Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de 50 milioane de lei pentru continuarea investițiilor

Ialomița are nevoie de 50 milioane de lei pentru continuarea investițiilor

bonus: ADI Ialomița va primi mai mulți bani

Administrația Pavel a ajuns la concluzia că ar fi nevoie de 50 milioane de lei pentru a cofinanța investițiile cu termen scadent inițiate pe hârtie de către administrația precedentă. «Noi nu vindem visuri... Căutăm soluții pentru a finanța investițiile utile județului!» susține Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița. O posibilă soluție pentru asigurarea cofinanțării în cazul unora dintre proiectele instituției este un împrumut bancar. Decizia va fi adoptată într-una dintre următoarele ședințe ale Consiliului Județean Ialomița.

Realitatea în varianta administrativă... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2020, 09:55 (7016 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Apă potabilă în septembrie 2021 la Slobozia

Apă potabilă în septembrie 2021 la Slobozia

Dragoș Soare, primarul ora­șului Slobozia, a avansat un nou termen pentru finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia. El a declarat public că investiția ar putea fi finalizată până în septembrie 2021. Reamintim că administrațiile precedente au cheltuit până acum pentru reabilita­rea stației de tratare a apei peste 8 milioane de lei. Valoarea contractului actual cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL din Craiova este de 7,84 mili­oane de lei, iar investiția trebuia finalizată până în luna iulie 2020.

Expertă în ratarea investițiilor
Termenul de finalizare a lucrărilor pentru... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2020, 10:10 (4970 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcurile de 4,7 milioane de lei din Ialomița s-au transformat în maidane

Parcurile de 4,7 milioane de lei din Ialomița s-au transformat în maidane

În perioada 2008-2018, Administrația Fondului de Mediu a oferit fonduri de 4,7 milioane de lei locali­tăților din Ialomița pentru a înființa parcuri. La 2 ani distanță de la închiderea liniilor de finanțare, în multe dintre spațiile verzi amenajate pe bani publici domnește nepăsarea. Vandalizate de localnici și tratate cu indiferență de auto­ritățile locale, toate aceste spații verzi așteaptă acum vremuri mai bune. Edilii localităților susțin faptul că proiectele, deși oportune comunităților, au fost făcute pe genunchi.

Ialomița este verde doar pe hârtie
Pentru ca România să se... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2020, 12:10 (4962 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală se implică în criza concedierilor de la Combinatul Chimic!

Premieră la Slobozia

Administrația locală se implică în criza concedierilor de la Combinatul Chimic!

Chemgas Holding Corporation a anunțat demararea procedurii de concediere colectivă a celor 550 de angajați începând cu 4 decembrie 2020. Dragoș Soare, primarul orașului Slobozia, susține că ar fi identificat o soluție pentru susținerea angajaților timp de un an. «Este o soluție de compromis... Nu este vina actualei administrații că s-a ajuns aici! Dar facem tot ce depinde de noi, public și politic, pentru a susține acești oameni...» a declarat Dragoș Soare în cadrul unei conferințe de presă joi, 3 decembrie 2020.

O soluție de compromis Chemgas Holding Corporation, firma care controlează... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2020, 09:55 (8082 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă 7 zile de carantină pentru municipiul Slobozia

Incidența cazurilor COVID-19, aproape de 8/1000 de locuitori

Încă 7 zile de carantină pentru municipiul Slobozia

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat joi, 3 decembrie a.c., prelungirea perioadei de carantinare a municipiului reședință de județ Slobozia cu încă 7 zile. Solicitarea a fost transmisă spre aprobare Departamentului pentru Situații de Urgență, decizia urmând să intre în vigoare după miezul nopții.

