Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Europarlamentarul Dan Motreanu a deschis Parlamentul European pentru aleșii locali din Ialomița

Primarii ialomițeni PNL, la Bruxelles cu jalbele-n proțap

Europarlamentarul Dan Motreanu a deschis Parlamentul European pentru aleșii locali din Ialomița

bonus: «România se află în cel mai bun moment al său!»

În perioada 11-13 mai 2022, două delegații de aleși locali din Ialomița și Brăila au parti­cipat la o întâlnire de lucru la Bruxelles, organizată de europarlamentarul PNL Dan Motreanu. Întâlnirea, anunțată inițial drept una formală, a devenit pentru invitați un prilej de a explica și a cere măsuri administrative absolut necesare pentru absorbția de fonduri europene. «Suntem printre țările Uniunii Europene care au recunoscut că nu au capacitatea administrativă de a absorbi aceste fonduri europene. Inițial, în această situație au fost 17 țări... Acum au rămas 6. Din păcate, ne numărăm și noi printre ele!» a declarat în cadrul întâlnirii cu primarii europarlamentarul Dan Motreanu. La întâlnire a... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2022, 12:20 (10716 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița a ridicat «excepția de neconstituționalitate» a Legii Pensiilor Speciale

Tribunalul Ialomița a ridicat «excepția de neconstituționalitate» a Legii Pensiilor Speciale

Declararea ca neconstituțională a legii privind tăierea pensiilor speciale ale foștilor parlamentari a fost motivată de Curtea Constituțională a României și de solici­tările venite din partea instanțelor de judecată cu privire la anumite aspecte ce țin de caracterul neconstituțional al actului normativ dezbătut la CCR. Printre instanțele care au ridicat «excepții de neconstituționalitate» se numără și Tribunalul Ialomița. Judecătorii celei mai mari instanțe din județul nostru au sesizat aceste aspecte în procesul deschis de către foștii parlamentari ialomițeni Maria Petre, Alecsandru Știucă și Gabi Ionașcu. Acțiunea a fost inițiată anul trecut și a fost suspendată până când se vor lămuri toate... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2022, 15:20 (14151 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are doar un singur Centru Medical de Permanență

La Dridu

Ialomița are doar un singur Centru Medical de Permanență

Un proiect al Ministerului Sănătății de a degreva spitalele mari de numărul mare de pacienți care nu reprezintă urgențe medicale a vizat înființarea Centrelor Medicale de Permanență. În Ialomița ar fi trebuit să funcționeze 5 astfel de unități, însă în realitate a fost înființată doar una, în localitatea Dridu. Centrul Medical de Permanență Dridu asigură doar asistența medicală primară, cazurile grave fiind transferate către Spitalul Municipal Urziceni sau Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Un singur centru, 20 mii de bolnavi În urmă cu 10 ani, Ministerul Sănătății a decis înființarea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2022, 10:55 (15526 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

CNAIR, considerată vinovată de producerea unui accident pe A2, la Fetești

CNAIR, considerată vinovată de producerea unui accident pe A2, la Fetești

Victimele unui accident rutier, petrecut în urmă cu 2 ani pe Autostrada Soarelui, cer Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) plata unor despăgubiri morale în valoare de 50 mii de lei motivând faptul că tragedia s-a petrecut din cauza administratorului șoselei. O primă sentință în acest dosar a fost dată la Judecătoria Fetești, însă soluția a fost atacată cu apel la Tribunalul Ialomița.

Se așteaptă o decizie definitivă Accidentul rutier s-a petrecut în toamna anului 2020, pe Autostrada Soarelui, în zona Stațiilor de Taxare de la Fetești. În timp ce se deplasau... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2022, 13:40 (14501 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Soluția Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru a se renunța la disponibilizări

Soluția Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru a se renunța la disponibilizări

Recentele informații apărute în spațiul public referitoare la posibilele disponibilizări la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sunt infirmate de către Liviu Patrichi, managerul instituției. Acesta a explicat public faptul că instituția va face demersuri pentru a păstra toți angajații și va organiza exa­mene pentru personalul angajat în perioada Stării de Alertă. «Încercăm o redistribuire pe secțiile unde există nevoie de personal...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Slobozia.

