Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adâncata, prima comună din România cu circuit de mare viteză

Adâncata, prima comună din România cu circuit de mare viteză

La marginea localității Adâncata, din județul Ialomița, există primul circuit de mare viteză construit în România. Pista are o lungime de peste 4 kilometri și atrage an de an cei mai experimentați piloți de autoturisme sau motociclete, care se întrec în campionate acreditate de Federația Română de Automobilism Sportiv. Reprezentanții administrației locale susțin faptul că datorită circuitului comuna a devenit foarte cunoscută în zona de Sud-Est a țării.

Se întâmplă în Ialomița
În timp ce multe localități din județul nostru trăiesc într-un con de umbră, comuna Adâncata a reușit... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2021, 15:20 (5827 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Coloniștii de la capătul lumii

Coloniștii de la capătul lumii

Mărturii ale unui trecut pierdut în negura timpului, fostele Întreprinderi Agricole de Stat ascund printre clădirile abandonate și ruinate poveștile unor oameni care au muncit cu mâinile, dar mai ales cu su­fletul, pământul. Un astfel de loc există la marginea locali­tății Giurgeni. Ca într-o adevărată colonie, 150 de oameni trăiesc de pe o zi pe alta, izolați de civilizație, așteptând ca un întreprinzător local să deschidă un chioșc de unde să-și poată cumpăra pâinea cea de toate zilele...

5 kilometri prin pustiu Drumul către fostul IAS al comunei Giurgeni are 5 kilometri și este asfaltat... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2021, 11:10 (7569 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Înregistrarea video cu taximetristul care a provocat accidentul cu șase victime de la Slobozia Nouă

Exclusiv: Înregistrarea video cu taximetristul care a provocat accidentul cu șase victime de la Slobozia Nouă

În dimineața zilei vineri, 5 martie 2021, un taximetrist inconștient a provocat un accident soldat cu șase victime. Ziarul nostru a intrat în posesia înregistrării camerelor video din zonă și, potrivit imaginilor, taximetristul a intrat în intersecție fără să se asigure și fără chiar a încetini!

Ruletă rusească cu șase victime În dimineața zilei de vineri, 5 martie 2021, un șofer de taxi din Slobozia a provocat un accident soldat cu șase victime. Înregistrarea de pe camerele video de la fața locului este șocantă. Potrivit acestora, taximetristul a intrat în intersecție fără să se asigure... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2021, 19:00 (13514 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Paza ruinelor de la Chiciu ne-a costat 1,14 milioane de lei în 11 ani

Administrația Soare promite economii bugetare

Paza ruinelor de la Chiciu ne-a costat 1,14 milioane de lei în 11 ani

Administrația Soare a propus plenului Consiliului Local Slobozia cedarea ruinelor stației de alimentare cu apă de la Chiciu  către administrația județeană din Călărași. Conform estimărilor oficiale, paza acestor ruine a costat administrația locală a Sloboziei 1,14 milioane de lei. Dragoș Soare a declarat în cadrul ședinței Consiliului local de la sfârșitul lunii februarie 2021 că «aceasta este o cheltuială inutilă pentru bugetul local...».

Scheleții din dulapul administrației slobozene
În 2009, administrația Ionașcu renunța la continu­area investițiilor la stația de alimentare... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2021, 12:10 (5210 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Tănăsescu a fost învestit cu ușile închise

Ceremonie secretă la Prefectură

Prefectul Tănăsescu a fost învestit cu ușile închise

Joi, 4 martie 2021, la orele 13,30, s-a desfășurat ceremonia de învestire a noului prefect al județului Ialomița, Mihai-Andrei Tănăsescu. Ceremonia s-a desfășurat cu ușile închise, sub pretextul că «nu există destul loc în sală». În numele prefectului, noul subprefect al județului, Gheorghe Babagianu, a promis că acesta va organiza o conferință de presă vineri, 5 martie 2021...

Prefectul dacă nu-i fudul... Prefectul județului Ialomița, Mihai-Andrei Tănăsescu a decis ca evenimentul de învestire să aibă caracter privat. Astfel, la ceremonia desfășurată joi, 4 martie a.c., presa... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2021, 19:20 (15758 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tonița Manea NU mai este prefect. Mihai-Andrei Tănăsescu este noul prefect al Ialomiței!

