Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița nu dispun de servicii pentru gestionarea câinilor maidanezi

Primăriile din Ialomița nu dispun de servicii pentru gestionarea câinilor maidanezi

O  adresă oficială înaintată de Prefectura Ialomița către toate primăriile ialomițene evidențiază lipsa de interes a aleșilor locali în legătură cu problema câinilor fără stăpân. La nivelul județului Ialomița, nicio administrație locală nu are un serviciu specializat pentru gestio­narea maida­nezilor. Edilii reclamă însă lipsa fondurilor și biro­crația excesivă în acest domeniu. În tot acest timp, câinii lăsați liberi pe stradă fac tot mai multe victime, în special în rândul copiilor. Cel mai recent caz s-a pe­trecut în loca­litatea Fundata, acolo unde un copil de 10 ani a fost transferat în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București după ce a fost mușcat de un câine comunitar... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2021, 12:40 (8187 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pierderi de 5,8 milioane de lei la Drumuri și Poduri SA Ialomița

Management defectuos

Pierderi de 5,8 milioane de lei la Drumuri și Poduri SA Ialomița

bonus: La Infrastructură Drumuri și Poduri SA-Profitul pe un an, egal cu salariul pe 4 luni al directorului

După 3 luni de la preluarea Drumuri și Poduri SA Ialo­mița, directorul Rudolf Gradea face primele declarații pu­blice legate de activitatea firmei pe care o conduce. Acesta susține că, în anul 2020, firma a înregistrat pierderi de 5,8 milioane de lei. «Acestea sunt rezultatele financiare... Unele dintre decizii nu pot fi explicate!» a susținut Rudolf Gradea în cadrul dezbaterii publice pentru bugetul județului.

Acuzații grave Numit oficial în luna februarie 2021, directorul Rudolf Gradea a făcut pri­mele declarații publice privitoare la situația economică a Drumuri și Poduri SA Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2021, 18:15 (6881 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Pavel are la dispoziție 382 milioane de lei pentru Ialomița

În anul 2021

Administrația Pavel are la dispoziție 382 milioane de lei pentru Ialomița

bonus: Semne de proastă guvernare la nivelul Ialomiței

Administrația Pavel va cheltui 382 milioane de lei în anul 2021. O treime din acest buget este destinată funcționării Consiliului Județean și instituțiilor din subordine, iar două treimi vor fi orientate către investiții. Conform datelor furnizate oficial, Ialomița va cheltui 71,23% din bugetul de dezvoltare pentru «investiții noi și investiții în derulare» și 22,28% pentru cofinanțarea proiectelor europene. Împrumutul de 100 milioane de lei care urmează să fie contractat de instituție nu se regăsește în datele prezentate public de către autoritățile județene.

Administrația Pavel a salvat aparențele... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2021, 18:40 (6882 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul de la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă a fost «mușamalizat»

Învățătoarea rămâne la catedră

Scandalul de la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia Nouă a fost «mușamalizat»

Reprezentanții Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» nu a luat nicio măsură în scandalul iscat la Școala Gimnazială Nr. 5 Slobozia între învățătoarea clasei a 3-a și un grup de părinți. Într-un memoriu înaintat Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, aceștia au reclamat comportamentul abuziv al cadrului didactic. Cu toate acestea, oficialii unității de învățământ au omis să cerceteze cazul în Comisia de Disciplină și au stabilit ca învățătoarea să rămână în școală, dar să fie mutată la o altă clasă. Ea predă acum la clasa I. «Nu am avut timpul necesar și de aceea am apelat la această măsură...» a declarat Mariana Hogaș, directorul instituției de învățământ.

Situație neschimbată... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2021, 15:20 (3972 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual

O altfel de realitate bugetară

Slobozia plătește credite de 5 milioane de lei anual

Datoria publică locală a orașului Slobozia pentru anul 2021 se ridică la peste 5 milioane de lei. Suma a fost avansată de către primarul Dragoș Soare în cadrul dezbaterii publice asupra bugetului de joi, 15 aprilie 2021. «Prin comparație, în anul 2020 bugetul orașului pentru reabilitarea infrastructurii rutiere a fost de 2 milioane de lei...» a precizat Dragoș Soare. Cele 5 milioane de lei plătite anual reprezintă ratele și dobânzile pentru cele două credite aprobate în 2007 și 2016, respectiv sistemul de alimentare cu apă a mu­nicipiului și «groapa lui Stoica».