S-au comasat secțiile Inclus în 4 proiecte de modernizare și reabilitare, Spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 20:10 (16096 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinetele din mediul rural ialomițean așteaptă medicii specialiști

Reabilitate pe banii Guvernului României

Cabinetele din mediul rural ialomițean așteaptă medicii specialiști

Bolnavii din mediul rural încă îi așteaptă pe medici în cabinetele reabilitate de administrațiile locale din bani publici. Datele autorităților locale arată că doar localitatea Săveni a reușit să găsească o soluție legală prin care să-i convingă pe specialiști să acorde asistență medicală specializată cetățenilor. Și în acest caz a fost nevoie de aproximativ un an și jumătate pentru a identifica o modalitate prin care medicii să poată acorda consultații în mediul rural. Ceilalți edili pun eșecul acestui demers pe umerii birocrației din siste­mul medical, pe care pande­mia de COVID-19 a făcut-o din ce în ce mai stufoasă.

Raiul PNDL al cabinetelor medicale rurale... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 13:20 (3016 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Plângere penală pe numele actualei conduceri a Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Demitere controversată

Plângere penală pe numele actualei conduceri a Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Noua conducere a Direcției de Sănătate Publică Ialomița este vizată de o plângere penală, depusă de către Dan Noel, fostul director al instituției. Acesta o acuză public pe Marinela Radu de «fals în acte oficiale» și «uz de fals», după ce Marinela Radu ar fi semnat mai multe documente prin care l-a lăsat fără loc de muncă. Decizia de concediere a fost contestată, iar în prezent se așteaptă un răspuns din partea comisiei din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița cu privire la legalitatea întocmirii respectivului act.

Dan Noel, pus pe liber În urmă cu o lună, Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2022, 10:50 (22964 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

O lungă vară fierbinte pentru contribuabili

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

Administrația Soare anunță public că la începutul lunii iunie 2022 va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru «moder­nizarea transportului public în Slobozia». Valoarea eligibilă nerambursabilă a acestei investiții este de 28,1 milioane de lei, iar lucrările ar trebui finalizate până la finele anului viitor. Principalele bulevarde care urmează să fie afectate de aceste lucrări sunt Bulevardul Matei Basarab și Bulevardul Chimiei. Administrația locală susține că mo­dernizarea arterelor de circulație se va realiza etapizat, fără a afecta ra­dical traficul auto din oraș.

Proiecte ca-n povești... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2022, 11:10 (33180 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Un progres vizibil

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Administrația județeană a reușit să salveze in extremis proiectul de reabilitare a Conacului Bolomey. La acest moment, lucrările sunt reali­zate în proporție de 40%, iar până la sfârșitul anului 2023 oficialii Consiliului Județean speră să includă obiectivul în circuitul turistic.

O minune care n-a ținut 3 zile Valoarea investițiilor în reabilitarea Conacului Bolomey se ridică la 18,76 milioane de lei. Conform datelor oficiale, nivelul de realizare a lucrărilor a ajuns în acest moment la 40% și continuă într-un ritm susținut. «Suntem în grafic și susținem permanent eforturile... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 16:05 (15631 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Două cadre didactice cu experiență, care își desfășoară activitatea în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slo­bozia sunt acuzate de către elevi că ar susține propaganda pro-rusă în timpul orelor de curs. Unul dintre profesori și-a manifestat atitudinea pro-rusă pe rețelele de socializare, unde a postat mai multe mesaje de susținere a invaziei ruse din Ucraina. «Vom face o anchetă să vedem dacă această atitudine persistă și în timpul orelor de curs!» susține George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