Tonița Manea NU mai este prefect. Mihai-Andrei Tănăsescu este noul prefect al Ialomiței!

bonus: subprefectul Emilian Barbu a fost eliberat din funcție

În cadrul ședinței de Guvern de miercuri, 3 martie 2021, au fost eliberați din funcții 38 de prefecți și 60 de subprefecți la nivel național. De asemenea, au fost numiți în funcții 36 de prefecți și 75 de subprefecți, pentru alți 4 subprefecți aplicându-se principiul «mobilității», devenind inspectori guvernamentali. Astfel, printr-o Hotărâre, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de prefect, începând cu data de joi, 4 martie 2021, printr-o altă Hotărâre a Guvernului Câțu, fiind numit în această funcție Mihai-Andrei Tănăsescu. Acesta a fost propunerea USR PLUS Ialomița pentru a ocupa poziția de prefect, anterior fiind stabilit că județul Ialomița revine USR PLUS pentru... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2021, 19:05 (28323 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJPIS Ialomița a plătit ajutoare sociale de 204 milioane de lei

În 2020

AJPIS Ialomița a plătit ajutoare sociale de 204 milioane de lei

bonus: Fonduri alocate pentru copiii și adulții instituționalizați

Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița (AJPIS Ialomița) reprezintă cea mai importantă instituție publică prin intermediul cărora ajutoarele sociale ajung la beneficiari. Conform informațiilor oficiale, în 2020, AJPIS Ialomița a efectuat plăți de 204 milioane de lei.

Sprijin financiar pentru 30 mii de persoane Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița este principala instituție prin intermediul căreia fondurile acordate de Stat sub forma ajutoarelor sociale ajung la beneficiari. În 2020, în evidențele instituției s-au aflat aproximativ 30 mii de persoane... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2021, 17:15 (4274 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează îngrijitor pentru spațiile verzi

În locul medicilor specialiști

Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează îngrijitor pentru spațiile verzi

Fără un management eficient în privința resurselor umane pentru a putea umple golurile din cabinetele medicilor specialiști, Spitalul Județean de Urgență Slobozia angajează forță de muncă pentru departamente mai puțin esențiale. Așa se face că deși are nevoie de medici, cel mai mare spital din Ialomița angajează personal pentru îngrijirea spațiilor verzi. Conducerea unității medicale a motivat faptul că cele 5 hectare de spațiu verde din curtea interioară a spitalului sunt greu de întreținut de un singur angajat. În schimb, despre lipsa acută de medici cu care Spitalul Slobozia se confruntă reprezentanții instituției pare că nu au soluții.

Locuri de muncă pentru personal neesențial... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2021, 12:20 (10584 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte investiționale de 34,5 milioane de lei pentru «eficiență energetică»

Consiliul Județean Ialomița o ia de la capăt

Proiecte investiționale de 34,5 milioane de lei pentru «eficiență energetică»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 25 februarie 2021, în plen, reluarea procedu­rilor de investiții pentru «creșterea efi­cienței energetice» a clădirilor Centrului Cultural «Ionel Perlea», Liceului Tehnologic Special «Ion Teodo­rescu» Slobozia, Muzeului Județean, Cercul Militar-pavi­lion A și Drumuri și Poduri SA. Valoarea totală a acestor investiții depășește 34,5 milioane de lei. Cota de cofinanțare a acestor investiții este de 2%. Primele demersuri administrative pentru reabilitarea acestor clădiri au fost făcute de către administrația Moraru.

Sfânta DALI în varianta revizuită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 18:05 (7358 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Remiza dinților rupți

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-ASU Poli Timișoara 0-0

Remiza dinților rupți

Unirea Slobozia a dat o replică foarte bună Politehnicii Timișoara. Atât de bună încât a iscat nervi serioși în tabăra bănățeană. Jocul dur al oaspeților a fost tolerat, peste limita bunului simț, de arbitrul Sergiu Mavriche. Fost fundaș la Bacău, acesta a ezitat să-l elimine pe Ioan Mera la intrarea de K1 asupra lui Gabriel Lazăr, cu toate că apărătorul Unirii avea fața însângerată. «Un incisiv dentar rupt pe jumătate, un al doilea incisiv fracturat, pe lângă sângerarea abundentă a ambelor buze... Asta, după multiple coate în figură, aplicate jucătorilor Unirii. Un joc scăpat total de sub control de arbitru!» povestește, pe o rețea de socializare, Adrian Motoacă, medicul Unirii Slobozia. Așadar... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 15:50 (6718 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fratele viceprimarului Gigi Manea s-a angajat la Urban SA

Fratele viceprimarului Gigi Manea s-a angajat la Urban SA

Fratele viceprimarului Sloboziei, Gigi Manea, s-a angajat la Urban SA, surse administrative confirmând faptul că fratele nu este singura «rudă» a lui Gigi Manea angajată la această firmă. Viceprimarul Gigi Manea susține că nu a făcut nicio intervenție pentru această angajare. «Nu puteți lua unui om dreptul de a munci...» ne-a declarat el.

