Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

Tot mai scump de la un mandat la altul, «obiectivul» necesită atenția DNA

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

În anul 2009, după 5 ani de conservare a unui dezastru, sala de spectacole de peste drum de Primăria Slobozia revine în atenția opiniei publice. În luna decembrie a anului amintit, plenul Consiliului Județean Ialomița decidea, la propunerea președintelui Silvian Ciupercă, aprobarea cheltuirii a 6,3 milioane de lei pentru finalizarea investiției. La aproape trei ani de la acel moment, execuția lucrărilor înaintează cu pași de melc, valoarea acestora crește în fiecare an,  iar obiectivul este păzit mai ceva decît cele militare!

De 10 ori mai scump în 10 ani
La mijlocul anilor... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:38 (11805 vizualizări - 15 comentarii)

ANCHETĂ

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărând pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Ștefan, file de roman

Poienaru-Agrofam i-a plătit «traficul de influență» fostului ministru al Agriculturii, Stelian Fuia. Cumpărînd pesticide de la firmele «patronate» de Fuia!

Subiectul terenurilor din Balta Ialomiței, ale fostelor IAS-uri Stelnica, Bordușani, Vlădeni, Făcăeni suscită în continuare un real interes din partea cititorilor noștri. Cu atît mai mult cu cît, cel puțin în ceea ce privește terenurile agricole ale fostului IAS Stelnica, Ștefan Poienaru-Agrofam, Vitifam, etc, este direct implicat. Și cum știm că atunci cînd vorbim de Poienaru în general discutăm despre evaziune, inginerii agrico-economice și implicații politice e de la sine înțeles că abordăm astfel de teme.
În urmă cu ceva timp, vă promiteam o revenire asupra subiectului Ștefan Poienaru. În deschiderea a ceea ce va urma, vă prezentăm o relație deosebită a milionarului (în euro sau dolari... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2012, 17:08 (20572 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agenția Domeniilor Statului favorizează Vitifam...
Cazul ADS-Agrofam a cimentat relația deosebită a lui Ștefan Poienaru, milionarul (în euro sau dolari?), și angajați ai statului, respectiv ai Agenției Domeniilor Statului. A fost momentul cînd funcționarii ADS au demonstrat că este posibil să te joci cu bunurile statului, erijîndu-se în judecători și schimbînd legi după bunul plac. Ceea ce va urma însă va constitui, probabil, un capitol de seamă în analele ilegalităților comise de slujbașii Agenției...
Să demarăm dezvăluirile. Poienaru-Vitifam a început (re)tatonările cu Agenția Domeniilor Statului pe la sfîrșitul anului 2010, cînd firma sa a inițiat o serie de sesizări... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 10:16 (23568 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (II)

În numărul trecut al ziarului nostru vă arătam cum unul dintre milionarii (în euro sau dolari?) ai Ialomiței, respectiv Ștefan Poienaru, a reușit ceea ce mulți încearcă, dar prea puțini reușesc: să se îmbogățească. Cît de corect, rămîne să stabilească organele de anchetă. Cu toate că, după cum îl știm, Poienaru va reuși în continuare să se strecoare. Chiar dacă asta va presupune, printre altele, pierderea libertății unora care l-au sprijinit. Așadar, să revenim la ceea ce vă promiteam numărul precedent: detalii halucinante ale Raportului Corpului de Control al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale referitor la o verificare demarată la Agenția Domeniilor Statului. O instituție despre... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 11:32 (20482 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat

Despre Ștefan Poienaru-Agrofam s-au scris pînă și cărți. Bine, e un fel de autobiografie plătită despre care agricultorul nostru nu se aștepta să fie un bestseller. Revenind, nu ne interesează aceste amănunte și cu atît mai puțin istorii cu Poienaru schimbîndu-și numele, nici cum sau de ce Virgil Măgureanu îl «iubea» într-atît pe agricultorul number one al județului sau, mai mărunte, de ce-și dădea Poienaru salariații în șomaj prin 2002 și-i angaja pe altă Agrofam (adică, altă firmă). Astea sînt povești intrate în negura timpurilor. Ceea ce vom dezgropa noi acuma este o extraordinară afacere de succes a lui Ștefan Poienaru. Afacere care, de ceva timp, l-a propulsat în topurile milionarilor în... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2012, 10:46 (31631 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

Ce-are a face Curtea de Apel cu gogoșeria Spitalului?