O realitate ignorată... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2021, 20:10 (5648 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

WC-urile din curțile școlilor ialomițene au rămas neclintite

De 3 ani

WC-urile din curțile școlilor ialomițene au rămas neclintite

În Ialomița există 21 de școli cu WC-uri în curte și doar 6 dintre acestea au făcut demersuri pentru a le transforma în grupuri sanitare conforme. Vestea și mai proastă este că doar unul dintre aceste proiecte de investiții s-a finalizat! Restul se află în diferite faze de execuție. Primarii ridică neputincioși din umeri și dau vina pe firmele decla­rate câștigătoare în urma licitațiilor pu­blice pe care le-au organizat.

Pericol pentru sănătatea elevilor Ultimul recensământ oficial al școlilor cu WC-uri în curte a fost realizat în anul 2019, dată la care o astfel de situație a fost... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2021, 11:40 (6177 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Vor merge la baraj

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Gloria Albești 0-1

Vor merge la baraj

Meciul cu Gloria Albești a fost așteptat cu sufletul la gură de jucătorii și suporterii Recoltei. Era partida care, în urma unui succes al ialomițenilor, ar fi adus aproape sigur liniștea locului 8. Numai că, la Gheorghe Doja, nu doar localnicii ci și fotbalul a fost în carantină. Marius Milea a trimis, contra constănțenilor de la Albești, următorii oameni: Băluță-Petre David, Bucurică-Popescu, I. Cositoru, Alexe, Stroie, Andrei-Scurtu, Anton. Au mai jucat Stan, Ene și Manole. A fost un meci slab de ambele părți, cu Recolta având două mari ocazii în care portarul advers a fost bătut, dar apărătorii au respins de pe linia porții. Unicul gol al meciului a venit în mi­nutul 70 când, după o centrare... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2021, 13:10 (2146 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Simbriașii» proiectelor europene din Ialomița

Istoria se repetă pe bani publici

«Simbriașii» proiectelor europene din Ialomița

Administrația Pavel gestionează 8 proiecte finanțate din fonduri europene. Procesul de implementare al acestor investiții este asigurat de aproximativ 40 de angajați din cadrul instituției. Aceștia sunt plătiți «proporțional cu timpul lucrat lunar pentru activități în cadrul proiectului». În luna februa­rie a anului 2021 veniturile impozabile încasate de către acești angajați s-au ridicat la aproximativ 40000 de lei.

Cutia Pandorei la Consiliul Județean Saga finanțărilor europene în Ialomița a început prin 2017, când administrația județeană precedentă a decis să prindă ultimul tren... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2021, 11:05 (5132 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ANAF a raționalizat colile de scris și pixurile pentru angajații Fiscului ialomițean

ANAF a raționalizat colile de scris și pixurile pentru angajații Fiscului ialomițean

Activitatea Admi­nistrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița este dată peste cap din cauza problemelor logistice. Într-un raport oficial înaintat Prefecturii Ialomița, reprezentanții instituției susțin faptul că sunt obligați să-și desfășoare activitatea folosind tehnologie IT învechită și că primesc prea puține coli de scris și pixuri, față de necesarul zilnic.

Funcționarii folosesc calculatoare vechi Este pentru prima dată când reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița recunosc public pro­blemele de logistică pe care le întâmpină. Oficialii reclamă... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2021, 15:20 (9731 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița scoate la concurs postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consiliul Județean Ialomița scoate la concurs postul de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

bonus: Mihai Geantă, pregătit pentru a 13-a testare

Administrația județeană organizează un nou concurs pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În prezent, condu­cerea instituției este asigurată interimar de Liviu Patrichi, după ce Mariana Iancu, fostul manager al instituției, a fost înlocuită. Concursul nu implică o testare propriu-zisă, ci doar un proiect de management. Unita­tea medicală și angajații săi au nevoie de un management echilibrat care să le asi­gure dezvoltarea. Ultimii 4 manageri ai instituției au implicat Spitalul Slobozia în numeroase scandaluri publice, iscate în special din cauza cheltuirii nejustificate a banilor publici.

