Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

bonus: Ialomița, județul cu 3 spitale suport COVID-19

Evoluția epidemiologică la nivelul munici­piului Slobozia pare scăpată de sub control. În ciuda măsurii de carantinare a orașului, rata de incidență a cazurilor continuă să crească. De la o zi la alta, apar noi focare de boală. La momentul de față, cel mai mare este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde esti­mările arată că aproximativ 100 de angajați din cei peste 800 sunt confirmați pozitiv la testul pentru depis­tarea SARS-CoV-2. Deși nimeni nu o recunoaște oficial, proble­me sunt și la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, unde mai multe cadre me­dicale s-au îmbolnăvit de COVID-19. Situația de la Ambulanță este cu atât mai delicată având în vedere că asistenții instituției... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2020, 10:55 (24306 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

UPDATE: DSU a aprobat prelungirea perioadei de carantină

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a solicitat în cadrul ședinței de joi, 26 noiembrie a.c., prelungirea măsurii de carantinare pentru municipiul Slobozia cu încă 7 zile. Solicitarea a fost trimisă către Departamentul pentru Situații de Urgență care urmează să adopte o decizie în acest sens. Dacă va fi aprobată, măsura intră în vigoare începând cu data de vineri, 27 noiembrie a.c., de la ora 00,00. Solicitarea autorităților din Ialomița a fost făcută ca urmare a creșterii ratei de incidență a cazurilor de infectare cu COVID-19. Estimările arată faptul că Slobozia se apropie de un indice de 9/1000 de locuitori.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2020, 15:30 (10052 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Teste PRO gratuite pentru voturi

#Laurențiu Abaza se pensionează

Teste PRO gratuite pentru voturi

bonus: Mocioniu, al treilea din stânga

Așa cum știți, probabil, Luciferul Neacșu de la PRO România a testat gratuit 100 de slobozeni din Slobozia, în plină perioadă de carantină. Rezultatele acțiunii (după unii 6%, după alții 4%...) i-au oferit Luciferului Național ocazia de a susține public că PRO România are soluția ieșirii din pandemie. Declarăm public acest demers politic învelit în blană de oaie drept cea mai bine camuflată «mită electorală» din câte am văzut noi vreodată. Și am văzut câteva la viața noastră, unele chiar din mâna domnului Neacșu...

Una este dr Adina, nevasta lui Cataramă Joi, 19 noiembrie ... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 18:05 (7383 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

O statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița privind adopțiile, arată că instituția are în evidențe 33 de copii pe care nicio familie nu-i dorește. Ceea ce-i alungă pe potențialii părinți sunt bolile de care aceștia suferă. Așa se face că micuții sunt condamnați să trăiască în grija statului până la 18 ani, după care trebuie să se descurce singuri.

Cazuri fără speranță Adopțiile copiilor instituționalizați reprezintă o șansă pe care aceștia o au pentru a se bucura de căldura unei familii. Funcționarii statului recunosc însă că această șansă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 13:10 (4299 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fortuna în galben-albastru

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FCU Craiova 0-0

Fortuna în galben-albastru

Sâmbătă, 21 noiembrie a.c., la Slobozia a venit liderul Ligii Secunde, FCU Craiova. Pentru Unirea a fost o confruntare extrem de dificilă, cu o echipă oaspete agresivă, care a ratat numeroase ocazii de a înscrie. Râul, ramul, dar mai ales barele porților ne-au fost prietene și au făcut front comun cu ialomițenii, zeița Fortuna îmbrăcând tricoul galben-albastru. Norocul ține de cele mai multe ori cu cei curajoși, iar elevii lui Enache Costea au dat dovadă de mult curaj în apărare. Rezultatul final a venit ca un balsam pe rana produsă de neprezentarea dubioasă a Slatinei de la mijlocul săptămânii. Unirea rămâne deasupra liniei retrogadării și beneficiază de o pauză care o va scăpa, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 17:40 (2746 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Dezlănțuiți înainte de vacanță

