Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Feteștiul beneficiază de investiții de 11,78 milioane de euro

RAJA Constanța continuă investițiile în Ialomița

Feteștiul beneficiază de investiții de 11,78 milioane de euro

Administrația locală din Fetești anunță demararea lucrărilor de reabilitare a rețelei de alimentare cu apă și de extindere a sistemului de canalizare menajeră. Valoarea investiției este de 11,78 milioane de euro și va fi asigurată de către RAJA Constanța, grație unei finanțări europene. Primarul Laurențiu Șonchereche susține că, pentru evitarea disconfortului urban, lucrările vor fi limitate. «Intervențiile vor fi limitate la nivelul a două sau trei străzi, pentru ca locuitorii orașului să nu fie afectați... Ulterior, aceste lucrări vor fi verificate și numai după ce străzile sunt aduse la stadiul inițial vom extinde lucările pe alte străzi!» a declarat primarul Feteștiului.

Un an administrativ mai bun... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 15:15 (3924 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor

Delirul politico-administrativ al lui Alexandru Potor

Vi-l mai amintiți pe Napoleon spunând că fiecare soldat poartă în raniță bastonul de mareșal?! Ei bine, noul administrator public al județului Alexandru Potor a înțeles greșit sensul acestei afirmații... im­periale. Și, încă frustrat că a pierdut Primăria Slobozia pentru 100 de voturi neno­rocite (despre care po­vestește cui stă să îl asculte că i-ar fi fost furate!), caută cu disperare soluții pentru a-și relansa cariera politico-administrativă.

Atribuții administrative extinse Planul lui Potor este liniar, că funcțiile de secretar de stat prin mi­nisterele patriei nu te fac mai deștept... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2021, 10:50 (10326 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană s-a mutat la Sâmbăta de Sus

Administrația ialomițeană s-a mutat la Sâmbăta de Sus

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița a organizat la sfârșitul săptămânii precedente o întâlnire de lucru la Sâmbăta de Sus, în județul Brașov. La întâlnire au participat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, alături de majoritatea primarilor din județ. În cadrul întâlnirii, Marian Pavel a anunțat că va dubla suma alocată ADI Ialomița pentru proiectele de investiții din mediul rural.

Risc de pandemie la Sâmbăta de Sus ADI Ialomița a organizat, în perioada 15-17 ianuarie 2021, o întâlnire a Asociației Generale a Acționarilor ADI Ialomița la Sâmbăta de ... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2021, 11:50 (8847 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Subprefectul Tudorița Ionescu pleacă secretar de primărie la Amara

Demisie pe ușa din dos

Subprefectul Tudorița Ionescu pleacă secretar de primărie la Amara

Subprefectul Tudorița Ionescu și-a depus demisia din funcție la 9 luni de la angajare. Oficial, atât subprefectul Tudorița Ionescu, cât și prefectul Tonița Manea neagă existența acestei demisii. Surse administrative confirmă însă faptul că Tudorița Ionescu a solicitat Primăriei Amara «transferul la cerere pentru funcția de secretar general» al Primăriei.

Doamne, mare e grădina Ta! Subprefectul Tudorița Ionescu și-a depus la începutul acestei săptămâni demisia din funcție după numai 9 luni de la angajare. Oficial însă, Tudorița Ionescu neagă intenția de a părăsi Instituția ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 19:10 (9461 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!

Audit la Primăria Slobozia: Șeful Cantinei Sociale a demisionat!

Răsvan Nițu, șeful Cantinei Sociale din Slobozia, a demisionat! Decizia acestuia este un prim răspuns la auditul comandat de către instituție la Direcția de Asistență Socială. Surse administrative confirmă faptul că demisia nu îl protejează pe acesta de eventualele consecințe penale ale faptelor incriminate în cadrul auditului. În perioada imediat următoare, posibil și alți angajați ai Primăriei Slobozia ar putea răspunde pentru activitatea desfășurată în ultimii ani...

Primele probleme Răsvan Nițu, șeful Cantinei Sociale Slobozia, și-ar fi înaintat demisia din funcție joi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 17:10 (11863 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Povestea Rodicăi și a birourilor AUR din Ialomița

3-4 într-unul, precum cafeaua

Povestea Rodicăi și a birourilor AUR din Ialomița

Senatorul Rodica Boancă, cel mai vocal dintre cei trei reprezentanți ai Alianței pentru Unirea Românilor, anunță că reprezentații AUR din Ialomița își deschid birouri parlamentare. Recepția neoficială are loc duminică, 24 ianuarie 2021, însă accesul se face doar pe bază de invitație.  