«Categoric mă voi înscrie la concurs!»... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2021, 10:55 (15469 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Balonul presostatic al Sloboziei, «subânchiriat» de Asociația Club Sportiv Satori Art

Afaceri private cu bani publici la Școala nr. 6

Balonul presostatic al Sloboziei, «subînchiriat» de Asociația Club Sportiv Satori Art

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia gestio­nează de 2 ani balonul presostatic de pe terenul de fotbal din curtea Școlii nr. 6. În perioada septembrie 2020-martie 2021, conducerea școlii a închiriat balonul Asociației Club Sportiv Satori Art pentru desfășurarea de activități sportive. Asociația însă a «subînchiriat» balonul la ta­rife de 3 ori mai mari decât cele de închiriere. Directorul Liceului Tehnologic «Înăl­țarea Domnului», Mariana Hogaș, susține că nu a știut nimic până la finalizarea contractului de închiriere.

Ideile administrației Mocioniu La sfârșitul anului... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2021, 13:10 (15002 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Buget de 36,7 milioane de lei, la Țăndărei

Consilierii locali din Țăndărei vor vota în cadrul ședinței viitoare, programată a se desfășura pe data de 20 aprilie 2021, proiectul de buget pe anul în curs. Potrivit declarațiilor edilului Cristian Roman, valoarea bugetului este similară cu cea de anul trecut. Fondurile vor fi utilizate pentru realizarea proiectelor de investiții care cuprind dezvoltarea infrastructurii sau a serviciilor medicale oferite de Spitalul Orășenesc Țăndărei.

Planurile administrației locale din Țăndărei
În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei, care se va desfășura marți, 20 aprilie... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2021, 12:40 (2422 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Cu pași de melc

Pază și Servicii Comunitare SRL intră în reorganizare

Pază și Servicii Comunitare SRL, firmă aflată în subordinea Consiliului Local Slobozia, intră în reorganizare. Decizia a fost luată în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de luni, 5 aprilie 2021. Contractele cu Primăria Slobozia vor fi prelungite cu două luni, firma căutând soluții pentru păstrarea angajaților.

Primul pas a fost făcut În urmă cu o săptămână, AGA Pază și Servicii Comunitare SRL a decis intrarea în reorganizare a firmei. Decizia a fost adoptată după ce primarul Sloboziei, Dragoș Soare a declarat public că va rezilia o parte dintre contractele încheiate de această... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2021, 14:55 (5150 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcții publice deținute ilegal, la Primăria Fetești

Funcții publice deținute ilegal, la Primăria Fetești

bonus: Cazul «Gina Palantin» de la Primăria Slobozia

Anchetați de procurorii din Slobozia și trimiși în judecată pentru fapte de corupție, 4 funcționari publici ai Primăriei Fetești vin în continuare la serviciu deși ar fi trebuit ca raporturile lor de muncă să fie suspendate. Întreaga responsabilitate aparține administrației locale care nu a pus în aplicare prevederile Codului Administrativ. Legea precizează faptul că funcționarilor trimiși în judecată pentru infracțiuni de corupție li se suspendă de drept contractele de muncă. Reprezentanții Primăriei Fetești susțin că nu au primit nicio notificare oficială în acest sens și că au luat toate măsurile legale în acest caz.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2021, 11:10 (5563 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are bani pentru reabilitarea digurilor de apărare împotriva inundațiilor

Ialomița nu are bani pentru reabilitarea digurilor de apărare împotriva inundațiilor

Administrația Bazinală de Apă Buzău-Ialomița are nevoie de 152,5 milioane de lei pentru a asigura apărarea județului Ialomița împotriva inundațiilor. Instituția are în derulare două proiecte de anvergură privind consolidarea digurilor de pe sectorul Urziceni-Slobozia-Țăndărei al râului Ialomița, dar pe care le-a sistat temporar din cauza lipsei fondurilor. La toate acestea se adaugă și procesul dificil de expropiere a suprafețelor de teren necesare extinderii digurilor de apărare.

Proiecte de anvergură, temporar sistate
În planul de investiții al Adminis­trației Bazinale de Apă... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2021, 15:10 (6252 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile

În Ialomița

Anchetă penală în cazul pajiștilor transformate în terenuri arabile

În urmă cu o lună, ziarul nostru publica datele cuprinse într-un Raport al Prefecturii Ialomița referitoare la maniera ilegală în care primăriile din județ exploatează pajiștile. În urma analizei Raportului, oficialii instituției au înaintat documentul către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Un amplu dosar penal a fost înregistrat în cadrul Serviciului de Investigare a Crimina­lității Economice al IPJ Ialomița și, cel mai probabil, ancheta urmează a fi declinată către Direcția Națională Anticorupție. Reamintim că DNA a făcut lumină într-un caz similar produs în comuna Axintele. Edilul loca­lității, Grigore Tudor, a fost cer­cetat de procurori după ce i-a dat în folo­sință fiului... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2021, 11:15 (6889 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Independent a ajuns la ediția 1000