«Vladimir Putin, trimisul lui Dumnezeu pe pământ!»... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 10:55 (35724 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

bonus: «Groapa lui Stoica» rămâne o lucrare multianuală

Administrația din Slobozia a plătit 9 mi­lioane de lei pentru lu­crările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia ad­ministrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finan­țelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Ziarul nostru publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse» în care atrăgea atenția că împrumutul în va­loare... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2022, 14:20 (9843 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Programul «Anghel Saligny» a intrat la apă

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Administrația din Ialomița a primit 1,275 miliarde de lei pentru finanțarea lucrărilor edilitare derulate prin intermediul Programului «Anghel Saligny». Conform clasamentului național, Ialomița se situează doar cu puțin peste media județeană de 1,25 miliarde de lei. Suma este cu aproximativ 800 milioane de lei mai mică decât estimările inițiale pentru Ialomița. Printre administrațiile care benefi­ciază de fonduri mai puține se numără și Slobozia.

A intrat la apă Administrațiile din Ialomița așteaptă din septembrie 2021 ca peste 70 de proiecte edilitare de investiții depuse prin Programul... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 20:35 (13412 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului Ialo­mița cere în instanță anularea mai multor decizii de salarizare din cursul anului trecut, întrucât acestea ar fi fost emise nelegal. În urma unei misiuni de audit a Ministerului Finanțelor la Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), s-a descoperit faptul că angajații structurilor din teritoriu, printre care se numără și cei din județul Ialomița, ar fi trebuit să beneficieze de majorări salariale, invocându-se o o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind salarizare în domeniul bugetar. Pentru a fi pusă în aplicare, această prevedere trebuia corelată cu Legea Finanțelor Publice, aspect pe care ANPM nu l-a luat în considerare. Deciziile... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 16:50 (13890 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

Strategie administrativă județeană

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

bonus: Potopul de gunoaie de după Selectiv Deșeuri 2010 SRL

În februarie 2022, administrația județeană statua printr-o serie de proiecte de hotărâri aprobate în plenul Consiliului Județean Ialomița existența unui nou operator regional pentru deșeurile menajere ale județului. Cu un buget anual de peste 10 milioane de lei, noul operator regional are rolul de a îngloba toate firmele de salubritate gestionate de către administrațiile locale. «Vom eficientiza această activitate în mai puțin de un an!» declară Alina Ciobanu, directorul acestei structuri. Numai că de la declarații la realitatea din teren drumul e lung și pavat cu bune intenții...

Un nou pariu pe bani publici... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 10:50 (14156 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două veri fără plaje publice la Amara

Două veri fără plaje publice la Amara

Deși ar fi trebuit să fie gata la sfârșitul anului trecut, reabilitarea plajelor «Zorilor» și «Perla», din stațiunea Amara, a început în urmă cu aproximativ o lună. Administrația locală susține faptul că ceea ce a întârziat lucrările au fost licitațiile publice contestate și speră ca, la final, proiectele să fie un adevărat succes. Estimativ, aceste lucrări se vor încheia în decembrie 2023, valoarea ambelor proiecte fiind de peste 25 milioane de lei, fonduri alocate din bugetul Uniunii Europene. «Suntem convinși că ambele proiecte vor fi un real succes!» a declarat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

În sfârșit... se lucrează!... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2022, 13:05 (17026 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Un adevărat dezastru ecologic a fost descoperit de Garda de Mediu Ialomița la marginea localității Borănești. Comisarii au făcut verificări după ce în spațiul public au apărut imagini cu resturi de animale aruncate întâmplător la o groapă de gunoi neconformă. Administrația locală din Borănești a fost sancționată cu 15 mii de lei.