Rata de infectare se apropie de 8/1000 de locuitori
La data de miercuri, 2 decembrie 2020, incidența cazurilor COVID-19 în municipiul Slobozia se menținea crescută, apropiindu-se de 8/1000 de locuitori (7,81). În acest sens, Comitetul Județean... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2020, 10:50 (15874 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telekom Romania sustine antreprenorii romani prin Garanția de 10 pentru business

Telekom Romania sustine antreprenorii romani prin Garanția de 10 pentru business

Telekom Romania, unul din principalii operatori de telecomunicații din România, s-a poziționat de-a lungul timpului ca susținător al businessurilor din România.
Pentru mediul de business, în această perioadă de incertitudine, este foarte important să aibă susținerea furnizorilor săi. În acest context, antreprenorii au nevoie de sprijin continuu și de aceea Telekom Romania reaminteste cele zece promisiuni reale de susținere a bunei funcționări a afacerilor, integrate într-un Certificat de garanție pentru business.
Concret, Telekom Romania își continuă, și în această perioadă, angajamentul față de clienții săi antreprenori de a  le oferi soluții de telecomunicații complete, securizate... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2020, 10:35 (4260 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Casa Județeană de Pensii Ialomița consideră «o boală obișnuită» infecția cu SARS-CoV-2

Casa Județeană de Pensii Ialomița consideră «o boală obișnuită» infecția cu SARS-CoV-2

Legea lasă fără drepturi urmașii cadrelor medicale care au pierdut lupta cu amenințătoarea boală CO­VID-19. Într-un apel public făcut pe rețelele de socializare, fiica medicului Mioara Neagu, fostul coordonator al Camerei de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, reclamă faptul că nu poate beneficia de pensia de urmaș ce îi revine după dispariția mamei sale. Surprinzător este faptul că deși există un act normativ care reglementează acordarea unor astfel de beneficii, în realitate procedura nu poate fi îndeplinită pentru că legea nu dispune de norme de aplicare...

Ignorată de autorități... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2020, 17:20 (7239 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fermierul ialomițean Gheorghe Alexandru-SOMALEX, răpus de COVID-19

Fermierul ialomițean Gheorghe Alexandru-SOMALEX, răpus de COVID-19

Fermierul ialomițean Gheorghe Alexandru, diagnosticat cu COVID-19, a pierdut lupta cu boala. Acesta se afla internat în stare critică pe Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Gheorghe Alexandru, spun surse medicale, suferea de mai multe afecțiuni cronice.

A murit pe patul de spital
Fermierul Gheorghe Alexandru se afla de câteva zile internat în stare gravă pe Secția ATI a Spitalului Județean de Urgență Slobozia din cauza bolii infecțioase COVID-19. Afecțiunile cronice pe care le avea l-au făcut să piardă lupta cu boala, acesta găsindu-și sfârșitul pe patul de spital... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 22:05 (19168 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation începe concedierea colectivă a celor 550 de angajați

Din 4 decembrie 2020

Chemgas Holding Corporation începe concedierea colectivă a celor 550 de angajați

Programată inițial pentru data de 24 noiembrie a.c., procedura de concediere colectivă a celor 550 de angajați ai Chemgas Holding Corporation, firma care controlează Combinatul Chimic din Slobozia, va începe la sfârșitul acestei săptămâni. Curtea de Apel București a dispus intrarea în faliment a societății pentru datorii de 502,5 milioane de lei!

Comisie întrunită la Prefectura Ialomița
La finalul lunii octombrie a.c., repre­zentanții societății Chemgas Holding Corporation au solicitat o serie de dezbateri oficiale în cadrul Comisiei de Dialog Social a Prefecturii Ialomița. În... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 17:05 (7635 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Afacere de familie cu bani europeni

Săracii din zona de Vest a Ialomiței, hrăniți doar la restaurantele lui Babagianu

Uniunea Europeană a decis ca anul acesta să ofere persoa­nelor defavorizate, în locul pachetelor cu mâncare, tichete sociale electronice cu care oamenii să poată merge la restaurant și să-și cumpere mâncare caldă. Oportună la prima vedere, ideea a demonstrat încă o dată cum «băieții deștepți» reușesc să pro­fite făcând afaceri cu statul. 3 din cele 10 restaurante selectate să facă parte din acest program din Ialomița sunt la Urziceni și se află în administrarea fa­miliei lui Gheorghe Babagianu, actualul șef al Cancelariei Prefecturii Ialomița. «Am fost selectați datorită se­riozității cu care lucrăm... Da, sunt res­taurantele familiei!» a declarat acesta.