Independent a ajuns la ediția 1000

Măria Sa, Cititorul!
Prima ediție a ziarului Independent a apărut în 1999. Iar pe 14 aprilie 2021 sărbătorim ediția cu numărul 1000. O cifră rotundă care ascunde în spatele ei 22 de ani de experiențe unice. Au fost ani în care am învățat, în care am supraviețuit, în care am «pactizat» cu sistemul politic și administrativ... Ani în care am făcut dezvăluiri de presă unice, ani în care am plătit scump pentru ele... Am cunoscut oameni minunați, ipochimeni fără coloană vertebrală și politicieni lipsiți de scrupule.
Suntem mândri de ce am făcut, de toate acestea? Nu știm. Probabil că... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2021, 11:20 (3154 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Rezultatul auditului extern desfășurat la Primăria Slobozia

Rezultatul auditului extern desfășurat la Primăria Slobozia

Auditorii din cadrul Camerei de Conturi Ialomița au organizat o misiune de verificare la Primăria Slobozia. Aceștia au controlat modul în care au fost cheltuiți banii publici în cursul anului 2020. Estimările arată faptul că valoarea totală a abaterilor financiare identificate este de 80 mii de lei. Principalele nereguli au vizat neîncasarea impozitelor pe clădiri sau acordarea nelegală de sporuri și majorări salariale.

Abateri financiare identificate la Primăria Slobozia
În urma misiunii de audit pe care au întreprins-o la Primăria Slobozia, auditorii Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2021, 19:10 (6292 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate

După 30 de ani de «asfaltări»

Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate

După 30 de ani de investiții în infrastructură rutieră a județului, Ialomița are 163 de kilometri de drumuri neasfaltate, drumuri pietruite și drumuri de pământ. Cifra reprezintă mai mult de un sfert din totalul drumurilor județene aflate în administrarea Consiliului Județean Ialomița. În pofida acestei realități descurajante, edilii administrației județene continuă să raporteze investiții masive în infrastructura județeană. «Marți, 2 martie 2021, în comunele Bărcănești și Buești au fost semnate contractele de execuție lucrări pentru modernizarea DJ201, cel mai lung drum județean din Ialomița» au declarat public oficialii județeni. «Cel mai lung drum județean» va fi reabilitat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2021, 10:55 (3166 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Relocarea cabinetelor medicale ale Ambulatoriului Spitalului Slobozia, misiune imposibilă pentru autorități

Relocarea cabinetelor medicale ale Ambulatoriului Spitalului Slobozia, misiune imposibilă pentru autorități

bonus: Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, studiu de caz

Modernizarea Ambulato­riului Spitalului Ju­dețean de Urgență Slobozia dă peste cap activitatea cabinetelor medicale din incinta sa. Consiliul Județean Ialomița pare că nu are soluții în privința relo­cării acestor spații, iar orice demers în acest sens implică o creștere a cheltuielilor. Situația este generată de faptul că, în proiectul inițial de lucrări, nu a fost cuprins un plan de relocare. «Facem totul din mers!» a explicat Alexandru Potor, administratorul public al județului.

Se caută soluții În anul 2019, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul de finanțare pentru modernizarea... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2021, 15:20 (9239 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18328 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14155 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14658 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13332 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12674 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15629 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11996 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12560 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15341 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15510 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13911 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13408 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14040 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18640 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16739 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14806 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8623 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16417 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19452 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelăciune cu telefonul mobil: Două tinere, «furate» prin SMS

Două persoane au sesizat Poliția Slobozia despre faptul că în cursul zile de marți, 5 octombrie a.c., ar fi fost prejudiciate cu sume de bani după ce au dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:56
(16792 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Biciclist, accidentat de un taxi

Slobozia: Biciclist, accidentat de un taxi

În după-amiaza zilei de marți, 5 octombrie a.c., în jurul orei 17.30, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că, pe bulevardul Chimiei din localitate, s-a produs un accident de circulație soldat ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:55
(14949 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții trecute, în intervalul orar 23.00-05.00, efective din cadrul Poliției Țăndărei au organizat o acțiune ce a avut drept scop prevenirea și combaterea furturilor de animale, dar și menținerea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:54
(16947 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...