Viceprimarul se jură că nu La începutul acestui an, la presiunile administrației locale, Urban SA a renunțat la 20 de angajați. Însă nici nu s-a uscat bine pixul de pe deciziile de «încetare a raporturilor de muncă» și firma a făcut noi angajări... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 14:20 (11006 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Al treilea turneu, găzduit de Slobozia

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Al treilea turneu, găzduit de Slobozia

Sala «Andreea Nica» nu a mai găz­duit un meci de handbal de aproape un an. Ultimul eveniment desfășurat aici a fost, pe 11 martie 2020, confruntarea dintre HCM Slobozia și Măgura Cisnădie. Sistemul de desfă­șurare a actualului sezon este axat pe turnee de sală. În seria C a Diviziei A, din care face parte și HCM Slobozia, primele două turnee, care au înglobat 8 etape, s-au jucat la Brașov și Râmnicu Vâlcea. Al treilea turneu, programat în perioada 5-7 martie 2021, se va desfășura la Slobozia.

9 meciuri în 3 zile Slobozia va găzdui meciurile din eta­pele 9, 10 și 11, un total de 9 meciuri... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 12:55 (2482 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie amicală la Modelu

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Victorie amicală la Modelu

Recolta Gheorghe Doja a câștigat, la revenirea din cantonament, meciul amical cu Înainte Modelu, disputat pe terenul echipei călărășene. Ialomițenii s-au impus cu 1-0, prin golul marcat în urma unui contraatac purtat pe stânga de noul atacant al Recoltei, Ovidiu Stan. Dojenii au intrat pe teren în următoarea formulă: Băluță-Petre, Toma, Ene-Popescu, G. Cositoru, Alexe, Stroie, Andrei-Zaharia, I. Cositoru. Au mai jucat: Chițoiu, Iamandi, Mihalașcu, Manole, Anton, Radu, Scurtu, Stan. La finalul jocului, antrenorul Marius Milea s-a declarat mulțumit de evoluția elevilor săi: «Am prestat un joc bun, dovadă că săptămâna de cantonament și-a atins obiectivele. De aceea, aș vrea să păstrăm ce am acumulat... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 11:20 (3003 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-primarul Daniel Popa a obținut bonusuri de 31800 de euro pentru 90 de abonamente telefonice

Situație incredibilă la Primăria Bărcănești

Ex-primarul Daniel Popa a obținut bonusuri de 31800 de euro pentru 90 de abonamente telefonice

bonus: Raportul de audit nu lasă loc de speculații

Primăria Bărcănești a fost somată de către Telekom să plătească peste 200000 de lei, reprezentând facturi telefonice neachitate de peste 2 ani. Con­tractele de abonamente au fost încheiate de către ex-primarul comunei, Daniel Popa, pe parcursul mandatului 2016-2020. Conform informațiilor oficiale, numărul abonamentelor încheiate cu Telekom și Vodafone se ridică la 90. Primăria Bărcănești are 24 de angajați, iar Daniel Popa nu a putut explica cum s-a ajuns aici. «Toate astea se vor lămuri în timp...» a declarat ex-primarul comunei Bărcănești, Daniel Popa.

90 de abonamente în plată În... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 10:10 (8448 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița s-au «pierdut» doar 9 doze de vaccin anti-COVID-19

În Ialomița s-au «pierdut» doar 9 doze de vaccin anti-COVID-19

Centrele de vaccinare anti-COVID-19 din Ialomița înregistrează o rată scăzută a «pierderilor» dozelor de vaccin. Conform datelor oferite de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, de la debutul Campaniei de Vaccinare și până în prezent, doar 9 doze s-au pierdut la nivelul județului nostru. «Această situație evidențiază faptul că oamenii au încredere în vaccin!» susține Valentin Spătărelu, coordonatorul Cam­paniei de Vaccinare anti-COVID-19 în Ialomița.