În curând pe ecrane Senatorul AUR de Ialomița, Rodica Boancă, a anunțat pe pagina de Facebook, unde înfierează proletar toți deviaționiștii în care nu curge sângele de patriot cu pedigree AUR, că filiala va avea un sediu la Slobozia. «Deschidem în curând biroul parlamentar AUR IALOMIȚA!»... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2021, 14:15 (19221 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri publice cheltuite nejustificat la Cantina Socială Slobozia

Fonduri publice cheltuite nejustificat la Cantina Socială Slobozia

Cantina Socială Slobozia se află în pragul unui scandal generat de proasta gestionare a fondurilor publice folosite pentru funcționare. Concret, directorul Răzvan Nițu ar fi responsabil de cheltuirea nejustificată a banilor acordați de Primăria Slobozia pentru hrana persoanelor nevoiașe din oraș. Situația, spun surse administrative, s-ar regăsi într-un Raport de audit efectuat înainte de Sărbătorile de Iarnă. Atât Răzvan Nițu, cât și Luminița Munteanu, directorul Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, serviciu care are în administrare Cantina Socială, au refuzat să comenteze aceste acuzații.

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2021, 10:05 (29297 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Spitalele ialomițene pierd lupta cu infecțiile asociate asistenței medicale

Moartea lui Ștefan Dobriș, persoană cunoscută în administrația locală ialomi­țeană, scoate în evidență încă o dată indiferența cu care spitalele tratează problema infecțiilor nosocomiale. Diagnosticat cu boala infecțioasă COVID-19 și internat atât la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, cât și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ștefan Dobriș și-a pierdut viața din cauza suprainfectării cu bacteria Clostridium Difficile. Cele două unități medicale nu au raportat în ultimele luni cazuri de infecții asociate asistenței medicale (IAAM). Însă, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, unitatea de unde se presupune că Ștefan Dobriș s-ar fi putut infecta cu bacteria care i... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 19:05 (11611 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au venit în număr mare la spitale pentru a se vaccina anti-COVID-19

Ialomițenii au venit în număr mare la spitale pentru a se vaccina anti-COVID-19

Spitalele din Fetești, Slobozia și Urziceni au fost luate cu asalt de persoanele cuprinse în etapa a doua de vaccinare, programate în platforma informatică pentru imunizare. Repre­zentanții unităților medicale caută soluții pentru a face față numărului mare de solicitări. Soluții caută și Direcția de Sănătate Publică Ialomița în vederea des­chiderii Centrelor de vaccinare comunitare, amenajate din fondurile administrațiilor locale. În Ialomița, există 8 astfel de Centre în 6 localități din județ.

Vaccinarea populației a căzut pe umerii medicilor
Vineri, 15 ianuarie a.c., România... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 17:20 (7710 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie fără emoții

Fotbal, Unirea Slobozia-Recolta Gheorghe Doja 3-0

Victorie fără emoții

bonus: Nicio noutate la Doja

Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja, cele două echipe care primesc finanțare de la Consiliul Județean Ialomița, au disputat un meci amical sâmbătă, 16 ianuarie 2021. A fost, totodată, un bun prilej pentru Marius Milea de a-l reîntâlni pe Adrian Mihalcea, căruia i-a fost secund în mandatul trecut. Piatra de încercare în această perioadă o reprezintă găsirea unui teren cât de cât bun pentru disputarea unui meci de fotbal. A fost găsit cu greu tocmai la Mihail Kogălniceanu și, pe un frig pătrunzător, cele două echipe au oferit un joc frumos, cu Unirea având, firește, inițiativa.

