Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

UPDATE Agresorul medicului, reținut pentru 24 de ore!

În noaptea de marți spre miercuri, 23/24 august a.c., Ioana Costandache, medic pneumolog al Spitalului Muninicipal «Anghel Saligny» Fetești, a ajuns în stare gravă la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântu Apostol Andrei» Constanța, după ce a fost bătută de un pacient. Femeia asigura linia de gardă în cadrul unității medicale și i-a recomandat bărbatului o radiografie la picior. Oficialii spitalului din Fetești au deschis o anchetă internă în urma incidentului. De asemenea, polițiștii au deschis un dosar penal pentru «ultraj».

Sub supraveghere medicală, la Constanța Medicul Ioana... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 17:45 (40646 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De 10 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi

De mai bine de 10 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici specialiști în Neurologie, Neonatologie sau Cardiologie. În ciuda eforturilor făcute de reprezentanții instituției, absolvenții de Medicină se lasă greu convinși să vină să lucreze în spitalele de pro­vincie. «Problema este una generală și nu vizează doar Spitalul Slobozia... Poate că și legislația trebuie schimbată. Noi tot ce putem face este să scoatem posturile la concurs...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Doar 12% din personalul angajat Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

24 August 2022, 14:20 (7854 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Accident de muncă sau «ucidere din culpă»?

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Un grav incident s-a petrecut duminică, 21 august a.c., în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami». Doi muncitori au murit pe loc, în timp ce încercau să schimbe un furtun, conectat la bazinele în care se colectează dejecțiile provenite de la animale. O anchetă a fost deschisă în acest caz de către Poliția Slobozia, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Patronul societății, Dumitru Crișan dă vina pe angajații care și-au pierdut viața: «Au făcut de capul lor... Hai, la revedere!». Ancheta penală se desfășoară sub aspectul comiterii infracți­unii de «ucidere din culpă», dar se are... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 21:10 (21497 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

În Ialomița

Guvernul României finanțează 80 de proiecte în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»

La începutul lunii au­gust 2022, Guvernul României a finalizat lista proiectelor de investiții din județul Ialomița ce vor beneficia de finanțare în cadrul Pro­gramului Național «Anghel Saligny». Din cele 103 proiecte depuse de admi­nistrațiile locale din județ, au fost aprobate pentru finanțare 80. Va­loarea fondurilor pe care le vor primi comunitățile locale din județul Ialomița este de 1,1 mi­liarde de lei. «Ne bucurăm că fondurile ajung în localitățile noastre!» susțin, la unison, edilii ai căror proiecte au fost aprobate pentru finanțare.

Peste 1 miliard de lei pentru Ialomița... [citește_tot_articolul]

23 August 2022, 15:20 (4928 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Poluarea olfactivă continuă

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Amendată la începutul lunii august 2022 de Garda Națională de Mediu pentru încălcarea Legii Apelor, societatea Clean Tech Internațional continuă să creeze probleme din cauza mirosurilor greu de suportat emanate de fabrica localizată la Ciulnița. Un grup de cetățeni a realizat o petiție on-line prin care cere implicarea autorităților, instituțiile publice își pasează responsabilitatea, în timp ce Primăria Ciulnița le cere funcționarilor să identifice zonele din localitate unde miroase urât... Între timp, Marius Vlădescu, directorul exe­cutiv al Clean Tech Internațional, spune că «puteți să scrieți ce vreți că nu mă interesează!».

Petiție on-line împotriva Clean Tech... [citește_tot_articolul]

22 August 2022, 10:55 (16389 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii distrug aspersoarele instalate pentru irigarea spațiilor verzi

Slobozenii distrug aspersoarele instalate pentru irigarea spațiilor verzi

Slobozenii au distrus 80 de aspersoare din cele peste 400 care irigă supra­fețele semănate cu gazon din Slobozia. Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, susține că situația nu mai poate fi tolerată. Poliția Locală Slobozia a întocmit deja primul dosar penal. La nivelul Sloboziei au fost înființate în vara anului 2022 aproximativ două hectare de spații publice irigate.

