Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bolnavii cronici din Ialomița au cheltuit jumătate din fondurile disponibile

Bolnavii cronici din Ialomița au cheltuit jumătate din fondurile disponibile

În vreme ce tot mai multe asociații care militează pentru drepturile bolnavilor cronici susțin faptul că accesul acestei categorii de pacienți la servicii medicale a fost limitat din cauza pandemiei de COVID-19, în județul Ialomița si­tuația este cu totul alta. Conform datelor furnizate de Casa Județeană de Asi­gurări de Sănătate Ialomița, jumătate din cele 75,4 milioane de lei destinate Programelor Naționale de Sănătate au fost până acum cheltuite la nivelul județului nostru.

Sprijin pentru bolnavii cronici Estimările oficiale arată faptul că la nivelul județului Ialomița există aproximativ... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2020, 15:50 (3218 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Într-un final

Liberalul Dragoș Soare preia mandatul de primar al municipiului Slobozia

Sâmbătă, 31 octombrie 2020, de la orele 14,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia s-a desfășurat ceremonia de învestire în funcție a primarului Dragoș Soare. De asemenea, au mai fost învestiți în funcții alți 20 de consilieri locali aleși ai PSD, PNL și PRO România. În premieră, la ceremonie a participat și premierul în funcție, Ludovic Orban, alături de Dragoș Soare participând la conferința de presă organizată imediat după învestire în holul Casei Municipale.

Un primar care nu uită. Încă! Ceremonia de învestire a noului primar al Sloboziei s-a desfășurat la Sala de Spectacole... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2020, 19:10 (12289 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a distribuit mai puține bilete de tratament pentru vârstnici

În 2020

Ialomița a distribuit mai puține bilete de tratament pentru vârstnici

Pandemia de COVID-19 i-a ținut pe vârstnicii din Ialomița departe de stațiunile bal­neare. Această situație se re­flectă și în mo­dul în care biletele de tratament au fost distri­buite anul acesta. Datele arată că numărul benefici­arilor de astfel de facilități a fost mult mai mic decât cere­rile depuse la Casa Județeană de Pensii Ialomița.

Mai puține bilete distribuite Conform datelor furnizate de Casa Județeană de Pensii Ialomița, județului nostru i-au fost repartizate anul acesta 1650 de bilete de tratament, din care 1581 repartizate inițial și 69 solicitate suplimentar. Până la... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2020, 16:50 (6014 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tratamente și dispozitive medicale, eliberate pe numele morților

S-a întâmplat în Ialomița

Tratamente și dispozitive medicale, eliberate pe numele morților

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a dat publicității rezultatele controlului tematic pe care l-a realizat, pentru primele 6 luni ale anului în curs, cu privire la modul în care au fost cheltuiți banii alocați furnizorilor de servicii medicale. Ca și în anii trecuți, marea problemă o reprezintă prescrierea medicamentelor pe numele unor pacienți decedați sau eliberarea de rețete medicale fără a avea o justificare legală.

... În primele 6 luni ale anului în curs, Corpul de Control al Casei Județene de Asigurări de Sănătate a efectuat peste 87 de acțiuni de verificare cu privire la modul în care furnizorii de servicii... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 11:50 (5324 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia trece la Scenariul Roșu

3,12/1000 de locuitori, incidența îmbolnăvirilor cu COVID-19

Slobozia trece la Scenariul Roșu

Incidența crescută a cazurilor de infectare cu noul Coronavirus la nivelul municipiului Slobozia a determinat autoritățile să instituie noi măsuri. Astfel, potrivit calculelor făcute de Direcția de Sănătate Publică, în ultimele 14 zile, la Slobozia, incidența cazurilor a fost de 3,12/1000 de locuitori. În aceste condiții, masca de protecție devine obligatorie în toate zonele publice, iar activitatea restaurantelor, barurilor, cafenelor și sălilor de jocuri se suspendă. Totodată, elevii și profesorii participă la cursuri doar on-line.

