Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, 196 de focare de Pestă Porcină Africană: Peste 20 mii de porci din cadrul unei ferme din Căzănești vor fi uciși!

Ialomița, 196 de focare de Pestă Porcină Africană: Peste 20 mii de porci din cadrul unei ferme din Căzănești vor fi uciși!

Cel mai mare complex de porci din Ialomița, amplasat pe raza localității Căzănești, s-a transformat într-un focar de Pestă Porcină Africană. Marți, 28 septembrie a.c., au fost sacrificate primele animale. În total, peste 20 mii de porci vor fi uciși din cauza bolii. Măsura este una preventivă și este aplicată cu scopul de a preveni răspândirea virusului și în gospodăriile populației.

196 de focare de boală în Ialomița Ferma din Căzănești a înregistrat primele cazuri de Pestă Porcină Africană la sfârșitul săptămânii precedente. Comitetul Local pentru Combaterea Bolilor la animale a decis... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 21:10 (8874 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Comisie de constatare a pagubelor produse de inundații într-o perioadă de... secetă

Ca la noi la nimenea

Comisie de constatare a pagubelor produse de inundații într-o perioadă de... secetă

Prefectura Ialomița a convocat, în 16 septembrie 2021, o comisie de constatare a inundațiilor. Comisia, formată din reprezentanți ai institu­țiilor județene cu atribuții în domeniu, a avut sarcina de a constata «inundațiile cauzate de infiltrațiile apei printr-un rambleu al unui canal de irigații» din... primăvara anului 2021! Subprefectul Tonița Manea susține că «aceasta este procedura legală în cazul unei astfel de sesizări».

Comisie de toamnă pentru inundații de primăvară Ca urmare a unei adrese transmise de Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița în 15 septembrie 2021, în ziua... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:10 (10216 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

USR-PLUS se pregătește de următoarele Alegeri

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

Filiala USR-PLUS Ialomița a or­ganizat sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, o dezbatere regională la care au participat delegați din regiunea de Sud-Est a României. În fața delegaților s-au prezentat cele 3 echipe care candidează pentru Biroul Permanent Național al USR-PLUS. Candidații prezenți au expus viziunea politică proprie asupra viitorului USR-PLUS și au susținut ideea pregătirii active pentru Alegerile din anul 2024.

Polul politic USR-PLUS de la Amara Sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, s-a desfășurat un eveniment regional de prezentare a celor 3 echipe de candidați pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:05 (4424 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Era timpul pentru o victorie frumoasă

Handbal, Divizia A, CSM II București-CSM Unirea Slobozia 27-33 (14-15)

Era timpul pentru o victorie frumoasă

Tinerele din a doua echipă a celor de la CSM București ne-au chinuit rău sezonul trecut. Acum, la Slobozia au venit 10 jucătoare noi și, în ciuda absenței lui Naumenko, era normal ca echipa să arate că transferurile nu s-au făcut în van. Și așa a fost. Debutul jocului și, în general, prima repriză au stat sub semnul echilibrului. În partea secundă, elevele lui Constantin Frâncu s-au dezlănțuit. Cristiana Florea a dat glas întregii sale experiențe, jucând excelent atât în apărare cât și în atac. Oana Bucă a dovedit că are brațul pe care ne putem baza la 9 metri în acest sezon. Sara și Raluca au închis bine poarta, dar cele mai plăcute surprize au fost Anda Cloșcă și Livia Vlădescu, handbaliste... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 14:55 (3657 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Roata norocului ne ocolește

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Hermannstadt 0-1

Roata norocului ne ocolește

După un început fulminant de sezon, care a dat multora visuri de mărire, Unirea Slobozia traversează o perioadă nefastă, cu 6 meciuri fără victorie. Am inclus aici și meciul de Cupă cu Poli Timișoara, rezolvat, culmea, de fostul nostru jucător, Octavian Ursu. Cu sibienii a fost un meci de la egal la egal, chiar dacă ei au un lot mai valoros nominal.