Sprijin pentru 5800 de beneficiari... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2020, 10:10 (14914 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a transformat în focar de COVID-19­

bonus: Ialomița, județul cu 3 spitale suport COVID-19

Evoluția epidemiologică la nivelul munici­piului Slobozia pare scăpată de sub control. În ciuda măsurii de carantinare a orașului, rata de incidență a cazurilor continuă să crească. De la o zi la alta, apar noi focare de boală. La momentul de față, cel mai mare este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde esti­mările arată că aproximativ 100 de angajați din cei peste 800 sunt confirmați pozitiv la testul pentru depis­tarea SARS-CoV-2. Deși nimeni nu o recunoaște oficial, proble­me sunt și la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, unde mai multe cadre me­dicale s-au îmbolnăvit de COVID-19. Situația de la Ambulanță este cu atât mai delicată având în vedere că asistenții instituției... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2020, 10:55 (24238 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

Autoritățile solicită prelungirea carantinei la Slobozia cu încă 7 zile

UPDATE: DSU a aprobat prelungirea perioadei de carantină

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a solicitat în cadrul ședinței de joi, 26 noiembrie a.c., prelungirea măsurii de carantinare pentru municipiul Slobozia cu încă 7 zile. Solicitarea a fost trimisă către Departamentul pentru Situații de Urgență care urmează să adopte o decizie în acest sens. Dacă va fi aprobată, măsura intră în vigoare începând cu data de vineri, 27 noiembrie a.c., de la ora 00,00. Solicitarea autorităților din Ialomița a fost făcută ca urmare a creșterii ratei de incidență a cazurilor de infectare cu COVID-19. Estimările arată faptul că Slobozia se apropie de un indice de 9/1000 de locuitori.

UPDATE... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2020, 15:30 (10046 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

Ialomița are 33 de copii obligați să trăiască permanent în grija Statului

O statistică a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița privind adopțiile, arată că instituția are în evidențe 33 de copii pe care nicio familie nu-i dorește. Ceea ce-i alungă pe potențialii părinți sunt bolile de care aceștia suferă. Așa se face că micuții sunt condamnați să trăiască în grija statului până la 18 ani, după care trebuie să se descurce singuri.

Cazuri fără speranță Adopțiile copiilor instituționalizați reprezintă o șansă pe care aceștia o au pentru a se bucura de căldura unei familii. Funcționarii statului recunosc însă că această șansă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2020, 13:10 (4294 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Casa de Pensii Ialomița înregistrează lunar 50 de dosare noi de pensionare anticipată

Propunerea legislativă a Parla­mentului României care vizează pensionarea cu 2 ani mai devreme a persoanelor care locuiesc în zone poluate se adresează doar celor care își manifestă intenția de a ieși la pensie anti­cipat. Conform datelor Casei Județene de Pensii Ialomița, la nivelul județului nostru, lunar, se pensionează anticipat peste 50 de persoane.

Sprijin pentru pensionari La începutul lunii septembrie 2020, Parlamentul României a trimis spre promulgare Președintelui un act normativ care prevede pensionarea cu 2 ani mai devreme pentru persoanele care locuiesc în zone poluate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 14:10 (5024 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Recruții administrației ialomițene după prima lună de mandat

Administrația ialomițeană are 28 de edili noi. Noi e un fel de-a spune. Unii dintre primarii care au tras lozurile câștigătoare la Alegerile din 27 septembrie 2020 au mai fost prin primării. Și n-au plecat de buni... Pe alții, comuni­tă­țile i-au regretat. Mai sunt și cei care n-au scăpat de gura partidelor, de obligații... Dar există o categorie de primari cu adevărat noi, care n-au făcut până acum administrație. Tineri sau în floarea vârstei, independenți sau afiliați la partide noi, aceștia au un numitor comun: naivitatea administrativă. O naivitate pe care, la o lună de la preluarea mandatului, și-au păstrat-o aproape intactă. Am decis să le preluăm declarațiile, ca imagine a unei stări de... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2020, 10:05 (5402 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Ialomița primari