Primul gol pentru Bogdan Vasile... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 14:20 (2228 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Junioarele I» au bifat primele meciuri oficiale

Handbal, CSS Slobozia

«Junioarele I» au bifat primele meciuri oficiale

La finele săptămânii precedente, orașele Buzău, Râmnicu Vâlcea și Baia Mare au găzduit primele meciuri din faza grupelor în Campionatul Junioarelor I. Competiția la acest nivel a fost reluată după o pauză de aproape un an, motivele fiind binecunoscute. Multe echipe nu au găsit resursele financiare pentru a onora acest turneu, iar din 38 de formații, în final au rămas doar 22. Tocmai de aceea considerăm că prezența la competiție a handbalistelor de la CSS Slobozia reprezintă în sine o victorie... Cu puține antrenamente în formulă completă și repartizate într-o grupă extrem de dificilă, jucătoarele antrenate de profesorul Marian Simion nu puteau scoate mai mult din aceste prime jocuri. CSS Slobozia... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 12:40 (4639 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație prin dispoziții de primar la Ciochina

Mintea de pe urmă a lui Câmpulungeanu

Administrație prin dispoziții de primar la Ciochina

Primarul Vasile Câmpulungeanu reinterpretează Codul Administrativ prin dispoziții interne. Edilul îi cere noului viceprimar al comunei, Marian Țolea (USR PLUS), «să contro­leze produsele alimentare puse în vânzare pentru populație» și să nu părăsească sediul Primăriei dacă nu anunță în prealabil «durata absenței și locul în care poate fi găsit». Lista obligațiilor impuse prin dispoziție noului viceprimar frizează ridicolul și oferă un spectacol jenant concetățenilor.

O dată vede primarul majoritate în Consiliu Considerat cândva «primar pe viață», Vasile Câmpulungeanu... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 11:10 (16425 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încasat de la contribuabilii restanțieri cu 5 milioane de lei mai puțin în 2020

În lipsa executărilor silite

Primăria Slobozia a încasat de la contribuabilii restanțieri cu 5 milioane de lei mai puțin în 2020

Pandemia de COVID-19 a adus mai puțini bani la bugetul local al Primăriei Slobozia. Estimările oficiale arată faptul că încasările înregistrate anul trecut au fost cu 5 milioane de lei mai mici față de anul 2019. O explicație o repre­zintă decizia Guvernului României de a suspenda aplicarea măsurilor de executare
silită.

Au scăzut încasările la bugetul local Imediat după instituirea Stării de Urgență, Guvernul României a adoptat Ordonanța de Urgență nr. 40/2020, act normativ prin care s-a suspendat aplicarea oricăror măsuri de executare silită. Deși benefică pentru cetățeni, legea... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2021, 14:10 (8557 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel e director în Minister

Tinel e director în Minister

bonus: Mihăiță Găină, consilier personal al lui Orban

Ex-deputatul PNL Gheorghe Tinel, rămas fără mandat deși avea «gentleman’s agreement» cu Ludovic Orban, a revenit la postul părăsit prin suspendare în 2008. Domnia sa susține că acum este un observator al politicii locale, dar că nu exclude revenirea pe scenă la un moment dat.

Despre Tinel numai de bine După mai bine de 12 ani de «rătăciri» politice, ex-deputatul liberal Gheorghe Tinel și-a reluat postul de director adjunct de Politici Agricole în Ministerul Agriculturii, post părăsit prin suspendare în 2008. Subalternii spun că domnul Tinel privește acum absent în zarea ferestrelor... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2021, 10:05 (7626 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița are trei femei în Parlamentul României

Pentru prima dată în 30 de ani

Ialomița are trei femei în Parlamentul României

Alegerile Parlamentare din decembrie 2020 au propulsat, pentru prima dată în istoria politică locală a ultimilor 30 de ani, trei femei în Parlamentul României: Raluca Dumitrescu (deputat PSD), Luminița Barcari (de­putat PNL) și Rodica Boancă (senator AUR). Ceilalți trei parlamentari sunt Adrian Costea (senator AUR), Silviu-Titus Păunescu (deputat AUR) și Ștefan Mușoiu (deputat PSD). Dincolo de ironia redistribuirii mandatelor, Ialomița obține un procent de reprezentare de gen de 50%, performanță absolut spectaculoasă în politica românească, do­minată în proporție covârșitoare de către bărbați. În acest context, ziarul nostru a decis să ofere cititorilor un interviu comun, care să ofere șansa unei... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2021, 10:20 (6770 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tâmplarul de pe Facebook

Tâmplarul de pe Facebook

A terminat un liceu tehnic. Dar a iubit de când se știe artele frumoase. Așa că în 1996 a decis să renunțe la slujbă și să trăiască din tâmplărie. Primul lucru ieșit din mâinile sale a fost tocul ușii. Acum este unul dintre cei mai căutați tâmplari din Slobozia. De la foișoare la scări interioare sculptate în lemn și de la mobilă la căsuțe pentru pisici, nimic nu îi e străin. Dacă nu credeți, îl găsiți la un click distanță căutând «Mobilier de grădină Gigi Iancu».