Floriconstruct, istoria unei ilegalități

La mai bine de 8 luni de la pronunțarea Curții de Apel București cu privire la ilegalitatea construirii gogoșeriei din curtea Spitalului, clădirea este tot în picioare și funcționează la cote maxime. Nimeni nu întreabă și nimeni nu răspunde pentru nedemolarea chioșcului. Dar, mai grav decît atît, autoritățile aruncă ilegalitatea una în curtea celeilalte, astfel încît la acest moment nu se cunoaște cine dar, mai ales, cînd trebuie să demoleze patiseria!

Istoria covrigăriei lui Zamfir
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului nu este nou. Conflictul a izbucnit la jumătatea anului 2009, cînd juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:50 (23355 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Milioane de euro din terenurile ADS

Scandal la Stelnica: Poenaru Vitifam vs Stănescu-Armaș A&S

Milioane de euro din terenurile ADS

Agenția Domeniilor Statului a comis-o din nou. Deși avea în derulare un contract de concesiune pe 49 ani pentru cele peste 8500 hectare de teren agricol de la Stelnica, instituția a decis rezilierea contractului și atribuirea directă către Ștefan Poenaru, patronul Vitifam SRL. Imediat ce a intrat în posesia contractului, Poenaru s-a grăbit să solicite subvenția de peste 1,4 milioane euro de la APIA, deși nu societatea domniei sale a exploatat terenul agricol în acest an... Și, deși deține un contract de concesiune, Poenaru nu poate intra în posesia suprafețelor, vechiul concesionar refuzînd părăsirea terenurilor înființate în acest an agricol. Un scandal de toată frumusețea, ce merită cu siguranță... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2011, 07:26 (24288 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

S-a furat Spitalul Țăndărei!

S-a furat Spitalul Țăndărei!

Visul de redeschidere a Spitalului din Țăndărei este pe cale să se transforme în coșmar. Ministerul Sănătății a decis imposibilitatea redeschiderii unității sanitare și, în aceste condiții, de contractul de participațiune încheiat între administrația locală și clinica privată a doctorului Filip s-a ales praful. Iar aceasta nu este singura nenorocire... La începutul săptămînii, doctorul Filip a pătruns cu forța în incinta unității sanitare. A schimbat lacătele instituției și vrea să se folosească de spitalul ce i-a fost atribuit prin contract de autoritatea locală...

Spitalul Țăndărei rămîne închis
La jumătatea lunii mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a decis «asocierea... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2011, 09:04 (19901 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Zamfir, DEMISIA!

Pentru sănătatea financiară a Spitalului Județean de Urgență

Zamfir, DEMISIA!

Independent, alături de cititori, solicită public demisia juristului Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir. Motivele pentru care Zamfir trebuie să plece sînt legate de scandalurile cu fonduri publice, din ce în ce mai dese, în care numele domniei sale apare în prim plan. Alături de toate acestea, juristul Vasile Zamfir a știrbit imaginea și așa șifonată a celei mai mari unități sanitare din județ, împroșcînd cu fapte cu iz penal reputația instituției... Să trecem în revistă principalele scandaluri ce au marcat cariera de jurist a numitului Vasile Zamfir.

Zamfir, juristul «3 în 1»
Cu un buget de subzistență, infinit mai mic față de nevoile reale, Spitalul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2011, 06:14 (43521 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

La revedere, Amonil!

Minciuni grosolane, inginerii financiare și ștabi din IGP în conducerea Chemgas Holding

La revedere, Amonil!

Indubitabil cel mai spectaculos tun economic al anului 2010 din Ialomița a fost dat la Amonil. O istorie recentă a Combinatului Chimic de la Slobozia reține transferul de control al Amonil în ograda proprie a magnatului Ioan Niculae. O serie de evenimente ce au marcat soarta nefastă a Combinatului rămîn însă consemnate în documentele oficiale ale Combinatului... Și, pe lîngă istorie, oferim astăzi una dintre ocupațiile mincinoase ale Chemgas Holding, noua jucărie a lui Niculae. Și, drept completare-surpriză, aflați și cine este noul președinte al Consiliului de Administrație al Chemgas!

Chemgas, istoria unei inginerii anunțate
Amonil a fost pus pe chituci. Iar Independent... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2011, 07:16 (28963 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență

Curtea de Apel confirmă

Juristul Zamfir a ȚEPUIT Spitalul Județean de Urgență

Construită cu scandal, covrigăria de la Spital se desființează. Asta după ce aproape 2 ani de zile a funcționat ilegal! Cine va răspunde pentru ingineria penală, orchestrată cu succes de juristul Spitalului, Vasile Zamfir, rămîne să ne convingem în viitorul apropiat.

