Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Zeci de service-uri auto funcționează ilegal pe raza județului Ialomița

Zeci de service-uri auto funcționează ilegal pe raza județului Ialomița

bonus: Ialomița, județul mașinilor second-hand

Patronatul Operatorilor de Service Auto a sesizat mai multe instituții cu privire la funcționarea ilegală a numeroase service-uri auto pe raza județului nostru. Ofi­cialii POSA susțin faptul că multe dintre aceste ateliere își desfășoară activitatea fără auto­rizație, în curți sau garaje. Pe lângă concurența neloială, aceste entități pun în pericol siguranța proprietarilor de mașini pentru că, de cele mai multe ori, lucrările pe care le execută sunt de slabă calitate. Totodată încurajează «munca la negru», având personal angajat fără contracte de muncă, și gestionează necorespunător deșeurile periculoase, precum uleiul uzat.

Sesizare transmisă... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2022, 10:55 (12391 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Europarlamentarul Dan Motreanu a deschis Parlamentul European pentru aleșii locali din Ialomița

Primarii ialomițeni PNL, la Bruxelles cu jalbele-n proțap

Europarlamentarul Dan Motreanu a deschis Parlamentul European pentru aleșii locali din Ialomița

bonus: «România se află în cel mai bun moment al său!»

În perioada 11-13 mai 2022, două delegații de aleși locali din Ialomița și Brăila au parti­cipat la o întâlnire de lucru la Bruxelles, organizată de europarlamentarul PNL Dan Motreanu. Întâlnirea, anunțată inițial drept una formală, a devenit pentru invitați un prilej de a explica și a cere măsuri administrative absolut necesare pentru absorbția de fonduri europene. «Suntem printre țările Uniunii Europene care au recunoscut că nu au capacitatea administrativă de a absorbi aceste fonduri europene. Inițial, în această situație au fost 17 țări... Acum au rămas 6. Din păcate, ne numărăm și noi printre ele!» a declarat în cadrul întâlnirii cu primarii europarlamentarul Dan Motreanu. La întâlnire a... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2022, 12:20 (10718 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița a ridicat «excepția de neconstituționalitate» a Legii Pensiilor Speciale

Tribunalul Ialomița a ridicat «excepția de neconstituționalitate» a Legii Pensiilor Speciale

Declararea ca neconstituțională a legii privind tăierea pensiilor speciale ale foștilor parlamentari a fost motivată de Curtea Constituțională a României și de solici­tările venite din partea instanțelor de judecată cu privire la anumite aspecte ce țin de caracterul neconstituțional al actului normativ dezbătut la CCR. Printre instanțele care au ridicat «excepții de neconstituționalitate» se numără și Tribunalul Ialomița. Judecătorii celei mai mari instanțe din județul nostru au sesizat aceste aspecte în procesul deschis de către foștii parlamentari ialomițeni Maria Petre, Alecsandru Știucă și Gabi Ionașcu. Acțiunea a fost inițiată anul trecut și a fost suspendată până când se vor lămuri toate... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2022, 15:20 (14158 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița are doar un singur Centru Medical de Permanență

La Dridu

Ialomița are doar un singur Centru Medical de Permanență

Un proiect al Ministerului Sănătății de a degreva spitalele mari de numărul mare de pacienți care nu reprezintă urgențe medicale a vizat înființarea Centrelor Medicale de Permanență. În Ialomița ar fi trebuit să funcționeze 5 astfel de unități, însă în realitate a fost înființată doar una, în localitatea Dridu. Centrul Medical de Permanență Dridu asigură doar asistența medicală primară, cazurile grave fiind transferate către Spitalul Municipal Urziceni sau Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Un singur centru, 20 mii de bolnavi În urmă cu 10 ani, Ministerul Sănătății a decis înființarea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2022, 10:55 (15529 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CNAIR, considerată vinovată de producerea unui accident pe A2, la Fetești

CNAIR, considerată vinovată de producerea unui accident pe A2, la Fetești

Victimele unui accident rutier, petrecut în urmă cu 2 ani pe Autostrada Soarelui, cer Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) plata unor despăgubiri morale în valoare de 50 mii de lei motivând faptul că tragedia s-a petrecut din cauza administratorului șoselei. O primă sentință în acest dosar a fost dată la Judecătoria Fetești, însă soluția a fost atacată cu apel la Tribunalul Ialomița.

Se așteaptă o decizie definitivă Accidentul rutier s-a petrecut în toamna anului 2020, pe Autostrada Soarelui, în zona Stațiilor de Taxare de la Fetești. În timp ce se deplasau... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2022, 13:40 (14502 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Soluția Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru a se renunța la disponibilizări

Soluția Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru a se renunța la disponibilizări

Recentele informații apărute în spațiul public referitoare la posibilele disponibilizări la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sunt infirmate de către Liviu Patrichi, managerul instituției. Acesta a explicat public faptul că instituția va face demersuri pentru a păstra toți angajații și va organiza exa­mene pentru personalul angajat în perioada Stării de Alertă. «Încercăm o redistribuire pe secțiile unde există nevoie de personal...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Slobozia.