Purtarea măștii devine obligatorie la Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2020, 22:35 (17086 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de vaccin antigripal în Ialomița

Criză de vaccin antigripal în Ialomița

Județul Ialomița a rămas fără vaccin antigripal. Nici în farmacii și nici în cabinetele medicilor de familie serul nu este de găsit. Farmaciile din Slobozia au întocmit deja liste de așteptare și speră să primească noi doze abia din a doua jumătate a lunii noiembrie. În așteptare se află și Direcția de Sănătate Publică, instituție care distribuie vaccinul gratuit către medicii de familie pentru a asigura planul de vaccinare a persoanelor consi­derate la risc.

Pacienți trecuți pe lista de așteptare
La momentul de față, în niciuna dintre farmaciile din județul Ialomița nu mai există... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2020, 14:20 (3273 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să evalueze 8313 hectare de teren calamitate de secetă

Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să evalueze 8313 hectare de teren calamitate de secetă

Direct implicată în evaluarea culturilor de primăvară calamitate din cauza secetei pedologice extreme, Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să cuprindă în procesele-verbale finale o suprafață de 8313 hectare. Practic, respectivele terenuri nu au fost verificate de către funcționarii instituției. Deși situația este cunoscută și de Prefectura Ialomița, până acum nu s-au identificat soluții, iar fermierii vor rămâne fără ajutorul financiar acordat de stat. În mod paradoxal, oamenii au dovezi prin care pot demonstra faptul că lipsa apei din sol le-a afectat culturile.

Mii de hectare afectate de secetă... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2020, 10:05 (6655 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au plătit 300 mii de lei pentru activitatea asociațiilor și fundațiilor din județ

Ialomițenii au plătit 300 mii de lei pentru activitatea asociațiilor și fundațiilor din județ

Potrivit Registrului Național al Fundațiilor și Asociațiilor gestionat de Ministerul Justiției, în județul Ialomița există 480 de fundații și asociații. Datele oferite de Administrația Jude­țeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că 10 dintre acestea au reușit să încaseze venituri cuprinse între 10 mii și 67 mii de lei în urma redirecționării celor 2% din veniturile încasate de contribuabilii din județul Ialomița. Valoarea totală a sumelor colectate de cele 10 fundații care au beneficiat de fondurile oferite de contribuabilii ialomițeni este de 300 mii de lei.

Sprijin pentru ONG-urile din județ... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2020, 11:50 (9917 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița așteaptă tabletele electronice promise de Ministerul Educației

Elevii din Ialomița așteaptă tabletele electronice promise de Ministerul Educației

Din cauza situației epidemiologice, tot mai multe școli din Ialomița intră în «scena­riul roșu», ceea ce presupune efectuarea cursurilor exclusiv on-line. Din păcate, nu toți elevii din județ pot să învețe folosind resursele IT, pentru că tabletele promise de Ministerul Educației încă nu au ajuns în teritoriu. Estimările arată că aproximativ 5000 de elevi din județul nostru așteaptă dispozitivele. «Situația tabletelor este încă în analiză. Sunt mai multe acte normative prin care ele sunt achiziționate și distribuite către elevi...» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Ministerul Educației bate pasul pe loc... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2020, 13:10 (5042 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a stins din viață Mihai Enciu...

«Patriarhul» presei ialomițene nu mai este!

S-a stins din viață Mihai Enciu...

Mihai Enciu a împlinit 53 de ani pe 30 septembrie 2020... Ultima oară! O dată cu el, pleacă dintre noi ultimul ziarist «pur-sânge» al județului. Și poate singurul! Nu și-ar fi dorit un necrolog. Nu-l va avea. Vom cinsti, atât cât suntem în stare, scrisul lui. Pentru că Mihai Enciu a fost un om ca noi toți, cu bune și rele. Dar scrisul lui e inegalabil și nesupus judecății noastre. Iar la Judecata de Apoi, în care el nu credea, vom afla dacă e așa au ba...