O fi fost ofsaid? Începutul jocului este destul de contondent, astfel încât îi obligă pe oaspeți să facă 3 schimbări în 26 de minute. Schimbările survenite, în mare parte, după accidentări neforțate, au adus un plus în jocul sibienilor.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 14:20 (9476 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Feteștiul și Gheorghe Doja bat pasul pe loc

Fotbal, Liga a III-a

Feteștiul și Gheorghe Doja bat pasul pe loc

Echipele ialomițene angrenate în Liga a III-a nu se simt prea bine după scurgerea a 5 etape. Etapa a 5-a a confirmat că salvarea de la retro­gradare rămâne principalul obiectiv al ambelor, cu toate că cel puțin Recolta Gheorghe Doja a făcut ceva transferuri menite să o scoată din zona pe­riculoasă. Feteștiul a avut ghinionul să primească vizita echipei a doua a Farului Constanța, liderul la zi al seriei. Dobrogenii au tranșat soarta celor 3 puncte încă din prima repriză. Fiul lui Gică Popescu, Nicolas, a deschis scorul, fructificând o centrare dintr-o lovitură liberă. Apoi, spaniolul Josemi a marcat dintr-un penalty scos de Grameni. După cum observați, oaspeții au folosit câțiva jucători cu meciuri... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 13:45 (4000 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două medalii pentru Slobozia

Lupte libere pe plajă, Campionatul Mondial

Două medalii pentru Slobozia

În perioada 23-25 septembrie a.c., Constanța a găzduit Campionatul Mondial de lupte libere pe plajă. Naționala României s-a bazat, la categoriile cadeți și juniori, pe mai mulți sportivi de la CSM Unirea Slobozia. Iar aceștia nu au dezamăgit. În categoria cadeților, Marian Subțirică (70 kg) a obținut medalia de argint și titlul de Vicecampion Mondial. La fel de prețioasă a fost și performanța Nicoletei Băjan (50 kg). Valoroasa luptătoare a cucerit argintul mondial în concursul juniorilor. Iată că, după aurul european al lui Subțirică, palmaresul Secției Lupte a Unirii Slobozia se îmbogățește cu încă două medalii importante. «Sunt foarte fericit după rezultatele obținute de Marian și Nicoleta!... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 13:20 (2986 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Careu de medalii mondiale pentru Diana Gheorghe

Arte Marțiale

Careu de medalii mondiale pentru Diana Gheorghe

În perioada 23-26 septembrie 2021, orașul Cluj Napoca a găzduit Campionatul Mondial de Karate WUKF, competiție care a reunit sportivi din 40 de țări. Printre sportivii remarcați la acest eveniment s-a numărat și Diana Gheorghe, legitimată la CSM Unirea Slobozia, unde este antrenată de Liviu Sandu. Alături de Naționala României, Diana a obținut o medalie de argint și una de bronz în proba de Kumite. Și în proba de Kata Diana a obținut două medalii: argint în stilul ei favorit, SHOTOKAN și bronz la Kata Open. Pe lângă cele 4 medalii obținute de Diana, delegația slobozeană a fost plăcut surprinsă de locul 7 ocupat la Kumite cadeți de Ana Maria Matache.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 12:15 (3508 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar

Parchetul Urziceni, în atenția Inspecției Judiciare

Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar

Scandalul străzilor nereparate din comuna Sfântu Gheorghe s-a mutat acum la Inspecția Judiciară. Secția pentru Procurori a instituției a dispus cercetarea disciplinară a prim-procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, Margareta Iancu. Aceasta este procurorul care a semnat clasarea cauzei ce a avut-o în primplan pe Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe. În 2016, Mădălin Teculescu, edilul localității, a sesizat organele judiciare locale din Urziceni cu o plângere prin care reclama posibile fapte de «abuz în serviciu» comise de Livia Gomes. Inspecția Judiciară susține că magistratul Margareta Iancu se face responsabil de întârzierea nejustificată a soluționării... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 11:10 (10280 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul AUR Adrian Costea «sugerează în interesul întregii națiuni»