Click aici

EVENIMENT

Gara Fetești pune în pericol siguranța călătorilor

Gara Fetești pune în pericol siguranța călătorilor

Pentru călătorii care așteaptă trenul în Gara Fetești este o adevărată provocare să urce în vagoane. Potrivit documen­telor oficiale, stația este prevăzută cu 3 peroane pentru călători care, în realitate, nu există. Oamenii sunt nevoiți să coboare și să urce din trenuri direct pe terasamentul de piatră spartă. Situația trenează de mai bine de 8 ani, însă abia acum Ministerul Transporturilor s-a decis să supună dezbaterii publice proiectul privind reabilitarea stației.

Fonduri pierdute Gara CFR Fetești a fost inclusă în imensul proiect de reabilitare a liniei de cale ferată București... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 13:50 (2588 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice

De 6 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice

Scenariul sumbru petrecut la Spitalul Județean Piatra Neamț s-ar putea pe­trece în fiecare moment și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La fel ca unitatea medicală din Piatra Neamț, și cea de la Slobozia prezintă numeroase deficiențe în pri­vința instalațiilor electrice. De 6 ani, în fiecare primăvară, Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» desco­peră aceleași nereguli, fără ca ele să fie remediate. A fost nevoie de o tragedie precum cea petrecută la Piatra Neamț pentru ca oficialii care administrează Spitalul Județean de Urgență Slobozia să-și dea seama de proporțiile unui dezastru similar... «În acest moment am început un proces de evaluare a întregii rețele... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2020, 09:55 (10033 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Până la 1 februarie 2021

Școlile din Ialomița pot accesa fonduri europene pentru achiziția de tablete

Considerate o alternativă eficientă pentru ca școlile să le poată asigura elevilor dispozitivele electronice necesare participării la cursurile on-line, fondurile europene așteaptă să fie atrase de instituțiile de învățământ. Datele oficiale arată că doar o singură școală din județ a reușit în ultimele luni să facă demersuri în privința depunerii unui astfel de proiect. Restul unităților se află încă în faza de scriere a proiectelor. Dacă vor banii europeni, unitățile ar trebui să se grăbească, pentru că termenul limită până la care linia de finanțare rămâne deschisă este 1 februarie 2021.

Elevii au nevoie de tablete... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2020, 17:40 (5158 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

Independent a avut din nou dreptate, iar riscul rămâne prezent

Noul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel confirmă dezastrul lăsat de administrația Victor Moraru

grad de absorbție pentru fondurile europene-3,11%, grad de absobție pentru fondurile naționale-13,19%

Vineri, 13 noiembrie 2020, președintele Consiliului Județean Ialomița Marian Pavel a organizat prima conferință de presă a mandatului său. În cadrul acesteia, noul președinte a confirmat, bazându-se pe date oficiale, că între declarațiile predecesorului său și realitatea admi­nistrativă există diferențe fundamentale. «Din va­loarea totală a proiectelor cu finanțare europeană de 317.189.013,87 lei, gradul de absor­bție este de 13,19%... Din cele 5 proiecte finanțate din fonduri națio­nale, gradul de absorbție nu depășește 3,11% (la două dintre proiecte, gradul de absorbție este 0%!) dintr-o valoare totală de 326.156.829,88 lei, iar termenul final de implementare pentru toate cele 5 proiecte este sfârșitul acestui an!»... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 17:15 (11844 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Trafic disciplinat pe străzile din Fetești

Noua administrație locală a Feteștiului continuă proiectele de modernizare a traficului din oraș. Astfel, în această perioadă, s-a dat startul depunerii ofertelor pentru achiziția de noi semnalizatoare luminoase care urmează a fi montate în cele mai importante artere de circulație ale orașului. Totodată, administrația locală a demarat și un proiect prin care vor fi montate camere de suprave­ghere video pe străzi.

