Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură

Unul de la PSD, unul de la PNL

Costin Telehuz, propus pentru funcția de secretar de stat la Agricultură

Ambițiile liderilor politici ialo­mițeni sunt surprinzătoare. După numirea lui Cristian Corlău (PSD) ca secretar de stat la Ministerul Agriculturii, un alt ialomițean este nominalizat pentru o funcție similară. Dragoș Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este propunerea cu care PNL Ialomița încearcă să marcheze intrarea în politica mare. Rămâne să vedem ce se va întâmpla...

Ialomița ar putea avea doi Numirea în funcția de secretar de stat la Ministerul Agriculturii a ialomițeanului Cristian Corlău, (fost candidat PSD la Alegerile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2022, 09:55 (13489 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Valul 5 al pandemiei de COVID-19 în Ialomița

Valul 5 al pandemiei de COVID-19 în Ialomița

Creșterea zilnică a numărului de cazuri de COVID-19 a determinat reprezentanții celor 4 spitale din județul Ialomița să ia măsuri în ceea ce privește pregătirile pentru valul 5 al pandemiei. Astfel, la nivelul fiecărui spital va funcționa un Centru de Evaluare COVID-19. Este vorba despre entități sa­nitare în care pacienții cu simptome specifice infecției provocată de SARS-CoV-2 vor fi consultați, iar în funcție de starea de sănătate vor fi internați sau tratați la domiciliu. Fiecare Centru de Evaluare COVID-19 va fi coordonat de către un medic, urmând ca în perioada următoare să se stabilească cine vor fi coordonatorii. În ceea ce privește numărul de paturi, la nivelul județului Ialomița există... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2022, 10:50 (8063 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«Evolution»-noua generație

«Evolution»-noua generație

Clubul de Robotică al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia se pregătește de un nou an competițional. Intrată în «branșă» în urma echipelor de la «A.I. Cuza» și Liceul de Arte, echipa Colegiului a trebuit să dovedească că merită atenția publicului și a sponsorilor în condițiile în care nu a participat la nicio competiție oficială. Dar profesorul de Informatică Răzvan Ionescu, mentorul clubului de Robotică, crede că nu robotul este atuul echipei: «Nu performanțele robotului contează, ci reușitele elevilor. Sunt 22 de copii care descoperă o lume întreagă prin intermediul acestui robot...».

Cei din urmă vor fi cei dintâi... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2022, 11:50 (4066 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Bursele de merit ale elevilor ialomițeni, reduse la jumătate

Bursele de merit ale elevilor ialomițeni, reduse la jumătate

Modificarea condi­țiilor privind acordarea burselor șco­lare de către Ministerul Educației lasă fără bani jumătate dintre elevii bursieri ai ju­dețului Ialomița. Cea mai im­portantă dintre acestea vizează ridicarea pragului privind me­diile în baza cărora erau acordate bursele de merit. În vechea reglementare, puteau beneficia de astfel de ajutoare financiare elevii ale căror medii generale depășeau 8,50. Potrivit noilor modificări, pragul s-a ridicat la 9,50. Anul trecut, în Ialomița, peste 3500 de elevi au beneficiat de astfel de burse. Potrivit noilor reglementări, doar 1700 dintre aceștia vor beneficia de burse de merit.

Ministerul a solicitat lămuriri... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2022, 13:40 (4676 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bate vântul schimbării în descentralizatele ialomițene

Bate vântul schimbării în descentralizatele ialomițene

Începutul de an 2022 creează îngrijorare în rândul directorilor de instituții des­centralizate din Ialomița. Surse politice confirmă faptul că PSD și PNL au stabilit deja zonele de control la nivelul instituțiilor deconcentrate existente. Conform unor înțelegeri de culise, respinse oficial, unii dintre directori urmează a fi schim­bați, iar în instituțiile unde există posturi de directori și directori adjuncți, con­trolul se va realiza bicefal.