Senatorul AUR Adrian Costea «sugerează în interesul întregii națiuni»

Din ciclul «inițiative de AUR», semnalăm azi o inițiativă inedită în contextul valului 4 al pandemiei de COVID-19 care bate la ușa județului de-au început să pârâie balamalele. Pe pagina de Facebook a senatorului AUR Adrian Costea, acesta informează cu celeritate electoratul că «sugerează» organizarea de către Primăria Fetești a unui târg săptămânal în Cartierul Fetești-Sat pentru ca producătorii locali să-și poată valorifica produsele agricole. Ideea nu e rea și o salutăm ca atare sugerându-i, la rându-ne, senatorului Adrian Costea să intervină legislativ pentru relaxarea reglementărilor care vizează funcționarea piețelor pentru producătorii agricoli. Ceea ce ne-a frapat însă este preambulul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2021, 14:50 (5290 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

Cutia Pandorei a fost deschisă la Slobozia

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

La sfârșitul lunii august, Urban SA a anunțat oficial Asociațiile de Proprietari din Slobozia că nu va mai tolera două sisteme de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. La o lună și jumătate distanță, reprezentanții Asociației 31 din Slobozia contestă adresa Urban SA și cer «interpretarea corectă a legii». Directorul Urban SA, Adrian Stoicescu nuanțează public poziția societății. «Am fost înțeleși greșit... Noi nu impunem nimic! Scopul nostru este să recuperăm cele 7,9 milioane de lei care repre­zintă debitele acumulate de Aso­ciațiile de Proprietari!» a declarat Adrian Stoicescu.

#REZIST... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2021, 11:05 (45518 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tașa, eroul tălmaci care s-a întors acasă după 78 de ani

Tașa, eroul tălmaci care s-a întors acasă după 78 de ani

Tașa Sărăcăceanu a fost translator în Al Doilea Război Mondial. A rămas prizonier la Stalingrad, în 1943. Și nimeni n-a mai știut de el până anul trecut, când Ambasada Rusiei a făcut publice numele a peste 20000 de soldați luați prizonieri în lagărele de concentrare. Atunci Tașa s-a întors acasă. Iar sâmbătă, 18 sep­tembrie 2021, familia Sărăcăceanu a chemat preotul să-i citească la mormânt, pentru liniștea sufletului lui Tașa Năstase, eroul tălmaci.

Tașa a ajuns acasă Unul dintre cavourile familiei Sărăcăceanu e în inima cimitirului din Bora, pe una din aleile vechi... Tot acolo, pe... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2021, 13:20 (13773 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță

portret administrativ

Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță

A avea grijă de comunitatea care te-a confirmat în funcție este o responsabilitate pe care foarte puțini primari și-o asumă. Dovada în acest sens o reprezintă eșecurile administrative întâlnite la tot pasul. Situația este însă alta în comuna Bucu. Vreme de 5 mandate, edilul Ion Drăgușin a reușit să transforme imaginea localității și să câștige respectul și încrederea cetățenilor pe care îi reprezintă. Astăzi, comuna Bucu este singura localitate din județ care are întreaga rețea de drumuri publice complet reabilitate și acces la Educație și servicii de Sănătate publică.

Un primar pentru oameni... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2021, 17:20 (10409 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD militează pentru testarea gratuită a românilor

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu îl acuză pe premierul Cîțu de «abuz de putere»

PSD militează pentru testarea gratuită a românilor

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu atrage atenția că im­punerea prezentării certificatului verde de vaccinat trebuie să fie aprobată de Parlament, și nu de către Guvern: «Tentativa Guvernului de a impune aplicarea certificatului verde prin Hotărâre de Guvern sau printr-o Ordonanță de Urgență reprezintă un abuz care va provoca haos și va aduce și mai multă neîncredere publică în vaccinare!».