Zamfir, staroste absolut
Scandalul construirii ilegale a covrigăriei din curtea Spitalului a izbucnit la jumătatea anului 2009, moment în care juristul Zamfir și managerul Vasile Olaru, în calitate de reprezentanți ai Spitalului Județean, încheiau un contract de închiriere a unui teren din curtea interioară a instituției. Documentul, ambiguu și de la o poștă ilegal, stipula în conținut «Închirierea unui... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2011, 15:43 (44409 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Țeapă penală în taximetrie

Patronul GVR SIX își escrochează proprii angajați

Dacă v-ați imaginat că autorizațiile «la normă» eliberate de Primăria Slobozia sînt cea mai gravă ilegalitate a taximetriei locale ei bine, nu! Sîntem în măsură să vă detaliem una dintre cele mai mari țepe încasată de un grup de taximetriști din Slobozia, angajați ai unei firme renumite de taxi. Falsuri grosolane, credite contractate pe numele angajaților fără știința acestora, mașini vîndute doar imaginar sau amenințări de tip mafiot...

Vinovații fără vină
Un grup de taximetriști își acuză fostul șef de escrocherii halucinante. Oamenii susțin că patronul ar fi făcut credite pe numele lor fără ca ei să știe! În plus, alții din cadrul aceleiași firme au încercat să cumpere... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2011, 10:43 (52587 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Deriva fabricii de ulei din Țăndărei continuă

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Pe la începutul lunii februarie 2010, ne făceam de lucru și scriam despre fabrica de ulei din Țăndărei și al său patron Vasile Nițescu. În fapt, nu noi eram cei care deplîngeam soarta fabricii de interes strategic, ci chiar salariații. Care, la momentul respectiv, ne-au tras un semnal de alarmă. Că, drept urmare, Vasile Nițescu a interpretat că ne mînă-n luptă alte interese și, în acest sens, a alimentat și intoxicat mai toată presa locală, e cu totul altă poveste... Revenind, după cum vă spuneam, la îndemnul unor salariați ce nu-și mai primiseră lefurile de luni bune, am purces noi a scrie articole despre Nițescu și a sa fabrică de ulei din Țăndărei.

Amintirile îl chinuiesc, amintirile îl răscolesc!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 05:15 (76337 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Rechizitoriul infractorilor din Țăndărei dezvăluie aspecte incredibile: Trafic de copii sub ochii autorităților

MAFIA ȚĂNDĂREIULUI

Rechizitoriu de peste 350 de pagini!
În urmă cu doar cîțiva ani, reporteri ai ziarelor internaționale tratau subiectul «bogăției» de la Țăndărei... Adevărate palate și limuzine de lux într-un orășel mic din Bărăgan, sud-estul României... Evident că subiectele articolelor în cauză aveau ca puncte de plecare desele infracțiuni săvîrșite de copii țiganilor români aciuați în Marea Britanie. De atunci existau informații potrivit cărora copiii erau «transportați» în localitățile engleze doar pentru a cerși, a fura și a-și îmbogăți așa-zișii «părinți». Pe de altă parte, la rîndu-ne, ne minunam asupra luxului din Țăndărei...
Asta pînă în aprilie 2010 cînd, după o lungă perioadă... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2010, 06:12 (41286 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Un grup de consilieri locali al PNL din Alexeni reclamă abuzurile administrative ale primarului comunei Alexeni, o comunitate cu 2500 de suflete din imediata vecinătate a orașului Urziceni. Potrivit afirmațiilor acestora, primarul PSD Ion Cărbune și «clica de la primărie» se fac vinovați de alungarea medicului Ioan Cenar, de gestionarea defectuoasă a intereselor comunității și de cheltuirea ilegală a fondurilor publice.
Mai mut decît atît, susțin cei patru consilieri PNL, primarul Ion Cărbune conduce în mod discreționar comunitatea pe care o reprezintă, favorizînd în mod evident doar cetățenii care îl votează. În replică, primarul Ion Cărbune susține că afirmațiile consilierilor PNL sînt rău... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 09:02 (92922 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fără subvenții irigațiile costă de 3 ori mai puțin decât anul trecut

Statul și-a furat singur căciula

Fără subvenții irigațiile costă de 3 ori mai puțin decît anul trecut

Anul 2010 a fost primul an în care statul nu mai acordă subvenții pentru irigații. Cu toate acestea, susțin reprezentanții organizațiilor utilizatorilor de apă din județ, prețurile pentru mia de metri cubi de apă furnizată de Autoritatea Națională de Îmbunătățiri Funciare Ialomița sînt de trei ori mai mici. Concluzia, apreciem atît noi cît și toți cei intervievați, este că timp ani buni statul și-a furat singur căciula. O căciulă la umplerea căreia fiecare dintre noi a contribuit prin taxe și impozite, în fiecare an...