80 de aspersoare vandalizate Administrația locală din Slobozia a anunțat la sfârșitul lunii iunie 2022 că toate spațiile verzi din Slobozia vor fi reamenajate și dotate cu instalații de irigații. La o lună distanță,... [citește_tot_articolul]

20 August 2022, 12:40 (21786 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare a impus PUZ pentru extinderea «Park Plaza»

Vot la limită pentru o investiție de 10 milioane de euro

Administrația Soare a impus PUZ pentru extinderea «Park Plaza»

Consiliul Local Slobozia a aprobat Planul Urbanistic Zonal pentru extinderea Complexului Comercial «Park Plaza» din Slobozia. Conform informațiilor publice de la acest moment, în cadrul «Park Plaza» va fi construit un complex de 100 de locuințe și o benzinărie. Valoarea acestei in­vestiții este de aproximativ 6 mili­oane de euro, la care se adaugă va­loarea terenului pe care Primăria Slobozia îl poate vinde cu aproximativ 4,3 mili­oane de euro. Proiectul imobiliar din Complexul «Park Plaza» este doar unul dintre cele trei proiecte de acest gen care urmează să fie edificate în următorii ani în Slobozia.

PUZ negociat politic... [citește_tot_articolul]

19 August 2022, 11:05 (6394 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?

3 milioane de lei din fonduri publice

Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?

În urmă cu o lună, Primăria Amara a solicitat autorităților județene și centrale un sprijin financiar de 3 milioane de lei pentru evitarea falimentului administrativ. Suma reprezintă contravaloarea unuia dintre cele 24 contracte de prestări servicii încheiate cu firma Intergroup Engineering SRL pentru documentații aferente accesării unor finanțări europene. Fondurile necesare acoperirii contravalorii acestui contract ar putea fi asigurate din Fondul de Intervenție la dispoziția Guvernului. Primarul orașului Amara, Alin Sandu, susține că intervenția ar fi salutară: «Ne-am bucura să găsim înțelegere la nivelul autorităților județene și centrale... Executarea si­lită a conturilor Primăriei ne-ar... [citește_tot_articolul]

18 August 2022, 13:20 (8341 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Decizie fără precedent la nivelul administrației locale

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Ca urmare a sutelor de sesizări legate de tulburarea ordinii și liniștii publice în zona Pieței Agroalimentare, primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a decis retragerea autorizației de funcționare a firmei Taboo Events SRL pentru o perioadă de 30 de zile. Decizia respectă cadrul legal stabilit prin Legea nr. 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. Reprezentanții Taboo Events SRL contestă decizia Primăriei Slobozia.

Dreptate pentru un întreg cartier Primarul Dragoș Soare a semnat dispoziția de retragere a autorizației... [citește_tot_articolul]

17 August 2022, 12:50 (81472 vizualizări - 130 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gărzi neacoperite la Ambulanța Ialomița din cauza lipsei medicilor

Gărzi neacoperite la Ambulanța Ialomița din cauza lipsei medicilor

Nu doar spitalele din Ialomița sunt afectate de lipsa medicilor, ci și Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița. Activitatea instituției este afectată din cauza lipsei specialiștilor, în fiecare lună existând zile în care, pe timp de zi, gărzile nu pot fi acoperite. Astfel, chiar dacă situația o impune, la cazuri sunt trimiși doar asistenții, iar în cazul transferu­rilor se apelează la medicii din județele învecinate. «Avem nevoie de un singur medic pentru a putea desfășura activitatea corespunzător, doar că nimeni nu s-a arătat interesat să lucreze în Ialomița...» susține medicul Magda Ghiță, managerul Servi­ciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Post scos la concurs de două ori... [citește_tot_articolul]

15 August 2022, 15:20 (8998 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții» 2022  a plecat la Pitești

Festivalul de la Amara, la a 54-a ediție

«Trofeul Tinereții» 2022 a plecat la Pitești

Luana Toader, o tânără de numai 17 ani din Pitești, este câștigătoarea Festivalului «Trofeul Tinereții», ediția 2022. «Nu pot să cred!» a strigat tânăra în timp ce își primea premiul. Distincția i-a fost înmânată de decanul de vârstă al juriului, compozitorul Horia Moculescu, prezent pe scena Festivalului timp de 50 de ediții.