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CSM Oltenița 4-1

Dezlănțuiți înainte de vacanță

Recolta Gheorghe Doja a făcut contra celor de la CSM Oltenița cel mai bun meci din acest sezon, arătând că echipa a progresat considerabil. Marius Milea i-a trimis în teren din primul minut pe Băluță-Toma, David, Manole-Petre, Alexe, Mihalașcu, G. Cositoru, Andrei-Scurtu, Anton. Au mai intrat Popescu, Stroe, Milotin și Zaharia. Recolta a început în forță și, în minutul 8, Radu Andrei a fost faultat în careu. Specialistul în lovituri de pedeapsă, Valentin Toma, a transformat, iar ialomițenii au trecut în avantaj. De altfel, Doja a fost în permanență la butoane, ratând numeroase ocazii, așa cum se întâmplă aproape mereu. Următorul gol a venit în partea secundă, dar de data aceasta în poarta lui... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 17:05 (3159 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Propunerea legislativă a Parla­mentului României care vizează pensionarea cu 2 ani mai devreme a persoanelor care locuiesc în zone poluate se adresează doar celor care își manifestă intenția de a ieși la pensie anti­cipat. Conform datelor Casei Județene de Pensii Ialomița, la nivelul județului nostru, lunar, se pensionează anticipat peste 50 de persoane.

Sprijin pentru pensionari La începutul lunii septembrie 2020, Parlamentul României a trimis spre promulgare Președintelui un act normativ care prevede pensionarea cu 2 ani mai devreme pentru persoanele care locuiesc în zone poluate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 14:10 (5031 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Administrația ialomițeană are 28 de edili noi. Noi e un fel de-a spune. Unii dintre primarii care au tras lozurile câștigătoare la Alegerile din 27 septembrie 2020 au mai fost prin primării. Și n-au plecat de buni... Pe alții, comuni­tă­țile i-au regretat. Mai sunt și cei care n-au scăpat de gura partidelor, de obligații... Dar există o categorie de primari cu adevărat noi, care n-au făcut până acum administrație. Tineri sau în floarea vârstei, independenți sau afiliați la partide noi, aceștia au un numitor comun: naivitatea administrativă. O naivitate pe care, la o lună de la preluarea mandatului, și-au păstrat-o aproape intactă. Am decis să le preluăm declarațiile, ca imagine a unei stări de... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 10:05 (5405 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița primari

Click aici

POLITICĂ

Partidul Ialomițenilor, fuziune cu Partidul Național Liberal

Partidul Ialomițenilor, fuziune cu Partidul Național Liberal

Luni, 23 noiembrie 2020, în cadrul unei conferințe de presă comune, a fost anunțată fuziunea prin absorbție a Partidului Ialomițenilor cu Partidul Național Liberal Ialomița. Președintele Partidului Ialomițenilor și primar reales al comunei Bucu, Ion Drăgușin, alături de președintele interimar al Organizației PNL Ialomița și primar ales al Sloboziei, Dragoș Soare, au făcut declarații de presă pe acest subiect. «Decizia comună a partidelor pe care le reprezentăm de a fuziona este o reușită politică și întărește poziția pe care Partidul Național Liberal o are în Ialomița!» a declarat Dragoș Soare, președinte interimar al PNL Ialomița, în cadrul conferinței de presă. «Hotărârea fuziunii a fost aprobată cu unanimitate de voturi în forurile de conducere ale celor două partide, membrii Partidului Ialomițenilor urmând să devină membri ai Organizației PNL Ialomița și să susțină candidații liberali la Alegerile Parlamentare din 6 decembrie!»... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 21:10 (7872 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gara Fetești pune în pericol siguranța călătorilor

Gara Fetești pune în pericol siguranța călătorilor

Pentru călătorii care așteaptă trenul în Gara Fetești este o adevărată provocare să urce în vagoane. Potrivit documen­telor oficiale, stația este prevăzută cu 3 peroane pentru călători care, în realitate, nu există. Oamenii sunt nevoiți să coboare și să urce din trenuri direct pe terasamentul de piatră spartă. Situația trenează de mai bine de 8 ani, însă abia acum Ministerul Transporturilor s-a decis să supună dezbaterii publice proiectul privind reabilitarea stației.