Irigați, irigați, irigați
La nivelul județului Ialomița, din totalul de 340 mii de hectare de terenuri arabile, circa 137 de mii erau, în urmă cu 20 de... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 09:26 (25490 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

Amonil, pusă pe chituci

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

E oficial. Combinatul de îngrășăminte de la Slobozia a rămas fără activitate, dar cu aproximativ 900 de oameni angajați. Iar acest aspect nu este deloc de neglijat. Riscul social este extrem de ridicat, iar șantajul, tot social, de asemenea.
Cu datorii de peste 11,5 milioane de lei către stat, salariații Amonil se pregătesc să cînte veșnica pomenire a Combinatului. Un istoric al celui mai mare tun financiar al momentului în cele ce urmează...

Necrolog
În urma unor tranzacții, catalogate drept cele mai păguboase din istoria Combinatului Chimic de la Slobozia, o parte importantă a activelor deținute de Amonil s-au scurs, încet dar sigur, către o firmă de apartament... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:46 (29851 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

Afaceri cu banii UE în Ialomița

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

«La loc cu lumină, la loc cu verdeață, unde nu există nici întristare, nici suferință!», așa spune preotul pe ultimul drum al enoriașului, promițînd o lume mai bună pentru toți. Și tot așa va fi spus și UE, cînd a decis să acorde o subvenție de circa 50 de euro pentru fiecare hectar de pajiște recondiționată din România. Numai că în Ialomița, subvențiile pentru pajiștile aflate în administrarea consiliilor locale, s-au transformat într-o afacere de tip monopol. Iar în jurul ei, cei care încă nu s-au dedulcit la fondurile UE, se calcă în picioare încercînd să smulgă fiecare o ciozvîrtă mai grasă.

Legea Asociației Bărăganul
Subvenția UE pe suprafață nu funcționează exclusiv... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 09:21 (25886 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Autoritățile locale, pasibile de a returna 2,7 milioane de lei

SAPARD-ul de la Valea Măcrișului, concesionat ILEGAL

Revenim, la mai puțin de două luni de la scandalul proiectelor ialomițene din cadrul Măsurii 322 respinse în bloc, cu o nouă afacere administrativă care riscă să păgubească județul. De această dată este vorba despre investiția prin programul SAPARD de la Valea Măcrișului, una dintre cele 16 localități din județ care au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru înființarea unei rețele de apă. La 5 ani de la finalizarea proiectului, autoritățile locale nu numai că nu respectă clauzele contractuale impuse prin proiect, dar au și concesionat ilegal serviciul de apă unei firme private...

Repetabila istorie
Primul semnal privind problemele cu care se confruntă comunitatea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2010, 06:22 (26208 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Fermele Avicola, modernizate pe lângă lege

Patronul Stănoiu vs Primarul Stelică, meci pentru o amendă de un miliard

Fermele Avicola, modernizate pe lîngă lege

De ani de zile, SC Avicola violează sistematic legile mediului, legile administrației publice locale și, mai ales, legea bunului simț. Rapturile repetate la care s-a dedat firma în lungul ultimilor 20 de ani au fost deseori mediatizate în presa locală, însă rareori au fost amendate de autorități. După cum explică primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică «Stănoiu crede că e deasupra legii și se comportă ca atare. Ca să ajungi la el, trebuie să stai de 7-8 ori la ușă, de parcă ar fi cine știe cine...». Și chiar este pentru că Avicola a reușit performanța de a construi fără autorizație, de a-și falsifica prin omisiune rapoartele interne și de a acționa în instanță administrația locală pentru că... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 09:12 (32657 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IȘJ Ialomița: 30 de școli din județ, incluse în Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar

În luna martie a acestui an, Ministerul Educației a lansat Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar, inițiativă finanțată prin Programul Național de Redresare și Reziliență. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 19:30
(6392 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Atelier de informare și diseminare în cadrul Programului «Erasmus+»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a primit acreditare pe domeniul Educației Școlare, pentru perioada 01.01.2021-31.12.2027. Această acreditare permite instituției să dezvolte proiecte în cadrul Programului ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 18:40
(2666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Marți, 27 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29562, fiind înregistrate 14 cazuri noi față de ziua de luni, 26 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2022, 16:15
(3397 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 739,52 milioane de lei, colectate în perioada ianuarie-august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-august 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 739,52 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 17:55
(8969 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Luni, 26 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29548, fiind înregistrate 11 cazuri noi față de ziua de duminică, 25 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 16:04
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Țăndărei, depozit de furaje în flăcări la Bordușelu