Bâlciul declarațiilor publice Ialomița are peste 25 de instituții descentralizate, aflate în coordonarea Instituției Prefectului Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2022, 09:55 (6238 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița alocă 32 milioane de lei administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița alocă 32 milioane de lei administrațiilor locale

La sfârșitul lunii ianuarie 2022, administrațiile locale vor primi 32 mi­lioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale pentru anul 2022. Proiectul de hotărâre se află în lucru, iar banii urmează a fi utilizați în principal pentru cofinanțarea proiectelor derulate prin PNDL și pentru susținerea programelor de infrastructură locală aflate în derulare.

Administrația Pavel se grăbește Cu 3 luni mai devreme decât anul trecut, administrația Pavel anunță că va repartiza suma de 32 milioane de lei pentru susținerea programelor de infrastructură, precum și pentru cheltuieli de funcționare... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2022, 10:10 (4831 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu repetiție pentru directorii școlilor din Ialomița

Nici politizarea învățământului nu mai e ce-a fost

Concurs cu repetiție pentru directorii școlilor din Ialomița

În octombrie 2021, aproximativ 60% din directorii școlilor din Ialomița nu au obținut notă de trecere la concursul organizat de Inspectoratul Școlar Județean. Potrivit Ordinului Ministerului Educației nr. 4.597/2021, instituția reia procedura în cadrul unei noi sesiuni care se va desfășura în perioada ianuarie-aprilie 2022. Primul termen scadent, cel de înscriere la concurs, este 25 ianuarie 2022.

Mitrea e generoasă Deși politizate în multe dintre cazuri, funcțiile de directori de școli nu reprezintă o sinecură atractivă pentru cadrele didactice. În aceste condiții, funcțiile neocupate... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2022, 18:20 (8427 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Silaghi și Gulceac, aproape «semnați» Silaghi și Gulceac, aproape «semnați»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Silaghi și Gulceac, aproape «semnați»

Jucătorii Unirii Slobozia au revenit la antrenamente și își doresc să continue evoluțiile bune din toamnă. Antrenorul Adrian Mihalcea pare să fi creat deja un nucleu de jucători pe placul lui și, de aceea, campania de achiziții din această iarnă va fi mult mai săracă decât de obicei. Mai mult, dacă vor gestiona corespunzător cele 3 meciuri rămase din sezonul regulat, pe ialomițeni îi va aștepta o primăvară liniștită, indiferent dacă vor merge, sau nu, în play-off. La pregătire participă și doi jucători noi care, cel mai probabil, vor parafa în curând contracte cu Unirea.

Un ardelean și un moldovean de peste Prut... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2022, 17:45 (5361 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

11 persoane, reținute de polițiștii ialomițeni în urma perchezițiilor de la Sinești și Borănești

11 persoane, reținute de polițiștii ialomițeni în urma perchezițiilor de la Sinești și Borănești

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni pe raza județelor Ialomița și Călărași. În dimineața zilei de marți, 18 ianuarie 2022, oamenii legii au descins la 19 adrese, cu scopul de a destructura o rețea infracțională specializată în furturi din depozitele marilor magazine, aflate pe raza județului Ilfov și a municipiului București. La finalul audierilor, 11 persoane au fost reținute, pentru 24 de ore, în baza ordonanțelor emise de organele judiciare.

Produse vândute pe piața neagră Surse judiciare apropiate anchetei au precizat faptul că rețeaua de hoți sustrăgea din depozitele... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2022, 17:15 (5631 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Două victorii în turneul de la Târgu Jiu

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Două victorii în turneul de la Târgu Jiu

CSM Unirea Slobozia a participat, la finele săptămânii trecute, la «Cupa CSM Târgu Jiu», turneu amical desfășurat în orașul lui Brâncuși. Aici, fetele antrenate de Constantin Frâncu au disputat 3 meciuri, soldate cu două victorii și o înfrângere. Primul meci ne-a adus-o ca adversară pe colega de serie, Activ Ploiești. Jucătoarele noastre au făcut o primă repriză excelentă în fața echipei antrenate de Ghiță Irimescu, terminată cu scorul de 17-11. Slobozia a menținut distanța până în minutul 45, dar apoi, pe fondul relaxării și al manierei ciudate de arbitraj, praho­vencele s-au apropiat și, în minutul 54, au egalat la 27. În ulti­mele minute, jucătoarele noastre s-au concentrat corespunzător, iar... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2022, 13:50 (4656 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Fetești a început pregătirea