Fonduri pierdute Gara CFR Fetești a fost inclusă în imensul proiect de reabilitare a liniei de cale ferată București... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 13:50 (2589 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice

De 6 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice

Scenariul sumbru petrecut la Spitalul Județean Piatra Neamț s-ar putea pe­trece în fiecare moment și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La fel ca unitatea medicală din Piatra Neamț, și cea de la Slobozia prezintă numeroase deficiențe în pri­vința instalațiilor electrice. De 6 ani, în fiecare primăvară, Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» desco­peră aceleași nereguli, fără ca ele să fie remediate. A fost nevoie de o tragedie precum cea petrecută la Piatra Neamț pentru ca oficialii care administrează Spitalul Județean de Urgență Slobozia să-și dea seama de proporțiile unui dezastru similar... «În acest moment am început un proces de evaluare a întregii rețele... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 09:55 (10034 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Până la 1 februarie 2021

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Considerate o alternativă eficientă pentru ca școlile să le poată asigura elevilor dispozitivele electronice necesare participării la cursurile on-line, fondurile europene așteaptă să fie atrase de instituțiile de învățământ. Datele oficiale arată că doar o singură școală din județ a reușit în ultimele luni să facă demersuri în privința depunerii unui astfel de proiect. Restul unităților se află încă în faza de scriere a proiectelor. Dacă vor banii europeni, unitățile ar trebui să se grăbească, pentru că termenul limită până la care linia de finanțare rămâne deschisă este 1 februarie 2021.

Elevii au nevoie de tablete... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2020, 17:40 (5167 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

Independent a avut din nou dreptate, iar riscul rămâne prezent

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

grad de absorbție pentru fondurile europene-3,11%, grad de absobție pentru fondurile naționale-13,19%

Vineri, 13 noiembrie 2020, președintele Consiliului Județean Ialomița Marian Pavel a organizat prima conferință de presă a mandatului său. În cadrul acesteia, noul președinte a confirmat, bazându-se pe date oficiale, că între declarațiile predecesorului său și realitatea admi­nistrativă există diferențe fundamentale. «Din va­loarea totală a proiectelor cu finanțare europeană de 317.189.013,87 lei, gradul de absor­bție este de 13,19%... Din cele 5 proiecte finanțate din fonduri națio­nale, gradul de absorbție nu depășește 3,11% (la două dintre proiecte, gradul de absorbție este 0%!) dintr-o valoare totală de 326.156.829,88 lei, iar termenul final de implementare pentru toate cele 5 proiecte este sfârșitul acestui an!»... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 17:15 (11852 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

 Regulamentul «strâmb» al FRF continuă să facă victime. Unirea pierde la «masa verde» meciul cu Slatina!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Regulamentul «strâmb» al FRF continuă să facă victime. Unirea pierde la «masa verde» meciul cu Slatina!

Așa cum Independent avertiza cu câteva săptămâni în urmă, FRF a născocit reguli aiuritoare pentru gestionarea restanțelor generate de infectările cu COVID-19. Aceste regulamente dezavantajează clar echipa care provoacă prima amânare a meciului, chiar dacă, la reprogramare, adversara se face «vinovată» pentru nedisputarea meciului. Cu alte cuvinte, dacă Unirea nu onora, din cauza pandemiei, restanța cu Farul, ar fi câștigat la «masa vede». Nu a făcut-o, preferând să onoreze competiția cu orice risc. La fel s-a întâmplat și la Recea, când Unirea a făcut deplasarea cu lotul înjumătățit. Sunt, însă, și echipe care preferă să miorlăie pe ascuns pe... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 14:30 (3273 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Noua administrație locală a Feteștiului continuă proiectele de modernizare a traficului din oraș. Astfel, în această perioadă, s-a dat startul depunerii ofertelor pentru achiziția de noi semnalizatoare luminoase care urmează a fi montate în cele mai importante artere de circulație ale orașului. Totodată, administrația locală a demarat și un proiect prin care vor fi montate camere de suprave­ghere video pe străzi.