«Voi investi premiul în cariera mea!»
Duminică, 14 august a.c., Festivalul «Trofeul Tinereții» și-a anunțat câștigătorii. Marele premiu a fost obținut de Luana Toader, o tânără de 17 ani din Pitești, județul Argeș. Elevă în clasa a XI-a la un prestigios... [citește_tot_articolul]

14 August 2022, 23:00 (8963 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

13 agresori, consiliați în cadrul Centrului DGASPC Ialomița

13 agresori, consiliați în cadrul Centrului DGASPC Ialomița

De un an, Ialomița beneficiază de un centru destinat consilierii agresorilor care comit fapte de violență domestică. Instituția se află în subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, iar în cele 12 luni scurse de la înființare sa a oferit consiliere unui număr de 13 persoane. Centrul a fost creat cu ajutorul fondurilor oferite de Meca­nismul Norvegian prin Programul de Finanțare al Justiției.

Sprijin psihologic, social și juridic Centrul de Consiliere pentru Agresori Slobozia a fost înființat în mai 2021, în baza unei hotărâri a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

14 August 2022, 12:20 (7731 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3 ani cu suspendare sub supraveghere pentru Sandu Palantin

Decizie a Tribunalului Ialomița

3 ani cu suspendare sub supraveghere pentru Sandu Palantin

La sfârșitul săptămânii precedente, Tribu­na­lul Ialomița a dispus condamnarea la 3 ani cu suspendare sub supraveghere a lui Sandu Palantin. Acuzat de fapte de corupție, acesta a fost cercetat penal și pentru «acces ilegal la un sistem informatic». Anchetat de către Direcția Națională Anticorupție, Sandu Palantin a recunoscut în fața procu­rorilor faptul că a luat mită de la mai mulți posesori de mașini astfel încât aceștia să nu mai fie nevoiți să aștepte perioade lungi de timp pentru a-și înmatricula autovehiculele.

Sentința nu este definitivă În aprilie 2020, Direcția Națională ... [citește_tot_articolul]

12 August 2022, 12:40 (12435 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara se pregătește pentru a 54-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții»

Amara se pregătește pentru a 54-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții»

În perioada 13-14 august 2022, Grădina de Vară Amara va găzdui a 54-a ediție a Festivalului concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții». Evenimentul va debuta sâmbătă, 13 august 2022, de la orele 18,30. Printre cei 12 concurenți se numără și doi ialomițeni, respectiv Eleonora Filipoiu și Iulia Miruna Napu. În cadrul celor două seri de spectacol vor concerta Delia, Mario Fresh și trupa Taxi.

Un eveniment de 500000 de lei
Administrația locală din Amara este pregătită pentru a susține logistic desfășurarea celui mai longeviv festival... [citește_tot_articolul]

11 August 2022, 17:30 (3522 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia

A început lupta politică pentru controlarea investițiilor edilitare la Slobozia

Administrația Soare a retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia un proiect de hotărâre care ar fi permis asfaltarea a 4 străzi din Cartierul Slobozia Nouă. Decizia a nemulțumit grupul consilierilor PSD din cadrul Consiliului Local. Consilierul local PSD Alexandru Potor a declarat public că retragerea proiectului de hotărâre reprezintă «o eroare administrativă». În replică, primarul Sloboziei, Dragoș Soare a susținut că acuzațiile reprezintă «un populism ieftin». Schimbul de replici dintre cei doi ar putea marca debutul unui război politico-administrativ pentru controlarea investițiilor edilitare din Slobozia din perspectiva Alegerilor Locale din 2024.
... [citește_tot_articolul]

11 August 2022, 13:20 (7052 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la DSP Ialomița: Directorul Marinela Radu a bătut-o pe Denisa Ioniță, directorul economic!

Scandal la DSP Ialomița: Directorul Marinela Radu a bătut-o pe Denisa Ioniță, directorul economic!

UPDATE: Marinela Radu ar fi fost agresată de Denisa Ioniță!

Directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică, Marinela Radu ar fi lovit-o pe Denisa Ioniță, directorul economic al instituției. Incidentul s-ar fi petrecut miercuri, 10 august a.c., într-unul dintre birourile DSP Ialomița. Funcționarii instituției susțin că între cele două exista un conflict deschis de mai mult timp. Ambele directoare au fost audiate de către polițiști...

Anchetă în curs Principalul motiv pentru care șefele DSP Ialomița s-ar fi luat la bătaie ar fi o serie de documente care ar fi trebuit semnate. Revoltată de faptul că directorul economic Denisa Ioniță refuză... [citește_tot_articolul]

10 August 2022, 15:40 (55167 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

Stația de Pompieri Fetești așteaptă construcția unui sediu nou

De 5 ani

Stația de Pompieri Fetești așteaptă construcția unui sediu nou

Guvernul României a solicitat Consiliului Local Fetești adoptarea unei hotărâri prin care o suprafață de teren de 6000 mp, aflată în domeniul public al municipiului Fetești, să treacă în domeniul public al statului. Respectiva suprafață va fi utilizată pentru construcția unui sediu destinat Stației de Pompieri Fetești. Din 2014, pompierii din Fetești își desfășoară activitatea în clădirile provizorii pe care le-au folosit inginerii care au lucrat la realizarea Autostrăzii Soarelui. Un demers similar a fost inițiat și în anul 2017, însă reprezentanții Stației de Pompieri Fetești, structură a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, au pierdut dreptul de... [citește_tot_articolul]

9 August 2022, 15:10 (12814 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii

Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii

Administrația publică din Amara solicită preluarea celor două tabere de copii din cadrul stațiunii. La acest moment Tabăra «Căsuțe» se află într-o stare avansată de degradare, iar Tabăra «Pavilioane» și-a redus activitatea la minim. Cele două tabere aparțin Ministerului Tineretului și Sportului și sunt gestionate prin intermediul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița.

Nici cal, nici măgar
De 16 ani, modernizarea Taberei «Căsuțe» din Amara este blocată din cauza unui litigiu în care este implicată administrația locală. Obiectul litigiului îl reprezintă o suprafață... [citește_tot_articolul]

9 August 2022, 10:55 (7349 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria

Grădina de Vară a fost inaugurată

Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria

Duminică, 7 august a.c., la Amara, autoritățile locale au marcat festiv împlinirea a 100 de ani de la încoronarea Reginei Maria. Evenimentul, un spectacol de operetă, s-a desfășurat la Grădina de Vară de la Amara, recent reabilitată. Spectacolul a fost susținut de către mezzosoprana Lăcrămioara Crihană, alături de tenorul Andrei Petre, baritonul Nicholas Lupu și baritonul George Băicoianu. «Suntem bucuroși că putem oferi publicului un spectacol de ținută... Muțumim autorităților județene și sponsorilor pentru eforturile făcute!» a declarat după eveniment primarul Alin-Sorin Sandu.

Un spectacol fără cusur... [citește_tot_articolul]

8 August 2022, 14:25 (13087 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei

Investiții de 1,2 milioane de lei în toamna lui 2022

Apă și canalizare pentru blocurile și casele Sloboziei

Slobozia are nevoie urgent de extinderea rețelei de apă și canalizare. Un raport făcut public de către Urban SA confirmă faptul că «în Slobozia se mai află zone în care nu este acoperită furnizarea/prestarea serviciilor de apă și canalizare». Situația este explicabilă în contextul extinderii zonelor de locuit în ultimii 10 ani. Primăria Slobozia pro­mite investiții urgente estimate la 1 milion de lei. «Avem fonduri și în maximum 6 luni se vor realiza aceste investiții!» susține primarul Dragoș Soare.

Urban zice că vrea, știe și poate Extinderea zonelor imobiliare din Slobozia generează... [citește_tot_articolul]

8 August 2022, 11:20 (12843 vizualizări - 6 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4396 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5407 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3957 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2629 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3559 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4159 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3549 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3685 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3749 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3057 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3975 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3983 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3522 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3792 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3123 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...