Fotbal, Liga a III-a

CSM Fetești a început pregătirea

Feteștiul fotbalistic speră în continuare că re­venirea în Liga a III-a nu este o chestiune de un singur sezon. Și de ce nu ar spera? În joc mai sunt 39 de puncte, iar cu o pregătire bine structurată și cu o campanie de achiziții inspirată, totul e posibil. Și cine poate strânge rândurile mai bine și le poate da încredere tinerilor fotbaliști feteșteni? Antrenorul Mircea Ștefan, cel care se încăpățânează să creadă în îndeplinirea obiectivului și ne declară: «Mulțu­mim autorităților locale pentru sprijinul financiar pe care ni-l acordă. Cu ajutorul dumnealor, promis în vară, sperăm să ducem la îndeplinire obiectivul, iar acesta nu poate fi altul decât salvarea de la retro­gradare. Numai ca un tot... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2022, 11:40 (7769 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grevă de avertisment în școlile din Ialomița

Grevă de avertisment în școlile din Ialomița

Peste 1900 de profesori din județul Ialomița participă miercuri, 19 ianuarie a.c., la o grevă de avertisment. Protestul este organizat de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ și Federația Sindicatelor din Educație «Spiru Haret» și se desfășoară în 70 din cele 92 de școli cu personalitate juridică din județul Ialomița. O acțiune similară a fost anunțată pe data de 10 ianuarie a.c., însă protestele nu s-au desfășurat în baza unei decizii luată de Simion Hăncescu, liderul Federației Sindicatelor Libere din Învățământ. La momentul repsectiv acesta a motivat că a fost nevoie de o mobilizare mai mare a cadrelor didactice. Profesorii care susțin prezentul protest reclamă subfinanțarea sistemului... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2022, 10:20 (7225 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructură de transport pentru Galați, Brăila, Ialomița și Călărași

Proiect administrativ pentru 4 județe

Infrastructură de transport pentru Galați, Brăila, Ialomița și Călărași

Județele Galați, Brăila, Ialomița și Călărași pun bazele primului proiect administrativ de anvergură regională. Acestea au constituit o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară în vederea realizării unui coridor de transport rapid între Galați și A2. Contrubuția anuală a fiecărui județ în cadrul Asociației este de 1 milion de lei, fondurile necesare reabilitării drumurilor județene existente urmând să fie atrase din fonduri europene și guvernamentale.

Coridor de transport După 30 de ani de experiențe/improvizații administrative, administrațiile din județele Galați, Brăila, Ialomița și... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2022, 10:20 (10585 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seminar despre arta lui Pablo Picasso la Slobozia Seminar despre arta lui Pablo Picasso la Slobozia

Seminar despre arta lui Pablo Picasso la Slobozia

Gabi Brașoveanu, unul dintre dealerii celei mai mari galerii comerciale de artă din lume-«Park West Gallery», a susțint la Slobozia un prim seminar despre istoria artei în ultimii... 30000 de ani. Săptămâna viitoare, Gabi Brașoveanu va reveni în oraș cu un nou seminar despre arta lui Pablo Picasso. «Consider că Pablo Picasso este unul dintre cei mai mari artiști ai lumii... Prima parte a seminarului meu va fi despre el! Dar elevii sunt cei care vor decide despre ce vom vorbi...» a declarat Gabi Brașoveanu.

Un seminar de excepție Casa Municipală de Cultură a găzduit în deschiderea... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2022, 12:10 (6183 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raed Arafat a verificat activitatea serviciilor de urgență din Ialomița

Raed Arafat a verificat activitatea serviciilor de urgență din Ialomița

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență și secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, dr Raed Arafat, a desfășurat o vizită de lucru la Slobozia. Acesta a verificat modul în care își desfășoară activitatea serviciile de urgență din județul nostru. La finalul întâlnirii cu autoritățile județene, dr Raed Arafat a promis că va sprijini demersurile inițiate în ceea ce privește dotarea Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia și a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița.