Peste 20 mii de ialomițeni, imunizați De la debutul Campaniei de Vaccinare anti-COVID-19 și până în prezent, la nivelul județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2021, 13:40 (2914 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fotoliu de primar cumpărat cu 200 de lei/vot, în comuna Borănești

Fotoliu de primar cumpărat cu 200 de lei/vot, în comuna Borănești

O  anchetă penală instrumentată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni scoate la iveală maniera în care unii dintre primarii ialomițeni au reușit să-și obțină mandatele la Alegerile Locale desfășurate anul trecut, la finalul lunii septembrie. Dosarul penal al anchetatorilor face referire la modul în care Ionuț Grecea, edil aflat la primul său mandat, a reușit să devină primar al comunei Borănești. Procurorii susțin faptul că acesta, sprijinit de alte 5 persoane, a oferit câte 200 de lei alegătorilor săi, în schimbul voturilor. În prezent, edilul a fost pus sub control judiciar, pentru o perioadă de 60 de zile.

24 de ore în custodia Poliției... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2021, 09:55 (8373 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Control ARACIP în școlile din Ialomița

Control ARACIP în școlile din Ialomița

Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP) a desfășurat în 2020 verificări în școlile din județ, privind modul în care unitățile de învățământ respectă indicatorii de performanță în ceea ce privește calitatea actului educațional. Verificările s-au realizat în 15 școli ialomițene, feedback-ul fiind unul pozitiv, după cum apreciază experții ARACIP.

Verificări în școli Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP) are rolul de a realiza o evaluare externă a calității procesului educațional care se desfășoară în școli... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2021, 12:20 (5523 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Poftiți în locomotive!

Poftiți în locomotive!

În Gara din Slobozia pare că nu se mai întâmplă nimic de la marea reabilitare. Dar gara are pulsul ei propriu. Slab, aproape imperceptibil pentru noi, oamenii obișnuiți, dar categoric are. Se încăpățânează să trăiască prin oamenii care vin în fiecare zi la lucru. Prin cei care își fac treaba fără să le pese de amenințare concedierilor, de salariile care nu mai cresc, de șefii care fură, de miniștrii cărora nu le pasă. Stelian Popescu este mecanic de locomotivă. Și unul dintre cei mulți, a căror voce nu s-a auzit niciodată. Până acum...

O meserie din alte vremuri Gara din Slobozia e... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2021, 13:10 (6727 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Decizie definitivă a Curții de Apel București: Chemgas Holding Corporation, în faliment!

Decizie definitivă a Curții de Apel București: Chemgas Holding Corporation, în faliment!

Curtea de Apel București a respins apelul făcut de reprezentanții societății Chemgas Holding Corporation, care controlează Combinatul Chimic din Slobozia, împotriva sentinței Tribunalului Ialomița privind intrarea în faliment a firmei. Chemgas Holding Corporation este cel mai mare datornic al județului, având debite către creditorii săi de peste 502,5 milioane de lei.

250 de angajați, trimiși acasă Intrarea în faliment a Chemgas Holding Corporation a fost dispusă de Tribunalul Ialomița, printr-o sentință dată în martie 2020. Judecătorii au luat această decizie întrucât firma nu a respectat... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2021, 20:10 (9333 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Păzea! Ilie Sima, președinte de Ligă la PRO România, a vorbit!

Din lumea celor care (nu) cuvântă

Păzea! Ilie Sima, președinte de Ligă la PRO România, a vorbit!

Inaugurăm o nouă rubrică. Pe scurt, în cadrul acesteia, vom prezenta cititorilor mostre de discurs ale celor care vorbesc în spațiul public. Scopul acestei rubrici este de a atrage atenția asupra modului în care este «violată» limba română sub ochii îngăduitori, indiferenți sau aprobatori ai celor care ascultă. Cei care o fac fără rușine și fără remușcări sunt politicieni, oficiali ai administrației sau ipochimeni care tânjesc să fie legitimați public. Azi o oferim o mostră din discursul consilierului județean Ilie Sima, mai nou și președinte al Ligii Aleșilor Locali ai Pro România Ialomița.