Măsuri de prevenție, nu coerciție Președintele executiv al PSD Ialomița își nuanțează afirmațiile invocând principiul nediscriminării. «Creșterea accelerată a numărului de îmbolnăviri impune măsuri serioase... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2021, 12:50 (6097 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

Abandonată de familie

Bătrână din Stejaru, condamnată să trăiască în mizerie

În fiecare an, în Ialomița, 20 de bătrâni din Ialomița sunt instituționa­lizați, la cerere sau prin intervenția serviciilor sociale, într-unul din centrele dedicate vârstnicilor. Cazurile sunt mereu aceleași... Este vorba despre bătrâni neputincioși pe care cei apropiați nu-i pot îngriji. Uitată de familie, bătrâna Smaranda Mandache, din satul Stejaru, cere autorităților internarea voluntară într-un azil. Lăsată în mizerie, femeia trăiește doar din mila vecinilor. Cazul său a intrat deja în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, care analizează posibilitatea integrării bătrânei într-unul dintre centrele pe care le are în administrare.

Bătrânețe în suferință... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2021, 16:40 (6069 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

De anul viitor

Spitalul Județean Slobozia va reînființa garda a doua a Secției Chirurgie

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar putea reînființa cea de-a doua linie de gardă a Secției Chirurgie. Demersul este pe cale să se concretizeze la începutul anului viitor. Așteptată de către medicii specialiști ai Secției, această inițiativă va ajuta la îmbunătățirea actului medical. A doua linie de gardă a Secției Chirurgie a fost desființată în 2018, printr-o dispoziție semnată de fostul manager Mariana Iancu.

Siguranța pacienților, pusă în pericol Invocând motive de ordin financiar, fostul mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Mariana Iancu, a... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2021, 10:55 (13404 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Directori noi în toate școlile din Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță public faptul că toate cele 93 de școli din județ au nevoie de directori și directori adjuncți, funcțiile de conducere fiind ocupate pe bază de «detașare în interesul învățământului». Până pe 26 septembrie a.c., conform deciziei Ministerului Educației, cei interesați se pot înscrie la concurs, folosind platforma informatică a Ministerului Educației. Potrivit calendarului, numirile noilor directori se vor semna pe data de 22 decembrie 2021.

Directorii de școli, așteptați la concurs
În urmă cu o săptămână, Inspectoraul Școlar Județean... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 16:20 (5908 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Plătim dobânzi pentru bani pe care nu-i folosim

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

bonus: Plătim rate și dobânzi de 5 milioane de lei anual

Administrația Soare rei­terează intenția de a finaliza parcarea subterană din Piața Revoluției, în pofida nelegalităților constatate la această investiție. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că finalizarea acestei investiții este singura soluție posibilă. La acest moment, administrația locală a comandat un nou studiu de fezabilitate, iar o firmă specializată realizează un nou proiect tehnic pentru această investiție. «Nu e normal ce se întâmplă, dar nu mai putem da înapoi... Trebuie să găsim soluții pentru finalizarea acestei investiții!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Plătim dobânzi la bani neutilizați... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 11:20 (9772 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Elev al Liceului Pedagogic din Slobozia, găsit spânzurat în propria gospodărie

Un elev de 17 ani, din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, nu a mai ajuns astăzi la școală. Tânărul și-a pus capăt zilelor la primele ore ale dimineții... Trupul neînsuflețit a fost descoperit de mama sa, în curte. Poliția din Călărași a deschis o anchetă, întrucât tânărul locuia cu familia în localitatea Drajna.