Mihai Enciu a fost o instituție Cu o zi înainte să plece, Mihai spunea că «nu mai aleargă prin viață, pentru că e bătrân...»... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2020, 17:05 (15547 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marinică Cazacu a pierdut Primăria Ion Roată

Problemele de integritate l-au lăsat fără mandat

Marinică Cazacu a pierdut Primăria Ion Roată

Judecătoria Urziceni a decis luni, 19 octombrie a.c., să-i invalideze mandatul lui Marinică Cazacu pentru Primăria Ion Roată. Instanța a luat această decizie ca urmare a unei adrese înaintate de Agenția Națională de Integritate prin care Marinică Cazacu a fost considerat incompatibil. Decizia instanței nu este definitivă.

Drept de apel în 2 zile În urmă cu o săptămână, Agenția Națională de Integritate a dat publicității lista candidaților la Alegerile Locale cu probleme de integritate din cauza cărora nu-și pot prelua mandatele pe care le-au obținut. Printre cele 103 nume trecute în... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 20:50 (10021 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Pavel și-a preluat mandatul de președinte al Consiliului Județean Ialomița, alături de noua echipă a consilierilor județeni

Marian Pavel și-a preluat mandatul de președinte al Consiliului Județean Ialomița, alături de noua echipă a consilierilor județeni

Marți, 20 octombrie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, noul președinte al instituției și consilierii desemnați prin vot la scrutinul din 27 septembrie 2020 au participat la ședința de constituire. Și-au preluat mandatul 19 dintre cei 30 de consilieri validați de Tribunalul Ialomița, ceilați 11 depunându-și demisiile din funcție, urmând să fie aleși de pe listele de supleanți ale fiecărei formațiuni politice alți consilieri județeni.

Jurământ depus on-line
În funcție de formațiunea politică din care fac parte, cei 19 consilieri care au depus jurămintele... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 19:05 (14993 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Salem Zahra nu mai este directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Angajat în 4 spitale

Medicul Salem Zahra nu mai este directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» este implicat într-un nou scandal public. În urmă cu aproximativ două săptămâni, actuala conducere a instituției a decis să numească un alt director medical, lăsându-l fără funcție pe medicul Salem Zahra. Decizia survine unui control făcut de managerul Stelian Barcari, care a descoperit faptul că dr Salem Zahra și-ar fi exercitat funcția de conducere în cadrul unității medicale în stare de incompatibilitate. Pe lângă faptul că profesa în 4 spitale, acesta era consilier local la Cernavodă și membru în Consiliul de Administrație al Spitalului din același oraș. Situația de la Fetești trenează de aproximativ 3 ani, susțin oficialii instituției, fără însă ca vreo... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 14:55 (7937 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Chemgas Holding Corporation poluează legal

În opinia autorităților publice

Chemgas Holding Corporation poluează legal

La începutul lunii octom­brie 2020, slobozenii au fotogra­fiat (și filmat) din nou «coada de vulpe» deasupra Combinatului Chimic Slobozia. Incidentul, raportat Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, «ar fi fost cauzat de o defecțiune la nivelul instalațiilor de producere a azotului». Defecțiunea a fost remediată în decurs de o săptămână, iar activitatea firmei a fost reluată. Comisarii Gărzii de Mediu susțin că incidentele de acest gen sunt «acoperite de lege», iar poluarea este una accidentală.

Combinatul, închis o săptămână
La data de 3 octombrie 2020, rețelele de socializare... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2020, 11:05 (3962 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Candidați cu probleme de integritate la Alegerile Locale din Ialomița

ANI a decis

Candidați cu probleme de integritate la Alegerile Locale din Ialomița

În urmă cu o săptămână, Agenția Națională de Integritate a dat instanțelor de judecată lista candidaților la Alegerile Locale aflați în stare de incompatibilitate sau conflict de interese. Potrivit legii, instanțele au obligația de a invalida aceste mandate, în respectivele localități fiind necesară organizarea unor noi alegeri. Din cei 103 candidați aflați în stare de incompatibilitate la nivel național, 3 sunt din județul Ialomița. Aceștia se află în prezent în situația de a rămâne fără mandatele pe care le-au obținut.