Principalii vinovați, în atenția autorităților Vineri, 22 aprilie a.c., fostul comisar șef al Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu, a făcut publice pe internet mai multe imagini în care a surprins resturi de animale aruncate, la voia întâmplării, la... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 16:05 (7151 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

După 2 ani de verificări

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

În anul 2020, Direcția Silvică Ialomița a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la dispariția a peste 200 mii de puieți de arbori ce urmau a fi plantați în Cantonul Silvic Sudiți din cadrul Ocolului Silvic Slobozia. La 2 ani de la depunerea sesizării, organele de anchetă nu au ajuns la nicio concluzie în această speță. Documentele Regiei Autonome a Pădurilor-ROMSILVA arată că prejudiciul în această cauză se ridică la peste 300 mii de lei.

Verificările sunt în curs Potrivit documentelor oficiale, pentru lucrările de împădurire ce trebuiau efectuate în Cantonul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 11:20 (13341 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Primăria Giurgeni a deschis 20 de acțiuni în instanță pe numele unui singur cetățean. Autoritățile locale cer transformarea amenzilor pe care bărbatul le-a primit în muncă în folosul comunității. Acesta a fost sancționat pentru tulburarea liniștii publice sau comerț ilegal cu pește. În total, sancțiunile depășesc 40 mii de lei. Toate cele 20 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Judecătoriei Fetești.

Se așteaptă decizia instanței Contravenientul din localitatea Giurgeni a adunat cele 20 de sancțiuni în ultimii 3 ani. Deși autoritățile locale au făcut demersuri pentru a-l determina... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 15:10 (12001 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat un protocol de colaborare cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) în vederea realizării unei «centuri-inel» la nivelul orașului Slobozia. Decizia confirmă promisiunile administrației Soare de a transforma Slobozia într-un oraș atractiv din punct de vedere economic. Reamintim că primul pas al acestui proiect îl reprezintă realizarea Centurii de Nord a orașului Slobozia, a cărei valoare a fost estimată la 23,5 milioane de euro.

Stăpânul «inelului» Primarul Dragoș Soare a inițiat un protocol cu CNAIR care va permite elaborarea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2022, 12:10 (27375 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Scânteia s-a mutat într-un sediu nou

Primăria Scânteia s-a mutat într-un sediu nou

Duminică, 1 mai 2022, Primăria Scânteia a inaugurat noul sediu al instituției. La eveniment au participat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, deputatul PSD Raluca Dumitrescu, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Iulian Bucur și primari ialomițeni invitați de către edilul din Scânteia, Georgeta Ilie.

Administrație în casă nouă După mai bine de 30 de ani de așteptare, Primăria Scânteia a reușit să construiască un sediu administrativ nou. Investiția a fost inițiată în 2017 de către primarul Georgeta Ilie și... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2022, 19:20 (14354 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

O sferă incendiară cu încărcătură de explozie a fost descoperită vineri, 24 iulie a.c., de un cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr, în timp ce încerca să scoată o buturugă din pămînt. Bărbatul a sunat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:45
(5343 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Imnului, sărbătorită la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va marca miercuri, 29 iulie 2015, Ziua Imnului. Manifestările vor avea loc în Piața Unirii din Slobozia, începînd cu orele 9,30. «Deșteaptă-te, române!» este Imnul Național ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:05
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenele de calificare pentru absolvenții școlilor profesionale, monitorizate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni asigură, în perioada 27-28 iulie 2015, ordinea publică și, după caz, intervenția pentru restabilirea acesteia, la 5 centre de examinare din județ cu ocazia examenelor de calificare ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 10:10
(4332 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Poliția a fost sesizată miercuri, 22 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 64 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 13:10
(4674 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru tentativă la omor

În cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c., polițiști din cadrul Secției Poliție Rurală Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:50
(7511 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fetești

Două incendii s-au produs în cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c, la două gospodării din municipiul Fetești. Primul eveniment a fost anunțat prin 112, în jurul orei 13,30, cînd locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:10
(2432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


anunț angajare

angajăm secretară
birou avocatură
depuneți CV la
[email protected]

21 Iulie 2015, 17:05


Un bucureștean s-a rătăcit între Amara și Slobozia

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 iulie 2015, în jurul orei 1,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru căutarea unui bărbat, în vîrstă de 26 de ani, care a plecat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 15:15
(6366 vizualizări - 5 comentarii)


Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

În perioada 20-31 iulie a.c., doi studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Iona Cuza», arma «Jandarmi», efectuează stagiul de practică în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Avînd în ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:35
(6719 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 450 de amenzi aplicate

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița acționează permanent pentru salvarea de vieți și sancționarea celor care nu nerespectă regulile de circulație și pun în pericol ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:05
(2753 vizualizări - 0 comentarii)


Clarificări AFIR privind utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință

Pentru o mai bună înțelegere a acestui instrument de lucru, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) face clarificări privind scopul și utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință (BD ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 13:20
(9777 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


IPJ Ialomița: Acțiuni pe linia combaterii evaziunii din agricultură

Peste 20 de tone de cereale au fost confiscate și peste 300 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:55
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Noi competențe legislative pentru jandarmi

Jandarmeriei Române îi revin, începînd cu luna iulie a anului în curs, potrivit Legii 407/2006, a vînătorii și protecției fondului cinegetic actualizată și a Legii 46/2008, a Codului Silvic, competențe ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:20
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenția pentru motorină

Agenția de Plați si Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează fermierii ialomițeni că, în data de 15.07.2015, a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul Ministrului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:40
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Prima ediție a competiției «Pompierul de ultimă generație»

În conformitate cu calendarul Asociației Sportive a Pompierilor-Sucursala Ialomița, în data de 16 iulie a.c, la sediul Detașamentului de Pompieri «Gabriel Boitan» din municipiul Slobozia, s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:05
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


SVSU Căzănești s-a calificat la faza națională a Concursurilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență

În urma desfășurării, în perioada 13-15.07.2015, a fazei interjudețene a competițiilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 17:05
(6383 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat european de arestare pentru un ialomițean din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Germania. La data de 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 14:35
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie «Nu trece dincolo!»

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care sînt implicați pietoni, precum ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 13:55
(3836 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iunie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7062 șomeri, din care 1287 șomeri indemnizați, respectiv 5775 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 12:20
(5098 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 11:15
(3976 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Proiectil descoperit într-o curte

 Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 100 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce săpa în curte. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 16:40
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a furat portofelul

Jandarmii au fost sesizați de un bărbat, duminică, 12 iulie a.c., în jurul orei 13,30, despre faptul că i s-a furat portofelul, în care avea 130 de lei.
În urma verificărilor, jandarmii au constatat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:35
(4722 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


IPJ Ialomița: Activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor

Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, în ultimele 3 zile, în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului infracțional, în special ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:10
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC, parte a sistemului de interconectare a registrelor comerțului din statele membre UE

Luni, 13 iulie 2015, a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Legea nr. 152/2015, pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul înregistrării în registrul comerțului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:40
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tîlhar arestat

Un tînăr de 19 ani este cercetat de polițiști, fiind bănuit de comiterea a două tâlhării . Polițiștii au reținut vineri, 10 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 19 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:15
(5090 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe DN2, în afara localității Movilița, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Coșereni. Din verificările efectuate în bazele de date polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 13:40
(3964 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, patru răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 3 evenimente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Astfel, Poliția a fost sesizată la data de 10 iulie a.c., în jurul orei 20,00 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 12:55
(3711 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Rădulești, Slobozia și Țăndărei

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea Rădulești. Evenimentul a fost anunțat la 112 în după-amiaza ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 12:05
(5966 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînără salvată de jandarmii feteșteni

Jandarmii din cadrul patrulei de supraveghere și ordine publică Fetești care executau misiuni de prevenire și combatere a sustragerilor de produse petroliere, au observat luni, 13 iulie a.c., în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 11:10
(3291 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două persoane rănite

Poliția a fost sesizată joi, 9 iulie a.c., în jurul orei 9,00, cu privire la faptul că pe raza orașului Amara s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2015, 20:15
(4295 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...