S-au comasat secțiile Inclus în 4 proiecte de modernizare și reabilitare, Spitalul... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 20:10 (16101 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinetele din mediul rural ialomițean așteaptă medicii specialiști

Reabilitate pe banii Guvernului României

Cabinetele din mediul rural ialomițean așteaptă medicii specialiști

Bolnavii din mediul rural încă îi așteaptă pe medici în cabinetele reabilitate de administrațiile locale din bani publici. Datele autorităților locale arată că doar localitatea Săveni a reușit să găsească o soluție legală prin care să-i convingă pe specialiști să acorde asistență medicală specializată cetățenilor. Și în acest caz a fost nevoie de aproximativ un an și jumătate pentru a identifica o modalitate prin care medicii să poată acorda consultații în mediul rural. Ceilalți edili pun eșecul acestui demers pe umerii birocrației din siste­mul medical, pe care pande­mia de COVID-19 a făcut-o din ce în ce mai stufoasă.

Raiul PNDL al cabinetelor medicale rurale... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2022, 13:20 (3016 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Plângere penală pe numele actualei conduceri a Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Demitere controversată

Plângere penală pe numele actualei conduceri a Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Noua conducere a Direcției de Sănătate Publică Ialomița este vizată de o plângere penală, depusă de către Dan Noel, fostul director al instituției. Acesta o acuză public pe Marinela Radu de «fals în acte oficiale» și «uz de fals», după ce Marinela Radu ar fi semnat mai multe documente prin care l-a lăsat fără loc de muncă. Decizia de concediere a fost contestată, iar în prezent se așteaptă un răspuns din partea comisiei din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița cu privire la legalitatea întocmirii respectivului act.

Dan Noel, pus pe liber În urmă cu o lună, Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2022, 10:50 (22968 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

O lungă vară fierbinte pentru contribuabili

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

Administrația Soare anunță public că la începutul lunii iunie 2022 va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru «moder­nizarea transportului public în Slobozia». Valoarea eligibilă nerambursabilă a acestei investiții este de 28,1 milioane de lei, iar lucrările ar trebui finalizate până la finele anului viitor. Principalele bulevarde care urmează să fie afectate de aceste lucrări sunt Bulevardul Matei Basarab și Bulevardul Chimiei. Administrația locală susține că mo­dernizarea arterelor de circulație se va realiza etapizat, fără a afecta ra­dical traficul auto din oraș.

Proiecte ca-n povești... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2022, 11:10 (33181 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Un progres vizibil

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Administrația județeană a reușit să salveze in extremis proiectul de reabilitare a Conacului Bolomey. La acest moment, lucrările sunt reali­zate în proporție de 40%, iar până la sfârșitul anului 2023 oficialii Consiliului Județean speră să includă obiectivul în circuitul turistic.

O minune care n-a ținut 3 zile Valoarea investițiilor în reabilitarea Conacului Bolomey se ridică la 18,76 milioane de lei. Conform datelor oficiale, nivelul de realizare a lucrărilor a ajuns în acest moment la 40% și continuă într-un ritm susținut. «Suntem în grafic și susținem permanent eforturile... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 16:05 (15638 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Două cadre didactice cu experiență, care își desfășoară activitatea în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slo­bozia sunt acuzate de către elevi că ar susține propaganda pro-rusă în timpul orelor de curs. Unul dintre profesori și-a manifestat atitudinea pro-rusă pe rețelele de socializare, unde a postat mai multe mesaje de susținere a invaziei ruse din Ucraina. «Vom face o anchetă să vedem dacă această atitudine persistă și în timpul orelor de curs!» susține George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

«Vladimir Putin, trimisul lui Dumnezeu pe pământ!»... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2022, 10:55 (35730 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

bonus: «Groapa lui Stoica» rămâne o lucrare multianuală

Administrația din Slobozia a plătit 9 mi­lioane de lei pentru lu­crările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia ad­ministrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finan­țelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Ziarul nostru publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse» în care atrăgea atenția că împrumutul în va­loare... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2022, 14:20 (9844 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Programul «Anghel Saligny» a intrat la apă

Ialomița primește 1,275 miliarde de lei pentru investiții

Administrația din Ialomița a primit 1,275 miliarde de lei pentru finanțarea lucrărilor edilitare derulate prin intermediul Programului «Anghel Saligny». Conform clasamentului național, Ialomița se situează doar cu puțin peste media județeană de 1,25 miliarde de lei. Suma este cu aproximativ 800 milioane de lei mai mică decât estimările inițiale pentru Ialomița. Printre administrațiile care benefi­ciază de fonduri mai puține se numără și Slobozia.