Orașul cu semafoare Sistemul de semaforizare a munici­piului Fetești a început în primăvara acestui an, ocazie cu care au fost montate primele semnalizatoare luminoase în piațeta... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2020, 13:35 (2888 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărbulești: Minor de 16 ani, identificat la volanul unei mașini

Polițiștii din Jilavele au depistat în trafic luni, 4 iulie a.c., un tânăr în vârstă de 16 ani, din comuna Bărbulești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:15
(12709 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tineri teribiliști, pe șoselele din județ

În cadrul unei acțiuni desfășurate de polițiștii Serviciului Rutier Ialomița luni, 4 iulie a.c., au fost identificați în trafic un tânăr de 22 de ani și unul de 21 de ani, care au comis infracțiuni la ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 17:00
(8880 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata subvenției pentru motorina utilizată în primul trimestru al anului

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata aferentă ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru cantitățile de motorină utilizate în perioada 01 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2022, 15:15
(15217 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: În orașul Fierbinți-Târg apa potabilă se va furniza după un program prestabilit

Ca urmare a fenomenului de secetă accentuată din ultima perioadă, s-a înregistrat o creștere a consumului de apă potabilă la nivelul sistemelor centralizate operate de RAJA Constanța. Totodată, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 18:25
(11419 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 184 mii de persoane s-au recenzat. Adâncata a finalizat procesul de recenzare!

În perioada 31 mai-17 iulie 2022 se desfășoară în județul Ialomița a treia etapă a Recensământului Populației și Locuințelor, etapă în care recenzorii intră în teren și colectează prin interviu «față-în ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 17:40
(9754 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a lovit un cal. Accidentul s-a produs între Slobozia și Bucu!

Duminică, 3 iulie a.c., în jurul orelor 21,40, pe DN2A, între Slobozia și Bucu, s-a produs un accident rutier. Astfel, un autoturism a lovit un cal, la locul evenimentului intervenind două echipaje de pompieri ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 14:50
(9794 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Rambursări TVA de 2,78 miliarde de lei, în luna iunie 2022

Agenția Națională de Administrare Fiscală a rambursat, în luna iunie a.c., 2,78 miliarde de lei, cu 1 miliard de lei mai mult decât în iunie 2021, dar și peste media lunară din anul 2022 (de 1,82 miliarde ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 13:35
(13279 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat etapa de semnare a contractelor de acordare a ajutorului de stat în cadrul Măsurii 1-«Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a finalizat etapa de semnare a contractelor de acordare a ajutorului de stat în cadrul Măsurii 1-«Microgranturi în domeniul agroalimentar» din cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2022, 12:20
(16102 vizualizări - 0 comentarii)


Doi minori, victime ale unui accident produs între Ciochina și Orboești

Doi minori, victime ale unui accident produs între Ciochina și Orboești

Duminică, 3 iulie a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier, între localitățile Ciochina și Orboești. În accident ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2022, 23:20
(22635 vizualizări - 0 comentarii)


DN2C: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

DN2C: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

Duminică, 3 iulie a.c., pe DN2C, între localitățile Amara și Grivița s-a produs un accident rutier. Un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț. În urma accidentului, au rezultat ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2022, 16:15
(11764 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2C accident


IȘJ Ialomița: Rezultate finale la examenul de Bacalaureat 2022

Vineri, 1 iulie a.c., Inspectoratul Școlar Județea Ialomița a făcut publice rezultatele finale, după rezolvarea contestațiilor, la Bacalaureat 2022. La nivelul județului Ialomița, rata de promovare (absolvenți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 18:40
(15264 vizualizări - 1 comentariu)


Casă în flăcări la Valea Ciorii, incendiu la culturile de grâu la Sărățeni

Casă în flăcări la Valea Ciorii, incendiu la culturile de grâu la Sărățeni

Joi, 30 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în localitatea ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 14:15
(13760 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Slobozia, reținut pentru «furturi»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 43 de ani, bănuit de comiterea a două infracțiuni de «furt». Cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în arestul IPJ Ialomița. În urma ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2022, 13:20
(2827 vizualizări - 0 comentarii)


A fost eliberat primul «număr verde» în județul Ialomița!