Serviciile de urgență, la raport... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2022, 18:05 (10222 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeanul Cristian Corlău, numit secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii

Ialomițeanul Cristian Corlău, numit secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii

Ialomița va avea un secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Este vorba despre Cristian Corlău, fost candidat PSD la Alegerile Locale 2020 pentru funcția de primar al localității Vlădeni. În prezent, acesta se află la conducerea filialei județene a Autorității Naționale pentru Pescuit și Acvacultură (ANPA).

Ialomița are reprezentat în MADR Potrivit informațiilor, Cristian Corlău va ocupa funcția deținută de controversatul secretar de stat Gheorghe Ștefan. Acesta s-a aflat în atenția opiniei publice după ce și... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2022, 18:20 (11190 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Complexul Bora» ar putea deveni stația de sortare a deșeurilor din Ialomița

La mâna Guvernului

«Complexul Bora» ar putea deveni stația de sortare a deșeurilor din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a solicitat Guvernului României, trecerea «Complexului Bora» în administrarea instituției. Proiectul de hotărâre a fost aprobat cu unanimitate de voturi de către consilierii județeni prezenți. Administrația județeană își dorește să construiască în această zonă stația de tratare mecanico-biologică a deșeurilor din județul Ialomița.

S-a schimbat schimbarea Miercuri, 12 ianuarie 2021, consilierii județeni au adoptat în cadrul unei ședințe «de îndată» un proiect de hotărâre prin care solicită Guvernului României trecerea unor bunuri imobile care compun «Complexul... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2022, 11:05 (6846 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă

Încep lucrările

Undă verde pentru rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă

Primăria Slobozia a semnat la sfârșitul anului precedent ordinul de începere a lucrărilor pentru sistemul de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă. Investiția are o valoare de 7 milioane de lei și se va derula în cartierele Slobozia Nouă și Bora. Termenul estimat pentru finalizarea acesteia este vara anului 2023.

Mai bine mai târziu... Administrația din Slobozia a făcut primul pas în derularea investiției privind extinderea rețelei de canalizare în Cartierul Slobozia Nouă. Așteptată de 10 ani, investiția ar puta fi finalizată în vara anului 2023. Ordinul de începere a lucrărilor a... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2022, 10:20 (12510 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Amical cu Petrolul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Amical cu Petrolul

Primul meci amical al Unirii Slobozia, după reunire, se va desfășura sâmbătă, 22 ianuarie 2022, când echipa-fanion a județului va întâlni Înainte Modelu. Urmează, pe 26 ianuarie a.c., un joc cu CSM Fetești, iar pe 29 ianuarie 2022, amicalul-vedetă cu Petrolul Ploiești, liderul detașat al Ligii a II-a. În perioada 31 ianuarie-11 februarie 2022, Unirea Slobozia se va deplasa pentru un cantonament la Snagov. Aici sunt programate 3 meciuri amicale cu următorii adversari: Unirea Constanța, Academica Clinceni 2 și Rapid 2. Ultimul meci de pregătire se va juca sâmbătă, 19 februarie a.c., contra Metalului Buzău. Campionatul Ligii a II-a se va relua pe 26 februarie 2022. ... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2022, 10:10 (2687 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Amicale cu Brăila și Călărași

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Amicale cu Brăila și Călărași

Ocupanta locului 8 în seria a 3-a a Ligii a III-a, Recolta Gheorghe Doja caută să scape de emoții privind retrogradarea la finalul sezonului. Echipa antrenată de Adrian Cristea se află la 7 puncte distanță de locul 9, ocupat de CSM Fetești, dar până la finele sezonului mai sunt de jucat 13 meciuri: 3 în sezonul regulat și 10 în play-out. Prin urmare, ca peste tot, pentru îndeplinirea obiectivului și la Doja e nevoie de întăriri. «Suntem în discuții cu mai mulți jucători dar până când acestea se vor concretiza, nu vă putem spune nimic. Vor fi, firește, și veniri, și plecări... Singurul lucru sigur este că echipa noastră se reunește pe 18 ianuarie!» a declarat antrenorul Recoltei Gheorghe Doja,... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2022, 10:05 (10300 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3903 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5121 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8259 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7498 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6277 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4941 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5248 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6615 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5737 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:20
(5161 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:10
(4806 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...