Verificările sunt în curs Potrivit Codului Administrativ, validarea... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2020, 16:10 (9107 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul economic al Primăriei Slobozia, obligat să returneze sporuri acordate ilegal

Directorul economic al Primăriei Slobozia, obligat să returneze sporuri acordate ilegal

Controalele făcute de Curtea de Conturi a României nu rămân fără urmări. La Slobozia, de exemplu, Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Slobozia l-a dat în judecată pe Adrian Trifan, directorul economic al instituției, solicitându-i acoperirea unui prejudiciu constatat în urma unui control realizat în anul 2019. La momentul respectiv, auditorii ialomițeni au stabilit faptul că Adrian Trifan a încasat 32 mii de lei, exercitându-și o serie de atribuții fără drept. Cazul nu este singural, Adrian Trifan beneficiind de sporuri acordate ilegal de către alte instituții aflate în subordinea Primăriei Slobozia.

Venituri încasate fără drept... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2020, 10:55 (47654 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă costă municipalitatea 10 milioane de lei

Cheltuieli neprevăzute

Închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă costă municipalitatea 10 milioane de lei

Termenul limită pentru închiderea gropii de gunoi de la Slobozia Nouă și salubrizarea zonei a fost 31 mai 2020. Ulterior acestei date, Primăria Slobozia a plătit 400 mii de lei pentru transportul deșeurilor existente la Vivani Salubritate. Însă costurile finale estimate de autorități se ridică la 10 mi­lioane de lei.

Unde nu-i cap, vai de buget De mai bine de un an, locuitorii din zona gropii de gunoi de la Slobozia Nouă reclamă faptul că zona a devenit un focar de infecție și reprezintă un pericol public. Pentru a stopa depozitările necontrolate, ex-primarul Adrian Mocio­niu a cerut... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2020, 12:25 (6564 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Medicul Mioara Neagu a murit din cauza infecției cu SARS-CoV-2

Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești: Medicul Mioara Neagu a murit din cauza infecției cu SARS-CoV-2

Medicul care coordona Camera de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, Mioara Neagu, a murit în dimineața zilei de vineri, 16 octombrie a.c., din cauza infecției cu SARS-CoV-2. Acesta se afla internată pe Secția Terapie Intensivă a Spitalului Colentina din București.

Doliu în lumea medicală din Ialomița Medicul Mioara Neagu, coordonatorul Camerei de Primiri Urgențe a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești și-a pierdut viața în dimineața zilei de vineri, 16 octombrie a.c., la Spitalul Colentina din Bucureși. Dr Mioara Neagu se afla internată pe Secția... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2020, 16:05 (10422 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Protest inedit în fața Prefecturii Ialomița

«Fel principal: ȘOMAJ!»

Joi, 15 octombrie 2020, în fața Prefecturii Ialomița, peste 50 de salariați ai industriei HORECA din Slobozia au participat la un protest de o oră. Ei au cerut autorităților să relaxexe măsurile de protecție sanitară impuse la nivelu județului Ialomița. Reprezentanții grupului au fost primiți de către prefectul județului Ialomița, Tonița Manea.

HORECA în stradă Un grup de peste 50 de angajați aparținând industriei HORECA din Slobozia au participat joi, 15 octombrie 2020, începând cu orele 14,00, la un protest în fața Prefecturii Ialomița din Slobozia. Invitația la protest a fost lansată... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2020, 18:05 (5559 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, în pragul Scenariului Roșu. 3 cazuri de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2!

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia, în pragul Scenariului Roșu. 3 cazuri de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2!

Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia a înregistrat 3 cazuri de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 la două dintre clasele de elevi ale Colegiului. Conform informațiilor oficiale, elevii au fost plasați în izolare la domiciliu. În cazul în care va fi înregistrat un caz nou și la o a treia clasă, Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia va intra în Scenariul Roșu.

La un pas de Scenariul Roșu La începutul acestei săptămâni, două eleve de clasa a VIII-a din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia au fost confirmate pozitiv cu SARS-CoV-2 și plasate în izolare la domiciliu în... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2020, 13:50 (11453 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 25 mii de lei aplicate de polițiști

Joi, 4 aprilie 2024, polițiștii ialomițeni au efectuat o acțiune cu forțe mărite, în intervalul orar 14,00-17,00, în localitățile Bărbulești, Jilavele și Dridu, pentru menținerea ordinii ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2024, 14:10
(10404 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 10 aprilie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2024, 10:40
(13099 vizualizări - 0 comentarii)


Aplicația «eDAC», utilizată de jandarmii ialomițeni

Aplicația «eDAC», utilizată de jandarmii ialomițeni

Un nou sistem digital de verificare a documentelor de identitate a fost implementat începând cu data de 31 martie 2024, ca parte a efortului de simplificare și digitalizare a serviciilor ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2024, 10:10
(6442 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

IPJ Ialomița: Pește confiscat

Polițiștii ialomițeni au acționat în baza unui plan de acțiune, pe raza întregului județ, pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor în domeniul pisciculturii. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2024, 16:05
(7322 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: «Broșura privind modalitățile de efectuare a plăților către Agenția Națională de Administrare Fiscală»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, pe site-ul ANAF, a fost publicată «Broșura privind modalitățile de efectuare a plăților către Agenția ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2024, 14:05
(12358 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de Plată pentru anul 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) demarează joi, 4 aprilie a.c., Campania de primire a Cererilor de Plată în anul 2024.  Astfel, în perioada 4 aprilie-7 iunie ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2024, 10:20
(12020 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bordușani și Amara

Incendii la Bordușani și Amara

Pompierii din Fetești au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în localitatea Bordușani. Concomitent cu acțiunea de stingere a incendiului ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2024, 11:25
(2949 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în Slobozia

Accident în Slobozia

Marți, 2 aprilie a.c., în jurul orelor 11,50, două echipaje de pompieri au intervenit la un accident rutier produs în municipiul Slobozia, în eveniment fiind implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2024, 11:10
(6364 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2024, 09:20
(11924 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute confiscate de polițiștii ialomițeni

Luni, 1 aprilie 2024, în jurul orei 11,00, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au depistat doi bărbați, de 34 și 36 de ani, ambii din județul Constanța, ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2024, 15:40
(9203 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Material lemnos confiscat de polițiști

Luni, 1 aprilie 2024., polițiștii din Ion Roată au depistat în trafic un bărbat, de 47 de ani, din județul Buzău, în timp ce transporta cu o autoutilitară  material lemnos. În ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2024, 15:35
(2889 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Beat la volan

În cursul zilei de luni, 1 aprilie 2024, în jurul orelor 21,00, polițiștii din Coșereni au oprit, pentru verificări, un șofer în vârstă de 44 de ani, din București. Conducătorul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2024, 15:30
(2855 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune cu efective mărite de polițiști și jandarmi la Fetești

Acțiune cu efective mărite de polițiști și jandarmi la Fetești

Sâmbătă, 30 martie a.c., polițiștii din Fetești și Stelnica au organizat la Fetești o acțiune preventiv-reactivă, cu efective mărite, având ca scop menținerea climatului de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2024, 16:20
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 30 martie a.c., polițiștii din Fetești și Jilavele, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2024, 16:05
(3207 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marșul pentru Viață»

Protopopiatul Slobozia: «Marșul pentru Viață»

Cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, sâmbătă, 30 martie a.c., s-a desfășurat și la Slobozia evenimentul intitulat «Marșul pentru Viață». Anul acesta ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2024, 12:45
(8786 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Peste 450 misiuni de ordine publică în luna martie 2024

IJJ Ialomița: Peste 450 misiuni de ordine publică în luna martie 2024

Creșterea gradului de siguranță al cetățenilor prin asigurarea măsurilor de ordine la manifestările cu public numeros și participarea la misiuni de menținere în sistem integrat au fost principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2024, 12:10
(14379 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Apartament în flăcări

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri au intervenit în cursul zilei de sâmbătă, 30 martie a.c, în jurul orelor 12,30, pentru stingerea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2024, 10:20
(3811 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Autoturism răsturnat în apropierea fostului Combinat Chimic, accident cu motocicletă în Slobozia

Autoturism răsturnat în apropierea fostului Combinat Chimic, accident cu motocicletă în Slobozia

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier produs pe DN21 (în apropierea Combinatului), un autoturism cu trei persoane pasagere răsturn ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2024, 10:10
(12612 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


RAJA Constanța: Lipsă apă în zonele Vlașca și Fetești Oraș din Fetești!

Miercuri, 1 aprilie 2024, s-a înregistrat o avarie pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzilor Călărași cu Constantin Brâncoveanu din municipiul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2024, 09:35
(13860 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 1 aprilie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 1 aprilie 2024, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2024, 09:15
(11353 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Blocada» pe străzile din Țăndărei

Joi, 28 martie a.c., polițiștii ialomițeni, alături de jandarmi, au desfășurat la Țăndărei acțiunea «Blocada». Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 70 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2024, 14:10
(3063 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorie emise la Fetești și Valea Ciorii

Joi, 28 martie a.c., polițiștii au fost sesizați de două femei, în vârstă de 41 și, respectiv 70 de ani, domiciliate în Fetești și Valea Ciorii, cu privire la faptul că a fi fost agresate ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2024, 13:50
(11653 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,22%, rata șomajului la sfârșitul lunii februarie 2024

La sfârșitul lunii februarie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4153 de șomeri (din care 1917 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2024, 10:30
(23288 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rețea de hoți, destructurată de polițiști

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au destructurat o rețea infracțională, specializată în «furturi». În zilele de 19 ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2024, 08:40
(4361 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Marcel Boloș, ministrul PNL al Finanțelor, se pregătește să crească numărul de șefi la stat!»

«Din cel mai recent proiect de Ordonanță de Urgență pus în consultare publică pe 13 martie a.c. de Ministerul Finanțelor, aflăm că Marcel Boloș se pregătește să crească din nou cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2024, 16:50
(17706 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 26 martie a.c., polițiștii au organizat la Slobozia o acțiune preventiv-reactivă, cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2024, 15:40
(6596 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județul Ialomița: Se reabilitează Palatul Administrativ

Instituția Prefectului Județul Ialomița: Se reabilitează Palatul Administrativ

Miercuri, 27 martie 2024, a fost semnat contractul de execuție lucrări pentru obiectivul de investiții «Creșterea eficienței energetice a Palatului Administrativ al județului Ialomița», ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2024, 14:10
(33606 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Situațiile financiare anuale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că potrivit prevederilor art. 34 din Legea contabilității nr. 82/1991, cu modificările și completările ulterioare, persoanele ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2024, 14:00
(8826 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județul Ialomița: Ședințe de lucru la nivel județean

Miercuri, 27 martie 2024, prefectul județului Ialomița a prezidat ședința Colegiului Prefectural Ialomița și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «Deschidem astăzi lucrările ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2024, 12:35
(13916 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție la Fetești/zona Fetești Gară!

Ca urmare a unei avarii înregistrare pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe DN3B din Fetești/zona Fetești Gară, se sistează furnizarea apei potabile miercuri, 27 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2024, 09:25
(9065 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...