A fost eliberat primul «număr verde» în județul Ialomița!

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis primul număr de culoare verde pentru proprietarul unui autoturism electric din municipiul Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 15:30
(8464 vizualizări - 1 comentariu)


Angajări din sursă externă în cadrul Poliției ialomițene

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează concursuri pentru ocuparea a 43 posturi de posturi, 3 de ofițeri și 40 de agenți din sursă externă. Înscrierile se fac on-line până la data de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 15:00
(10508 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Locuință cuprinsă de flăcări

Miercuri, 29 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din cadrul Stației Fetești au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 14:40
(6654 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Incendiu provocat de copiii lăsați nesupravegheați

Misleanu: Incendiu provocat de copiii lăsați nesupravegheați

Miercuri, 29 iunie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la culturi și miriști de grâu, precum și vegetație uscată, din mai multe gospodării, în urma căruia au ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2022, 14:20
(11928 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești

«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești

Ziua internațională a Dunării este celebrată, anual, la data de 29 iunie. Sărbătoarea amintește de semnarea, în anul 1994, la Sofia, a convenției privind cooperarea pentru protecția și utilizarea durabilă ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 19:35
(15411 vizualizări - 0 comentarii)


Spațiul Privat Virtual, modalitatea de comunicare securizată cu ANAF

ANAF reamintește tuturor contribuabililor că au la dispoziție serviciul Spațiul Privat Virtual pentru o comunicare securizată cu instituția. În contextul intensificării atacurilor infractorilor cibernetici ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 19:30
(15497 vizualizări - 0 comentarii)


Groaznic accident produs la Sinești: Patru morți și cinci răniți!

Groaznic accident produs la Sinești: Patru morți și cinci răniți!

Un groaznic accident s-a produs miercuri, 29 iunie a.c., în localitatea Sinești. În urma impactului a trei autovehicule, trei persoane au decedat pe loc, o a patra a intrat în stop-cardiorespirator după ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 15:40
(3774 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu în Cartierul Bora

Slobozia: Incendiu în Cartierul Bora

Marți, 28 iunie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu, produs la o locuință în cartierul slobozean ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2022, 13:30
(10232 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 30 iunie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 iunie 2022, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 17:10
(13110 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat, în anul 2022, la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza». Locurile sunt comune ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 15:00
(24804 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Posturi vacante de ofițeri, subofițeri și soldați profesioniști

În perioada următoare, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița scoate la concurs 42 de posturi vacante de ofițeri, subofițeri și soldați profesioniști. Documentele ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2022, 14:00
(12169 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 1,397 milioane de lei, ajutor de stat pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează, prin Centrele Județene, plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 19:40
(14635 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,85%, rata șomajului în luna mai 2022

La sfârșitul lunii mai 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3586 șomeri (din care 1649 femei), rata șomajului fiind de 3,85%, cu 0,57% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 18:30
(11055 vizualizări - 0 comentarii)


Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Angajări din sursă externă la Jandarmeria Ialomița

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează concurs pentru ocuparea unui număr de 20 posturi de execuție vacante de subofițer pază principal, cu personal recrutat prin rechemare în activitate ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 18:05
(11140 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rezultate inițiale la examenul de Bacalaureat 2022

Rezultatele (înainte de depunerea/soluționarea contestațiilor) la examenul de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2022, au fost afișate luni, 27 iunie a.c., pe site-ul dedicat al Ministerului Educației bacalaureat ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 16:25
(13667 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Concurs pentru directori și directori adjuncți la școli

În baza prevederilor Metodologiei privind organizarea și desfășurarea concursului pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat, Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 14:05
(5427 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Rovine și Bordușelu

Incendii la Rovine și Bordușelu

Duminică, 26 iunie 2022, un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în satul Rovine. ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2022, 13:55
(13319 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...