Incendiu la o casă din Țăndărei, depozit de furaje în flăcări la Bordușelu

Vineri, 23 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 13:55
(2520 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Ograda

Vineri, 23 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs între 3 autoturisme, în Urziceni. În sprijin a intervenit și un echipaj al Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 13:40
(10824 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR va primi pentru finanțare toate cererile fermierilor depuse pentru decontarea primelor de asigurare

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță eliminarea plafonului pentru depunerea cererilor de finanțare prin submăsura 17.1 «Prime de asigurare a culturilor, a animalelor și a plantelor» din ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 12:20
(12408 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Doi copii, victime ale unui accident rutier

Duminică, 25 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit în cazul unui accident rutier produs în localitatea Coșereni, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2022, 23:10
(2621 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 25 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 rămas la 29537, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 24 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2022, 16:10
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 24 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29537, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de vineri, 23 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2022, 16:50
(2027 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Țăndărei

Incendiu la o casă din Țăndărei

Pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină vineri, 23 septembrie a.c., pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din orașul Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție incendiul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 21:40
(14931 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Vineri, 23 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29528, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de joi, 22 septembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 16:15
(3864 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,9 milioane de lei, obligații suplimentare stabilite în luna august 2022

Inspectorii Activității de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna august 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice, stabilind ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 13:30
(12610 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Locuință cuprinsă de flăcări

Rovine: Locuință cuprinsă de flăcări

Trei echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit joi, 22 septembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în satul Rovine. Au ars două camere de locuit, acoperișul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 13:00
(4185 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


APIA: Sprijin în valoare de 1,3 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 12:00
(3558 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. Astfel, miercuri, 21 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii Biroului Rutier Fetești au depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 18:55
(11970 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, dosar penal pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat

Miercuri, 21 septembrie a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești, împreună cu un reprezentant RAR, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr de 26 de ani, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 18:45
(10970 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Aproape 700 kg de tutun, confiscate de polițiști

IPJ Ialomița: Aproape 700 kg de tutun, confiscate de polițiști

Joi, 22 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 5 percheziții domiciliare în județul Călărași, la locuințele unor persoane bănuite de ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 17:40
(4408 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Joi, 22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29527, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de miercuri, 21 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 16:15
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi cote de impozitare pentru veniturile obținute din participarea la jocurile de noroc

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu data de 1 august 2022, au intrat în vigoare prevederile OG nr. 16/2022, pentru modificarea și completare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 15:10
(12220 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 septembrie 2022, termenul limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 26 septembrie 2022 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 14:15
(10944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 21 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29517, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de marți, 20 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2022, 16:20
(2348 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 20 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29501, fiind înregistrate 18 cazuri noi față de ziua de luni, 19 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 16:15
(1922 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Adolescentă reținută pentru «tâlhărie»

Luni, 19 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizați de un bătrân de 81 de ani, din Bordușani, cu privire la faptul că în data de 9 septembrie a.c., a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 14:30
(3033 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

RAJA Constanța va executa de marți, 20 septembrie 2022, orele 23,00, până miercuri, 21 septembrie 2022, ora 5,30, înlocuirea unei vane de legătură pentru sectorizarea sistemului de la nivelul conductei ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 00:55
(4999 vizualizări - 0 comentarii)


Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia

Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 17/18 septembrie a.c., în timp ce patrulau pe bulevardul Matei Basarb din Slobozia, jandarmii au observat doi tineri, de 16, respectiv 17 ani, care păreau agitați și ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 16:50
(15129 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 19 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29483, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de duminică, 18 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 16:40
(2454 vizualizări - 0 comentarii)


Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Joi, 22 septembrie 2022, de la orele 19,00, Sala «Europa» din Slobozia găzduiește un recital extraordinar de chitară susținut de carismaticul chitarist Maxim Belciug, unul dintre cei mai apreciați muzicieni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 15:05
(5561 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Movila, Urziceni, Bucu, Maia și Gheorghe Doja

Accidente la Movila, Urziceni, Bucu, Maia și Gheorghe Doja

Sâmbătă, 17 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Movila. În eveniment au fost implicate două autoturisme, în urma căruia a rezultat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 14:50
(6352 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...