La un click distanță Pe domnul Gheorghe Iancu l-am găsit cu un simplu click. E acolo de când e Facebook-ul și dinainte de... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2021, 12:10 (5511 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Polițistul local agresor este cercetat penal

Slobozia vrea dreptate

Polițistul local agresor este cercetat penal

Modul în care instituțiile statului gestionează agresiunea comisă de polițis­tul local Tudor George asupra tinerei de 24 de ani din Slobozia evidențiază încă o dată anomaliile legis­lative în privința cercetării disciplinare a funcționarilor publici. Imediat după ce a fost agresată, fata a depus o plângere la Poliția Municipiului Slobozia. Dosarul penal deschis în această cauză împiedică însă Comisia de Disciplină întrunită la nivelul Poliției Locale Slobozia să deschidă o anchetă internă în legătură cu acest incident. Comisia poate face verifi­cările în acest caz abia după soluțio­narea anchetei penale. Până atunci, agentul agresor își poate exercita profesia, chiar dacă a încălcat preve­derile... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2021, 11:10 (6533 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia

Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia

Marian Neacșu, Lucifer al politicii ialomițene și lider fără egal al PRO România Ialomița, nu mai este consilier local. Informația a fost făcută publică în cadrul unei ședințe «de îndată» a Consiliului Local Slobozia, desfășurată miercuri, 13 ianuarie 2021.

Adio și n-am cuvinte Marian Neacșu pune din nou punct carierei politico-administrative în Ialomița, demisionând din Consiliul Local Slobozia. Trist, am spune noi, în condițiile în care, încă din vremea campaniei de la Alegerile Locale, domnia sa elucubra despre interesul nemărginit pentru Slobozia și județul Ialomița... Demisia din... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2021, 18:10 (13730 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»

Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»

Peste 50 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, membrii ai Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», au organizat un protest în fața sediului Prefecturii Ialomița joi, 14 ianuarie 2021. Salariații și-au manifestat nemulțumirea față de condițiile în care sunt obligați să muncească.

«Vrem să fim respectați!» Salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia care au protestat, membri ai Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», fac parte din categoriile de personal medical care nu au beneficiat de prevederile actelor normative referitoare la stimularea angajaților din sistemul... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2021, 17:15 (6000 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea

Schimb de gardă la firmele patronate de administrația județeană

Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea

Consiliul Județean Ialomița a găsit directori noi pentru Infrastructură Drumuri și Poduri SA și Drumuri și Poduri SA. Primul care își ia în primire postul este ex-primarul Sloboziei Alexandru Stoica, la Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Cristi Stan, directorul Drumuri și Poduri SA, a demisionat în luna decembrie 2020 și va fi înlocuit, începând cu luna februarie 2021, de către fostul viceprimar al Sloboziei, Rudolf Gradea. «Aceste schimbări sunt necesare pentru a dinamiza investițiile finanțate de către Consiliul Județean. Suntem direct interesați de buna funcționare și performanțele economice ale acestor firme!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2021, 10:20 (18473 vizualizări - 29 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2934 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4641 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5181 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3278 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3932 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3008 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:40
(2621 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:35
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 12:40
(2322 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 14:10
(3232 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:50
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:40
(4300 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:20
(5549 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:05
(2913 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:55
(4791 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:50
(4594 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:40
(3264 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:35
(2594 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:30
(2486 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:15
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:10
(3599 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 13:20
(2802 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 13:50
(2601 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:50
(5323 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:45
(3618 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 22:20
(5126 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:20
(3518 vizualizări - 1 comentariu)


Ajutoare de peste 500 mii de lei, acordate de Epsicopia Sloboziei și Călărașilor

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au realizat un bilanț al ajutoarelor pe care le-au acordat persoanelor aflate în dificultate din cadrul Episcopiei în ultimul trimestru al anului 2019 ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:05
(6274 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au depistat persoana bănuită de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată» săvârșită în data de 3 noiembrie 2019, asupra unei femei din municipiul Slobozia. Bărbatul în cauză a ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2020, 16:35
(2570 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...