Râde ciob de oală spartă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2021, 14:20 (9101 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea interdicțiilor în localitățile carantinate

Luni, 11 octombrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de personalul MAI, la nivelul județului Ialomița, în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Forțele de Ordine Publică ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 15:10
(8231 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență la nivelul întregii societăți de miercuri, 12 octombrie 2021, orele 14,00, până miercuri, 13 octombrie 2021, orele 16,00, ca urmare a atenționărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 14:55
(9764 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,39%, rata șomajului în luna august 2021

La sfârșitul lunii august 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4091 șomeri (din care 1844 femei), rata șomajului fiind de 4,39%, cu 0,26 puncte ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2021, 12:40
(9466 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Bărbulești, «șofer» de ocazie

Duminică, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat, în flagrant, un minor în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 18:05
(4513 vizualizări - 0 comentarii)


Constănțean surprins băut la volan pe străzile Sloboziei

Duminică seara, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce efectuau acțiuni de control al traficului pe raza municipiului Slobozia, au observat, pe bulevarul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:25
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantinare

La sfârșit de săptămână au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Peste 700 de persoane au fost verificate dacă respectă ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:20
(8839 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 221 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 11 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13728, fiind înregistrate 221 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:05
(7563 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movila

Accident la Movila

Sâmbătă, 9 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Movila. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:50
(2097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


APIA efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură aferentă trimestrului II 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, aferentă cantităților de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:25
(6480 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 139 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 10 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13507, fiind înregistrate 139 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2021, 17:05
(4948 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 148 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 9 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13368, fiind înregistrate 148 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2021, 16:40
(3913 vizualizări - 2 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Jandarmii ialomițeni s-au alăturat campaniei «Donează sânge, salvează o viață!», desfășurată la nivel național de către Jandarmeria Română. Astfel, vineri, 8 octombrie a.c., reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 19:45
(9002 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 152 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 8 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13220, fiind înregistrate 152 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:50
(7423 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În noaptea de joi spre vineri, 7/8 octombrie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată, în timp ce acționau pe raza comunei Sărățeni în vederea reducerii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:25
(1720 vizualizări - 1 comentariu)


Razie de prevenire la Slobozia

Razie de prevenire la Slobozia

Întrucât în municipiul Slobozia rata de incidență se ridică la o valoare de peste 9 la mia de locuitori, forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 7 octombrie a.c., pentru prevenirea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:10
(4199 vizualizări - 2 comentarii)


Incendii la Fetești și Bordușelu

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui feteștean. Două echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:55
(4178 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pisică salvată de pompieri

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești, cu mijloacele din dotare, au intervenit pentru salvarea unei pisici. Patrupedul căzuse într-o fosă septică, adâncă de aproximativ 2 metri. ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:45
(3582 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Concursuri din sursă externă la Inspectoratul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul de Jandarmi Județean

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița și Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița organizează concursuri din sursă externă. În cadrul ISU Ialomița sunt disponibile 8 posturi ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 19:30
(19141 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 169 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 7 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13068, fiind înregistrate 169 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 16:30
(2866 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Sancționată pentru că a încălcat măsura izolării

Polițiștii ialomițeni au aplicat o sancțiune pe numele unei tinere din localitatea Maltezi, care a încălcat măsura izolării, stabilită de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. În ziua de miercuri, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:30
(3798 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști pentru încălcarea regulilor de circulație

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni punctuale pentru creșterea gradului de disciplină rutieră, pentru prevenirea și combaterea încălcării normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:15
(7860 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Recomandări privind folosirea tehnologiei ca mijloc de protecție împotriva COVID-19

Creșterea îngrijorătoare a ratei de infectare și evoluția constantă a valorii incidenței cazurilor confirmate cu COVID-19 ne determină să lansăm un apel către toți cei interesați, în sensul limitării activității ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 14:45
(9052 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsurile de protecție sanitară, verificate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului COVI ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 19:05
(6853 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 159 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12899, fiind înregistrate 159 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 16:30
(1884 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Copil acroșat de un autoturism

Marți, 5 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în satul Condeești, un autoturism ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 12:35
(3169 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea fără drept, cu permis susceptibil a fi fals

Luni, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, un bărbat din Mangalia, în timp ce conducea un autoturism cu permis susceptibil a fi fals. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:45
(2274 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Tânăr căzut într-o fântână

Pompierii din Slobozia au intervenit marți, 5 octombrie a.c., pentru salvarea unui bărbat, în vârstă de aproximativ 33 de ani, căzut într-o fântână în localitatea Andrășești. La locul intervenției a venit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:30
(2164 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reglementări normative privind circulația trotinetelor electrice

Marți, 5 octombrie a.c., în ședința de Guvern a fost adoptată Hotărârea de Guvern pentru modificarea și completarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2002, privind ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:40
(4569 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat noi acțiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în zone aglomerate, centre și societăți comerciale, piețe ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:20
(1670 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 131 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 5 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12740, fiind înregistrate 131 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 16:45
(2336 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...