Cercetări în curs Vestea i-a șocat atât pe profesori, cât și pe colegii de clasă ai tânărului. Acesta era elev în clasa a XI-a la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia și avea rezultate deosebite la învățătură, mai ales la Informatică. În dimineața... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 15:40 (21352 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Școala Gimnazială «Radu Vodă» așteaptă de 10 ani încălzirea centralizată

La Fetești

Școala Gimnazială «Radu Vodă» așteaptă de 10 ani încălzirea centralizată

De 10 ani, autoritățile locale din Fetești încearcă să reabiliteze sistemul de încălzire al Școlii Gimnaziale «Radu Vodă». Proiectul ar fi trebuit să se încheie în 2016, însă în locul recepționării lucrărilor, constructorul a dat în judecată Primăria Fetești. Procesul s-a mutat acum la Înalta Curte de Casație și Justiție, după ce sentința dată anul trecut de Curtea de Apel București a fost atacată cu recurs.

Proces în desfășurare În anul 2011, Primăria Fetești a obținut finanțarea din partea Administrației Fondului de Mediu pentru reabilitarea integrală a sistemului de încălzire al... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2021, 14:10 (7613 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: A dat în groapă și a sunat la 112

Un bărbat de 41 de ani a sunat la 112 după ce... a căzut într-o groapă. Acesta se deplasa pe strada Buzăului din localitate și nu a observat craterul de 4 mp din fața sa. Pompierii au intervenit de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:17
(8040 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni groapă 112


Slobozia: Magazie mistuită de flăcări

Magazia unei firme din Slobozia a fost distrusă de flăcări în seara zilei de 2 martie. Flăcările au fost aprinse de mai multe persoane care se adăposteau în respectiva locație. Preț de aproximativ un sfert ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:15
(8725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Furt în familie la Tovărășia

Ofițeri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural în colaborare cu agenții Postului de Poliție Miloșești au reușit identificarea a trei tineri (frați) din satul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:49
(8710 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Tovărășia furt


Armășești: Femeie de 55 ani, lovită de o mașină

Marți, 1 martie, în jurul orei 19.00, pe DN1D, în afara localității Armășești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:47
(10466 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor pentru siguranța elevilor

Polițiștii ialomițeni acționează consecvent pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în perimetrul școlilor, pentru prevenirea infracționalității și a oricăror evenimente nedorite care ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:42
(9386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 18:45
(5298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grup de lucru anti-etnobotanice

În baza Ordinului Ministerului Administrației și Internelor nr. 37 din data de 17 februarie 2011 pentru constituirea echipelor mixte ce vor efectua controale conform competențelor legale, în locurile și ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 15:23
(9718 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Record la depunerea Formularului 112

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, din 4177 Declarații 112 ce se așteptau a fi primite la nivelul județului nostru, au fost depuse un număr de 4010 declarații, în procent de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:02
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10382 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43615 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14579 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11221 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9405 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9089 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13867 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(8855 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12667 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13622 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12162 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10353 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10610 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5185 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Joi, 24 februarie a.c., în jurul orei 15.20, pe DN2A, în comuna Ciochina s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a două persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:31
(11926 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: 15 sesizări penale depuse la Parchet de Finanțe

«În cursul lunii ianuarie 2011, organele de control din cadrul Direcției Generale de Finanțe Publice Ialomița au efectuat un număr de 171 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:29
(8312 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

În cursul zilei de marți, 22 februarie a.c., în baza unui protocol de colaborare între Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Grădinița cu program prelungit nr. 2 Slobozia, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:57
(9771 vizualizări - 0 comentarii)


TNL Slobozia vă «căsătorește» pentru o zi

De Dragobete, joi, 24 februarie a.c., TNL Slobozia vă așteaptă pe platforma «Mihai Viteazul» de pe bulevardul Unirii din Slobozia «pentru a fi cununați timp de o zi». Inițiativa tinerilor liberali slobozeni ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:48
(10815 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Atelier de confecționat mărțișoare la Muzeul Județean

Vineri, 18 februarie, în cadrul Muzeului Județean Ialomița, a debutat acțiunea «Firicel de primăvară»-atelier de confecționat mărțișoare. La inițiativa Muzeului a răspuns și de această dată Școala «Sfîntul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:38
(10618 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...