (11949 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedeapsă cu executare pe numele lui Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii

Tribunalul Ialomița a decis

Pedeapsă cu executare pe numele lui Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii

Tribunalul Ialomița s-a pronunțat, în primă instanță, în dosarul Direcției Naționale Anticorupție ce l-a avut în prim plan pe Ștefan Ionescu, primarul localității Valea Ciorii. Edilul a fost acuzat de procurori de faptul că a sprijinit activitatea infracțio­nală a președintelui Asociației Crescătorilor de Animale «Imașul-Valea Ciorii», acesta reușind să obțină necuvenit fonduri europene prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. Fiecare dintre cei doi inculpați ai cauzei a fost condamnat la o pedepasă de 3 ani închisoare cu executare. Mai mult, edilului Ștefan Ionescu i-a fost interzis dreptul de a mai fi ales într-o funcție publică pentru o perioadă de 4 ani... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2022, 10:05 (17330 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA contestă în instanță datoriile istorice

Schimbare de optică

Urban SA contestă în instanță datoriile istorice

Urban SA Slobozia a contestat în instanță debitul de 5,5 milioane de lei către fostul Amonil SA, reprezentând indexarea datoriei istorice de 16,5 milioane de lei. Următorul termen de judecată este în luna februarie 2022, însă conducerea societății este optimistă. «Am solicitat și ni s-a acceptat recalcularea tuturor penalităților din anul 2006 și până în prezent... Această procedură ar putea reduce semnificativ valoarea debitului de 5,5 milioane de lei. Suntem optimiști și nu renunțăm la luptă!» declară directorul Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu.

Urban rescrie «istoria» datoriilor... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 16:20 (7142 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie clară cu Modelu

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie clară cu Modelu

Unirea Slobozia a pornit sâmbătă, 22 ia­nuarie 2022, suita amicalelor contra terței divizionare, Înainte Modelu. A fost un prim test în care antrenorul Adrian Mihalcea a folosit toți jucătorii pe care i-a avut la dispo­ziție, inclusiv noutățile. Firește, au absentat accidentații Alexandru Stoica și Vlad Suciu pe care, probabil, nu îi vom mai vedea în iarbă în acest sezon. Mihalcea a folosit garnituri distincte în cele două reprize.

Primul gol al lui Gulceac În prima repriză, Unirea s-a prezentat în formula Gurău (Ciupercă ’30)-Dorobanțu, Dinu, Perju, Mihai-Afalna, Cruceru-Bolohan, ... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 14:05 (2578 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie fără emoții

Handbal, Școala 181 București-CSM Unirea Slobozia 23-36 (11-19)

Victorie fără emoții

CSM Unirea Slobozia a reluat sezonul actual al eșalonului secund, în deplasare, în modesta sală «Iris» din București. Adversară i-a fost Școala 181, echipă care este departe de «gașca nebună» care dădea handbalului românesc, în urmă cu 8-9 ani, jucătoare precum Cioca, Dăscălete, Grigoraș, Gavrilă sau surorile Abed Kader. Din acel proiect a rămas în actualitate doar antrenorul Maximilian Gavrilă, cel care candidează pentru postul de Președinte al Federației Române de Handbal. În fine, cu un vis toți suntem datori... Cert este că, în prezent, Școala 181 are în componență și jucătoare care au terminat facultatea. Nu mai este acea ambiție tinerească, capabilă să pună probleme multora.

... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 12:55 (2907 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes categoric cu Rovine

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Succes categoric cu Rovine

Recolta Gheorghe Doja, locul 8 în seria a 3-a, a disputat sâmbătă, 22 ianuarie 2022, primul joc amical din cadrul pregătirii de iarnă. Adversară i-a fost FC Rovine, locul 2 în Liga a IV-a Ialomița. Dojenii s-au impus cu 7-0 grație dublelor lui Răduca și Năstase, completate de golurile marcate de Radu, Ene și Neagu. Antrenorul Adrian Cristea a început jocul în formula Oprea-Radu, Chebac, Bucurică, Andrei-Alexe, Comșa-Răduca, Negoiu, Chiriță-Năstase. Au mai evoluat Enache, Petre, Ene, Toma, Grădinaru, Lungu, Bălan, Neagu, Popescu. Dorin Radu a fost integralist, fiind utilizat fundaș dreapta în prima repriză și mijlocaș stânga în partea secundă. Integralist a fost și Adrian Răduca, utilizat pe mai... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 12:10 (3422 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Eduard Dragomir, bronz la «Naționalele» de juniori

Scrimă

Eduard Dragomir, bronz la «Naționalele» de juniori

Sala «Ana Pascu» din București a găzduit săptămâna trecută Campionatul Național de Sabie adresat juniorilor. La competiția individuală masculină au participat 53 de sabreri, printre aceștia fiind și câțiva reprezentanți ai CSM Unirea și CSS Slobozia. Dintre aceștia s-a re­marcat Eduard Dragomir, cu un parcurs foarte bun până spre ultimele faze al competiției. Eduard a trecut în Șaisprezecimi de un alt slobozean, Andrei Pietroiu de la CSS. În optimi, Dragomir a trecut de bucureșteanul Andrei Costea, cu 15-4, iar în Sferturi, de dinamovistul Rareș Dicu, cu 15-9. Ascensiunea lui Eduard Dragomir, în acest turneu, s-a oprit în Semifinale, unde a pierdut cu 13-15 în fața ieșeanului Casian Cîdu. Eduard... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 10:55 (1735 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colonie de lilieci, în sediul Poliției Orașului Țăndărei

Colonie de lilieci, în sediul Poliției Orașului Țăndărei

Trei organizații neguvernamentale au descoperit în sediul Poliției Orașului Țăndărei o colonie de lilieci. În urmă cu o săptămână, reprezentanții entităților au fost sesizați chiar de către oamenii legii și au mers pentru a ridica animalele, aflate în hibernare. Liliecii vor fi redați mediului natural.