Orașul cu semafoare Sistemul de semaforizare a munici­piului Fetești a început în primăvara acestui an, ocazie cu care au fost montate primele semnalizatoare luminoase în piațeta... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 13:35 (2893 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încheiat contracte de 15 mii de euro cu o firmă anchetată de DNA

Operațiuni ținute secret

Primăria Slobozia a încheiat contracte de 15 mii de euro cu o firmă anchetată de DNA

O  societate comercială implicată într-o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție are încheiate două contracte de prestări servicii încheiate cu Primăria Slobozia. Administrația locală plătește 15 mii de euro pe an pentru asigurarea unor softuri informatice necesare emiterii de numere de înregistrare și susținerii activității Serviciului Taxe și Impozite. Mai mult, pentru a nu exista discuții în spațiul public cu privire la încheierea contractelor cu această firmă controversată, administrația locală le-a conferit un caracter confidențial.

Filmul unei tranzacții În luna martie... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2020, 09:50 (10272 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal de pandemie

Fotbal, Liga a II-a, Fotbal Comuna Recea-Unirea Slobozia 2-0

Fotbal de pandemie

bonus: Meciul Recoltei Gheorghe Doja, amânat

Enache Costea a reușit să strângă o gașcă de 15 băieți alături de care să meargă în Maramureș pentru confrun­tarea cu Fotbal Comuna Recea. Unirea Slobozia a fost crunt lovită de pandemie. 10 jucători nu ieșiseră încă din izolare la ora meciului, lor adăugându-li-se suspen­datul Danciu și accidentatul Năstase. În aceste condiții, pe terenul de la Recea au intrat Poiană-Ghiță, Chebac, Suciu, Toma-Gherasim, Lemnaru, Bălan-Mihalache, Muscă, Trucă. Au fost doar 4 rezerve: Tudor, Comșa, Pocol și Negoiu. Se observă așadar că toate compartimentele au fost dinamitate. Cea mai mare avarie s-a produs în apărare, acolo unde lui Costea i-au lipsit 5 fundași. În aceste condiții, în centrul defensivei au evoluat... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 17:20 (3144 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Judecătorii omului de afaceri Gheorghe Ceteraș l-au trimis după gratii fără temei legal

Stare de incompatibilitate la Înalta Curte de Casație și Justiție

Judecătorii omului de afaceri Gheorghe Ceteraș l-au trimis după gratii fără temei legal

Justiția din România este departe de a fi imparțială și corectă. O dovedesc judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Magistrații care l-au condamnat definitiv pe omul de afaceri Gheorghe Ceteraș, din Slobozia, sunt acuzați de «incompatibilitate». Aceiași judecători care au dat sentința definitivă în apelul făcut de inculpat, se pronunțaseră anterior și în fazele preliminarii ale procesului penal. Mai mult, hotărârea magistraților s-a bazat doar pe declarația unui martor sub acoperire, aspect ce contravine Codului de Procedură Penală. Reamintim faptul că Gheorghe Ceteraș a fost condamnat definitiv la 10 ani închisoare cu executare de către Înalta Curte de Casație și Justiție,... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 16:05 (9232 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Serie grea pentru HCM Slobozia

Handbal, Divizia A

Serie grea pentru HCM Slobozia

După o lungă așteptare, Federația Română de Handbal a decis, în sfârșit, formatul diviziei secunde feminine. Cele 20 de echipe care s-au înscris pentru viitorul sezon au fost repartizate pe criterii geografice în 3 serii. HCM Slobozia va activa în seria C, alături de alte 6 echipe: Știința București, CSM II București, CNE Râmnicu Vâlcea, Danubius Călărași, Neptun Contanța și AMY Slatina. Pe handbalistele noastre le așteaptă confruntări dificile, aspect care n-ar trebui să le sperie având în vedere că obiectivul stipulat nu este promovarea... Știința București, Neptun Constanța și chiar Danubius Călărași reprezintă grupări solide pentru acest nivel, care au tins mereu spre vârful clasamentului... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 12:40 (3207 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciune de malpraxis la Spitalul Fetești în cazul medicului decedat Mioara Neagu

Suspiciune de malpraxis la Spitalul Fetești în cazul medicului decedat Mioara Neagu

Dispariția fulgerătoare a medicului Mioara Neagu, din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, aruncă unitatea medicală într-un scandal de malpraxis. Foștii colegi sunt acuzați de rudele doctoriței de faptul că au lăsat-o să moară. Reprezentanții spitalului infirmă acuzațiile, în timp ce sindicaliștii din Sănătate cer Guvernului impunerea unei imunități la malpraxis pentru medicii care tratează pacienți cu COVID-19.