A intrat la apă Administrațiile din Ialomița așteaptă din septembrie 2021 ca peste 70 de proiecte edilitare de investiții depuse prin Programul... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 20:35 (13413 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului Ialo­mița cere în instanță anularea mai multor decizii de salarizare din cursul anului trecut, întrucât acestea ar fi fost emise nelegal. În urma unei misiuni de audit a Ministerului Finanțelor la Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM), s-a descoperit faptul că angajații structurilor din teritoriu, printre care se numără și cei din județul Ialomița, ar fi trebuit să beneficieze de majorări salariale, invocându-se o o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind salarizare în domeniul bugetar. Pentru a fi pusă în aplicare, această prevedere trebuia corelată cu Legea Finanțelor Publice, aspect pe care ANPM nu l-a luat în considerare. Deciziile... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2022, 16:50 (13892 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

Strategie administrativă județeană

ADI ECOO 2009 Țăndărei va prelua activitatea firmelor de salubritate falimentare din Ialomița

bonus: Potopul de gunoaie de după Selectiv Deșeuri 2010 SRL

În februarie 2022, administrația județeană statua printr-o serie de proiecte de hotărâri aprobate în plenul Consiliului Județean Ialomița existența unui nou operator regional pentru deșeurile menajere ale județului. Cu un buget anual de peste 10 milioane de lei, noul operator regional are rolul de a îngloba toate firmele de salubritate gestionate de către administrațiile locale. «Vom eficientiza această activitate în mai puțin de un an!» declară Alina Ciobanu, directorul acestei structuri. Numai că de la declarații la realitatea din teren drumul e lung și pavat cu bune intenții...

Un nou pariu pe bani publici... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2022, 10:50 (14157 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două veri fără plaje publice la Amara

Două veri fără plaje publice la Amara

Deși ar fi trebuit să fie gata la sfârșitul anului trecut, reabilitarea plajelor «Zorilor» și «Perla», din stațiunea Amara, a început în urmă cu aproximativ o lună. Administrația locală susține faptul că ceea ce a întârziat lucrările au fost licitațiile publice contestate și speră ca, la final, proiectele să fie un adevărat succes. Estimativ, aceste lucrări se vor încheia în decembrie 2023, valoarea ambelor proiecte fiind de peste 25 milioane de lei, fonduri alocate din bugetul Uniunii Europene. «Suntem convinși că ambele proiecte vor fi un real succes!» a declarat Alin Sandu, primarul orașului Amara.

În sfârșit... se lucrează!... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2022, 13:05 (17029 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Primăria Borănești, amendată cu 15 mii de lei de Garda de Mediu Ialomița

Un adevărat dezastru ecologic a fost descoperit de Garda de Mediu Ialomița la marginea localității Borănești. Comisarii au făcut verificări după ce în spațiul public au apărut imagini cu resturi de animale aruncate întâmplător la o groapă de gunoi neconformă. Administrația locală din Borănești a fost sancționată cu 15 mii de lei.

Principalii vinovați, în atenția autorităților Vineri, 22 aprilie a.c., fostul comisar șef al Gărzii Naționale de Mediu, Octavian Berceanu, a făcut publice pe internet mai multe imagini în care a surprins resturi de animale aruncate, la voia întâmplării, la... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 16:05 (7151 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

După 2 ani de verificări

Polițiștii și procurorii încă mai caută vinovații plantărilor fictive de la Sudiți

În anul 2020, Direcția Silvică Ialomița a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la dispariția a peste 200 mii de puieți de arbori ce urmau a fi plantați în Cantonul Silvic Sudiți din cadrul Ocolului Silvic Slobozia. La 2 ani de la depunerea sesizării, organele de anchetă nu au ajuns la nicio concluzie în această speță. Documentele Regiei Autonome a Pădurilor-ROMSILVA arată că prejudiciul în această cauză se ridică la peste 300 mii de lei.

Verificările sunt în curs Potrivit documentelor oficiale, pentru lucrările de împădurire ce trebuiau efectuate în Cantonul... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2022, 11:20 (13346 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Trimis în judecată de 20 de ori de către Primăria Giurgeni

Primăria Giurgeni a deschis 20 de acțiuni în instanță pe numele unui singur cetățean. Autoritățile locale cer transformarea amenzilor pe care bărbatul le-a primit în muncă în folosul comunității. Acesta a fost sancționat pentru tulburarea liniștii publice sau comerț ilegal cu pește. În total, sancțiunile depășesc 40 mii de lei. Toate cele 20 de acțiuni au fost înregistrate pe rolul Judecătoriei Fetești.

Se așteaptă decizia instanței Contravenientul din localitatea Giurgeni a adunat cele 20 de sancțiuni în ultimii 3 ani. Deși autoritățile locale au făcut demersuri pentru a-l determina... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2022, 15:10 (12010 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Administrația Soare vrea «centură-inel» pentru Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat un protocol de colaborare cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) în vederea realizării unei «centuri-inel» la nivelul orașului Slobozia. Decizia confirmă promisiunile administrației Soare de a transforma Slobozia într-un oraș atractiv din punct de vedere economic. Reamintim că primul pas al acestui proiect îl reprezintă realizarea Centurii de Nord a orașului Slobozia, a cărei valoare a fost estimată la 23,5 milioane de euro.

Stăpânul «inelului» Primarul Dragoș Soare a inițiat un protocol cu CNAIR care va permite elaborarea... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2022, 12:10 (27379 vizualizări - 19 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:10
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 13:10
(4496 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 17:51
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7143 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5006 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6228 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4993 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4052 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4957 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6299 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4932 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8891 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9704 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6343 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8292 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6552 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9980 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...