Animalele vor ajunge în mediul natural
În urmă cu o săptămână, Biroul Poliției Animalelor, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, a sesizat Societății Ornitologice Române faptul că în sediul Poliției Orașului Țăndărei există o colonie de lilieci. Reprezentanții... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2022, 11:00 (10024 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură

Unul de la PSD, unul de la PNL

Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură

Ambițiile liderilor politici ialo­mițeni sunt surprinzătoare. După numirea lui Cristian Corlău (PSD) ca secretar de stat la Ministerul Agriculturii, un alt ialomițean este nominalizat pentru o funcție similară. Dragoș Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este propunerea cu care PNL Ialomița încearcă să marcheze intrarea în politica mare. Rămâne să vedem ce se va întâmpla...

Ialomița ar putea avea doi Numirea în funcția de secretar de stat la Ministerul Agriculturii a ialomițeanului Cristian Corlău, (fost candidat PSD la Alegerile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2022, 09:55 (13487 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Valul 5 al pandemiei de COVID-19 în Ialomița

Valul 5 al pandemiei de COVID-19 în Ialomița

Creșterea zilnică a numărului de cazuri de COVID-19 a determinat reprezentanții celor 4 spitale din județul Ialomița să ia măsuri în ceea ce privește pregătirile pentru valul 5 al pandemiei. Astfel, la nivelul fiecărui spital va funcționa un Centru de Evaluare COVID-19. Este vorba despre entități sa­nitare în care pacienții cu simptome specifice infecției provocată de SARS-CoV-2 vor fi consultați, iar în funcție de starea de sănătate vor fi internați sau tratați la domiciliu. Fiecare Centru de Evaluare COVID-19 va fi coordonat de către un medic, urmând ca în perioada următoare să se stabilească cine vor fi coordonatorii. În ceea ce privește numărul de paturi, la nivelul județului Ialomița există... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2022, 10:50 (8063 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«Evolution»-noua generație

«Evolution»-noua generație

Clubul de Robotică al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia se pregătește de un nou an competițional. Intrată în «branșă» în urma echipelor de la «A.I. Cuza» și Liceul de Arte, echipa Colegiului a trebuit să dovedească că merită atenția publicului și a sponsorilor în condițiile în care nu a participat la nicio competiție oficială. Dar profesorul de Informatică Răzvan Ionescu, mentorul clubului de Robotică, crede că nu robotul este atuul echipei: «Nu performanțele robotului contează, ci reușitele elevilor. Sunt 22 de copii care descoperă o lume întreagă prin intermediul acestui robot...».

Cei din urmă vor fi cei dintâi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2022, 11:50 (4066 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bursele de merit ale elevilor ialomițeni, reduse la jumătate

Bursele de merit ale elevilor ialomițeni, reduse la jumătate

Modificarea condi­țiilor privind acordarea burselor șco­lare de către Ministerul Educației lasă fără bani jumătate dintre elevii bursieri ai ju­dețului Ialomița. Cea mai im­portantă dintre acestea vizează ridicarea pragului privind me­diile în baza cărora erau acordate bursele de merit. În vechea reglementare, puteau beneficia de astfel de ajutoare financiare elevii ale căror medii generale depășeau 8,50. Potrivit noilor modificări, pragul s-a ridicat la 9,50. Anul trecut, în Ialomița, peste 3500 de elevi au beneficiat de astfel de burse. Potrivit noilor reglementări, doar 1700 dintre aceștia vor beneficia de burse de merit.

Ministerul a solicitat lămuriri... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2022, 13:40 (4674 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21500 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18639 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19744 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11105 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21386 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18466 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16467 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16339 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17666 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17720 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19508 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19637 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18226 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25138 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17976 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15211 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20631 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17449 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare a Finanțelor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:44
(17604 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei șoferi beți la volan depistați doar în 24 de ore!

În numai 24 de ore, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi băuți la vola. Astfel, miercuri, 8 septembrie a.c., în jurul orei 6.20, un echipaj de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:43
(15764 vizualizări - 0 comentarii)


1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie este începutul anului bisericesc. Dacă în anul trecut această sărbătoare a fost prăznuită la Urziceni în Catedrala orașului, anul acesta slujba s-a săvîrșit la biserica Volna- Adormirea Maicii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:40
(19659 vizualizări - 0 comentarii)


Tenisul MAI s-a încheiat

Etapa finală a Campionatului de Tenis de Cîmp, organizat de Ministerul Administrației și Internelor, și-a deschis porțile în cursul dimineții de marți, 7 septembrie, la orele 9,00, la Baza Sportivă Tenis ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:46
(19266 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț la 11 ani!

O tînără de 24 ani, din Ograda, a reclamat Poliției din Țăndărei că persoane necunoscute i-au furat, în urmă cu aproximativ un sfert de oră, o bicicletă, pe care o lăsase nesupravegheată în spatele unui ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:43
(20693 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...