Un caz controvresat Moartea medicului Mioara Neagu, coordonator al Compar­timentului de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2020, 10:05 (9650 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Biblionet» la Dridu

Miercuri, 22 septembrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», Consiliul Județean Ialomița, Biblioteca Comunală Dridu și Primăria Dridu inaugurează un nou serviciu «Biblionet-lumea în biblioteca mea ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(19036 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu Biblionet


59 de posturi vacante la «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 24 septembrie, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», la Slobozia. Acțiunea se va desfășura la sediul Agenției din strada ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(16177 vizualizări - 0 comentarii)


Muncă «la negru» în domeniul confecțiilor

În perioada 16-17 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat Campania națională în domeniul confecții-textile. În cadrul acțiunii au fost verificați 10 agenți economici, cu un număr ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:37
(14707 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat capace de canalizare

Doi tineri feteșteni au furat noaptea trecută cinci capace de canalizare. Ghinionul tinerilor a fost că pe traseu au fost opriți de polițiști. Incidentul s-a petrecut în noaptea de luni spre marți, respectiv ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:35
(15750 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți și fără permis la volan

Șoferii băuți la volan sau indisciplinați în trafic au fost noaptea trecută ținta polițiștilor din Slobozia și Fetești. În urma unor acțiuni, în trafic au fost depistați doi conducători auto ce șofau deși ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:34
(14723 vizualizări - 0 comentarii)


Nu a văzut mașina staționată și a intrat direct în ea

Marți, 20 septembrie, în afara localității Bucu s-a produs un accident de circulație,. Incidentul a fost produs pe fondul neatenției de un șofer de 76 ani, din Constanța. Pe scurt, în timp ce bătrînul de ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 14:33
(14574 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Miriștile incendiate, fenomen incontrolabil

În doar două zile, respectiv sîmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină la nu mai puțin de 14 arderi necontrolate. Focul s-a manifestat pe miriști, vegetație ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 20:19
(16505 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găini furate pentru majorat

Duminică, 19 septembrie, la primele ore ale dimineții, un bătrînel din Fetești alerta Poliția prin 112. Bărbatul reclama faptul că în noaptea precedentă fusese «călcat» de hoți. Feteșteanul de 84 ani rămăsese ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 17:05
(19255 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt găini


Manasia: «Șofer» fără permis, depistat la volan

Deși nu avea permis de conducere, un tînăr de 24 ani din Manasia s-a urcat la volanul unei mașini și a fost prins de polițiști. Plimbarea cu ghinion i-a adus tînărului un dosar penal, actual fiind cercetat ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:57
(17369 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 18 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit activitățile comerciale ilegale, organizate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:55
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


A fugit de acasă

Un adolescent de 14 ani din comuna Roșiori a fugit de acasă. Dispariția copilului a fost anunțată, joi, 16 septembrie prin 112, de către mama sa, o femeie de 32 de ani, din București. Adolescentul, Păun ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:20
(19177 vizualizări - 0 comentarii)


Ucigaș încarcerat

Joi, 16 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia au reținut un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din localitate. Pe numele bărbatului, la data de 14 septembrie, Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:19
(17119 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime

Două persoane au fost rănite, joi, 16 septembrie, într-un accident rutier produs în apropierea localității Țăndărei. Incidentul s-a produs în timp ce un un bărbat, de 37 de ani, din localitatea Săveni, ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:18
(14996 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18893 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(19083 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17061 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17569 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15940 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20310 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16080 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15417 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12716 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17395 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17769 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9801 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14869 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16320 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9105 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26263 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7539 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...